1150x200-brynasbanner.jpg

Brynäs IF

SHL · 741079 inlägg · 7967 ämnen

« · 2920076 · »

Sidan uppdateras nu automatiskt med de nya inlägg som skrivs.


Sv: A proposito de nada
Rödin1912: Tack för svaret! Uppskattas :)

Någon jag däremot tycker har varit bra senaste 5 är Kempny. Och nej, han är så klart inte bättre än D'Astous och Söderström för det. Men jag är väl en av de som starkt ifrågasatte honom efter hans första match där precis allt gick fel för honom och han har då visat för mig att han i.a.f. kan bättre.

Helt enig om Djoos. Säger väl en del när vår defensiva klippa (Hägg) har 50% mer poäng än Djoos denna säsong (2 mot 3). Sen tycker jag att Axel inte har varit lika bra som han var förra säsongen heller. MEN det lägger jag nog mycket i att han får spela med helt fel backpartner (Norlinder).

Hägg och Kinnvall känns liksom som ett åtminstone okej backpar (Kinnvall borde dock aldrig vara nära BP). Det är lite Kinnvall/Bertilsson över det och de har också rätt bra siffror ihop.

Sen vet jag inte om backarna är så dåliga var för sig. Det är mer... svårt att sätta ihop vettiga backpar nu när man sett dem spela. Det är så jag försöker att se det. En till back in behövs och sen hoppas jag Berra kommer tillbaka snart

Sv: A proposito de nada
Gavve: Som jag ser det så matchas Silfver konstant mot motståndarnas bästa spelare. Det är inte lätt när man spelar med bedrövliga lagkamrater. Han är inte i form just nu men trots det top 3 i vårat lag just nu ändå. Sedan ofta när han är inne så blir det alldelles för mycket gnugg i egen zon pga Alcén har misslyckats så kapitalt med backsidan. Tänkte Alcén påriktigt att Norlinder, Hägg och Djoos skulle bära våran backsida i år? Nää för att fylla luckorna i backsidan behövs två st nya backar för Djoos har, om det nu var möjligt, blivit ännu sämre i år.

Detta för att inte tala om hur #33 matchas. Varför i HELVETE spelar han boxplay? Det är så jävla hål i huvudet att jag blir förbannad, han är inte 20 längre och vi behöver få ut all offensiv kraft vi kan få av honom. Tomtarna i båset är ute på hal hal is.

Sv: A proposito de nada
Rödin1912: "Silfver däremot finns det absolut ingenting att klaga på, bland de få spelare i laget som sett till att vi inte ligger toksist än så länge."

Nyfiken fråga (jag försöker inte argumentera emot här då man så klart får tycka vad man vill här).

Vad har Siflver gjort så bra säg senaste 5 matcherna? Vad jag kan se står han liksom på 1 poäng dessa 5 matcher. Har han bidragit med massa annat som gett oss chansen att vinna tycker du? Tycker det är så intressant hur olika man kan se på det bara. Utan att säga att en person har mer rätt än någon annan. :)

Rödin är enormt saknad. Där är vi helt eniga!

Sv: A proposito de nada
Rödin1912: Där är det jättetydligt hur viktig Anton är.

Så viktig för spelet och balansen.
Absolut.

Sv: A proposito de nada
DIFFEN: Jag tycker det är intressant att titta på andelen mål som sker när spelarna är inne också i förhållande till andra i laget. Även om man som du säger så klart får ta hänsyn till roller, speltid osv.

Om t.ex. 45% av lagets mål framåt görs när spelare X är inne så kan man nog acceptera att säg 30% av målen bakåt kommer när den spelaren är inne också (Victor Söderströms siffror i 5 mot 5 från förra säsongen).

Om det däremot (hypotetiskt här så ingen flippar på mig) är en spelare som bidrar offensivt och den säg är inne på 25% av lagets mål framåt (inte bara gör dem själv alltså) men sen också är inne på 50% av målen bakåt så skulle jag nog kunna tänka mig att en del skulle rygga tillbaka när de såg sån statistik. Framförallt om resterande laget skulle ha säg 20-10 i istället.

Och innan någon flippar och tror att jag menar verkligheten så är det inga verkliga exempel här. Bara Söderströms siffror är så när (avrundade) exakta. Det andra exemplet är 100% påhittat.

Sen kan man ju alltid argumentera för vad som är bäst i plus/minus. Vara inne på få mål framåt och bakåt eller mycket mål framåt och bakåt (bäst är så klart många framåt och få bakåt, det är alla överens om). Det är nog väldigt olika från gång till gång skulle jag tro. Kan ta några exempel från DIF denna säsong (de har flera på plus också så ingen tror att alla ligger på minus där)

+8 -11
+5-7
+3-6
+8-12
+2-6
Och så någon med plus: +12 -10

Alla dessa är rätt nära varandra i plus/minus. Trots att det är rätt stor skillnad i antal mål de är inne på. Det kommer finnas de som hävdar att -8+11 är bättre än -3+6 och tvärt om. Trots att båda är -3.

Sv: A proposito de nada
mk: Jag har inte nämnt något om Johan, men tycker definitivt inte att han har presterat. Silfver däremot finns det absolut ingenting att klaga på, bland de få spelare i laget som sett till att vi inte ligger toksist än så länge.
Märks också tydligt hur mycket Rödin saknas just nu, han är våran spelmotor.

Sv: A proposito de nada
Rödin1912: Men vad är det som gör #33 och #10 fria från kritik?

Jag tycker dom har varit dåliga iår.
Och beror det på att backarna är sämre iår än förra året så var det kanske backarna som gjorde dom bra?
Och inte att dom själva är så bra som man kan tro.

Eller är dom så beroende av att ha Soda och Ceda så att man inte kan lösa offensiven själva?

Dom är inte ofelbart, det är det jag iaf menar.

Sv: A proposito de nada
Svensson_62: Vilka anser du behöver bli bättre i defensiven då?

Sv: A proposito de nada
Silfver: Ganska intressant fundering. Jag börjar tro eller är ganska säker på (i alla fall utifrån det spelarna visar på isen) att våra coacher fastnat fullständigt och inte klarar av att utveckla eller förändra något i spelet. Det enda man har gjort är att ändra i formationerna, snart har väl alla lirat med alla i laget och inget har blivit bättre. Från att man spelat i den fjärde formationen till att plötsligt lira i första osv... Det kanske hade lönat dig att satsa på kontinuitet? Minns att förr i tiden hade de flesta lag en uttalad målvakt som stog det flesta matcher. För några års sedan började bl.a Brynäs alternera och målvaktet stod varannan match. I mina ögon helt galet, varför inte satsa på den som är bäst för tillfället?
När det gäller just herrarna Silverberg pch Larsson upplever jag att just där är något som skaver. Larsson alltid iritterad, missnöjd vilket lätt smittar sig på övriga. Det är ju trots allt bara människor med känslor, harmoni krävs för att ett lag/kollektiv ska fungera bra.

Sv: A proposito de nada
Rödin1912: Det verkar vara smittsamt - på förekommen anledning 🙂

Sv: A proposito de nada
Svensson_62: Och nu har du gått och blivit magister också, trodde det bara fanns plats för en sådan här på forumet!

Sv: A proposito de nada
Rödin1912: Läsförståelsetest: Dra inga slutsatser om saker som ej skrivits. Har ej försvarat Delia eller Bellows. Har ej skrivit något kritislkt om #33. In och leta.
Nej. Fixa defensiven! Skit i allt annat just nu. Är min personliga slutsats. När den sitter kan man börja titta på att få Bellows att skapa mer. Men det är inte lagets akuta problem just nu.

Fan, påminner om politiska debatter där folk försöker lägga ord i motståndarnas mun som de ej yttrat. Vad har hänt med läsförståelsebiten som alltid ingick i intelligenstester? 🙂

Sv: A proposito de nada
Svensson_62: ”inte slå vilt åt alla håll”
Men kritisera våran överlägset bästa spelare det är inga konstigheter😂 försvarar du Bellows och Delia också eller?

Sv: A proposito de nada
Silfver: Brynäs måste fokusera på vad som gått fel på isen. (nog inte offensiven…) Identifiera största problemområdena 80/20-regeln och börja med att försöka rätta till just precis dessa. Inte slå vilt åt alla håll.
Tycker Gavve belyst mycket bra vad som inte funkat.
Fokusera insatserna just där.
Min gissning: D E F E N S I V E N (skiter i om Bellows missat frilägen just nu - det blir en senare fråga - fokusera på insläppta mål)

Sv: A proposito de nada
Kommer det snart en ny målvakt

Sv: A proposito de nada
Svensson_62: Det var en fråga baserat på vad du skrev. Man skulle även kunna se det som att resten av hockeyvärlden har gått vidare från +/- men några enstaka skribenter på ett forum lever kvar på Davydovs tid och till råga på allt använder det för att kritisera lagets bästa spelare.

Davydov hade nog trivts mot dagens Brynäs, LHC fiskade till sig 3-4 frilägen, gissar att ryssen hade vaskat fram en handfull i den matchen.

Sv: A proposito de nada
Svensson_62: Det blir lite märkligt att kicka ut Silfverberg men behålla Bellows om man går efter +/-.
Sen är frågan om tränarna sköter matchningen på rätt sätt iom att vi saknar en utpräglad producerande femma.

Denisov/Boldin/Davydov i Eskilstuna.
Ett hockeyminne för livet.

Sv: A proposito de nada
Peja: Nej. Läsförståelsetest: hur kan du dra den slutsatsen? Extrapolera inte vad folk skriver.

Sv: A proposito de nada
Peja: När Connor McDavid hade minus i +/- hade mer eller mindre hela Edmonton det. (Jag tror det var max 4-5 undantag).
I ett vinnande lag har i princip alla plusstatistik medan i ett lag på nedre halvan hamnar många på minus så jag är inget större fan av +/-. Om det är något det är användbart till är det att kolla på hur spelare inom samma lag ligger i den statistiken.
I t.ex. Brynäs i år kan man ju anta att Bobby T har gjort något annorlunda än Johan L. (+5 vs -7). Det kanske är ännu mer tydligt i DIF där Frondell har +9. Han har alltså varit inne på flest mål framåt och nästan minst bakåt vilket ändå kan få en att anta att pojken gör något på ett annorlunda sätt än lagkamraterna.
Det finns förstås massor av faktorer som påverkar +/- som t.ex. speltid, om du blir matchad mot motståndarnas bästa spelare eller andelen offensiva zonstarter, men någon form av indikation är det väl iaf?

Sv: A proposito de nada
Svensson_62: Så din bild av Larsson och Silfverberg är att de fiskar som Davydov och därför har dåligt +/-?

Sv: A proposito de nada
Gavve:

tabellplaceringen ljuger inte.
Vi har den placering vi förtjänar.
Vi är inte värda mer, men det var kul så länge det varade.
Nästa säsong kan vi gå in i allsvenskan, som ett topplag.
SPELAR INGEN ROLL OM VI TRILLAR UR SHL.
HOCKEY ÄR INTE HELA VÄRLDEN, FINNS SÅ MYCKET ANNAT ATT LÄGGA ENERGI PÅ: FILM, TEATER, KONSERTER.

Sv: A proposito de nada
Gavve: Antar att definitionen på bra i HS är en forward som skiter helt i defensiven och fiskar konstant i mittzon efter kontringar. Då kan det bli många personliga poäng men dålig +/-. HS jublar. Davydov for ever. (som jag älskade att se men i vuxen ålder har jag fattat att täta till defensiven är hur man vinner - blev ju inte så många guld med Davydov men kul var det).

Sv: A proposito de nada
Gavve: ” Sen så fortsätter du trycka på enstaka exempel på misstag som andra gör när Silfverberg är på isen. Det är ju intressant om backarna och målvakterna bara gör misstag när de 2 är på isen. Tycker du inte? Har du liksom något bra svar på varför just Silfverberg är inne på 60% av alla mål bakåt vid lika styrka? Det är ju inte så att han spelar 60% av tiden.”

Det är alla enstaka exempel som utgör helheten, mina exempel är instick i verkligheten. Du har ju inte ens försökt kollat på hur målen gått till utan upprepar bara +/- som ett slags mantra och argument mot lagets kanske två bästa spelare. Det är precis på grund av här som +/- är betraktas som mer eller mindre irrelevant av professionella analytiker. Du tar liksom ut den kanske minst relevanta statistiken och bedömer spelarna utifrån det.

Frågan ”varför?” är liksom inte heller relevant att grotta ner sig i om kan inte ser +/- i sig som relevant.

Brynäs har ett målvaktspar som är i paritet med Björklövens, en backuppsättning som varken är bra med eller utan puck och flera tilltänkta toppförvärv framåt som levererar mål lika frekvent som Jacob Hellman levererar plattor. Givetvis kan dessa faktorer tillsammans göra att man matchar de få toppspelarna som faktiskt leverera ännu hårdare och givetvis finns risken att de får risigt +/- på grund av det tillsammans med andra omständigheter som egentligen inte är relaterade till deras individuella prestationer.

Laget sitter inte ihop och ingen som ser på matcherna inklusive tränarna kan ju för sitt liv tro att det skulle bli bättre av att ta bort Silfverberg och Larsson.

Sv: A proposito de nada
Peja: Jämställs? Absolut inte. Jag tycker dock det är viktigt att titta på vilka som är på isen när det blir mål (både framåt och bakåt). Även om du inte verkar hålla med om det så ser jag det som en indikation (över tid, inte i en enstaka match) på vilka som påverkar spelet positivt och negativt. Om en spelare är inne på 5% av målen bakåt tycker jag nog att man kan säga att den gör något rätt jämfört med en spelare som är inne på 60% av alla mål bakåt för ett lag (liknande speltid så klart). Sen accepterar jag så klart om andra inte håller med. Jag har inte mer rätt än någon annan. :)

Sen tycker jag dock att man bör kunna titta på VARFÖR Silfverberg & Larsson är inne på så många fler mål än alla andra spelare i laget oberoende på vad man tycker om plus och minus. Det verkar inte du hålla med om eftersom "plus och minus inte är viktigt". Du verkar liksom helt vifta bort den fakta som säger att Silfverberg är inne på 60% av alla mål bakåt genom att säga "plus och minus är inte viktigt" istället för att svara på varför det ser ut så.

Sen så fortsätter du trycka på enstaka exempel på misstag som andra gör när Silfverberg är på isen. Det är ju intressant om backarna och målvakterna bara gör misstag när de 2 är på isen. Tycker du inte? Har du liksom något bra svar på varför just Silfverberg är inne på 60% av alla mål bakåt vid lika styrka? Det är ju inte så att han spelar 60% av tiden.

Det känns som du försöker försvara Silfverbergs prestation när jag bara frågar varför han är inne på så många mål bakåt istället för att komma med något vettigt svar på varför det ser ut så. Det är ju en väldig otur om det är så att han råkar vara inne varje gång någon annan gör ett misstag liksom (14 gånger på 11 matcher). Men att det aldrig sen sker misstag när AJF eller Bäckis är på isen (på lika många matcher) då de har bra statistik? Eller ja, att de kan hantera misstagen bättre än Silfverberg är så klart också ett alternativ men det blir ju ett underbetyg för Silfverberg om man skulle påstå det.

Kan någon liksom förklara detta på ett vettigt sätt?
Varför blir det mål bakåt på vart 5e skott när Larsson & Silfverberg är inne på isen och bara mål på var 20e skott när Bäckis är på isen t.ex (ja, det är sån skillnad)? Samma med Scott, också 1/20. Det spelar ju ingen som helst roll att Silfverberg gjort några poäng mer om (ca) 4 gånger så många skott går i mål bakåt när han är på isen så länge han inte bidrar till 4 gånger så många poäng framåt också (min åsikt, inte fakta). 4 mål framåt och 8 bakåt är inte nödvändigtvis bättre än 3 mål framåt och 2 bakåt även om man gjort mer poäng i första fallet tycker jag. Sen har så klart inte alla i Brynäs 95%+ men 88.5% i medelvärde och framförallt 89.5% i medianvärde visar hur lågt 80% faktiskt är i Brynäs.

Enligt mig kan man inte bara förklara med att det är backar och målvakter som är dåliga. För hade backarna och målvakterna varit så dåliga hade ju alla i Brynäs haft dåliga siffror väl? Nu är det några få som sticker ut negativt (Bellows är fortfarande med där, Ölund också) och rätt många som har bra siffror bland spelarna (Bäckis bland de bästa FWs i ligan t.ex.). Jag vet inte varför det ser ut så och ingen annan verkar veta det heller i och med att man får svar om precis allt annat än just det jag frågar om.

Och nej. Jag säger inte att våra målvakter är bra eller att någon spelare är bättre än någon annan. Det jag säger är att vi har spelare i vårt lag som gör att våra målvakter har bra räddningsprocent när de är på isen (95%+ på vissa och medianen är 89.5%). Det är heller inget påstående utan ren fakta. Och så har vi andra som gör att målvakterna får dålig räddningsprocent (80%) och det är också de som är inne på flest antal mål bakåt (nästan så att man kan anta att det hör ihop va) :). Och detta har inte heller något med mål i öppen kasse att göra då målvakterna omöjligt kan rädda då. Jag undrar bara varför det är så. Sen struntar jag jag fullständigt i om det står Bellows, Silfverberg, AJF eller Bäckström på ryggen på de som ligger längst ned.

Sv: A proposito de nada
munkas: 😂

Sv: A proposito de nada
Bössa 68: Yes i enstaka situationer är det bra att ha en bra tekare. Poängen är att det finns typ noll korrelation mellan lag som har hög tek% och lag som vinner.

Sv: A proposito de nada
ME88x: Djupt inifrån berget på åsen hördes en mullrande stämma från eremiten som varit spårlöst försvunnen sen mitten av september.

- Vi har ett tillräckligt bra laaaag!
- om vi ska ta in någon måste det vara någon som gör laget bääääättre.
- Marknaden är döööööd

Sv: A proposito de nada
ME88x: Ja, exakt! Det är bara att gå tillbaks till grunderna och allt är fixat. Hur svårt kan det vara egentligen?

Sv: A proposito de nada
eltifoso: angående tek procent, varför fokuserar nhl på å ha sin bästa tek vid bp/pp ? Helt otroligt hur naiv man kan vara i Svedala.

Sv: A proposito de nada
Heggih2k: Det var ett jäkla tjatande om den där backen. JA ångrade sig och är nöjd med truppen.

Sv: A proposito de nada
Peja: för att inte nämna Gretzky en säsong tidigt 90-tal. 121 poäng men -12!

Plus / minus och teknings procent är de mest betydelselösa statsen

Sv: A proposito de nada
Rödin1912: undra va den där backen dom letar är nån stans

Sv: A proposito de nada
Tyvärr tyngs #33 ner när han hamnar inne med helt värdelösa spelare som Kinnvall, Norlinder, Djoos, ja i princip halva våran backsida.

Sv: A proposito de nada
Peja: Jag förstår inte hur det här ens kan vara en diskussion, Silfverberg är vår överlägset bästa spelare, något annat är bara trams. Eller är Bellows bättre eftersom han ligger på -4 och Silfver på -5? Nää Bellows kan vara bland de sämre jag sett i brynäs den statistiken säger ingenting.

Sv: A proposito de nada
Gavve:I din värld jämställs alltså Silfverbergs bra prestation när han dunkar upp ett skott i krysset bakom Ward med hans ”negativa prestation” vid 3-5-baklängesmålet mot LHC som han är inne på när Kinnvall skjuter på täckande motståndare som gör mål på efterföljande friläge.

Det är +/- 0 i din värld, men det är helt orimligt att se på saken så utifrån Silfverbergs prestation om man kollar hur målen gick till.

Att mål i tom kasse blir minus känns inte heller särskilt seriöst. Då är det större risk att släppa in oavsett vilka som är på isen, och när allt kommer omkring är det nog större chans att göra mål framåt i den situationen än att man matchat spelare som inte gjort mål på hela säsongen. Man hade ju också kunna valt att aldrig ta ut målvakten för att inte riskera att försämra någons plus minus.

Faktum är att till och med Connor McDavid hade en säsong med minus för några år sedan och att professionella analytiker har kastat den statistiken i sopkorgen för längesen.

Sv: A proposito de nada
Peja: "Ingen av dessa poäng kom i lägen av matcherna när matchen var körd. Tvärtom kom de i viktiga skeden av matcherna."

Hur många viktiga skeden har han varit inne på där det blir mål bakåt då? Eftersom du gärna redovisar de tillfällen som har betytt mycket framåt borde det väl vara minst lika intressant att titta på hur många gånger han & Larsson varit inne på viktiga lägen bakåt (även om de så klart inte gör målen bakåt själva).

Jag har nämligen kollat på det själv och kan redovisa lite om just 10 & 33 som varit inne på väldigt många mål bakåt.

Växjö: 33 & 10 var inne när Växjö gjorde 4-5, 4-6 & 4-7

Luleå: 33 & 10 var inne när Luleå gjorde 4-3 & 4-5

HV: 0 mål bakåt för Brynäs.

Örebro: 33 & 10 var inne när Örebro kvitterade till 3-3 med 3.5 minuter kvar.

Malmö: 33 & 10 var inne när Malmö gjorde 1-2 (de spelade hemma). 10 var även inne när Malmö gjorde 3-2

Rögle: 33 var inne när Rögle gjorde 2-1 (vi hade PP). 10 & 33 var inne när Rögle gjorde 4-2.

Frölunda: Ingen av dem var inne på något mål bakåt denna match. Varken framåt eller bakåt.

Timrå: Silfverberg var inne när 3-2 gjordes (vi ledde med 3-1)

Färjestad: 33 var inte inne på något mål bakåt eller framåt. 10 var inne på 1 framåt (vill bara belysa det även om jag fokuserar på målen bakåt här).

SAIK: 33 & 10 var inne på vårt enda mål bakåt (0-1) även om det var en tavla av målvakten.

LHC:
33 var inne på: 0-1 (LHC mål), 3-4 (LHC mål), 3-5 & 4-7 (tom kasse)
10 var inne på: 1-2 (LHC-mål), 3-3 (LHC-mål), 3-4 (LHC mål), 3-5 men inte 3-6 då han satt utvisad.

"Hur många av de tighta matcherna hade tippat över från förlust till seger om exempelvis Bellows hade haft samma produktion?"

Hur många gånger hade de tighta matcherna inte tippat över till förlust om Silfverberg och Larsson inte varit inne om vi tittar på statistiken ovan? Jag kan liksom rätt snabbt få ihop rätt många viktiga mål de varit inne på bakåt. Vilket iofs inte är så konstigt då Silfverberg i sig själv varit inne på 13 av våra 23 mål bakåt vid lika styrka (14 av 24 om man räknar in PP-målet vi släppte in) vilket är ca 60%(!) av alla våra mål vid lika styrka.

Sen kan det mycket väl vara så att någon annan hade varit inne på dem istället om de inte spelat men det argumentet går ju att säga gällande poängen som gjorts vid de viktiga lägena framåt också. Jag tycker bara att om du ska visa de viktiga poängen de gör framåt borde du även visa de viktiga poängen vi (hypotetiskt) tappat med dem inne på isen för att det ska bli mer rättvist.

Och sen hoppas jag att folk förstår att jag inte säger att det är p.g.a. Silverberg eller Larsson som vi släpper in mål (det är ju därför jag frågar varför det ser ut så här). Det jag säger är att det är något som inte fungerar när de är på isen denna säsong. Om det sen är samspelet mellan backar, målvakter, skador, nonchalans eller att de hatar tränaren låter jag andra som kan detta svara på och analysera. För jag har ingen aning.

Och sen är det väl alltid lika bra att tillägga: Bellows är sämre senaste 5 (både poäng och plus/minus). Så ingen får för sig att jag skulle försöka försvara honom eller dölja hans siffror. Alla siffror är ju öppna för alla att titta på. Alla kan ju se att Silfverberg och Larsson har 1p var senaste 5 medan Bellows har 0. Det är ju liksom inget hemligt som går att dölja heller.

Hur som helst. Sorry för långt inlägg. Vi kan ju bara "agree to disagree" här och gå vidare. Jag skulle önska att typ GD ställde lite mer kritiska frågor i.a.f. om siffror som sticker ut (vare sig det är Silfverberg, Delias eller Bellows). Det tror jag nog att vi alla kan vara överens om i.a.f. Allt gott kära Brynäsare!

Edit 1: Hade skrivit 19 istället för 10 på en plats.
Edit 2: Hade skrivit 30 istället för 33 också.
Edit 3: La till ett "hypotetiskt" gällande tappade poäng då det bara är just det.

Sv: A proposito de nada
mk: nej, Silfverberg är inte bra i varje match, men det var han inte förra säsongen heller. Skillnaden var att någon kedja nästan alltid klev fram och då märktes det inte så mycket om den kedjan hade en sämre dag. Sen har Alcéns nedmontering av spelskickligheten på backsidan gjort jobbet svårare för alla kedjor, men framförallt första som grundar en stor del av sitt spel på långa anfall i offensiv zon där man även involverar backarna.

Trivigno saknades när han var borta, men jag tror att man hade hoppats på mycket mer produktion från spelare som Bellows, Lindblom och Fjällby. Därtill är Scotts 1 mål väldigt ynkligt sett till rollen han får och Vesel står fortfarande på 0+0. Självklart är det inte Vesels primära uppgift att göra poäng men jag tror ändå att man förväntar sig 12-15 poäng från honom.

Sv: A proposito de nada
Peja: "Silfverberg är lika bra som förra säsongen. Det är omgivningen som är sämre."

Jag kan tycka att #33 absolut är sämre än förra året, speciellt nu de senaste matcherna.
Man ser inget av det driv och fart som präglade hand spel förra hösten.

Sen sa Junland en bra sak i Tugga Puck idag.
Anledningen till varför LHC har gått bra.
Man fuskar inte, man jobbar klart situationen och man jobbar för varandra.
Där är Brynäs inte alls nu. Upplever inte att man vill göra "skitgörat" och det är på de flesta spelarna.

Exempel. Var det Vesel som hade 3 skotttäckningar i samma BP förra året? Eller Bobby?
Har det ens varit 3 skottäckningar i alla BP tillsammans iår?
Där har man en stor jävla fet anledning till varför det ser ut som skit i spelet nu.

Det är nog så att Gälla får säga till laget som Anton B i HV sa.
"No fucking days of".

Sv: A proposito de nada
Sportnisse: experter är ju inte kända för att ha rätt. Typ 25% chans att dem får rätt i sina spaningar.

Sv: A proposito de nada
Gavve: ”6 av Silfverbergs 11 poäng kom liksom i de 2 första matcherna där vi förlorade stort. Så där gjorde ju poängen ingen större skillnad ändå.”

Jag håller inte med om den slutsatsen.

Poängen mot Växjö (4-7-förlust)
1-1 assist
2-1 assist

Poängen mot Luleå (5-7-fölust)
1-0 mål
2-0 mål
3-0 assist
5-5 assist

Ingen av dessa poäng kom i lägen av matcherna när matchen var körd. Tvärtom kom de i viktiga skeden av matcherna. Hade varit skillnad om Silfverberg gjort 3 poäng när Brynäs låg under med 0-7.

Det är orimligt att nonchalera poäng bara därför att de kom i förlustmatcher. Då kan man ju stryka i stort sett hela Mats Sundins NHL-karriär.

Silfverberg är lika bra som förra säsongen. Det är omgivningen som är sämre.

Sv: A proposito de nada
Huge: Men nu är det ju så att i princip alla ? riktiga? proffstyckare/ experter med Sanny , Abrahamsson med flera anser att Brynäs måste värva, en spets back och en ny målvakt. Du kanske likställer dem med oss andra sofftyckare. Eller har även dessa fel alltså??

Sv: A proposito de nada
Peja: tycker +- betyder mycket beroende hur resten av laget ligger i den statistiken, samt hur bra laget som helhet är.

Men att vara ett bottenlag som vi är nu och våran förstakedja producerar mest men ligger ändå - i statistiken är pinsamt, medans våra nyförvärv och andra spelare långt ner i hierarkin ligger +-0 eller rentav+ så tycker jag att det faktiskt är väsentlig statistik att hålla koll på.

Men inte i alla fall, helt klart.

Sv: A proposito de nada
Peja: Hade Silfverberg inte varit inne på 14 mål bakåt vid lika styrka kanske vi hade vunnit några av de tighta matcherna vare sig Bellows producerar eller inte också?

Poängen går liksom att dra till det extrema hur mycket vi vill. Jag skulle säga att det inte är produktionen framåt som är problemet även om några nyförvärv inte producerat som tänkt (poäng alltså). Det är att vissa är inne på alldeles för många mål som är det största problemet. Vi kan inte (likt FBK i fjol) kompensera ett dåligt försvarsspel och målvaktsspel med att spruta in mål framåt.

Sen just gällande Silfverberg är ju poängproduktionen lite missvisande också om vi ska prata om vikten av poängen i specifika matcher. Senaste 5 matcherna (som var mer tighta än 2 första) har Silfverberg gjort 1 poäng totalt. AJF (som många kritiserar) har under samma tid gjort 3 poäng. Larsson har även han under samma period bara gjort 1 poäng.

6 av Silfverbergs 11 poäng kom liksom i de 2 första matcherna där vi förlorade stort. Så där gjorde ju poängen ingen större skillnad ändå. Då har han på resterande 9 matcher alltså ett snitt på ca 0.5p/m där han senaste 5 är nere på 0.2p/m.

Sen får ingen tro att jag skriver detta för att försvara Bellows. Det jag menar är att det finns väääldigt mycket som pekar på att Silfverberg och Larsson är våra 2 sämsta forwards sett till hur mycket de är inne på och hur lite de skapar framåt just nu (notera NU, det kan ändras, det är inte dåliga spelare).

Edit: Två av våra sämsta* Bellows är så klart ännu sämre senaste 5 då han varit inne på fler mål och inte gjort en enda poäng. Fel av mig att skriva att de är de två sämsta. Låter det stå kvar så pudlar jag så här istället.

Sv: A proposito de nada
Farsang: Både Oscar Lindberg och Henrik Borgström slutade förra säsongen på minus trots att de kom toppp 8 i poängligan. Rasmus Andersson hade tredje sämst +/- av alla spelarna i hela NHL. Det finns anledningar till att professionella analytiker inte längre lägger stor vikt vid den där statistiken, så jag förstår inte varför Brynässpelare helt ska bedömas efter den nu.

Sv: A proposito de nada
Supportern: "Men oavsett så har ju samspelet mellan tränare och sportchef inte fungerat."

Är det inte mer sannolikt att det är samspelet mellan våra spelare på isen under matcherna, som inte fungerar tillfredställande just nu?
Bara en vild och kanske dum tanke från en sofftyckare som inte kan så mkt om hockey...

Sv: A proposito de nada
Fofi : Tittar man uteslutande bara på hans statistik så är väl självklart att det finns väldigt mycket hockey i hans kropp.
Gäller bara att få ut det.
I vårt fall så tror jag det uteslutande handlar om att ge honom speltid över tid i samma kedja.
Jag skulle vilja se en kedja med Silfverberg-Bäckis-Bellows för att se om den kedjan hade kunnat gå bra eller om det skulle bli dåligt.

Men Bellows är i grunden en duktig hockeyspelare, jag bara hoppas innerligt att han kan få ut det i Brynäs och att vi inte släpper honom för att det ska "explodera" någon annanstans.

Sv: A proposito de nada
Peja: pinsamt att ligga - med sån produktion😬

Sv: A proposito de nada
Gavve: Precis! Det stod att Brynäs förlorade utan stjärnorna igår. När är man en stjärna? Är man det även när man varit en stjärna? Är Larsson en stjärna? Bäckström? Djoos? Pettersson? (Som ju dock spelade). Vilka är stjärnor just nu i laget? Hur får man den statusen och när tappar man den?

Sv: A proposito de nada
Peja:
Bellows är katastrof. Räddad av en lång skadelista just nu….

Sv: A proposito de nada
Gavve: Beror på vilken statistik man kollar på. Silfverberg har gjort 1 poäng per match och toppar interna poängligan. Hur många av de tighta matcherna hade tippat över från förlust till seger om exempelvis Bellows hade haft samma produktion?

« · 2920076 · »