1150x200-brynasbanner.jpg

Brynäs IF

SHL · 777353 inlägg · 7967 ämnen

« · 1985135 · »

Sidan uppdateras nu automatiskt med de nya inlägg som skrivs.


Sv: A proposito de nada
Luddf: Kvalité tror jag.

Sv: A proposito de nada
Gästrikland vidare till kvartsfinal i tv-pucken! Vann gruppen och borde blivit obesegrade men förlorade en match på straffar.

Ser att både Ove Molins grabb Linus och Mattias Petterssons som Liam är med. Undrar om de är med på grund av deras pappor eller deras kvalité? Likadant med Sundlövs grabb i j20 och Dackells i j18, vad tror ni?

Sv: A proposito de nada
Peja: Bulan tror jag faktiskt har haft sin guldchans och den kommer inte igen. Det är Sundqvisthockey som är framtiden.

Sv: A proposito de nada
{8785}: Jo, det är dags att komma över Bulan. Även om Brynäs skulle sparka nuvarande tränare kommer de ju inte att ersättas av Bulan. Han är i Luleå för att stanna. Unnar honom faktiskt att vinna ett SM-guld där uppe, men dags för honom att börja skynda sig medan Brynäs fortfarande är inne i första åren av 3-årsplanen :-)

Sv: A proposito de nada
Brynäsgubbe: Är det inte dags att släppa Bulan snacket??
Nu har vi Sunkan, Honken och Ove. Bara acceptera. Tycker vi ska vara mer än nöjda att vi i matcherna hittat vägar att vinna alla matcher på ordinarie tid. Bortsett från Örebro matchen. Dessutom minns jag att dom 10-15 första matcherna med Bulan och Lasu-Nilsson inte alls gick så bra som vissa säger. Man både vann och förlorade. Det var egentligen dom sista 10 omgångarna i serien som man hittade ett rakare och bättre spel som till slut gjorde att vi slog ut FBK i Play In spelet. Men kom ihåg att förutom final säsongen så gick vi inte vidare från Kvarten nån gång och hade 10e platsen x 2 sässer. Så någon dans på rosor med Bulan som vissa vill antyda var det inte!

Sv: A proposito de nada
Skrubben: De stod för en helvändning med Bulan. Redan första matchen med honom var vi plötsligt konkurrenskraftiga.

Sv: A proposito de nada
Skrubben: Instämmer helt👍

Nu kör vi😀😀

Sv: A proposito de nada
mk: Ja hade man kunnat förvänta sig något annat liksom? Förra säsongen spelade vi extremt destruktivt. Att lyckas ställa om på en handvändning går helt enkelt inte. Jag hade förväntat mig att det skulle se sämre ut än hur det faktiskt sett ut. Tycker tränarna gjort en bra jobb med tanke på förutsättningarna som var inför säsongen. Men eldprovet har inte kommit än. Kan visa sig att vi blir avslöjade mot bättre motstånd. Men att måla fan på väggen redan nu fattar jag inte.

Sv: A proposito de nada
{2064}: Någon nämnde att man blir fastcheckade i egen zon, och det skapar oro.
Ja det gör det säkert.
MEN ska Brynäs bli ett spelande lag, så måste det få se ut såhär.

Utan att jämföra olika lag så har både FHC och DIF haft sådana här situationer.
Men man har hållit i och det har ju givit resultat.

Så jag tycker att menar Dacke allvar att Brynäs ska bli ett spelande lag. Så måste det få se ut såhär hela året om det behövs.
För längre fram så har man lärt sig vad man måste göra.
Övertygad att både MS och övriga tränare kommer att se till att det blir bra.

FORZA BRYNÄS.

Sv: A proposito de nada
Huge: lite samma argument som jag hade, osäkra på var man står och det är bättre att praktisera förändringar mot lite svagare motstånd. Framförallt om det är många nya i truppen.
Logistikproblemet är svårt att sia om, varför möta AIK och Leksand två ggr? Tycker nog att man bör få till någon match mer mot kvalificerat SHL motstånd som en värdemätare.

Sv: A proposito de nada
H E R R K L A S:
"For me, one of the biggest takeaways is that he factored in just under 37% of all of Brynäs’ even strength goals and he did so on a bad team, with unproductive linemates, and at the age of 20."

"...a bad team, with unproductive linemates..." Skribenten är ute och cyklar :-)

Sv: A proposito de nada
Peja: Vet inte om det här postats tidigare, men bifogar ändå ett par läsvärda artiklar angående Boqen. Den övre diskuterar sannolikheten att han tar en plats i Devs och den undre visar verkligen på att han var vår i särklass viktigaste forward i lika styrka.

devilsinthedetails.net/analysis/2019/9/4/the-boqvist-dilemma
ofcorsi.wordpress.com/2019/05/14/devils-prospect-jesper-boqvist-dominated-the-shl-at-even-strength/

Sv: A proposito de nada
Angående Boqvist, på länken kan man se hela talangmatchen som spelades häromdagen.

Sv: A proposito de nada
Videointervju med Kilström här. Målet inom laget är enligt honom att hamna topp 6, ”sedan ska vi gå för det”.

Sv: A proposito de nada
Wesley: "Jag tror att det blir bra när kedjorna är fastslagna och dom får spela ihop sig mer. Nu har det varit ganska många ändringar i kedjorna pga skador och sjukdomar. På ett sätt har det varit ett bra test om samma situationer uppstår under serien."

Bra sammanfattat. Att tvingas plottra med formationerna pga de oftast förekommande småskadorna som brukar stöka till det just under försäsong, underlättar ju knappast när man håller på att försöka hitta de optimala konstellationerna vid en tidpunkt när man är igång med att sätta ett nytt spelsätt som dessutom ska utföras av ett gäng helt nya spelare, som dessutom till viss del kommer från AS och är tänkta att ha nya roller i sitt nya lag.

Sv: A proposito de nada
{2064}: "så kan det vara, men varför envisas vi med att spela mot lag från AS under försäsongen? Borde vi inte matcha mot typ HV, SAIK etc?
Den enda förklaring jag kan komma på är att man är osäkra på var laget står och att det är viktigare att bygga självförtroende givet förra årets debacle."

Tror inte att det är den ENDA förklaringen, kan tänka mig flera anledningar:

AS-lagen är oftast väldigt taggade att möta högre motstånd sas, därför kan det ibland vara bättre att möta dessa lag än lag från SHL.
Speciellt under försäsong är känslan dessutom att det inte brukar skilja så mkt mellan AS och SHL vad gäller slagkraft hos resp lag.
Och som Peja redan varit inne på: isf kanske smart att möta ett AS-lag när man själv håller på och bygger upp nåt nytt som man vet kommer att ta lite tid att genomföra, om man nu tror att ett AS-lag är ett mer passande motstånd inför en sån uppgift.

Lägg till logistikfaktorn: att få ihop lämpligt motstånd som passar båda parter, både vad gäller tidpunkt och plats.
Dessutom är ju ett par av SHL-lagen upptagna med spel i CHL, vilket gör att dessa lag av naturliga skäl kanske är mindre benägna att ställa upp som sparringpartner åt seriekonkurrenter.

Sv: A proposito de nada
bradberry: Härligt mad vinst även om det är försäsong.

Sv: A proposito de nada
Skrubben: Det som skiljer denna säsong är att vi förmodligen har en av seriens bästa förstakedjor. De ser riktigt vassa ut. Rödin börjar trampa igång och man kan skönja klassen. Descheneau ser ut att vara en kanonvärvning och Scott känns som trygg leverans...

Men vi saknar en spetsforward i bygget. Boqvists vara eller icke vara kommer sätta sin prägel på utgången av denna säsong...

Sv: A proposito de nada
Skrubben: Bra sammanfattning.

Sv: A proposito de nada
Jag hoppas nu bara att resultaten denna försäsong inte gör att laget får hybris.

Denna försäsong är skrämmande lik den som var 2017 under Melin. Vi vann nästan alla matcher då också, men spelet var dåligt. Nu tycker jag inte att spelet har sett lika illa ut denna försäsong som det gjorde då, men tål att tänkas på.

Sen får man inte glömma att vi mött 3 allsvenska lag och dessutom mött Leksand (som också nästan är ett allsvenskt lag) två gånger. Alltså 5 av 8 matcher mot kasst motstånd. Sen har vi mött Ässät som var ett bottenlag i Finland förra säsongen, samt Örebro och Djurgården.

Jag kommer försöka dra så lite växlar som möjligt av denna försäsong för att inte bli för besviken om vi öppnar serien dåligt. Det jag tar med mig är ett par individuella spelares insatser som ser klart lovande ut. Kan man dra några växlar av själva spelet? Ja kanske. Det säger ändå någonting att vi totalt sett dominerar spelmässigt hela denna turnering. Jämför vi med förra försäsongen då vi torskade mot AIK med 4-0 så är detta långt bättre. Vi spelade jämnt mot Djurgården (var kanske lite bättre än dom faktiskt) men vi var samtidigt klart sämre än Örebro.

Sv: A proposito de nada
Jan Grismöbel: "Vi får hoppas dom skruvar till detaljerna nu . Längtar som fan efter å vara på plats när vi möter lyxfällan i oktober"


Jag tror att det blir bra när kedjorna är fastslagna och dom får spela ihop sig mer. Nu har det varit ganska många ändringar i kedjorna pga skador och sjukdomar. På ett sätt har det varit ett bra test om samma situationer uppstår under serien.

Sv: A proposito de nada
Wesley: Ser att Leksand bara fick iväg 17 skott på mål och de är de ändå ett lag som brukar peaka på försäsongen när de är med i SHL. Håller med om att man har mött relativt svaga moståndare under försäsongen men kan samtidigt förstå att det är smart att göra när man försöker bygga ett nytt grundspel.

Sv: A proposito de nada
Wesley: Vi får hoppas dom skruvar till detaljerna nu . Längtar som fan efter å vara på plats när vi möter lyxfällan i oktober .

Sv: A proposito de nada
Jan Grismöbel: "Har inte sett alla matcher. Men summa summarum är väl 7 vinster å 1 förlust . Så frågan är . Ser det så Satans illa ut ? Såg förlusten mot Örebro å det var ett riktigt botten napp . Längtar allvaret börjar nu ."

Svårt att svara på hur vi ligger till. Skulle behöva möta någon mer SHL lag som har mer fart i spelet. Nu har vi mött 3 st SHL lag. Vinst 2 ggr mot Leksand, Vinst mot Djurgården och förlust mot Örebro.

Sv: A proposito de nada
Slut, 4-1. Det var en bekväm seger. Svag första men sedan styr man spelet. Fanns många lägen för fler mål.

Sv: A proposito de nada
Har inte sett alla matcher. Men summa summarum är väl 7 vinster å 1 förlust . Så frågan är . Ser det så Satans illa ut ? Såg förlusten mot Örebro å det var ett riktigt botten napp . Längtar allvaret börjar nu .

Sv: A proposito de nada
Studspuck in framför Brynäs-målet. Leksand har 2 pers där men Ersson står för en grym sidledsräddning.

Sv: A proposito de nada
Asklöf rivs ner i friläge men missar med en svag straff.

Sv: A proposito de nada
Brynäsgubbe: Straffslag för Brynäs. Asklöv missar.

Sv: A proposito de nada
Blomqvist prickskjuter bakom egen mållinje och vid har 4-1.

Brynäs får en 2 mot 1a och missar som vanligt. Dags att träna på det tror jag.

Sv: A proposito de nada
Brynäsgubbe: Blomqvist i tom bur från eget mål🏒

Sv: A proposito de nada
Sånna trippingutvisningar får jag nervbrott på. Han snuddar tån och Leksingen ramlar. Leksand har PP med ca 4 kvar. 6 mot 4, tom kasse Leksand.

Sv: A proposito de nada
Brynäsgubbe: Bra för Danielsson. Sallinen skulle behöva ett mål han också.

Sv: A proposito de nada
mattias - 74: Nu blir det lite nerv i matchen igen.

Sv: A proposito de nada
Leksand slänger in en puck från hörnet och den studsar in på något sätt.

De ringer på den. Edit: Döms mål. 3-1.

Sv: A proposito de nada
Wesley: Danielsson 🍾🍾

Sv: A proposito de nada
Äntligen Danielsson. Drämmer in 3-0 i PP.

Sv: A proposito de nada
Brynäsgubbe: Nu har dom haft några riktigt fina anfall 😊

Sv: A proposito de nada
Descheneau med en fantastisk backcheck på friläge. Vilken spelare.

Sv: A proposito de nada
Huge: "Ungefär lika tröttsamt som när du refererar till en ”påstådd expert” som rapar självklarheter 10 ggr under första..."


Kan du nu låta alla härinne få skriva av sig sin glädje och frustration utan att du hoppar på dom/oss. Känner du sån ilska, irritation eller frustration över vad som skrivs. Ta då en paus. Hämta golfbagen och gå någonstans och slå några hinkar med bollar.
Själv har jag en sandsäck som får lite omvänd kärlek av mig vid behov. Ett tips i all välmening 😊

Sv: A proposito de nada
Mannberg lägger in 2-0 i öppen kasse när Brage gör en rejäl tabbe bakom mål.

Sv: A proposito de nada
2-0 Mannberg. Assist Axel Brage

Sv: A proposito de nada
{2064}: Men så här brukar det väl se ut? Några allsvenska lag, ett par shl-lag. Det finns säkert en bra tanke bakom upplägget. Kanske för att få olika matchbilder?

Sv: A proposito de nada
Huge: så kan det vara, men varför envisas vi med att spela mot lag från AS under försäsongen? Borde vi inte matcha mot typ HV, SAIK etc?
Den enda förklaring jag kan komma på är att man är osäkra på var laget står och att det är viktigare att bygga självförtroende givet förra årets debacle.

Sv: A proposito de nada
pekka85: Ungefär lika tröttsamt som när du refererar till en ”påstådd expert” som rapar självklarheter 10 ggr under första...

Sv: A proposito de nada
Anders Berg: Det säger bara att skillnaden mellan AS och SHL inte brukar vara så stor i träningsmatcher under försäsong.

Sv: A proposito de nada
Huge: Jaha, är det ”påstådda experter” det heter nu. Brukar inte du köra med ”kunnigt yrkesfolk ”? Du om någon ska nog vara lite försiktig med att kommentera uppenbara saker. Det finns inga förbud. Bara jävligt tröttsamt när forumpolisen kommenterar vad många skribenter skriver. Dessutom med en översittande och raljant ton.

Sv: A proposito de nada
Brynäs fortsätter att hålla jämna steg med lagen av allsvenskt snitt. Vad säger det om Brynäs?

Sv: A proposito de nada
pekka85: Skämtar du?
Är det nån som förbjudit dig eller nån annan att skriva det ”uppenbara” som Abris ev tjatat om 10 ggr i första?
Ledsen om jag krossar dina illusioner, men tjat är tjat, oavsett om det kommer från random tyckare härinne eller påstådda experter som Abris...

Sv: A proposito de nada
Charles: Mm men tycker att bp sett skapligt ut.

« · 1985135 · »