1150x200-tiken-1123131_9RDMimFNOEHPEMC.png

Timrå IK

SHL · 607448 inlägg · 6213 ämnen

« · 2670086 · »

Sidan uppdateras nu automatiskt med de nya inlägg som skrivs.


Sv: Apropå nånting...
{469}: En tanke förresten. Oliver Johansson har väl egentligen större delen av sin tid i juniorerna gått som center. Även när han var utlånad till Björklöven väl?

Ante som övergivit den tanken helt?
Kan det vara aktuellt att testa Oliver som center nästa säsong i typ 3:e kedjan?


Sv: Apropå nånting...
dempa: Det var förra säsongen. Fem av dom har a-lagskontrakt.

Sv: Apropå nånting...
Greven: tog ni inte brons eller om det var silver i J20 för några år sen, vad hände med den generationen?

Sv: Apropå nånting...
Gooode: Finns väl en artikel på Expressen där man kan ta del av vem under 40 bast som har mest lön i olika kommuner. Hanzl har jag för mig låg på 1,2milj kr på ett år enligt tabellen där. Kan det inte vara så att han har 700k sign-on då och 700k sign-off om uppgifterna om 250k euro stämmer? Typ.

Sv: Apropå nånting...
Gooode: Allt är ju relativt med. Den största besvikelsen i år ligger i att vi underpresterat än så länge. LHC som ligger topp 4 i löneligan har precis klarat av att komma före oss i topp 6.

Lag som Rögle har toksatsat med skyhöga löner både på tränarsidan och spelatrupp. Ändå har man kämpat för att ens nå play in hela säsongen.

Våra hemvändare har ett par år kvar med tillräcklig kvalitet att bygga för att gå för ett guld.
Då behöver vi träffa rätt som till exempel Skellefteå med sina värvningar från till exempel HA.

Vi har grunden och med rätt fingertoppskänsla så tror jag absolut att vi kan vara med och leka med de stor pojkarna framöver. Hitta guldkorn som kan bli till spets.

Men snacket har ju också varit om att en spelare som Eronen lyfter rätt stor lön, om det nu stämmer så är det sådana spelare vi måste träffa bulls eye på och inte landa att ha en breddspelare som i detta fall.

Med tight budget så måste den dyraste backen spela därefter och vara vär härförare från backplats(nämner back nu för att det är där vi behöver träffa mest rätt framöver).

Sv: Apropå nånting...
Gooode: Ser mörka moln hopa sig när våra 90-talister börjar ha gjort sitt och där Hållander är sladdisen född 00. Några habila senare 00-talister kan vi skaka fram som det ser ut nu men superlöftena/stora löftena lyser väl med sin frånvaro. De få vi hade drog som en avlöning. Så vilka hemvändare har vi om 6-7 år? Vilka nya Z och EP40 kommer vi få fram? En SC med trollspö och synnerligen goda kontakter kommer krävas. Förhoppningsvis kan vi komma värva lovande första/andraårsseniorer som får maximal utväxling i flera fall.

Sv: Apropå nånting...
Gooode: Äntligen någon som skriver det jag försökt få fram i flera månader nu. Drömma kan man alltid göra men allt snack om "toppbackar" och gud vet vad mer gör det nästan tröttsamt.

Sv: Apropå nånting...
Greven: det är sanningens ord. Precis som du beskriver det! Folk ska köpa spelare hit och spelare dit alla verkar glömma bort den lilla detaljen att ekonomin i Timrå aldrig kommer kunna klara av det!! Det är bara att acceptera :)

Juniorer från våra egna led samt lyckoträffar på billiga värvningar är det som krävs om vi någon gång ska lyckas.
När vi nått våran maxbudget, då handlar dom andra klubbarna 3-4 lika dyra spelare till. Tänk om inte lander gått på realön exempelvis. Någonstans får man bara infinna sig i den bittra verkligeheten. Hur jävla tråkigt det än är 🙂

Sv: Apropå nånting...
Gooode: Vi känns ibland bara som ett Oskarshamn XL. Näst sist i publikligan, sponsorer som gör att vi håller näsan ovanför vattenytan men inte mer, kringsförsäljning på matcherna begränsade av för få kommersiella ytor samt "Nubben-kontrakt" som en extra kvarnsten runt halsen. Om nu Brynäs går upp och OINK åker vi ut lär vi nästa år ligga sist omsättningsmässigt bland alla lag om nu inte Marknad i Timrå uträttar stordåd.

Sv: Apropå nånting...
bar mofftak: Flytta ner Östersund och Västervik har ekonomiska bekymmer flytta 2 div 1 lag Sundsvall har chans

Sv: Apropå nånting...
Nisse på Mon or: nä finns ingen större utrymme sa kapanen fast 15 mille mer. modo gör mest plus nästa säsong 25 mille mer minst klart dom går för slutspel nästa säsong

Sv: Apropå nånting...
Rip Kirby: Östersund är inte redo för det här. Deras spel verkar gå ut på att någon spelare ska lyckas dribbla sig till ett läge. När ska svensk hockey bli av med Västervik?

Sv: Apropå nånting...
Jag tror helt enkelt att Timrå tänkt att det där löser vi när TV-pengarna trillar in, eftersom det också ökar. Sign-off alltså.

Sedan visar det sig att jahaaa. Pengarna kom inte i en klumpsumma på en gång? Ajdå. Det var inget vidare :)

Men just det scenariot är egna spekulationer.

Sv: Apropå nånting...
Gooode: Klart att det finns bonussystem men det är ju något som går utanför grundlönen. Om man har gjort något bra..

Sv: Apropå nånting...
Nisse på Mon or: Tror det missuppfattas här vad en sign off är för något. Det är ingen bonus, det är en del av kontraktet i helhet vilket man borde budgeterat på. Det enda som kan göra det dyrare är om Euron är betydligt dyrare och kronan lägre än när kontraktet skrevs vilket iof är fallet men den variabeln borde man räknat på :p

Sv: Apropå nånting...
Nisse på Mon or: Timrå får ingen vidare ekonomi. Men förhoppningsvis kan ett eventuellt slutspel & sponsorer ställa upp. Frågan är bara hur länge dom orkar det. :)
Emil får väl ringa sin bror Elias 😅 kan du swischa en slant brooooor?

Sv: Apropå nånting...
Gooode: vad händer om Hanzl vill gå vidare, och Timrå inte har "råd" med outen efter denna säsong?

Sv: Apropå nånting...
Andersson: Östersund reducerar..

Sv: Apropå nånting...
De allra flesta utländska spelare som betalas i Euro eller USD har väl sign on och sign off-betalning. Hanzl har över 250.000 euro i netto per säsong. Han får en bruttoutbetalning innan han ens kom till Sverige och får en likadan bruttoutbetalning när han lämnat sverige igen. Det är pågrund av skattemässiga skäl och penningsvärdet. Klubben tar stor risk när kontraktet skrivs och spelaren när han lämnar. förut behövde man inte ens betala sociala utgifter men nu gäller de vanliga 33.4 procenten som för övriga men en betydligt lägre skatt som är på 15%. Kvarstående summa betalas ut i vanlig månadslön :) och den måste vara marknadsmässig så kan anta att det lär vara runt 50 lax i månaden 2023-24 i SHL mått?

Sv: Apropå nånting...
TD: intressant detta med "betydligt lägre budget". 15 miljoner extra räcker alltså inte ens till oförändrad spelarbudget?

Sv: Apropå nånting...
Kämpa Östersund

Sv: Apropå nånting...
The great one: Ja med en betydligt lägre budget blir nästa säsong en överlevnad däremot nästkommande ser Kapanen positivt på tyvärr stålbad nästa säsong

Sv: Apropå nånting...
{9315}: Per Svensson är också 35 och ingen som snackar om hans ålder som något negativt. Marcus Eriksson leder HA-poängliga som 38-åring. Tror nog Hanzl har minst 3 år till om han vill

Sv: Apropå nånting...
Gooode: om Hanzl har en out enligt uppgift här, så måste ju den vara budgeterad inför denna säsong. Allt annat är ju vansinne. Alla vet ju att han sitter på utgående kontrakt.

Sv: Apropå nånting...
{9315}: i grund och botten är ja inte emot alls att han lämnar, man kan nog hitta nått liknande i bättre ålder :)

Men med den infon jag har och litar på så jag kan förstå att han i så fall blir kvar.

Det visar sig ganska snart. Blir han kvar så är det pga ekonomin. Hur sjukt det än låter 😅 men kan ju vara så att man fått in deg för att avsluta och satsa på annat också.
Men det betvivlar jag.

Sv: Apropå nånting...
Gooode: han blir 35 i år va? förr eller senare tar alla spelare slut och ju äldre man blir desto större chans.. om man inte heter jagr då, han verkar vara odödlig. tråkigt om ni betalar riktigt bra lön och så visar det sig att tanken är slut vid 35, han passar inte i jokinens spelsystem eller nån av dom andra 711 grejerna som hockeyspelare är känsliga för

behöver inte vara dumt att gå vidare och hitta någon som har sina bästa år om inte just nu så inom kort, det är nog en smartare investering :) så kan malmö hålla den granaten i handen istället. kapanen och jokinen kan säkert hitta nån finne till schysst pris

Sv: Apropå nånting...
{297}: jag tror dock inte Hanzl har en sån fet lön om han har detta upplägg. Så troligtvis är en center i hans kaliber betydligt dyrare i månaden plus att man "slipper betala ut" outen nu. Jag fick höra att man till och med försökte få någon klubb att köpa ut Hanzl innan deadline. Men inte fick napp på det.

Som sagt, jag hoppas att jag har fel :) men detta är inte heller tagit ur luften.. Så någon sanning i allt finns nog. :)

Sv: Apropå nånting...
Gooode: Samtidigt ligger vi inte så pyrt till sportsligt att vi skulle åka ur om Hanzl drog så varför lägga ut lön plus sociala på honom på kanske 500/mån istället för att lira Lundin för kanske 300/mån? Hur jävla stor skulle inte den outen vara i så fall för att det skulle bli mer lönsamt att förlänga hans kontrakt? 😅

Jag kan tänka mig många andra skäl till varför han är aktuell för andra klubbar. Främst att han förmodligen ber om för mycket pengar. Malmö tappar två toppspelare och frigör en hel del pengar, vi har tvärtom signat på oss en massa andra dyra spelare och det kanske blir som med Rattie, vi måste släppa någon?

Hanzl har tjänat oss väl. När han är på topp så är han en av ligans bästa spelare men när han är som sämst så är han som en tjeck med hemlängtan med sina bästa år bakom sig.

Sv: Apropå nånting...
NDR: Har Hazze en outsumma satt tidigt 2021 i SEK utan uppskrivning så är det ju bara "kaffepengar" kvar snart med senaste årens inflationstakt.

Sv: Apropå nånting...
NDR: Text från ST i våras, det är mycket trixande som pågår. Sen kan man ju diskutera hur varm i kläderna Herr Sundberg hann bli :-/



Ordförande menar att nye klubbchefen Johan Sundberg har börjat bli varm i kläderna sedan han tog över efter Jonas Torines, som lämnat efter sig en "välfungerande organisation".

Johan Sundberg har tagit över klubbchef-posten från Jonas Torines.

– Samtidigt jobbar vi med flera olika spår som vi tror kommer att bära frukt allt eftersom. Den här säsongen kommer vi ju få derbyn mot Modo vilket kommer locka större publik, spår Backlund.

Men hur kunde laget öka det egna kapitalet med 3,6 miljoner, när de backar 1,1 miljoner?

Pensionsförsäkringar är förklaringen.

– När vi betalar in pengar på pensionsförsäkringar, som inte betalas ut just nu och vi inte skattar på dem direkt – utan längre fram – gör det att vi kan tillgodoräkna den summan som tillgång och föra över på vår balansräkning.

Sv: Apropå nånting...
NDR: det är väl i sig inget konstigt alls? Att du har en "bonus" osv. Sker ju alldaglingen hos hur många arbetsgivare som helst. Man kanske inte skulle köra den dealen om man fick ett erbjudande av Västervik? Så lite innanför pannbenet bör man ju besitta. Men förstår din synvinkel på det hela :)

Sv: Apropå nånting...
{8225}: tar man inte ut segern i förskott kanske man inte får ta ut den alls

Sv: Apropå nånting...
Nisse på Mon or: Hazze har "bara" drygt 70 mil hem (Ústí nad Labem?) från Malmoe. Det kan ju spela in i kombination med lön och/eller eventuella signaler från Kapanen/Jokinen.

Sv: Apropå nånting...
Gooode: OK. Hoppas innerligt du har fel med. Om Sydsvenskan går ut med att man visat intresse för Hanzl betyder förhoppningvis att Kapanen inte skrivit nått kontrakt och att Hanzl finns på marknaden.

Sv: Apropå nånting...
Gooode: Går arbetsgivaren i konken spelar det ju mindre roll vilken valuta kontraktet är skrivet i. Om jag tjänar 50.000 (SEK eller USD) i månaden och arbetsgivaren säger, du får ut 25.000 i månaden, resten får du i en klumpsumma senare eller när avtalet går ut. Tveksam om jag skulle ha gått med på den dealen..

Sv: Apropå nånting...
{469}: jag tolkar det som att förlängs kontraktet så skjuts outen fram 1 år till. Vi får in mer tv-pengar osv.. ett sätt att "dopa" ekonomin och skjuta utgifterna framåt tills pengar trillar in. Har hört det av en bra källa och i mina öron är det väldigt trovärdigt.

Jag hoppas dock att jag har fel.

Sv: Apropå nånting...
Gooode: Jo, men tänker det låter lite sådär att köra en "sign out" som innebär att man inte har råd att avsluta en spelares kontrakt? Kan väl iofs inte vara mer ekonomiskt hållbart att förlänga med Hanzl, för den där sign out måste väl ändå betalas ut då den är inbyggd i gällande kontrakt?

Alltså måste den väl ändå betalas ut även om Hanzl skriver på nytt kontrakt?

Hoppas att artikeln nedan från Sydsvenskan mer är en indikation på att Kapanen avfärdat Hanzl till nästa säsong. Det går att hitta bättre i min bok.

Sv: Apropå nånting...
NDR: beror ju kanske på om vilken valuta det är och sånt också? Jag vet faktiskt inte. Men det är en förklaring jag fått. Inte helt orimligt i mina öron.

Sv: Apropå nånting...
Nisse på Mon or:

Och jag tänkte mer att Hanzl lär behöva gå ned i lön om han ska stanna 1 år till.

Sv: Apropå nånting...
TD: hörde i dagens avsnitt av sanny&svensson podden att Västervik ligger pyrt till ekonomiskt. Tydligen att de tigger pengar för att täcka bortaresorna under kvalet. Så chansen är stor att Västervik blir degraderad pga ej beviljad elitlicens. Men det återstår att se vad som sker där. Isåfall får ju Östersund deras plats ifall dom skulle åka ur.

Sv: Apropå nånting...
Rytter: Hade jag som spelare haft en agent som förordat/godkänt ett sign-off avtal hade jag bytt direkt.. Går arbetsgivaren i konken är man ju halvrökt.

Hög månadslön = hög skatt. Få allt i en klumpsumma = ännu högre skatt.
Därför de flesta plockar ut en lagom lön och stoppar in resterande i pension.
Ett signoff avtal känns därför väldigt udda.

Sv: Apropå nånting...
{469}: Det är som nämns nedan. Inte speciellt ovanligt bland klubbarna heller vad jag förstått. Det blir ju att minska lönerna totalt sett, för att kanske lyckas ta sig långt och täcka upp ekonomin därefter. Jag vet faktiskt inte varför man kör så. Men det är inte ovanligt:)

Sv: Apropå nånting...
ante08: Västervik är ett hyfsat lag ger inte upp blir tufft för Öik

Sv: Apropå nånting...
Gooode: Har Nubben fixat nån sån där Out summa så bör han lägga västen på hyllan för gott. Aldrig hört nått liknande? Hade förstått det om det var 2+1 kontrakt han satt på, att det skulle finnas nån sån lösning(även om det låter helt otroligt)

Sv: Apropå nånting...
The great one: tänkte mer på att just Mslmö lockar. Inte kända för bra ekonomi de heller.

Sv: Apropå nånting...
{10473}:

Istället för en hög månadslön lägger man en summa som betalas ut som en engångssumma i slutet av kontraktet. En sign off eller out som det kallas, sedan en summa du får utbetald vid kontraktskrivning är en sign-on.

Tror fördelarna är skattetekniskt, då det betalas ut som en engångssumma blir det lägre skatt kontra en hög månadslön.

Sv: Apropå nånting...
Nu håller vi tummarna för Östersund på Sportkanalen!

Sv: Apropå nånting...
Andersson: Bara Måndag än. Skulle tro att hälften om inte fler spelar på Fredag!

Sv: Apropå nånting...
Gooode: out summa? Vill du förklara mer där? Aldrig hört talas om förut.

« · 2670086 · »