1150x200-brynasbanner.jpg

Brynäs IF

SHL · 776040 inlägg · 7967 ämnen

« · 2176601 · »

Sidan uppdateras nu automatiskt med de nya inlägg som skrivs.


Sv: A proposito de nada
{8399}: Gör en fbk

Sv: A proposito de nada
TobbeJ: Håller med, våra ledande spelare presterar inte längre, vissa är för och vissa har nog gått ned sig pga skador och sjukdomar. Vi har ingen som presterar som en stjärna i laget tyvärr.
Sen är våra sämsta spelare för dåliga också.
Ingen nämnd ingen glömd.

Sv: A proposito de nada
Sama: Det kan man nog skriva en roman om hur man ska lösa Brynäs problem framöver. Jag anser nog först iaf att Brynäs inte har ett slagkraftigt spelarmaterial varken som lag eller individuellt. Även när vi är i upptrend så är det tydligt...då vinner vi oftast på fighting spirit.

Sv: A proposito de nada
spolaisen: ”reagerade på detta med utbölingar.............de flesta lagen i SHL har "utbölingar"/hockeyproffs/legoknektar i sina lag............
alla dessa spelar för sina kontrakt nu och i framtiden”

Så är det och det har jag också skrivit, däremot är det bara två lag som skall spela kval.
Utbölingarna kan ha mindre tryck på sina axlar tror jag medans de med klubbhjärta kanske tyngs mer av stundens allvar. Ofta framförs ju argumentet att det är en nackdel med legoknektar i ett sånt här läge men jag är inte så säker på det.

Sv: A proposito de nada
Sama: ”Konstigt nog är jag inte heller orolig, vi har många advantages över hv.”

- Då är jag intresserad av att veta vad du går på...? HV är Brynäs Boogieteam och denna säsong har vi inte vunnit mot dem under ordinarie tid... HV är ju favoriter så är det...🤷‍♂️

Sv: A proposito de nada
TobbeJ: Jag undrar hur det blir med Campese/Lorentz oavsett kvalresultat. Finns det mage i Brynäs att ens försvara deras ord och verksamhet efter fiaskot? Finns det någon möjlighet för dom och många andra i ledningen att ens vara kvar? Och tränarkonstellationen? Hur kommer fansens samt toppspelarnas ( Rödin, Berra, Scott m.m ) tålamod och tillit vara till dom efter alla lovord innan säsongen?

Många frågetecken..

Sv: A proposito de nada
{8399}:

reagerade på detta med utbölingar.............de flesta lagen i SHL har "utbölingar"/hockeyproffs/legoknektar i sina lag............
alla dessa spelar för sina kontrakt nu och i framtiden

Sv: A proposito de nada
Signature: Bertilsson är förstås också ett givet val som lagets ryggrad. En skillnad mellan honom och Danielsson är dock att Berra är en sammanbiten typ som leder med exempel. Jag tror vi nu behöver en mer kommunikativ och peppande person och då är Danielsson bättre tycker jag.
Bulan är lite samma typ av person som Berra men med kortare tid i klubben.

Sv: A proposito de nada
spolaisen: Självklart att slla spelar för sin egen excistens men sånt som kan vara positivt är också kärlek till klubben och en stark grupp som verkligen drar åt samma håll. Men alla gör såklart sitt bästa men förutsättningar kan göra prestationer bättre eller sämre.

Sv: A proposito de nada
KalleTeodor: Bra val av Danielsson. Behöver inte vara den bästa spelaren men jag tror på att ta en som är senior (får givetvis inte vara sämst - dock). Hur skulle Bulan eller Bertilsson vara!?

Sv: A proposito de nada
Sama: I medgång ja (som aldrig händer) men i motgång är Rödin rent urusel som ledare!

Sv: A proposito de nada
Senast vi mötte dom va det väldigt rörigt i deras spel. Ingen tydlig tanke i spelet alls, avsaknad av grundspel. Och så har det sett ut därefter med. Första matchen blir viktig att vinna för att få upp självförtroendet.

Sv: A proposito de nada
{8399}:

tror att varje spelare i BIF spelar för sin egen existens inom hockeyn

Sv: A proposito de nada
Sama: Jag har sagt det förut och säger det igen. Jag älskar vår kapten.
Men med det sagt vill jag också säga att Rödins spel har gått i baklås. Jag tror han vill för mycket och resultatet blir överkreativa lösningar som rätt ofta leder till horribla felpass. Vore jag Peter skulle jag ta ett snack med Rödin och höra om det skulle lätta på trycket att släppa bindeln i kvalet. Min instinkt säger mig att viljan som gått i baklås i viss mån också spiller över på laget.
Vem skulle då ta bindeln om Rödin kliver av?
Jag röstar på Danielsson som är en naturlig ledare och som klev fram när Brynäs spelade bra senast. Han spelar dessutom ett enklare, rakare spel som är lättare för gruppen att relatera till.

Slutligen. Nu har vi äntligen fått chansen att jämnas de två finalförlusterna mot Hv...

Sv: A proposito de nada
Hank81: Campese har sagt att budgeten ligger i mittskiktet. Det tror jag mer på.

Sv: A proposito de nada
TobbeJ: Konstigt nog är jag inte heller orolig, vi har många advantages över hv.

Sv: A proposito de nada
Mattson: vet inte, låter inte helt osannolikt. Tänk vad bulan, rödin, scott och Bertil kostar. PA som ny tränare var nog inte grattis. Spelare som Nyberg, Danielsson, deschen, andersen, salinen, ölund tjänar nog mer än man tror.

Sv: A proposito de nada
Jag tror vi spöar Hv i kvalet. Tyvärr så ska ju båda dessa lagen egentligen vara givna i SHL, men ett måste ur. Har inget emot Hv alls men kommer sakna hockey tjötet med alla Hv fans här i Småland när de åker ner.

Sv: A proposito de nada
mk: Rödin ingen ledare??
Vem hade du gett C:et då? I min bok är Rödin den exemplariska ledaren.

Sv: A proposito de nada
mk: Det finns nog inte ett enda lag i världshistorien som havererat på isen och där spelarna är helnöjda med tränarna och vise versa.
Problematiskt kan det förstås vara när en massa utbölingar i laget som saknar hjärta för klubben skall in i ett kval och rent krasst skiter i utgången. Å andra sidan kan ett stort brynäshjärta vara en börda i dessa matcher.
Tiden för större spelmässiga förändringar har runnit ut och min lösning skulle nog vara att ta in en extra röst i båset de sista matcherna. Bara rakt in i kaklet nu #tillsammans

Sv: A proposito de nada
mk: Tror det är svårare än man tror det där med tränare oftast har dom en spelide som dom kör med som fungerar. det är inte säkert att spelarmatrialet har dom egenskaper som behövs för att spela det spelet.
tror din analys av Rödin är på priken det är nog jäkligt tungt för honom nu och det tråkiga är att deta är bara början. kvalet kommer vara hemskt.

Sv: A proposito de nada
Lesky: Varifrån kommer teorin att Brynäs har fjärde högsta budgeten i SHL? Låter som en twittersanning.

Sv: A proposito de nada
Det någon skrev att det kostar Brynäs massor av pengar att ställa PA åt sidan...idag när man sett hur det hittills gått spelmässigt och man bävar för det värsta med en degradering, om man då jämför dom kostnaderna mot varandra, undra hur det skulle se ut då...dock har vi inte ramlat ur ännu, men det känns som det.

Sv: A proposito de nada
Hockeyleksing: Jaja alla fattar vilken jävla katastrof det skulle vara att åka ur, sluta älta skiten nu Keksing, vi fattar.
Fokus nummer ett är att spöa HV, vi sjuka fan inte åka ut.

Sv: A proposito de nada
Hockeyleksing: "Brynäs flumar runt och satsar på damhockey när hela klubben är uppbyggd kring herrarnas alag. Helt fel fokus."

Vad fasiken är det här för skitsnack? Rödin har mer i månadslön än vad hela Brynäs damlag har på ett år! Damlagets satsning påverkar inte herrlagets spelarbudget överhuvudtaget. Brynäs har i år ca den 4:e högsta budgeten i SHL (OBS EFTER FANSENS BIDRAG) det borde räcka gott och väl för att hålla laget flytande. På vilket sätt tror du damlaget hämmar herrlaget? Är det så att herrspelarna blir avundsjuka på damernas framgångar eller vad? Det finns ett helt gäng stora sponsorer som kräver att Brynäs satsar på damhockey för att ingå avtal med klubben. Svinga vilt bäst du vill men blanda inte in Brynäs damer i herrlagets misär! Den felaktiga myten om att damlagets framgångar leder till herrlagets förfall är redan krossad gång på gång. Ett starkt damlag gynnar endast varumärket Brynäs IF på alla sätt. Jag har själv skickat Brynäs-souvernirer till Slovakien, USA och Kanada under denna säsong, till folk som är fans av damlaget och därmed fått upp ögonen för klubben!

Sv: A proposito de nada
Om det är så att spelarna styr och ibland visar sitt missnöje med tränaren, så undrar jag hur spelarna vill spela, då mängder av olika tränare har kommit och gått....alla tränare kan ju inte ha haft samma spelidé.. kanske spelarna ska agera tränare, så får vi ett kvitto på vad som fungerar?!

Sv: A proposito de nada
Hockeyleksing: "Det är helt annat spel i ha ochså bara för att någon var bra i shl betyder inte det att dom kommer dominera ha"

Vi har världens chans med andra ord. Tack!

Sv: A proposito de nada
bradberry: Allt handlar ju om trovärdighet. Ska man återigen ge vika för krav att ändra ledarskapet eller ska man hålla fast vid den riktning och dom personer man investerat i för att åstadkomma en förändring. Hur många tränare ska en spelartrupp få gå emot, visst kan man kräva en förändring en gång om man har bra motivering. Men nästa gång man kommer och kräver förändring bör beskedet vara att sluta upp bakom ledarna och infinna sig i ledet eller riva kontraktet och dra.

Hade vi haft en spelartrupp som upplevt konstant framgång och visste vilken typ av ledarskap som fungerar för den här truppen och inte så vore det en sak. Men dom flesta av våra ledande spelare har ju harvat i dom nedre regionerna mer parten av sina karriärer så vilken trovärdighet har dom?

Sen lider jag med Rödin i intervjun igår, ser ut som att han ska börja gråta. Hoppas han för professionell hjälp med att lyfta bort ansvar från sina axlar. Det syns tydligt på isen att han överarbetar situationer och sätter laget i dåliga situationer just nu. Självklart har han goda ambitioner och försöker göra allt själv när han upplever att inget fungerar.
Han behöver fokusera på det han är bra på och vara en av seriens bästa offensiva spelare, begränsa hans arbetsområde och var supertydlig med vad han ska göra.

Sv: A proposito de nada
Pettisbif: Detta med tränarna...

Vems är felet att Brynäs inte har lyckats på 10 år? -17 är undantaget som bekräftar regeln.

Varför lyckas PA i Örebro och Malmö? Om det är så att spelarna gjort uppror mot tränarna så är det i mitt tycke fel på spelarna.
Tar man in en tränare som gjort resultat och sen inte lyckas så är det mest spelarnas fel.

Det är inte så att spelarna kan visa att man gjort resultat tidigare. Brynäs är en förening som det ställts väldigt konstiga krav i för att spela. Första felet är att ha Rödin som kapten. Han är ingen LEDARE. Jag skulle vilja ha en kapten som leder genom exempel

När gjorde Rödin det senast?

Man kan tycka vad man vill om Abris.
Men fel har han säkerligen inte.

Bara hoppas att man kan samla ihop sig till kvalet bara

Sv: A proposito de nada
Pettisbif: Det du pekar på (om det nu stämmer) är Brynäs grundproblem; en spelarstyrd förening med hybris där ledarskiktet utgörs av gamla spelare som tror att det fortfarande är 1978.
Inser du inte att det behöver blåsas rent i föreningen?

Sv: A proposito de nada
{8399}: pengarna från sponsorer sjunker kraftigt när man åker ur shl.

Det är ingen lek och åka ner en division om man tror att brynäs kommer ha kvar topspelare från shl är man helt ute och cyklar i prinsip alla spelare kommer dra till andra klubbar Brynäs kommer i prinsip få värva ihop ett helt nytt lag. Det är helt annat spel i ha ochså bara för att någon var bra i shl betyder inte det att dom kommer dominera ha. Räkna med att dom 2 första säsongerna kommer gå åt till och sätta ett spelsystem som funkar i ha och få till organisationen med tränare osv. Kolla på dom lagen som åkt ut södertälje timrå modo aik osv modo har stor plånbok i ha men inte hjälper det inte. Vist hade dom kunnat gå upp om det inte vore för corona men det var långt ifrån säkert. Kommer så väl ihåg hur det lät på modo supportrarna när dom åkte ner typ lika som här. Dom skulle gå upp direkt igen och knappt förlora någon match så blev det ju inte. Ha är en bra liga väldigt mycket talanger som ligger på gränsen till shl spelar där.

Dom starkaste korten Brynäs har är stor plånbok och bra junior verksamhet man har många spelare som kanske inte platsar i shl som man kan plocka till ha ute i hockeysverige. Man har ochså mycket juniorer.

Dom svagaste korten är att man har en ledning i klubben som gång på gång misslyckas man värvar fel tränare spelare sportchefer osv det kommer man fortfarande göra i ha också presis som modo som tog en dam tränare från luleå och gjorde honom till sportchef helt jävla idiotiskt. Brynäs flumar runt och satsar på damhockey när hela klubben är uppbyggd kring herrarnas alag. Helt fel fokus.

Jag hoppas på riktigt att Brynäs klarar sig kvar för att annars kommer det dröja riktigt länge innan dom går upp igen. Att föra en Leksand och gå upp igen och vara med och slås om kval platser varje år har inget annat lag lyckats med i hockeyallsvenskan. Tror inte brynäs heller kommer göra det.

Sv: A proposito de nada
Pettisbif: Kommer inte att hända att man byter tränare... I alla möjliga konstellationer av falanger som verkar ha uppstått både i laget och i övrigt inom föreningen så är ju PA/Campese en tight duo... Den senare skulle ALDRIG sparka Andersson. Å vår käre sportchef har väl devalverat sina mandat till noll nu så där kommer heller inget att hända...

Sv: A proposito de nada
Anders Berg: Såklart att jag inte skojar, visst det hade varit bättre för Monitor med sportslig framgång, publik i Arenan, positiva vibbar osv men samtidigt så är namnsponsringen väldigt lyckad och namnet har exponerats i media massor av gånger.

Sv: A proposito de nada
Anders Berg: Han tror att det är 1. april även i dag. ;-)

Sv: A proposito de nada
{8399}: Va? Jag är morgontrött, men visst skojar du nu?

Sv: A proposito de nada
munkas:
Passa på att grunda inför Kvalet med informationsträff med Campese & Co för ganska precis 2 år sedan (april 2019), där treårsplanen och den tioåriga visionen presenterades!
Väldigt intressant att jämföra planerna med verkligheten... och man undrar hur utvärderingen av verksamheten ser ut efter två år?
Den säsongen blev vi elva.
Säsongen efter tolva.
I år blir vi näst sist och får kvala (jämfört med MINST semifinal i treårsplanen).

Håller Gunnar på med en ny plan?

Sv: A proposito de nada
Någon mer som hörde nyinspelningen på radion nyss? Campese und Lorentz 2021 mix:

Brynäs Hej, Hej, Hej
Kom och lid med mig
Var med och syna vårat lag
Peter han är alltid sur
Det ger ingen tur
Här är bara bittra tag

Brynäs Hej, Hej, Hej
Både grabb och tjej
Stäm nu in i denna kör
Om vi bara lallar på
Alla lag kan slå oss då
Så kom och sug i Brynäs Hej

Svart och gul och vit
Och med målfobi
Det är vårat Brynäslag
Vilket sorgligt gäng
Vi tog ej poäng
Ut i denna match idag

Brynäs Hej, Hej, Hej
Swisha mer till mig
Kom och syna vårat lag
Om ni stödjer var batalj
Blir det säkert en ny "revanch"
Så kom och ljug i Brynäs Hej

Sv: A proposito de nada
Sportnisse: Man får omförhandla sponsoravtal och annat. Det fick vi göra med Fjällräven också.

Det lär väl fortsätta finnas ett starkt lokalt intresse för Brynäs oavsett ligatillhörighet.

Sv: A proposito de nada
Sportnisse: Monitor har fått ut massor av namnsponsringen, de har inte köpt namnet för att Brynäs skall vinna hockeymatcher utan för att få sitt namn exponerat.

Sv: A proposito de nada
Robin Ztorken L: Är det någon som vet hur det funkar med ? huvudpartners?. Finns de kvar om laget åker ur? Många har ju gått in i BIF för att en bra start finns samt för att vi satsar på damlaget. Enigt Brynäs skulle flera av dem aldrig gått in utan de parametrarna.
Monitor dock, där finns en uppenbar risk att de drar. Snacka om att få tillbaka absolut ingenting.

Sv: A proposito de nada
Pettisbif: Emil Molin, och Berglund varför finns dom inte med i ditt tänk???

Sv: A proposito de nada
Brynäsgubbe: In med Perra.Roger Melin Boork Bert Robertsson MÅSTE Agera nu kan Aldrig gå sämre

Sv: A proposito de nada
Pettisbif: "Vi säger tack och hej. Tyvärr gick det inte Peter. Du är en bra tränare. Men inte här i Gävle."

Det är det som är problemet. Alla kommer till Brynäs och misslyckas. Det är inte så enkelt som att bara skylla på tränaren. Har han ens fått förutsättningarna för att lyckas? Jag tror vi vet svaret på den frågan. Det är svårt att göra guld av skit.

Sv: A proposito de nada
Brynäsgubbe: Det går inte att läsa ut någonting från intervjun med Anton annat än att han är jävligt besviken och tom.

Sv: A proposito de nada
Pettisbif: kan vi vinna med 11-0?

Sv: A proposito de nada
Bra säsong av Brynäs. Verkligen bra...
Den här säsongen har verkligen sugit musten ur mig. Från att varit hockeytokig och helt lyrisk över att se Brynäs spela. Oavsett form. Så har den här säsongen bara varit en enda lång plåga. Allt började med den satans Coronan. Sen att Stråle och Peter med sin kontroversiella tränarstil inte fått med sig hela laget på resans gång är skrämmande. Min far sa något som jag tänker mycket på.
Hans ord var förödande efter vinsten mot FBK i sudden. När vi vann med 3-2. Usch den där Peter gillar jag inte! Han ser för det första väldigt kaxig och arg ut. Han straffar spelare när dom gör något "fel" och dessutom är han inte alls sympatisk.
Dom orden har under hela säsongen förföljt mig. I alla intervjuer har Peter stått där och inte sett ut att må bra. Han har sett slitnare och slitnare ut längre säsongen lidit. Hans kroppsspråk under matcher har varit under all kritik.
Hans matchcochande har varit under all kritik. Hans ledarskap har varit under all kritik.
Brynäs ledningens största misstag var att låta Peter fortsätta med sin Nordkoreanska ledarstil så länge.
Hade han fått sparken ihop med dom andra två pellejönssarna och vi hade rekryterat tex Tommy Samuelsson för ett exempel så hade vi inte behövt kvala.
Allt är ledningens fel som låtit sig tro att Peter är nån slags Messias. Nån som man bara inte får eller kan ge kicken för man är så otroligt naiv och kissnödig för vad hockeysverige ska tycka om ett sådant beslut. Kolla på LHC. Dom tog bort Bert och räddade sig från kval.

Nu hoppas jag Peter inser och är så pass stor att han avgår självmant innan matchserien börjar mot HV.
Vi säger tack och hej. Tyvärr gick det inte Peter. Du är en bra tränare. Men inte här i Gävle.

Jag skiter i vem ledningen tar in. Gör en pudel. Ta tillbaka Melin. Eller Tommy Jonsson. Eller varför inte Mats Bäcklin.Vem som helst som känner dom RIKTIGA brynäs spelarna. Som förstår sig på hur dom ska spela. ALLA experter och då menar jag ALLA vet inte än hur Brynäs ska spela. Deras identitet.

Brynäs som förening måste bara agera. Innan tisdag!
Helst innan lördag.

Ta in Perra ffs om det så krävs.

Det stämde ju det jag så tidigt sa en bit in i säsongen. Det skar sig tidigt och rejält mellan fystränaren och Peter/Stråle. Sen skar det sig även mellan Thomas Thelin och dom två. Även mellan Robin Danielsson. Ni vet ju själva att ingen av dom jobbar med Brynäs mera. Kan nämna att Rödin, Scott, Bertilsson, Andersén, Danielsson och Alcen ingen av dessa har stått bakom Peters nordkoreanska ledarstil. Det säger ändå lite om man säger så. När spelar rådet vill få bort Peter/Stråle.

Nu vill jag se detta lag mot HV på tisdag:
Andrén i mål pga att jag tror inte Ersson mår bra alls.

Backpar:
Bertilsson - Hedberg
Billins - Ingman
Björk - Berglund

Nyberg har gjort sitt i vår dress.

Kedjor:
Rödin - Scott - Danielsson
Descheneau - Palve - Harper
Kvist - Birgersson - Gunler
Pettersson - Ölund - Sallinen

Molin, Berglund, Mannberg, Alcen ska inte spela mera! Det kan till och med en åsna se.

Nästa år om vi är i allsvenskan kan laget se ut såhär, då jag är säker på att Rödin och Bertilsson blir kvar:

MV:
Alexander Sahlin
Oliver Dackell

Backar:
Simon Bertilsson - Jakob Stenqvist
Mattias Nörstebö - Victor Berglind
Lucas Pilö - Jonathan Carlsson
Adam Deutsch - Niclas Andersén

Forwards:
Anton Rödin - Linus Ölund - Nicklas Danielsson
Nick Olesen - Mikael Frycklund - Måns Lindbäck
Joachim Rohdin - Marcus Westfält - Daniel Olsson Trkulja
Oskar Kvist - Oscar Birgersson - Johannes Nilsson

"BRYNÄS HEJ HEJ HEJ KOM O SJUNG MED MIG....."

Sv: A proposito de nada
Tröttaste truppen ever
R. I. P 💛❤️🖤

SWISH kampanj, Byta Tränare, Köpa in avdankade gamlingar utan glöd, Långsiktiga planer, byta tränare igen, Swisha, Swisha, Nej fy fan så less jag e på detta skit.

STYRELSEN HAR JOBBAT LÄNGE MED ATT FÅ OSS DÄR VI ÄR IDAG Och som brynäsare känns det sorgligt men sant.

Stort tack till styrelsen för ert fantastiska bygge av organisationen. Ge er själva en rejäl löneökning till nästa år för det är ni värda.

Sv: A proposito de nada
Sjödin som huvudtränare fick mycket skit och hån.
Men var det inte så att när Sjödin/Larsson fick sparken, då hade det spelats 15 omgångar, och 22 poäng hade spelats in (1,47 poäng/match)? Hur ofta har vi legat över det poängsnittet i tabellen sedan dess?

Sjödin var assisterande under finalsäsongen. Larsson är assisterande i Rögle nu. Men det är som att gräset alltid är grönare på andra sidan. Och att det flera säsonger snackats om att någon magisk tränare utifrån ska komma och göra allt bättre. Och då en tränare som helst inte har någon som helst koppling till Brynäs. För alla som någon gång spelat i eller tränat Brynäs, anses tydligen helt odugliga och inkompetenta.

I allsvenskan blir det nog tvunget med hemvävt och billigt, inte bara på spelarsidan, utan troligen även på tränarsidan. För det kanske kan ge någon form av rabatt i löneutgifterna, med spelare och tränare som verkligen bryr sig om klubben. Att ta in tränare utifrån för "fullpris", som bara går vidare till nästa uppdrag vid ett misslyckande, det ter sig trots allt lika riskabelt, som att köra med de som har anknytning till klubben.

De som anser att exakt alla spelare, ledare och andra personer inom Brynäs ska bytas ut. Helst mot personer som aldrig haft någon koppling till Brynäs (och helst Gävle). Blir det då helt enkelt inte lättare att byta till ett annat lag att hålla på i stället?

Sv: A proposito de nada
En sån här inventering bör starta snarast (om det inte redan har inletts) för att se vilka som står kvar vid allsvenskt spel. Och hur mycket lägre intäkterna från de som stannar blir. Allt för att den som nu ska bygga ett lag i allsvenskan, så snart som möjligt ska kunna veta hur mycket pengar det finns för att kontraktera 22 spelare, plus tränare till hockeyallsvenskan.

Jag gissar att det blir en huvudtränare plus en assisterande i allsvenskan? För inte har väl lagen i allsvenskan råd med såna extravaganser som två assisterande tränare?

Sv: A proposito de nada
Vill dock tillägga, är det så att det finns en riktigt spricka mellan tränare och spelare, så ser jag ingen annan lösning än att flytta på PA. Vi kan bara inte gå uti krig som två falanger. Då får Ove och Sjödda rycka ut igen. Även om man har hört den storyn förr..

« · 2176601 · »