1150x200-brynasbanner.jpg

Brynäs IF

SHL · 741512 inlägg · 7967 ämnen

« · 2359374 · »

Sidan uppdateras nu automatiskt med de nya inlägg som skrivs.


Sv: A proposito de nada
Groggfinken:

Skulle va intressant att se Dima på point med hans rörlighet, Kinnvall och Björninen på deras vanliga "kontor" med Anton i mitten och Palve som styr från höger:

Björninen
Kinnvall Rödin Palve

Timashov

Vill minnas att både Manner och Björninen själv har omnämnt honom som en PP-specialist i intervjuer under sommaren, också ska han ju vara en av Europas absolut bästa tekare (om inte den bästa med tanke på brutala 65,7% i KHL förra säsongen) så han tar den platsen framför kassen även om många kanske ser Larsson som klippt och skuren för den rollen. Jag hör till de som tror på Larsson som en offensiv kraft i SHL. Vi borde åtminstone testa honom som PP-dirigent från höger. Kan styra PP2 med Johannesson.

Fun fact: Direktöversätter man KHL:s hemsida till svenska heter Björninen plötsligt "Björnen Hannes", tror det får bli mitt nya nick här.

Andrauppställningen såhär kanske:

Eklind
Scott Olesen Larsson

Johannesson

Sv: A proposito de nada
RogerN: En källa jag har.

Sv: A proposito de nada
DanneBif1912: Svårt att säga hans nuvarande kaliber. Som du säger är han till åren men jag har väldigt svårt att se att han skulle göra bort sig!

Sv: A proposito de nada
Tigerhjärta: han är väl skaplig, nån som sett han in action,,lite till åren kanske och är ju inte spetsen vi behöver..

Sv: A proposito de nada
Pyrret: vart har du hört det?

Sv: A proposito de nada
Jugge: Förstår ditt tänk. Tänkte mer att Björnen har ett vasst spelsinne och utmärkt passningsspel, därav honom på en kant istället för framför kassen. Scott känns mer som straight forward. Karln har ju ingen känsel och kan lätt brösta framför kassen och dunka in returer.

Sv: A proposito de nada
Pyrret: vart har du hört detta?

Sv: A proposito de nada
Groggfinken: gillar 1a pp väldigt mycket

Sv: A proposito de nada
Skagge: Jag hade ställt Kinnvall på point alla dagar i veckan. Jävlar vad vass han var där i Timrå.

Sv: A proposito de nada
En sak som vi måste göra i pp i år är att skjuta direktskott. Just nu är kinnvall den bästa på det. Ska han ta den rollen eller får vi hoppas att alcen löser en spelare med bra skott all round?

Sv: A proposito de nada
Groggfinken: I ditt PP 2 skulle jag sätta Björnen framför mål, Palve till vänster och sen Scott till höger. Så dom kan åtminstone hota med direktskott. 1:a tycker jag känns rätt med Rödda i en fri roll.

Sv: A proposito de nada
Jugge: 2x20 har jag för mig

Sv: A proposito de nada
Det var bra länge sedan man var på svarta mot vita senast. Någon som har koll på om dom kör fullängd, dvs 3x20 min. Eller är det en nerkortad variant?

Sv: A proposito de nada
Sitter och spånar lite PP inför säsongen med det vi har JUST NU.
Första PP ser minst sagt intressant ut med många spännande egenskaper.
Hoppas att en högerfattad sniper tillkommer.
Hur skulle ni bygga PP i dagsläget?
Uppladdat:

500x0-pp.png


Sv: A proposito de nada
Davey85: Vi har tappat 27 mål inför säsongen det krävs endel av Larsson och Björninen för ersätta målproduktionen ifrån förra säsongen.Sedan ska vi öka målproduktionen med 14-18 mål.
Det känns tufft om vi inte värvar en forward till som är god för minst 10 mål.
Även om de nya backarna med stor sannolikhet kommer att producera flera mål än fjolårets.
Om nu Larsson är klar behöver inte Alcen att stressa för att hitta en ny forward borde finnas en hel drös med spelare utan kontrakt just nu som kan producera 10 mål.

Sv: A proposito de nada
Pyrret: Leo Komarov vore minst sagt en otippad värvning!

Sv: A proposito de nada
Underbart om Johan Larsson är klar. Vore så kul att få se honom i Brynäs igen. Och angående det här om han är en poängspelare eller ej. Har för mig att han gjorde 36 p sin sista säsong i Bif som junior. Det bör man kunna addera ytterligare minst 10 p till så nog ska det bli en del poäng här…
Men det bästa med Johan är hans vinnarskalle. Han har ju vunnit vunnit alla titlar med Brynäs, J18, J20 och SM. Och har dessutom vunnit VM guld.
Det kommer att vara svårt att gömma sig i hörnen med Johan i laget!
Tycker personligen också att det ska bli spännande att se hur Manner disponerar sina centrar. I mina ögon är t ex Scott en utpräglad center och jag är inte så säker på att JL tar hans plats. Det kan kanske vara lättare att få loss JLs offensiv om han får ta en vinge.

Sv: A proposito de nada
xxx BIF xxx: Intressant att du nämner PP. Där gjorde Brynäs 25 mål på 135 försök förra säsongen - den lägsta procenten i hela SHL. Om vi tänker att Brynäs i kraft av ett bättre lag får bättre spel i 5mot5 borde man få fler PP-möjligheter och eftersom materialet är bättre borde man kunna bli effektivare. Jag tycker det är realistiskt att höja PP-målskörden med ~10 mål. Det hänger lite på de sista nyförvärven och om Kinnvall får vara skadefri, men även utan fler nyförvärv är PP-materialet klart bättre än 21/22.

Sv: A proposito de nada
Davey85:
Jag tycker du tog dig tid att skriva ett bra underlag och det är kul att diskutera det - så jag säger absolut inte att du har fel på något sätt! Vill vara tydlig på det så du inte känner jag hoppar på dig eller liknande.

Om vi räknar på de 126 mål som gjordes i fjol stod forwards som gått vidare för 33mål.
Så Larsson och Björninen, plus ev ny, ska lyfta forwardsidan att göra de 14-18 mål (som du angav) plus de 33 som vi ”tappat” (om backsidan går +/- noll) Det är 47-51mål.
Det ger nog perspektiv på hur mycket vi KAN behöver en renodlad sniper som kan göra de där extra målen i tex PP.
Sen spelar ju faktiskt backsidan enorm roll också och hur de kan bidra offensivt så mitt sätt att se det just nu är ju absolut ingen sanning utan bara ett perspektiv.

Sv: A proposito de nada
Scott-Larsson-Rödin
Timashov-Björninen-NY
Olesen-Palve-Ölund
Eklind-Birgersson-Kvist

4e kedjan minimalt med istid.
Första två kedjorna på ca 18-20 min istid
3e kedjan 15min+ istid

Sv: A proposito de nada
xxx BIF xxx: Jag tror listan är gångbar, vi gjorde 126 mål förra säsongen, Örebro gjorde 144 och slutade 7:a. Det är 14-18 mål vi behöver om vi nu sätter ca 140 gjorda mål som gräns.

Men min lista var inte så seriös eller genomtänkt, har inte tänkt matematiskt på det. Det är mer vad jag tycker att spelare för spelare kan vara god för poängmässigt.

Sen hade jag ju bara 12 forwards på listan, jag tror vi kommer använda fler forwards under säsongen. Så där blir det ju några baljor till också 😁

Sv: A proposito de nada
Silfverkroken: Håller med men det ser onekligen mycket bättre ut än på många år. Nu ser jag verkligen fram emot hockey 💪

Sv: A proposito de nada
Silfverkroken:
Absolut, du har helt rätt i att omgivningen spelar definitivt en stor roll i det hela och det jag skriver är mina egna åsikter och det jag säger är att jag anser att Brynäs behöver minst en klasspelare till för att öka chanserna att undvika bottenstriden nästa säsong.
Jag ser ärlig talat inte att någon av Brynässpelarna förutom Rödin då helt plötsligt skulle få ett ryck och vräka in mål, men jag kan naturligtvis ha helt fel.

Sen skall det bli intressant att se om Brynäs kommer att spela en offensivare hockey än förra säsongen för det kommer ju också att ställa krav på en ökad målproduktion.

Sv: A proposito de nada
Grattis till en fin värvning. Blir spännande att följa!

Sv: A proposito de nada
Tigerhjärta: Hör att Leo Komarov ska vara klar för er.

Sv: A proposito de nada
Davey85:
Jag gillar hur du tippar just 28p på ”ny” 😉

Men sen tycker jag att det är skillnad på poäng och mål.
Nu har jag aldrig tänkt tidigare på hur poäng generellt uppkommer och fördelar sig inom ett lag statistiskt, utan det är ju gjorda och insläppta mål som man gluttar på
men 1 mål ger en första assist och en andra assist om det inte blir typ en soloåkning,
så om det är ca 300p du gissat så är ca 1/3 mål, 1/3 första pass och 1/3 andra assist?
Så det blir cirka 100 baljor från våra forwards då eller?
Är det rimligt att anta att backsidan gör 1/3 av säsongens mål för att vi ska nå ca 150mål,
eller iaf 40mål så vi når 140 mål som borde vara ett minimum att sikta på som lag?

Men såklart släpper vi inte in något mål så behöver vi ju såklart inte göra speciellt många heller för att ändå vinna matcher..

Sv: A proposito de nada
Silfverkroken: kanonbra inlägg, hade inte sagt det bättre själv 🙂

Sv: A proposito de nada
Jockster : Tycker väl inte det är helt enkelt att spå vilka som kommer göra mycket mål. Vi kan kolla på några som kom högt i målligan i SHL förra året.

Max Veronneau, 34 mål
Gjorde förvisso 12 mål på 25 matcher i Oskarshamn men innan dess rätt blygsamma stats i AHL och spel i college och inte ens där öste han in mål.

Patrik Karlkvist, 26 mål
Kom från en svag sejour i finska ligan och allsvenskt spel.

Linus Karlsson, 26 mål
Kom också direkt från allsvenskt spel.

Elmer Söderblom, 21 mål
Gjorde 3 mål säsongen innan.

Pontus Andreasson, 18 mål
Kom från allsvenskt spel och inte ens där var han särskilt dominant.

Jag tror mycket handlar om kemi mellan spelarna i kedjan och långt ifrån bara enstaka spelares förmåga att vara en sniper. Även om inte Larsson själv kommer spruta in mål är jag säker på att de han än spelar med kommer ha goda möjligheter att öka sin målskörd ordentligt.

Sv: A proposito de nada
Jockster : En till forward behövs utöver Larsson, säger inte och har aldrig sagt emot!

Sv: A proposito de nada
Tigerhjärta:
För att gå långt behöver du en stark trupp där alla kedjor producerar och helt ärligt så bakom top 2 kedjorna i Brynäs så är de inte speciellt starka utan kommer att leva mycket på att top 2 kedjorna levererar poäng.
Med en trupp med en jämnhet på hög nivå likt Färjestad så är behovet av utpräglade målskyttar mindre. Inget snack om det.

Lek med tanken att det inte blir någon ny ytterforward. Då ser Brynäs top 6 forwards ut såhär: Rödin, Scott, Larsson, Palve, Tima och Björninen.
Bakom det då?
Öhlund, Dansken, Eklind och ett gäng junisar. Skrämmer ingen direkt.

Sv: A proposito de nada
Mitt väldigt hobbymässiga och ungefärliga poängtips på forwards:

Rödin 38 p

Larsson 38 p

Palve 33 p

Timashov 31p

Scott 30 p

Björninen 30 p

"NY" 28 p

Ölund 22 p

Olesen 20 p

Eklind 19 p

Birgersson 7 p

Kvist 5 p

Sv: A proposito de nada
Jockster : Ja jo i grunden självklart. Syftade mer på ifjol.
Deras främsta målskytt (Viksten) gjorde 18, följt av Nygård på 16. Det är plats 14 och 16.
Poängen är att du behöver egentligen inte spelare med 25+ baljor för att gå långt!

Sv: A proposito de nada
Khall92:
Alltså det är inga dåliga spelare som värvats. Tvärtom! Men att förvänta sig att de plötsligt skall bidra med en målkavalkad.....
Brynäs har i dagsläget en naturlig pålitlig målskytt och det är Rödin.
Sen har de ett gäng som kan komma upp i 15 ish mål OM de har en bra skadefri säsong och det är Scott, Palve och Tima. Kanske även Eklind om han får spela i rätt omgivning.
Angående Björninen och Larsson så återstår det att se hur de anpassar sig till spelet i SHL

Sv: A proposito de nada
Skulle lägga till en bild här på merchandise från Sudrets HC (JL:s moderklubb) men det verkar inte fungera. Råkade skicka iväg ändå så ignorera detta inlägg :)

Heja Alcen!

Sv: A proposito de nada
Tigerhjärta:
Vill nog påstå att Lindqvist, Ejdsell, Viksten, Nygård och Nilsson är helt okej målskyttar och då ffa de 3 förstnämnda.

Sv: A proposito de nada
Jockster : Det är det här jag menar. Tror inte vi kan förvänta oss 15 mål frpn björninen. Han har gjort 14 som mest i finska och rent historiskt har väl finska spelarna svårt att hålla samma produktion i SHL. Någon skev om wännström som öste in mål i finska men har inte alls haft samma produktion i SHl.

Larsson, gissar på 10+20 på honom.

Sv: A proposito de nada
Jockster : Man kan också ta Färjestad att jämföra med isåfall?
Ett lag med cirka 0 renodlade målskyttar, men de hade ett tungt kollektiv likt Brynäs nuvarande trupp.
Räckte ändå ganska långt?
Däremot tackar jag självklart inte nej till en sniper, det hade gjort laget mer komplett!

Sv: A proposito de nada
waker:
Det har tillkommit 2 spelare på forwardssidan:
- Björninen, är han en produktiv poängspelare som kommer att göra 15 ish mål? Eller ses han som en stabil 2 vägsspelare som man kan förvänta sig runt 25 poäng totalt?
- Johan Larsson, samma där? Kan man förvänta sig stor poängproduktion? Betänk att han i 10 år i NHL haft mestadels defensiva uppgifter och det är inte bara att ställa om och börja producera poäng på löpande band så runt 30 - 35 poäng kanske?

Vill nämna några viktiga målskyttar från förra säsongen:
Karlkvist i IOK, hur många poäng räddade han åt dem med sina mål?
Veronneau i Leksand, samma där!

Så ja det är alltid bra att ha bra pålitliga målskyttar för att öka chansen att vinna matcher.

Sv: A proposito de nada
Khall92:

Jag tyckte dock Scott var riktigt bra ifjol. Han startade rätt trögt men från från januari och framåt var han en vår absolut bästa spelare. Han tog också ett enormt ansvar defensivt, men även framåt imponerades jag mycket av hans fart, tuffhet och intensitet.

För att vara 34 år ser han jäkligt fräsch ut. Tar man Danielsson eller Patrik Berglund som motexempel så såg man nu på dem att de började bli för gamla. Det gör man inte på Scott, inte på isen åtminstone.

Sv: A proposito de nada
Khall92: Tack!

Sv: A proposito de nada
waker: Nä det har du rätt i. Men en som kan göra 15-20 baljor hade varit gött. Pettis har ju tipsat om Justin bailey.

Men förhoppningsvis höjer sig ett par st. Timashov får en hel säsong. Svårt med Scott. Han kommer ju inte bli bättre med åren och nångång lär produktionen börjar minska. Han har två säsonger på typ 9-10 mål varv den ena var han dock skadad större delen.

Sv: A proposito de nada
Khall92: jag med… 😂

Klart man vill få in mer som kan producera mål, men med tanke på vad vi tagit in hittills kan man inte ha några höga förhoppningar på en etablerad målskytt, om det blir något mer måste det fyndas eller att gunler kommer hem och gör en kanonsäsong

Sv: A proposito de nada
waker: jag hoppas du har rätt :)

Sv: A proposito de nada
Khall92: skrev precis en rad spelare som har kapacitet över 13+ mål. Vi kommer inte stå och väga på rödin nästa säsong.

Sv: A proposito de nada
Peja: Möjligt. Ingen aning om Palve kan spela kant faktiskt.
Scott har gått vinge på träningar nämligen, därav den spekulationen!

Sv: A proposito de nada
Tigerhjärta: Väldigt spekulativt nu, men i så fall tror jag att Palve går ut på kant och att Scott blir den som hamnar i tredje. Tror att Scott kommer bli mer av en defensiv spelare med åren, man glömmer lätt att han fyller 35 år i januari. Frågan är hur realistiskt det är att han kommer fortsätta platsa i toppkedjor i den åldern?

Sv: A proposito de nada
waker: Just det är en annan grej. Går rödin sönder. Vem gör målen då?

Sv: A proposito de nada
Khall92: hade du viljat sitta i den sitsen att vi får förmodligen kvala om vår målspruta går sönder mitt i säsongen?

Sv: A proposito de nada
Peja: Samtidigt om Brynäs tar in 1 till spets till andra kedjan.
Säg att vi mönstrar:
Rödin - Larsson - Scott
Dima - Björninen - Ny

Detta innebär att Olesen kommer få spela med Eklind och Palve(!). Där kommer det finnas goda möjligheter att öka sin produktion.
På pappret är Eklind - Palve - Olesen en klockren kedja som innehåller allt man behöver!

Sv: A proposito de nada
Alltså jag har fortfarande svårt att greppa detta. När en guldhjälte väl skulle komma hem igen trodde jag att det skulle ske när denna var en bra bit över 30, skadeskjuten och/eller inte längre tillräckligt bra för att platsa i NHL. Men Larsson är nyss fyllda 30, kommer från kanske sin bästa NHL-säsong, blev trejdad till en Stanley Cup-utmanare i Washington i våras och vara att gå till Pittsburgh, ett lag som alltid går till slutspel, i somras. Det är egentligen helt orealistiskt att han ska vända hem redan nu. Måste verkligen nypa mig i armen för att fatta det.

« · 2359374 · »