1150x200-brynasbanner.jpg

Brynäs IF

SHL · 446556 inlägg · 7967 ämnen

« · 2021527 · »

Sidan uppdateras nu automatiskt med de nya inlägg som skrivs.


Sv: A proposito de nada
Visst har vi blivit duktiga i sociala medier de senaste åren, men det kan inte bara vara jag som är DÖLESS på allt jävla snack från tränare och spelare som vi matas med dag efter dag efter dag!?

"Vi har gjort de förändringar i spelet vi behöver göra"
"Vi kommer göra allt vi kan för laget för att ta poäng"
"Vi har jobbat hårt med ditten och datten"
"Full fart och otroligt hårt jobb"
"Vi går in i det här med ett jäkla sug och jävlar anamma"
"Vi är väldigt revanschsugna"

Mer verkstad, mindre snack. Tack!

Hursomhelst ska det bli kul att få se Söderström i Brynäströjan igen.

Sv: A proposito de nada
Peja: Kan tänka mig att Mannberg fått ett sockrat erbjudande från Lule och Sundlöv kände sig tvingad att agera. Han passar ju perfekt in i Bulans hockey. Kanske även i den hockey vi ska spela nästa säsong?

Sv: Brynäs - Rögle 2020-01-08 omstarten i ERP Monitor Arena
Sama/{8399}: Glöm inte Mannberg. Jag tror han ikväll vill visa oss fans att han blir att räkna med i våra planer och att det var rätt att förlänga honom.

Till hela Brynäs säger jag ... tänd ikväll upp första ledljuset på ny utstakad stig och visa att vi nu vet vart vi ska gå.

Sv: A proposito de nada
Ovanligt laddad för match ikväll!

5-1 vinst, så är det!

Sv: A proposito de nada
munkas: Vi hade en sportchef som förlängde med Sunkan som hade 0 kompetens i rollen. Skönt att dom städade lite här och var.

Sv: A proposito de nada
Huge: Nä, 3-årsplanen har aldrig känts realistisk. 90% av jordens befolkning tyckte att förlängningen av Sunkan kändes mycket märklig och oroande. Rätt tränare måste väl ändå anses som viktigt i en plan som skall resultera i guld? Nu har kaptenen för 3-årsplanen gått på grund och lämnar skeppet redan efter 4 månader. Det är såklart ett stort misslyckande och egentligen tillräckligt för att kasta den planen i soporna och istället arbeta fram en ny. En plan med lite tanke bakom, som inte grundar sig på att Brynäs minsann är en väldigt framgångsrik klubb med massor av guld på meritlistan och spelar rolig hockey med fart och fläkt. I nuläget är vi, rent krasst, en klubb med dåligt A-lag utan tränare och noll attraktionskraft.

Sv: A proposito de nada
Mattson: Om föreningen bara jobbar hårt på att bli bättre och det även går i rätt riktning så är det ingen katastrof om inte målen uppfylls.
Än så länge så har det barkat åt fel håll men om nu bara Brynäs gått åt rätt håll under denna treårsperiod tid när vi summerar så är det ju trots allt bra.
Se målet som ett berg som skall bestigas och har Brynäs inte kommit till toppen utan bara halvvägs till toppen om tre år så är trots allt utgångsläget bättre när år fyra startat (då finns bara halva berget kvar att bestiga).
Någonstans vill man ju trots allt tro att Campeses snack om större omsättning framöver faktiskt också kan betyda högre spelarbudget och på så vis bättre verktyg att bygga ett starkt lag med.

Sv: Brynäs - Rögle 2020-01-08 omstarten i ERP Monitor Arena
Sama: Vi spelar ju bättre mot starkare motstånd, och med tränarbytet på det så tror jag vi tar hem 2p. 2-1 efter OT, VS och Scott målar.

Sv: A proposito de nada
Mattson: Ja, och det komiska med allt gnäll och raljerande över 3-årsplanen är att dessa yrkesgnällare verkar tro att det är nån sorts naturlag som säger att alla målsättningar alltid måste bli uppfyllda, blir målsättningen inte uppfylld så har den per automatik varit värdelös och onödig redan från början.
3-årsplanen har känts realistisk, det där om 4 guld på 10 år måste man ta mer som en optimal vision, typ ”blir det så, fine. Om inte, ingen katastrof....”

Sv: A proposito de nada
{8399}:
”Vädigt mycket fokus här på målen men de kan förstås missas och revideras med tiden, ingen katastrof.”

Ja ser man det bara så så,
då är det ingen katastrof om herrlaget åker ner i HA heller.
Klubben lär ju finns kvar med både dam, herr och junislag ändå, som vi kan följa både på plats och i massmedia.

Det är för mycket av sådana supportrar i klubben, så de som vill sätta krav på årsmötet försöker inte ens då de är i minoritet mot alla axelryckare som närvarar.

Sv: A proposito de nada
pekka85: En kaxig målsättning funkar om man uppfyller den (typ Jonssons 2012). Inte lika kul om man bommar grovt. Men missade målsättningar är vardagsmat i alla branscher och ingen katastrof.

Men nog säger Campeses nya mål en del om självuppfattningen och själv reagerade jag med att föreningen självklart visste nåt som inte jag visste. (Kan ju fortfarande vara så.) Bara märkligt att det var nån utifrån som ansvarade för att formulera en så skev självbild.

Sv: A proposito de nada
pekka85: Det är ju komplett vansinne att planera förluster innan serien startat. Är man med i högsta serien måste planen vara att vinna varje match man ställer upp i. Vinner man varje match så vinner man serien, slutspelet och tar guld.
Om man inte har denna plan kan man ju lägga ner verksamheten omgående. Ska man lulla runt och dega sig fram till det år man planerar vinna? Risken är då stor att man ramlar ur högsta serien och allt går åt h-e.

Sv: Brynäs - Rögle 2020-01-08 omstarten i ERP Monitor Arena
SWEATT: Folk måste verkligen öva läsförståelse.

Sv: Brynäs - Rögle 2020-01-08 omstarten i ERP Monitor Arena
{8399}: Det tror jag med! Viktigt att inte bara ställa skridskorna på isen ikväll utan att man visar revanschlusta och Gävlaranamma! Tror på 3-2 idag.

Sv: A proposito de nada
Peja: Ja, det håller jag med dig om. Tror inte pressen påverkat i år. Det jag menade och som jag VET kommer hända är att allt eftersom åren går och gulden uteblir kommer media, fans och sponsorer att obönhörligen referera till Brynäs målsättning. Jag kan bara se kvällstidningarnas nästan spydiga kommentarer om ett par år. ”Ni skulle vunnit 2 guld vid det här laget, vad gick fel? Så pressen kommer bara öka över tid när framgångarna uteblir.

Tror tyvärr att experterna har rätt i att Brynäs har dålig självinsikt. Precis som du skrev skulle man börjat i rätt ände. Få igång juniorverksamheten, scoutat en bra tränare, spikat en spelidé utifrån material, frigjort sig från långa kontrakt med dåliga spelare osv osv. Sen kan man gå ut med mål och visioner.


Sv: Brynäs - Rögle 2020-01-08 omstarten i ERP Monitor Arena
Charliejfz: Jag tror att tränarbytet blir succé, 4-1 till Brynäs tre mål av Rödin!

Sv: Brynäs - Rögle 2020-01-08 omstarten i ERP Monitor Arena
Charliejfz: Ikväll kvittar. Framöver ska vi vinna 4 SM-guld på 10 år så det är lugnt.

Sv: Brynäs - Rögle 2020-01-08 omstarten i ERP Monitor Arena
{8399}: Blir intressant att se hur bytet av tränare påverkar ikväll och framöver.

Sv: A proposito de nada
Vädigt mycket fokus här på målen men de kan förstås missas och revideras med tiden, ingen katastrof.

Sv: A proposito de nada
När kommer laguppställningen ut? Lite nyfiken på hur laget formeras

Sv: A proposito de nada
spolaisen:
Ha ha ha, du måste skoja, eller hur?
Inte kan du seriöst mena det du skriver - att fast man kommunicerat 3årsplanen så har bif allsvenskan som mål?

Sv: A proposito de nada
spolaisen: Kan du förklara för oss andra, vad dina inlägg handlar om egentligen? Du har antagligen satt ett nytt rekord i antal inlägg här inne. De flesta av dina inlägg är irrelevanta och du upprepar samma saker. Kanske dags att ta en paus?

Sv: A proposito de nada
{8399}: Kan bli svårt att värva ihop ett bra lag med spelarkontrakt på 2-3 år med ambitionen att bli bra om 5 år typ. Tror inte många spelare känner att dom vill skriva på då.

Sv: A proposito de nada
spolaisen: tror du att jorden är platt och på chemtrails med?

Sv: A proposito de nada
Anders Berg: tror inte på planen heller MEN såga den då efter fakta inte bara hur du på bästa sätt kan komma på hur dina klagomål ska låta spydiga. En årsplan i en sport där säsongen går över åren så fattar väll även du att man räknar säsonger. annars ska vi ta guld under sommaren då det var på årsmötet man presenterade planen.

försök komma med konstruktiv kritik istället så kanske folk kan ta dina argument seriöst istället för att se det som trollande

Sv: A proposito de nada
spolaisen: Så du tror att Brynäs klubbledning vill åka ner i Allsvenskan? Av alla konspirationsteorier du har framfört de senaste veckorna är nog denna mest långsökt av alla.

Sv: A proposito de nada
Peja:
Pejan nu ska jag måla fan på väggen...

Kan vara så att intentionerna från klubbledningen antyder en anpassning till allsvenskan, därav inköpen från just allsvenskan. Bif har i dagsläget inte kapital till annat än billigare spelare från lägre division..
Brynäs strategi kan vara ett besök i allsvenskan för att på så sätt bygga upp något nytt för SHL.
Brynäs som är måna om att framföra storhetstiden, kan med hjälp av spel i allsvenskan börja vinna matcher igen, publikintresset tilltar .....
Inte så stor skillnad i att kolla en match i allsvenskan i jämförelse med SHL..
Finns viss spänning att se matcher i div 1 också........
Brynäs lånade ju ut Zetterberg till VIK, med honom i Bif nästa säsong i allsvenskan, så har vi den målgöraren som behövs.....

Sv: A proposito de nada
Huge:
”finns det nån sorts tidsmall där man vid en viss tidpunkt kan läsa av och se om man ligger i fas eller inte?”

Arbetar man mot mål, bör man ha delmål och stämma av mot ja, men också däremellan kontinuerligt utvärdera vart man ligger.
Både mätvärden och tidsaspekter mm bedöms. Ofta sätts delmål utifrån överlämningspunkter, hur proaktivt det går att agera och rimligheten i att kunna arbeta igen det man kommit efter, helst med stöd i riskanalys och konsekvensanalysverktyg.

Som nu med lite tid kvar till fönstret stängs och 9poäng ifrån att knipa chansen att ens kunna spela sig till målet kvartsfinal, så bör den mest okunnige se att man ligger efter i arbetet att nå 19/20-målet, och detta framförallt då risker för skador/avstängningar med redan svag trupp föreligger, prognosen pekar åt ogynnsamt håll och vi har lite tid kvar att kunna agera proaktivt på för att ta in behövliga spetsspelare.

Betyder det att det nu är kört iom att vi ligger efter - nej, men sundlöv/dackell har satts bifs herrlag i en riktig dålig sits pga att man inte agerat proaktivt tidigt. Målet var trots allt MINST kvartsfinal 19/20, och där har vi inte varit i närheten av i större delen av säsongen, bortsett inledningsvis.

Sv: A proposito de nada
pekka85: Jag tror inte att den här säsongens misslyckande (hittills) beror på pressen, tror det handlar mer om grundläggande fel som man gjort i lagbygget.

Klubben vill spela en viss slags hockey, men saknar spelarmaterial för att göra det, samtidigt som man har byggt en förväntan inom spelargruppen på att spela den typen av hockeyn. Spelare har kommit till Brynäs för att göra det. Och tränaren man hade anställt förespråkade egentligen en annan hockey och har aldrig visat att han kan få ett lag att spela en spelförande hockey. Det blir lite "José Mourinho i Barcelona" över det hela, alla fattar att det aldrig skulle funka.

Allt blir väldigt fel när det finns en diff mellan klubbens taktiska upplägg, tränarens taktiska upplägg/kompetens och spelargruppens kompetens att spela den hockeyn.

Om Brynäs trodde att den här spelargruppen skulle kunna spela en possession-hockey har man förhoppningsvis fått en reality-check nu.

Det måste in en tränare som förespråkar och vet hur man bygger den hockeyn som klubben vill spela. Och han måste naturligtvis få ett spelarmaterial som klarar av att spela den hockeyn.

Sv: A proposito de nada
pekka85: Sen undrar man ju HUR brynäs skall bli detta topplag de planerar att bli. 3 årsplanen verkar bestå av att ge ledare och de spelare de vill satsa på långa kontrakt så att det skall bli kontinuitet i lagbygget.
Sen undrar man ju hur de tänkte när de anställde oprövade tränare och en oprövad sportdirektör för att utföra uppdraget.
En god idé hade varit att först ta in kompetent folk, värva ihop ett starkt lag, fixa finansiärer och sedan sätta målet att bli ett topplag.

Sv: A proposito de nada
spolaisen: Absolut.
Men man ska inte underskatta t ex Jönsson betydelse. Den spelarkarriären han hade visar att han inte accepterar något fuskande.

Sv: A proposito de nada
Tjurn : Men visst kan man ifrågasätta den helt orealistiska plan man satt upp?! Det är ju inte bara många av oss soffexperter som tycker det utan även de ”riktiga” experterna. Tror personligen endast att föreningen tar skada av en sådan målsättning eftersom den inte kommer uppfyllas. Det sätter bara press på föreningen i sin helhet, något som jag upplever att Brynäs inte klarar av. Nå topp tre inom 3 år och ta 1 guld inom en femårsperiod tycker jag hade varit rimligt.

Sv: Brynäs - Rögle 2020-01-08 omstarten i ERP Monitor Arena
Nytt datum, 2020-01-09 !

Ingman missar, Emil Molin osäker och Victor Söderström är tillbaka !
Troligt att Solem spelar från start.

Sv: A proposito de nada
Anders Berg: Åäåå så dryg du är

Sv: A proposito de nada
Charles: Treårsplanen som väl började gälla förra året(?) skulle ge guld år 3. Så okej, då är det nästnästa säsong då? 10 årsplanen ska ge 4 guld på 10 år, samt öka publiksnittet till 7000.

Sv: A proposito de nada
Huge: När säsongen är färdigspelad kommer vi att ha facit på om Brynäs lyckades ta sig till kvartsfinal eller inte. Det ser svårt ut just nu men större under har skett i idrottsvärlden.

Sv: A proposito de nada
SWEATT: Ingen aning, för tidigt att idag bedöma om vi ligger i fas eller inte, när det huvudsakliga målet är att först under säsongen 2022/2023 vara tillräckligt stabila för att på allvar kunna vara med och konkurrera om guldet.
I övrigt: finns det nån sorts tidsmall där man vid en viss tidpunkt kan läsa av och se om man ligger i fas eller inte?

Sv: A proposito de nada
Huge: Tror du vi ligger i fas med planen?

Brynäs - Rögle 2020-01-08 omstarten i ERP Monitor Arena
Ny match nya tränare, nya möjligheter!

Sv: A proposito de nada
Charles: Han har nog inte fattat än, att det är en plan på 3 ÅR och inte 3 veckor.
Ha lite överseende med den spydige leksingen...

Sv: A proposito de nada
Anders Berg: konstigt hur du ska vara spydig över 3års planen hela jävla tiden sen ha 0 koll på vad dem sa. nästa år var det semi final inte uttalat guld. Sen om det ska kunna gå kan vara skitsnack men du försöker ju inte ens vara lite rätt

Sv: A proposito de nada
Costanza:
"Always Look on the Bright Side of Life"

Är inte hugget i sten, att Bif år ut och år in ska tillhöra högsta serien i hockey.
Hela Sverige ska leva är ju en slogan, som kan passa bra in nu när allsvenskan närmar sig. Många små ställen i vårt avlånga land får kanske nästa säsong sett ett hockeylag med anor.

Sv: A proposito de nada
mk: "Varför är tex Örebro så framgångsrika nu?
Jo man har fått in tränare som kräver mycket i spelet".

du hade kunnat lägga till ett antal spelarköp

Sv: A proposito de nada
{8399}: När jag i brynäsintervju hörde frasen typ ” Det är svårt att värva. Vi är ju inte direkt förstavalet för spelare även om folk tror det” så fick jag en liten deja vu från Modos tunga tid.

Sv: A proposito de nada
Costanza: Brynäs verkar inspirerade av modos resa med klubbikoner på ledande positioner och med sparkade tränare och sportchefer nästan var säsong. Nu väntar vi bara några avdankade spelare och en tränare från Nordamerika för att kunna slå spiken i kistan.
Brynäs, the lung of Hockey, vi andas Hockey!

Sv: A proposito de nada
Blå grottan: Vi vilar bara. Börjar trivas härnere. Inte så farligt ändå. Du ska inte tycka synd om oss. Det var nödvändigt att börja om och hitta själen igen. Stjärnor kommer fortfarande fram från den lilla hockeystaden vid havet.

Sv: A proposito de nada
Costanza: Modo, hm jag vet inte.. Vad hände med Modo? Hockeymiraklet med alla stjärnor från staden. Allt sprack och nu har ni harvat i allsvenskan hur länge?

På riktigt tycker jag det är synd, alltid gillat Modo. Men jag vet inte om du ska kasta sten i glashus.

Sv: A proposito de nada
xxx BIF xxx: "Mer fart och studs". "När man ska gå och inte". Får vi ta med oss det till MoDo? Det lät spännande...

Sv: A proposito de nada
”Redan nu har den tillfällige tränarkonstellationen gjort ett par ändringar i spelsystemet – och lagets trotjänare Jacob Blomqvist tror att det kan ge positivt effekt.
– Jag tycker att det sett bra ut de här tre träningarna. Vi har fått lite mer fart och studs i spelet, säger han.
– Det är lite småjusteringar vi har gjort, när vi ska gå och inte till exempel. Allting är kristallklart vad vi ska göra, säger han.”


Fan va bra, nu är allt äntligen kristallklart vad de ska göra på isen, och det med mer fart och studs.
Ska man våga lägga lät blygsamma 5papp på matchen tro? Bra odds!

« · 2021527 · »