Luleå HF

SHL · 119080 inlägg · 891 ämnen

Luleå Hockey 2012-2013: Vägen mot SM-GLUDet!


Sv: Luleå Hockey 2012-2013: Vägen mot SM-GLUDet!
Rytter: Tack för beskrivningen; jag såg själv alltså bara slutminuterna av tredje.

Imponerande att Oskar visar att de kan matcha Timrå från SHL och nu blir det spännande att se vilket lag som tar sudd och senare att följa denna kvalserie:-)

Sv: Luleå Hockey 2012-2013: Vägen mot SM-GLUDet!
Sven.Savage:

Oscar Nilsson i iko verkar ha fått en bra utbildning. =) Trygg, stabil och kreativ ser ut som en shl back ikväll och är +4 idag och sätt ett skott i insidan stolpen nu i förlängningen.

Även Isak pantzare gör en bra match.

Sv: Luleå Hockey 2012-2013: Vägen mot SM-GLUDet!
Rytter: Och se där - det blev en femte period men då fick Timrå PP och sätter då ett klassiskt Timråmål - full fart efter sarg och strax innan förlängda mållinjen en invispning av puck till en meter framför mål där framstörtande Timråit styr in målet.

5-4 till Timrå, även om det satt rejält långt inne, och grattis till vinst vid denna ångestfyllda första match!

Sv: Luleå Hockey 2012-2013: Vägen mot SM-GLUDet!
Sven.Savage: Tack Sven. Rysare som inte är välgörande för hälsan. Samtidigt är ju de här matcherna man vill ha, när allt ställs på sin spets.

Jämnt skägg i 3 kvartar men ni har fin parterr på Väcksjö o det är gott att se.

Sv: Luleå Hockey 2012-2013: Vägen mot SM-GLUDet!
Sven.Savage: En gåårdare skrev detta på difs forum. Kloka ord ändå:

"Det är en för enkel analys att säga att Luleå är begränsade i sitt spel. Fokus ligger helt klart i defensiven, där de effektivt stänger ner allt. Men problemet är att deras offensiv är riktigt bra också. Är riktigt imponerad av spelare som Emil Larsson, Emanuelsson*2, Isac Lundeström m.fl.
Satt och tittade på highlights från Luleås matcher under grundserien för att se ett mönster i hur man kan göra mål på dem. De verkar inte ha några tydliga defensiva svagheter. Ibland kan de vara lite långsamma i omställningsspelet. Annars är det mest styrningar och studspuckar som letar sig in."

Sv: Luleå Hockey 2012-2013: Vägen mot SM-GLUDet!
sargad: Hej, ja lycka till i fortsättningen. Själva ska vi spela idag, så nu börjar jag ana att Murphys andra lag kommer att drabba oss med kraft och nervositeten ökar...

Sv: Luleå Hockey 2012-2013: Vägen mot SM-GLUDet!
Perro: Ja, det var lite mer genomtänkt än de flesta och inte otippat att skribenten, som gårdare, hoppade över vår bästa forward hittills i slutspelet; mannen som har Riktiga AIKs sköld som tatuering; Robin Kovacs;-)

Sv: Luleå Hockey 2012-2013: Vägen mot SM-GLUDet!
Den ilskne kvänen tycks drabbas av psykbryt allt oftare numera och uttalar sig frekvent på ett sätt som får en att baxna. Så här okvänligt uttalade han sig om Djurgårns duktige Daniel Brodin:

"Som mest irriterat var det i slutet av den första perioden.
Efter att signalen ljudit började gästernas Edwin Hedberg bråka med hemmakaptenen Jacob Josefson. Plötsligt kom Daniel Brodin och delade ut en crosschecking på Hedberg och ett stort bråk bröt ut.
Ett bråk som resulterade i att sex spelare visades ut i två minuter i inledningen av den andra perioden.
Efter matchen är det rejält irriterat i Skellefteå, då man menar att man borde ha fått spela fem mot fyra efter situationen. Enligt Jonathan Pudas borde Daniel Brodin straffas rejält för sin crosschecking på Hedberg.
– Brodin kliver in som tredjegubbe och sätter en crosschecking rätt i ansiktet på Edwin, men det blir ingenting av det, säger Pudas. Han fortsätter:
– I min bok… hade det varit sträckta armar skulle det vara tio matchers avstängning. Nu kan det väl vara fem matcher, det är en solklar avstängning."

Jag såg ju den perioden och noterade att Apan som vanligt körde sitt fulspel inklusive den för publiken tröttsamma vanan att tjajsa och mucka efter varenda j-a avblåsning.

Vid avblåsningen efter första perioden åker Aphedberg förbi en gårdare och levererar helt omotiverat en crosschecking på denne, som ger tillbaka och då flyger samtliga apor på gårdaren inklusive att aporna från båset hoppar ut på isen och vill delta.

Min bedömning av situationen var ju att Hedberg borde ha haft extrastraff som startade det hela, och samtidigt att man förstår att Djurgårn tröttnar på Apans eviga tjafs när de ska spela tuffa men inte har något att komma med.

Den ilskne kvänen anser jag vara helt skyldig till Djurgårns 2-1-mål, genom en extremt usel insats som ende försvarare när Djurgårn kom 2 mot 1 - det hade varit enklare för mannekängen om DIF kommit 2 mot 0. Gissningsvis insåg den ilskne kvänen det själv och det var därför han hade så bråttom att hitta på någon att skälla på, liksom aporna i gemen ville tjafsa vid periodens slutsignal, eftersom DIF just innan hade vänt 0-1 till 2-1.

Den ilskne kvänen - mannen som ger förlorarna att okvänligt ansikte.
Uppladdat:

500x0-skarmavbild-2019-03-28-kl-081913.png


Sv: Luleå Hockey 2012-2013: Vägen mot SM-GLUDet!
Sven.Savage:
Jag tycker att det är roligt när man från matcherna ser inslag från domarens hjälmkamera, speciellt när Pudas är framme och tjafsar. Man hör att det är han men ser han ju knappt. Domarna måste kröka rygg för att få in honom i bild. Hehe
En sak som man kan säga om mannen är att han verkar inte ha några humörsvängningar. Ständigt ständigt negativ och gnällig. Fasen vilken ocharmig personlighet

Sv: Luleå Hockey 2012-2013: Vägen mot SM-GLUDet!
Hoppas ni skickar ut Växjö Chickens i afton. Man avskyr dom än mer efter Öhmans pinsamma tweet.

Sv: Luleå Hockey 2012-2013: Vägen mot SM-GLUDet!
Sven.Savage: Gameday men jag har en konstig känsla i kroppen, är ambivalent om att vinna ikväll och förnedra Växjö med 4-0 i matcher eller ta en förlust och få en xtra match hemma med mera pengar till föreningen.
Finns inget finare än att avgöra inför hemmafans.

Men 4-0 i matcher skulle skicka en hållkäften-hälsning till hockey-Sverige, inte minst till Apschtaaaan och dess invånare som Växjö förnedrade med 20-1 i mål i finalen, fakta Apfansen förtränger så vi får fortsätta påminna dem igen och igen :-)

På tal om Apan och dess fans så är Yoda/Ossian på det klara med att Apan minsan är bättre än DIF juh. I sann Bagdad Bobstil skriver han spaltmeter efter spaltmeter på NP hur förträfflig Aplaget är på alla punkter inte minst kalkonerna Olimb och Linus Lindström.
Övriga skribenter på NP utom en ”StigVig”, som troligen är Barbro, håller med men de är också de enda som inte mer eller mindre givit upp och längtar till Silly session.

Apan håller på att dö, saknad av ingen!
Man blir glad.

Sv: Luleå Hockey 2012-2013: Vägen mot SM-GLUDet!
DansbandsWolf: Damn you autocorrect!

Edit*
Övriga skribenter på NP utom en ”StigVig”, som troligen är Barbro, håller INTE med FÖR de är också de enda som inte mer eller mindre givit upp och längtar till Silly season.

Sv: Luleå Hockey 2012-2013: Vägen mot SM-GLUDet!
Trist att domarna viker ned sig till slut...

Sv: Luleå Hockey 2012-2013: Vägen mot SM-GLUDet!
Lajon: Jo. Luleå inleder sömnigt under första perioden och Lassi släpper in ett distansskott som han normalt tar. 1-0 till Läjkers och så långt deras match.

Men därefter anser jag att Luleå ägde matchen. Man kom upp i fart och i energi och det innebar att Läjkers tappade allt medan Luleå tryckte på och var närmare vinst än Läjkers.

Men det avgjorde inte matchen för då inträdde faktorn filmaren Hollywood Sjinimin i kombination med fegt usla zebror.

Fegjävla chicken skitemin överfaller oerhört fult stackars-Foppa genom upprepade crosscheckingar bakifrån på liggande Foppa mot nacke och huvud och Foppa får lämna matchen - och zebrorna ser allt - MEN BLUNDAR!

Sedan åker en läjk på Engsund, som inte gör ett skit men är stark och inte fälls, medan läjken slänger sig på isen och blir liggande . VARPÅ ZEBRORNA VISAT UT ENGSUND SOM GJORT INGENTING!

SKANDAL!

Men det stannar inte där, tyvärr.

Strax efteråt åker SKITemin mot sargen med Engsund bakom sig. SKITemin får ett felskär och faller. Och blir liggande! Simulerar svårt skadad, men deltar utan problem direkt efteråt i PP.

Zebrorna ballar ur, dömer 5 minuter och matchstraff på ENGSUND SOM GJORT INGENTING!

Så vad tänker man efter match?

SKITemin gör två mål och en pass och får alltså en avgörande betydelse och visst är han skicklig och visst jobbar han hårt men det var flyt bakom poängen.

Men än värre är det fula överfall och de fula filmningar han ligger bakom o kombination med seriens värste hemmadomare Molgan som köper precis allt som publiken vill, hemma i Småland för Molgan, kombinerat med den osynlige kompisen Sjökvistarn, som visserligen ofta är hygglig men lätt tappar stilen och förnuftet och tar på sig skygglappar.

Jag har förstås inget problem med att tappa en match till Läjkers till 3-1 i matcher.

MEN.

Jag hart förbannat mycket problem med att acceptera att fega uslingar till zebror tillåter den j-a SKITemin dels ostraffat får utfröa brutala, fega överfall som skulle betyda matchstraff, dels filmar sig till fem minuters PP och matchstraff på en lulespelare som gjort ingenting alls.

JAG HOPPAS VERKLIGEN ATT LULEÅ KLACKEN GER DEN FÖRBANNADE FILMAREN SKITEMIN DEN BEHANDLING HAN FÖRTJÄNAR PÅ LÖRDAG.

Om en f d pitbo f d läjkordförande då på fyllan gnyr på twitter skiter jag fullständigt i det!

Sv: Luleå Hockey 2012-2013: Vägen mot SM-GLUDet!
Svinsvin vs. Engsund
När det gäller situationen för vilken Engsund fick fem minuter och matchstraff handlar det om att Svinsvin åker mot sarg med puck med Engsund markerande precis bakom honom och de har fysisk kontakt kropp mot kropp.

Svinsvin ska då göra en manöver, finta bort Engsund och gå till höger, men misslyckas, vänster fot viker sig och han tappar balansen. Eftersom de båda har rörelseriktning mot sargen betyder det att Svinsvin som då tappat balansen blir tryckt framåt, och slår i sarg.

Så långt inga problem.

Men nu levererar Svinsvin en Hollywood. Han blir länge liggande på isen, vrider sig i plågor. Blir till slut hjält upp och med stöd av två läjkersvårdpersoner långsamt ledd av isen och direkt in i omklädningsrummet med ansiktet förvridet av smärta.

Och nu är det dags för zebrorna att hantera situationen. Och inför läjkers hemmapublik tar de ett beslut som helt baseras på filmuppvisningen. De tänker att Svinsvin har blivit svårt skadad och tror att det är Engsund som skadat honom. Här ska markeras! Engsund tilldöms värsta möjliga - FEM MINUTERS utvisning och dessutom matchstraff!

Och när straffet är utdömt visar det sig att Svinsvin helt mirakulöst INTE dött! Han kan t o m komma tillbaka från omklädningsrummet utan stöd! Och han hoppar omedelbart ut på isen igen och spelar i det fem minuters PP som Läjkrarna fått.

Vad kan man säga i efterhand? Domarna har INTE uppfattat att Svinsvin tappade balansen helt på egen hand. Det var vad som orsakade allt och Engsund kan verkligen inte lastas för det. I så fall skulle man i hockey begära att alla spelare alltid ska uppträda på ett sådant sätt att de förväntar sig att vilken motståndare som helst plötsligt tappar balansen. Det är omöjligt att kräva, i så fall kan hockeyspelare i stort sett aldrig vara nära andra spelare.

Men OK. Zebrorna såg inte att Svinsvins fotled vek sig och han tappade balansen. De missade det, och det får man acceptera. Sedan lurades de av Svinsvins uppföljande Hollywood och tog ett helt felaktigt beslut.

Men när de i lugn och ro, efter matchen, kan se filmsekvensen är det omöjligt att missa det. Och här kommer då den helt oursäktliga blundern.

Sjökvistarn tar på sig skygglapparna och förklarar efter att ha granskat situationen i efterhand att "DET VAR RÄTT DÖMT!"

J-a nolla!

Att Engsund dessutom precis kommit in efter en felaktig tvåminuters utvisning gör det hela bara så mycket värre.

Den felaktiga utvisningen handlade om att i Luleås zon åker en Läjk, medan han tittar åt andra hållet, rakt på Engsund och faller. En ren kollision alltså. Inget att snacka om. Men läjken, som åkt på starke Engsund, blir liggande. Och zebrorna tar ett helt obegripligt felaktigt beslut och påstår att det var interference och skickar Engsund av isen.

Även detta har granskats i efterhand och skygglapps-Sjökvistarn förklarar att "DET VAR RÄTT DÖMT!"

J-a nolla!

Och som inte det var nog har zebrorna strax innan Engsund visades ut tagit en jävligt tveksam utvisning på Harju för en hakning, dömd eftersom läjken i fråga rejält spelade med och publiken förstås krävde det.


Även detta har granskats i efterhand och skygglapps-Sjökvistarn förklarar att "DET VAR RÄTT DÖMT!"

J-a nolla!

KORREKT BEDÖMNING AV DET HELA

Läjkers-Luleå. Luleå har tagit över matchen efter första perioden och leder med 1-2. Bara 15 minuter kvar av tredje perioden och förlorar Läjkers är säsongen över för deras del. Publiken är självklart extremt nervösa och upptända och vrålar fram sin åsikt.

Då kollapsar landets värsta hemmadomare Molgan och hans osynlige kompis skygglapps-Sjökvistarn.

Under de avslutande 15 minuterna dömer dessa zebror NIO MINUTERS UTVISNING PÅ LULEÅ! Och märk väl - det fanns inte anledning till en enda minut, men läjkrarna levererar Hollywood efter Hollywood, publiken vrålar och kräver "hjälp" och zebrorna kollapsar - hittar på utvisning efter utvisning på Luleåspelare.

Och i efterhand granskar Sjökvistarn i lugn och ro alla dessa situationer och kommer ut och förklarar "DET VAR RÄTT DÖMT!"

J-a nolla.

Det finns bara en slutsats att dra efter denna granskning. Zebrorna avgjorde matchen för Läjkers del. Under Harjus utvisning kvitterade Läjkers till 2-2, när Svinsvin står inne i målgården och fysiskt sparkar bort Lassi innan han petar in pucken. Mycket möjligt en situation som borde filmgranskats och som säkerligen under grundserien kunnat dömas bort. Men här sker ingen granskning. Eftersom zebrorna nämligen tappat allt under dessa 15 minuter och ensidigt köper filmningar och hemmadömer. Skulle Luleå ha tappat ledningen och matchen om de sluppit spela 4 mot 5 under 9 av 15 avslutande minuter? Knappast.

Det här var en matchstöld och tjuvarnas namn är Sjökvistarn och Molgan och medverkande är Hollywoodarna i Läjkers lag.

Inte undra på att Bulan var skitförbannad på presskonferensen efter matchen!

Sv: Luleå Hockey 2012-2013: Vägen mot SM-GLUDet!
Sven.Savage: Bra sammanfattat...nu kommer nog filmaren bli avstängd några matcher så ni slipper honom.

Sv: Luleå Hockey 2012-2013: Vägen mot SM-GLUDet!
Zappaholic: Du hade rätt. Svinsvinsvin kommer inte att spela någon mer match mot Luleå Hockey.

Om rätt skulle varit rätt hade han dessutom fällts för filmning under matchen men det hade bara blivit ytterligare 5000 kr, eftersom det fortfarande är maxstraff för filmning, tyvärr.

Och dessutom hade Disciplinnämnden kunnat välja att inkludera att han stängts av för bara någon vecka sedan och därför lagt på ytterligare två matcher under motiveringen att han är en återfallsförbrytare.

Men skit samma. Han har skämt ut sig och uppträtt på ett farligt och fuskigt sätt gång på gång och nu får han inte längre vara med.

DISCIPLINNÄMNDENS BESLUT:

Växjöspelaren Brendan Shinnimin fälls för crosschecking i gårdagens match mellan Växjö och Luleå. Hanteringen av ärendet har skett enligt de rutiner som gäller disciplinärenden säsongen 2018/2019.

kvar av den andra perioden av gårdagens möte mellan Växjö och Luleå hade gästernas Johan Forsberg pucken i offensivt sarghörn. Forsberg uppvaktades av två Växjöspelare, tappade balansen och blev knästående på isen med pucken liggande under sig. Växjöspelaren Brendan Shinnimin crosscheckade då Forsberg i nacken med en kraftfull rörelse.

Forsberg utgick ur matchen efter situationen. Shinnimin anmäls för crosschecking, alternativ bestraffning är checking to the head.

Situationsrummet valde att anmäla händelsen till disciplinnämnden som nu har fällt Brendan Shinnimin för crosschecking.

Nyckelfaktorer
– Tacklingen är våldsam och obehärskad
– Tacklingen utdelas på en spelare som är i en sårbar position
– Tacklingen medför stor skaderisk

Avstängning
2019-03-29 till 2019-04-03, vilket bedöms motsvara 3 matcher

Böter
21 250 kronor

TILLÄGG: Wennerholm - ja, nu får han behålla sitt riktiga namn - kommer dessutom med fin information om Svisvinsvin. Personligen hade jag ingen koll på den där spelaren alls, innan han började sina skitfasoner mot Luleå. Men tydligen finns det massor att hämta.
En skicklig spelare? Ja.
En uttalad filmare? Ja.
En ful spelare? Ja.

Wennerholm i Aftontrasan:
Nu hade Brendan Shinnimin inget fläckfritt förflutet när han kom till svensk hockey. Redan som 19-åring junior i Tri-City Americans i WHL blev han avstängd tolv matcher, efter att ha fult ha vräkt in Saskatoon Blades Josh Nicholls i kortsargen. Ett mycket uppmärksammat överfall, som gav den då (2010) längsta avstängningen i WHL på fyra år.

Han blev även avstängd för att ha dragit på sig upprepade utvisningar för diving redan under juniortiden. Känns det igen?

Han är en av fyra spelare som fått böter för diving i SHL den här säsongen och många tycker att det borde varit många fler. Och alla som har ögon att se med kan konstatera att Shinnimin faller både ofta och lätt och det känns som gränsfall nästan varje gång.

Det fanns ingen spelare på isen som föll så ofta i torsdagens kvartsfinal. Men det är situationer som är oerhört svåra att bedöma för domarna på isen.

De två säsonger han varit här har han varit grundseriens näst mest utvisade spelare båda gångerna. Säsongen 2017/18 just bakom Färjestads back Ilari Melart och i vinter i hälarna på Malmös Fredrik Händemark.

Sv: Luleå Hockey 2012-2013: Vägen mot SM-GLUDet!
Sven.Savage: Unnar er verkligen hans avstängning. Förbaskat tröttsamt att se hur han beter sig på isen. Äntligen satte DN ner foten. Det var på tiden.

Sv: Luleå Hockey 2012-2013: Vägen mot SM-GLUDet!
Sven.Savage: Fan Bulan, att du har ett konto på Hockeysnack :P

Sv: Luleå Hockey 2012-2013: Vägen mot SM-GLUDet!
Sawchuk: He he. Att uppfattas som Bulan tar jag som det kanske största beröm jag överhuvudtaget kan tänka mig. Tack för den, Sawchuk!

Sv: Luleå Hockey 2012-2013: Vägen mot SM-GLUDet!
Emil9783: Håller med. Uppfattar honom som en hockeyns motsvarighet till Neymar och vi vill verkligen hålla vår fina sport ren från de avskyvärda filmningar som saboterar sparkbollen.

När vi nu blivit av med den historiskt värste filmare hockeyn någonsin drabbats av - Fläskberget Hollywood - vill vi inte se Svinsvinsvin Hollywood ta över titeln. Förhoppningsvis sparkar Läjkers honom efter säsongen.

Det som sedan kvarstår är ett flertal apor som Fläskberget tränat upp för filmning och som senaste året pysslat med att låta "benen försvinna" så att de ramlar pladask så snart en annan spelares kropp eller klubba nuddat dem.

Bäst vore väl om Apan ASAP lämnar SHL och tar med sig dessa filmare.

Sv: Luleå Hockey 2012-2013: Vägen mot SM-GLUDet!
Sven.Savage: Handlar nog mycket om dagens fokus på framförallt hjärnskakningar. I sin strävan att få bort hjärnskakningarna delar domarna ut hårda straff för minsta tecken på skada. Tycker personligen domarna borde fria oftare när de är osäkra i matchsituationer (ignorera att spelaren verkar vara skadad vid bedömningen på isen, även om spelaren är skadad behöver det inte betyda att tacklingen var regelvidrig) och därefter göra mer bedömningar i efterhand. Det svider ändå mer att få x antal matchers avstängning+dryga böter än matchstraff, och det blir också en mer "rättssäker" process.

Sv: Luleå Hockey 2012-2013: Vägen mot SM-GLUDet!
Peja: Kloka tankar av dig. Vi förstår ju alla och accepterar att domarna inte kan se allt och kan göra misstag. Och det vore värdefullt om möjligheten att utdöma straff i efterhand utökades, sedan domarna kunnat bedöma på nytt i lugn och ro med stöd av matchfilmer. Som det nu är kan de ju bara rapportera filmningar för maxstraff 5 000 kr samt annat som når tröskeln för beslut om avstängning.

Men det kräver ju också domare som kan erkänna misstag i efterhand.

Då kan de inte bete sig som Sjökvistarn, som tar på sig skygglappar för att inte erkänna sina misstag. När det gäller gårdagens match, exempelvis, hävdar han efter matchen att han inte såg Svinsvinsvins farliga crosschecking på Foppa (och anmälde det INTE till disciplinnämnden - det var situationsrummet som gjorde det) men anser också att han förutom det inte gjorde något som helst annat misstag under matchen. Vilken nolla!

Sv: Luleå Hockey 2012-2013: Vägen mot SM-GLUDet!
Skönt att ha spelledigt idag. Man behöver inte vara lika nervös, när ens eget lag inte spelar. Har precis levererat ett antal produkter vid deadline och nu fri att koppla av, skönt!

Nu blir det att småkolla lite på kvartsfinaler med lagen från den sämre delen av SHL

Malmö-Fulunda
Fulunda har ju hittills krossat Malmö varje gång hemma, men Malmö vann ju senast i Skåne, så vem vet. Joel Lundqvist frikändes av disciplinnämnden vilket jag tycker var ett korrekt beslut.

Alltid kul med Malmös inställning och Cowboy-hockey. Ser gärna att Malmö vinner idag.

Apan-Djurgårn
Nu kastar Apan in lille lindvall med spaden igen, en jäkla karusellverksamhet med köpta vakter hos Apan. Konstigt att de aldrig någonsin insett att det vore en god idé för en hockeyklubb att starta en egen utveckling av hockeymålvakter?

Jag skulle förstås helst sett att Luleå fick nöjet att sparka Apan ur slutspelet, men som det nu är är jag mycket nöjd om Djurgårn förpassar primadonnorna, filmarna och fulspelarna med tomma läktare till sommarsemester.

Sv: Luleå Hockey 2012-2013: Vägen mot SM-GLUDet!
Nu räknar jag på intet sätt med att Luleå vinner kvartsfinalen mot Läjkers.

Tvärtom, jag räknar tills vidare med att Läjkers vinner tre matcher i rad och slår ut oss. Men när det gäller de övriga kvartsfinalerna kan man ju ha önskningar och de baseras förstås i första hand på vilka motståndare vi får i semifinal, om vi nu trots allt skulle nå semi.

Då kan jag konstatera följande:

1. Om HV slår Ulfven - Då blir det Luleå HV i semifinal.

Men vinner Ulfven gäller

2. Om Fulunda slår Malmö - Då blir det Luleå-Fulunda i semifinal.

Men vinner Ulfven och Malmö gäller

3. Luleå möter vinnaren Djurgårn/Apan i semifinal

Allvarligt talat: Jag tror att Luleå har bättre chans mot samtliga potentiella motståndare i semifinal än vi har mot Läjkers, som vi just nu möter i kvartsfinal.

Man får jag välja ser jag ju gärna att Ulfven och Malmö vinner eftersom vi då får vinnaren Djurgårn/Apan i semi.

• Djurgårn betyder att jag får se alla matcher på Hovet live.
• Apan betyder att vi får chans att sparka ut Apan.

Så min förhoppning idag är självfallet att Malmö vinner mot Fulunda. För att ge bästa möjliga semifinal för Luleå om vi nu - mot alla odds - skulle nå semi.

Men min prognos - om nu Luleå skulle nå semi, vilket förstås antagligen bara är en teoreitisk möjlighet, men ändå - är att det blir följande sannolikhetsordning:
1. Luleå-Fulunda
2. Luleå-HV
3. Luleå-Djurgårn/Apan

så...

KOM IGEN, MALMÖ!

Sv: Luleå Hockey 2012-2013: Vägen mot SM-GLUDet!
Så jävla pinsamt att se!

Apan Djuse får en enkel bult i ryggen och gissa vad?

Djuses "ben försvinner"!

Han kastar sig i princip rakt framåt för ett magplask på isen.

Och zebrorna låter sig luras, Apan får PP, och i Apbåset gnuggar Apans extrainsatte "tränare" Fläskberget händerna.

Men Apan är skitkass i PP igen, det var andra möjligheten de lurade zebrorna Wolfram och Nord att bjuda Apan på redan i första perioden. Fortsättning följer...

Sv: Luleå Hockey 2012-2013: Vägen mot SM-GLUDet!
Fulunda tar ledningen 0-1 efter mål av hitte-Joel i PP.

Inte bra. KOM IGEN NU, MALMÖ!

Sv: Luleå Hockey 2012-2013: Vägen mot SM-GLUDet!
Fulunda sätter 0-2.

Obra. Det innebär - förutsatt den iofs bara teoretiska möjligheten att Luleå når semi - att det lutar mot att det isf blir Luleå-Fulunda i semi; om nu inte HV skulle vinna mot Ulfven.

Sv: Luleå Hockey 2012-2013: Vägen mot SM-GLUDet!
Änk-ligen - och mycket rättvist!

Djurgårn tar ledningen med 0-1 sedan lille lindvall står och fäktar meningslöst i apmålet när skott kommer.

0-0-dyrkarna Apan har gjort vad de kan genom att hålla sig till sargen och avlossa s k primadonnaskott, sådana som du och jag utan vidare räddat genom att bara stå ivägen utan att göra något.

Men nu har DIF ledningen inför minst drygt tusen åskådare i den "välbesökta" Aparenan.

Sv: Luleå Hockey 2012-2013: Vägen mot SM-GLUDet!
Wolfram och Nord - de meningslösa hemmazebrorna - skämmer ut sig big time. Först fäller en Apa en gårdare utan puck, sedan slår en Apa klubban ur en gårdares händer och med det övertag Apan då får - när zebrorna råblundar för två aputvisningar i samma byte - myglar Apan in 1-1.

Man kräks!

Sv: Luleå Hockey 2012-2013: Vägen mot SM-GLUDet!
Mycket vackert!

Kioskflickornas Holloway slår en primadonnapack efter blå i Djurgårns zon men Axel Jonsson-Fjällby bryter och åker naken mot Apmålet. Två apor hänger på men är så j-a långsamma att Fjällby når apmålet med två meters försprång. Och väl där sätter han enkelt 1-2 på lille lindvall som står stilla och försöker gömma sig.

Sv: Luleå Hockey 2012-2013: Vägen mot SM-GLUDet!
Mlmö har iaf reducerat till 1-2 mot Fulunda. Fint så, kom igen nu, Malmö!

Nehej, shit! Fulunda sätter 1-3 nu.

Sv: Luleå Hockey 2012-2013: Vägen mot SM-GLUDet!
Den ofta avstängde köpespelaren jensen pangar till med klubban över benet på en gårdare och fäller vederbörande till isen.

Inte ens hemmazebrorna kan undvika att visa ut köpspelar-Jensen, och då buar den kompetenta publiken.

I PP sätter Djurgårn 1-3 på lille lindvall i femte luckan trots att skottet från 15 meter är helt synligt för lille lindvall som väljer att stå orörlig.

Sv: Luleå Hockey 2012-2013: Vägen mot SM-GLUDet!
Verkar som att bortaklacken för Djurgårn äger arenan i Apschtaan, för de är de enda som hörs.

Fast man får ju förstå att de är svårt för den dominerande hemmapubliken - i form av tomma stolar - har svårt att svara.

Sv: Luleå Hockey 2012-2013: Vägen mot SM-GLUDet!
KHL, Gagarin Cup.

I västra konferensen möts som vanligt CSKA och SKA i final och CSKA v
har vunnit första matchen med 2-1.

I östra konferen möts Avangatd och Salavat Yulaev, UFA och första matchen är precis över. Salavat hade ledningen med 2-3 i tredje - två assist av Limpan Omark - men Avangard hann få in 3-3 och vann på sudd.

Sv: Luleå Hockey 2012-2013: Vägen mot SM-GLUDet!
Malmö studsar lite tillbaka, har nu 2-3 på Fulunda inför treje perioden.

KOM IGEN, MALMÖ!

I Apschtaan leder Djurgårn med 1-3 mot Apan, trots enorma försök av de av Apan säkerligen avlönade hemmazebrorna Wolfram och Nord.

Sv: Luleå Hockey 2012-2013: Vägen mot SM-GLUDet!
Ett j-a flytmål av Apan fram till 2-3. Det är primadonnan kioskflickintressenten som klappar på från normalt aphåll - sargen - och pucken går faktiskt in i femte luckan, som vore det glipan Söderström som hade spaden.

I Malmö har det faktiskt kvitterats! :-)

Sv: Luleå Hockey 2012-2013: Vägen mot SM-GLUDet!
Och blygdenspelaren Berglund tycker det är en utmärkt idé att slå en indianare som Axel Jonsson-Fjällby bryter, avancerar fram och pangar in 2-4 på den paralyserade lille lindvall.

He he...

Sv: Luleå Hockey 2012-2013: Vägen mot SM-GLUDet!
Bara tre minuter kvar av matchen i Apschtaan med ställningen 2-4 och Djurgårn kommer förstås att vinna för tredje matchen i rad, trevligt.

Hoppas att det tar slut snabbt nu, så jag kan byta och kolla Cowboy.hockey-Malmö mot Fulunda; just nu 3-3.

Sv: Luleå Hockey 2012-2013: Vägen mot SM-GLUDet!
Tjugo sekunder kvar, 2-4 för Djurgårn och Apan kör utan lille lindvall som nu är paralyserad i båset i stället, där han har oturen att behöva stå ut med Fläskberget, sopm traskar runt och oupphörligen släpper sig, att döma av minerna i ansiktet på närsittande apor.

Som alla förstås. Djurgårn har redan nu vunnit matchen och leder nu mer 1-3 i matcher. Kan avgöra hela skiten på måndag på Hovet. Trevligt!

Den ilskne kvänen kommer förstås att bli ond:-)

Sv: Luleå Hockey 2012-2013: Vägen mot SM-GLUDet!
Satan! Fulunda sätter 3-4. Men 4,5 minut kvar. Kom igen Malmö!

Sv: Luleå Hockey 2012-2013: Vägen mot SM-GLUDet!
Saxat ur sexpressen Nyström om Apans match ”Enligt den officiella publiksiffran var det fullsatt i Skellefteå Kraft arena. Det är inte sant. Där var förvånansvärt många tomma stolar i arenan under den fjärde kvartsfinalmatchen mellan Skellefteå och Djurgården och det blir ännu mer märkligt om alla biljetter ändå var sålda.”

Har kommunen köpt tomma stolar igen, ha ha ha - komedin tar aldrig slut därnere i schtaaan

Sv: Luleå Hockey 2012-2013: Vägen mot SM-GLUDet!
Nope, det gådde inte. Fulunda vinner med 3-5.

Efter matchen diskussion med Peter Andersson angående en ful tackling av Fulundas Fulsimon Hjalmarsson som vid 3-3 bara får 2 min när han skulle haft 5 min och match. Men vad kan man vänta sig av Älvsby-Öhlund och Holm?

Nu har vi:

Warulfven-HV 2-2
Luleå-Läjkers 3-1
Fulunda-Malmö 3-1
Djurgårn-Apan 3-1

Det börjar närma sig avgöranden och semifinal. Sönt att se att Apan är på väg ut och de får nog ingen mer match hemma. Och då kan vi börja räkna dagarna - om två månader får vi bokslutet för Apan. De går förstås mot förlust på miljoner för tredje året i följd men hur mycket blir det?

Sv: Luleå Hockey 2012-2013: Vägen mot SM-GLUDet!
Osj02: Ja, jag såg från matchen hur kommentatorerna säger "det är fullsatt" samtidigt som man ser jättestora luckor överallt.

Det är verkligen pinsamt hur Apan - med sin värdegrunnnnnnnd - ljuger så förbannat med sina apsanningar. Det är ju officiellt att Apan rapporterar tomma stolar som "åskådare" och hävdar att kommunen betalar biljetterna men nu börjar det bli rejält löjligt och det vete fan om inte Apan själv betalar biljetterna till sig själv, för att kunna ljuga om att de har åskådare som de inte haft.

Värst var ju när de skämde ut Sverige i CHL genom att ta emot Helsingfors inför noll åskådare men ljuga och påstå att det satt 1500 och tittade på, samtidigt som vi alla såg att det var tomt.

Jag uppfattar det som att det finns tre grader av lögner:

Lögner, förbannade lögner och Apsanningar.

Sv: Luleå Hockey 2012-2013: Vägen mot SM-GLUDet!
Vilka spännande matcher i kvalet.

Oskars tar ledningen med bara ett par minuter kvar av matchen och då tar Timrå ut vakten - och kvitterar i slutminut!

Precis som i match ett!

Och nu blir det sudd igen!

Sv: Luleå Hockey 2012-2013: Vägen mot SM-GLUDet!
Och den här gången det Oskars som sätter vinnande sudd-mål och det står 1-1 i matcher. Spännande fortsättning!

Sv: Luleå Hockey 2012-2013: Vägen mot SM-GLUDet!
Spännande i kvalet. Otroligt jobb i IKO att utmana mot SHL. Flera norrbottningar som bidrar både i spelartruppen och i organisationen. Imponerad av Kentää och hans prestationer. Vad månde han kunna göra med Björklöven. Det blir väldigt spännande att se. I den stan finns ju resurser och framtidstro. Om man får med sig partners, och numera är det inte bara offentlig sektor i Umeå utan en stark privat sektor och kraftig befolkningsökning, så finns alla möjligheter att göra nåt riktigt stort där. Men jag antar att den kommunen inte köper några tomma stolar i arenan. Ser fram emot konkurrensen i det länet. Hela Norrlands lag får kanske omdefiniera Norrland till bygden mellan Frostkåge och Bygdsiljum. En bygd som verkar fostra egna perodukter som ingen annan. 😀 Det bli nåt att följa kommande år. Kanske möts länskamraterna i en kvalfylld serie framåt nästa vår.

Man får ju ändå konstatera att IKO inte har förutsättningar för SHL spel. Förstår också att flera spelare för nästa säsong redan är klara att gå till andra klubbar. Imponerad är jag hur som helst över deras spel och allt de presterat, mycket bra för breddning av svensk hockey elit, kul för oskarshamnsborna att få nosa på högsta eliten men jag ser personligen helllre Timrå kvar i SHL. Hoppas dock på en 7 matchers drama i alla fall. Det är underhållande. Lycka till båda lagen.

Ser också att Yoda har startat en ny nick i ske-boken. Man kan ju undra hur han hinner med alla sina alias men är man beeeep så är man.

Sv: Luleå Hockey 2012-2013: Vägen mot SM-GLUDet!
Osj02: Klokt tänkt om kvalmatchen. Kul att Oskar lyckats så bra men eftersom det redan nu är klart att de tappat många viktiga spelare och Kenttä till nästa säsong skulle klubben nog - om den nådde SHL - bli ett slaktoffer och det gör ingen lycklig. Möjligen jag, som skulle få chans att se SHL-hockey live när jag är på Öland.

Trevligare om andelen lag från Norrland i SHL behålls och Timrå blir kvar.

Kenttä går väl till Burkölen och därmed kan vi ha gått hopp om att han upprepar vad han gjort i Aspis och Oskars och att Burkölen därför lyfter och tar sig upp, gärna efter en kvalserie med ett närliggande lag. Får de också sällskap upp av MooDoo blir man riktigt nöjd:-)

Men på vilkas bekostnad? Troligen Örets eller Morsans.

Hur snabbt kan vi hoppas se Burkölen mot Apan i kvalserie? Redan nästa vår? Inte omöjligt. Kenttä brukar lyckas snabbt.

Och Apan verkar nu slutgiltigt ha kollapsat. Djurgårn har änk-ligen vaknat och kommer nog att sparka Apan till sommarsemester redan i morgon. Ut i kvarten igen, tomma läktare, de flesta i ledningen sparkas eller avgår. Köpespelarprimadonnorna flyt eller sparkas, inga dugliga junisar att plocka upp. Nybörjare utan erfarenhet ska hitta nya spelare och tränare.

Ja. Jag tycker att det mesta talar för att Apan ersätts av Burkölen nästa vår. Trevligt!

Sv: Luleå Hockey 2012-2013: Vägen mot SM-GLUDet!
Tycker Samhall-am fortsätter vinna respekt. När det gäller Svinsvinsvins avstängning kommenterar han bara beslutet med:
"– Jag håller den linjen som jag gjort tidigare. Jag kommenterar inte deras beslut. Vi konstaterar vad de har beslutat, rättar oss efter det och går vidare."

Dessutom lägger han till:
"Men störst förlust blir det nog för Luleå-publiken."

Kul sagt.

Sanny skriver:
"Jag tror faktiskt också att publiken i Luleå kommer sakna ”Chicken” Shinnimin som de kallar honom."

Lite lustigt att han tar den vinkeln också. Men för oss som vet att Samhall-am och Sanny gick i samma klass i grundskolan i Huddinge är det inte så överraskande. De har förstås snackat med varandra, gamla kompisar som de är.

Märks det på annat sätt? Är Sanny pro-Läjkers i sina "objektiva" kommentarer.

Javisst. Pröva den här:

"I slutspelstider uttalar sig lagen aldrig om skador. Någonsin.
Trots det hann inte ens gårdagens match mellan Växjö och Luleå ta slut innan vi fick veta att Johan Forsbergs axel minsann var ur led efter den crosschecking han fått från Brendan Shinnimin. Ett sätt att försöka sätta press på hockeys disciplinära instanser? Självklart. Klart som tusan att Luleå då gör allt för att skipa rättvisa och försöka sätta press på alla instanser och så tydligt gå ut och berätta omfattningen av Johan Forsbergs skada för att få Shinnimin avstängd.
Det är ju slutspel. Ingen ”överkroppsskada” eller inte ”hunnit prata med honom ännu” här inte. Sätta press. På- och utanför isen."

Sanny vill alltså påstå att Luleå gick ut med detta för att få Svinsvinsvin avstängd och att lag ALDRIG berättar om skador direkt.

Lite problem med sanningen där, Dr Sanny? Har du exempelvis missat alla gånger lagen förklarat att en spelare fått en hjärnskakning? Eller har Dr Sanny haft svårt att förstå att det ofta kan vara svårt att omedelbart bedöma en skadas omfattning och konsekvens utan att man får ta till uppföljande röntgenundersökningar och liknande? Och därför inte kan säga något om skadan förrän efter några dagar?

En axel ur led är dock en axel ur led och det är en diagnos som är omedelbart lika klar som t ex vore det en utslagen tand. När det gäller prognos är det svårt att bedöma utan att veta om han tidigare haft axeln ur led, om det som hände kombinerades med skador på struktur i ledkapseln och så vidare. Så vi får se, men risk för att han nu inte kan spela hockey en längre tid, eftersom det sannolikt då riskeras ny axellux och ännu svårare skada. Men vi får se, det ger sig. Att axeln var ur led efter Svinsvinsvins fula överfall är dock inget att hymla med.

TILLÄGG: Läser nu att Foppa dagen efter hoppas vara tillbaka snart men samtidigt säger han att "– Det gör väldigt ont i dag." Det låter inte så bra, tycker jag. Att det gör ont dagen efter talar för komplicerande skada i axelledens strukturer. Hade det varit mer formen av spontanluxation och han haft liknande förut skulle det knappast gjort ont efter att de i omklädningsrummet dragit axeln i led igen. Nej, han blir nog borta ett tag nu tyvärr. Jävligt synd om nyckelspelare försvinner med skador för oss (håller tummarna för att inte Olle också blir fortsatt borta).

Men Dr Sanny har en annan bedömning. Det gäller ju en spelare i Sannts polare Samhall-ams lag.

Vidare fortsätter Dr Sanny, om Svinsvinsvins avstängning:
"Kan faktiskt till och med tycka att straffet är för hårt men tänker inte spela ut kortet om att Shinnimin straffas hårdare än någon annan. Jag kan bara konstatera att om det var Shinnimin som krockat med en Luleåspelare på samma sätt som Oscar Engsund gjorde med Filip Cederqvist igår hade det fullkomligt tagit hus i helvete. Det kan ingen förneka"

"Jag tänker inte spela ut kortet", säger Sanny, och spelar omedelbart ut kortet.

Jahaja. Är det bara jag som tänker på en president som kommenterar sitt eget uttalande "You can do anything.” “Grab them by the pussy" med att "jag har den största respekt för kvinnor".

Liknelsen är dessutom befängd, för att inte säga demonstrerande extrem cyklopuppfattning.

Sanningen är ju den att Engsund i två byten efter varandra fick 2 min + 5 min + matchstraff som samtliga var fullständigt felaktiga, men utdömda i matchens slutskede då zebrorna kollapsade för hemmapubliktrycket ch såg fel gång på gång.

Den första utvisningen - som Dr Sanny kommenterar - är ju en kollision punkt slut där Engsund gör ingenting alls än att finnas på isen när en läjk åker på honom. Den andra är fullständigt åt helvete. Jag har sett filmsekvensen gång på gång på gång och allvarligt talat: jag kan inte säga att Engsund överhuvudtaget gör något. Det syns inte att han tacklar eller bultar eller någonting. Han finns bara nära Svinsvinsvin. Det som händer är att Svinsvinsvin vrider sin vänstra fot utan att någon påverkar honom, han tappar balansen. Och sedan kör han stora Hollywood, filmar loss utav bara helvete, leds bort till omklädningsummet vridande av plågor. Bara för att direkt hoppa in, när zebrorna lurats att ge Engsund matchstraff. Efter matchen tillfågas Svinsvinsvin om hela situationen och svarar att "den minns han inte"...

Jodå. Nog fanns det en j-a massa för Dr Sanny att kommentera där.

Men det gör han inte.

Kompiskorruption luktar illa när helst den uppträder. Och det är illa när en självutnämnd expert via SeMer och artiklar i tabloid väljer ..."Ett sätt att försöka sätta press på hockeys disciplinära instanser? Självklart."

Sv: Luleå Hockey 2012-2013: Vägen mot SM-GLUDet!
Engsund i Kurran om matchstraffet:

– Han driver ner på kanten och ska göra en frånvändning när han kommer ner i hörnet. Jag visar bara att jag är där och han snubblar på sina egna skridskor och faller in i sargen. Jag tycker han överdriver fallet och ligger kvar som en död fisk. Han spelade ju nästa byte, säger Engsund och forstätter:
– Man ser klart och tydligt på videon att jag inte puttar honom utan bara är där.
Det är ingen spelare som man vill ha och göra med. Jag skulle skämmas om jag spelade i samma lag som honom. En idiot till spelare. Sånt där avskyr jag. Det är en skam för sporten och ska bort.

Håller med Engsund fullständigt. Han är bara där. Allt är en superfilmning av Hollywood Svinsvinsvin. I klass med Neymar. Eller värre.

Hoppas Läjkers skiter i att ha honom med nästa säsong. Sån skit vill vi inte ha i SHL. Usch!

Läjkers filmningar och zebrornas kollaps genom att sista 15 minuter av tredje perioden ge Luleå 9 minuter boxplay - allt på felaktiga utvisningar - stal matchen av oss.

Fusk och zebrakollaps i nivå med när Höjdhopparen stal en match av oss i Scandal-i-analium för några år sedan. Speciellt när den j-a Sjökvistarn efter att efter matchen i lugn och ro kontrollerat matchfilmen och förklarar "Vi gjorde inget fel!".

SKÄMMES; TAMMEFAN!

« · 1961698 · »