1150x200-tiken-1123131_9RDMimFNOEHPEMC.png

Timrå IK

SHL · 598906 inlägg · 6213 ämnen

« · 2044605 · »

Sidan uppdateras nu automatiskt med de nya inlägg som skrivs.


Sv: Apropå nånting...
Synct: på tal om Corona, vart är Småland? Han brukar ju vara en sån som är inne här hela tiden och skriver.

Börjar bli orolig.

Sv: Apropå nånting...
rabon: Förstår egentligen inte rädslan. De mest "rädda" är ju personer som egentligen inte har någon risk alls att ramla av pinnen dvs 0-50 åringar.

Sv: Apropå nånting...
rabon: Ja, se där. Nu kommer det garanterat säljas mindre biljetter, haha.

Sv: Apropå nånting...
Synct: "trots att det viruset nått hit än". Haha, timing. ST lade precis ut om tre bekräftade fall här i Västernorrland.

Sv: Apropå nånting...
RasmusVS: Säkert många som undviker stora folksamlingar av uppenbar anledning. Många i länet har bunkrat upp med konserver och andra nödvändigheter (Sambo jobbar på ICA) och undviker redan stora folkmassor, trots att inte viruset nått hit än. Det påverkar garanterat en del.

Sv: Apropå nånting...
RasmusVS: Blir nog bara omkring 3500 imorn. Tråkigt med tanke på att det verkar bli tifo, det är slutspel och säsongens viktigaste match hittills. Men jag hade bara väntat mig strax över 3000. Slutspelsserien lockar inte folk. Vi hade ju bara 3000-4000 på första finalmatchen mot Leksand också.

Sv: Apropå nånting...
RasmusVS: Det är ff bara ett läge där vi inbitna känner lite pulshöjning än. Men ponera en bäst av 3 mot Modo, då kan det bli ordentligt drag

Sv: Apropå nånting...
Ganska tydligt att gemene man inte har tänt till riktigt än. Bara 2 600 biljetter sålda hittills, varav 1700 är säsongsbiljetter. Brukar vara 800-1000 biljetter som säljs på plats.

Sv: HA Slutspelsserien 2020
OlliJanne: Måste erkänna att jag är sjukt taggad. Ä n t l i g e n är det skarpt läge! Bästa tiden på året, åtminstone så här inför. Börjar ikväll redan med högintressant förmatch

Sv: HA Slutspelsserien 2020
Knylan: 3 poäng i BIK matchen och medvinden lär vara som en storm av rött och vitt, 0 poäng och det är risk för en motvind i brunt och beige

HA Slutspelsserien 2020
Detta tar vi oss an med tillförsikt, tänker jag. Tidigare hemmamöten mot BIK i år har slutat med två vinster, 3-1 och 4-0. Vi har vid båda tillfällena gjort väldigt bra insatser, skillnaden då mot nu är att vi under seriespelet inte alls hade den press på oss som vi har nu. BIK brukar inte vara som bäst i den här delen av säsongen och har tappat det mesta av den hysteriska effektivitet de så tydligt levde på i höstas.

Jag tycker att vi ska gå in i detta med relativt hög svansföring ändå, från jul och framåt så har vi varit ligans bästa lag tillsammans med Björklöven. På samma gång så ska vi för första gången på hela säsongen hantera ett favoritskap. Det ska gå, och det MÅSTE gå. Jag tror att det går.

Sv: Apropå nånting...
RasmusVS: Ja, han är verkligen förtjust i just detta filter. Har en vän till mig som mejlade in och klagade på filtret när de la ut bilden på Dahlén. Den bilden var inte riktigt 10/10 med det där filtret på.

Sv: Apropå nånting...
KB: Har för mig att det är Niklas Edin som gör det ”kampanjgrafiska”, alltså inte ”matchdag”-bilderna utan reklamen så att säga.

Togs in av Jörgen Wahlberg på deltid inför kvalet mot IKO. Tycker han är duktig, kanske lite väl stark förkärlek för kontrastfilter dock.

Sv: Apropå nånting...
Då vänn vi oss snart mot Mecka!!
Låda Explorer ä beställd å imorgon så dra vi igång.
Två uke till att börgen mä...
Nä Bofoss på onsda...vi start där...
Vinst ä ett måste...
Nä...nu kör vi järnet....!!!
Uppladdat:

500x0-downloadfile-6.jpg


Sv: Apropå nånting...
Tikkare: .....
Uppladdat:

500x0-fbimg1583771829944.jpg


Sv: Apropå nånting...
Matsg: jäkligt snygg

Sv: Apropå nånting...
Matsg: Det där var snyggt! Nån som verkar vara extremt vass på det grafiska i ett förening? Har sneglat på er Instagram tidigare och allt känns jävligt fräscht må jag säga.

Sv: Apropå nånting...
TD: Nu har Timrå en ny landningssida!

Sv: Apropå nånting...
Spock: Ja jag har alltid varit svag för Persson. Det som hållt tillbaks han är ju hans skadehistorik. Nu verkar han ju fått vara hel en säsong och jag ser mer än gärna honom i Timråtröjan igen. 👍

Sv: Apropå nånting...
Sputnik: Två klick vidare från din länk finner man listan på spelare som inte har kontrakt med Mora efter säsongen, betallänk hockeypuls.

Kan man tänka sig att Johan Persson är tillbaka i Timrå igen nästa säsong? Han lyckades ju sluta tvåa i deras interna poängliga, pretty fly for a bashed team.

Sv: Apropå nånting...
OlliJanne: Haha, men ändå respektlöst av Timrå-klacken. Dom kunde väntat nån minut ändå

Sv: Apropå nånting...
Sputnik: Tråkigt med en klassisk föreningen som ligger risigt till.

Ser bra mycket hellre Mora än KIK, Västervik, KHK och Väsby i HA.

Väsby fyller bara rollen som skräckexempel för elitlag, de har egentligen inget med elithockey att göra.

Sv: Apropå nånting...
Mora en av flera klubbar som kan få det tufft med ekonomin. Däremot blir man ju lite fundersam. Hur kan en "liten" detalj avgöra om man kommer gå en 1 miljon plus eller 2.5 miljoner back? 3 olika scenarion om att gå mycket minus, lite minus eller plus. Känns som en salig röra..

Sv: Apropå nånting...
Knylan: Klackturister göra sig ej besvär med andra ord.

Håller med dig, det sorgligaste är att just dessa personer är de som har mest åsikter om hur saker "borde" vara - trots att de bara ser en match vart femte år.

Pratade med en spelare tidigare i år efter att de hade spelat bra en längre period och det bara hade varit runt 2800 på läktaren senaste matchen. Jag sa att det var tråkigt att det inte var mer publik och att de förtjänade det. Spelaren svarade att det såklart alltid är kul med folk för att det ger pengar till klubben, men att de brydde sig egentligen inte om det var 1500 eller 6000. Så länge kärnan, som alltid är där, var där.

Säkert en gnutta publikfrieri, men säger nog också en del om hur de flesta ser på det.
Jag tycker generellt att vår sittplatspublik kan vara ganska lam, ställer sig knappt upp vid mål. Med undantag såklart, t ex match 6 mot KHK eller match 1 mot IKO där hela arenan bidrog till ett av de maffigaste tifona jag har sett i en hockeyarena.

Summa sumarum är väl att vår publik är fruktansvärt bra på att sluta upp när det verkligen gäller och att då bidra, men sämre på det när det halvgäller.

Sv: Apropå nånting...
Knylan: Det tror jag också, det blir lite som "vårt" eget lilla slutspel i HA. En sjunde och avgörande säljer bra även om det skulle vara kvartsfinal i HA-slutspelet. Tänka sig att möta typ grin-ollarna i bik i sju matcher kan ju få vem som helst att koka av ilska bara vid blotta tanken.

Sv: Apropå nånting...
Perreman: Haha, ja det ska väl erkännas att jag inte direkt kommer dragandes med en helt vattentät tes här heller. Fulla läktare är aldrig negativt, däremot behöver man nog inte dra alldeles för stora växlar av den lite skrala biljettförsäljningen i det här läget av kvalspelet. Stämningen kommer av sig själv när matcherna gäller som mest, och matcherna i Meca har tyvärr inte riktigt den prägeln. Visst, Kvalserien var sällan en publiksuccé under de första omgångarna heller men bara att förklara hur den här slutspelsserien fungerar för någon halvintresserad tar sin lilla tid. För Svensson så framstår nog detta mest som något av en fortsättning av grundserien (with a twist), vilket det väl dessutom är i någon form. Väldigt bra att den försvinner, framförallt då den så ofta innebär att flera av de inblandade lagen inte har ett jota att spela för under de sista omgångarna. Säsongen 16/17 var ju vi i stort sett helt rökta efter en omgång, t.ex.

Nu har jag inte greppat om upplägget inför nästa säsong är helt spikat ännu, men så som skissen presenterats tidigare så kan jag omöjligen se att det kommer få publiksiffrorna att peka i nedåtgående riktning jämfört med nuläget. Då skulle vi stå inför en bäst av sju-serie mot Hästen just nu och även om Hästen som motståndare inte säljer några extrabiljetter så gör ju den tydliga rubriken SLUTSPEL det.

Sv: Apropå nånting...
Knylan: Fast å andra ger t.ex. inte 2000 pers något rejält tryck även om det är inbitna påhejare. Till viss del behövs 'annat folk', men de riktiga supporterna behöver vara många i jämförelse. På så sätt dras de flesta andra med i påhejandet, förutsatt att matchen gäller något (annars är det nog svårt). Match 6 mot KHK är ett tydligt exempel.

Sv: Apropå nånting...
Knylan: Genrellt håller jag med, sedan minns man ju också match 6 mot Karlskrona. Det måste vara något av det häftigaste i stämningsväg i modern tid.

Sista matchen mot Nyköping -00 var också fantastisk, även om det då var nästan klart inför sista. Minns en snubbe i pissoaren inför tredje, var förmodligen då i den ålder jag är nu. Han sänkte en halv kvarting jäger i ett svep, slog näven i väggen och brölade: "Nu blir det elitserien pojkar, då kan man fan inte va nykter!"

Sv: Apropå nånting...
{8225}: ja kan ni skicka ner Sture? Han ska visst vara en riktig party starter 👏👏👏

Sv: Apropå nånting...
{8225}: Jo det brukar kunna vara så, att det är lite svårt att sälja ut i inledningen av slutspelet om det är så att motståndet i sig inte skänker automatisk dragningskraft. Tar man återigen första Leksandsmatchen i finalen för två år sedan så hade vi 4218 på läktaren och vi fick kritik både från media och folk var uppgivna även i de egna leden.

Visst, det är svinbra för klubbkassan att sälja ut arenan men i något stämningshänseende så ser jag hellre att det är 4218 genuina supportrar på läktaren än att det blir det där uppblandade hopkoket av publik som fullsatta arenor ofta medför. Folk som går på match vart femte år hamnar nu helt plötsligt mitt i klacken och har inte det minsta intresse av att bidra till stämningen utan är bara där för att "ta del" av den. Fullsatt är överskattat, säger jag som inte är klubbkassör.

Sv: Apropå nånting...
TD: Nej hua, inga jippon.

Sv: Apropå nånting...
Röda Tallen: Har ni bara halvfulla läktare, måste ni starta festen tidigare...Näe, men jag är ju så gammal att jag minns när MoDo spelade i SHL eller Elitserien.

Är det inte alltid svårt att få folk till första slutspelsmatcherna? Vet inte hur det funkar hos Er, men förr gällde säsongsbiljetter bara i grundserien, sedan inväntade många på lite viktigare matcher i en slutspelsserie. Men alla matcher är ju nästan lika viktiga. alltid märkligt om en slutspelsplats lockar färre än snittet i serien

Sv: Apropå nånting...
Knylan: se på Brynäs har ökat publiken med 1000 per match mycket bra många lördagsmatcher drag i arenan men ok en storklubb medlemsmässigt störst i Norrland
Timrå behöver ha lite mer jippo i arenan för att locka folk
Men kräver mycket angemang av klubben nä in i bubblan nu hockey äta sova och lite jobb..

Sv: Apropå nånting...
RasmusVS: Det verkar vara svårt för de allra flesta att skapa hajp kring dessa lite märkliga förkval, publiken brukar börja komma när det blir avgörande ”på riktigt”. Det är ju bara att minnas tillbaka hur det lät här efter första matchen i finalen för två år sedan när vi bara tog oss knappt över 4000 pers. Då var det HA-final dessutom.

Sen kan ju klubben alltid jobba ännu hårdare med att locka publik, men man får ingen riktig draghjälp i det att gemene man inte verkar begripa vad Meca ens handlar om. Hela det nuvarande kvalsystemet kommer knappast gå till historien som en publikmagnet, även om det säkert funnits vissa undantag (årets final tex).

Sv: Apropå nånting...
RasmusVS: Ni kommer väl ihåg sist vi gick upp. Var ju bara halvfulla läktare i finalserien mot Leksand.
3000 nått i de matcherna. Folk utifrån undrade varför intresset inte var större.
Först i matcherna mot Karlskrona var det fulla hus.

Sv: Apropå nånting...
luffaren: Samtidigt har jag inte sett någon jättesatsning från klubben för att sälja slut heller. Kommer inte folket av sig självt behöver man locka dit dem.

Ge mig en redig marknadsföringskampanj, annat än EN bild på instagram.

Sv: Apropå nånting...
Rip Kirby: Agree

Sv: Apropå nånting...
KulltorpsOlli: Vi gör väl inte allt fel trots allt.

Sv: Apropå nånting...
Kapten Lindow: Det var det. Men kul att TIK är med i slutspelet.

Sv: Apropå nånting...
Rip Kirby: Hmm riktigt illa. Men slå upp nepotism i ordboken och Timrås klubbmärke dyker väl upp... man måste våga sätta rätt spelare åt sidan.

Sv: Apropå nånting...
Det är slutspel nu! Borde snart vara slut på biljetter, men icke.

Sv: Apropå nånting...
Kapten Lindow: 8-2 i baken efter andra och man verkar ha lagt ner..

Sv: Apropå nånting...
KulltorpsOlli: Underläge 0-2 efter första. Får väl se om man har skalle att vända detta. Tyvärr tycker jag att Timrå lever lite väl mycket på individuella prestationer. Men 40 minuter kvar absolut inte kört.
Bröderna Zetterberg är riktigt duktiga men jag håller Max Sjöholm och Oliver Sundberg kanske snäppet över. Sedan är Linus Carlsson (05:a) kanske en av de största backtalangerna på länge.

Sv: Apropå nånting...
Kapten Lindow: Ok, intressant. Ja DIF har ett gäng målsprutor i laget.
Känns som 50/50 att Tikarna vinner idag.
Enligt vad jag hört så är man normalt sett riktigt svårslagna som lag, men kanske inte har ngr riktiga toppar. Bröderna Zetterberg är ju intressanta bla..

Sv: Apropå nånting...
KulltorpsOlli: Första matchen mot Saik (Förlust 5-8). Gick man på 12 utespelare. Föll ihop i slutet av matchen. Vinsten mot flemingsberg gick man på mer folk 1:a halvan av matchen kanske det var en bidragande orsak till att man orkade hålla undan i slutet av matchen. Nåväl riktigt spännande mot AIK nu vinna eller försvinna!
Angående u16 sm titta på Liam Ögren #2 i DIF hans pappa är gamle mabötessångaren Andreas Ögren... Djurgården fullkomligt krossar Luleå och löven. I vart fall Luleå tycker jag är rätt bra...

Sv: Apropå nånting...
...så tog J-16 en skön och nödvändig seger i SM idag.
m.stats.swehockey.se/Game/Events/489884
Ny match mot Gnaget imorgon. Vid seger är grabbarna vidare.

Sv: Apropå nånting...
Apropå något annat så har jag startat en grupp på Facebook som heter "Timråsupportrar Sydost", där vi som bor i trakten kan planera gemensamma resor genom samåkning. Kanske gör det att vi blir någon fler på bortastå i denna del av landet.

Välkomna att gå med ni som vill!

Sv: Kristianstads IK - Timrå IK 2020-03-06
Smokey: Aa då ska vi ta över isladan

Sv: Kristianstads IK - Timrå IK 2020-03-06
RasmusVS: Västerås? Vi har täljt om kalendern. Tisdag är det nya fredag. Plockar ihop 4-7 TIK:are och drar dit.
Aftonen till ära kan det bli klassisk huvudbonad. Då brukar det funka. Det är en tre poängare!

Sv: Kristianstads IK - Timrå IK 2020-03-06
Sputnik: En jävligt rolig bortaresa dock. Hyffsad stad, bra bortapub, schysst hall, lagom avstånd, bra bortastå och pizzaslice till försäljning.

Synd att det är en tisdag bara..

« · 2044605 · »