1150x200-brynasbanner.jpg

Brynäs IF

SHL · 741519 inlägg · 7967 ämnen

« · 2920465 · »

Sidan uppdateras nu automatiskt med de nya inlägg som skrivs.


Sv: A proposito de nada
Skalman13: Ja, spelbolagen verkar tro betydligt mer på Brynäs chanser än vad fansen gör.

Sv: A proposito de nada
5x pengarna på Leksand på bet365.

Sv: A proposito de nada
Svensson_62: Exakt. Det är lätt att sitta nu och säga att det var andra backar förra året, som va bättre.
Det var dom absolut, men inte initialt.
Man skulle gå tillbaka innan förra säsongen och kolla hur tongångarna lät med backarna.
(Men det orkar man ju inte)..

Nu är det så att alla måste börja göra det man ska göra. Jobba klart allt innan man ger sig på nästa situation.
Gör man det så har man det andra nästan gratis.
Men detta är ett mindset hos spelarna.
Gälla kan skrika sig hes om inte gruppen bestämmer sig för det.
Sen är det så att ser man att någon inte gör det så är det bänken tills man fattar det.
Lite konsekvens måste det bli.

Sv: A proposito de nada
Peja: Hoppas på Wolanin. Måste in nåt bra nu.

Djoos var väl långskadad när vi inledde förra säsongen, Söderström väldigt sen, Axel ny i SHL, CEDA helt oprövat kort - tycker förra säsongen inte kändes tryggare i inledningen - men den gången blev det bra. Inte denna gång hittills.

Sv: A proposito de nada
Svensson_62: Blir ganska missvisande att jämföra med förra säsongen. Nu har man CHL och en av backvärvningarna var en 35-åring som inte hade spelat på ett halvår, samtidigt som Bertilsson redan gick in i säsongen med en skada. Spelarna från förra säsongen hade också ett annat slitage från SM-slutspelet (går ej att jämföra med HA-slutspelet i slitage).

Angående Wolanin så länkade jag till en podd där han var med för någon månad sedan. Där var han väldigt tydlig med att hoppades på en sista NHL-chans innan det blir spel i Europa, men hittills verkar han inte ha fått det där kontraktet.

Tyler Motte har förresten bara tryout i AHL. En energisk forward vars styrkor ligger i defensiven och boxplay. Hade definitivt blivit bättre balans av att skifta honom mot Bellows.

Sv: A proposito de nada
Peja: JA sa i en podd nyligen (Abris på AB tror jag)
att han inte var säker på att Wolanin är spelklar just nu men att det var helt klart en spelare som som skulle göra Brynäs bättre.

Appropå ”jävligt naiv” gällande starta säsongen med endast sex ordinarie seniorbackar: Har för mig att vi gick in i förra säsongen - liksom denna säsong -
med 6 ordinarie seniorbackar inkl Söderström som kom sent. Och då gick det ju bra.
Skillnaden var att 7:e backen/junioren då var Lindstein.
(nu har vi i o f s Berra som en sjunde senior men långskadad så om vi får in en ny back och när Berra återkommer så har vi åtta seniorbackar).
”Missförstå mig rätt”. Jag har också suttit med F5 sedan i våras och väntat på att en SPETSBACK som är bra på uppspel ska komma. Vi måste få in
en sådan asap! Men det hjälper inte att gnälla på Sasse eller att kalla JA ”jävligt naiv” när han verkar köra ett upplägg som funkade bra förra säsongen (om jag nu minns rätt på fjolårstruppen. ”Rätta mig gärna inte om jag har fel” (-: )

Sv: A proposito de nada
Auchinleck: Bern är ju hyfsat tuggmotstånd. En motståndare man får hår på bröstet av.

Sv: A proposito de nada
Lira: hmm, är väl knappast målet för säsongen eller övergripande mål för klubben som stort.

Sv: A proposito de nada
Lira:
Är ligan stängd?

Sv: A proposito de nada
ante08:
Gubbarna behöver vila sig i form. Vi skickar J20. Det räcker mot Bern.

Sv: A proposito de nada
Ujujuj vad vi ska mästra varandra 😳, är det här Brynäs andan?
Blir lite äcklad av negativiteten här nu, visst, vi har det jobbigt, men för helv….andas, vi är endast 11 matcher inne i racet, är helt övertygad om att vi börjar klättra nu i tabellen, närmast mot Leksand, hur som helst och hur dåligt det än skulle gå denna säsong, så är vi kvar i SHL…

Sv: A proposito de nada
Brynäs slutspelsmotståndare i CHL-åttondelsfinalen är klar.
Det blir schweiziska SC Bern i bäst av två matcher.
Lycka till!

Sv: A proposito de nada
Peja: Vi ska absolut "INTE" värva Witkowski, han är SLUT som artist

Sv: A proposito de nada
Thellen: Witkowski är ju exakt vad Brynäs inte behöver. Helt rätt att tacka nej.

Förhoppningsvis går Brynäs stenhårt efter Wolanin.

Sv: A proposito de nada
Trots att Gävleklubben har en tunn backsida uppges Brynäs-ledningen välja att avvakta i nuläget.

Witkowski, som har över 130 NHL-matcher på meritlistan från sina år i Tampa Bay Lightning och Detroit Red Wings, står utan kontrakt. Agenten ska enligt tidningen aktivt försöka få ut honom till SHL-klubbar igen.



Alcen MÅSTE ha ett kort i rockärmen. Nu har han passat på två backar.

Sv: A proposito de nada
Stefan R 63: Vilken tur vi har experter som dig! Vad Silfver säger själv spelar väl knappast någon roll emot vad vi ser på isen. Det är tydligt att han inte är i form men ändå är han i högsta toppen i laget. Han ligger väldigt bra till i den mesta underliggande statistiken men man ser tydligt i den att han inte har studsarna med sig just nu, men detta har ju du förstås redan koll på!
Killen står trots detta på 11p på 11 matcher och toppar lagets interna. Han spelar även boxplay som är ett så fint drag att man kan tro att det är du som coachar! Perfekt att vi tröttar ut vår bäste offensiva kraft och låter han motta skott på sig.
Men nej, vi ska såklart börja fokusera mer på defensiven, speciellt #33, så börjar vi vinna matcher!
Själv tror jag vi behöver backar som kan spela hockey, till skillnad från Djoos, Norlinder, Kinnvall m.fl. Viktigt att även få in en MV som kan rädda skott till skillnad från våra två julkalendrar, med luckor överallt…

Sv: A proposito de nada
munkas: Hej Munkas och Markus. Det var t o m två frågor.
Tycker mig redan ha sett att fråga nummer ett ställts vid upprepade tillfällen av GD (och andra) och JA svarat upprepade gånger vagt att han minsann söker bla bla bla…. och söker… och söker… och söker…. hitta nån som gör laget bättre inom ekonomiska ramarna.
Orden ”jävla naiv” tror jag dock journalisterna utelämnade vid samtliga tillfällen. Men JA har valt att bestämma sig för att svara ”att han söker”. Sasse & Co borde kanske börja köra med svordomar så JA äntligen får ordning på backsidan.

Frågan om hybris eller blackout tror jag dock inte är ställd tidigare till JA. Vet inte vad man hoppas få ut av att ställa den frågan. Kanske ett sätt att avreagera sig på när resultaten hittills inte gått som man hoppats?

(ps jag är också frustrerad över att JA inte byggt färdigt innan säsongen men att Sasse och JA står och snackar på ståplats påverkar inte detta)

Sv: A proposito de nada
Svensson_62: Jag har en:
-Hej Johan!
-Hur kan man vara så jävla naiv att man kliver in i en säsong med SHL/CHL-spel med endast 6 ordinarie backar?
Är det hybris eller en blackout?

Sv: A proposito de nada
ME88x: Du menar frågor som gör att Brynäs blir bättre p g a att man ställde frågan? Eller gnälla av sig lite bara för att avreagera sig?
Eller frågor typ Berglund-historien och Bra Start -undersökningen? Dom kan vi hellre utsätta motståndarlagen för.

Allvarligt jag kanske håller med dig egentligen. Kan du lista några kritiska frågor som du tycker Sasse/GD borde ställa till JA (som inte redan ställts)?

Sv: A proposito de nada
Svensson_62: såklart, du tror han ställer kritiska frågor eller? 😝

Sv: A proposito de nada
ME88x: Är väl bra att Sasse söker upp sportchefen istället för att försöka undvika honom. Då finns det iallafall en chans att lirka ur honom något.
Går inte att sitta på kammaren och tro att nyheterna kommer till sig.

Sv: A proposito de nada
Gavve: vad silver o Johan gör just nu i egen zon är väldigt dåligt försvarsspel...Silver svänger ifrån vid blå...kör inte start o stopp...
Det gör så att motståndarnas backar får några sekunder på sig att göra något mer kreativt i vår zon osv...
Johan är mer stillstående och blir lättare att komma ifrån...Det är ju johans adelsmärke o var så i början av säsongen...I anfallzon gör han det så men inte i egna.

Sv: A proposito de nada
Svensson_62: håller med till fullo...
Vi har haft en fantastisk offensiv i två år nu men nu får det bli mer växjö...
Jobba färdigt i egen zon...
Chippa ut..sarg ut...vi får inga poäng för skön spel
Få undan returer.
Utnyttja att vi har ett flertal snabba kontringspelare
Spela lite grisigt...men smart.
Korta byten på alla lines...

Sv: A proposito de nada
Gavve: så kul att du Rödin1912 hyllar Silver som själv står i intervjuer och påpekar att vi spelar dåligt och att säger att han själv spelar illa.
Då litar vi väl mer på dina ögon Mr Rödin än Silver själv. .
Ja herregud vilka soffcoacher vi har ;)

Sv: A proposito de nada
Peja:
"Laget sitter inte ihop och ingen som ser på matcherna inklusive tränarna kan ju för sitt liv tro att det skulle bli bättre av att ta bort Silfverberg och Larsson."

Lagbygget är väl ett normalt Brynäslagbygge, förra året var ett undantag?
En annan mer bister verklighet och baksidan av hemvändarspåret är att vi har många ledande långsamma spelare som passerat bäst före datum.
Hur mycket utveckling kan Gälla & Co få ut av truppen september-april jämfört med konkurrenterna?

Sv: A proposito de nada
nittontolv: Strålande journalistik!

Sasse (GD) står alltid med JA på ståplats och pratar under träningarna. Säger väl en del om hur oberoende rapporteringen är.

Sv: A proposito de nada
Skadesammanfattning med hjälp av GD:s artikel:
- Rödin är ”inte alls långt borta från att spela igen”
- Vesel har ont i en fot
- Man hoppas att Bertilsson kan vara tillbaka om ungefär en månad
- Källgren bort åtminstone till årsskiftet

Sv: A proposito de nada
Gavve: Håller helt med om Kempny, tycker han har varit vår klart bästa back, men det säger tyvärr ganska mycket om backsidan. Bertilsson är väldigt välkommen om man säger så…
Coacherna får gärna också börja både tänka och agera i båset, inte bara kasta runt alla spelare och pröva 58 olika formationer, men de kanske inte ser att spelet havererar🤔

Sv: A proposito de nada
Peja: Tycker JA sa en väldigt intressant sak i Tommy Sandlins anda för en tid sedan: Hockey är ett lagspel. 6 personer som ska samspela. Fans tenderar att fokusera helt på den som är sist bakåt (målvakten) och den som är sist på pucken framåt (målskytten). Istället för att se helheten med övriga 4 spelare vad som leder fram till ett mål bakåt eller framåt.

Sv: A proposito de nada
mk: Tja, det som främst ”friar” Silfverberg är att han har levererat en poäng per match och att det finns mängder med andra saker och andra spelare som har varit mycket sämre.

Som jag skrev, Brynäs har ett målvaktspar som är i paritet med Björklövens, en backuppsättning som varken är bra med eller utan puck och flera tilltänkta toppförvärv framåt som levererar mål lika frekvent som Jacob Hellman levererar plattor. Då faller det på sin egen orimlighet att fokusera på en av få som faktiskt gör sitt jobb.

Sv: A proposito de nada
Rödin1912: Tack för svaret! Uppskattas :)

Någon jag däremot tycker har varit bra senaste 5 är Kempny. Och nej, han är så klart inte bättre än D'Astous och Söderström för det. Men jag är väl en av de som starkt ifrågasatte honom efter hans första match där precis allt gick fel för honom och han har då visat för mig att han i.a.f. kan bättre.

Helt enig om Djoos. Säger väl en del när vår defensiva klippa (Hägg) har 50% mer poäng än Djoos denna säsong (2 mot 3). Sen tycker jag att Axel inte har varit lika bra som han var förra säsongen heller. MEN det lägger jag nog mycket i att han får spela med helt fel backpartner (Norlinder).

Hägg och Kinnvall känns liksom som ett åtminstone okej backpar (Kinnvall borde dock aldrig vara nära BP). Det är lite Kinnvall/Bertilsson över det och de har också rätt bra siffror ihop.

Sen vet jag inte om backarna är så dåliga var för sig. Det är mer... svårt att sätta ihop vettiga backpar nu när man sett dem spela. Det är så jag försöker att se det. En till back in behövs och sen hoppas jag Berra kommer tillbaka snart

Sv: A proposito de nada
Gavve: Som jag ser det så matchas Silfver konstant mot motståndarnas bästa spelare. Det är inte lätt när man spelar med bedrövliga lagkamrater. Han är inte i form just nu men trots det top 3 i vårat lag just nu ändå. Sedan ofta när han är inne så blir det alldelles för mycket gnugg i egen zon pga Alcén har misslyckats så kapitalt med backsidan. Tänkte Alcén påriktigt att Norlinder, Hägg och Djoos skulle bära våran backsida i år? Nää för att fylla luckorna i backsidan behövs två st nya backar för Djoos har, om det nu var möjligt, blivit ännu sämre i år.

Detta för att inte tala om hur #33 matchas. Varför i HELVETE spelar han boxplay? Det är så jävla hål i huvudet att jag blir förbannad, han är inte 20 längre och vi behöver få ut all offensiv kraft vi kan få av honom. Tomtarna i båset är ute på hal hal is.

Sv: A proposito de nada
Rödin1912: "Silfver däremot finns det absolut ingenting att klaga på, bland de få spelare i laget som sett till att vi inte ligger toksist än så länge."

Nyfiken fråga (jag försöker inte argumentera emot här då man så klart får tycka vad man vill här).

Vad har Siflver gjort så bra säg senaste 5 matcherna? Vad jag kan se står han liksom på 1 poäng dessa 5 matcher. Har han bidragit med massa annat som gett oss chansen att vinna tycker du? Tycker det är så intressant hur olika man kan se på det bara. Utan att säga att en person har mer rätt än någon annan. :)

Rödin är enormt saknad. Där är vi helt eniga!

Sv: A proposito de nada
Rödin1912: Där är det jättetydligt hur viktig Anton är.

Så viktig för spelet och balansen.
Absolut.

Sv: A proposito de nada
DIFFEN: Jag tycker det är intressant att titta på andelen mål som sker när spelarna är inne också i förhållande till andra i laget. Även om man som du säger så klart får ta hänsyn till roller, speltid osv.

Om t.ex. 45% av lagets mål framåt görs när spelare X är inne så kan man nog acceptera att säg 30% av målen bakåt kommer när den spelaren är inne också (Victor Söderströms siffror i 5 mot 5 från förra säsongen).

Om det däremot (hypotetiskt här så ingen flippar på mig) är en spelare som bidrar offensivt och den säg är inne på 25% av lagets mål framåt (inte bara gör dem själv alltså) men sen också är inne på 50% av målen bakåt så skulle jag nog kunna tänka mig att en del skulle rygga tillbaka när de såg sån statistik. Framförallt om resterande laget skulle ha säg 20-10 i istället.

Och innan någon flippar och tror att jag menar verkligheten så är det inga verkliga exempel här. Bara Söderströms siffror är så när (avrundade) exakta. Det andra exemplet är 100% påhittat.

Sen kan man ju alltid argumentera för vad som är bäst i plus/minus. Vara inne på få mål framåt och bakåt eller mycket mål framåt och bakåt (bäst är så klart många framåt och få bakåt, det är alla överens om). Det är nog väldigt olika från gång till gång skulle jag tro. Kan ta några exempel från DIF denna säsong (de har flera på plus också så ingen tror att alla ligger på minus där)

+8 -11
+5-7
+3-6
+8-12
+2-6
Och så någon med plus: +12 -10

Alla dessa är rätt nära varandra i plus/minus. Trots att det är rätt stor skillnad i antal mål de är inne på. Det kommer finnas de som hävdar att -8+11 är bättre än -3+6 och tvärt om. Trots att båda är -3.

Sv: A proposito de nada
mk: Jag har inte nämnt något om Johan, men tycker definitivt inte att han har presterat. Silfver däremot finns det absolut ingenting att klaga på, bland de få spelare i laget som sett till att vi inte ligger toksist än så länge.
Märks också tydligt hur mycket Rödin saknas just nu, han är våran spelmotor.

Sv: A proposito de nada
Rödin1912: Men vad är det som gör #33 och #10 fria från kritik?

Jag tycker dom har varit dåliga iår.
Och beror det på att backarna är sämre iår än förra året så var det kanske backarna som gjorde dom bra?
Och inte att dom själva är så bra som man kan tro.

Eller är dom så beroende av att ha Soda och Ceda så att man inte kan lösa offensiven själva?

Dom är inte ofelbart, det är det jag iaf menar.

Sv: A proposito de nada
Svensson_62: Vilka anser du behöver bli bättre i defensiven då?

Sv: A proposito de nada
Silfver: Ganska intressant fundering. Jag börjar tro eller är ganska säker på (i alla fall utifrån det spelarna visar på isen) att våra coacher fastnat fullständigt och inte klarar av att utveckla eller förändra något i spelet. Det enda man har gjort är att ändra i formationerna, snart har väl alla lirat med alla i laget och inget har blivit bättre. Från att man spelat i den fjärde formationen till att plötsligt lira i första osv... Det kanske hade lönat dig att satsa på kontinuitet? Minns att förr i tiden hade de flesta lag en uttalad målvakt som stog det flesta matcher. För några års sedan började bl.a Brynäs alternera och målvaktet stod varannan match. I mina ögon helt galet, varför inte satsa på den som är bäst för tillfället?
När det gäller just herrarna Silverberg pch Larsson upplever jag att just där är något som skaver. Larsson alltid iritterad, missnöjd vilket lätt smittar sig på övriga. Det är ju trots allt bara människor med känslor, harmoni krävs för att ett lag/kollektiv ska fungera bra.

Sv: A proposito de nada
Rödin1912: Det verkar vara smittsamt - på förekommen anledning 🙂

Sv: A proposito de nada
Svensson_62: Och nu har du gått och blivit magister också, trodde det bara fanns plats för en sådan här på forumet!

Sv: A proposito de nada
Rödin1912: Läsförståelsetest: Dra inga slutsatser om saker som ej skrivits. Har ej försvarat Delia eller Bellows. Har ej skrivit något kritislkt om #33. In och leta.
Nej. Fixa defensiven! Skit i allt annat just nu. Är min personliga slutsats. När den sitter kan man börja titta på att få Bellows att skapa mer. Men det är inte lagets akuta problem just nu.

Fan, påminner om politiska debatter där folk försöker lägga ord i motståndarnas mun som de ej yttrat. Vad har hänt med läsförståelsebiten som alltid ingick i intelligenstester? 🙂

Sv: A proposito de nada
Svensson_62: ”inte slå vilt åt alla håll”
Men kritisera våran överlägset bästa spelare det är inga konstigheter😂 försvarar du Bellows och Delia också eller?

Sv: A proposito de nada
Silfver: Brynäs måste fokusera på vad som gått fel på isen. (nog inte offensiven…) Identifiera största problemområdena 80/20-regeln och börja med att försöka rätta till just precis dessa. Inte slå vilt åt alla håll.
Tycker Gavve belyst mycket bra vad som inte funkat.
Fokusera insatserna just där.
Min gissning: D E F E N S I V E N (skiter i om Bellows missat frilägen just nu - det blir en senare fråga - fokusera på insläppta mål)

Sv: A proposito de nada
Kommer det snart en ny målvakt

Sv: A proposito de nada
Svensson_62: Det var en fråga baserat på vad du skrev. Man skulle även kunna se det som att resten av hockeyvärlden har gått vidare från +/- men några enstaka skribenter på ett forum lever kvar på Davydovs tid och till råga på allt använder det för att kritisera lagets bästa spelare.

Davydov hade nog trivts mot dagens Brynäs, LHC fiskade till sig 3-4 frilägen, gissar att ryssen hade vaskat fram en handfull i den matchen.

Sv: A proposito de nada
Svensson_62: Det blir lite märkligt att kicka ut Silfverberg men behålla Bellows om man går efter +/-.
Sen är frågan om tränarna sköter matchningen på rätt sätt iom att vi saknar en utpräglad producerande femma.

Denisov/Boldin/Davydov i Eskilstuna.
Ett hockeyminne för livet.

Sv: A proposito de nada
Peja: Nej. Läsförståelsetest: hur kan du dra den slutsatsen? Extrapolera inte vad folk skriver.

Sv: A proposito de nada
Peja: När Connor McDavid hade minus i +/- hade mer eller mindre hela Edmonton det. (Jag tror det var max 4-5 undantag).
I ett vinnande lag har i princip alla plusstatistik medan i ett lag på nedre halvan hamnar många på minus så jag är inget större fan av +/-. Om det är något det är användbart till är det att kolla på hur spelare inom samma lag ligger i den statistiken.
I t.ex. Brynäs i år kan man ju anta att Bobby T har gjort något annorlunda än Johan L. (+5 vs -7). Det kanske är ännu mer tydligt i DIF där Frondell har +9. Han har alltså varit inne på flest mål framåt och nästan minst bakåt vilket ändå kan få en att anta att pojken gör något på ett annorlunda sätt än lagkamraterna.
Det finns förstås massor av faktorer som påverkar +/- som t.ex. speltid, om du blir matchad mot motståndarnas bästa spelare eller andelen offensiva zonstarter, men någon form av indikation är det väl iaf?

Sv: A proposito de nada
Svensson_62: Så din bild av Larsson och Silfverberg är att de fiskar som Davydov och därför har dåligt +/-?

« · 2920465 · »