1150x200-brynasbanner.jpg

Brynäs IF

SHL · 446520 inlägg · 7967 ämnen

« · 2053871 · »

Sidan uppdateras nu automatiskt med de nya inlägg som skrivs.


Sv: A proposito de nada
{8399}: Det är väl det han menade. Brynäs är smarta och låser upp Ölund på 3 år utan KHL-klausul. Då måste en KHL-klubb köpa loss honom från kontraktet om en sån flytt blir aktuell senare.

Sv: A proposito de nada
Samsung: Det är väl snarare så att det är när det inte finns en klausul som det kan kosta rejält för en KHL klubb att köpa loss en spelare?
Det vore konstigt om det redan nu fanns en prislapp på utköp eller hur tänker du här?

Sv: A proposito de nada
{8399}: Att Linus har så jävla mycket hockey i sig och sån sjuk kapacitet, att efter kanske nästa säsong när han gjort 30-35 poäng som han är god för och ev napp från khl så står förhoppningsvis inte brynäs lottlös i klausulen. Sundlöv ä en slipad sportchef som vet vad han gör. Ingen gaphals likt bz.
Att spelare har utköps-klausuler från penningstarka khl eller nla. Menas att får Brynäs en viss slant för Ölund så låter man han skriva kontrakt med en khl klubb.
Att Spartak Moskva får lägga 100k USD på bordet för att köpa ut ölund från kontraktet etc.
Jag tror ölund är vår nästa stjärna. Framtiden får utvisa.
Bästa av allt är att han är hemma kär ❤

Sv: A proposito de nada
Samsung: Hur menar du när du skriver skydda sig mot KHL om han nu har en klausul?

Sv: A proposito de nada
{7981}: Mycket jobbigt läge gissar jag.

Sv: A proposito de nada
ellis: tror stenhårt på Öhlund med. Du får tänka att han kom från ett år han vantrivdes med livet i usa. Som mamma hans sa till mig, att han vantrivdes och spelet passa inte han men han skulle kämpa på ändå.
Tror mest att Sundlöv säkrar Öhlund på ett 3års kontrakt för att ev skydda sig mot khl då han säkerligen har en klausul för det. Bra förlängning av Sundlöv. Säger väl det mesta att bulan ville ha han till lule.

Sv: A proposito de nada
{8399}: hur tror du att det går för säljarna att sälja in sponsoravtal nu? Jag gissar trögt då företag håller i pengarna. Liknelse i företag som Sandvik. Antal order som kommer in har minska men i produktion kan det ta månader innan det visar sig dvs om man inte får materialbrist

Sedan har Intersport sökt om rekonstruktion som är sponsor av Brynäs

Sv: A proposito de nada
dAVydov: Ölund har verkligen mycket att bevisa.

Sv: A proposito de nada
{8399}: Ja helt klart.
Nu hoppas jag bara att Molin blir center istället för Sallinen i 2a linan. Tror det kan bli riktigt bra.
Tror inte det kommer in någon till center om nu Ölund blir kvar.

Sv: A proposito de nada
{8399}: Jag som hört att Sundlöv inte gärna värvar, men det var kanske fel ;)

Sv: A proposito de nada
{8399}: restaurangen till att börja med!

Sv: A proposito de nada
{8846}: Kul med lite nytt i laget 👍


Sv: A proposito de nada
{8399}: Tror försäsongsturneringen i Södertälje skulle bli av i år också.

Sv: A proposito de nada
Peja: Nån som vet om det planerats någon försäsongsmatch ännu?

Sv: A proposito de nada
Peja: Vilka är de uteblivna inkomsterna i april då?

Sv: A proposito de nada
ellis: ... Och varför skulle Sundlöv vilja "slippa värva"?

Enligt vissa medier försökte Bulan få Ölund upp till Luleå men Sundlöv lyckades behålla honom.

Sv: A proposito de nada
ellis: Jag tror tvärt om, Ölund är verkligen en framtidsman.

Sv: A proposito de nada
dAVydov: Ett misstag signa spelare på Ölunds nivå på långtid. Det borde vara erfaret vi det här laget. Men på den linjen kör Sundlöv för att slippa värva...

Sv: A proposito de nada
Anders Berg: Jag har inte gett upp hoppet om Westfält än iaf. Var riktigt bra i Play off för 2 säsonger sedan och har väl typ inte spelat sen dess (exklusive enstaka inhopp) i Brynäs.

Inte konstigt att han fått gå på lån när fjärdekedjan varit fullskiten med dyra veteraner som Alcén, Rohdin och Blomqvist - inte troligt att dessa skulle ut på lån direkt.

Westfält har ändå spelat i alla landslag från u16 till u19 och var med senast förra säsongen i u19.

Om Andersson kan utveckla honom till en spelare för fjärdekedjan är det väl grymt att ha en kille som tjänar minst 100 000 kr mindre i månaden än Blomman och lägga dom pengarna på spets istället.

Sv: A proposito de nada
dAVydov: Skulle vara intressant att höra hur man tänker kring Molin och Petterssons eventuella centrande. Kanske är det rimligt att låta Birgersson och Westfält konkurrera om den 4e centerpositionen initialt, eller åtminstone ha den grundtanken tills man vet mer om hur coronakrisen kommer att påverka intäkterna och nästa säsong. Särskilt eftersom det förmodilgen kommer finnas extremt många bra spelare tillgängliga på markanden även om man väntar några månader.

Det som Brynäs verkligen behöver få in, utan tvivel, är åtminstone en ytterforward av hög SHL-klass. Någon som kan vara med och driva en andrakedja. Kanske är detta ett bra läge att försöka få in Anton Wedin eller Linus Videll? Videll är Brynäsare sedan barnsben, har levererat poäng i KHL år efter år och är en bra pucktransportör, han är ju inte ung men om man gör 30p på 37 KHL-matcher håller man hög SHL-klass, skulle jag tro.

Och så måste man ju bryta med några spelare också. Typ Jaedon tillför tyvärr ingenting och är nog inte särskilt billig heller, men han är inte ensam om att tillhöra den skaran. I synnerhet i dessa tider har man helt enkelt inte råd att ha den typen av spelare i truppen.

Sv: A proposito de nada
Peja: Intersport i rekonstruktion. Detta kommer säkert att påverka Brynäs då de är sponsor.
www.expressen.se/dinapengar/intersport/

Sv: A proposito de nada
Charles: Exakt, viktigt att förstå att Brynäs kan få uteblivna inkomster som inte är relaterade till att man missade slutspelet. Det verkar vara väldigt svårt att ta in för en del.

Sv: A proposito de nada
dAVydov: Duger som 3-4 center. På sin höjd.

Sv: A proposito de nada
Spelare är anställda oavsett om laget spelar slutspel eller inte, ska inte ett vanligt företag få permittera folk bara för att ett projekt inte blir av eller liknande heller då?

Sv: A proposito de nada
Lunkan: Ältså att permittera spelare i ett lag som missat slutspelat innan slutspelet ens är slut. Slutspelet skulle ha slutat den 2/5.....jag tycker att det är parodi.

Sv: A proposito de nada
Ingen som postat denna va?

Sv: A proposito de nada
Lunkan: Tjänar Alcen 140 000 så är det nog inte så många som har
en lön under 100 000 nästa säsong.

Sv: A proposito de nada
Lunkan: Man måste skilja på vad du och jag tycker om detta och vad gemene man i Gävle har för åsikter. ”Högavlönade hockeyspelare som får bidrag av staten” ser inte bra ut helt enkelt.

Sen rent personligen skiter jag helt och hållet i om Johan Alcén får bidrag av staten eller inte. Brynäs bidrar med otroligt mycket skattepengar till kommunen varje år. Men det får inte bli ett nytt 2014. Publiksnittet den säsongen sjönk med 700 personer/match jämfört med säsongen innan. Jantelagen har ett stadigt grepp i Gävle.

Sv: A proposito de nada
Luddf: Helt osannolikt att Westfält skulle vara med.

Sv: A proposito de nada
Första träningen inför säsongen 20/21. Ser på bilderna att Danielsson, Westfält och Birgersson är med. Får vi se någon av Westfält och Birgersson i laget nästa säsong?

Sv: A proposito de nada
Skrubben: Så en spelare som tex tjänar 30 000 i månaden ska gå ner i lön bara för att det inte ska sticka i ögonen på "Svensson" som själv inte har något problem med att permitteras? Brynäs som företag drabbas lika andra företag.

Låt regelverken reglera vilka som kan permittetas och inte, som redan sagts staten är med och hjälper till upp till 44 000 kr. Resten är en ren förlustaffär för arbetsgivaren eftersom den får betala fullt för någon som inte jobbar fullt.

Sv: A proposito de nada
{8399}: Jag hoppas Sundlöv och Campese tar ett snack med våra bärande spelare först, så att dom är med på tåget. Sen får man kommunicera ut detta till spelargruppen. Finns det nån spelare som absolut sätter sig på tvären så är det bara att han tar sitt pick och pack och söker sig till en ny klubb.

Sv: A proposito de nada
Skrubben: Det sticker i ögonen att får statligt stöd för permitterade spelare under golfsäsongen även om det skulle visa sig att det är inom reglerna. Här måste Brynäs vara taktiska och se till att inte staten finansierar inställda golfrundor för det kan ge rejäl badwill.

Sv: A proposito de nada
{8399}: Att Brynäs permitterar personalen borde inte vara nåt kontroversiellt. Brynäs kommer självklart bli påverkade av den nedåtgående ekonomin så att man därmed försöker minska den ekonomiska kostymen man har är inget konstigt.

Det som däremot skulle se illa ut är om spelartruppen inte går ner i lön på samma sätt som Frölunda och Malmö har gjort. Som jag förstått det har spelarna rätt att få statligt stöd, men det skulle vara sånt sjukt badwill för klubben. Brynäs har satt sig på en hög häst med allt ”gott” man påstår sig göra. Det här måste man tänka över noga hur man ska kommunicera. Man måste försöka göra allt i sin makt för att undvika ett liknande drev som var 2014 när kommunen ”betalade 700 000 kr för spelarnas matchtröjor”, som det stod i tidningarna.

Sv: A proposito de nada
{8399}: Det var det jag skrev med 10,71% som är allmän pension som ingår i arbetsgivaravgiften. Men detta gäller bara upp till 25000 så allt över är det som tidigare.

Sv: A proposito de nada
{7981}: Det är pensionsdelen som fortfarande betalas.

Mycket sponsorintäkter hänger nog löst just nu också vilket gör budgetarbetet riktigt jobbigt kan jag tänka mig.

Sv: A proposito de nada
Vuollerim:
Stackars Rönnberg... Det får bli en handhjärtekampanj för honom nästa gång i Scandinavium! ;-)

Sv: A proposito de nada
{7981}: Tänkte på Micke Holmqvist, känns lite sisådär med honom till nästa säsong. Han var väl den som var primärt ansvarig för backsidan som såg ut som en hönsgård många matcher under säsongen. Att Viktor Stråhle kommer in känns riktigt bra dock.

Sv: A proposito de nada
{8399}: ang arbetsgivaravgiften så slipper de inte den. Den är sänkt till 10,71% upp till 25000kr/månad. Så detta påverkar mest Brynäs ejhockeyspelande personal! Så nicky d kommer de att betala nästa lika mycket som tidigare för.
Fast nicky d har inget kontrakt ännu vad vi vet! Kanske det det dröjer för att minska kostnader även fast han går ner i lön.
Som sponsor (dock liten) av Brynäs tycker jag det är bra att de hushåller så mycket de kan med pengar. Dvs inom inom lagens gränser.
Sedan om spelarna som tjänar mycket vill avstå lön för att klubben skall få ett bättre lag skulle nog de flesta bli glad och uppskatta.
Det jag verkligen hoppas att spelarna gör är att gäller till med det de gick ut på hemsidan.

Sv: A proposito de nada
Vuollerim: kan det vara att det är svårt att vara ass under Rönnbär? Kanske alldeles för dominant och styrande så ass känner sig mer som en bollkalle?

Sv: A proposito de nada
Samsung: Fast hur många arbetstimmar lägger ett hockeyproffs ned under april, maj, juni?
Dessutom slipper ju Brynäs arbetsgivaravgifterna från mars och det är ju en hjälp också. Som jag ser det så är det ju bra att föreningar får statligt stöd i dessa tider men att få det genom korttidspermittering av idrottare är ett märkligt sätt att få stöd.
Sen vet vi inte om Brynäs kommer att ansöka om statligt stöd heller och om spelarna i så fall kommer att vara med på det.

Sv: A proposito de nada
Peja: Helt rätt. Det folk glömmer med är att typ de flesta i shl ligger på typ 53% skatt med.

Sv: A proposito de nada
Samsung: En hockeyspelares karriär är kort. Som SHL-spelare blir man knappast ekonomiskt oberoende för resten av livet. NHL:s superstjärnor är i en helt annan ekonomisk situation än våra grabbar. Förstår inte varför en del personer tror att SHL-spelare som har en brinntid på ~10 år blir stenrika på att tjäna 60-250k i månaden när de dessutom i nästan alla fall saknar högre utbildning. Brynässpelarna kommer inte bli högavlönade efter karriären, utöver i enstaka fall. Sen har de oetablerade spelare ännu mindre, Mrmadhawk skrev väl att Zetterberg och Lindelöf tjänade omkring 30k/månaden, jag tror att många här inne tjänar mer än dem.

Sv: A proposito de nada
{8399}: Grejen är den att ju mer pengar du tjänar ju större utgifter har du dragit på dig.
Kan till viss del hålla med dig på tex en spelare som nicky d som gjort fina pengar i massor av år utomlands, men samtidigt får man ju inte glömma att karln pröjsar typ 1,5 mille i skatt till svenska staten varje år(lön räknad på 250sek månaden).
Medans en normal Svensson kanske bidrar med 120k per år i skatt.
Tycker resonemanget är så typiskt svenskt och så typiskt Gävle. I Gävle är det fult att tjäna pengar för då tuggas det.
Att inte glömma all jävla träning nicky lagt ner, all uppoffring han gjort för att vara där han är idag. Han har inte direkt fått något gratis, förutom bollsinne då möjligtvis.

Sv: A proposito de nada
{8399}:
En lite bitter Rönnberg intervjuas i dagens GP. Han får se sin andra ass på de senaste två åren lämna i förtid.
Han pekar på riskerna med att ta in unga förmågor och deras brist på tålamod där de snabbt vill ta nya kliv i karriären. Han tycker även att man ska stå för de kontraktstider man tecknat och att det nu är en viktig rekrytering som ska göras där lojalitet, tålamod och viljan att jobba hårt och länge med andra kommer att ingå.
Så lite störd över situationen verkar han allt vara...

Sv: A proposito de nada
{7981}: Snyggast vore om spelarna gick in och bidrog med att avstå det statliga bidraget gällande permitteringen, åtminstone de som tjänar feta stålar. Den sommelier får se.

Sv: A proposito de nada
Berge:
Vad är det som är så illa med det att söka om permittera anställda?
Detta är för de som fått negativ ekonomisk påverkan av corona.
Negativ påverkan för Brynäs är sponsorer, restaurangen, uthyrning till evenemang av arenan. Om det blir långdraget kanske t.o.m. tv-pengar (dock osäker hur kontraktet mellan c-More och SHL ser ut)
Permitteringen ersätter bara upp till 44000. Så detta påverka mest de anställda som inte lirar hockey.

Sv: A proposito de nada
mk: " Det man kan säga att Sundlöv har gjort en ganska bra silly iaf. "

Nja, på spelarsidan en del att bevisa än. Ingen spets så här långt invärvat.

Sv: A proposito de nada
Berge: Kommunicera att spelarna vägrar att avstå bidragsdelen?

« · 2053871 · »