Sidan uppdateras nu automatiskt med de nya inlägg som skrivs.
En annan sak...
Funderade i natt över Luleås möjligheter i slutspelet. Inte för att det saknas andra lag men om jag nu ska spekulera i gludfärgade möjligheter gäller det ju att slå SkAIK.
Naturligtvis har vi dragit en vinstlott genom att Linus Omark kommer hem, men som vi diskuterat är det inte alls självklart att det blir succé. Han kan knappast gå in som senast och dominera hejvilt i en samspelt lina med Harju och Snygg-Mats. Och ambitionen att hitta rätt lina för Omark kan riskera trasa sönder andra linor.
Nåja. Men låt oss anta att det lyckas, att vi får in Linus Omark på rätt plats och det går vägen.
I så fall - och nu kommer jag till saken - har vi ju fortfarande kvar våra brister på backplats, något jag tänkt kan bli vårt stora problem, det som kan tänkas fälla oss.
Men...hur j-a mycket bättre backar har Schtan? Faktum är att inte heller Schtaan är kompletta på backsidan. Även de har svagare nummer som gör misstag när de pressas. Schtaans spelidé är ju att vara i motståndarnas zon för att back-problemet inte ska få konsekvens. Men så kan ju även vi.
På backsidan kanske vi och Schtaan är jämförbara, faktiskt?
Och hur är det på forwardssidan, sedan vi förstärkts av Linus Omark? Jag är inte säker på att Schtaan har fördel där längre. Lyckas det med Omark kan det bli tvärtom, juh!
Så var det vakterna. Och även om Svensson kan vara bra skulle jag ingen dag i veckan föredra honom och deras junis jämfört med Berguven och Mark in Da Park.
Lite mindre duktiga backar hos Schtaan möta Linusarna? He he...
Tre Kronor slår Finland med 2-1! Faktum är att Sverige visade mer vilja, något som ska vara Finlands specialvapen, men lejonen verkade idag inte få till det på annat sätt än att de var duktiga på att falla enkelt och fick genom den fjolligheten med sig hela fyra utvisningar. Men finnarnas powerplay resulterade inte mot starkt svenskt försvar och en ypperlig Henrik Lundqvist (undanräknat hans Bellissimo) och på Sveriges få PP fick Erik Karlsson en chans och med denna avgjorde han matchen.
Det här hade jag inte trott men imponerande att Tre Kronor efter fyra blekare insatser äntligen spelade hockey, samtidigt som finnarna aldrig fick igång sin hockey trots att man hade ledningen med 1-0. Kanske blev de knäckta när Rask sjuknade natten innan semifinalen men ersättaren var ju strålande så något annat var det. Kanske att finnarna lyckats så lite i övriga OS medan Sverige öst in medaljer. Eller så var det kapten Selänne som var för rädd för Kronwall?
Nu blir det att kolla in Kanada-USA för att se vilket motstånd vi får i Gludfinalen på söndag:-)
Hur som helst. De blåvita lejonens vanliga påstående om sin sisu och sin styrka jämfört med de fjolliga vattusvenskarna är naturligtvis körd i botten efter dagens match då finnarna kastade sig till höger och vänster för utvisningar samt Sveriges kapten sänkte Finlands kapten ett antal gånger. Finska fjollor?
Redigerad kommentar
kollade just in Kronwall of pain på youtube från hösten 2010 då han sätter vänster axel rakt i ansiktet på Selänne. En tackling jag personligen tycker jag inte vill se, något som ska ge många matchers avstängning.
I vilket fall som helst, lätt att förstå att snart 44-årige Selänne har respekt för och säkert ett riktigt ont öga mot Kronwall, något som kan påverka Selännes agerande på isen negativt. Bara att tacka och ta emot;-)
Överraskande bra första period av Tre kronor som dominerat spelet! Dock har vi haft tre utvisningar och Finland hade t o m 5 mot 3 1,5 minuter så detta inklusive några snabba kontringar innebär att Finland haft bästa chanserna.
Tre Kronor ledes haft mer spel 5 mot 5, Finland mer försiktigt, helt säkert en match finnarna vill ha och ju längre perioden gick desto mer att Sveriges chanser bara blev som skott från långt håll mot seende vakt. Största vapnet Erik Karlsson har bara tt lossa bössan en gång.
intressant match i matchen mellan Kronwall och selänne där Kronwall åkte på en billig interferenceutvisning i 4 mot 5 när han mer eller mindre bara stod i vägen för Selänne. När Kronwll kom in igen satte han en ny stänkare på Selänne:-)
Jaha, dags för Tre Kronor att spela OS-semifinal mot de blåvita lejonen.
Jag är pessimist.
I princip skiter jag ju i mycket hockey då jag inte håller på något lag eller då jag bedömer kvaliten tragisk. VM skiter jag sedan länge i, ett "VM" där de bästa nationerna saknar sina >50 bästa spelare är jag inte intresserad av.
Det som gäller är Luleå Hockey.
Med ett undantag. OS, Canda Cup eller liknande då världens starkaste nationer deltar med sina starkaste lag. Och nu har vi OS.
Med detta OS har varit en besvikelse. Egentligen bara USA och Finland som gjort det de ska. Kanada har tyckts ointresserat. Ryssland har som vanligt sedan CCCP föll inte haft ett lag, bara stjärnor som är ovänner med varandra. Lettland är väl kanske den nation som gjort bäst utifrån förutsättningar. Schweiz tog inget nästa kliv.
Och Tre Kronor har varit bedrövligt. Första perioden mot Tjeckien utmärkt, men därefter har det bara varit skit, skit och skit. Två usla perioder mot Tjeckien, tre usla mot Schweiz, tre usla mot Lettland och två usla mot Slovenien.
Henrik Lundquist och Erik Karlsson har varit utmärkta, resten har varit skit.
Vi saknar ledare. Gnomen Mårts förstör mer än han tillför och bland spelarna har alla ledare försvunnit: Sundin, Foppe, Twinsen, Näslund, Niklas Lidström bye bye. Den som kunde ha räddat oss var Zäta men när hans rygg gick sönder i första matchen var det kört.
Om Tre Kronor håller samma kvalitet som tidigare är vi chanslösa. Nu har tydligen Tukka Rask insjuknat, flyt för Sverige.
Nu eller aldrig. Lyfter Tre Kronor idag kan det bli match. Fortsätter man som tidigare anser jag detta OS vara det mest formidabla fiasko vi levererat, definitivt sämre än plumpen mot Vitryssland.
Förslag: lås in gnomen Mårts på toaletten. Antagligen det viktigaste vi kan göra för att få chans.
M.Lemiux: Jag för tusan, visst var det Timrå! Du hade rätt, jag hade fel, klumpigt av mig. Lurigt av Kollberg som stod för highlights att klippa in två sekunder möte mellan Linusarna direkt efter, den fällan föll jag i med dunder och brak.
Snyggt identifierat, M. Lemiux, rätt ska vara rätt - tack för att du såg det:-)
Håller med dig om att Timrå var farliga på den tiden, vårt Bogey-Team under många år. Slet livet av sig i försvaret, svåra att komma igenom, man fick bara in 0 eller 1 mål på dem. Samtidigt som de stack som blixtar efter sargerna när de fick puck och vispade in den framför mål där andra Timråiter kom stormande för att peta in den, om den inte studsade in via en försvarare.
Redigerad kommentar
M.Lemiux: Jag är säker på att du har rätt. Jag såg t o m matchen mot Timrå och såg målet. Men när jag såg ihopklippet fick jag till slut för mig att det var samma sekvens, att målet och Klasens och Omarks möte hörde ihop. Kan han ha gjort ett liknande till, utan att jag visste om det? Godarna ska veta att så många läckra mål han gjorde så nog kunde det hänt. Men så var det nog inte, jag blundade nog för invändningarna eftersom historien blev bättre när de båda magikerna bands ihop med trollkonsten;-)
Det var slarvigt av mig. Jag ska kolla highlights igen så synes det nog att klippet är Timrå och mötet från annan match. Återkommer.
Efter en snabb titt på tuben..det var mot Timrå ;)
Redigerad kommentar
Sven.Savage:Hehe, och vill inte vara petig men jag har för mig att det där målet då Omark spelar bak pucken mellan sina ben och lyfter upp den i krysset är faktiskt mot Timrå, spelet fortsatte tom efter målet för att domarna inte såg att den var inne.
Efter en videogranskning dömdes det dock mål men speakern missuppfattade väl numret av domaren och gav Tommi Miettinen målet men efter en visselorkan av hemmastå så kollade hon väl upp nuffran igen och gav Omark målet till publikens förtjusning.
Den matchen i sig tror jag Luleå förlorade med typ 4-2 eller 5-3. Det var den tid Timrå var farliga :)
Du får kolla upp om jag har fel, men jag är rätt säker på att det är mot Timrå detta mål blev till :)
Sven.Savage:Ja, fan vad härligt att Omark är tillbaka, vilken offensiv förstärkning det blir. Men bara inte trycket att han ska vara en frälsare blir för stort på honom, efter misslyckade försök i NHL kan självförtroendet vara stukat, men känns som att Omark ändå kommer att leverera.
Men...och ett viktigt men som du tagit upp...GLUDET känns ändå i dagsläget en liten bit bort eftersom backsidan känns minst sagt lite svajjig förutom de du nämnt och det är backsidan som är Luleås lilla akilleshäl. Framåt känns det som att kraft finns.
Imponerande research du gjort om Omark affären och följt hans matcher i Sabres och det visade ju sig att du hade rätt vars han skulle hamna :)
När nu Linus Omark diskuterats så noggrannt och många hälsar honom som räddare, men erkänner att det blir ett svårt uppdrag på kort tid, samtidigt som andra (då vanligen INTE Luleåsupportrar) påstår att han är väl inte så jävla bra, finns det väl återigen andra som inte vet. Som inte var med det året 2008/2009 då rograrna (luleås tre tränare som alla hette roger) råkade sätta ihop Omark+Harju+Snygg-Mats i samma lina inte pga något listigt drag utan endast eftersom Luleå drabbats av flera akuta skador. Det var bara en nödlösning, men det blev succé direkt och fortsatte match efter match. Efter säsongen tackade Linus nej till Oilers skambud och drog till Dynamo Mockba för tio miljoer i årslön.
Men vad gjorde Linus 2008/2009? Hur kommer det sig att vi tror att han har så mycket inom sig?
Jag föreslår: kolla in länken. Ett potpuri över Linus bedrifter i Elitserien den säsongen. Jämför det med vad vi sett av spelare i olika lag denna säsong. Och du förstår. 5.13 stor underhållning.
Ett tips. Kolla speciellt 3.57 och framåt. Fem Södertäljespelare ensamma längst ned i egen zon, en hämtar puck nere i hörnet.
Då kommer Omark checkande i full fart, plockar helt sonika av SSK-backen pucken och innan någon av de fem hunnit reagera har Linus åkt in framför mål, passerar vakten, spelar bak pucken mellan egna ben och lyfter med en backhand bakom ryggen upp pucken i krysset. Tala om underbart mål!
Omservera gärna exakt vad som händer också efter målet, vid 4.07. En 22-årig magiker i Södertälje åker fram till den 21-årige magikern i Luleå och säger vad han tycker om målet vilket får Omark att le glatt:-)
Jag tror att de där två förstår varandra, jag tror att de tillsammans kan skapa en magi som vi aldrig tidigare sett. Ge dem chansen!
Det kära besväret Omark:-) Vad gör vi an honom?
Robert Pettersson tar upp diskussionen och tänker att kombinera honom med Klasen kan ge chans till en drömlina men samtidigt riskera en Malkin-Ovechkin-lina och synes föreslå att "rör inte den bästa lulelinan med Klasen-Olle och Ledin".
I stället föreslår han att testa Omark med twinsen för att se om han kan bli den perfekta tredjelänk till dessa två som vi aldrig haft.
Och skulle det inte lyckas på några matcher därefter ta chansen att köra Omark med Fogström och Persson.
På andra platser föreslår lulesupportrar också med Abbotts, men även med Fogström-Cehlarik, eller t o m Linusarna med Olle alternativt Linusarna med Chris. Eller t o m Cehlarik med Wallmark.
Hm.
Jag tänker att man kanske först och främst ska bestämma sig för om Linusarna ska gå in i samma PP-uppställning och i så fall om man dessutom törs satsa på att köra båda två i samma lina i 5 mot 5?
Jag kan visserligen förstå argumentet att det ibland inte fungerar med två playmakers tillsammans och redan i början av december, när Linus Omark öppnade för Luleå, svarade Osten att i så fall måste Luleå begära av förbundet att vi får spela med två puckar;-)
Men, jag har funderat. I PP är ju Klasens position hela högerflanken även om han också ibland går tvärs över banan uppe vid blå. Och så kan han tränga in i slottet när det behövs.
Var har vi Linus i powerplay? Bakom målet! Eller som vänstervinge. Och dessutom tränger han gärna in centralt speciellt väldigt nära målet.
De opererar ju således på olika men kompletterande positioner.
En annan invändning är den att playmakers behöver duktiga målskyttar. Men vänta nu! Faktum är ju att även om båda Linusarna är utmärkta att frispela andra till fina chanser är de faktiskt också duktiga målskyttar båda två.
Allvarligt talat. Det finns så mycket som talar för att Linusarna tillsammans kan bilda ett suveränt PP att det mer handlar om vilka tre som ska komplettera dem.
Frallan är självskriven förstås. Och så två ytterligare som i första hand ska vara duktiga målskyttar. Är inte så säker på att vi behöver slösa på att ha stånka och stöta gubbar som bara ska stå och brottas framför vakten för att skymma och eventuellt styra. Hm...visst kan sådana som Olle och Linus Persson i form eller Wallmark och Cehlarik hitta mål. Men...tänk om vi satte in twinsen?
En PP-femma med Klasen dominerande höger+fram och Omark vänster+bak, med Frallan letande position vid blå och twinsen cirkulerande centralt och supporterande utåt v b?
Låter...intressant, även om vi då talar om att satsa allt på en och inte två PP-linjer. Men om den PP-linan blir så j-a effektiv att den målar 30-50% av chanserna?
Jag tänker PP eftersom jag tänker att ett utmärkt PP vinner glud. Och så långt gången börjar jag undra om man inte ska köra Linusarna i samma femma även i 5 mot 5 för att ge de två magikerna maximalt med tid för att spela ihop sig med varandra.
Ja, fan, jag tror jag vill se det. Frågan bara vilka tredje gubbe de skulle ha med sig. Möjligen är jag beredd att ta bort Olle och ge honom en annan lina han kan lyfta. Jag kanske skulle vilja se Ledin med Linusarna;-)
Men, men, det blir många ändringar och undrar om Rönken törs variera så mycket så sent på säsongen. Gissar på nej, kanske, och han begriper ju detta bättre än jag.
Robert Pettersson lyfter också en annan fråga. Han menar att Linus aldrig gjort något lyckat slutspel, vare sig i SHL, KHL eller i Schweiz; d v s vid tre tillfällen.
Hm. Jag tror inte att det är så relevant. Någon eller båda Linusarna kan mycket väl toppa slutspelsligorgna.
Anders Klang: Ja, fram till nu har man så starkt hoppats på att Omark skulle komma hem under våren att det på något sätt blivit en dröm om gluuud. Men när nu vår önskan slog in får man åter se realistiskt På vad det innebär. Kan Omark på bara fem matcher komma in i laget inför slutspelet? Kan rönen hitta en bästa plats för honom?
Klart är för att Omark ska få riktigt stor betydelse måste han ha en omgivning som kan dra nytta av hans star quality, i form av medspelare som sätter puckarna när Omark ger dem de bästa lägena. Rekordsäsongen hade han Harju som alltid kom rätt och pangade in mål, men vem i årets Luleå Hockey kan ta den platsen? Och nå samförstånd med Omark på bara några matcher?
Cehlarik och Wallmark tycks många föreslå. Jag skulle kunna tänka mig Ledin i en Omarklina, faktiskt, med hänvisning till hur suveränt Ledin blev den tredje länken i linan Williams-Nordquist-Ledin under lockoutåret. Nåväl, det här blir ett s k kärt besvär, ett problem man gärna tar.
I skrivande stund tror jag att det blir svårt för oss att lyckas, fr à pga att vi inte är kompletta på backsidan, men vi får se. Oj vilket tryck det kommer att bli i Delfinen, vilken känsla att få se ett Luleå hockey med båda Linus klasen och Linus Omark:-)
i OS-hockeyn är jag pessimist, tyvärr. Jag misstror ju allt gnomen mårts gör av princip och jag ser inget riktigt Tre Kronor på isen. Till att börja med kunde man kritisera gnomen för laguttagningen men när vi väl har ett lag är det gnomens ansvar att se till att de spelar som ett lag. Men det har inte skett!
Min gissningen är att gnomen räknade med att Zäta fixar allt men när han försvann finns inget alls kvar. Tror tyvärr att det här laget inte alls kan växa till semin, de kommer att bli en munsbit för det starka finska laget som tillsammans med USA varit överlägsna lag som lag, Ryssland och Kanada var bara stjärnor, ej lag, och Sverige var var sig lag eller stjärnor. Helt ironiskt blev Sverige topprankade efter gruppspelet sedan de levererat plattmatchen och skithockey hela tiden sedan period ett mot tjeckerna. Verkligheten hinner nog ikapp denna bleka ursäkt för Tre Kronor på fredag. Tyvärr.
Vi har inte längre någon Sundin, ej någon Foppa, ej någon Lidström, ej någon Näslund, och 1/2 Sedin är =0, ej heller arvtagaren Zäta. Däremot har vi många bra spelare men i brist på en förbundskapten (i stället en gnom) skulle vi behövt ledande härförare. Nu har vi i stället en arme' utan ledare! en trupp av soldater utan mening och utan mål. De blåvita lejonen har inte detta problem, deras spel fungerar utmärkt och när de nu får de blågula mot sig lyfter de ännu mer. Trist, OS har ju kunnat bli den plats när vi sett den bästa hockeyn, den som intresserar nästan i klass med vårt eget Luleå Hockey, men nu går det nog åt h-e. Och jag bedömer att orsaken är att Vancouver åkte ut i stanley Cup, Sedinarna kom över till VM och spelade hem guldet till Sverige, varefter gnomen - som skulle sparkas efter att ha misslyckats hela tiden -tyvärr blev kvar efter beslut av ett impotent förbund som aldrig begripit hockey.
Undrar om inte medaljregnet över Sverige i OS dessutom är över nu? Så jäkla mycket medstudenter som vi haft. Hade hoppats på Kalla och tremilen men det låter som att hon är snuvig tyvärr. Fast hoppet är det sista som överger en. Och visst vill man hoppas på framgång på den största av distanser -herrarnas femmil. Fast inte skulle det förvåna om norrmännen till slut vaknar...
Gslutligen, sex matcher kvar av grundserien och Omark står över nästa mot HV borta men går in match 50, hemma i Delfinen mot Öret.
I tabellen har vi Läjkers tre pinnar framför oss och jag hoppas vi kan ta in det på slutmatcherna, kan vi sluta plats 3 innebär det att vi kan möta SkAIK tidigast i final och ju fler matcher Omark får i Luleå desto bättre kommer han att fungera.
lite problem.
Omark får inte den tid på sig som Klasen haft att växa, utvecklas och fungera defensivt. Offensivt är de båda stjärnor, men Rönken måste hitta en lösning där Omarks brist på kunskap och deltagande Luleås försvar inte blir problem.
problem 2. Vi har fortfarande bekymmer på backsidan. Gunnarsson har inte utvecklats som vi hoppats och med facit vet vi att Fagerudd borde ha tagits över i november senast. Backproblemen är både offensiva och defensiva. offensivt saknar vi tillräckligt bra backskyttsr, defensivt har vi några backar som fortfarande frekvent gör misstag, tar felbeslut, inte markerar rätt hela tiden och inte är tillräckligt konsekventa att ta bort motståndarforwards. OK för Robin. Skrbek, landslagsjanne och frallan defensivt men de andra gör alltför ofta matchavgörande misstag.
hade vi haft kvar Fälth, Kihlström och en Niinimaa i dåvarande form skulle vi varit klara favoriter för gluuuud nu, men backproblemen kan bli vår akilleshäl. när det gäller såväl vakter som forwards har vi nu det ett guldlag behöver, men baksidan är ett fortsatt problem och jag tror knappast Osten tar in en fin finsk back nu, även om jag hoppas.
Gidde: Yep, hoppas Skaikarna blir nääärvöööösa nu.
ingen har hittills kommenterat hur länge Omark skrivit på för.
Jag misstänkte att Linus bara vill hem under våren för att få vara med och slåss om guldet men att han sådan, vid 27 års ålder kommer att ta erbjudanden från KHL och Schweiz att förstärka bankkontot, när han nu stått över de möjligheterna i åratal eftersom han satsat på NHL-chansen och fått betala genom att för småpengar varit bäst i AHL.
Samtidigt är jag övertygad om att Osten gjort allt för att övertala Omark att skriva på även för nästa säsong. Men hade Osten lyckats skulle det ha informerats om i pressmeddelandet. Att det inte berörs innebär förstås att Omark bara skrivt på för våren.
Så räkna med att båda Linusarna köps av rikeklubbar utomlands efter våren och att vår chans med dessa stjärnor blir nu i slutet av SHL och i slutspelet. Det är nu det gäller. Missa inte denna chans!
Sven.Savage:
Grattis till en bra värvning!
Allt som gör att SAIK inte vinner är bra tycker jag, och detta gör att er chans ökar... ;-)
På slutet blev det liyte nervigt.Bl a började Rosen som vanligt snacka skit och påstod att Linus var klar för Schweiz, samtidigt som Köplustaspåret lyftes som stor konkurrent och utan att någon officiellt sagt något om Pölsan visste man att de var genuint sugna på Linus.
Men sent i går kväll kom det officiella beskedet från Buffalo att Linus Omark inte längre hade något avtal som band honom till klubben och NHL. Vi visste ju om det redan dygnet innan, men iom att det kom ut officiellt visste vi att nu kommer avgörandet.
Aftontrasan ringde direkt upp Osten igår kväll men Osten gav inga besked. Dock, på frågan om man hade kontakt med Omark, svarade Osten "jodå, vi skickar flaskpost till varandra". Vi alla visste förstås då att Osten visste och om han hade vetat om att Luleå höll på att förlora kampen skulle han inte ha skämtat så eftersom det skulle ha blivit ett jätteskri från oss om vi tappat Linus och att Osten då skämtat om det skulle ha drabbat honom. Så uttalandet om flaskposten var i princip en hemlig indikator på att det var klart:-)
Naturligtvis har allt talat för att det här skulle bli på det här viset, när Buffalo började bänka honom innan han kom upp i de 15 matcher han behövde spela för att Buffalo skulle få betala sjättedraft till Oilers, samtidigt som man satte honom i förstalinan när han fick spela, då lutade det mot att tiden i Buffalo och NHL kunde rinna ut. När man sedan satte upp honom på Waivers var det definitivt klart att Buffalo skulle släppa honom. När Linus inte ställde in sig i Rochester visade det sig att han bestämt sig, inte oväntat. Och när Buffalo satte upp honom på 125 dollars-Waiver fanns bara oron att kunde något NHL-lag ta chansen, även om allt talade mot det. Men alla hinder passerades och Buffalo kom sedan ut officiellt med att man släppte honom och inte tänkte jävlas med honom och därmed var Linus helt fri från bindning till NHL.
Jag är mycket tacksam mot Buffalo. De gav Linus en ärlig chans och faktum är att han var inte så långt från att lyckas. Lite medflyt bara, att några fler målgivande pass skulle ha resulterat, att han själv fått in några mål och inte stolpskott som det blev, och de hade nog valt att ha kvar honom i NHL-laget hela säsongen.
Men så blev det inte och i valet och kvalet tippade det över till den avslutning vi nu sett.
Linus första match för Luleå Hockey blir nästa mot Örebro hemma i Delfinen 28 februari. Jag tror det blir ganska stort liv i luckan då...
Linus själv, intervjuad av Robert Hedlund på vår hemsida:
"- Det känns jättebra att jag nu fått chansen att komma hem till Norrbotten igen för att spela inför familj, vänner och alla andra som håller på Luleå Hockey och som en extra krydda tillhöra samma lag som min kusin ”Hento”.
- Mina förhoppningar med det här valet är så klart att vinna SM-guld med Luleå Hockey – men jag vet samtidigt att det inte är någon lätt uppgift och att resan dit kommer vara lång.
- Det har varit riktigt kul att se hur så många som har engagerat sig och visat att de verkligen velat att jag skulle spela för Luleå Hockey igen. Så fortsätt gärna med det genom att fylla ”coopen” under resten av säsongen så att vi kan få en härlig avslutning tillsammans!"
Nu kommer diskussionerna att gå varma. Hur komponerar man en Omark-lina?
Faktiskt jävligt intressant att vi får ha två sådana magiker som Linus Omark och Linus Klasen samtidigt. Kan de utnyttjas maximalt? Hur långt kan det räcka?
Dragan 2k: TACK! För 22 minuter sedan kom informationen ut på vår hemsida!
OMARK ÄR TILLBAKA I LULEÅ HOCKEY!
Sven.Savage: Är detta Du, mr Magoo? :-)
magoo skriver:
Försent redan klar för luleå presenteras inom kort.
Köplunda skryter över att de utvecklar spelare, hmm, nåja, vet inte det ja? Har eg Dick A blitt nån stjärna?
Jonas Rönnqvist går vidare efter den här säsongen. Undrar var han kommer att jobba nu. Känns som en klok satsning att gå vidare, gissar på att antingen ett lag nere på kontinenten, t ex Österrike som brukar köra hårt på svenska tränare, eller kanske Schweiz. Om nu inte ett annat SHL-lag lagt upp stora pengarna. Kanske Pungen eller varför inte HV?
frågan är vem som blir tränare i Luleå nu? Rönken, Bulan, Ågi och Hento med tillsammans flera tusen matcher för Luleå har ju varit extremt lyckade.
Jag tycker iofs att det varit intressant att ge Tre Kronor till Rönken, men förbundet var ju knäppt nog att signa gnomen Mårts för ett extra år.
Dragan 2k: Aldrig! Det får, kan, ska inte vara sant!
OK, för att Köplustan jagar Omark och OK för att han nog skulle passa alldeles utmärkt hos er. Och vidare OK för att säkert har Sundlöv och Pölsan också gått in och kanske fler klubbar i Sydbotten.
Men han ska hem, juh!
Osten har säkert en svin-jävla regel som säger att våra egna spelare ska spela för oss oc kommer att ordna det också.
Igår 14.59 sammanfattade jag läget ock skrev en lista där punkterna 1-5 var klara och vi väntade på punkt 6:
6. Linus måste ha OK från Buffalo för att spela i Luleå.
273 timmar kvar till deadline 23.59 27 februari att skriva på för Luleå, skrev jag.
Nu har punkt 6 ordnats. Linus är officiellt fri att göra precis vad han vill.
Linus och Luleå skulle kunna gå ut med nyheten redan nu. Men jag tippar att han och Osten sitter i samtal just nu och känner jag Osten rätt gör han allt han kan för att få Linus att signa för Luleå inte bara resten av säsongen utan också över säsongen 2014-2015 innan han drar vidare till KHL för att fylla bankkontot resten av sin karriär. Lyckas Osten få Linus en säsong till? Ja, uteslutet är det inte. Allt beror på hur mycket han lyckats ragga upp av sponsorer. Kom ihåg att Osten lyckades ragga sponsorer för att ragga Linus Klasen till Luleå på två år, Linus Klasen som hade haft monsterkontraktet med Malmö, då sponrad av en alkoholiserad miljardär. Vi vet ju alla att Klasen - och troligen Olausson också - går till KHL efter den här säsongen. Och då frigörs en hel del slantar. Allt detta har Osten kunnat förbereda sig på ända sedan början ab december och speciellt senaste tio dagarna sedan Buffalo tog upp Linus på Waivers.
Mitt tips är att vi inte får nyheten att "Linus Omark skriver på för Luleå Hockey resten av säsongen" strax. Utan att det blir ett längre kontrakt:-)
Vi läser på Diebytheblade, en Buffalo Sabres supportersida, som förklarar terminologin:
For those unfamiliar with how unconditional waivers differs from the usual waiver rules, the unconditional version is, like its name implies, much more final. By putting him on unconditional waivers, the Sabres basically announced to the league that they will be buying out the remainder of Omark's contract in 48 hours. However, any other team can pick him up before then for the bargain-bin price of $125. Yes, that's one hundred twenty-five American dollars. This move means that Omark's time with the Sabres is at an end. This move will allow Linus to play over in Europe for the remainder of the season.
Fan, 125 dollar för att köpa Linus fri...undrar om jag kan göra det, kan jag skicka Buffalo 125 dollar som symbolhandling;-)
På Wikipedia: "A third type of waivers, unconditional waivers, applies when a player is to be given an unconditional release from his contract. NHL teams give notice to the player and the league that they intend to buy-out a player's rights under the terms of the CBA.".
Så, nu är Linus Omarks tid i Buffalo definitivt över. Nu är han fri att bestämma var han vill spela februari-mars-april. Hur länge får vi vänta till att få besked om var det blir?
Min gissning är att svaret kommer att ges på följande sida: www.luleahockey.se.
Blir det i kväll? Nej, det tror jag inte de hinner. Men jag tror det kommer i morgon. Drömmen är på väg att slå in!
Limpan kom hem!
För vi längtar efter dig!
Kom, innan OS är slut, snälla Limpan!
Linus Omark: Välkommen hem!
Redigerad kommentar
Redigerad kommentar
Och nu..........
TSN Bob McKenzie på twitter klockan 18.27:
BTW, Omark hade been assigned by BUF to Rochester (AHL) but he had refused to report. Unconditional waivers is a solid no-fault divorce.
Vad betyder det, där, som kom ut för 105 minuter sedan av den vanligen snabbt underrättade källan?
Jo, tolkningen överallt är att "Buffalo har rivit kontraktet med Linus".
LINUS OMARK ÄR FRI ATT GÅ TILL LULEÅ!
NU KOMMER DET ETT OFFICIELLT BESKED FRÅN LULEÅ HOCKEY GANSKA SNART.....
Psssssssst! SkAIK! UP YOURS!
Anders Klang: och några lopp kvar att njuta av. För varje lopp tror man att norskarne kommer men de går från usla till sämre. Tänk att de ändå började med ett par gluuuud men därefter har de alla vallat med lim som det verkar. Så sjukt att världens starkaste skidlöparnation sedan många år totalt vallar bort sig, sämre än alla andra och inte kan ändra på det.
Ser lite damhockey nu och damkronorna är helt klart på G, bara 1-5 med sju minuter kvar, jämfört med att ha torskat med 1-9 senaste gångerna. Satsestetiskt kommer de att spela 1-1 redan 2018!
Jaha, inga nyheter är också nyheter och en inställd spelning är också en spelning.
Sammanfattningsvis har vi en blandad information där följande har flest förespråkare:
1. Luleå vill ha hem Linus.
2. Linus vill hem till Luleå.
Så långt OK, det kan vi nog räkna med är korrekt.
3. Linus har inte anslutit till Rochester, dit han anses ha skickats av Buffalo sedan han passerade waivers.
Korrekt också.
4. Linus is absent without leave, påstår Buffalo News.
Inledningsvis var jag inte säker på det utan funderade på om det kunde varit tyst övernenskommet med Buffalo men när tiden går utan officiellt besked från Buffalo lutar det mot att det sannolikt är riktigt.
5. Linus är på semester i karibien med sin hustru.
Ja, där har ju påståtts att han är på OS-ledighet, är utomlands, är i Luleå men det börjar låta som att det är korrekt.
6. Linus måste ha OK från Buffalo för att spela i Luleå.
Har kategoriskt påståtts. Inledningsvis var jag tveksam om Buffalo verkligen hade muskler att soppa Linus om han hade bestämt sig.
7. Nu försöker Linus komma överens med Buffalo, såger Osten.
8. Nu vill vi höra vad Buffalo har för planer för Linus: NHL, AHL eller kanske Europa, säger Linus agent.
Ja, punkt 7-8 synes ju ge stöd för att punkt 6 är korrekt. Buffalo synes kunna besluta.
Och i det läget kan ju 4-5, i stället för att brunka med Rochester kunna ligga Linus i fatet.
Å andra sidan, om han ställt in sig i Rochester och lirat, skulle Buffalo gått att tala med då? Kanske, kanske inte. Om LInus fått kort info, när han velat tala med Buffalo om framtiden, att bara ställa in sig i Rochester, då inser man att han lika gärna kan välja att skita i Buffalo och ta semester med frun - om han känner att enda valet Buffalo ger honom är att antingen lira i skit-AHL under våren eller vara ledig under våren.
Ja, vi får se. Varje dag utan nyheter är en dag mindre för att få nyheter och har inte Linus påskriven övergång till Luleå Hockey 23.59 27 februari som senast kommer han inte att spela i Luleå Hockey i år.
The final countdown.
Just nu har vi 16 feb 14.59
273 timmar kvar...
Redigerad kommentar
Bara februari men 2014 års bragdguld är redan hemma hos den vackraste svenska staffetinsatsen på skidor OS någonsin. I historieböckerna kan man läsa om Assars ryck bakom ladan, Magnussons backryck m m.
Men den här svenska laginsatsen kryddad med slutetappen av vår härliga lilla norrbottniska Charlotte Kalla slår allt!
Alla vi som vuxit upp på skidor under snövita iskalla vintrar har varit där, har haft känslan som den unga Kalla hade, liksom en Burken Borg hade när han kväll efter kväll dunkade tennisbollen mot garagedörren, och kan uppfatta och uppskatta hur mycket jobb som därefter tog Kalla och de andra vidare, vidare och längre, snabbare och högre ända fram till att de nu står högst upp:-)
Gissar att Klang kommer att känna sig som en Kalla när han senare idag klämmer fast laggarna för turen.
Dragan 2k: Helt omöjligt. Jag har sett spekulationer, speciellr från Pölsan förstås, men det handlar ju bara om att komma hem några månader, om han inte kör en säsong, för att vänta in ett rejält lukrativt som knappast kan bli Sverige utan snarast KHL.
Och Linus är ju förutom lulespelare också lulesupporter och vet hur han från supporterhåll skulle se att han kör några månader i Frölunda. Nej, det händer inte. Det enda Frölunda kan erbjuda mer i så fall är pengar och så stor differens mot vad han får i Luleå, nej det finns inte.
Jag tror inte heller han har något speciellt med Rönnberg. Han satsade inte speciellt på Omark som bara lirade i typ tredjelina i Luleå en längre tid - när han sattes ihop med Harju och Snygg-Mats var det en reservlösning bara, som Rograrna (alla tre tränare hette Roger) råkade köra för att flera andra blev skadade samtigt, och resten är historia.
Flera lulespelare typ frallan, nordquist, fabricius hamnade ju i Lustan men det blev intevså bra. Kan dessutom tänka mig att Linus inte glömt hur han behandlades av Lustan i kvarten för några år sedan; men låter han sådant påverka? Jag vet inte, mig skulle det påverka, och kanske Linus också.
Å andra sidan kommer man ihåg att när Ledin efter utflykter i Warulfven/HV även varit över Atlanten och kom hem, så skulle han komma hem till Luleå. Men då fich HV för sig att erbjuda honom ett sjukt femårskontreakt med monsterlön. Så man vet inte. Men jag tror som sagt att pengar kommer Linus nog inte att hämta i Sverige. Nu har han dessutom givit bort 3-4 år för NHL-drömmen och missat potentiella stora pengar så...KHL blir det nog, fast det kan ske först från sommaren. Så nu tror jag han väljer Luleå.
Typexempel på vad som skrivs så har ju t ex Sexpressen kopierat halvbra från Buffalo News och följer upp det med rubrikerna "Landslagsstjärna på väg till SVerige. Dök inte upp på NHL-träningen" vilket illustrerar hur insatta man är.
Det är väl egentligen Buffalo News som är det original alla kopierat i SVerige och i US sp några korrekta citat kan vara nödvändiga från den tidningen:
"Linus Omark, waived by the Sabres last week and assigned to Rochester, has not reported to the Amerks and is out of the country.
Rochester held its first post-All-Star break practice Thursday evening, and Omark did not join the team. The forward was expected to be present after clearing waivers Saturday.
The 27-year-old is on an Olympic vacation and not in the United States, agent Kevin Epp told The News by phone. The Swede previously said he would rather play in his homeland than the minor leagues.
“I’m not really sure what the exact next steps are,” Epp said, “just trying to figure out where he can go, where they can reassign him, where they want to have him, where he’s going to be best-suited for them and their situation.
If Omark’s wish is to play in Sweden, the Sabres could assign him to a European team. Due to transfer agreements, he cannot play without their consent.
“There’s a chance they could assign him there,” said Epp, who hopes to have a resolution in the next few days. “There’s a chance he’ll still report to Rochester and a chance they’ll have him back in Buffalo. Who knows right now? It’s kind of up in the air."
Jag kanske får backa när det gäller exakt var Linus är. Jag bedömde först att det kunde vara en feltolkning men kanske han är i Ryssland eller t o m i SVerige. Det där OS-vacation är ju lite svårvärderat. Är han i Luleå? Hm, han sålde ju av lägenheten i Luleå förra året men visst har han väl en lya i Fjollträsk? Han kanske finns nära mig?
Oj, vad man kan spekulera fram och tillbaka men det väsentliga är nog att 1. Linus har gjirt en markering genom att inte i detta nu vara i Rochetser, NY, och 2. Inom två veckor vet vi hur detta landar. Och...den som väntar på något gott...
Lite underhållande att se att det nu skrivs överallt om Linus vara eller inte vara.
Bland annat hävdas ju att han inte finns i nordamerika ens men jag ser ingen annan bakgrund till det påståendet än att hans agent sagt att Linus har "OS-semester" vilket kan betyda vad som helst inklusive att han sitter på hotellrum i Buffalo och ser på TV.
När det gäller Linus inställning till att spela för Rochester måste man bedöma att han gjort den mycket tydlig nu. Antingen "dyker han inte upp" hos Rochester med Buffalos goda minne alternativt markerar han att han själv inte kommer att göra det. Den inställningen är ju inte speciellt oväntad - efter tiden i Moskva har ju Linus nu i många år kämpat för att etablera sig i NHL men större delen av tiden har det tvingat honom till ett skitliv i AHL samtidigt som han kunde tagit jätteväl betalda uppdrag i andra länder. Personligen tror jag ju som Linus, att hade han fått spela i bra lina i bra klubb skulle han lyckats. Men den chansen har han aldrig fått och orsaken är förstås den att han draftades lågt - innan han hunnit visa vilken spelare han var - för blaha-klubben Oilers som enbart satte honom i brunkarlinor i ett av NHLs sämsta lag. Nu i Buffalo fick han lite bättre chanser men fortfarande i ett bottenlag och när han nu inte hade flyt är det säkert kört.
Om Linus nu bedömer att nu räcker det och NHL-chansen kommer inte, varför skulle han då överhuvudtaget lira några månader för Rochester och ösa in mål och poäng för småpengar? I så fall kan han förstås hellre ta semester och koppla av. Så det blir nog inte av.
Jag kan tänka mig att han ändå vill pröva om han kan komma överens med Buffalo. Gissar att han till sommaren blir free agent ändå, det han skulle blivit om han lirat kvar i Oilers, och för att ha kvar hoppet om ett bra erbjudande någon gång i framtiden - han är trots allt bara nyligen fyllda 27 år - vore det fint om han inte är bannlyst för att ha hoppat av avtal eller sådant.
Så, helst av allt få en uppgörelse med Buffalo. Den skulle i så fall innebära att Buffalo OKar att han lirar i Europa. Vi har ju tidigare exempel på sådant, typ Dicken som bara drog från Detroits farmarlag Griffins, eller Jonte som lämnade ett slutspel och chansen att få en NHL-ring, samt alla junisar som NHL-klubbar låter gå på tillväxt i SHL. Men det fordrar ju vilja hos Buffalo, det handlar ju inte om att släppa någon till tillväxt, för efter våren upphör ju avtalet mellan Buffalo och Omark.
Egentligen har ju Buffalo redan accepterat en sådan övergång dvs att någon NHL-klubb kunde överta avtalet genom waivers och då skulle stått med att feb-maj eller när nu avtalet går ut ta över betalningen för Linus (typ 400 tkr per månad i NHL, 40 tkr per månad i AHL) utan att Buffalo fick något emellan.
Luleå kan ju i princip ta över det avtalet, typ ge honom snittlön (400+40)/2 = 220 tkr per månad tre månader, det får man nog sponsorer för. Men då att Luleå inte betalar något till Buffalo.
Jag tippar att det är så läget är nu: Osten har ju deklarerat att Luleå inte talar med Buffalo utan det är Linus och hans agent som gör det och när de lyckats med något kan Luleå gå in och ev. vet de redan då villkoren sedan Buffalo bestämt sig.
Så. Bollen är hos Linus. Jag är övertygad om att han nu är inställd att dra till Luleå. D v s det är nog vad han avsåg i början av december men sedan fick han en ytterligare chans hos Buffalo men är nu tillbaka på ruta 1. Tror bara att han vill söka åstadkomma en samsyn med Buffalo innan han lämnar. Och eventuellt måste han få en sådan, även om jag inte är säker på att det verkligen stämmer, men det påstår i alla fall amerikanska tyckare vilket citeras av svenska förstås.
Det vi i alla fall vet är att SHL har en deadline för övergångar - det är väl 27 februari - och då har vi facit inom två veckor.
Förresten:-) Underhållande också att läsa alla kommentarer på olika platser om Linus möjliga framtid hos Luleå. Luleås ledare, Luleås tränare, Luleås spelare, Luleås supportrar, Luleås sponsorer vill alla att han kommer.
Samtidigt som supportrar av andra lag gärna förklarar hur värdelös han är och hur onödig han skulle vara hos Luleå.
;-)
Naturligtvis vet alla de andra vad som är bäst. Självklart!
Redigerad kommentar
Och efter många dagars väntan händer det saker i Omarksfrågan.
I natt dvs torsdagkväll amerikansk tid samlades Amerks igen för träning inför lördags-söndagsmatcherna, men Omark var inte på plats och det har uppmärksammats rejält därborta.
Folk söker hans agent som förklarar att "Omark är inte i US, han är på OS-semester" samt att det just nu är oklart hur det kommer att sluta men menar att Buffalo äger beslutet som kan bli t ex att han är i farmarlaget i AHL för att lyftas till Buffalo i NHL senare alternativt att Buffalo placerar honom i ett Europeiskt lag tills vidare.
Flera betonar att Buffalo äger beslutet, att Omark inte själv kan besluta spela i Luleå exempelvis.
Jaha. Undrar hur läget är just nu, igenkligen? För det första är Linus således inte ens där utan...i Ryssland? Nja, OS-semester kan ju innebära vad som helst typ att han sitter hemma i US ändå och ser på TV, eller att han åkt till...Sverige?
Lite jobbigt att Linus är på oplats, samtidigt är huvudtränaren Ted Nolan i Ryslland för att leda Lettland i OS och en som kan ta beslut, den färske GM Ted Murray, kanske inte är så insatt och därför kan ta något prejudicerande av vilka skäl som helst - vilket ofta i NHL-sammanhang innebär att eldare ska visa styrka och muskler. Kanske Murray pressad av media förklarar "Omark är VÅR spelare och säger vi att han ska spela i Rochester under våren för 39 000 i veckan, SKA han göra det." Vilket förstås innebär att Omark totalvägrar och låsta på det sättet synes slutresultatet kunna riskeras att Linus inte spelar någon hockey alls resten av säsongen.
Förhoppningen - om nu Buffalo har makt att stoppa Linus - är fröstås att man kommmer till en uppgörelse man kan köpa. En variant vore att Buffalo inser att a) vi kommer i vilket fall som helst inte få att se Omark i Rochester och att de är beredda att ta något i a f samt b) att Osten ger dem något. Om sådant är möjligt?
Samtidigt kan man undra om NHL verkligen har makten att stoppa Linus från att spela i Luleå? Dvs har de sådana avtal med internationella förbundet? Kom ihåg att under alla år har det gång efter annan hänt att svenska spelare dragit till NHL trots att de haft avtal med svenska klubbar och NHL har bara skrattat åt gnäll från oss. Vad händer tvärtemot? Jag inser förstås att Buffalo förstås kan se till att Linus aldrig mer släpps in i NHL men om nu Linus bedömt att han släpper den förhoppningen?
Säga vad man vill men spänningen ökar och vi är nu ännu närmare en lösning som kan betyda Linus kommer till Luleå nu alternativt Linus kommer inte att lira resten av säsongen.
The plot thickens...
Dragan 2k: Det låter typiskt den knäppskallen. Allt elände han ställt till med skulle fylla en bok. Borde man inte samla "Höjdhopparens Bästa" för att sedan skicka tragidein till förbundet, kopia klubbarna och media och kräva bannlysning?
Och nu har striden mellan Djurgården och Marcus Nilsson gått i mål.
1. 2010 skriver Djurgården ett fyraårigt avtal med Marcus Nilsson med 250 000 i månadslön. Första året utmärker sig Nilsson med ett antal fula överfall på Luleåspelare i kvartsfinalen men Luleå vinner ändå. Andra året underpresterar DIF hela vägen och åker ned till allsvenskan.
2. Våren 2012 förklarar DIF att Nilssons lön sänkts till 125 000 och hänvisar till att på det papper avtalet skrevs stod Elitserien. Vilket de ville tolka till att det upphörde att gälla när DIF inte spelade i Elitserien.
3. Markus hade annan åsikt och DIF svarade med att låsa honom utanför på träningar samt sade upp honom för "avtalsbrott".
4. Nilsson blir anställd hos HV i stället men får där "bara" 209 000 i månaden.
5. Nilsson stämmer DIF för avtalsbrott och begär mellanskillnaden per månad, ränta på de pengarna, pengar för brott mot LAS samt pengar för rättegångskostnader till Unionen som drivit frågan.
6. Nilsson vinner. Får 470 00 i utebliven arbetsinkomst, ränta på det, 75 000 i skadestånd samt 126 000 rättegångskostnader.
7. Nilsson har förklarat att han är beredd att efterskänka en del av medlen till DIF.
Vad kan vi lära oss av allt detta?
Att där vi väntar oss professionellt agerande finner vi amatörer.
Å andra sidan är det där ingenting, jämfört med att en sådan som Patrik Höjdhopparen Sjöberg tillåts sabotera elihockeymatcher år efter år.
Hm, råkade titta lite på Ryssland-Sverige OS-hockey damer.
Jag vill definitivt inte vara diskriminerande men helt klart att det finns mycket att utveckla vidare och nivån, som jag uppfattar den, är som vore det 6-7 åriga pojkar som spelade. Här finns mycket att förbättra och så kommer det helt säkert att ske.
Men i nivå med herrhockey blir det aldrig, när inte tacklingar är tillåtna och när det blir så svårt att åstadkomma nödvändiga slutspelsskägg.
Redigerad kommentar
Jag förklarade ju att Tre Kronor saknade ledare sedan Zäta försvunnit och gnomen Mårts är värdelös.
Ändå vann man och gick till final. Hur kan det komma sig?
Jo, nu får man förklaringen. Det är ledaren Zäta som gjort en insats. Han fick plötsligt besked om att behöva hasta till flyget och hann inte ta adjö till lagkamraterna och väl i US kördes han direkt till sjukhus för operation.
Strax innan match SMSade han till lagkamraterna att jag ska precis sövas ned för operation så jag kan inte se matchen men lycka till och hoppas, när jag vaknar efter operation, att få veta att vi vunnit mot Finland.
Kan man tänka sig bättre tändmedel? Tack Zäta för vinsten:-)