1150x200-brynasbanner.jpg

Brynäs IF

SHL · 446511 inlägg · 7967 ämnen

SILLY SEASON 2019


Sv: SILLY SEASON 2019
Skrubben:

Håller med men det är många platser som skall fyllas

Sv: SILLY SEASON 2019
mattias - 74: I nuläget är Brynäs trupp sämre än förra säsongen, så just nu har vi nog 14:e platsen som i en liten ask. Folk glömmer fort hur bedrövligt spelet såg ut för nån månad sedan. Du får ha överseende med det.

Sv: SILLY SEASON 2019
mattias - 74: Leksand är en nykomling och är mer eller mindre alltid ett bottenlag i modern tid. Det är fakta. Har egentligen ingenting med Brynäs att göra.

Än dock, 18/19 gjorde Brynäs en extrem skitsäsong och hamnade i Ingenmansland. Om Leksand hamnar i Ingenmansland 19/20 kommer ni troligtvis att vara nöjda över resultatet i och med att det vore bättre än ni brukar hamna i SHL. Det berättar mycket om skillnaden mellan Brynäs och Leksand.

Sen vet jag att det är drag i Leksand just nu och att ni är fulla av självförtroende, är ju alltid så när ni går upp, men efter 10-15 omgångar brukar entusiasmen vara som bortblåst. I Allsvenskan kanske ni har råd att vara usla första halvan av säsongen, men i SHL innebär det garanterat kvalspel.

Sv: SILLY SEASON 2019
mattias - 74: Olsson-Trkulja, Fredrik Forsberg och Göransson. Inga sexiga namn Tjommen tar in i alla fall.

Sv: SILLY SEASON 2019
Zappaholic:

Jag återkommer när laget är klart. Målsättningen är att klara sig kvar 😁

Sv: SILLY SEASON 2019
mattias - 74: Nykomlingar blir ju i princip alltid bottenlag så det är ju ingen vild gissning att Leksand blir ett bottenlag. Brynäs har väl ingen direkt skrivit upp vad jag vet...

Sv: SILLY SEASON 2019
mattias - 74: Jag hoppar in och säger emot. Jag tror vi går en bättre säsong till mötes än förra. Det krävs inte så mycket av laget att göra bättre ifrån sig än de senaste säsongerna.

Stort plus på målvaktssidan, minus på backsidan men stabilt, forwardssidan bättre och tränare blir plus minus noll...slutplacering mellan fem och tio någonstans.

Vad tror du om ert eget lag?

Sv: SILLY SEASON 2019
Peja:

Intressant att du nämner Leksand som ett potentiellt bottenlag redan innan man ens börjat bygga laget inför shl! Brynäs vinner sm guld menar du? Säger du emot om jag påstår att Brynäs går en ännu jobbigare säsong till mötes än den ni kommer ifrån.

Sv: SILLY SEASON 2019
Peja: Trodde han skulle spela sista året i NCAA nästa år och sedan gå till AHL, men ska bli intressant att se han i SHL.

Jag följer j20 och j18 relativt mycket och tyckte personligen att Mattias var en bättre och mer intressant spelare än både Nörstebö och Westlund som istället fick chansen.

Sv: SILLY SEASON 2019
Wesley: han ser väl kanske inte ut att vara SHL-redo för ett lag med ambitioner att hamna på övre halvan.

Sv: SILLY SEASON 2019
{8399}: Han är inte klar vad jag vet.
Det jag skrev om Rödin gäller naturligtvis även Rask inget klart förrän det är klart.

Sv: SILLY SEASON 2019
Wesley: Nämnde Göransson som en intressant spelare här inne häromåret. Såg honom regelbundet i J18 och därefter J20. Han körde fast lite i Brynäs, var nog inte ens nära att få chansen i A-laget, tror det var perfekt för honom att åka till Nordamerika. Ska bli skitkul att se vad han kan göra i SHL nu, även om det ju antagligen blir i ett bottenlag.

Sv: SILLY SEASON 2019
Makita: Gunderson var inte bara vår bästa back utan även vår poängkung i laget. Plus kanske den mest seriösa spelaren när det kom till kost och träning = förebild.

Sv: SILLY SEASON 2019
{8399}: Vet såklart inte exakt lön. Men han och ännu mer Ahnelöv är rätt dyra med tanke på meriter som inte rimmar med klassen de håller.

Ahnelöv är en av de mest överskattade backar i SHL. Förstår verkligen inte hur han prenumererade på en landslagsplats.

Sv: SILLY SEASON 2019
(Wesley}: Ska han bli nästa "Varför har Brynäs nobbat honom, inte gett honom chansen osv." spelare?

www.expressen.se/sport/hockey/shl/han-nobbar-rangers-ar-klar-for-leksand/

Sv: SILLY SEASON 2019
Makita: är Rask klar? Har jag missat nåt?

Neo Rask verkar lovande annars..
m.youtube.com/watch?v=uuTsjf91bkY

Sv: SILLY SEASON 2019
Berge: Ser intressant ut men blir vi av med både Gundersson och Bertilsson så behövs nog ett starkare namn än Kinnvall.
Han är ännu inte defensivt färdig för att axla en roll som ersättare för någon av de två.
Kommer Rödin och vi får in en bra center till så ser det lovande ut.

Det kan bli åka av i den andrakedjan då även Rask ska vara en duktig skridskoåkare.
Men jag räknar inte in Rödin förrän han är presenterad.

Sv: SILLY SEASON 2019
Peja: Lundgrenmisstaget? Vad vet du om Lundgrens lön??

Sv: SILLY SEASON 2019
Daddeh: konstigt det där med Fransson alltså. Han var ju så duktig så tidigt i karriären, men blev liksom stöpt i en generation hockeyspelare som aldrig blev så bra man trodde de skulle bli. Vakumet efter Foppa, Näslund, Sundin, Alfredsson, Lidström, Molin m.fl.

Sv: SILLY SEASON 2019
Daddeh: Jo, jag är inte heller särskilt sugen på Fransson, särskilt med tanke på att han alltid verkar missa x antal matcher pga skada varje säsong. Ändå intressant att se var han hamnar, Timrå gick verkligen all-in med 3-årskontrakt där.

Sv: SILLY SEASON 2019
Pettisbif: Är väl helt fel back att gå efter. Kostar förmodligen i paritet med Bertilsson men klasser sämre. Ska ni göra om Lundgrenmisstaget en gång till?

Sv: SILLY SEASON 2019
Pettisbif: Det luktar lite Frölunda där.

Sv: SILLY SEASON 2019
Skulle inte vara alltför ivrig över att få Johan Fransson i Brynäs om jag var er. Gudomlig skridskoåkning framåt och ofattbart bra självförtroende som tyvärr dräller in mål i arslet då han ofta är övermodig. Åka snabbt defensivt har han aldrig heller varit speciellt intresserad av. Slaggar slagskott varje chans han får, skit samma om nån täcker målvakten eller inte, och framför allt PP älskar han att förstöra genom att träffa sargen eller täckande motståndare. Har han blivit bättre med åren efter att ha harvat i ett bottenlag i Schweiz sedan han senast var i SHL? Kanske men jag tvivlar på det. Jag vill inte se honom i Luleå igen och tycker ni kan värva bättre även om ni saknar offensiv spets i er backbesättning så tvivlar jag på att Fransson kommer göra någon nöjd.

Sv: SILLY SEASON 2019
Jag har alltid gillat Jonas Ahnelöv. Såg att han inte blir kvar i Rögle. Visst, han har väl inte gjort sin bästa säsong där i år. Men i grunden är han en riktigt bra back. Som var med i den senaste OS truppen. Även han ser jag som en potentiell ersättare till Berra. Snarlika spelstilar kan jag tycka.

Sv: SILLY SEASON 2019
Jag gillar mer o mer förlängningen av Tomi. Jag ska erkänna att jag var skeptisk till en början. Men vid eftertanke så är han en riktigt bra renodlad två-vägs center med en ruskigt bra blick för spelet. Tror det kan bli bra med honom i andra!

Tänk er ett scenario att Kellman blir årets Berra och mot förmodan stannar. Rödin kommer tillbaka. Och även att Rasken blir klar snart. Sen vore det helt klart fräckt med Jere Sallinen som varit i landslaget i år. Liten dröm har alltid varit att ha en ren finsk toppkedja. Minns när vi hade multikult Kivelä och Luovi, magiska lirare. Jag ser lite Kivelä i Sallinen och Rasken verkar ju helt klart kunna överraska som Luovi gjorde.

Sen tycker jag Fransson var ett riktigt bra backnamn. Hade glömt honom. Lär ju inte gå till Luleå känns det som. Men jag kan ha helt fel där. Men det känns som dom har rätt skapliga backar på kontrakt även nästa år.

Drömlag med betoning på dröm!
Dessutom bra med kontinuitet.

Ersson (Eriksson)

Kinnvall Fransson
Söderström Andersén
Lindelöf Kilström
Norin Lundgren
(Ersson)

Rödin Kellman Boqvist
Sallinen Sallinen Rask
Danielsson Asklöf Zetterberg
Rohdin Westfält Blomqvist
Alcén/Forslund/Mannberg
(Solem)

PP1
Kinnvall
Zetterberg
Rödin
Kellman
Boqvist

PP2
Söderström
Danielsson
Rask
Sallinen
Sallinen

Rätt bra lag ändå. Inte helt omöjligt... 😉

Sv: SILLY SEASON 2019
Skrubben: Fan. Orkar inte DIF i final som Stockholmare. FBK kom igen för helvete.

Sv: SILLY SEASON 2019
Skrubben: Tackar. Åtminstone utspelade två första i första och halva andra matchen. Men idag är vår bästa match hittills i semiserien. Det utan Ante, Josefson, Jonte Davidsson och Tom Nilsson med flera. Men är låg tid kvar. Jag tror på sju matcher.
Pennan verkade lagom glad efter matchen.

Sv: SILLY SEASON 2019
majk: Grattis till vinsten. Tyckte ni såg helt utspelade ut i 5 perioder mot FBK. Sen hände nånting. Vinner ni nästa match hemma ser det riktigt bra ut helt plötsligt.

Sv: SILLY SEASON 2019
Berge: Inte speciellt avis på Sallinen. Var grym första halvan hos oss men gick ner sig totalt under andra halvan. Omotiverad och dålig inställning.

Har väl egentligen inte visat något speciellt sen dess men potentialen finns såklart. Kan han komma upp i nivån igen så är det en bra andracenter. Men det är väl tre år sen han egentligen bevisade nåt.

Btw helt jävla utpumpad på väg hem från Karlstad nu. Satan vilken bragdmatch.

Sv: SILLY SEASON 2019
Chris11: Vill minnas att jag läste nån intervju med nubben. Inte helt helt hundra. Han sa iaf att Landers prioritet var att fortsätta utomlands.

Sv: SILLY SEASON 2019
Tror ni Anton Lander vänder mot SHL? Nu när inte Timrå är med i matchen så kanske vi har en chans?

Sv: SILLY SEASON 2019
Berge: Vart kommer den här med Hampus Larsson ifrån!?? Rykte? Önskan?

Sv: SILLY SEASON 2019
Rumpelstiltskin: tur man inte fallit för fb trycket . Går bra å leva utan .

Sv: SILLY SEASON 2019
{8399}: Nämner inga namn, men finns en viss människa där som inte gör något annat än klagar oavsett vad som händer.

Nä, jag brukar hålla mig borta från fb-gruppen, man blir bara så jäkla provocerad.

Sv: SILLY SEASON 2019
Berge: Skulle vara intressant om GD kunde fråga Dacke hur många forwardsplatser det är kvar att fylla efter intåget av Westfält och Sallinen. Är orolig att det kommer bli en svag tredjekedja och att man chansar på Rask som komplement till Sallinen.

Sv: SILLY SEASON 2019
Precis som många andra här glädjer Sallinens förlängning mig.

Han är en köasscenter. Det bevisade han såväl i Leksand som i Djurgården, precis som hos oss i slutet av säsongen.

Ser man över centerbredden i SHL lär han bli en av ligans bästa andracentrar. Tror många Djurgårdare och Leksingar sneglar avundsjukt på just Sallinen.

När man dessutom adderar Westfält så ser bredden bra ut vad gäller centrar. Det är en vass förstacenter som ska in bara. Och då har jag räknar bort Kellman. Kan inte tänka mig att han stannar.

Sen är frågan vem det blir.
Johan Larsson är drömnamnet.
Linus Ölund är mer realistiskt.
Även Scott.
Videll verkar köra vidare i KHL
Rask är mer trolig som ytterforward.

Eriksson (Ersson)

Söderström - Andersen
Kinnvall - Kilström/ny (Hampus Larsson?)
Lindelöf - Lungren
Ersson, Norin

Boqvist - Larsson/Ölund/Scott - Danielsson
Rödin - Sallinen - Rask
Blomqvist - Asklöf - Zetterberg
Rohdin - Blomqvist - Forslund
Alcén, Mannberg, Westfält, Solem

Ja, set inte ut som guldlaget. Men om det är många spelare som kan ta stora steg framåt; Asklöf, Zetterberg, Westfält, Solem.

Och hur bra kommer Boqvist vara nästa säsong? Redan i år hade han matcher när han kändes som att han var för bra för SHL.

Kom ihåg vad som hände med Lindblom, Silfverberg och Bäckström i den åldern.

Sv: SILLY SEASON 2019
Peja: Jag tycker också det är rätt att förlänga med Sallinen, helt ok 2:a center.
Det jag dock stör mig på är att vår 3:e och 4:e kedja håller för låg klass, typ allsvenskt. Jag menar alcen, mannberg, asklöf, rohdin, blomqvist och westfält skrämmer ingen direkt.

Sv: SILLY SEASON 2019
Chris11: eller Rask - Sallinen - Rowe !!

Sv: SILLY SEASON 2019
pekka85: Jag var inne och kollade kommentarerna på Brynäs facebooksida, herregud så hemskt. Vad är det med män och sociala medier? Pinsamt att vara man ibland...

Sv: SILLY SEASON 2019
pekka85: så blir det en finnekedja: Rask-Sallinen-Sallinen

Sv: SILLY SEASON 2019
Metalman: Vore det inte spännande att få hit hans bror också? Jere är en riktig kämpe. Var ändå kapten i Örebro! (vad det nu säger)

Sv: SILLY SEASON 2019
Undrar var Fransson hamnar nu, var högaktuell för Timrå innan de åkte ur. 34 år gammal men en fantastisk skridskoåkare, så bör kunna spela länge.

Sv: SILLY SEASON 2019
Jan Grismöbel: Sallinen är helt klart en bra 2:a center

Sv: SILLY SEASON 2019
mattias - 74: Ja det var ju Jesper som låg bakom segermålet helt och hållet själv!

Sv: SILLY SEASON 2019
mattias - 74: En stor kämpe är han . Respekt .

Sv: SILLY SEASON 2019
Ollas får inget nytt kontrakt i leksand. Johansson vet att han inte håller för shl en säsong till. Min gissning är att han spelar i Borlänge hockey då hans polare Gabriel Karlsson är ny sportchef eller tar nytt jobb inom Leksands IF.. Tack för allt Jesper. Skriver i den här boken då han även representerat er förening. 👍🏻

Sv: SILLY SEASON 2019
Peja: Gillade salli . Å hoppades på förlängning. Nu blir han med hela försäsongen . Blir kanon . 👍

Sv: SILLY SEASON 2019
Skrubben: Lite ironiskt att Skellefteå offenliggör att Jensen inte får förlängt samma dag som Sallinen förlänger med Brynäs. Tydligt att Brynäs gick vinnande ur den rockaden, bra där Dacke.

Sv: SILLY SEASON 2019
Har velat behålla Sallinen och Cerv ända sedan förra säsongen slutade. Tycker det är två klasspelare som nog går att få ut väldigt mycket hockey av om de används på rätt sätt.

Sallinen har en skicklighet och hockey-IQ som gör att han har alla förutsättningar att kunna lira tillsammans med Rödin etc.

Sv: SILLY SEASON 2019
Makita: Ja, det är väl inget snack om att han bör göra det bättre än Jensens 7 poäng.

Vad händer med Fröbergryktet nu förresten? Är han tänkt som förstacenter eller?

« · 1968902 · »