1150x200-tiken-1123131_9RDMimFNOEHPEMC.png

Timrå IK

SHL · 600166 inlägg · 6212 ämnen

Arenafrågan - bygga nytt eller stanna kvar?


Sv: Arenafrågan - bygga nytt eller stanna kvar?
Per HApps: Word. Alla bröderna som kom därifrån.

Sv: Arenafrågan - bygga nytt eller stanna kvar?
El Maco: Jo, det är också bra. Kovland (där man har kobingo åtta dagar i veckan och kör dragracing), Norra lill-Kovland (där man spelar elithockey och lägger ner massafabriker) och Nya Kovland (där man har en forbollsarena och ett centralt beläget köpcentra som efter noggrant övervägande döpts till "i ändtarmen", allt i Kovlands församling (fd. Selångers församling).

Mitt förslag till nya Kovlands kommun är att flytta hockeyn till Kovland (där finns plats och mycket smala vägar) och förlägga fotbollen till lill-Kovland och golfbanan i lill-Kovland till södra Nya Kovland. Alternativt Kovlandsnäset på Kovlandö i Kovlandsbukten.

Kovland-Gert.

Sv: Arenafrågan - bygga nytt eller stanna kvar?
Uno Gordon: Det är en arbetsmarknad, det är en bostadsmarknad, det är samma trafikplanering, det är samma akutvård, det är samma hockeylag som gäller. Av samma skäl som att Njurunda är en del av Sundsvalls kommun så borde Timrå vara det också.

Sv: Arenafrågan - bygga nytt eller stanna kvar?
Uno Gordon:
TIMRÅ IK saga hade kanske inte varit så framgångsrik om inte GIF Sundsvall lagt ner sin hockeysektion, ...............

Sv: Arenafrågan - bygga nytt eller stanna kvar?
Per HApps: Det är väl söråkarnas fel från början? Har för mig att jag hört att när de började lägga samman kommunerna till Sundsvall hade Timrå redan kommit överens med Hässjö/Tynderö om att gå samman. Efter att Njurunda, Indal/Liden, Matfors, Alnö, Skön och Stöde gått med i Sundsvall ville Timrå köping också vara med men Söråkarna sa stopp.

Sättna och Selånger var ju redan onboard.

Sv: Arenafrågan - bygga nytt eller stanna kvar?
Tant-Gert: Nu går du väl ändå till stark överdrift. Jag har inte sagt att allting måste heta Timrå. Men jag ser inte heller poängen med att dränkas oss i Sundsvall.

Sv: Arenafrågan - bygga nytt eller stanna kvar?
Uno Gordon:
Det är en mil fågelvägen mellan kommunhusen. Vad fan är problemet?

Deom enda som är rädda om sina arslen är väl kommunpolitikerna och tjänstemännen. Inte fans behövs det dubbla uppsättningar av dessa för så lite folk, snacka om att bränna skattestålar i onödan. Sparka ut hälften ur respektive kommunhus och lägg deras löner på det skatten skall gå till , vård skola etc,

Men så länge Eva Lindstrand och hennes gelikar sätter sina egna arslen på spel kommer det inte att fattas några kloka beslut.

Sv: Arenafrågan - bygga nytt eller stanna kvar?
Tant-Gert: Tant gert i förra meddelandet skulle alltså vara Timrå-Gert. bara så att allt blir rätt.

Sv: Arenafrågan - bygga nytt eller stanna kvar?
Tant-Gert: Kan man inte byta namn på allt till Kovland?

Sv: Arenafrågan - bygga nytt eller stanna kvar?
Uno Gordon: Jag tycker de borde skylta om avfarten till Timrå från E4 till Sundsvall Norr. Och dra om Indalsälven så den rinner ut i havet via Selångersån.

Sv: Arenafrågan - bygga nytt eller stanna kvar?
Uno Gordon: För min egen del så kan Midlanda få heta TimråTimråTimrå Flygplats, Deltat kan heta Timrådeltat och indalsälven Timråälven. Inga problem alls. Sen att jag hellre skulle sett en flygplats i Sättna där möjligheterna till längre start och landningsbana finns har inte direkt med saken att göra. Nu är den ju dragracingmecka istället. Vi kan kalla den för Timrå Dragracingbana också om du vill (inte för att jag har någonsomhelst beslutanderätt över det hela, men det skulle inte göra mig ett smack.). Kanske att man skulle behöva klämma in sättna någonstans så att folk förstod vilket Timrå man menade, men det går ju att lösa. På samma sätt skulle väl Timrå Ik fortsätta heta Timrå IK även om de valde att lägga en eventuell arena någon annanstans än i Timrå kommun. Heck, vi kan döpa om Birsta till nya Timrå också, det spelar som ingen roll.

Annars håller jag med knylan :) Samtidigt känns det inte som Sundsvalls kommun längtar efter att införliva timrå kommun i sig. fler bekymmer med skolnedläggningar och annat som brukar uppta ST i parti och minut. :)

TG

Sv: Arenafrågan - bygga nytt eller stanna kvar?
Sundsvall är bara en glänta i skogen och Ö-vik är fan knappt det. Lite perspektiv är bra. Dock har båda orterna ett fantastiskt ishockeyintresse och kunnande.

När det gäller publik så har Timrå dragit mer än Modo alla säsonger i elitserien sedan de kom tillbaka utom två, när vi fick kvala oss kvar andra året och förra året när Modo bytte/byggde upp sig. På sikt kommer vi att närma oss Modo både i omsättning och publik igen även om vi stannar kvar i EOn. Jag har inte varit i Swebank men varit i Löfbergs Lila, Axa, Kinnarp och Läkerol sedan de byggde om och ingenstans har det varit lika bra förutsättningar att SE HOCKEY som i Timrå. Fantastiska läktare helt enkelt. Sen är det trånga korridorer, javisst. Så mycket roligare är det dock inte i att knalla runt i Karlstad eller Gävle heller. Det Timrå borde göra är att bygga ut på bredden mot Grytan och göra en "foodcourt" och andra bekvämligheter. Sen kan det för min del vara lite tajt även i övrigt. Mer sittplatser och fler loger är redan på gång.

Flytta till Sundsvall känns förlegat. Hockeybussar löser problemet för de som ska dricka öl på matcherna. Timrå är ett Timrålag och det är inte fel det. Går laget bra blir det fullt oavsett var vi spelar. Går det dåligt hjälper inte läget. Birsta är tokfel. Bra för de som bor i Ljustadalen möjligen men annars ser jag inte poängen. ef

Sv: Arenafrågan - bygga nytt eller stanna kvar?
Uno Gordon: Vilket revirtänk du har.

Utan gränser så skulle det inte finnas krig i världen.

Sv: Arenafrågan - bygga nytt eller stanna kvar?
Per HApps: Flygplatsen är väl ett lysande exempel. Vi får inte ens ha kommunnamnet med fastän att hela schabraket bevisligen ligger på våran mark. Sedan nämnde jag ju det där om Umeå. Nu vill de ta hockeylaget ifrån oss också. Ja hela kommunen för den delen. Sundsvall skall synas i alla sammanhang. Men vart tog Timrå vägen då?

Sv: Arenafrågan - bygga nytt eller stanna kvar?
Knylan: Haha

Sv: Arenafrågan - bygga nytt eller stanna kvar?
Uno Gordon: Min dröm är att slå ihop kommunerna, sen ha Timrå som något form av Christiania, en fristad där allt är tillåtet. Dvs, fortsätta som det alltid varit.

Sv: Arenafrågan - bygga nytt eller stanna kvar?
Uno Gordon:
Jaja, ge mig två exempel då.

Sv: Arenafrågan - bygga nytt eller stanna kvar?
Per HApps: Jag tar det en annan gång. Orkar inte mata trollen mer nu. Men jag lovar återkomma.

Vi säger så.

Sv: Arenafrågan - bygga nytt eller stanna kvar?
Uno Gordon:
Ge mig 5 exempel på att Sundsvall stjäl godis ifrån småbarnen med sitt sätt att agera åt höger och vänster.

Sv: Arenafrågan - bygga nytt eller stanna kvar?
Uno Gordon: Sveriges karta håller på att ritas om, man skapar ju nya län (visst?!)

Sv: Arenafrågan - bygga nytt eller stanna kvar?
Uno Gordon: jag ska villigt erkänna jag inte inte vill att Timrå ska bygga rena utanför Timrå Kommuns gränser jag tror säkert att Styrelsen och övriga i Timrå IK också har liknande känslor men faktum är att det inte går att leva på sentamentalitet i dagens elitidrott.

Elitserien i ishockey är ingen amatörliga längre, så även jag skulle kunna svälja min stolthet och acceptera en ny arena i typ Birsta. Det kommer dock ett stort MEN! här nu, men ska det ske så ska det vara en ultramodern arena av högsta klass som är dreggelvärdig. Så jävla dålig är inte E-on Arena att vi flyttar för minsta lilla speciellt inte över kommungränsen. Ska det ske så ska det inte finnas några tvivel på att det är värt flytten.

Sv: Arenafrågan - bygga nytt eller stanna kvar?
Wayne Gresky: Vill man ta död på allt det livskraftiga så gör man det! Sundsvall stjäl godis ifrån småbarnen med sitt sätt att agera åt höger och vänster.

Då kan väl Sundsvall slås ihop med Härnösand på samma gång? Det är ju ändå bara av akademisk betydelse i ditt resonemang. Skövla bort allt där inte invånarantalet överskrider 100.000 och skapa nya städer och rita om Sveriges karta.

Fine with that!

Sv: Arenafrågan - bygga nytt eller stanna kvar?
Wayne Gresky: Säg det till politikerna. De håller säkert med dig...

Sv: Arenafrågan - bygga nytt eller stanna kvar?
Uno Gordon:

För globaliserad?

För helvete, vi pratar om några kilometer, eller några sketna minuter i tid.
Jobben och därmed pengarna finns i Sundsvall, Så är det bara.

Sv: Arenafrågan - bygga nytt eller stanna kvar?
Per HApps: Är inte meningen i dessa växthuseffektstider att försöka minska trafiken? Att alla måste åka bil till matchen verkar ju än mer idiotiskt än dagens lösning där iaf delar av publiken har gångavstånd. Att kunna gå ut från arenan och kila in på puben och ta en öl och snacka om matchen skulle innebära ett lyft både för Timrå som klubb och Sundsvall som stad. Det skulle däremot antagligen missgynna Timrå kommun.

Sv: Arenafrågan - bygga nytt eller stanna kvar?
Per HApps: Du har rätt i det mesta, men med 10 000 stående så antar jag att han menar återkommande. Alltså en stadig publik på 10 000, även om det känns som en utopi. En arena med plats för dryga 7000, max 8000, är nog mera troligt.

Sv: Arenafrågan - bygga nytt eller stanna kvar?
Hoppar till avsedd tråd.

Kongo: Med flera.

Birsta avsides?
Låt mig då upplysa dig om Birsta Köpcenter är det största köpcentret och det mest expansiva i hela Norden, hur det kan vara avsides får du gärna utveckla lite närmare, det vore intressant att ta del av ditt resonemang.

Sundsvalls hamn det ultimata?

Var enda kvadratmeter av hamnen med omnejd är ju in i minsta detalj planerad av Sundsvalls Kommun, förklara gärna varför dom skulle upplåta tomtyta till Timrå IK, för skall man bygga nytt måste föreningen äga Arenan annars blir det som Globens Arenabolag och DIF / AIK.

10 000 stående åskådare till varje match?

Som det är nu så är det ståplats som sviker, varför skulle man bygga en arena där folk skall stå istället för att sitta?

Funderat på parkeringsbehovet?

Se det så här i stället, Follow the money.
Pengarna är koncentrerade till Birstaområdet, se bara på Ikea som bygger ut, Media Markt som etablerar sig där.

Sedan tycker jag kanske att Ericssons "Fn arbetar vi med ”Arena projekt" är lite goddag yxskaftsvar. Där hade vi kanske kunnat önskat lite mer.

Sv: Arenafrågan - bygga nytt eller stanna kvar?
Bygg inte fast er i ett lapptäcke, tänk nytt tänk Birsta. Hade man haft möjliget och råd att bygga nytt i Birsta när det begav sig hade Timrå IK utan konkurrens varit Elitseriens rikaste klubb.

Men det behöver inte uteslutas att man inom en 5-7 års period väljer att ta det steget. Men för Klubbens framtids skull, bygg inte fast er. www.st.nu/sport/index.php?action=visa_artikel&id=689812

Som det är nu är det en dröm att sitta i Kulturmagasinet och SE på hockey ,men mardröm att besöka toalett och kiosker i pausen.

Med med publikplatser får man väl i framtiden ta med sig en termos med kaffe och en pinkflaska.

Sv: Arenafrågan - bygga nytt eller stanna kvar?
friskan: "Ambroo: Vad jagar du egentligen?"

Jag jagar ingenting, men jag hoppas att Timrå IK är villiga att jaga ikapp framtiden och fortfarande är ett elitlag då man hunnit i fatt den...

Sv: Arenafrågan - bygga nytt eller stanna kvar?
Alfredshem blev MoDo och Wifsta/Östrand blev Timrå vilket gör det svårt att rycka rötter ur marken.
En arena i Sundsvall hade varit ok med SCA Hockey som lag men Timrå IK skall spela i Isladan (EonArena) men aldrig söder om Pussycats!

Sv: Arenafrågan - bygga nytt eller stanna kvar?
Per HApps: Tror du har rätt, snart så heter det Västernorrlands Kommun.

Men varför bygga nytt i Sundsvall? Då har ni redan en betongklump i Övik ni kan spela i. Vad tror du förresten, vad blir namnet på den nya klubben?

Jag gissar på TiMoDo.

Sv: Arenafrågan - bygga nytt eller stanna kvar?
Wesse1:
Därför att Timrå IK är regionens lag, och fattar man inte det så är det bara att beklaga. By the way så är det NHLhåkky på tvn nu.

Grejen är att Timrå Kommun inte kommer att finnas om 5-10 år. och ju förr desto bättre.

Sv: Arenafrågan - bygga nytt eller stanna kvar?
Per HApps: Jag kanske är en dumjävel, men varför skulle SUNDSVALLS kommun upplåta eftertraktad byggmark åt TIMRÅ IK när dom inte ens har en vettig hall åt sitt eget lag??

Sv: Arenafrågan - bygga nytt eller stanna kvar?
Frisco:
Via månskensrinkar är ett underskattat sätt att bevittna hockey, men tyvärr är vi ett utdöende släkte. ;)

Sv: Arenafrågan - bygga nytt eller stanna kvar?
Per HApps: Härligt med utomhushallar. Bort med taken!

Sv: Arenafrågan - bygga nytt eller stanna kvar?
El Aka Ali:
Självklart är det bättre med en större arena som är proppfull än med en mindre arena som är nästan full, det fattar väl jag också.
Jag försöker iallafall att fylla den arena vi har, match efter match.

Pelle Happo: Du fär gärna bygga hur stor arena du vill för mig.

Ambroo: Vad jagar du egentligen?

Jag gillar Timrå IK och jag tycker att vi ligger bra till i dagsläget, jag är stolt över det.

Några som åker till bortamatchen imorrn?

Sv: Arenafrågan - bygga nytt eller stanna kvar?
Per HApps:
Vad skulle en ny hall kosta och vilka sponsorer är beredd att gå in med tresiffrigt miljonbelopp som det skulle kosta att bygga nytt.. sundsvalls hamn är inte direkt nån idealisk byggplats varken ur ekonomisk eller byggnadsteknik synpunkt dessutom vad skulle hända ute i timrå med E-on arenan? skulle den rivas eller är timrå ik beredd att ansvara för två elitseriemässiga arenor? Det är nog bara en utopi att det skulle byggas en ny ishockey arena i sundsvall eller timrå innom dom närmsta 20 åren.

Sv: Arenafrågan - bygga nytt eller stanna kvar?
friskan: Tycker faktiskt att både PH o Ambroo har en hel del rätt. Det kan ju också vara så att det aldrig blir fullsatt för att folk redan vet att de inte kommer in. Bättre med en stor arena som är nästan fullsatt än en liten som är nästan fullsatt. Var själv med o fyllde hallen match efter match på 70-talet. De var väl bara matchen mot Tunabro som det inte kom över 6000. Annars var det ca 7-8000 på varje match som stod o trängdes. Det var även toppar med över 10000 åskådare. Intresset är inte mindre nu!

Sv: Arenafrågan - bygga nytt eller stanna kvar?
Ambroo:

Vad jag egentligen menade? Det var inget anti-Timråinlägg. Det var bara ett allmänt inlägg i jämställdhetsdebatten. Jag tror att många fler än MODO kan hitta genvägen till 3000 extra åskådare. Om man kan få flickorna, tjejerna, damerna, tanterna att gå på hockey blir värden bättre. Det är vad jag tror. Sen att de är köpstarka är bara bonus. Låt säga att de extra damerna i SBA motsvarar lönen till Timrås hela första formation. Jag gissar att de flesta av er vill ha dem kvar.

Okey’ra, en liten pik till dina bögskämt o.d. var det nog allt om jag ska vara ärlig…

Jag tror inte Timråpubliken är bättre eller sämre än övriga serien, däremot är dock hockeyn bättre än fotbollen som är ett totalt jävla mörker. De fattar nog inte hur mycket pengar de tappar på grund av att publiken inte kan uppföra sig.

Sv: Arenafrågan - bygga nytt eller stanna kvar?
friskan:
Du har alltid, och kommer alltid att skriva inlägg som fan läser bibeln.

Vill du inte ha hit marginalåskådaren som är skillnaden som gör skillnaden så är det bara att beklaga.

Ditt sätt att att tycka att "Så länge inte arenan är slutsåld tycker inte jag att behovet att skrika och gapa efter större är befogat (personlig åsikt)."
Är ju lika korkat som resonemanget från Sundsvalls Supportern som skrev att varför skall man lira TIK-Modo i E-On Arenan när det ändå bara kom dryga 3000. Dom hade ju fått fått plats i Gärdehallen ändå.

Till och med Anders Wiklander ansåg att Timrås nya hall borde ligga i Sundsvalls hamn på Tibnor-tomten, i alla fall när jag pratade med honom för 4 år sedan.
-Det vore den bästa lösningen sa han då i alla fall.

Men vad vet en Verkställande Direkör för Norrporten om hur man driver ett framgångsrikt företag?

Sv: Arenafrågan - bygga nytt eller stanna kvar?
Ambroo: Självklart måste Arenan byggas ut! Helst skulle en helt ny arena redan byggts ist.f. den budgetlösning man valde 2003. Lovvärd då men redan passé...snart hopplöst på efterkälken.

Sv: Arenafrågan - bygga nytt eller stanna kvar?
friskan: Ja men då är det väl lika bra att vi lägger oss ner och självdör då, eller? Ska man hänga med så MÅSTE man bygga ut/bygga nytt. Det behövs heller inga fler förklaringar till varför, då det torde vara självklart för alla... Jo förresten här är en och jag passar även på att ställa en fråga; Jag vill inte se Timrå IK i Allsvenskan om sex-sju år, vill du?

Sv: Arenafrågan - bygga nytt eller stanna kvar?
friskan: riktar du dig mot mig så måste jag säga att det blir svårt att åka upp till timrå varje hemma match när jag bor i Gävle. men du kanske menar andra här också, skulle jag bo i timrå skulle iaf jag leva i den där arenan !

Sv: Arenafrågan - bygga nytt eller stanna kvar?
adde_1337:

Och en del skriker efter att matcherna skall streamas här på HS. Det ger ju inte direkt mer folk till arenan eller vad tycker du?

Sv: Arenafrågan - bygga nytt eller stanna kvar?
friskan: men den blir ju aldrig full när den ser ut så här, vi måste locka dit "glamour suportrarna" åxo.. Hellre en full stor arena, än en halv full liten arena !!!

Sv: Arenafrågan - bygga nytt eller stanna kvar?
Per HApps:

Du är rolig du, varför en massa plats under läktaren. Vilka ska vara där?

Och vad gör det att det är lite trångt? Det är trevligt att klämmas ihop med folk man känner igen.......eller vad tycker du?

Jag träffar massor med folk i trängseln de flesta är mysiga Timråsupportrar.

Så länge inte arenan är slutsåld tycker inte jag att behovet att skrika och gapa efter större är befogat (personlig åsikt).

Bättre en nästan fullsatt mindre arena är en halvtom större arena.

Sv: Arenafrågan - bygga nytt eller stanna kvar?
mikenomad: Ja vad menar hellge, egentligen? Jag förstår fortfarande ingenting?!

Vi har ALLA förutsättningar för att öka publiksnittet och locka nya åskådare och det oavsett kön/språk/syn på laget/spelet. Vår region växer och växer och är på god väg att bli Norrlands hjärta. Visst, jag hade också redan nu föredragit en hall mer centralt, men jag tror inte att det finns ett enda hinder som gör att vi inte ska kunna fylla E.ON med 7000 personer. Vill man däremot växa ytterligare på sikt så krävs det, som PH skriver, att man förmodligen bygger helt nytt och det utanför kommungränsen, men i dagsläget så är det här ett sunt tänk som ger oss lite arbetsro för framtiden.

Vem hade trott att Modo skulle locka så många nya till sitt nya bygge? Inte jag iaf, men då har jag aldrig förstått det där om "Heart Of Hockey" heller...

Sv: Arenafrågan - bygga nytt eller stanna kvar?
mikenomad:

De håller ju på Timrå. Låt säga att Ambroo hållit på Brynäs. Då hade du säkert varit avstängd i deras bok. (:

Sv: Arenafrågan - bygga nytt eller stanna kvar?
hellge: Sen är det väl kanske så att det i en för övrigt tyst hall ekar rätt illa när de ord du nämner skriks av enstaka individer. Detta är ett fenomen vi i Timrå inte är bekanta med eftersom detta dränks av trycket och stämningen som mestadels råder under TIK:s hemmamatcher.

Sv: Arenafrågan - bygga nytt eller stanna kvar?
Per HApps:

Jag tror du har rätt. Just toaletterna var en viktig punkt när man byggde SBA.

Eon är mycket trevlig att kolla hockey i, men den saknar som du säger en del saker runtomkring.

Jag fattar inte att man lyckats glömma 50% av befolkningen, detta gäller både hockey och fotboll.

« · 950571 · »