1150x200-brynasbanner.jpg

Brynäs IF

SHL · 758724 inlägg · 7967 ämnen

« · 2397082 · »

Sidan uppdateras nu automatiskt med de nya inlägg som skrivs.


Sv: A proposito de nada
Ständig: Som utomstående får jag hålla med. mattias-74 håller ovanlig hög nivå i alla forum han är med i. Det är mer än man kan säga om många Brynäsare som härjat i Timråforumet.

Men erat forum har ju fått en guldkant med en envåldshärskare, en besserwisser som sitter på den allsmäktiges höga hästar och dömer och trycker ner alla som inte tycker som hen.
Grattis Brynäsforumet!
Banna mig gärna om jag har fel.

Sv: A proposito de nada
Huge: I motsats till dig tycker jag inte att mattias-74 förpestar denna gästbok. Han kommer ofta med kloka och välunderbyggda inlägg. Däremot har jag väldigt svårt för människor som alltid börjar med att kasta en massa invektiv mot meningsmotståndare. Läs soffcoach, gamnacke, grinig småunge, en som saknar läsförståelse mm mm.

Sv: A proposito de nada
mattias - 74: Under alla år som du har förpestat den här gästboken med ditt dravel så har du ännu inte upptäckt att det är andra än jag som sitter hemma i soffan och vill tala om för ansvariga och alla andra vad som är bäst för klubben och hur allting har skötts/misskötts och istället borde skötas. Är det nån sorts allmän sjuka hos läxingar att sakna läsförståelse?

Din eminenta lösning borde väl isf snarare gälla dig och alla andra oinsatta soffsportchefer, sofftränare, soffmassörer, soffdamtränare, soffmålvaktstränare etc.

I Brynäs gästbok stänger vi inte av dig eller nån annan pga åsikterna som framförs, men jag förstår mkt väl att du vill ha det så i Trottoarkantens gästbok.
Med mig avstängd därinne så hade det väl bara blivit du kvar som en ensam och bitter läxing vars enda glädje hade varit att föra gnällmonologer för dig själv.
Är det därför du huserar härinne så ofta med dina ointressanta inlägg?

Sv: A proposito de nada
Peja: Så är det. Varit inne på det tidigare. Men just nu är känslan att inte ens McDavid hade lyft Palve..

Sv: A proposito de nada
Sportnisse: ”… men det finns ju Inge som håller ihop budskapet. Vad ska kommuniceras och när?”

- Typiskt att Inge Hammarström ska ha fingrarna med i precis allt…🤪

Sv: A proposito de nada
Tigerhjärta: Det låter intressant att Vesalainen har producerat tillsammans med Palve förut. Om Brynäs värvar Vesalainen kanske man kan få två spelare i en, om du förstår vad jag menar.

Sv: A proposito de nada
Huge: Inom kommunikationskretsar i Gävle fnissar man mest åt Brynäs kommunikationsavdelning. Säkert enskilt duktiga kommunikatörer men det finns ju Inge som håller ihop budskapet. Vad ska kommuniceras och när?

Sv: A proposito de nada
Peja: ”Däremot skulle han säkert kunna återvända till Liiga, men kanske mer tveksamt kring de ekonomiska förutsättningarna där.”

En lösning vore väl ett byte med en annan spelare som gått tungt inledningsvis?
Kasper Björkqvist står exempelvis på ynka 3+1 efter 16 matcher.
Säkert orealistiskt, men ett exempel på ett byte som vore Win Win för både Kärpät och Brynäs

Sv: A proposito de nada
Tigerhjärta: Mitt tålamod med Palve är typ slut, det håller inte att ha en tilltänkt topp6-spelare som är TOTALT under isen. Det kanske låter hårt, men tycker Brynäs borde försöka få nån finsk klubb att nappa.

Palve har gjort sjukt viktiga mål för oss och många gånger bjudit på artisteri. Men detta håller fan inte.

Det finns fler som man är besviken på, typ Hedberg, Friman och och Olesen. Så Palve är inte den enda som ska ha kritik.

Sv: A proposito de nada
Peja: Ja jag har många gånger varit positiv till Palve men har självklart sett hans brister i engagemang.
Däremot var det extra påtagligt live. Vi var inte bra igår, men de flesta kämpade och slet medans Palve gled runt i skymundan gång efter annan.
Tyckte på riktigt synd om Björninen som fick åka runt och städa efter Palve stup i kvarten.

Sv: A proposito de nada
SH: problemet i grunden är att detta är ett lagbygge som inte är klart, det finns brister i våran trupp som känns oroande, bredden vad händer om ännu en till spetspelare blir skadad vad händer då hur agerar vi ska vi ta in en j20 spelare som dom har mycket att bevisa i sin egna serie, vi har en trupp som saknar speltyper, var är målskytten som kan göra mål från många olika vinklar bland annat, vart är våran everberg,komarov, friberg, speltypen som är stor ta smällar och ge smällar och står upp för varandra

Sen måste Brynäs få iordning försvarsspelet, där behöver man få igång ett bättre försvarsspel, alla ni som säger Lindbäck det här veini såhär, med det försvarsspel vi visar upp vet jag inte många som kan göra bättre än dom vi har nu, backarna måste bli tuffare och vi måste ibland våga spela ett enkelt spel mer Chippar ut byt och börja om

Sv: A proposito de nada
SH: Spekulation, men en tes skulle kunna vara att Palve lyckades med sina tricks innan KHL-spelarnas inträde. Nu har nivån blivit lite högre och det kan märkas mycket för en spelare som spelar med så extremt små marginaler. Det är svårare att dribbla bort spelare den här säsongen.

Powerplay har aldrig funkat över tid när Palve har stått till vänster. Givetvis blev hans poängskörd bra när allt byggdes runt honom, men powerplay-procenten blev ju sämst i ligan. Det är förbluffande att Brynäs har fortsatt köra på det den här säsongen.

Sv: A proposito de nada
Huge:

Jag har en lösning.

Jag tycker Brynäs IF skall utse dig till Sportchef, tränare, PR ansvarig, massör, damtränare. målvaktstränare etc

Du verkar alltid veta vad som är bäst för klubben, du kan verkligen allt och har såklart inga brister och kan hockey till punkt och prickar.

Skulle vi ha sådana som dig i Leksands gästbok skulle du va avstängd på obestämd framtid.

Tänkte kalla dig för idiot men jag låter bli.

Sv: A proposito de nada
Peja: Palve kan nog vara den som har det största spannet mellan högt och lågt....

Sv: A proposito de nada
Tigerhjärta: Jag tror att Palve är rökt i SHL om han får gå från Brynäs. Då är det två klubbar på raken som han tvingas lämna. Däremot skulle han säkert kunna återvända till Liiga, men kanske mer tveksamt kring de ekonomiska förutsättningarna där. Han är ju också en spelare som tar väldigt mycket plats rent sportsligt, du kan inte bara komplettera ett lag med honom och förvänta sig att han smälter in på isen, det måste finnas en skräddarsydd roll.

Sen är det lite komiskt att alla som ser honom göra plattmatcher live blir så negativt inställda till honom, men jag kan förstå det. Live ser man hur extremt låg lägstanivå han har i spelet och att han inte sätter lagets bästa främst i alla situationer.

Däremot verkar det vara en skön snubbe utanför isen och när han får det att funka på isen är det verkligen snygga aktioner.

Sv: A proposito de nada
bradberry: Jag försvarar ingenting, bara redogör för hur JAG uppfattat kommunikationen utifrån mina egna förväntningar och det jag är intresserad av.
Mkt möjligt att andra är och har varit mer intresserade av att få veta mer via mail och andra kanaler och anser att man hanterat frågan illa.

Sv: A proposito de nada
Trots att Palve varit undermålig (minst sagt) iår, så måste det väl ändå finnas lag som hade kunnat tänka sig ett byte med honom inblandat?

Sv: A proposito de nada
Silfverkroken: Hon var Gävletidningarnas reporter på planen efter Gefles avancemang till Superettan så sent som i söndags, precis innan FBK-matchen, så hon hade i alla fall inte börjat på Brynäs då.

Sv: A proposito de nada
När vi snackar om Brynäs kommunikation, har Karin Johansson börjat än? Om inte, när drar hon igång i Brynäs?

Sv: A proposito de nada
Huge: Sitter du på allvar och försvarar Brynäs externkommunikation de senaste åren?

Då kan jag meddela att en av en hel drös individer du skulle få emot dig i den diskussionen är VD Håkan Svedman. Har haft ett flertal mailväxlingar med honom i frågan. Han är serös lyssnande och mycket tillmötesgående och erkänner utan omsvep att detta område varit extremt eftersatt och att mycket har hanterats väldigt illa…

Men du är tydligen av avvikande uppfattning. Intressant! Känns som det är ”Du å noll mot världen”, Huge…

Sv: A proposito de nada
Satt och titta på Frölundas pp igår, och nu ligger dom ju inte ens bra till i statistiken.
Men pucken går som på ett snöre, det är triangeln, enkla snabba pass med mötande spelare för att dra isär och skapa luckorna.
Hos oss har vi två stycken för puckkära spelare där farten dör och där man håller i pucken dom där tiondelarna för länge.
Behöver nog inte ens nämna vilka det är.

Sv: A proposito de nada
Blå grottan: "Klubben har grava problem med extern kommunikation, sedan Kevin slutade har det varit rätt uselt."

Extern kommunikation av vad?
Finns ju massor av saker som klubben vare sig kan eller vill kommunicera utåt, även om otåliga och nyfikna fans skulle vilja veta exakt allt som händer internt, oavsett vad det gäller.
Det som då återstår att kommunicera utåt blir ju i princip mest dom sedvanliga flosklerna om att "inget är klart", "vi jobbar med värvningar" osv och inte så mkt mer.
Tycker man då som mottagare att detta inte räcker så är det väl mer ens egna förväntningar man borde tona ner, istf att skylla på dålig externa kommunikation från klubbens sida.

Sen förstår jag inte riktigt vad ovanstående har för koppling till ditt påstående om att den interna kommunikationen inte heller verkar funka.
Skulle nåt obekräftat rykte om att Veven är på väg bort vara nån sorts bevis för att det brustit i kommunikationen mellan honom och klubben?

För mig känns det mest som det gamla vanliga härinne: ett rykte dyker upp (just nu att Veven är på väg bort). Och vips: det börjar dras långtgående slutsatser hit och dit om hur illa allting har skötts från klubbens sida.

Sv: A proposito de nada
lapad: Ölund är given i mitt tycke. Tror att det relativt snart blir klart med förlängning där.

Olesen/Eklind så tror jag det förlängs med en (för kontinuitet) och jag tycker Eklind gör mer nytta, men som många här påpekat, det är liksom var femte match han blixtrar till (men då är han bra!).

Timashov hamnar säkert på något udda ställe, för bra för Tyskland. Finland kanske? AHL?

Frågan är just vad man gör med Hedberg, Kvist och Palve. Kvist kanske man kan låna ut till allsvenskan. Hedberg kanske Modo är intresserade av, de brukar ju gillar Brynäs-rejects. Palve vetetusan vad man ska göra med. Finland I guess.

Sv: A proposito de nada
Vehviläinen efter flyttryktet: "Gillar staden och klubben"

Sv: A proposito de nada
JohnnyBotox: ja håller med!
Ölund har fan spelat till sig en förlängning.
Ljugkrantz är nog billig och verkar kunna ha något att bygga på. Borde väl snart ligga i topp 10 internt va medan palve inte gör det (så bryt mer Palve, om inte nu så efter säsongen)
Eklind är tung och det syns att det spelar in. Tex Frölunda spelade fysiskt och det lönade sig ofta igår så han behövs också. Olesen känner jag inte alls för.

Sv: A proposito de nada
JohnnyBotox: Ölund ja men oroväckande med Hedberg, Palve och Kvist. Nej, varken Olesen eller Eklind som förresten gjorde bort sig som en nybörjare vid flera situationer igår. Kollade reprisen och det såg bara pinsamt ut.
När det gäller Timashov så tror jag inte heller att han blir kvar. Ljungkrantz har varit bra på slutet men inga långa kontrakt, tack. Det har ju varit Brynäs melodi i många år (Sunken, Palve, Molin, m fler)
Jag tror att vi behöver fortsätta rensa i laget.

Sv: A proposito de nada
Huge: Du kan säga vad du vill. Klubben har grava problem med extern kommunikation, sedan Kevin slutade har det varit rätt uselt. Och nu VERKAR det som att den interna kommunikationen inte heller är kanon.

Oavsett varför Veven söker sig bort så är det ingen bra markör gällande klubbens internkommunikation. Det kan till och med du hålla med om.

Sv: A proposito de nada
Ang. nästa säsong.

Dags för förlängning med Ölund snart tro..?

Hedberg, Kvist och Palve har kontrakt även över 23/34, suck...

Får Olesen nytt kontrakt? Tveksamt. Eklind? Hoppas på det.

Timashov tror jag inte spelar kvar hos oss nästa säsong. Inte heller Veini, om han nu ens stannar säsongen ut.

Förläng med Ljungkrantz, litet arbetsprov, men värt en chansning.

Sv: A proposito de nada
Huge: "Att ex ha högst lönekostnad är ingen garanti för att sportchefen bara kan plocka de spelare han vill ha."

Nä, det är snarare därför kassakistan är tom och man inte har råd att konkurrera om de bästa spelarna. Om man inte kört i diket vid 90% av ledarrekryteringarna de senaste åren hade pengar kunnat läggas på toppspelare i stället för att avlöna fd anställda runt om Sverige som lyfter arbetsfri inkomst från Brynäs IF.

Sv: A proposito de nada
Jugge: "Förhoppningsvis står Veven på torsdag igen och stämmer ryktena att han söker sig bort från Brynäs så är det ännu ett misslyckande för ledningen i föreningen.."

Så innan du ens vet VARFÖR Veven isf söker sig bort, så drar du automatiskt slutsatsen att det är ledningen som gjort bort sig och misslyckats?
Det kan ju lika gärna vara Veven som isf gjort bort sig och misslyckats.

Sv: A proposito de nada
Davey85: kanske är det pengarna som saknas

Sv: A proposito de nada
Zzz: Saku M har 750k$ i NHL och 225k$ i AHL. 225k$ lär väl Europa matcha på en säsong.

Sv: A proposito de nada
Jugge: Det enda patetiska är när oinsatta soffcoacher sitter och kritiserar beslut, utan att ha en aning om vilka förutsättningar som beslutsfattarna haft att jobba med när besluten ifråga har tagits.
Att ex ha högst lönekostnad är ingen garanti för att sportchefen bara kan plocka de spelare han vill ha.
Spelarna har egna viljor och även andra saker än pengar som motiv när dom väljer lag, nåt soffcoacher tragikomiskt nog inte verkar fatta eller ha en aning om.
Högst lönekostnad som argument säger heller inte så mkt iom att den delen ändå inte skiljer så enormt mkt mellan dom flesta lagen, skulle jag tro.

Sv: A proposito de nada
Peja: Vi får se, hade jag varit 28 år hade jag åkt dit med högre förhoppningar.

Sv: A proposito de nada
Zzz: Jag tror nog att alla inblandade är nöjda om Saku platsar i NHL-laget och spelar 7-10 minuter per match. Han är väl värvad för att göra just det och inte för att leda deras lag? Han lär bli kvar där borta hela säsongen.

Sv: A proposito de nada
lapad: Att Europa skulle vara aktuellt förutsätter, som jag skrev, naturligtvis att han har tvåvägskontrakt. Annars lär han sitta ut kontraktet även om han har sämst betalt i Winnipeg.

Sv: A proposito de nada
Zzz: Han tjänar alldeles för bra för att vilja komma till Europa

Sv: A proposito de nada
Utan kapten far skeppet planlöst. Rödins frånvaro kommer att påverka mer än önskvärt.

Sv: A proposito de nada
Jag vet inte vilken typ av kontakt Saku Mäenalanen sitter på i Winnipeg. Gissar på att varken han eller Winnipeg är nöjda med 7-10 min per match som han ligger på just nu.. Har han envägskontakt lär han ju sitta ut det, men han har tvåvägskontrakt och blir nedskickad till AHL så kanske han väljer att vända till Europa.

Sv: A proposito de nada
willyyoung : För att travestera ett politiskt uttalande i närtid:

Man säger en sak före ett namnbyte och en annan sak efter namnbytet...

Sv: A proposito de nada
{10023}:
Detta något nedlåtande inlägg nedan skrevs av Pettisbif som svar till mig för någon månad sedan eller så.....

Du hade rätt om Grimaldi i alla fall...men har nog sett dig hoppas på större under än så ibland....

Pettis svar:

"Jättekonstigt inlägg.
Man får naturligtvis tycka som man vill.
Men att Palve ska släppas var nog det skevaste jag läst på länge. Palve är en mycket kompetent spelare som tillför massor för Brynäs. Dessutom kommer aldrig Grimaldi aldrig spela för oss i år.

Nej Palve ska naturligtvis vara kvar."

Sv: A proposito de nada
{8399}: Den där nya positiva pettisbif försvann lika fort som en avlöning..

Sv: A proposito de nada
{10023}: Minns du vem som sågat Gunler och Björk vid fotknölarna? Eller är minnet raderat när bevisen togs bort? Bra förslag på julklappar annars.

Sv: A proposito de nada
Om det nu stämmer att Veini vill lämna så tycker jag inte man ska hålla kvar honom. En spelare som inte trivs i ett lag är aldrig bra och rent av ohållbart.
Det är jävligt tråkigt om det blir så att han lämnar. Och då ser jag bara att det är ledningens fel som inte kommunicerat tillräcklig bra med honom..
Och där tror jag Honken favoriserat Lindbäck.
Om nu man får drömma om lite nyförvärv lagom till jul så önskar jag mig dessa tre spelare i julklapp, helst tidig julklapp:
Jonas Johansson
Marcus Björk
Noel Gunler

Palve Hedberg kan lika gärna lämna tycker jag. Bättre satsa på annat. Dessa spelare kommer inte komma till mer hos oss tror jag. Trampar inte ens vatten. Bägge spelarna tillför ingenting längre. Tror ju stenhårt på Noel Nordh ja och hoppas det kommer en öppning för honom snart!!
Vem här inne trodde Hedberg var en framtida NHL back? Hahah

Till jul:
Lindbäck - Johansson

Sklenička - Kinnvall
Johannesson - Bertilsson
Björk - Friman
Lindstein (Bergman)

Rödin - Ölund - Scott
Strömgren - Larsson - Ljungkrantz
Timashov - Björninen - Gunler
Eklind - Birgersson - Olesen

Sv: A proposito de nada
Räven: Surt att så fort vi lyfter i tabellen så kommer torskarna som på beställning. Sen bortaspelet är ju bara totalt meningslöst, det är nästan meningslöst att laget ens åket till matcherna. Nya tag mot Real hemma nästa.

Sv: A proposito de nada
Stefan R 63:
Ja, det vill sig inte riktigt.

Sv: A proposito de nada
{10023}: Enig! Nån/några måste in och nån/några måste ut, innan det är försent!

Sv: A proposito de nada
Jävligt sur match idag!
Tyckte vi var bättre sista halvan av matchen.
Och faaan va roligt att Ljungkrantz fått den utveckling han fått. Även stort plus till Strömgren!
Stor jävla minus till Palve, Olesen, Kvist, Birgersson, Bergman och Hedberg! Dessa spelar just nu förkastligt och borde inte platsa om vi hade haft ett bredare lag.

Veven var riktigt bra i målet idag och jag älskar hans spelstil. Tycker Lindbäck inte visat upp nånting alls än så länge. Och vore förödande om Veini lämnar. Ett stort jävla minus till Manner, Honken och Alcén isf!!!! Och det ska inte gå ostraffat. Då kommer jag inte gå på en enda match till i år om man slavar bort Veini.

Kinnvall ger jag plus idag! Var pigg, tuff och jävlar vad pricksäkert skott grabben har.
Sklenička nja, sådär tycker jag. Spelade rätt svårt som jag inte är van att se. Och även svåra pass.
Scott gjorde väl en stark kämpainsats. Men ack så lite han får ut när inte Rödin är med. Kommer inte till vassa avslut alls.
Larsson gjorde en rätt blek match. Förväntar mig mera av Johan! Borde kunna fått hem fler tek. Och grisat mera dessutom.
Timashov blev i sista perioden bortplockad många byten och med all rätt. Åkte mest och fyllde år och spelade mest för sitt egna spel. Hoppas på uppryckning där! Han har varit bättre senaste matcherna.

Friman blir jag inte klok på. Så pass stor och reslig som han är borde han kunna dela ut massa fler smällar. Vilket han inte gjort i en enda match... för dåligt! Dessutom en dålig och kantig skridskoåkare som hamnar på mellis väldigt ofta. Rätt dålig teknik och pass också. Näe flopp värvning sett till förväntningar och lön.
Johannesson inledde bedrövligt men spottade upp sig andra halvan och var pigg med många fina uppspel. Avig och kylig som få. Viktig offensivt men behöver brösta upp sig mer defensivt.
Palve totalt kass!!!! Jävlar så oengagerad spelare.. sätt han med Kvist och Birgersson nästa match!! Det krävs en väckarklocka för Palve. Annars kan dom lika gärna skicka han!!! Och sluta spela en helt motivationslös spelar i PP!!!!
Björninen ser ut att inte trivas alls med Palve. Ser obekväm ut och inte alls tillfreds med att spela med honom. Det borde Manner kunna se.
Ljungkrantz dagens mest glädjande ämne. Fan va jag älskar när unga hungriga spelare från egna leden får sitt genombrott. Ge han massor av mer istid. Grabben lyser av självförtroende och spelglädje. Allt han gör är bra numera. Förtjänar PP istid.

Hedberg, sälj eller läktaren. Han har egentligen inte varit bra i en enda match i år. Och utvecklingen är skrämmande dålig. Förtjänar inte att spela! Ge Theo chansen mot Timrå. Han är så värd den platsen just nu! Där har vi en rå talang.
Bertilsson blir jag inte klok på. Spelar alldeles för svårt i många situationer och håller på kladda med pucken. Känner inte alls igen Berra. Spelar inte ens tufft och hårt längre. Krävs rejäl uppryckning!!!
Olesen nja för att vara värvad som en tilltänkt spets spelare från Allsvenskan där han sprutat in poäng så har han inställt blivit nått av en grovjobbare. Ingen spelare att luta sig emot.
Ölund återigen vår bästa spelare sett till matchen i sin helhet. Övertygat nått enormt och lär få chansen i Tre Kronor.
Eklind stor och stark men behöver spela som han gjorde mot LHC varje match. Annars blir det för ihåligt forwardsspel.

Bergman borde inte fått spela mer alls efter 4 min. Såg helt vilse i pannkakan ut. Spela endast på 6 backar!!!! Ska det vara så svårt?!
Kvist gör ingen glad. Förvandlas till nått han tror han är men som han inte har skickligheten för. Behöver gå tillbaka till noll och se sig själv i spegeln. Han ska vara skridskodtark rivig spelare som banar väg genom hårt jobb. Det han gör nu är bara helt fel!!
Birgersson ja man brukar ju säga att syns man inte i matcherna så kanske man gör det man ska och gör det bra. Vet inte ja. Men Birger är en sån ensidig och uddlös forward så jag vet inte vad. Otroligt egentligen att han aldrig märks.
Strömgren gjorde återigen en riktigt bra match och var tillsammans med Ölund och Ljungkrantz bästa forwards.
Förtjänar att spela med riktiga spelare nu!!!

Nästa match hoppas jag Manner fortsätter matchcoacha fast ännu mera. Även när det går bra!
Våga peta "spetsspelare" våga spela Ljungen och Strömgren i PP!
Våga spela Veven 5 raka matcher också!

Nästa match vill jag se detta. Tror Rödda är med igen och att Theo får chansen.
Vehviläinen (Lindbäck)

Kinnvall - Sklenička
Johannesson - Friman
Bertilsson - Lindstein
(Bergman)

Rödin - Ölund - Scott
Ljungkrantz - Larsson - Strömgren
Timashov - Björninen - Eklind
Olesen - Palve - Kvist/Birgersson

Där har du laget Manner!!!

PP:
Sklenička - Point
Johannesson - Vänster
Rödin - Höger
Larsson - Runt mål
Ljungkrantz - Slottet
-----
Kinnvall - Point
Scott - Vänster
Strömgren - Höger
Björninen - Runt mål
Timashov - Slottet

BP:
Bertilsson - Friman/Ölund - Björninen
Sklenička - Kinnvall/Scott - Larsson
Eklind extra.

Spela så och ni kommer krossa Timrå!

Over & out, Peace!

Sv: A proposito de nada
Stefan R 63: Ja, jag förväntar mig inget trovärdigt svar av Huge på min fråga. Det förstår alla. Brynäs som förening har varit ute på hal is sedan guldet 2012 med en kort andhämtning under tiden Bulan ledde laget. Det är inga konstigheter, för det är ju sanningen som alla ser.

Faktum kvarstår, trots alla kompetenta, insatta yrkesmän och den högsta lönekostnaden av alla lag så har vi harvat i botten av tabellen de senaste 5 åren.

Hur man då med en dåres envishet kan hänvisa till att man inte vet det ansvarigas förutsättningar övergår mitt förstånd i alla fall…

Sv: A proposito de nada
Jugge: Huge spelar golf med Lars Erik..han har varit på matcher med Brynäs på 60 talet..osv..Grabben vet vad han pratar om..Han ser hockey som ingen annan ser..Han kan som Tord Lundström klaga på domarna ...Han tycker Brynäs mest har otur när vi förlorar matcher..o vi har haft mycket mycket otur de senaste 5 säsongerna..o även våra tränare sportchefer har haft otur och har ingen del i att det har gått som det gått..Det är nästan synd om dem. Som plåster på såren har de höga löner och får även lön när de inte är i Bif längre pga av ja. Otur...

« · 2397082 · »