1150x200-tiken-1123131_9RDMimFNOEHPEMC.png

Timrå IK

SHL · 598687 inlägg · 6213 ämnen

« · 2035058 · »

Sidan uppdateras nu automatiskt med de nya inlägg som skrivs.


Sv: Timrå IK - AIK 2020-02-14
Gametime! Gör Heartman mål ikväll igen? Stänger Bratten igen (det är väl bara Ica-kassar han släpper in nu)? Hoppas vi tar en stabil seger!

Sv: Timrå IK - AIK 2020-02-14
Tikkare: Haha ikväll drikker jag....
Å ikväll rinn dä lätt...
Timrååååå Timråååååååå vi ska UPP i SHL och vi ska dit igen....!!!
Skål tamjefan ikväll!!
Timrå IK i VÅTT OCH TORRT ALLTID!!
Uppladdat:

500x0-explorer-vodka-0-7-liter-37-5_1.jpg


Sv: Timrå IK - AIK 2020-02-14
Knylan: vet ej när man kan låta ohre stå ,kanske de inte spelar någon roll om vi blir 2 eller 3 å slipper björklöven. bara man slipper lander!!!

Sv: Timrå IK - AIK 2020-02-14
Olli Hahl: Nä, det får inte gå Sture ikväll...

Sv: Timrå IK - AIK 2020-02-14
{8839}: Den påsen som sitter i en tavla på väggen i NHK, har ett klart sämre skick än din. Du kanske kan erbjuda ett byte?

Sv: Timrå IK - AIK 2020-02-14
EXPLORERSMÅLAND: dricker du sprit?? Tjejer är väl syndigt..ät en pralin istället..

Sv: Timrå IK - AIK 2020-02-14
Knylan: Vore ju ruskigt skönt om vi vinner med 2 siffrigt ikväll... o Modo förlorar med 4,5 mål.
Vi säger så! Inget debacle tack!

Sv: Timrå IK - AIK 2020-02-14
Brattström i kassen idag, igen. Jisses. Jag skämtade i höstas när jag trodde att han skulle stå uppåt 45 matcher men det blir nog ett faktum.

Ohre kändes som ett klockrent och logiskt val idag. Samtidigt är det viktigt att vi inte tappar det minsta i fokus, detta måste hanteras som vilken toppmatch som helst. Gnaget har plockat en del pinnar på senaste och lyckats hålla ner antalet insläppta. Detta kan mycket väl bli otäckare än vad man vill tro på förhand.

Sv: Timrå IK - AIK 2020-02-14
Herminator: Njaaaaa....
Prat inte om Lyktan...
Var på bröllopspartaj där för lääänge sedan...
Körde helikoptern på bordet...inte så populärt!!
Sen kom den svart-vita bilen med lyktor och hämta mig!

Sv: Apropå nånting...
Gorkyman: Precis, sen är han väldigt ung också. Han nämnde ju att detta var första gången han flyttade hemifrån, så det är imponerande att han stått för sju pinnar såhär långt. Kunde varit fler dessutom.

Både han och Ragnarsson är två riktigt bra mitt i säsongen-förvärv som vi kommer ha stor nytta av. Lindberg gör som sagt sitt även om han inte är någon som gör ett lag speciellt mycket bättre i det stora hela.

Sv: Apropå nånting...
Knylan: Tyckte han såg lite seg ut de första matcherna, men var kanske lite osäker på Timrås sätt att spela. Han har verkligen steppat upp efter det, även fast han gjorde en del poäng direkt

Sv: Apropå nånting...
KulltorpsOlli: Hört talats om Döviks lokala rockband,
Six finger death punch?

Sv: Apropå nånting...
{8254}: Ja, Modofolk och bläckfiskbarn går väl ofta i samma skolor, har jag hört....

Sv: Apropå nånting...
{8254}: Sen är det i och för sig lite svårt att uppskatta tid när det gäller Modofolk. Man måste tänka på att de har ett helt annat räknesystem när de räknar med sina sex fingrar och sådär...

Sv: Timrå IK - AIK 2020-02-14
Herminator: Ahh Hotell Lyktan...på ängen bredvid sprang man som liten och rykten kossorna i svansen och byggde kojor i skogsdungen mot vägen. Hemmaplan...

Sv: Apropå nånting...
{8254}: dessutom hann dom inte visa bloopers från videohyllningarna heller, det är 3 timmar material eftersom modofolket fortfarande jobbar på fyra-ords meningar.

Sv: Apropå nånting...
KulltorpsOlli: Han hade extramaterial med gamla anekdoter han ville dela också. Räkna med en lååång kväll. 😉

Sv: Apropå nånting...
Olli Nomadinen : Måste räcka om han får starta 19:30 då, om det bara är andra halvan...

Sv: Apropå nånting...
Knylan: Jo han har drivet själv. Vad jag lite ville få fram är väl att med rätt medspelare skulle vi nog få se han utöka sin poängproduktion. Tänk om vi fick igång en 3:e kedja som producerar med. Lindholm-Boyce-Berra är en perfekt 4:e kedja som ger allt för laget utan gnäll, oavsett speltid.

Tänk då som jag skrev att vi får igång en kedja med
Walli-Nässén-Jansson(eller annan av utomstående)
Då tycker jag faktiskt vi börjar vara uppe och nosa på Björklövens bredd på lag. Lägg därtill Bratten som steppat upp rejält och kommer ge Cannata en rejäl utmaning i Målvaktskampen.

Sv: Apropå nånting...
bar mofftak: kommer inte ihåg om det var mot Karlskoga eller Modo, men tror det var Karlskoga, så tyckte jag han hade riktigt fin kemi med Boyce och Berglund. Verkar vara lite från match till match.

Han är ändå om man frågar mig en spelare jag gärna ser i truppen nästa säsong om vi är kvar i hockeyallsvenskan. Tror det finns mer att hämta där.

Sv: Timrå IK - AIK 2020-02-14
{8839}: Ja jag bodde ju på " ROCKA " i Bergeforsen!
Med underbar utsikt över Indalsälven och med sikt över Bergeforsparken på andra sidan utav älven...
Laxodlingen...
Minns när " Gamla " E4 gick förbi Kraftverket och tåget gick förbi...nu är dä katastrof nä kraftbolage rev hus å byggde om..
Mycket trafik och Bergeforsen levde..
Hade gångavstånd till " Laxen "...
Hängde där ofta i baren..
Sen tog man bussen som gick ofta precis utanför..till Stan å Timrå å Sörberge!
Och sen ranglade man ofta till Bergeforsparkens Dance..!!
Det bästa var när man låg vid poolerna vid sommaren och kik på topples tjejerna!
Dä va tider dä...faaaan man längt tillbaks!!!!

Sv: Apropå nånting...
{8254}: Walli är ett sinnessjukt bra nyförvärv. Grisar runt, smäller på, driver offensivt spel. Verkar sjukt målmedveten och seriös, är överallt hela tiden. Har bidragit enormt sedan han kom in. Tycker han är någon form av hybrid mellan Lööke och Hartmann, samtidigt som han ser ut som typ Pikkarainen i stilen. Passar bra in i det sätt vi vill spela och är även en framstående motor i just det spelet också. Tror inte man ska ägna för mycket fokus åt att titta på vilken formation han spelar i utan de ser nog honom som en spelare som man kan slänga in var som helst för att lyfta den kedjan. Inledde väl i fjärde senast sen blev han uppgraderad direkt när vi gick ner på folk. Jag förstår att Nubben verkar älska honom.

Sv: Timrå IK - AIK 2020-02-14
EXPLORERSMÅLAND: Aaah, Hotel Laxen, väcker minnen av det våtare slaget minsann! =) Överträffas kanske endast av Hotell Lyktan, nere på Sjösvedjan?
Är det där SMÅLANN håller hov i kväll?
Uppladdat:

500x0-hotell-lyktan.jpg


Sv: Apropå nånting...
bar mofftak: Jag tycker att han definitivt har sina sidor och är ett relativt stort hot i offensiv zon, men att han kanske är lite för bekväm. Det borde gå att få ut mer av den där kroppshyddan bara han levlar upp sin skridskoåkning, nu hamnar han mest på utsidan och hamnar i stort sett aldrig i starka skottlägen. Går vi inte upp så skulle jag behålla honom så att han får en ordentlig sommarträning och en sammanhängande säsong, då skulle det kunna hända grejer. De mål han gjort i år har väl nästan uteslutande varit returer precis framför kassen och det är väl just precis där han får användning av sin storlek. Verkar vara svårt att hitta en optimal miljö för honom, det enda som fungerat har att spela honom med Nässén men den duon tappade i styrka mot slutet innan Nässén blev skadad också.

Han har inte tagit sig närmare SHL i alla fall, men kan han bara underkasta sig det som lär krävas för att ta de kliven så bör det bli lättare att förstå sig på varför han draftats i fjärderundan en gång i tiden.

Sv: Apropå nånting...
bar mofftak: ställer samma fråga.
därav att jag placerar han utanför truppen. Svårt att säga vilken spelartyp han är eller vill vara, eller vad han tillför i dagsläget. Walterholm däremot vill jag gärna som sagt lyfta upp lite i hiarkin.

Sv: Apropå nånting...
{8254}: Vad hände med Lindberg egentligen? Det syns inte direkt att han gjort 4 AHL säsonger och 6 NHL matcher.

Sv: Apropå nånting...
{8254}: Nehe skämt å sido. för att spinna vidare på lite kedjesnack så skulle mina formationer om vi är fria från skador se ut så här.

Dahlén-Lundin--Lööke
Hartmann-Madsen--Ohlsson
Walli-Nässén-Jansson
Lindholm-Boyce-Berglund

Nu har jag säkert skrivit fel med hur vissa forwards spelar på för kant. Men det väsentliga var mest vilka formationer jag ville få fram. 😊

Våra 2 första kedjor har klaffat för bra för att bryta i dagsläget. Hartmann växlar upp och förhandlar om fortsättning nästa säsong såg jag på ST!
Walli har spetsegenskaper han inte får ut med Boyce och Berra men jag tror han kan släppa loss med Nässén. Lämnar Janssons plats lite öppen för Kaijser, Fjällström och Lindberg att få kriga om.

🙂

Sv: Apropå nånting...
Olli Nomadinen : Njae han ville gärna ha tid på sig. Räkna med 20.00.. minst...

Sv: Apropå nånting...
{8254}: Vad bra! Med start kl 19 då eller?

Sv: Apropå nånting...
KulltorpsOlli: Hörde Sture skulle få komma hit och fortsätta sitt tal pga av strulet senast. Han kom bara halvägs tydligen. Han glömde nämligen nämna alla lagkamraters spelarfruar, deras barn och barnbarn vid namn...

Sv: Apropå nånting...
Charliejfz: Vi har ändå ingen chans mot OSK eller Leksand. Känns väl dopade nu mot slutet. Frågan är bara vad OSK har kvar nästa år dvs pengar/trupp? Tror Modo går upp nästa år.

Sv: Apropå nånting...
Idag ger vi varandra en massa kärlek tillsammans!
Istället för allt HAT!!
All kärlek till er ALLA!!🤗🤗🤗❤❤❤
Uppladdat:

500x0-fbimg1581676991951.jpg


Sv: Apropå nånting...
Olli Nomadinen : lite komiskt uttalande kan man tycka ....Oskars är i kvalserien redan BIF och Bert vinner i princip varje match och Lakers kommer vinna framåt. Så jag kan inte se det hända, no way jose...

Sv: Timrå IK - AIK 2020-02-14
{8839}: Ja de smakade mumma dom!🙂

Sv: Apropå nånting...
{8839}: Som laget spelat de senaste matcherna kan det inte vara helt lätt att hitta vilken kedja Fjällis ska in i. Mot AIK hemma borde vi ju ha råd att laborera lite och ändå vinna så ikväll är nog ett bra tillfälle för Fjällis att göra comeback.

Sv: Apropå nånting...
Linkovich: Hoppas det inte går "Sture" för dem idag...

Sv: Apropå nånting...
{8839}: Det är också supporterklubbens dag såg jag, kul att TIKs supporterskara uppmärksammas :)

Sv: Timrå IK - AIK 2020-02-14
EXPLORERSMÅLAND: Kommer du ihåg denna ...
Uppladdat:

500x0-1581667042066.jpg


Sv: Apropå nånting...
Smokey: Fjellström ett nygammalt ny förvärv spel klar ikväll , en positiv nyhet ,,,

Sv: Apropå nånting...
Olli Nomadinen : Det frestar ju att rutinmässigt säga "sjukare saker har väl hänt" men då ljuger jag nog, högst sannolikt. Förra året hade vi 37 inspelade efter 40 matcher också, precis som IKO nu, och då låg faktiskt Mora ovanför strecket på 47 poäng. Men då skuggades de av Örebro som tog några snabba treor och sen var det godnatt även för Mora.

Laxen ska ha kredd för att han är bra på att snacka och sprida fina vibes men jag tror att vi sätter en sannolikhet: nolla, på det där. De hade behövt en Leksandsseger idag även dom. Sen kan man ju fråga sig om Växjö nått sin botten ännu, men det är ändå en bra bit ner.

Sv: Apropå nånting...
"Kan vi vinna 5 matcher i rad är vi inne i det igen"
Laxen om IKO:s framtid i SHL.

Barra lixom. Säsongens mest krystade självbedrägeri? Oskarshamn vinna 5 matcher i rad under de avslutande 12 matcherna i SHL:s grundserie.....kan n å g o n se det hända?

Sv: Apropå nånting...
Inte ett ord på sociala media efter den här sport och supporterrelaterade artikeln. Alla bedövade av STURE-ATTACKEN?

Nyanser?
Uppladdat:

500x0-58fc353f-257c-4ba7-abf8-c0412fc39fea.jpeg


Sv: Timrå IK - AIK 2020-02-14
EXPLORERSMÅLAND: Minnen från förr , innan parken öppnade tog man ett och annat glas där med tilltugg ....
Innan man upptäckte ett och annat på parkens dansgolv , kvinnornas charm och skönhet .

Sv: Timrå IK - AIK 2020-02-14
Ses vi imojjon så kan vi ta ett par rackabajsare innan vi ta bussen till Isstadion..
Botten upp för faaan!!!
Timrå IK i VÅTT OCH TORRT ALLTID!!!
Uppladdat:

500x0-s1qmbgobygexreuxblfani00o.jpeg


Sv: Apropå nånting...
...så gnuggar vi på stenhårt i corsitabellen. Procentandelen skottförsök vi tar i varje match ökar för varje omgång som går nu, medan Modo bara blir sämre och sämre. Det var väldigt länge sedan de låg under 53% nu, så vitt jag kan minnas. Vid 26 spelade matcher så låg de på 56,73%, efter 45 är de nere på 52,93%.

Björklöven har varit urstarka hela säsongen på omkring +56%, vi har varit stabila runt 53-54%. I SHL är Frölunda bäst på 53,70%.

Oroväckande för Modoiterna och en hel del råg i rygg för vår del. 54,52% just nu, efter 26 spelade hade vi 53,44%. Återstår att se om vi kan omvandla den skottförsöksprocenten i fyra pluspoäng gentemot Modo efter 52 spelade.

Sv: Timrå IK - AIK 2020-02-14
Öndulat: We don't believe in jinxing! We believe in Morten!

Sv: Timrå IK - AIK 2020-02-14
Lekis förlorade igen 👍

Sv: Timrå IK - AIK 2020-02-14
Noterar att Hållander lirar igen i Luleås förstakedja.
Och Guter spelar i Djurgårns förstaline.. ja jisses.

Sv: Timrå IK - AIK 2020-02-14
Spock: Imorgon kväll kl:19:00 ställer vi upp med det bästa vi har och uppreper vinsten mot MoDo som jag bevittnade igår .
En skön seger som ger medsmak av segerns sötma ,
Det spel som vi sett på slutet kan sluta i dur eller hur ?
Otroligt imponerad av Timrås spel igår .
Hoppas det kommer hyfsat med folf i morgon typ 2800 st ?

Sv: Apropå nånting...
Pärssinen, de är en bra passning till Björn Svensson och så går Pyörälä på mål!
i MÅÅL
MIKA PYÖRÄLÄ
assisterad av Björn Svensson
TImrå leder 3-1 i matcher
.
Bästa och sämsta minnet. Hade vi tagit hv hemma när vi ledde med 2-0 i 6e matchen så vet i tusan om vi inte vunnit SM-guldet då.

« · 2035058 · »