{297}: Börjar misstänka att det här är en taktik. Starta matcherna svagt, oinspirerat och lojt för att lura in motståndarna i en falsk trygghet. För att sedan växla upp allt eftersom och chocka dom.
Inser nu när jag skriver det att jag mycket väl kan komma att få äta upp det där 🤦🏻♂️
Skämt å sidor; vi ska också komma ihåg att 95% av alla lag Timrå möter i år har ett enda mål med första perioden: att överleva.
söder över: Lööke och Dahlén helt osynliga hela perioden. Olofsson borde spela korpen. Trött Timrå, dålig fokus, dåliga pass, för få skott på mål. Precis som alla andra förstaperioder alltså.
4-4 i skott. Topp 3 mest menlösa perioder jag sett i hela mitt liv.
söder över: varenda västervikspelare är dopad och då tror vi att vi ska passa pucken 2 meter åt gången och ta avslutet när pucken passats fram till 2 cm från Västerviks keeper!
Vaffan är det för dumheter!!!!
Skjut puckuslingen och undvik onödiga sargdueller!
Västerviks jävla ryggsäckar kommer kosta mer mjölksyra än vad det är värt!
Intressant intervju med Hardegård i 2:a periodpausen på Cmore senast mot Västerås. Fastnade lite för hur han beskrev sin lite mer rejäla och fysiska del som han utvecklat. Sa ju att han fått tips av "Skägget" Svensson om hur man agerar i vissa situationer. Jag tycker även att Svennson går från klarhet till klarhet och är också en skön karaktär och profil som gör mer för vår defensiv än vi kan tro ibland.
Sen att Hardegård med Dahlén och mfl har ett "Tv spelsgäng" som snackat ihop sig om att satsa ihop även denna säsong, där Dahlén var mest drivande tydligen. Sammanhållningen och stoltheten att få bära Timrås klubbmärke kommer vara en tung fördel i ett kommande slutspel. 💪
{9037}: Nä, honom ska vi nog inte ta hit. Redan i Växjö Lakers åkte han som en av Europas största framtidsnamn runt på en skridsko och visade en märklig attityd. Han räknades tydligen som Tysklands största talang någonsin när han kom till Växjö. Under första året som 17-åring gjorde han en hel del bra inhopp i truppen och fick följa Elias resa från lovande till SHL:s guldgosse.
Trots att han fick följa EP:s stenhårda jobb trodde han att det räckte med talang för att följa i hans fotspår. Han floppade rejält under sitt förväntade genombrottsår och fick inte förlängt.
Året efter var han i Rögle och vad jag förstod gjorde han det rätt bra efter JVM men fick väl inte förlängt där heller.
Och insatsen i Djurgården skvallrar väl om att han inte mognat än. Känns som en uppenbar risk att han blir en jättetalang som aldrig tar sig dit han borde tagit sig.
Tror inte vi har råd med en sådan spelare i ett stenhårt slutspel.
Puckat: Skulle inte Gallo och E.Karlsson vara mer av breddspelare nu i TIK än när de lämnade sist? Går de in i 2akedjan sett till deras produktion nu? Förstärkning nu vore spelare som knackar på 1akedjans kvalitéer. Nåt i Emil P.klass...
Finska ligan har sänkt spelarlönarna vilket ger spelarna rätt att bryta sina kontrakt. Tror Nubben avvaktar och ser vad som händer där. Kanske Galló eller E.Karlsson är sugna på att spela upp Timrå en andra gång?
Olli Nomadinen : tar hellre spetsback om man får välja mellan det och Bokk i så fall. Å andra sidan skadar aldrig konkurrens. Då går det inte att göra allt för många plattmatcher i längden och sitta säkert. Var väl lite därför en till forward diskuterats innan vill jag minnas, för skapa mer konkurrens.
{9037}: Fast forward....behövs verkligen mer konkurrens där? Vi gör redan i snitt makalösa drygt 4 mål/match. Det är väl ändå backsidan han ska fokusera på. Bokk spelar ju inte gratis
Missade delar av matchen igår pga nattning av junior. Kollade highlightsen i efterhand. På P. Svenssons mål borde Boyce få en moralisk assist. Han täcker upp på blå när Svensson går med i anfallet. Han skapar förutsättningar för att Svensson ska kunna hänga kvar på returen istället för att säkra hem direkt när första läget är räddat. Kanske basic för en tänkande center men ändå mer än vad jag har vant mig vid som normalt.
KulltorpsOlli: Vi har andra centrar som gjort sig förtjänt av den istiden och som garanterat har kostat mer pengar än Olofsson så jag ser inte varför han ska få det förtroendet istället för dom spelare som sliter hårt varje dag?
Tom Topp: Jag tycker att han känns lite bekväm, som flera varit inne på. Hans backcheck är inte bra, han håller pucken för länge i anfallszon, och jag kan tycka att han ramlar alldeles för lätt. Jag är besviken på honom så långt, hade forväntat mig mer. Men det kanske kommer.
Jag tycker också att herr Blomkvist behöver visa mer, han är helt osynlig i matcherna..
Tycker tränarstaben med Freddan i spetsen har en hel del ansvar här.. Det är helt fel matcha spelare bara pga vad som står på ryggen. JO har inte bevisat mycket i SAIK har inte bevisat något i TIK än så länge. Grundinställningen borde vara att han ska kämpa för att stiga i graderna i laget, inte komma in som någon frälsare bara för att han kommer från SHL när han inte uträttat något på länge. Det ger fel signaler inte bara till laget men också till spelaren själv. -"han spelar mig ändå så varför ska jag anstränga mig". Tyvärr är det svårt att ändra på när man satt det i spel att man kan leva på namn. Så bästa är väl att han får hänga kvar nu när det satts i system. Tänker annars det vore bra för honom att få kämpa ordentligt och visa karaktär i en lite "sämre" kedja.
Heisenberg: Lugn gjorde ändå 2 poäng ikväll alla kan inte gapa ska vara Dahlén mm. Tror han blir jävligt mycket bättre ju mera han kommer in i spelsystemet mm.
Sputnik: Olofsson måste upp i nogrannhet och närvaro, trots ett år i SAIK där jag förmodar att kravställningen är väldigt hög, så känns det ofta fortfarande väldigt valpigt, kanske just han som skulle behövt ett år med Bulan i Luleå. Eller så är det så att man fick mindre istid av en anledning, vek ner sig och sen valde att fortsätta på samma spår .. Hur som helst, just nu är han inte bra.
{297}: Japp, ser inte bra ut. Det var ganska tydligt att när vi spelade och bra och vann matcher så spelade vi väldigt brett med långa pass över zonerna. Nu är det mer sällsynt, och det blir mer snabbt och hafsigt med korta passningar.
Blake Slåhan: Här kommer en ström av killgissningar, häng med! Till att börja med så håller jag inte helt med om att backarna var för dåligt involverade i det offensiva, jag köper att vi har/hade för få poängbackar (lyckas Freij ... | Läs mer
Se, Micke Renberg och även Patrik Larsson i Mammas nya kille.