Skellefteå AIK

SHL · 16006 inlägg · 301 ämnen

« · 1895263 · »

Sidan uppdateras nu automatiskt med de nya inlägg som skrivs.


Sv: Dynastiernas dynastiförenings guldresa
50/50 om det är mål...

Sv: Dynastiernas dynastiförenings guldresa
Zappaholic: troligtvis inte mål
Det känns som etablissemanget önskar en längre serie med mer pengar och reklam

Sv: Dynastiernas dynastiförenings guldresa
{7804}: Du menar precis som Lindholm? Han låg ju kvar en stund och spelade direkt nästa byte...

Sv: Dynastiernas dynastiförenings guldresa
Rytter:

Det är en tuff utv.

Pesonen spelar. Var inte han skadad och låg kvar?

Sv: Dynastiernas dynastiförenings guldresa
{7804}:

Hoppar in den? Du kan inte har sett mycket hockey. Det är en clean hit, kolla alla tacklingar ofta släpper skridskorna vid träffen. Det där är inget hopp så det kan han inte tagit för och det är ingen utvisning pga det iaf. Klaga inte på domarna för än så länge är dom helt på er sida.

Lindholm skulle kunna få en 2:a när han la armarna om halsen på Shinimin.

Sv: Dynastiernas dynastiförenings guldresa
Rytter:

han åker för en boarding, men tror ha åker för att han hoppar in den i sista skäret. 50/50 situation och hårt dömt ska medges.

Sv: Dynastiernas dynastiförenings guldresa
eltifoso:

vilken av Växköps utv är felaktig menar du?

Två är odiskutabla efter spel med klubban, vid Rasmussens så hoppar han in i tacklingen. Men den är ändå 50/50, har sett de frias också. I spel 5-4 så crossar Rahimi Lindholm i ryggen så han flyger in i mål. Det kan både bli för cross och delaying the game. Ser det om och om igen, i BP när det osar katt så crossas eller knuffas en motståndare in bakifrån i buren som då hamnar ur läge. Så en utv för de två situationerna är rättvist.

Vid Olofsson tvåa i slutet så ligger Pesonen kvar och det blir 2 min. Jag trodde man fick göra så? Shiminin håller på så i varje byte. Hoppas han också börjar åka ut, utan att våra spelare ligger kvar och har sig på isen.

Synd att vi inte får in pucken, men vi känns då minst lika bra. Justeringarna i spelet då vi går ned djupare med ytterforwards i uppspelsfasen är lyckosam, i PP så är det mer varierat och inte bara Jocke som ska göra det.

Ser ok ut, och spelarna har en tro på vad de gör och det är det viktigaste. Växköps inköpta är bara av kött och blod även om de kostar mycket pengar.

Sv: Dynastiernas dynastiförenings guldresa
eltifoso:

Vat du varför Rasmussen åkte. Tyckte inde det var så farligt.

Sv: Dynastiernas dynastiförenings guldresa
Zappaholic: Domarna har fått order att jämna ut serien verkar det som..
Riktigt loj match hitills

Detta bör saik ta , inte viker dom ner sig en match till med alla dessa pp de fått

Sv: Dynastiernas dynastiförenings guldresa
Han hoppar in i tacklingen, men den är 50/50

Sv: Dynastiernas dynastiförenings guldresa
Zappaholic:

Gammal länk som jag redan postat.

Synd att vi inte får in pucken när vi har läget

Sv: Dynastiernas dynastiförenings guldresa
{7804}: Nu får vi se om money talks

Sv: Dynastiernas dynastiförenings guldresa
{7603}:

det kan då inte bli sämre än när han spelade eftersom han vart klart sämst i laget i hela slutspelet. Måste haft skadekänning över en längre tid, för Bud kan omöjligt vara så dålig om han är frisk.

Krekula är duktig defensivt men har en tendens att ta idiotiska utvisningar, hoppas han inte gör det idag.

Hoppas att Alm inte sköter uppspelen. :-)

Sv: Dynastiernas dynastiförenings guldresa
{7804}:
Avd. gripa efter halmstrån -kan Buds frånvaro vändas till något positivt?
Vi är som en sur majbrasa som måste tändas på nått sätt.
Tror som sagt vi har högst kapacitet och ger inte upp även vid förlust idag.
Ett mål eller en vinst då kanske Växjö inser de släppte loss djävulen själv.

Sv: Dynastiernas dynastiförenings guldresa
Rytter: Ja fy fan där blev det snabbt locket på när PeA kritiserade Pravdas reporter och anklagade hen för att inte ha rätt värdegrund.
Akta sig för att kritisera Schtaans AIK om man inte vill riskera sönderskurna bildäck där i sektens Skellefteå.

Sv: Dynastiernas dynastiförenings guldresa
Rytter:

jag tror det kan bli svårt att spela ut Växköp med tanke på vilka stjärnor de köpt in till lagets samtliga positioner. Då måste man försöka hitta en väg att vinna i en SM-final. Man måste vinna slagen för att vinna kriget. Förstafemman få sedan stå för det Sovjetiska artisteriet.

Hur skulle du beskriva MoDos briljanta spel nu för tiden? Är det inte lite Detroit Red Wings under deras storhetsperiod över er? :-)

Heart of hockey vs VÄXKÖP FAKERS STORT HJÄRTA... förstår att du gillar dem.

Sv: Dynastiernas dynastiförenings guldresa
Rytter:

Och det tycker du är samma sak? Vakna!

Sv: Dynastiernas dynastiförenings guldresa
{7804}:

"Smäll på topp 4 backarna vid varje tillfälle som ges, smäll på deras små tekniska forwards när tillfälle ges, och bege er in framför kassen och härja där och lägg in puckar. Precis som guld-Jimmie sa, pucken ska in framför kassen och där ska den tryckas in. Sen lite handskar i ansiktet på det och rapp i knävecken."

Detta låter verkligen som den sovjetiska hockey du påstår att SAIK spelar. Låter mer som när du försöker beskriva Luleås spel.

Sv: Dynastiernas dynastiförenings guldresa
{7804}:
Jag tror på er bror!

Sv: Dynastiernas dynastiförenings guldresa
{7804}:

Vad tycker du själv om SAIK's genidrag att ta betalt för parkering som de inte äger eller har rätt till, utan kommunen har rätt till och är gratis?

Har man skattat för dessa inkomster eller har det gått oavkortat till klubben.

Märktes att det är något skumt här med tanke på hur irriterad Pea blev när reportern grävde, och ett litet dolt hot lyckades han smyga in också.

Hur se du på detta?

Sv: Dynastiernas dynastiförenings guldresa
{7943}: *host* LKAB har sitt huvudkontor i Luleå *host*

Sv: Dynastiernas dynastiförenings guldresa
Jag ska släppa det här med ekonomi och löner, men den som kan lägga ihop 1+1 torde inse att allt inte står rätt till. Hoppas som sagt att de blir granskade, att Vida och Öhman blir granskade och att kommunens skumraskaffärer med skumma transfers fram och tillbax också granskas. Allt hänger ihop där.

Nu till matchen. Det viktigaste: vi måste tro på det vi gör! Vi måste komma närmare motståndaren och hålla uppe intensiteten, spela med mer passion och desperation. Precis som vi gjorde senast i andra perioden då vi var det bättre laget. Sen är det bara att hålla tummarna att Petterström, Ohlsson och Linus Lindström visar samma skicklighet som Växköps ditos Pesonen, Miele och Martin Lundberg när lägena dyker upp.

Smäll på topp 4 backarna vid varje tillfälle som ges, smäll på deras små tekniska forwards när tillfälle ges, och bege er in framför kassen och härja där och lägg in puckar. Precis som guld-Jimmie sa, pucken ska in framför kassen och där ska den tryckas in. Sen lite handskar i ansiktet på det och rapp i knävecken.

Sv: Dynastiernas dynastiförenings guldresa
Rytter:
Det flesta sign-on bonusar räknas med, kan vara så att om du varit skriven utomlands i samband med stt kontraktet inte skrevs att det bortfaller.

Sv: Dynastiernas dynastiförenings guldresa
{7804}:
Lugn nu Yoda, allt är inte 100% fake! De har tagit till sig ett par junior spelare från sitt närområde och deras reserv vakt som de har i finalserien är från egna led..
Känns det mönstret igen??

Självklart har de stor plånbok och med dagens kontroller som staten har så måste det vara i sin ordning, även om man tvivlar ibland när man såg hur Pantern gjorde inför säsongen!!
Det man ska komma ihåg är att de har gjort en jävla resa eftersom föreningen bara är kring 20år gammal!

Nu är detta ämne rätt så uttjatat eftersom det är professionella spelare och ingen amatörliga som SHL är!

Skulle vara intressant att kunna titta in i framtiden, jag menar om tex LKAB, SSAB som har sina huvudkontor i huvudstaden klipper sin sponsring till Norrland och lägger dem på Solna AIK och DIF istället!!
Omöjligt är det inte, avtal löper ut nån gång och man vet inte vart dessa feta, pengastinna direktörer har sina sympatier..
En skrämmande tanke eller hur??..

Sv: Dynastiernas dynastiförenings guldresa
{7804}:

"är sign-on, bonusar och andra upplägg med i bötesbeloppet Rytter?"

Nej inte sign on, och det har jag inte sagt heller. Det jag sa är att här kan man se vad dom tjänar enklare än taxeringsuppgifterna där pension inte är med.

Jimmie hade en årslön på minst 3.600.000 men tog ut ca 1.1m i lön, resten var avsättningar, så han hade alltså ca 2.5m mer än taxeringskalendern visade.

Sluta nu fokusera på löner, klarade Timrå att slå ut KHK och Mora slå ut Leksand och Leksand slå ut Modo med en budget som är i bästa fall hälften eller 1/3 så ska ni kunna slå ut Växjö också där skillnaderna är betydligt lägre.

Blir spännande att se ifall ni får behålla juniorerna och Olofsson, Hetta samt lyckas locka tillbaka Burström.

Sv: Dynastiernas dynastiförenings guldresa
bisterfinnen:
Trodde du mena EQ men det är en överskattad egenskap.

Sv: Dynastiernas dynastiförenings guldresa
Tarasov: Jag tror dom har passion och hjärta som sina största egenskaper. Vad gäller bokstavskombination så tror jag Bertan har alla bokstäver utom i och q.

Sv: Dynastiernas dynastiförenings guldresa
{7804}: Det är ganska givet att en del av Växjös spetsspelare finansieras av medel utifrån. Djurgården är också en förening som tidigare har landat tunga värvningar med ekonomiskt stöd utifrån. Inget konstigt, orättvist nja, tråkigt bara att vara supporter till ett lag som verkar i en fattigbygd utan visioner som Gävleborg.

Sv: Dynastiernas dynastiförenings guldresa
{8399}: Tror att dom byter målvakt. Ortio är sönderläst.

Sv: Dynastiernas dynastiförenings guldresa
Rytter:

är sign-on, bonusar och andra upplägg med i bötesbeloppet Rytter?

Jag skriver samma sak om och om igen... Zackrisson, Pesonen, Jocke och gänget har eller hade alla höga löner när de spelade hos oss, självklart!

Nu spelar de i Växköps TREDJEFEMMA och första och andra ser ännu dyrare ut. Vi bjuder en fet lön till Lundberg, som en andralinaspelare, men han går till Växköp och lirar där i fjärde med 2 st andra etablerade SHL-spelare.

Jag ifrågasätter inte att bra spelare får en hög lön eller att alla lag köper in spelare. Jag ifrågasätter hur Växköp kan köpa in stjärnor till varje position i hela laget och inte redovisa högre lönekostnader än någon annan och pga det redovisa ett positivt eget kapital.

Håller med om att diskussionen är meningslös, om man inte kan använda palten.

Sv: Dynastiernas dynastiförenings guldresa
{7804}: Idag är det så ja. Men vad händer när hypen försvinner. Det är ju fortfarande skyldiga Växjö kommun över 100 mille och har enligt vad jag förstått inga amorteringskrav på sig. Visst amorterar de. Men det gör de för att de KAN. Det har ju köpt ihop ett bra lag och har stålar över. Men börjar den onda spiralen och det börjar bli kännbart ekonomiskt så kommer amorteringarna att upphöra...osv. osv.

Sv: Dynastiernas dynastiförenings guldresa
{7804}:

"Problemet med dina uppgifter, och bötesuppgifter, är att alla inkomster inte är med i beräkningen."

Jo i bötesuppgifterna är allt med, där tar man inte hänsyn till pensionsavsättningar. Så vi vet då följande.

Rahimi: 160-200 tkr
Ericsson: +300 tkr (förra kontraktet)
Andersson: 160-200 tke
Lindström: 250 tkr och uppåt, Troligen en bra bit över 300tkr med tanke på vad Ericsson tjänade.

"Tror du för helevetet att vi ger Martin Lundberg som vi utvecklat till att få spela i Tre Kronor, han vänder hem från AHL och tackar nej till vårt monsterbud och går till Växköp istället."

Ja jag tror iaf inte att Växjö dubblade hans lön, tror snarare att ni redan hade fyllt laget med dyra spelare som Ericsson, Andersson, Lindström, Möller, Holloway, Ortio oav, så att ni inte kunde ge honom ett monsterbud. Glöm inte att ni gjorde ett minusresultat på 17m så ni kanske håller i slantarna. Sedan kanske spelarna vill prova nått annat och utvecklas än att dra tillbaka till samma ställe och få spela i skuggan av Lindström, Möller, Holloway osv. Finns många faktorer, lön är inte den enda.

" vi har betydligt färre toppspelare enligt rykte, enligt CV"
Jaha så Kostka, Katic, Ellis, Ortio, Holloway, Möller, Ericsson, Alm, Lindström, Andersson har inte ett bra CV och kommer från större ligor?

Diskussionen är ju meningslös så länge det inte är offentliga löner, men att hitta på att Växjö fuskar med ekonomin är ju rent oärligt. Sedan är det intressant att i statistiken som finns så antar du att SAIK:s spelare tar ut allt som lön, medan andra lags spelare sätter av allt typ. Tror du att SAIK:s spelare är så annorlunda jämfört med spelare i samma lag, tror du dom får andra råd hur att hantera sin inkomst för framtiden för att minska beskattning och spara till livet efter karriären?

Du kanske kan svara på denna fråga.

-Varför är lön så viktigt nu, när det inte spelade någon roll när ni värvade Zackrisson med kanske det dyraste kontraktet i SHL:s historia så att han inte vända åter till LHC.
-Varför är lön så viktigt när det inte var det tidigare när nu budade hem Pesonen?

Sluta fokusera på löner och fokusera på laget och ert spel istället om ni vill vända denna matchserie.

Sv: Dynastiernas dynastiförenings guldresa
{6984}:

Vida är ett privat bolag ägt av den där Öhman, så det belastar inte kommunens budget. Inte heller dessa andra entreprenörer som går in och betalar löner. Men visst är det minst sagt frikostiga lån från kommunen, och dessa skumma transfers och gåvor från kommunen "som tack".

Men Växköp, de har ett positivt eget kapital! Ok.

Sv: Dynastiernas dynastiförenings guldresa
...och så klämmer de in Rasmussen och Miele nu i slutet, för "det fanns en lucka i spelarbudgeten".

Använd palten!

Sv: Dynastiernas dynastiförenings guldresa
{7943}: Det finns även en risk att de "vinner ihjäl sig" Ungefär som FBK dä publiken blev bortskämd och började tycka att serien var en transportsträcka, slutade att gå på matcherna i serielunken. Sånt blir kostsamt i längden. En relativt sett liten stad i Sverige som Växjö är blir väldigt utsatt om publiken börjar svika. På sikt kan ett sådant scenario vara en start på en negativ spiral.
På det så kan det komma en reaktion på invånarna att deras skattepengar används på fel sätt, "nu har man ju vunnit så mycket och är det värt alla dessa miljoner?
Intresset har ju sjunkit....."

Sv: Dynastiernas dynastiförenings guldresa
Rytter:

förstår du inte det orimliga i det du skriver?

Tror du för helevetet att vi ger Martin Lundberg som vi utvecklat till att få spela i Tre Kronor, han vänder hem från AHL och tackar nej till vårt monsterbud och går till Växköp istället. För 26 000 i månaden? Rahimi går från NLA och håvar in 37 tusen i månaden? hihihihi!

Om lönena för Hetta, Adam, Petterström och Olofsson stämmer, att de tar ut hela lönen, då är de BILLIGA spelare. Dina uppgifter är 60-70 i månaden när en snittlön i SHL ligger på drygt 100.

Problemet med dina uppgifter, och bötesuppgifter, är att alla inkomster inte är med i beräkningen. Pensionsavsättning är ej med i beräkningen för lön, sign-on, bonusar och andra upplägg är inte med i bötesbelopp. Ingen vet vad de tjänar, utan klubben som betalar!

Fattar du inte att det är HELT ORIMLIGT att anta att vår tredjefemma med Linus Lindström, Hetta, Petterström tjänar en lika hög lön som Miele och Pesonen i Växköps dito?

Inser du inte att det är HELT ORIMLIGT att anta Söderlund, Ohlsson och Wingerli tjänar som Martin Lundberg, Josefsson och Reddox?

Att våra toppspelare tjänar bra stämmer såklart, men vi har betydligt färre toppspelare enligt rykte, enligt CV, var de spelat tidigare etc.

Nog är Evertsson en mycket duktig sportchef, och har har gjort en mängd fynd:

Martinsson
Arvid Lundberg
Joel Persson
Elias Pettersson

Men kolla var spelarna kommer ifrån till deras stjärnspäckade trupp inför säsongen:

Calof - Skellefteå
Shiminin - KHL
Martin Lundberg - AHL
Rahimi - NLA
Fasth - KHL
Pesonen - NLA
Welsch - Malmö

När de här spelarna vänder hem eller åker hit, tror du då inte att deras agenter signalerar till alla sportchefer i SHL att de är intresserade av att spela i ligan, och sportchefer som vill ha dem bjuder över varandra? Vad tror du de har för lön? Som Wingerli, Berglund och Petterström som har motsvarande roller i vårt lag? Jösses!

Sv: Dynastiernas dynastiförenings guldresa
{6984}:
Helt klart, men och det är ett stort men! Man tycker sig se att Växjö sköts på ett annat sätt än vad som gjordes i MIF!
Men helt klart är att de inte har traditioner att falla tillbaka och att det kan komma att gå tungt för dem nån tid också!
Ska bli intressant att följa deras väg i vart fall, vem vet de kanske blir ett "nytt" KHK, den risken har alla lag att möta om man nu inte gör en "Leksand" vill säga!

Sv: Dynastiernas dynastiförenings guldresa
{7943}: "En sak som man bör tänka på och det är hur gammal är Växjö Lakers som förening, strax över 20år har de funnits och redan slåss de om att ta sitt andra SM guld!"

Ja, man känner igen mönstret. MIF i början på 90-talet kom in med en massa stålar och man KÖPTE sig till framgång under några år. Sedan föll allt som ett korthus och man påbörjade en ganska lång ökenvandring och blev likt Leksand ett jojolag.

Köpsjö är en ung förening och detta kan både vara en fördel, i alla fall sett till deras många framgångar på så kort tid. Men det kan/kommer även att ligga dem i fatet i framtiden när det går tyngre. För det kommer det att göra och då har man inte speciellt många traditioner/historik att falla tillbaka på.

Sv: Dynastiernas dynastiförenings guldresa
Rytter:
Ja men det skiljer en del på antalet anställda, Växjö har relativt få heltidsanställda. Kring 60 på Växjö medan Saik har kring 90 anställda. Skitsamma hoppas på jämnare finalserie iaf.

Sv: Dynastiernas dynastiförenings guldresa
{7827}:
Har Växjö 0 egna produkter?
Inte om man har samma syn på det som denna boks stjärnskrivbent!! MrY!!
Det är flera som kommit som juniorer till Växjö och då ska de ses som egna produkter allt enligt Yoda filosofi!!
Men de har faktiskt 1 äkta egen produkt med i laguppställningen och det är reserv vakten!

En sak som man bör tänka på och det är hur gammal är Växjö Lakers som förening, strax över 20år har de funnits och redan slåss de om att ta sitt andra SM guld!

Sv: Dynastiernas dynastiförenings guldresa
Sawchuk:

Ja nu är det väl inte klart men om han gör det är det ju ett hårt slag i ansiktet på de självgoda SAIK supportrarna och klubben. Men vill han utvecklas som spelare så är nog Hallam rätt tränare att spela under, kolla utvecklingen Arvid Lundberg har fått, gått från talang till riktigt bra SHL back, han är nog väldigt nöjd med sitt val.

Stämmer ryktena att Söderlund, Wingerli och Olsson är på väg bort tillsammans med Olofsson och Hetta så undrar man ju lite hur klubben mår och vad som händer.

Men enligt Yoda här har dom ju många riktigt vassa spelare på gång underifrån så bara att kasta in egna juniorer att ersätta.

Sv: Dynastiernas dynastiförenings guldresa
Rytter: Kul att Burström väljer Växjö nästa år ;P

Sv: Dynastiernas dynastiförenings guldresa
Tarasov:

Jo så är det. Årsredovisningen är det bästa att gå på och där ligger SAIK och Växjö rätt lika.

Sv: Dynastiernas dynastiförenings guldresa
Rytter:
Ja men det blir ju inte meningsfullare och jämföra såvida man inte vet uppgifterna spelare si tar 500tkr men kan tjäna allt mellan 300 -1,300 osv . Sen har jag snappat att man kan få en sign-on bonus om man är baserad utomlands som inte räknas in i bötesbeloppet, så Rahimi kan ha fått en signon som inte räknas in i bötesbeloppet. En del utländska stjärnor har misstänkt låga böter.

Sv: Dynastiernas dynastiförenings guldresa
Tarasov:

Ja årsredovisningen är det bästa. Men det går ju inte enligt yoda eftersom Växjö fifflar och betalar ut via andra bolag enligt honom. Så det är väl bara 50% av den verkliga budgeten som syns där.

Sv: Dynastiernas dynastiförenings guldresa
Tarasov:

160-200 tkr i månaden på rahimi alltså.

Sv: Dynastiernas dynastiförenings guldresa
Tarasov:

Jo jag skrev ju detta om avsättningar och att de inte är med. Jimmie tog ju bara ut ca 1m av sina minst 3.6m i årslön.

Sv: Dynastiernas dynastiförenings guldresa
Rytter:
Rahimi har varit avstängd det senaste året så hans lön är en enkel match. Sen blir väldigt spekulativt att använda SKV uppgifter, någon kanske sätter av halva lönen någon inte alls, det blir bara gissningar. Gör en djupdykning i klubbarnas årsredovisning ist.

Sv: Dynastiernas dynastiförenings guldresa
{7603}:

Ja ni har bättre spelare som dessutom är billigare än Växjös.

"vi är ett bättre lag med högre högstanivå"
"Vår spets tycker jag definitivt är bättre men även 2-3 linorna" - Ok så 3/4 av lagets forwards är bättre än Växjös.

Om man anser att ett lag är bättre och med en högre högstanivå så har man väl i grunden ett bättre lag eller hur tänker du?

Absolut inte blind av hat, däremot otålmodig mot skitsnack som du kommer med.

Du kan ju aldrig backa upp något tyckande och utveckla resonemang, utan kasta ur dig massa påståenden, som ofta är helt galna.

"Vi är i grunden ett bättre än Växjö", "spelar vi som vi kan är vi en nivå bättre än Växjö","Vi är nertränade", "Arvidsson är bästa svensk i NHL".

Hur många nomineringar har Arvidsson i år? Hedman är nominerad till Norris iaf, märkligt att inte bästa svensken i NHL har en nominering än eller?

Har ju sagt att du är välkommen till Modoboken, bara in och skriv. Behöver din kunskap för att höja nivån där.

Sv: Dynastiernas dynastiförenings guldresa
Rytter:
Vilket inkomstår gäller för Växjös spelare? Tänk på Rahimi och Lundberg spelade utomlands och inte bott i Sverige hela året. Troligtvis kortare än halva.

« · 1895263 · »