1150x200-brynasbanner.jpg

Brynäs IF

SHL · 754552 inlägg · 7967 ämnen

« · 2545146 · »

Sidan uppdateras nu automatiskt med de nya inlägg som skrivs.


Sv: A proposito de nada
Berge: Har svårt att tro att brynäsmedlemmarnas självskadebeteende är så starkt att man kuppar in en kandidat som är politiskt aktiv i SD.

Sv: A proposito de nada
#33: Janne kanske har fortsätta tränarambitioner? Dumt att ta in en ordförande som kanske hoppar på ett tränarjobb efter några månader.

Att vara ordförande i Brynäs är ju ingen heltidssysselsättning heller.

Sv: A proposito de nada
Berge: ja, nu blev man tvingad att ta sig till omröstningen. Skulle hon vinna, så bryter jag mitt medlemskap.

Sv: A proposito de nada
Zzz: Jag undrar varför Janne Larsson inte är aktuell 🤔. Föreningsmänniska som definitivt kan sin hockey.

Sv: A proposito de nada
SuneMangs:
None of the above-alternativet blir allt hetare.

Sv: A proposito de nada
Ja, röstar vi fram en SD-politiker som ordförande så gör vi förbannat dålig reklam för Brynäs.

Jag orkar inte det här. Inget jävla SD i Brynäs. Jag vill inte ha någon aktiv politiker alls, oavsett block. De är tränade populister som säger vad man vill höra bara för att föra det man inte vill att de ska göra. Jag lägger ned allt hopp om Brynäs om detta blir en verklighet.

Brynäs är bättre än det här.

Sv: A proposito de nada
Intervju med Anton Ohlsson. Riktigt bra intervju från hans sida tycker jag, vältalig och bekväm med intervjuer vid 18 års ålder, även om det är en intervju i egen regi av klubben. Fick lite Blomkvist-vibbar av honom faktiskt. Eller var det bara pga dialekten, månne?

Sv: A proposito de nada
Peja: Varför är inte Hans-Göran Karlsson aktuell? Tidigare klubbdirektör som borde kunna vara ett mycket bra bollplank till Svedman. Sitter dessutom i styrelsen som avgående ledamot och skulle ge kontinuitet.

Sv: A proposito de nada
Svensson_62:

" Franska öppna i tennis "

Blir spännande och följa Rune från Danmark, killen är riktigt bra.

Som tennisälskare är det roligt med unga nya talanger, jag tror dock Novak vinner ändå trots att han " bara " är 3a på världsrankningen just nu.

Magkänslan säger att han vinner och att rutinen avgör ;)

Sv: A proposito de nada
SuneMangs: Jag känner inte Camilla men har svårt att se att hon skulle ha en realistisk chans att vinna omröstningen. På sätt och vis hade det varit mycket mer problematiskt om Conny hade fått en folkkär motkandidat som haft en realistisk chans att besegra honom.

Sv: A proposito de nada
Peja: Jag är väl införstådd med hur den demokratiska processen fungerar och respekterar den fullt ut. Det jag tycker är lite tragiskt är att det (i dagsläget) ska stå mellan två så pass kontroversiella val. Man hade redan en kontroversiell kandidat i Conny, och så nu Camilla på det. Brynäs och dess medlemmar gör det, återigen, inte lätt för sig själva.

Jag kommer definitivt lägga min röst på Conny i dagsläget om det står mellan dessa två, just för att han är mer involverad i klubben och har en större insyn i den dagliga verksamheten.

Och som jag nämnt tidigare hoppas jag även på någon ytterligare kandidat, just för att den demokratiska processen ska vara så "clean" som möjligt och inte behöva handla om att välja mellan två så omtvistade val som Conny och Camilla faktiskt är.

Sv: A proposito de nada
SuneMangs: Jag skrev ju precis att det vore dåligt för Brynäs ur marknadssynpunkt. Min poäng var att det hade egentligen varit minst lika galet att välja in en Miljöpartist.

Sv: A proposito de nada
Hej kan vi sluta med politisk agenda nu och har något hört något rykte eller så?

Sv: A proposito de nada
SuneMangs: Camilla har varit ledamot i Brynäs styrelse under 2000-talet så visst har hon koll på Brynäs. Kanske precis en sån rivig kvinna Brynäs inavlade "gubbvälde" behöver för att föreningen att vakna? Med det sagt tycker jag inte heller om SD´s politiska icke medmänskliga agenda, som hon då tycks förespråka.

Sv: A proposito de nada
lapad: Står bakom ditt beslut till 100 % om det blir så att hon blir vald. Jag skulle gjort det samma om det hänt i "min förening"

Sv: A proposito de nada
SuneMangs: Det är hennes fulla rätt att ställa upp och det är vår (medlemmarnas) fulla rätt att rösta på någon annan. Jag tycker det är bra att Conny får motkandidater och inte är den enda som går att rösta på. I alla fungerande demokratiska val finns det fler än en kandidat.

Sv: A proposito de nada
JohnnyBotox: "Hen" har alltid haft ett behov att vara i centrum, synas, vara cool, snygg och styra och ställa. Ska man ha en sån roll i föreningen ska man vara betydligt ödmjukare och mera flexibel men ändå ha en sunt syn på mänskligheten. Att man är politiskt aktiv inom en parti som inte favoriserar invandrare säger det mesta och blir "hen" framröstad av Brynäs till ordförande posten lägger även jag ner mitt framtida intresse för Brynäs och avslutar allt som har med föreningen att göra.

Sv: A proposito de nada
Davey85: Såklart spelar det roll att hon är SD. Hur mycket negativa skriverier tror du detta kommer rendera i? Hur länge ska det skrattas åt Brynäs i media?

Men okej, vi ponerar att politisk tillhörighet inte spelar någon som helst roll.
Du har Conny, valberedningens ordförande. Conny har stor insyn i föreningen och vet vilka saker som funkar och vilka som inte funkar.

Sen har du Camilla, en kommunpolitiker (bara det är en hemsk tanke) som inte har någon aning om hur något funkar i Brynäs och som redan är ute och pratar om att lägga ned saker och kapa kostnader, utan att ha insyn. Att hon redan vill förändra utan kunskap får i alla fall mina varningsklockor att ringa.

Jag hoppas till syvende och sist att det kommer in ytterligare någon nominering som känns lite mer nykter och rättvis än valberedningens ordförande vs kvinnan som representerar vi och dom. Gärna utan politisk bakgrund och någon som har stor kunskap hur en förening/företag ska skötas.

Sv: A proposito de nada
SuneMangs: Egentligen irrelevant om hon är SD eller inte, det är andra aspekter som är viktiga. Som Sverige ser ut så finns det många partier som bör skämmas. Däremot dåligt för Brynäs ur marknadssynpunkt att ha en från SD.

Sv: A proposito de nada
xxx BIF xxx: Ja, Brynäs har under en alltför lång tid lyckats hantera det självklara på ett katastrofalt felaktigt sätt.

Sv: A proposito de nada
JohnnyBotox: Just meningen "inte har full insyn i klubbens dagliga verksamhet" är en enda stor, fet varningsflagga för att hon är fel person att leda klubben framåt.

Jag säger inte att Conny är perfekt för jobbet heller, men han har garanterat betydligt större insyn i klubbens dagliga verksamhet och bör därför vara det givna valet om det står mellan dessa två när det ska avgöras.

Jag ser gärna en annan nominering också, just för att det inte ska stå mellan valberedningens ordförande och en kvinna som förespråkar populism och polarisering.

Sv: A proposito de nada
KulaShaker:
Det var minst sagt osnyggt hur valb. förslag togs, men denna - om det är bästa motkandidaten - gör det lätt för honom att bli ordf.
Hade hoppas på en sund o bra nominering som kunde få det hela att se snyggt ut ändå.
Men det ser inte så ut nu.. .. det menade jag!

Sv: A proposito de nada
Sen så vet vi ju att politiker är bra på att ljuga också.. haha

Sv: A proposito de nada
Vill inte ha några politiker in i föreningen.. Vi ska vara neutrala.

Sv: A proposito de nada
SuneMangs:
Fantastiskt att inse att det krävs "stora förändringar", "tycker om att förändra", "tror att det krävs ytterligare besparingar" men "inte har full insyn i klubbens dagliga verksamhet". Vidare tycker hon inte att "det skulle vara så kul att bli inkuppad" men "bangar inte för det heller".

Aldrig i hela mitt liv att denna människan får min röst. Avskum.

Sv: A proposito de nada
jofa_007: Tycker att han är bra på att förklara skillnaden mellan Plasma och LED, så han får gärna fortsätta.

Sv: A proposito de nada
xxx BIF xxx: "Tja är detta det bästa valberedningens ordförande ska kämpa emot så vet i fan vart vi kan hamna om 2 år.."

Röstar vi in en SD-tant som ordförande slutar jag betala medlemsavgiften. Det tror jag även många andra gör också. Vill hoppas och tro att vi medlemmar är smartare än så.

Sv: A proposito de nada
xxx BIF xxx: Du menar att valberedningens förslag är oroväckande dåligt? Eftersom motkandidaten knappast imponerar med sina uttalanden.

Sv: A proposito de nada
Davey85: Ja tänk om JA givit någon helgen på sig att tänka över ett kontrakt som nu signats o presenteras snart.
Som Kai Wissmann tex 🫣
Hade iaf inte sagt nej till honom 😛

Sv: A proposito de nada
Tja är detta det bästa valberedningens ordförande ska kämpa emot så vet i fan vart vi kan hamna om 2 år..

Sv: A proposito de nada
Davey85: ksk hoppas på jerome leduc

Sv: A proposito de nada
Ny vecka. Ny back?

Sv: A proposito de nada
Peja:
Dom kommer hamna där dom ligger idag tror jag, Det blir bättre och bättre.
11 P idag och dom har haft skador. Nä dom har safat lite för mycket i början,och spelat väldigt defensivt , Dom kommer in i det mer o mer.
Så jag tror att dom kommer fixa det här galant.

Vem vinner:
Jag tror att det kommer stå mellan ÖIS och Landskrona om vilka som går upp!

Sv: A proposito de nada
Peja: Nej det är ÖIS som gäller ?

Sv: A proposito de nada
Peja:
Enkelheten i spelet och fysiken är både en styrka och svaghet. Det har funkat för att ta sig upp i SE. Men det finns inte så mycket höjd att jobba med utvecklingsmässigt. Sommarfönstret kan förbättra läget, men vad är det för kvaliteter som skall in i laget?

Sv: A proposito de nada
Auchinleck: Hoppas inte men det ser svårt ut. Motståndarna är bättre än Gefle i nästan varenda match och Helsingborg kan ju ”göra en HV” och köpa på sig rejält senare under säsongen.

Sv: A proposito de nada
Peja:
Kval mot SIF i höst?

Sv: A proposito de nada
Peja: Större chans att de går upp än åka ur

Sv: A proposito de nada
Skönt att Renberg slutar som "tv expert" har så genuint svårt för den karln.

Sv: A proposito de nada
JanT: Det är Gefle som gäller nu. Nykomlingar i Superettan och kommer garanterat att få slåss hårt för att undvika degradering.

Sv: A proposito de nada
Peja: Prisa gud att IF Elfsborg existerar och att det är mitt lag under sommarhalvåret. Efter allt jävla elände de senaste vintrarna är det j-ligt gött att följa ett vinnande lag!

Sv: A proposito de nada
{5647}:
"Men, det kommer som sagt handla om att slippa kvala. Något jag tror vi har en hygglig chans till."

Hur stor sannolikhet, i procent, skulle du säga att en hygglig chans är?

Sv: A proposito de nada
Peja: Ok, vi spelade ganska särpräglat för allsvenskan. Det lag som spelade överlägset mest passningsorienterat och i högst tempo. Det lyckades såklart inte alltid och lag som AIK som spelade fysiskt kunde störa oss rejält. DIF och Löven hade på flera positioner kanske vassare spelare individuellt, men just spelsystemet var vår styrka.

Nu har vi väldigt många spelare som göra andra eller tredje året. Något vi aldrig under allsvenskan varit nära förutom när vi förra gången var bra 2019-2020.

Då hade vi forwards som Rosdahl, Karlkvist, Fredrik Olofsson, Tambellini och Johnsson. Jag skulle säga att alla fem lyckats helt ok.Jag tror att flera av årets spelare med lite flyt också kan göra det bra.

Men, det kommer som sagt handla om att slippa kvala. Något jag tror vi har en hygglig chans till.

Och jag tror inte vi värvar de spelare som det spekuleras kring.

Sv: A proposito de nada
{5647}: Svarade på det här påståendet: ”Jag tror också att man inte ska underskatta att väldigt många spelare nu kan vårt spelsätt.”

Det är ju bara en konkurrensfördel om ni har fler spelare som kan ert spelsätt än vad konkurrenterna har. Om de har lika många eller fler som kan deras spelsätt är det svårt att förstå vad det är man inte ska underskatta hos Modo.

Sv: A proposito de nada
Peja: Jag trodde att du förstod att man som nykomlingar alltid brukar värva många. Vi kommer värva färre än vad exempelvis HV gjorde.

Men, det kommer att bli tufft. En fördel som jag definitivt ser är ledarskapet. Från att vi var nära att kvala för att åka ur till andra och sedan första plats. Det tyder faktiskt på viss kompetens. Den gången Karlin coachade i SHL så var Mora som nykomling på en rätt hedrande niodeplats innan de bytte tränare och tappade placeringar. Han är en riktigt slug tränare som oftast tvingats spela en ramstark defensiv med Västervik och Mora till att vara det mest spelförande laget i serien med MoDo.

Sv: A proposito de nada
{5647}: Antag att ni inleder säsongen med 6-7 nya spelare varav många ska vara nyckelspelare. Vilka SHL-konkurrenter har mindre kontinuitet än det?

Att värva nya målvakter, förstafemma och några till är inte vad man brukar kalla för kontinuitet direkt.

Givet att ni har kvar många från förra säsongens lag, men det har ju alla andra också.

Sv: A proposito de nada
{5647}:

Tror också Modo kan undvika kvalspel. Men det gör man iaf tack vare ren energi av att vara i SHL och kontinuitet i truppen.

För min del får ni gärna ha såväl LHC som Oskarshamn och HV bakom er.

Sv: A proposito de nada
Silfverkroken: HV satsade väldigt hårt, men nästan alla deras dyra värvningar floppade. Det var till viss del deras allsvenska spelare som presterare på en förväntad nivå. Floppar vi också spetsvärvningarna som HV är vi rökta.

Tror inte på Dima, utan andra spelare. Jag tror också att man inte ska underskatta att väldigt många spelare nu kan vårt spelsätt. Glöm inte att innan skadorna på bland annat våra två bästa forwards som aldrig kom upp i samma kvalité igen ledde vi serien med 18 poäng efter 16 raka vinster.

Jag tror vi har en hygglig chans att undvika de två sista platserna, men det är ungefär vad man kam hoppas på.

Sv: A proposito de nada
Makita:
Dina kan iof lyckas rutigt ok med rätt omgivning, om tex en passningskicklig wing kommer in i anfallszon med fart o gär ner med pucken på andra sidan Dima o passar över till honom. Tror Dima skulle lyckas bra att placera puckarna då i mål då. En stark o tung center som går på mål å tar returerna så Dima får assists på det sen - eller om Dima rundar mål å passar centern framför mål.

Men jag håller med. Dima skulle jag inte satsa på i en 1sta lina om det är tvivelaktigt bakom.
Dessutom känns inte heller Ranta som spetsen som ska lyfta Dimas poängproduktion!

Sv: A proposito de nada
Trilske: Se det såhär vi hade för lite spetsspelare inför förra säsongen och det gick som det gick.
Jag jämför erat nuvarande lagbygge med vårat inför förra säsongen och era konkurrenters lagbyggen inför denna.Det vill verkligen till att ni får in spets till era toppkedjor annars åker ni rakt ut era konkurrenter har hyfsat med spets redan nu i sina toppkedjor.Är då Ranta och ev Dima rättspelare för era toppkedjor.
Vad gäller Dima nej nej och nej vad det gäller Ranta så är det bara att hoppas på att eran SC gjort ett bra jobb annars kan det bli tungt.
Under säsongen kommer det bli svårt för er att hitta spets i alla fall om man får tro våra sportchefer som säger att marknaden är död i november och december.

« · 2545146 · »