En back som kan passa sig ur egen zon på regelbunden basis adderas alltså i utbyte mot en slöfotad tung back. Timrås problem har varit att de inte kunnat ta sig ur egen zon på vettiga sätt (oftast). Nubben är ett geni!
Timråit H-sand: Det kanske är så att Frölunda imponerades av Printz crosschecking i ansiktet på Frölundaspelaren efter avblåsning under vår match hemma mot dem i december. :)
Vet inte hur mycket frälsare Fille kommer vara, men bra byte. Prinzen var man lite...mätt på. Spännande!
Fortsätt intressant, alltså. Om det ligger sanning i att ytterligare förändringar är att vänta. Har inte gett upp hoppet om Erik Karlsson heller...han skulle sitta fint inför ett förmodat kval. Utlåning av JO? Han behöver reboota sig själv. Allsvenskan resten av säsongen vore nog perfa för honom. Sen tycker jag att Jonte spelat nog i AHL nu. Pojkstackarn borde få avsluta säsongen med lite riktig hockey.
Sputnik: Tar de in en back till kommer ju någon back försvinna. Men då tror jag Söderberg ryker. Jag håller fortfarande tummarna för att Erik Karlsson kommer tillbaka på centerplats...
{8179}: Bra deal känns det som! Tror faktiskt Frölunda kan få lite användning av Printz. Nu ska ju inte Molinder ens vara 7:e back... Få se nu vad det lider om Erik Karlsson ansluter...
OlliJanne: Jalle vs Printz då. Förmodad kostnadsskillnad kontra vad ger det på isen. Någon som har synpunkter om det?
JVM-spelare in i truppen, mökke bra. Välkommen Filip. Det är ju fundamentalt att unga löften väljet Timrå som språngbräda för vidare karriär(Nordamerika, Europa)
Inkazar: Ja efter hur Printz agerade vid Malmös kvitteringsmål så hade Nubben kunnat byta ut honom med en curlingkvast och det hade redan där varit den bästa traden någonsin ;-)
tjobba: Jag kan hålla med om att det blir lite konstigt, speciellt i slutet på säsongen, när det inte finns så mycket tid att spela in sig. Jag tycker annars att det är rätt att ha yngre spelare som förmodligen är bättre efter en säsong i SHL. Då blir det lite som ett långt träningsläger inför kval, OM det nu blir så. Ser man på te.x. Karlskrona förra året så hade dom en del äldre spelare som bara var tröttare i slutet av säsongen. Många äldre som skulle bära. Vi har en medelålder i år som är 2 år lägre än KHK hade förra säsongen. Vi kan bara bli bättre.
Kulltorp: Mora spelarna lär ju lida av kramper i magmusklerna efter att ha skrattat så hårt åt att en Timrå spelare säger att ett annat SHL-lag har svagheter på backsidan...
josha840: Hade varit årets haktapp om vi varit det. Bra tycker jag, verkligen inget vi ska prioritera i dagsläget. En frisk Wedin så är forwardsbesättningen ok.
Hörde precis att Wedin själv tycker att han mår bra. Berättar tyvärr inte vem eller var jag hört det för att skydda personens identitet. Kan dock berätta att de är så säker en källa kan bli. Personen var förvånad att han inte var tillbaka än till och med.
Nisse1: Bara att kolla på när Modo åkte ut ur SHL mot Leksand. Där visade det mentala griseriet sitt rätta jag. Kolla in snacket i media inför mötet mot Mora. Där ser man hur Freddan & co jobbar mentalt mot spelarna. En viktig del för unga spelare.
Reporter: "Med tanke på att Brattström stod när ni vann mot Mora senast, kan det tala för att ni väljer honom oavsett om Svedberg är tillbaka eller inte?"
TIK-Lund: Angående din parentes-fråga så det var lite så jag försökte säga med Burns. Så vi tänker nog lika där. Jag tror också att en mentaltränare skulle hjälpa. Borde vara betydligt billigare än en värvning. Använder vi kanske redan sånt? Tyckte Wedin pratade om det på någon timråpodd men jag förstod inte om det bara var privat eller inte. Jag har många gång känt att Svedberg skulle behöva prata med någon om sina raseriutbrott. Mattson höjde sig rejält efter han träffade en mental coach iaf.
TIK-Lund: Jag minns någon av de första säsongerna Timrå spelade i Elitserien. Pavel Rosa och Marcu Jantunen anslöt sent på säsongen och spelade typ 10 matcher och lyfte Timrå över sträcket. Det måste vart Nubbens värvningar. Men jag minns inte att de lyfte precis hela laget. Det gjorde nog det mesta själv.
PS. Kollade upp detta på EP. Pavel rosa hade 5+1 på 10 matcher och Jantunen 2+4 på 11. Det är Rosa jag minns mest av. Han hade snajper-mentalitet. Som en snäppet sämre variant av Pavel Brendl. Brendl gjorde för övrigt 5+3 på 12 för HC Arlanda så sent som förra säsongen.
John Cena: Självfallet hade en av världens bästa backar haft en enorm påverkan på dagens Timrå. (Är det inte tid i offensiv zon och förmåga att lyfta spelet man mäter hur bra defensiv moderna backar besitter förresten?)
Min fråga är ju om en enskild spelare hade räckt för att lyfta oss tillräckligt oavsett vem det är. Och om man bara skall lägga allt krut på en individ tror jag det är säkrare att bygga hela laget och komma ifrån "förlorarmentaliteten" i form av en extra coach än att hoppas på en spelarvärvning. Då jag personligen anser att det är just hjärnspöken som kan sätta de främsta käpparna i ett kval.
Men inget skulle göra mig lyckligare än om det finns någon hockeymessias där ute som på egen hand lyfter laget tillräckligt för att slippa kval öht (även om jag inte tror det).
Sedan är det väl inga större problem med Timrås offensiv hursom? Hittills har det ju inte spelat någon större roll hur många mål vi gjort framåt när vi bakåt läcker svårare än en P R O äldste på varan med blödarsjuka och ett par band 7.62 i buken.
TIK-Lund: Nu kanske jag missar poängen men nog hade väl Brent Burns i Timrå haft en enorm påverkan? Han är ändå en av dom bästa offensiva backarna i hela världen. Gör mer än en poäng per match i NHL, världens bästa liga. Skulle inte alls blivit förvånad om han vann SHLs poängliga om han spelade hos oss. Även vår defensiv skulle bli bättre för puckinnehavet ökar med honom på isen = mindre chanser bakåt.
Dahlén tycker jag hade en stor påverkan på oss förra säsongen. Visst var vi bra utan honom (ledde serien redan innan han kom hem) men han bidrog ändå men en riktigt stabil offensiv. Gjorde 44p på 44 matcher. Jag tänker att men honom i laget så gjorde vi typ ett mål mer per match. Det blev säkert ganska många fler vinster/oavgjorda matcher på den säsongen av det. Och behöver man ens säga något om hans matcher mot Leksand?
Min åsikt är alltså att nog fan kan det räcka med en enda spelare för att vända på allt. Är väl som vanligt en prisfråga eller att bara ha tur med att hitta dom.
OlliJanne: Jag undrar om det finns någon enskild utespelare som kan lyfta Timrå på eget bevåg? Sonnenberg var en jäkla megahit av (Linkan var det väl?) men den upplagan av TIK var av en helt annan kaliber och han var ett perfekt komplement till truppen.
Hade Sonnenberg som tillskott i TIK anno 18/19 varit tillräcklig för att lyfta laget? Lander? Hade ens Brent Burns ensam varit tillräcklig för att undvika kval?
Själv har man ju funderat en hel del på detta och som jag ser det är där endast en position som man potentiellt skulle kunna lyfta laget 18/19 med en värvning och det är isåfall målvakten, typ Viktor Fasth runt 2010.
Med tanke på att Svedberg absolut inte kommer ersättas så skulle jag gissa att Timrå skulle behöva MINST 2 nya backar av god SHL kvalité och en Center av god Europeisk kvalité för att lyfta detta laget över strecket.
Laxen var ju faktiskt varit en riktig succévärvning men hur stor skillnad har han egentligen gjort?
Jag skulle nog lägga mina kulor på en Mental tränare så vi inte åker ur i kvalet pga hjärnspöken - för tillräckligt bra trupp för att mäta oss i en bäst av 7 mot valfritt allsvenskt motstånd, det har vi. Istället för att lägga alla stackars ören vi har kvar på en potentiell flopp? Nubbens "under - säsong" värvningar har ju inte direkt slagit sådär superofta väl ut, historiskt. Och nu snackar vi inte heller "spetsa till laget" utan "lyfta HELA laget".
The great one: Synd att han var ner och fixa ett SM guld till Växjö innan han åkte till NHL. Växjö ska aldrig nämnas när det gäller Elias utveckling och det tror jag dom flesta förstod på galan.