1150x200-brynasbanner.jpg

Brynäs IF

SHL · 739678 inlägg · 7967 ämnen

« · 2153440 · »

Sidan uppdateras nu automatiskt med de nya inlägg som skrivs.


Sv: A proposito de nada
Chanzone: fattar att det skall vara slew foot. Dessutom har de skrivit ihop det. I engelska särskriver man. Det står rätt på SHL hemsida men de kunde inte ens copy paste.

Sv: A proposito de nada
{7981}: Dom har skrivit fel då det heter slew foot. Dagens reportrar! ;)

Sv: A proposito de nada
Goon: Dock är corsin bara vid lika styrka. Game scoren är dock viktat till fördel för offensiva egenskaper.

Sv: A proposito de nada
munkas:
Det blir inga poängrekord för oss i år i alla fall.

Sv: A proposito de nada
{7981}: Grattis Oskarshamn! De möter båda lagen under avstängningarna.

Sv: A proposito de nada
Mattson: Man blir lite hemmablind av att se alla Brynäs matcher. Som utomstående kanske man faktiskt uppfattar matchbilden typ som corsit visar. Vi kanske t.o.m spelade bättre innan Sjödda fick sparken? Eller Sunkan?

Sv: A proposito de nada
Man kan undra vad en långsam fot är?
Kan man bli avstängd för att var långsam?
Uppladdat:

500x0-723e4201-4fb6-4730-8048-97ed0e79cbfb.jpeg


Sv: A proposito de nada
munkas: "Helt ärligt så spelar man banne mig sämst i ligan just nu, säger experten Petter Rönnqvist i C more."

Sanny sa nåt liknande senast när vi spelade mot HV. Corsi och annan statistik bekräftar den bilden. Tabelläget är smickrande.

Sv: A proposito de nada
{7981}: här borde man kunna använda lite olika taktik. Framförallt lina 3 och 4 borde skjuta på allt som rör sig och driva mål.

Jag tycker dock att vi verkar mer skottbenägn än tidigare. Dock var det tråkigt att se Harper i flera bra pp lägen söka omöjliga pass till Danielsson. Han och Danielsson bör ju nyoa på allt med trafik, vilket Danielsson gjorde och fick mål.

Du gör inga mål på skott du inte skjuter.

Sv: A proposito de nada
{7981}: Och för att inte prata om vart på mål skotten kommer. Upplever att väldigt många skott är målvaktsvänliga. Mitt i mål och lågt. Då är det lättjobbat för målvakt och försvar.

Sv: A proposito de nada
Goon: visst är det så att de som spelar BP får sämre stats. Men om man tittar på de andra lagen så är det inget av lagen som har så stor andel spelare med så låg corsi.
Sedan har de väl sagt att de skall skjut när det har bra läge. Så det skulle vara intressant att se corsi från slottet!
Men tror man även skulle börja skjuta lite mer i sämre läge för retur och inte bli så förutsägbara. Och chanspuckar trillar titt som tätt.

Sv: A proposito de nada
Qvarre: nöjda, dock hade vi kunnat vinna. jag tycker vi visar att vi är med och spelar om detta och känner mig positiv. Synd bara att vi inte är hetare och är bättre att ta två poäng! Kan bli vårt fall.


Tycker man matchar laget mycket bättre nu där heta spelare får spela mycket. Det negativa är att det sliter och att wet syns i matcher att orken tryter. Dock är det ett måste många gånger.

Sv: A proposito de nada
{7981}: förstår vad du menar, ser inte bra ut! Sen om man kikar på de spelare som ligger i nedre delen så blir statistiken lite "missvisande" tycker jag. Då exempelvis Alcén och Birgersson får mindre istid i 5 mot 5 och pp, medan de gör ett bra jobb i bp.

Sv: A proposito de nada
Goon: om man tittar på denna statistik så förstår man varför vi har så dålig Corsi
Uppladdat:

500x0-739abea9-ae3e-4bd9-b4d3-37dc36f9cd35.jpeg


Sv: A proposito de nada
Brynäsgubbe: helt rätt

Sv: A proposito de nada
{9179}: känns som man verkligen behöver göra något. Sen känner jag att Deschenau måste upp en par snäpp, varit dålig på slutet. Men o andra sidan, vilken skulle kliva in på den platsen annars??

Sv: A proposito de nada
Lemp: jag förstod att du menade så, det jag menar är; varför plockas han inte bort ur laget, vad ser tränartrion i honom som gör att han får den speltid han får? Tror inte någon av de "yngre" förmågorna skulle göra jobbet nå sämre, de har dessutom potential att bli bättre och det har inte Alcén!

Sv: A proposito de nada
{9179}:
Jag missade allt utom första perioden i går och jag undrar om vi ska vara bitter eller tacksam över en pinne i går.

Sv: A proposito de nada
Snälla Peter och Stråhle, om ni läser det här så ställ upp med dessa PP femmor nästa match. Ser ni inte att det inte funkar så som vi spelar???

PP1:
Billins - Point
Danielsson - Vänster
Palve/Rödin - Höger
Scott - Runt mål
Berglund - Slottet och framför kassen

PP2:
Bertilsson - Point
Harper - Vänster
Molin/Palve - Höger
Sallinen - Runt mål
Descheneau - Slottet och framför kassen

Sen tycker jag man ska behålla dom 2 första kedjorna. Sen tycker jag man ska ställa upp såhär den kommande tiden:

Ersson står resten (Om han orkar)

Bertilsson - Billins (Ett av shls bästa backpar, nått att bygga för nästa år också)

Nyberg - Berglund (Stabilt par, spelat ihop sig)

Andersén - Ingman/Hedberg/Björk (Björk given när han är tillbaka, sen spelar det mindre roll om vem som spelar med Andersén. Tycker egentligen att både Ingman och Hedberg inte håller måttet)

Berglund/Rödin - Scott - Danielsson (Bulan tills Rödin är tillbaks)

Descheneau - Palve - Harper (Har varit bra och fått fin kemi, Palve blir bara bättre och bättre)

Molin/Berglund - Ölund - Sallinen (Molin tills Rödin är tillbaks, sen Bulan. Sallinen kan spela på en kant men bör teka fram tills Bulan kommer in i denna kedja)

Kvist - Pettersson - Birgersson (Kvist är oftast bra mycket bättre än Mannberg, Alcén och Molin. Birger har spelat till sig en sista plats tycker jag)

Mannberg/Alcén/Molin (dessa tre får slåss om 13e platsen)

Gunler, Ljungkratz, Persson (utanför laget när vi är skadefria)

Sv: A proposito de nada
magr: SHL kommer aldrig riskera avtalet med Cmore, kosta vad det kasta vill. Att sedan klubbarna blundade för problemet medan de hade möjlighet att påverka är bara tragiskt. SHL är klubbarna som för tillfället spelar där...

Sv: A proposito de nada
Charliejfz: MIF Möff Nöff 🤪

Sv: A proposito de nada
magr: kan bara instämma att det är riktigt jävla surt för det lag som trillar ur i år. Har haft inställningen sedan i höstas att ligan skulle vara stängd för nedflyttning.
Och som det blev med ingen publik så skulle man även göra lika nästkommande två säsonger så föreningarna kan i lugn och ro komma ikapp ekonomiskt. Har svårt att se att det inte skall vara restriktioner när nästa säsong börjar.

Sv: A proposito de nada
{7981}: Ja, FHC har motgång just nu. Rönnberg behöver göra något om de ska hänga kvar topp 6. Tror de tar revansch mot Oskars. Möff och Clubben tror jag blir kvallag.

Sv: A proposito de nada
Charles: Vi kan glömma att ta upp den diskussionen igen då sportslig rättvisa inte är prio hos SHL. Oavsett vilka som åker ner i år så kommer jag att känna starkt med den drabbade klubben och den kalla behandlingen från SHL. (Jag hoppas bara att det inte blir Brynäs..)

"Patrik Sylvegård är djupt bekymrad.
– Nu är det inte längre sportsligt rättvist, säger klubbens vd och sportchef."

"– Allting blir så himla osäkert, vi vet ju inte vad som händer. Vi skulle ha matcher tisdag, torsdag och lördag den här veckan, två är inställda, kan vi spela på lördag utan att ha kunnat tränat? Allt blir till sist så himla osportsligt, säger Michael Campese."

"Om Brynäs ska spela tre, kanske fyra matcher i veckan här framöver, är det verkligen sportslig rättvisa att få ett så komprimerat spelschema? Att knappt hinna träna mellan matcherna.

– Sporten är aldrig helt rättvis. När det gäller haltande tabell, ojämn matchrytm eller väldigt hård belastning under ett antal veckor, så är det parametrar man får ta in i bedömningen ihop med hockeyförbundet.

– Återigen, vi utgår från schemat som finns just nu. Det är inte helt säkert att det kommer se ut så framöver. Vi är fullt medvetna om den situation Brynäs befinner sig i." SHL:s sportchef Johan Hemlin

Sv: A proposito de nada
munkas: med denna defensiven och speciellt Ersson så finns det bra chanser att vinna matcher om man får igång PP och kan sätta någon till puck i 5v5. De senaste 5-6 matcherna har vi inte släppt in många mål förutom mot Rögle

Sv: A proposito de nada
{7981}: Ja, det är svårtippat. Det känns som att HV borde lyfta men det händer inget. Samtidigt väntar man på att Oskarshamn ska rasa ihop men de tar sina trepoängare då och då. Helt klart är iaf att vårt PP måste bli bättre, annars blir det kval.

Sv: A proposito de nada
mk: Malmö hade en rejäl dipp efter deras förra Corona avbrott och beroende på tabelläget när de får spela igen så kan det bli väldigt tungt för dem. står fortfarande för att nedflyttning borde ha tagits bort innan denna säsong startades.

Sv: A proposito de nada
{7981}: 11 matcher kvar. 11x1.7=19 poäng. Det blir 48+19=67 poäng minst. Kan bli 72 med tanke på att PA systemet börbar bita. 😁

Sv: A proposito de nada
{7981}: 1.7 poäng de senaste 6 matcher. 😁

Sv: A proposito de nada
munkas: 1,1p/match senast 10. 1.4p/match de senaste 5

Sv: A proposito de nada
munkas: Säkert så. Men det är detta Brynäs får jobba efter.
Tabellen, och inget annat.

Sv: A proposito de nada
mk: Mm, det där är snittet för hela säsongen. Formen senaste 10 känns lite mer aktuell. Oik hade 16 raka förluster för några veckor sedan. Sen plockade de in lite nya spelare som har gjort dem till ett nytt lag.

Sv: A proposito de nada
munkas: Så här är snittet enligt Abris.
Uppladdat:

500x0-screenshot20210220-221022twitter.jpg


Sv: A proposito de nada
KulaShaker: Ja, så är det. Inför HV-matchen låg vi sist i tabellen de 10 senaste matcherna. Antar att vi ligger kvar där nu. Poängsnittet var rätt skapligt ett tag, nu är det nere mot 1 igen. Sen får vi väl se om Ölund, Sallinen, Rödin och Björk kan spela nån mer match den här säsongen. Föreningens framtid vilar på Erssons axlar.

Sv: A proposito de nada
munkas: Hur många är sålda på Petter Rönnqvist? Finns det ingen ny förmåga att skola in i cmore-studion?

Sv: A proposito de nada
munkas: Känns allt mer som om det blir BIF-LHC i nedflyttningskampen om inte även vi börjar ta tre poäng i matcherna som kommer nu.

Sv: A proposito de nada
” Efter två raka förluster är Skellefteå tillbaka på vinnarspåret. Skellefteå är nu fortsatt det formstarkaste laget sedan nyår samtidigt som Brynäs kräftgång fortsätter.
– Siffrorna visar ju det också. Helt ärligt så spelar man banne mig sämst i ligan just nu, säger experten Petter Rönnqvist i C more. ”

Petter är inte såld på igelkotten. Han är svårflirtad.

Sv: A proposito de nada
Brynäsgubbe: Kan du citera Campeses tweet? Han har ju ett stängt konto ...

Sv: A proposito de nada
bradberry:
Sett till poäng och antal spelade matcher... pust för att hålla på HV och LHC. Men det kan vända fort.

Sv: A proposito de nada
Brynäsgubbe: om man är ärlig så är det bara att köra och inte gnälla!

Sv: A proposito de nada
Silfverkroken: "Vi har ett val! Gnälla eller köra, bra poäng ikväll. Fan inget snack om det om vi är ärliga. Kör boys vi är med er! #tillsammans
@Brynas"

Ärliga om vad?

Sv: A proposito de nada
Mrassarson: vi ska möta båda lagen och även clubben i vårt återstående program så vi fixar det. Ett antal sexpoängsmatcher. Och vi har varit nere och vänt. Lakers och FBK hemma nu. Dom tar vi.

Sv: A proposito de nada
Brynäsgubbe: Går inte att se hans tweets om man inte följer honom. Vad skrev han?

Sv: A proposito de nada
Campeses tweets är bra märkliga alltså... Vad fick han att komma tillbka nu?

Sv: A proposito de nada
Det var lite skit med hv. Men tycker det känns rätt hoppfullt ändå! Spelet ser mycket bättre ut och vi tar poäng. Dock hade det varit trevligt med lite trepoängare :)

Sv: A proposito de nada
bradberry: ett annat lag som är under isen är Frölunda. Nu får vi hoppas att det är sjukt revanschsugna mot OIK

Sv: A proposito de nada
Mattson: fast HV går ff inte bra om man ser till poäng lika många poäng som oss de senaste 5

Sv: A proposito de nada
Mattson: Nae nu tycker jag du är dyster. Såklart det kan bli så som du skriver, men HV fortsätter o förlora o med det laget är det dåligt.. Oskarshamn är ojämna som få. Vi har börjat ta poäng i många matcher o tar även poäng när vi inte presterar en bra ishockey. Vi har även mindre matcher spelade än alla förutom Malmö. Alla lag inblandade i bottenstriden ska känna sig stressade över kvalet, kanske lhc o hv extra mycket. Detta klarar vi!!

Sv: A proposito de nada
bradberry:

Nej det är alltid skönt när FBK tappar poäng

Bara bra om de blir lite motgångar för den klubben också. Jag njuter

Sv: A proposito de nada
bradberry: Extrapinnen till FBK iaf....

« · 2153440 · »