Thors 22: På tal om lyckade nyförvärv, undrar jag om Sundlöv är ute och letar efter något nytt, eller kommer han nöja sig med vad vi har? Inte minst finns det pengar till det i så fall...
puffe: Jag tror du får lugna ner dig lite ibland puffe. Än om det kan verka som att vissa här, inklusive en själv, sitter dygnet runt och bevakar HS så är det inte riktigt så. Man får skriva ett inlägg och vänta på svar ett tag. Kan ta någon dag ibland. Det blir inte till ens fördel att skriva 3-4 i lägg inom en timme där.man inte tycker sig få något svar.
Sen allmänt här så tycker jag att man får kritisera, men det får gärna finnas något konstruktivt i det om man ska skriva 10talet inlägg. Problemet blir ofta att dom som klagar skriver samma sak i massa inlägg. Kan iofs vara samma på den andra sidan också men. Att vara positiv sprider sällan lika dålig stämning av någon anledning...
puffe: Jag skall ge dig ett sista inlägg och jag hoppas verkligen att kronan trillar ner, sen avslutar jag denna diskussion med dig.
Det hela började med att du skrev några gnälliga inlägg vilket man absolut kan göra eftersom jag uppfattade det som att just dom var i affekt pga det usla resultatet i matchen. Sen tyckte du att Modo var dåliga på att värdera sina lägen i egen zon, speciellt när man leder matcher och det är lite tid kvar, du tyckte att man borde kunna flippa ut puckar oftare än att spela efter Hellkvist system där man spelar en passning in framför eget mål, JAG tror att dom flesta håller med om att Modospelarna ska vara bättre och helst 100% i detta men det är en utopi, MITT svar till dig ang detta var att Modo som har rätt många unga/juniorer i laget kommer göra dessa ”misstag/felvärderingar” tills de berörda fått mer träning och rutin OCH att vi bör sitta lugnt i båten eftersom det är ca 40 omg. kvar tills det blir allvar på riktigt.
Sen skrev du att Wernblom var duktig på att värdera dessa lägen, det är han säkert MEN han har lite svårare med andra värderingar i sitt spel, speciellt det fysiska spelet där han ibland är lite för het. Där någonstans brann det för dig och påstod att jag blandade och gav, sen drog du upp något med att du aldrig sagt något om Werner i offensiv zon,NÄ det har du inte OCH det har inte jag heller, så i det fallet var det du som ”svingade hej vilt”.
När du ska skriva ett inlägg till någon så är det bra om du kommer ihåg vad du skrivit tidigare så vi kan bemöta dom på bästa sätt.
Önskar dig en bra söndag och så sätter jag punkt för denna dusskussion!
puffe: Jag tål verkligen kritik och svingar definitivt inte hej vilt, jag bemötte ditt dumma kritiska inlägg med konstruktiv kritik, tål du inte att man ger dig konstruktiv kritik så kanske du ska sluta skriva här!
Antingen förstår du inte eller så vill du inte förstå, svårt för mig att avgöra men jag misstänker att det är de första.
Man är inte alls tokig eller tragisk om man”gnäller” men varenda vuxen (förhoppningsvis) vet att gnäll som inte är konstruktivt är meningslöst odiskuterbart och hör inte hemma bland vuxna. Man kan dock skriva saker i affekt som man kanske inte riktigt menar, men det tror jag nog alla förstår när det händer!
Jag har varit på detta forum sen 2006 (under en annan användare tidigare) och gjort långt över 10 000 inlägg genom åren så du får väl dra din slutsats om det.
Avslutningsvis vill jag be om ursäkt för att jag skrev det där om diagnos etc. det hör inte heller hemma inget forum som detta och för det är jag uppriktigt ledsen att jag skrev till dig och ber om ursäkt för det!
{5647}: Mitt absolut sista inlägg här. Förutom att jag blir beskylld för ditten o datten, vad konkret vad saknar verklighetsförankring i mina inlägg(förutom Sd-grejen då...).
Vad , exakt har jag skrivit, som inte är verklighet. Hoppas att du är Man att skriva det. Du skriver ofta här, men förtydliga Dej om vad jag saknar verklighetsförankring till???
Precisera gärna!! Har du inget att komma med så är du , liksom jag, förbrukad på detta forum.
Men ge gärna exempel eftersom du anklagar mej. hoppas du är Man nog att stå för dina påståenden. God Natt alla MoDoiter
{5647}: Oj, jag har enbart kritiserat hur vi gör när vi har puck i egen zon. Du, exempelvis börjar babbla om Foppas uppspel, vissa andra börjar babbla om juniorer.
Om någon nånsin skulle läsa vad jag skrivit så är mina inlägg konkreta, däremot är ditt inlägg om Foppa omöjligt i sammanhanget.
Men jag är väl boven då, så lämnar forum så ni kan sfortsätta skämta om diagnoser mm
Gavelo: Ja han tyckte vi slarva bort matchen mot VH, mot pantern verkar det som han tyckte vi gjorde en bra match men de offrade sig hänsynslöst. Lät som han ändå vart rätt nöjd med Pantern, vi borde tagit mer direktskott.
puffe: kommer inte att närvara mer här, eftersom man är dum i huvet diagnos mm. Men kan du bara förklara vad som är så provocerande med det jag skrivit. Du verkar ja ändå ha koll på läget. Vore ärligt om du kunde berätta så jag vet?????
{7943}: varför ska det bli ekonomiska problem i Iko när Kenta lämnar? Han lever ju i stort sätt på juniorspelare och spelare från division 1 , och han gör det riktigt bra med !
puffe: Jag hade en liten skiten åsikt, vi är alldeles för dåliga att värdera vad vi gör när vi har puck-kontroll i egen zon. Då blir man parias. Många har åsikter, jag får höra att jag har diagnos, mm Va skönt med sådana kompisar. Men ingen konkret kritik utan bara knivhugg. Hoppas ni mår bra i er lilla damm. Fruktansvärt, Förtsår att Sd växer i Sverige. Fortsätter älska MoDo, men inte här
{5647}: Kan du förklara bättre tack, har vikt mitt liv åt MoDo, men detta är knivhugg. Förklara, gärna inför detta forum, vad jag gjort för fel. Sedan låämnar jag denna sida, men , berätta vad jag gjort så fel?
puffe: Som sagt, vore klädsamt om du förklarade Dej. Ska man kallas 'diagnos' mm för att man inte följer strömmen? Du är ju ändå en av de smarta här, vad har jag skrivit som är så fel??
{5647}: Menar du angående mina diagnoser o sjukdomar, eller min åsikt att MoDo inte värderar när man ska spela enkelt eller ej? Vad består mitt gnäll i ? Jag bli9r bemätt som tragisk ocj med diagnos(vilket halva befolknngen har). Kan Ni vara konkreta, snälla!?
puffe: I det här fallet tycker jag att det är oerhört svårt att förstå dina argument och ditt gnäll helt utan konstruktivitet. kanske ingen säger emot Gavleo då de flesta helt enkelt håller med honom mer eller mindre. det är vad jag tror.
Gavelo: Apropå diagnos, vill inte vara sån, men du tål inte kritik, du svingar vilt hit o dit. försök tänk efter o var lite konstruktiv i stället. Man får inte 'gnälla' på detta forum, då är man lite tokig, enligt dej(eller tragisk). Hoppas du inte är representativ för detta forum, för då är du snart ensam här. Kanske det du vill? Då säger ingen emot Dej?
Amitiel: Antar att man går på Karlqvists gamla lön, gissar att man även går delvis Tobias Ericssons gamla lön. Har Ritola fått en någorlunda marknadsmässig lön är det nog rätt nära sanningen ändå.
Gavelo: Den här med passningar in i mitten som vi kör med borde vara rätt svårt att stoppa, känns som att man behöver offra två man för det. Eller vad säger nu andra demontränare som hänger härinne;)
{7943}: IOK levde ju i stort sett på inlånade spelare hela förra säsongen + att man gick långt i kvalet vilket bör ha renderat i en bra uppsida ekonomiskt.
Tarasov: Per "Kenta" har tydligen en ledarstil som kostar! Han verkar gå in i kaklet och då får det kosta vad det kostar! Titta bara på Asplöven som han lämnade i total ekonomisk kris! Efter en rekonstruktion så spelar de nu med ett Juniorlag som är på gång att ramla ur div1!! Ska bli intressant att se hur IOK mår ekonomiskt när Per lämnar!!
Eller: Rätt lugn match för honom. Kings riktigt svaga i andra. Nästan jobbigt lugnt där för Ullmark. Synd på nollan. Sabres tog en "ni tacklade min kille så jag kastar handskarna" utvisning där Kings fick ett sidledspass med stenhårt avslut där Ullmark hade Kopitars röv i ansiktet.
{7639}: Det går fort i hockey, nyss lite ohotad 1:a, en förlust till och vi kan ligga ungefär i mitten av tabellen, historien upprepar sig (kanske)!!
Det blir ju horribelt viktigt att vinna nästa match för att få häng på Oskarshamn som löjligt nog verkar fått ihop ett topplag i år igen (hur fan gör dom?) Leksand har en märklig förmåga att alltid hänga med i toppen även fast man ser dom torska lite nu och då, och Pantern, kanske världens enda lag utan hemmapublik och brukar ha en omsättning av spelare varje säsong som en vanlig klubb har på 3 år är också (som vanligt) med i topp5, AIK som har enormt hemmastöd och en lyckad insamling har ekonomiska muskler att hålla sig topp 3 hela säsongen och bättre.
Confusius: Ivandrago har väl kikat på skottkartorna och där brukar det se bra ut för oss. att vi har näst sämst räddningsprocent känns inte bra. Hanses har inte varit så bra som han behöver vara.
puffe: Ja han har varit galet bra och räddat oss i två matcher, resten har han tyvärr varit slätstruken i! Ska vi vara ett topplag måste vi kunna ställa högre krav på honom, en målvakt i ett topplag ska ligga på 92%-93% inte 89%. Sen kan man naturligtvis diskutera om det är Hanses eller försvaret som varit svagt om man nu vill det.
Robin Ztorken L: Till skillnad från tidigare år har vi ett grundspel att falla tillbaka på. Tidigare matcher mot Pantern har vi blivit mer eller mindre överkörda, igår ägde vi spelet till 100% men tyvärr fattades skärpan i passningar och avslut för att man skulle kunna förvalta lägena.
Pantern är jävligt tunga i närkampsspelet, där fick många av det yngre gardet i Modo problem. Hade förmodligen gått bättre med Dackell i målet igår, hoppas man löser målvaktsfrågan så snart som möjligt, så Hanses får avlastning.
Robin Ztorken L: Känslan är iaf ändå bättre än tidigare säsonger, det finna ju äntligen något i Modos spel som ser riktigt bra ut, tidigare säsonger har man ändå nästan förstått att vi inte är bättre än runt 10 plats medans man denna säsong bör kunna ligga topp3 om allt stämmer. Förlusterna suger stenhårt men samtidigt så har vi inte varit utspelade utan snarare tvärtom, ibland studsar det rätt och inbland fel.
Gavelo: Låt oss nu hoppas att vi är inne i en tillfällig formsvacka, så att inte detta är vår normalstandard och att vi överpresterat de första 10 omgångarna.
Men ofta är det ju så när man bygger nytt det är två steg framåt och ett bakåt, innan bitarna faller på plats. Sen, tyvärr, så känns inte Målvaktssidan helt trygg, tycker Hanses blandar o ger lite för mycket mellan varaven.
puffe: Du började att gnälla på värderingar; att Modo gör dom fel ellerhur, då svarade jag att Modo som har många juniorer gör fel värderingar pga av orutin bland annat, sen spelar laget ett helt nytt spelsätt och håller på att lära sig detta vilket tar tid, DU BÖRJADE GNÄLLA, jag gav dig ett korrekt svar. Övrigt har jag inte sagt ett ord om Werner i offensiv zon?,,jag skrev att han har svårt med andra värderingar som tex det fysiska spelet som svar på de du skrev om att han minsann är duktig på att värdera spelsätt i egen zon. Det blir riktigt patetiskt när du skriver att jag fabulerar, det förstår du kanske?,! Jag kan inte förklara det enklare för dig, förstår du inte så tycker jag synd om dig, iofs gör jag det redan på något tragiskt sätt.
Gavelo: Men för Satan, läs vad nån skriv, innan du kommenterar. Läs vad jag skrivit. Inte ett ont ord om juniorer(även om dom också gör fel). Du påstår en del som jag inte sagt, skärp dej! Och sedan vad Unge Herr Wernblom gör i anfallszon har intet med speluppbyggnad att göra. Sluta fabulera