1150x200-brynasbanner.jpg

Brynäs IF

SHL · 745545 inlägg · 7967 ämnen

2931444 · »

Sidan uppdateras nu automatiskt med de nya inlägg som skrivs.


Sv: A proposito de nada
Brynäsgubbe: Han skulle ha tagit någons klubba och slängt iväg och även spelat skadad?

Sv: A proposito de nada
Svensson_62: Har för mig att det innan säsongen talades om att vi skulle ha en bred trupp med tanke på CHL. Vad hände…? Vi har inte ens en trupp som orkar med SHL.

Sv: A proposito de nada
Tror på riktigt att Gälla skulle behöva göra en Jokinen och ge laget ledigt under uppehållet. Tror spelarna skulle må bra av att vara ifrån varandra ett tag. Dra till Gran Canaria och sup skallen i bitar ett par dagar.

Något annorlunda behöver göras för att få till en nystart. Bara harva på med träningar under uppehållet tror jag inte ett skit på.

Sv: A proposito de nada
Huge: Jag skulle nog påstå att något inte stämmer i laget Brynäs if. Efter två vinster på bortaplan mot SAIK och öret så är allting som bortblåst.
För det bär tränartrion ansvar för då de inte hade förberett laget för matchen i Globen av alla ställen i Shl. Förra året var det nästan ett undantag om man inte vann 3 matcher i rad.
VAD HAR HÄNT? Utöver att två offensiva backar försvann. Mao värva

Sv: A proposito de nada

Sv: A proposito de nada
Anders Berg: Haha, DIF-cykloperna hittar alltid på någon som "skämmer ut sig".

Jävla clowner.

Sv: A proposito de nada
Såg inte eländet men hörde av en DIF-vän att Kinnvall skämde ut sig under matchen?

Sv: A proposito de nada
Bygg klart laget före serien startar.
In med 6:e backen nu.
Det är dyrt att kasta bort en säsong och att inte ge laget chansen att dra in 33 MSEK.

Sv: A proposito de nada
Treklövern1912: Det ansvaret ligger på tränaren, det är tränaren som ska få ihop laget så dom kämpar för varanda.

Sv: A proposito de nada
Gillar ändå intervjun med Kinnvall… Bra signaler… Sjukdomsinsikt…

Sv: A proposito de nada
Treklövern1912: Även spelare med bra karaktär gör en match med dålig inställning emellanåt. Laget kan ju inte ha blivit sopkassa över en natt, den inställning och karaktär man visade mot Örebro och SAIK (och även i flera tidigare matcher med bra spel men inga poäng), tog plötsligt slut idag. Fram till 0-1 såg det väl OK ut, men Djurgården vinner ju enbart på bättre och hårdare jobb/inställning.
Man vinner inga matcher i den här serien om man bara går på 80%, passar nog bra med ett litet uppehåll nu, mkt för skallarnas skull.
Utan nån skada på våra landslagsgubbar, Oskar tillbaka och en ny back som Alcen äntligen lyckas luska fram, så blir det bra det här till sist....

Sv: A proposito de nada
Asterix: Hur är karaktären i vårat lag, är det en jävla massa individualister eller ett lag. Jag lutar åt det förra. Kaptenen verkar inte gå i bräschen heller så .9

Sv: A proposito de nada
BT hockey: Kan någon ringa Brynäs och tala om att de ska, som topplag, inte ge bort matcher. Speciellt inte till detta sopgäng. Hur i helvete tänkte Alcen när han totalt glömde att ett bra lag byggs bakifrån? Det första man gör inför en ny säsong är väl att se till att ha ett robust och stabilt försvar? Sådana j-la missar får aldrig ske mer om vi ska vara i SHL och inte vara i bottenträsket. Sen undrar man på spelarna, varför pratar de inte ihop sig och går ut med rätt inställning? Under uppehållet är det väl dags för en klassback att ansluta? En som kan styra upp försvarsspelet.

Sv: A proposito de nada
Danne66: Nu pratar Sanny och Leksingen i tv4 om RM till Linköping. Jag har föreslagit honom till oss. 👍👍👍

Sv: A proposito de nada
Falken: Sjuuukt.

Sv: A proposito de nada
Men vad i helvete! Förlorade vi mot Djurgården? På riktigt. De är ju totalt talanglösa .

Sv: A proposito de nada
Peja:
Kan bli så att det får finnas 3 mindre bra fungerande backpar.

Sen vet jag i ärlighetens namn inte hur det gått för backparen de övriga matcherna, dvs vilka backpar som har sämst +/-.
Dva har de haft det tungt hela säsongen el var idag en engängsföreteelse.

Sv: A proposito de nada
Båda livlinorna Hv och Linköping förlorade ikväll. Brynäs lycka.

Sv: A proposito de nada
Treklövern1912: Rödda är överjävligt bra. Tyvärr den enda som håller I VARJE MATCH.

Sv: A proposito de nada
DoNaka: Tror att Gällan&Co har max tiden till Julippehållet på sig med betoning max. Det bästa just nu är att ersätta tränartrion med något annat innan serien drar igång igen. Sedan måste Bäckis ta på sig kaptensrollen då han är den naturliga ledaren. Nr 10 måste förstå detta och fortsätta medatt ta hand om familjen. Rödin är en klippa att bygga vidare på men hitta en riktig spelpartner till honom.

Sv: A proposito de nada
Vi får väl tacka plastsjö och TIK också ikväll.

Sv: A proposito de nada
Danne66: Vi skulle ligga trea om man slog ihop våra poäng med Luleås. 😒

Sv: A proposito de nada
DoNaka: man kan inte lägga sig ner o dö för det barkar åt helvete.. det är då man måste stötta som mest!

Sv: A proposito de nada
DoNaka: Brynäs stora backproblem- En trupp som är baserad på 6 backar och har en 7:e back som extra från juniorlaget.
Matchen i dag usel.
Men idag så ska måste en coach kunna bänka en spelare. Tex Nr ??? helt naturligt.
Inga namn nämnda men när man har backar som spelar på nivå 2 nästan 1 betygsmässigt så bör en coach kunna bänka dom ibland för att sätta en nivå. Få in lite tävling.Eller kanske höja individens nivå. Men är 7 backen en spelare som inte kan eller är i närheten att kunna utmana de backar som underprestera så blir det ett problem i den matchen som vi sett . Varför gör man så. Det är samma i tränings sammanhang om man följer DG. Vem av Brynäs dyra backar är rädd om din plats.
Ingen av dom då inte någon av deras extraval kan utmana någon av de 6 som spelar alla matcher.
Är det rätt juniorer som Alcen tror på för dom är draftade.
Ingen av dom är idag någon som sticker ut även i U20 laget.Men om nu Brynäs vill få upp juniorer så är nog inte någon av dom som får utrymme äns nära att utmana!!!!! Dåligt beslut Alcén.

Sv: A proposito de nada
DoNaka: Det finns ett lag till med samma problem som är lika osannolikt faktiskt. LHF.

Sv: A proposito de nada
Äh jag är så urbota less på detta lag. Jag kräks när jag ser Djoos och Kempny på isen. Och vetskapen att Djoos har flera år kvar gör att jag överväger att sluta kolla på hockey.

Denna säsong går nog till SHL-historiens största fiasko.

Nu är måttet rågat, som man säger..
Tackar för mig här på HS. Må gott.

Sv: A proposito de nada
Jockster : Men om det inte går att sätta ihop 3 fungerande backpar med de blott 6 backar som tränarna har till sitt förfogande, så är det ju en omöjlig uppgift oavsett vem/vilka som är tränare?

Sv: A proposito de nada
munkas:
Fan, munkas, det gick ju bra förra säsongen!

Sv: A proposito de nada
Tänk vad lätt det är när allt bara rullar på. 2012 ett självspelande piano blev SM guld. Hockeyallsvenskan och förra året i SHL, allt bara rullade på. Rödin och Co var överlyckliga att gå upp i SHL igen. Och laget spelade verkligen bra.
Men sen då? Blev man trötta, infann sig en övertro på sig själv som spelare och kanske alla såg laget som så mycket bättre än vad det egentligen är.

Håller med Jugge att Ölund och Kopacka tappat. En annan som inte kommit upp i hög standard är Oskar Lindblom. Djoos är fruktansvärt dålig. Kempny suck. Bäckström inte alls så bra som man hoppats på. Bellows suck. AJF suck. Hägg nja. Axel inte lika bra som förra året. Clara inte lika vass som senast i Brynäs. Gälla, Molin och Masken handlingsförlamade.

Vi ska vara otroligt glada om vi klarar oss kvar i SHL i år. Blir det negativt kval mot HV igen?

Sv: A proposito de nada
Peja:
EXAKT så.
Det är coachernas uppgift.

Sv: A proposito de nada
Huss888: "Okej, topp 6 då. Men det är så himla lätt att sätta upp planlösa målsättningar. Men då måste man ha en plan och en AKTIV sportchef och tränare…annars blir det bara en massa floskler man kastar ur sig."

som typ:
"Brynäs ska leda svensk hockeys utveckling"
"4 guld på 10 år"
"Brynäs ska spela en attraktiv fartfylld hockey, man ska kunna dra en gubbe.."

Det enda den här föreningen leder är floskeltoppen och avvecklingen av full trupp vid säsongsstart.
Nu är det 3 poäng ner till kvalplats och jag hoppas verkligen att inte en enda jävla sopa i laget går runt och tänker att de är bättre än tabellplaceringen och att de borde legat högre upp.
Det räcker väl med att forumet kryllar av strutsar som går runt och väntar på det stora lyftet pga att corsi ser bra ut, men glömmer att den här upplagan har så ofantligt många knep för att lyckas förlora matcher innan de knappt hunnit starta. Det är ett jävla korthus som står och skakar i vinden på ett grundfundament bestående av världens sämsta BP, backar som spelar med huvudet under armen och två schweizerostar med extra hål i.
Nu är det skarpt läge.

Sv: A proposito de nada
Huss888:
"Men då måste man ha en plan och en AKTIV sportchef och tränare…annars blir det bara en massa floskler man kastar ur sig."

Ja, det känns igen. Funkar bra ibland. Funkar mindre bra ibland.
För att nå ett stabilt top 6-läge behövs nog lite mer.

Sv: A proposito de nada
Jugge: Alltså, vilka spelare förutom våra egna killar hjälper egentligen till att driva spelet? Bobby, Andersson och Pettersson - ibland. Men i stort sett allt hänger ju på våra egna. Rekryteringarna utifrån bidrar för lite.

Sv: A proposito de nada
Jugge: Du säger det som behöver sägas klockrent . Men en sak . Alcén som sportchef nästa säsong . Nejtack . Riv plåstret nu , han sitter självgod på åsen å njuter av sitt felbygge . Inget tyder på något annat . Förutom den osynliga backen som kom under silly season

Sv: A proposito de nada
Jugge: Grym sammanfattning.

Sv: A proposito de nada
Mattson: Rögle året dem gick till final. Från att precis knipa 10:e platsen. Var inte dem guldkandidater då?

Sv: A proposito de nada
Att årets Brynäs trupp är ett fuskbygge av stora mått har nog alla sett och förstått vid det här laget. Utom möjligtvis Alcén som sitter lugnt i båten på kontoret på Sätraåsen och upprepar för sig själv ”vi tror på processen”, ”en back till ska in” och ”vi utvecklar spelare i Brynäs, inte avvecklar”

Återigen visar sig vår svaga backsida sig från sin sämsta sida. Kempný var inne på samtliga baklängesmål och Djoos hann vid 3-0 precis byta in Hägg för att bara vara inne på 3 mål bakåt., Jag kan med handen på hjärtat inte minnas senast jag såg ett så otroligt svagt backpar i SHL. Dom hade jobbigt i varenda byte och önskade nog att dom aldrig vaknat upp idag.

Ska vi ha kvar Djoos i 3,5 år till med lönen han har så är det inte mycket som tyder på att vi kommer bli bättre.

Tittar vi på forwards så är det alldeles för få som bidrar. Dom 2 första linorna fungerar till och från men i 3:e är det enbart Trivigno som bidrar. Både Kopacka och Ölund är fullständigt klappkassa. Var nästan så man undrade om Kopacka startat uppehållet lite tidigt och var full när han körde in i Trivigno innan 3-0 målet..

I 4:e är det ingen alls som bidrar, AJF måste rankas som ligans sämsta forward nyförvärv och det Vesel och Scott visat hittills tyder enbart på att det var ett stort misstag att förlänga båda.

Där har vi nog dom 2 största skillnaderna på förra årets och årets trupp som sabbar gruppdynamiken. Den oskickliga backsidan samt att alldeles för få bidrar bland forwards och där vissa enbart är en belastning.

Fokuset den här säsongen får tyvärr bli att ha 2 lag bakom oss där play in är en ruggig bonus. Sen behöver laget byggas om rejält till nästa säsong. Är inte Alcén beredd att ta en massa obekväma beslut så ska ha inte vara Brynäs framtida SC.

Sv: A proposito de nada
Sorry om jag hugger på nån här. Inte meningen att vara dryg mot nån. Jag är bara så överjävligt besviken på hur laget presterar denna säsong. Ser inget som kan vända detta totalhaveri.

Sv: A proposito de nada
Jockster : Nej, det är inte Alcéns ansvar att sätta ihop backparen, men det kan faktiskt också vara så att det inte går att sätta ihop tre fungerande backpar med den här backuppsättningen.

Om någon av J20-backarna hade varit redo, så hade de redan fått chansen nu.

Sv: A proposito de nada
Huss888: Du vet väl att utbildningsnivån i Gävleborg är bland de lägsta i Sverige. Då kan du ju inte vänta dig mer. Också företagandet och stora företag typ Sandvik flyttar sina huvudkontor från regionen. Företaget Brynäs if måste hitta på något utöver det massiva stödet från fans. Men vad är det. Flytta till Stockholm eller ?? 😂😂😂

Sv: A proposito de nada
Auchinleck: Okej, topp 6 då. Men det är så himla lätt att sätta upp planlösa målsättningar. Men då måste man ha en plan och en AKTIV sportchef och tränare…annars blir det bara en massa floskler man kastar ur sig.

Sv: A proposito de nada
Peja:
& vem ansvarar för att sätta ihop backparen?
Alce'n?

Vad ska de göra nu då när de har 6 seniorbackar i truppen?
Kicka Djoos? Nicka Kempny?
Kicka båda?

Plocka upp spelare fr J20 & bamka dessa 2 herrar?

Sv: A proposito de nada
Huss888: Har nånsin ett favorittippat lag floppat lika mycket som årets Brynäs?

Sv: A proposito de nada
Peja: Jo då då närmar du dig sanningen. 😄👍

Sv: A proposito de nada
Nej denna säsong är verkligen helt körd när man ser hur laget UNDERPRESTERAR denna match.

Det går fort i hockey, ja det går jäkligt fort i hockey.

Sv: A proposito de nada
Danne66: ooops Vrana x2

Sv: A proposito de nada
lapad: Jag ser också skillnad men säger stt det KAN gå fort vid 40. Nåt är drt ju som inte funkar. Kan vara en ledtråd.

Sv: A proposito de nada
Treklövern1912: Jo, det går ju absolut att diskutera. Tycker Scott är en av Brynäs bästa importer någonsin även om han är bakom killar som Bissett och Gunderson.


Sv: A proposito de nada
Danne66: Det är ju ändå skillnad på spelarna trots ålder. Silfver kan inte ha gått ner sig så mycket sedan i våras. Bäckis kan leva länge på sin rutin, han är trots allt en av lagets bästa spelarna äve om han hade (även han) en dålig dag idag. Larsson är jag dock osäker på men tror att han kan komma igång. Modric lirar ju fortfarande i Milan och är en av bästa spelarna i Serie A hittills i år trots att han fyllt 40 (rutin).
Jag tror att i Brynäs handlar om något annat, kanske kollektivet som inte fungerar rent av när det gäller spelet men har kul tillsammans för övrigt. Vi får hoppas att Alcén och Co fattar allvaret och inser vikten av att värva ytterligare ett par spelare. Även om Bertilsson kommer tillbaka så behöver även han ett antal matcher att komma in i spelet (ganska naturligt), folk kan bli skadade, avstängda, mm.

2931444 · »