1150x200-brynasbanner.jpg

Brynäs IF

SHL · 753476 inlägg · 7967 ämnen

« · 2572350 · »

Sidan uppdateras nu automatiskt med de nya inlägg som skrivs.


Sv: A proposito de nada
Jugge: Tack, du bekräftade bara vad jag trodde... Kommentarer i övrigt överflödiga.

Sv: A proposito de nada
Jacke08: Jag känner djup tacksamhet, tack så mycket!

Sv: A proposito de nada
Zappaholic: Det är ju det som är problemet. I nutid är det för glassigt. Hockeyn betyder inget längre - liksom klubbarna.

Sv: A proposito de nada
KulaShaker: Pluslåst skräp, så kan inte läsa. Jag menar Leifby generellt, låg kunskapsnivå och sensationsjournalistik…

Sv: A proposito de nada
Anders Berg: Felet med dig är att du inte inser din okunnighet. Jag har sagt vad jag ville..och står för vad jag skrev(varenda bokstav!). Jag är inte här ofta och skriver..orsaken är att jag inte har lust att gång på gång bemöta okunnighet. Det borde du vara glad för..🙂

Sv: A proposito de nada
Anders Berg: I nutid menade jag…

Sv: A proposito de nada
Zappaholic: Anders Huss, exempelvis. Tigern Johansson för att nämna en annan. Men det var lite högre krav då också och lägre löner. Man spelade för märket på bröstet - idag är det primadonna deluxe.
Peter Forsberg var väl inte kapten men väldigt dedikerad när hans klubba blev till flisor. Magnus Wernblom likaså.

Sv: A proposito de nada
Jacke08: Jag känner mig inte ett dugg träffad. Michael Sundlöv, Robert Kristan, Jacob Markström var bra målvakter i Brynäs. Anders Lindbäck är det inte.

Sv: A proposito de nada
Jugge: Men för att vara lite saklig, vad var problemet med denna artikel?

Sv: A proposito de nada
Jugge:
Episkt klappkass.

Sv: A proposito de nada
mk: Leifby är klappkass, jagar bara klick...

Sv: A proposito de nada
Kenttäcam: Leifby har spottat upp sig tycker jag.

För var han bara jobbig. Nu är han vass.

Sv: A proposito de nada
gwl: det gör vi, final fördel och en stängd liga🤭

Sv: A proposito de nada
Kenttäcam: Så länge ni gör en Löven i repris

Sv: A proposito de nada
Lindström: Ni kommer nog göra en Dif i repris

Sv: A proposito de nada
{10375}: Man behöver inte vara så skarp..för att vara bättre än många andra.🙂

Sv: A proposito de nada
Anders Berg: Vilka kaptener finns det som åker runt och knäcker klubbor mot låren i frustration?

Låter totalt orimligt och mest som något du tyckte verkade lite tufft att skriva…

Sv: A proposito de nada
Jacke08: Skarp analys!

Sv: A proposito de nada
Jacke08” Jag menade självklart att de som klagar mest och högst på målvaktsspelet..är oftast de som vet minst(!) om hur det är att vara målvakt. Känn dig träffad..🤷🏼‍♂️”

Just ”känn dig träffad” var lite kul med tanke på att det gällde målvakten🙂

Sv: A proposito de nada
Peja: Enig kring Larsson/Lindstein resonemanget!
Lindstein hade inte sin bästa kväll igår, då var det bra att få in Larsen som kunde spela lite rejälare.
Uppmärksammades inte så mycket i sändning men Larsen gav ut en rejäl jävla propp bakom vår kasse så vi kunde vända spelet. Den spelaren tappade nog luften duktigt!

Sv: A proposito de nada
Framåt ingen oro då det syns att vi har en otrolig spets. Men Limpan i mål går att man osökt tänker på Korhonen/Sperrle då vi förlorade matcher fast dom gjorde 4-5-6 mål framåt…..

Sv: A proposito de nada
Anders Berg: Jag menade självklart att de som klagar mest och högst på målvaktsspelet..är oftast de som vet minst(!) om hur det är att vara målvakt. Känn dig träffad..🤷🏼‍♂️

Sv: A proposito de nada
Mrassarson: Kanske lite överdrivet fokus på Kvist från många inklusive mig själv, men samtidigt måste några petas när Larsson och Scott gör entré, så det är egentligen inte jättekonstigt att man diskuterar det.

Med tanke på att fjärdekedjan har levererat och hittat en kemi, så känns det ganska givet att Kvist blir en av de som petas. Igår fick faktiskt Kvists kedja betydligt mer istid än fjärdekedan, och det kändes inte rätt sett till prestationerna.

Tredjekedjan fick ca 15 minuter medan fjärde fick 9-10 minuter, så det var en avsevärd skillnad, även om det delvis kan förklaras med special teams.

På backsidan är det intressant att Gällstedt matchar 7 backar. Larsen spelade visserligen bara några byten i premiären, men igår fick han 11 minuters istid. Det var några minuter mer än Lindstein. Där tycker jag att Brynäs coachade helt rätt.

Sv: A proposito de nada
Jacke08: Du har helt rätt! Det finns inga dåliga målvakter - det finns bara målvakter med tur eller otur.

Sv: A proposito de nada
Lärorik match igår.
Fullt fokus i 60 min är det som gäller för HELA laget! Snack om att sparka målvakt efter två matcher finner jag bara komiskt.
Finns mycket att jobba på men jäklar vilken kapacitet man ser att laget har. Snart har vi Larsson och Scott också, finfint blir det.

Hoppas på god ärtsoppa ikväll och tredje raka imorgon då.
Ha det fint vänner!

Sv: A proposito de nada
Berge: Eller vänd på det; Vi som följt detta lag, som förlorat mer än de vunnit de senaste 10 åren och därmed är ett loserlag, hoppas ändå på idel segrar och klang- och jubelföreställningar! Kalla oss galna men vi kräver vinst i varje match - hur orimligt det än kan låta. Samtidigt ska kraven vara tokhöga!
Hur många klubbor knäckte Rödin mot låren i går i ren frustration och besvikelse? Noll. Men såna kaptener har funnits och finns - de återfinns dock oftast i vinnande lag med en vinnarkultur.

Sv: A proposito de nada
KalleTeodor: De flesta som kritiserar målvakters misstag här på forumet över tid har tydligt visat..att de inte har en susning om hur det är att vara målvakt. Nu blir jag väl påhoppad för den åsikten men..sant är det.?????

Sv: A proposito de nada
KalleTeodor: Tycker inte vi mobbar Kvist, men iaf för mig är det uppenbart att han inte platsar. Han tillför ingenting, han är inte ens stark runt sargerna. Han har noll känsla i spelet, hans klubbteknik är obefintlig. Jag trodde ändå att han skulle göra det bra i en allsvensk brunkkedja men hittils har han visat noll och lite till. Nej när scott o Larsson är tillbaka vill jag se Kvist som reserv alt på läktaren. Han är på tok för dålig.

Sv: A proposito de nada
Tigerhjärta: Synsamgubb…
Förlåt, Brynäsgubben verkar ha problem med synen.
Han måste ha tittat upp i taket istf på reprisbilderna när han försöker bedöma puckbanan på fyran…
🤣

Sv: A proposito de nada
spolaisen: Först sa du att det hade räckt att stå mitt i målet, nu ska han istället täcka stolpen. Hur ska du ha det?😅
Inte lätt att göra dig tillfreds med dem kraven🙃
Jösses, ibland undrar man😂

Sv: A proposito de nada
spolaisen: Säger du det så

Sv: A proposito de nada
{9566}:

hade han täckt stolpen hade inte pucken gått i nät

Sv: A proposito de nada
Berge: Gammal vana. 😅

Sv: A proposito de nada
spolaisen: Det gjorde han, att förutse en styrning klarar ingen. :)

Sv: A proposito de nada
Tigerhjärta:

hade ju räckt med att stå rätt i målet

Sv: A proposito de nada
JohnnyBotox: Hör vad du säger, och delar till viss del din mening.
Lindbäck stod för flertalet tavlor förra säsongen, inget snack.
Men det är viktigt att inte beblanda nya ingripanden med tidigare ingripanden varje gång det blir ett mål (syftar inte på dig specifikt).
Denna gången anser jag att han hade mer oflyt, snarare än att det var en ren tabbe. Men visst borde han kanske ha tagit pucken trots riktändringen, absolut.

Sv: A proposito de nada
Tigerhjärta: jag har köpt dessa argument ett antal gånger (tar på en klubba), men det är sällan man ser andra målvakter släppa dessa puckar från sådant avstånd ändå. Som jag tidigare sagt visas räddningar från sådan lägen sällan på highlights så svårt att analysera dessa styrningar. Likaså så ser man ofta målvakter (inklusive Lindbäck) kunna parera för en styrning närmare mål på reflex. Så bör man inte kunna förvänta sig att sådana styrningar på långskott och fri sikt ändå kan räddas i de flesta fall?

Jag har ingen aning om hur svårt det är, men ställer frågan eftersom det ser billigt ut och iaf jag sällan ser andra målvakter släppa liknande puckar. Utan att ironisera så KAN det ju vara så att Lindbäck haft en jädra otur, men jag känner ju spontant att jag tvivlar på oturliga styrningar utan snarare lite ofokus.

Sv: A proposito de nada
KalleTeodor: De här målvakten som skapar ett tryggt försvarsspel, inte tvärtom. Hela förra säsongen blev förstörd för att spelarna inte kunde lita på målvakterna.
När man dessutom igår spelar ut motståndet så kan man inte lita på Lindbäck utan då vill han ha ett finger med i spelet på sitt sätt.

Sv: A proposito de nada
Ove Myling: När det gäller dessa två så skulle ingen märka något även om dessa lirade i div 1. Kvist har ingen framtid på elitnivå och Blomman är slut.

Sv: A proposito de nada
JohnnyBotox:
"Oron är snarare att Lindbäck gång på gång sätter laget i skiten, för vilken gång i ordningen släpper han ett sånt skitmål som 4-4? I just ett sådant läge (fri skytt långt ifrån kanten)? I ett sådant läge i matchen? Det är så frustrerande."

Har inte tillräcklig synskärpa på långskotten, klarar närspelet bättre där reflexerna avgör

Sv: A proposito de nada
Berge: Precis. Slappna av och njut av att vara topplag i en bra och kul serie. Det kommer riktigt bra matcher framöver. Publiken kommer inte märka sån stor skillnad. Pucken ska in i nät...

Sv: A proposito de nada
Jag förstår faktiskt inte alla dessa personer på detta forum som tydligen bara sitter och väntar på att vår målvakt (vem det än är) gör misstag så man kan ösa ur sig skit. För egen del så tycker jag att Lindbäck, precis som hela laget, gör en riktigt bra första period. Period 2 och 3 är hela laget inklusive Lindbäck dåliga och gör massor med misstag. Varför är det bra Lindbäck (och Kvist som vi tydligen också måste mobba) som får all skit?
Det är så konstigt när laget spelar ett strukturerat och bra försvarsspel så är målvakten bra och när vi spelar uselt och å blir också målvakten sämre. Undrar om det kan finnas något samband här?

Sv: A proposito de nada
Brynäsgubbe: Har kollat 4-4 målet bild för bild. Pucken tar på Johannessons klubba vilket skapar en orimligt dykande puckbana ner mot vänster från att istället gå mitt i Lindbäcks mage..

Sv: A proposito de nada
Vi har alltså startat säsongen med två raka segrar och tagit 5 av 6 poäng mot förväntade topplag. Ändå är det domedagskänsla här inne, där såväl sportchefer som spelare sågas utan pardon.

Vem fan vill spela för ett lag med sån supporterkultur. Ryck upp er och sluta gnäll för fan.

Sv: A proposito de nada
Aldrig sett en keeper tappa in såhär många puckar. 4-4 är ju helt obegripligt. Har han helt tappat bollsinnet eller har han något fel med synen? Less på att se Lindbäck titta upp i taket i varje match efter ny groda.

Sv: A proposito de nada
{10375}: Det är inte bara med Alcén som sportchef som det har hänt. Även Sundlöv chansade mycket med spelare som hade 2+3 på 98 matcher och - 34. Det chansades hejvilt även då. Någon naiv tanke om att "Nästa säsong, då kommer den här killen vara en riktig toppspelare!" och med facit i hand så vet vi hur det gick - det funkade aldrig!
Samma sak nu med Kvist.

Sv: A proposito de nada
HA:s sämsta sportchef valde Kvist pga 2 bra matcher förra året och totalt 0+2 på 52 matcher. Sånt händer bara i Johan Alcéns Brynäs.

Lindbäck får äntligen spela sitt spel och ska göra honom bättre heter det. Jo tjena, hans spel verkar fortsatt vara att kasta puckar i eget mål.
Vägrar att gå in i ett slutspel med honom mellan stolparna.

Ber till Gud att Clara är den talang han sägs vara.

Sv: A proposito de nada
Gavve: Vi släpper också in 2 mål på 2 PK medan vi gör 0 mål på 2 PP. Vi är jävligt bra i 5 mot 5 men special teams behöver det tränas på.

Sv: A proposito de nada
rafalski: ja det där med att offensiv kraft finns är ju tydligt när man tittar på gjorda mål. 10 stycken på 2 matcher mot (förmodade) topplag där hälften av målen kommit i första perioden också. Bara 1 annat lag som gjort mer än 8 och det är Södertälje men då vann de med 7-1 mot Östersund.

Men med det sagt så är det självklart viktigt att balansera antalet insläppta mål också. Det finns ju en anledning till att Nybro ligger ovanför oss (de kommer nog inte ligga där hela säsongen dock) även fast de "bara" gjort 7 mål och det är ju för att de bara släppt in 2.

Vi är tillsammans med SSK enda laget som ligger på +4 i gjorda/insläppta mål (Nybro har +5 också) och så länge vi gör fler mål än vi släpper in i matcherna spelar det ingen större roll hur många vi släpper in (efter full tid, inte OT). Sen är det självklart inte hållbart att tappa 3-0 och 4-1 ledningar och det förstår ju alla.

Sv: A proposito de nada
Blipp62: inte svar på din fråga tyvärr…

Var på plats igår.

Bra förstaperiod där vi dominerade totalt. Väldigtt bra offensiv med snabba spelvändningar.

VIK hetare i period 2 och 3.

Vi är ett skickligare lag än VIK. När Larsson och Scott dyker upp lyfter vi ännu mer.

Måste säga att det var en kämpainsats. Många slet rejält (syns tydligare på plats än på TV:n (enligt mig).

Vår underhållare Joe Labero lyckades jonglera in kvitteringen. Stod på den kortsidan, släpper in en ”bakåtpassning”. Som några skriver här: ny/jätte keeper behövs.

Jag brukar vara extremt kritisk men väljer att vara nöjd med 2 poäng trots att vi spelar sämre i 2 perioder.

För övrigt: många Brynäsare på plats, kul🇧🇪👍

« · 2572350 · »