1150x200-brynasbanner.jpg

Brynäs IF

SHL · 446547 inlägg · 7967 ämnen

« · 2204930 · »

Sidan uppdateras nu automatiskt med de nya inlägg som skrivs.


Sv: A proposito de nada
{8399}: Så här skriver GD idag:

Det har varit mycket skriverier om Brynäs IF den sista tiden. Framför allt om värdegrunden. Värdegrunden finns på Brynäs hemsida. Nu vill sponsorer och andra att Bryns ska skärpa sig. Ska man skriva med större bokstäver eller vad?

Frågan är hur ska Brynäs IF eller någon annan förening ska kunna ha kontroll på alla sina anställda på deras fritid. De två aktuella har ju kunnat spela och uppfostras i andra klubbar.

Det är ju svårt för Brynäs att få skulden för att två är/var misstänkta, även om värdegrunden är tydlig. Dessa spelare är som sagt uppfostrade i andra klubbar och ändå får Brynäs skulden. Hur menar Unicef och andra sponsorer att Brynäs ska agera?

Sedan att kvällspressen älskar att skriva negativt, liksom vissa kommentatorer, om Brynäs IF så fort de får tillfälle är ju känt. Det måste vara något hat för att vi har många guld i föreningen. Nu hoppas jag och många med mig att det blir bra framöver.

Det är viktigt att de som nu är kandidater till styrelseposterna har rent förflutet och inte lik i garderoben för då lär vi aldrig få någon rätsida på detta.

Lite märkligt med dem som trätt fram och anser sig vara de rätta. De har tydligen inte läst stadgarna som säger att det är valberedningen som lägger fram förslag till kandidater. De tycker också att den gamla styrelsen ska avgå. Vad har de för rätt till detta? Är de så bra som de säger så blir de valda på ett demokratiskt årsmöte.

Detta är mina tankar och dessa behöver inte vara de rätta.

Anders Sandin

ANNONS

Sv: A proposito de nada
Zzz: Alternativet kanske är att ta in en kompetent pensionär som ordförande men det är ju inte nödvändigtvis idealiskt ur en del andra perspektiv. Det är nog enda sättet att få kombinationen av tillgänglighet 24/7, hög kompetens och gedigen erfarenhet till posten.

Sv: A proposito de nada
Zzz: Precis! styrelsen lär ju inte direkt ha möten varje dag och de har väl ändå digitaliserat sina styrelsemöten redan. Tiden med fysiska möten och räkmackor är i princip över.

Sv: A proposito de nada
xxx BIF xxx: Mitt svar till dig var ett generellt svar till dina krav på närvaro men framför allt nedan:

”Och hur vet du ens att han kommer att kunna pendla varje dag (om det behövs) mellan Sundsvall och Sätraåsen utan reseersättning? Kommer han ens kunna göra det en vardag med över 2h resväg enkel resa, bil som tåg? Är det ett rimligt antagande?”

Om ovan är ett krav på en styrelsemedlem så blir det omöjligt att rekrytera människor till styrelsen som har operativa åtaganden i andra organisationer.

Sv: A proposito de nada
Auchinleck: fast anledningen till att kangas ska in är ju bara för hans erfarenhet - inte ett ord om någon annan anledning (möjligen underförstått att han har ett visst ledarskap) - det var vad man under en timme lyfte fram i brynäspodden.

Ska man ha den här röda tråden från kaptenerna på isen upp till styrelsen som brynäskanbättre svamlar om så är det väl ett krav att vara närvarande och ska man då ha en åsikt om tränare ska kickas eller signas i tid, nya spelare ska in över budgeten och kanske initiera detta själv så måste en styrelse vara närvarande.

Det är inte ordf. i en bolagsstyrelse som är ytterst ansvarig utan VDn. Tex om det blur en arbetsplatsolycka - sen finns ju delegatiinsbrev.
Men i Brynäs är det ordf. och styrelsen.
En bolagsstyrelse precis som verksamhetschef/direktör går inte in och lägger sig i vem en linjechef eller liknande vill anställa. Det gör man ju från Bif.styrelsen.
Så det finns skillnader.

Sv: A proposito de nada
Zzz: Jag som trodde att om det är något positivt med den här pandemin är just det att man slipper resa så mycket för att de digitala lösningarna fungerar….

Sv: A proposito de nada
Zzz: ” Med dina krav och förväntningar på närvaro kommer det vara omöjligt att rekrytera en någorlunda kompetent styrelse utan arvode..”

Ok
Detta svarar du på mitt:
” Så går det jävligt bra i Brynäs så behövs knappt styrelsen ens närvara på ordinarie styrelsemöten i praktiken, går det dåligt krävs ordf och styrelse där i den dagliga verksamheten”

Så det du säger iom ditt svar till mig är att vi inte ska räkna med att en ordf finns tillgänglig då det går dåligt.
Dvs du är helt ok med att Brynäs sköts som de gjort, där man inte agerar i tid - ok, check på den!

Sen undrar jag vad du i ditt inlägg sedan betecknar som ”någorlunda kompetent” och hur mycket max närvaro du tycker är befogad att kunna utkräva av en styrelse för att få en fungerande verksamhetsstyrning då vi är off track mot mål?

Kan du inte svara på det ställer jag mig frågande till nivån på ditt inlägg..

Sv: A proposito de nada
xxx BIF xxx:
"men styrelsen har ett operativt ansvar i brynäs förening"
Vad bygger du det på? Vem har sagt det? Campese?

"Du kan vidare läsa själv att det bara är det som delegeras som KD ansvarar för."
Ja, är det inte det man har besluts- och delegationsordning till?

"Det är alltså inte en trad. bolagsstyrelse vi ska rösta in."
Vad är speciellt med Brynäs styrelse jämfört med andra styrelser? Att den inte verkar fungera?

"går det dåligt krävs ordf och styrelse där i den dagliga verksamheten för KD kan inte vänta i veckor till nästa möte för att få svar på om det går att värva en till spetsspelare som spräcker en redan spräckt lönebudget och med en ekonomisk prognos som pekar fel."
Det låter som en icke fungerande styrelse, otydlig ansvarsfördelning och en felrekryterad VD.
Så har Brynäs haft det nu, ja, men det är väl knappast modellen för en styrelse (i Brynäs)?

Sv: A proposito de nada
xxx BIF xxx: Med dina krav och förväntningar på närvaro kommer det vara omöjligt att rekrytera en någorlunda kompetent styrelse utan arvode..

Sv: A proposito de nada
Auchinleck: om du och jag har olika syn på hur företag leds vet jag inte,
men styrelsen har ett operativt ansvar i brynäs förening och det diskuteras ju bla just nu - vilken skillnad kangas m.f. kan göra.
Du kan vidare läsa själv att det bara är det som delegeras som KD ansvarar för.

Det är alltså inte en trad. bolagsstyrelse vi ska rösta in.

Ju större problem ju mer styrning behövs ovanifrån oavsett 10, 100 eller 1000 anställda. (Och jo den erfarenheten och kompetensen har jag.) Ska man sen styra detta så brukar det vara så att man har fler/tätare avstämningar för att kunna agera fortare på avvikelser från målvärden.
Så går det jävligt bra i Brynäs så behövs knappt styrelsen ens närvara på ordinarie styrelsemöten i praktiken, går det dåligt krävs ordf och styrelse där i den dagliga verksamheten för KD kan inte vänta i veckor till nästa möte för att få svar på om det går att värva en till spetsspelare som spräcker en redan spräckt lönebudget och med en ekonomisk prognos som pekar fel. Ska han och styrelsen också ha koll på allt (utöver det man ansvarar och bidrar med till klubben) så jo, då behövs han som en del av verksamheten på nära håll.

Sv: A proposito de nada
Auchinleck: Styrelsen är väl överhuvudtaget inte involverad i det dagliga arbetet?

Sv: A proposito de nada
Peja: Finns det möjlighet att rösta digitalt? Min okunskap är total 🤔. Bor 60 mil från Gävle.

Sv: A proposito de nada
xxx BIF xxx:
Vi har nog olika bilder av hur uppföljning går till mellan styrelse och ledning i företag med 100 anställda och omsättning runt 160 miljoner (ett icke pandemiår).

Sv: A proposito de nada
Auchinleck: nä absolut inte, ska kangas styra upp som han vill så bör han väl vara närvarande och följa upp att målstyrningen fungerar (bla det som kritiserats.)

Sv: A proposito de nada
Peja: De har betydligt fler supportrar än så. Det inser du nog ändå..om du är ärlig. Men det var väl ngn form av frustrerad kommentar antar jag,.🙂

Sv: A proposito de nada
xxx BIF xxx:
Har du förväxlat rollen som ordförande med VD-rollen nu? Det låter som att du beskriver den operativa ledaren inte styrelsens ordförande?

Sv: A proposito de nada
Treklövern1912: Nä absolut inte utan som jag skrev, bara det jag läst..

Du som känner honom då,
på vilket sätt känner du honom och hur kan du gå i god för det jag ser som orosmoln inte är en befogad oro? Utveckla gärna och lugna mig..
Och hur vet du ens att han kommer att kunna pendla varje dag (om det behövs) mellan Sundsvall och Sätraåsen utan reseersättning? Kommer han ens kunna göra det en vardag med över 2h resväg enkel resa, bil som tåg? Är det ett rimligt antagande?
Ska alla i styrelsen nu vara med på allt, som han nu förespråkar, så bör det bli mycket resor och mycket tid på sätraåsen - för en ordförande som inte är på plats då bara ber om att få bli syndabock då ursäkterna börjar hagla.

Sv: A proposito de nada
Peja: haha blir spiken i kistan för sportredaktionen. De kan väl i och för sig skriva referat från cmore. Men förväntar mig att man inte ställer upp på en endaste intervju från Brynäs håll

Sv: A proposito de nada
Honken72: Ersson lär vi inte få se mer.

Sv: A proposito de nada
Bifbiffen: Ja, nu storsatsas det på SIF som har typ 15-20 supportrar.

Sv: A proposito de nada
Mycket division 1 herr på gd.se. Kanske lika bra de vänjer sig då jag hoppas de inte får sätta sin fot hos Brynäs framöver.

Sv: A proposito de nada
Tom Bissett: Jag skulle vilja se en något mer erfaren målvakt, tillsammans med Erson. Den som är bäst får förstaspaden, inte förvånad om det blir Erson. Vad det gäller Björk o många andra, så är det svårt att betygsätta dessa, eftersom BIF inte haft många fungerande personer i sin verksamhet, vilket smittar av sig.

Sv: A proposito de nada
xxx BIF xxx: Ser att du inte känner Magnus.

Sv: A proposito de nada
Bifbiffen: Ja alla växte när det blev kval, de är ju hedrande och viktigt för klubben, men hade allting varit riktigt från början, så då skulle ju inte Brynäs behövt kvala alls, PA var ju ett dåligt val från början, men han borde ha fått avgå direkt efter nyår istället, men det är lätt att vara efterklok när man har facit i hand nu.Jag hoppas att detta är väckarklocka nu inför hösten, vänta inte för länge när ni radar upp förluster rad efter rad, för något galet är det ju SHL lagen har alla blivit bättre, för att undvika kval i fortsättningen så måste detta prioriteras.

-Sportchefen ska vara en som har erfarenhet hur ett lag ska kunna ta sig till ett Slutspel..

1.Riktiga bra målvakter som inte är okända innan.
2.Försvarare som inte spelar pucken mot motståndarna, utan till sina egna spelare
3.Hungriga målskyttar är ett prio, som måste hittas snabbt, som vill visa hjärtat.
4.En riktig coach med en äcklig disciplin, äta puck hela tiden, som kan förmedla att skott mot mål är det bara som gäller, de är ju där pucken ska vara, inte lalla runt sitt eget hockeymål och ta billiga utvisningar och sen få en klapp på axeln bara...

Listan kan göras lång..Vi får börja där, jag hoppas att den nya Styrelsen läser här och tänker om, ska vi verkligen kvala varje år nu i framtiden, i bäst av sju matcher och räddas av advokater som försvarar indiver och deras betende efter glädjen att ha klarat sig kvar..

mvh/...

Sv: A proposito de nada
Zzz: Alltid nervös när Björk är på isen, förutom i kvalet där jag upplever en annan trygghet

Sv: A proposito de nada
Tom Bissett: Björk har blandat och gett under säsongen som dom flesta i truppen. Men alla måste ju se vilken uppsida han också har. Han hade självklart tagit större steg och hållit en jämnare nivå om han spelat i ett lag med ett fungerande försvarsspel.

Sv: A proposito de nada
Tom Bissett: Visst får du tycka som du vill, men jag tycker ju du är helt ute och cyklar nu. "Två värdelösa målvakter". Säga vad man vill om Ersson men värdelös är han inte, det är du nog rätt ensam om att tycka. "Björk har ju varit det största skämtet". Jag måste säga att han var nästan Brynäs bästa back i kvalet.

Sv: A proposito de nada
Tom Bissett: Håller med angående Björk, som dock hostade upp sig rejält i kvalet (mot seriens sämsta lag).
Att Björk blivit någon form av förstaback är oroväckande

Sv: A proposito de nada
Peja: De har jag också noterat, Björk har ju varit den sämsta skämtet som har fått på sig en hedrad klubbtröja i modern tid, jag har sett alla matcher, där finns det också lite funderingar, ska Brynäs fortsätta att envisas med Björk och usla målvakter...

Sv: A proposito de nada
Tom Bissett: ”Så åter igen så är målvaktsproblemet Brynäs stora problem.”

Galen kommentar... Brynäs stora problem är absolut inte det. Det är grundspel, uppspel, snabbhet, spelskickliga backar mm mm. Har du helt missat att man släppte enormt många skott mot mål? Ett misslyckat spelsystem har varit det enskilt största problemet.

Sv: A proposito de nada
Tom Bissett: Du har inte noterat att Brynäs försvarsspel har varit helt värdelöst och att målvakterna har blivit pepprade med skott hela säsongen?

Sv: A proposito de nada
KalleTeodor: Ska man bygga ett lag, då är ju det första som man måste tänka på att ha två duktiga målvakter, nu har ju Brynäs haft två värdelösa hela säsongen.Visst så fick Ersson visa lite på slutet att han tillhör AHL och en reservmålvakt i Tre Kronor , när de hade svårt att hitta lösningar att vara en dörröppnare till utespelarna till isen utan hjälm..

Sv: A proposito de nada
Tom Bissett: Det var ju Sundlövs strategi. Vad den nya sportgruppen vill vet vi inte. Dessvärre tror jag att Ersson är förlorad ändå, Flyers tar nog över honom till AHL.

Sv: A proposito de nada
Tom Bissett: Du kanske har en hel del beundransvärda egenskaper men några kunskaper om målvaktsspel har du uppenbarligen inte.

Sv: A proposito de nada
Peja: Nu kommer ju inte Ersson vara kvar i Brynäs, för att Brynäs ska i stället vara på jakt efter att få in en äldre, etablerad och rutinerad förstamålvakt tillsammans med 27-årige Viktor Andrén.Vem det blir får vi se? men Garpenlöw ville väl ta in en het målvakt på slutet som han tror på, för han är ju scout för Dallas Stars, men vad han såg hos Ersson är ett mysterium, men han räddade ju kvar Brynäs till slut i kvalserien, som han kunde ha undvikt istället om han hade storsspelat innan på de 52 som han fick chansen på.....

Sv: A proposito de nada
Tom Bissett: Jag tycker ärligt att du är helt ute och cyklar. Visst hade Ersson några plattmatcher (vilket nästan alla målvakter har, framförallt i hans ålder) men då var ofta försvar så risigt att det knappt hade spelat någon roll. Däremot var det flera matcher då vi blev helt utspelade men ändå lyckades ta poäng just för att Ersson storspelade. Kollar vi på räddningsprocenten hamnade han på 91,1% i grundserien vilket är väldigt bra med tanke på hur dåligt försvarsspelet var. Ersson var vårt minsta problem förra säsongen.

Sv: A proposito de nada
Tom Bissett: Så din teori är vadå... att Ersson är uttagen i VM-truppen eftersom Brynäs klarade SHL-kvalet? Varför skulle det vara en så enorm och utslagsgivande merit i förbundskaptenens ögon?

Sv: A proposito de nada
Bifbiffen: Jag tycker tvärtom, om Ersson hade varit så bra som alla tror, då hade Brynäs sluppit kvala med detta lag, vi förlorade många matcher helt i onödan och tappade viktiga poäng..Så åter igen så är målvaktsproblemet Brynäs stora problem.William Löfqvist håller nog med uppe i himmelen, vila i frid Wille .

Sv: A proposito de nada
Tom Bissett: Ersson är en grym målvakt. Plus en ett år äldre Ersson skulle vara top-3 nästa är i SHL, utan tvekan.

Sv: A proposito de nada
Peja: Ja det måste ha varit en mardröm att stå i mål i Brynäs och en dröm att stå i mål i Rögle.

Sv: A proposito de nada
Tom Bissett: Väljer Ersson framför Rifalk alla dagar i veckan.

Sv: A proposito de nada
Tom Bissett: Att klara ett SHL-kval är en ganska blygsam merit i VM-sammanhang. Till skillnad från dig har nog landslagsledningen haft i åtanke att målvaktsuppdraget i Brynäs är betydligt svårare än dito i Rögle. Vet att en del Brynässupportrar har kritiserat Ersson under säsongen, vilket jag hela tiden tyckt varit märkligt, då Brynäs har haft problem med precis allting förutom just Ersson.

Sv: A proposito de nada
Wesley: Ersson togs ut bara för att Brynäs klarade kvalet, Christoffer Rifalk i Rögle gjorde ju mycket bättre ifrån sig t.o.m under hela säsongen, men han blev ju inte uttagen.Men Garpenlöw har ju inte fattat galoppen riktigt..

Sv: A proposito de nada
#33: varje gång jag ser ”brynäskanbättre” läser jag ”brynäskan bättre”

Sv: A proposito de nada
Tom Bissett: ” Brynäs borde satsa på en målvakt som håller SHL klass, med de övriga lagen, ”

Menar du att man blir uttagen till VM om man inte håller SHL klass?
Jag tror nog att Erson hade varit stabilare om det hade varit ett stabilt Brynäs. Så hans ojämnhet har nog samma orsak som resten av lagets usla säsong.

Sv: A proposito de nada
Ny Brynäspod på Svenska Fans, intervju med ”brynäskanbättre”
Till mig skänkte den lite hopp och framtidstro.
Snälla Brynäs styrelse, ställ era platser till förfogande, för Brynäs skull.

Sv: A proposito de nada
Silfverkroken: Ne sist Dacke hade att detta som uppgift så fick ju bl a Alcen mfl guldkantade kontrakt....

Bara i Bynäs som man kan misslyckas totalt för att senare få göra samma sak igen och alla hoppas att utfallet ska bli ett annat....

Sv: A proposito de nada
Skrubben: Visst var Erson bra på slutet, men i stort sätt så om han hade varit bättre under en hel säsong, så då hade Brynäs sluppit kvalspel.Brynäs borde satsa på en målvakt som håller SHL klass, med de övriga lagen, målvaltsproblem har ju alltid varit Brynäs sämsta akilleshäl, det senaste året, en riktig bra målvakt som ger en trygghet.Jag hoppas att Brynäs nya styrelse tar detta som prio ett inför kommande, säsong....

Sv: A proposito de nada
Skrubben: Det var inte så att man hellre ville satsa på en målvakt som inte hamnar i NHL inom en snar framtid?

Sv: A proposito de nada
Silfverkroken: Nej inte om man förespråkar brutna kontrakt ska man nog inte hoppas på något alls.
Kanske att bombom kan värva nått från Nordamerika absolut

« · 2204930 · »