1150x200-tiken-1123131_9RDMimFNOEHPEMC.png

Timrå IK

SHL · 597328 inlägg · 6213 ämnen

Vidtag nödvändiga åtgärder!


Sv: Vidtag nödvändiga åtgärder!
RocknRolf2: Knappast plus, i bästa fall likvärdigt. Och förhoppningsvis tänker inte Nubben som dig.

För inte kan väl Nubben lämna nu, eller gör han klart inför nästa säsong och lämnar sen? Tar Micke Andersson över isf?

Sv: Vidtag nödvändiga åtgärder!
Jag börjar bli gammal. Jag tycker det gnälls mer nu än förr. Då är det skönt att läsa gamla trådar.

Sv: Vidtag nödvändiga åtgärder!
El Maco: Jag hakar på denna tråd som ju känns lite bättre än en sådan som "Apropå nånting....". Men det är vad jag tycker.

Ska det in någon ersättare för Jonte måste det vara en tuff spelare. En som kan stå framför mål och ta emot stryk. En fysisk spelare som kan smälla på när det behövs. Grinig och nästan lite arg, fast på rätt sätt så klart. Vi saknar en sådan här spelartyp bland forwards. Vi kommer inte långt i ett slutspel utan en. Chansen är betydligt större att gå långt i slutspelet om vi får in en ersättare. Motståndarna ska tänka "satan, nu är den där jävla idioten inne igen". Typ.

Det är ju en forward med dessa egenskaper och en duktig spelande back som vi har saknat i vårt spel.

Jag både tror och hoppas att Nubben hittar någon skitig godbit. Det brukar han göra. Hitta intressanta spelare vill säga.

Men tiden är knapp, det håller jag med om. Och han är ju som bekant inte ensam om att leta. Men det brukar ordna sig...

Sv: Vidtag nödvändiga åtgärder!
Två finnar från malmö och kanske en svensk..inte troligt men lek med tanken, En hårt brunkande Ville Nieminen som producerad 19 poäng känns som att han är ganska lik "Jonte". Kan vara den som motståndarna tänker "Nej nu är den idioten inne i samma byte som jag".

Jyrki Välivaara en back med storlek och 16 producerade poäng tror jag.
Vet inte hur en Jyrki skulle kunna stå sig i elitserien i dagens läge, men att värva så värvar man ifrån allsvenskan i detta läge tycket jag. Spelare som man har bra koll på och vet till viss del vad man får ut av.

Även fredrik eriksson har ju producerat bra med poäng övar 20 poäng iaf.
Men huruvida han skulle villja slänga sig hejdlöst in framför mål och offra lite blod och en tand vet jag inte heller. Men har kan ju producera poäng, det är ju bevisat.

Sv: Vidtag nödvändiga åtgärder!
Skarin: Håller med dig fullständigt...
Men när man läser uttalandena från Thomas Johansson och Nubben börjar man ju undra :-(
Vete fan hur dom resonerar, har dom gett upp denna säsong?

Det är klart det kostar pengar men en back har ju saknats hela året (Strålman) sen gjorde dom sig av med JM så nog borde det finnas pengar... och sen är det väl inte så många månader kvar av säsongen heller.

Sv: Vidtag nödvändiga åtgärder!
Brunkarn: haha det är nog inte många fler än dig som tror att MIF släpper dem, evetuellt Ville då.

Sv: Vidtag nödvändiga åtgärder!
Baker: jag är helt övertygad om att man inte gett upp säsongen,att ta in ersättare för jonte tycker inte jag är så viktigt just nu jag menar ta in nån tjeck eller nåt annat som inte tillför nåt mer än bara kostnader är bara onödigt,bättre då att lägga stålarna på nån bra spelande back och växer ju inte på träd som vi alla vet.
göra nåt javisst,det vill dom nog men det är helt rätt att använda huvudet rätt.

Sv: Vidtag nödvändiga åtgärder!
Att en spelare har 'motivationsproblem' ibland under serielunken är ju verkligen en skandal. Och att Jonte säger det rakt ut, jisses.
Jag menar, det är ju ingen skillnad alls på seriespel och slutspel. Alla kämpar precis lika mycket i omgång 31 som avgörande semi, och det är ju inte alls så att dom 'skitiga' spelarna - dom som tacklas, trash-talkar, sliter och går som bulldozers på mål - skulle få en större roll i ett slutspel jämfört med serien. Om man ansåg det skulle man ju uppenbarligen tycka att det faktiskt är skillnad på de två företeelserna. Att folk taggar upp lite extra, kramar ur några procent till. Ett helt horribelt resonemang.

Hoppas verkligen att Nubben åker hem till Jonte och tar honom i örat.

Sv: Vidtag nödvändiga åtgärder!
En till tjeck kanske inte vore så dumt nu när man redan har en - dom trivs ju alltid bäst när de är fler än en..

Annars tror jag en transatlant skulle vara det bästa alternativet för en ev. forward dock ej nån Blake Sloan -typ

Nån som går hårt på mål och törs stanna där..

Sv: Vidtag nödvändiga åtgärder!
spud: skrev ju trots allt "inte troligt men lek med tanken"....har ju en viss innebörd det också....

Sv: Vidtag nödvändiga åtgärder!
I mitt sökande efter en för ämnet passande tråd tyckte jag att den här fick fungera. Saxat från Jimmys utmärkta blogg på ST.nu:

"Det sägs nämligen att när Timrå Ishall byggdes så göt man en betongplatta med kylrör och annat tekniskt mumbojumbo i och efter en herrans massa år så blev rören dåliga och då byggde man en ny betongplatta ovanpå den befintliga och det är här fusket kommer in - för det sägs nämligen att man lät bli att isolera ordentligt. Det gör då att mycket av kylan går ner i marken istället för upp.

När det är hemmamatch så är det mycket folk på läktarna som ökar värmen i hallen, kall luft är tyngre än varm luft så kalluften ligger tryckt ner mot isen. När då sargen öppnas där ismaskinen åker in och ut så gör trycket av den varma luften att den kalla luften åker ut. Precis som när du öppnar ett kylskåp ungefär. Det gör isen ännu mjukare."

Intressant eller enbart spekulationer? Nu är inte jag någon isanalytiker, mer än att man som liten parvel på klassiskt vis fastnade med tungan både lite här och var. Det var is utomhus. Den här gången gäller det is inomhus. Is som helst bör kylas så mycket det bara går. Och här verkar väl en hund ligga begraven eller nåt sånt.
Om det nu är som det sägs här så undrar man förstås om skadetillfällena varit på hemmais alla gånger. Eller så kanske det kanske det är så att de skador som uppkommer sker efter någon form av förslitning, att de alltså sker under en längre tid, då under de träningstillfällen man har på hemmais. En skada som ev. skulle gå att relatera till det här behövde alltså inte ske på det här underlaget vid själva skadetillfället, utan den hade mycket väl kunnat få sin begynning i E.ON men att själva skadan dyker upp långt senare.

Även Mika Pyöräläs knäproblem skulle ju kunna relateras till det här. Liksom till att den skett på ett mera "vanligt" sätt, genom en mer direkt smäll på själva knät. Men det var en intressant iakttagelse iaf. Om detta sedan resulterar i något återstår ju att se. Man jag är skeptisk.

Sv: Vidtag nödvändiga åtgärder!
Dream Team:
En enkel övning, eller två enkla övningar att testa hemma för att få svar på om Jimmys teori håller.

1, Mät temperaturen på golvet, öppna ett fönster vänta 10 minuter och mät sedan temperaturen. Har den sjunkit så tyder det på att kall luft är tyngre än varm.

2. Öppna kylsskåpsdörren under 10 minuter. Med samma termometerprocedur.

Antingen är vaktmästeriet outbildade i termodynamik, eller så resonerar dom att typ, så här har vi gjort i 30 år och ingen skall tala om för oss hur vi skall sköta vårt jobb.

Sv: Vidtag nödvändiga åtgärder!
Per HApps:
Ungefär samma sak som att man envisas med att lyfta en bår med
en skadad spelare över sargen istället för att ta ut honom där ismaskinen
åker in?
;-)

Sv: Vidtag nödvändiga åtgärder!
TIKbiff: Men de hade ju (hör och häpna!!1!) lärt sig läxan till ett annat och senare skadetillfälle. Då körde de ut via ismaskinsutgången. Man borde väl kunna rigga ett rum där man kan ta emot skadade spelare i direkt anslutning till de omklädningsrum som finns under läktarsektionen intill Lill-Strimmahallen. Nu kanske man har mycket mobil teknisk utrustning och hjälpmedel. Men allt för att förenkla så mycket som möjligt menar jag.

Sv: Vidtag nödvändiga åtgärder!
Ska Kokko lämna Timrå??

Sv: Vidtag nödvändiga åtgärder!
Uddan: Kokko ska lämna TIK!

Sv: Vidtag nödvändiga åtgärder!
General_Moisio: hur vet du det?

Sv: Vidtag nödvändiga åtgärder!
stoff: Men sluta pressa karlstackarn. Wait and see som Nigeriabrevet Bala Garba skulle ha sagt.

Sv: Vidtag nödvändiga åtgärder!
Dream Team: Med anledning av Jimmy Hamrins blogg och diverse andra inlägg med avseende på isen i E-on Arena offentligörs här utdrag ur en sedan länge "mörkad" miljörapport i ärendet.

Det har vid Timrå Kommuns miljöundersökning av marktemperaturer i Timrå med omnejd framkommit följande:

"På grund av nedåtgående kyla och spridning av densamma från E-on Arena har marktemperaturerna i orten succesivt sjunkit till, för växtriket och mänskligheten, helt oacceptabla nivåer. T ex så har det visat sig att isen på Vifstavarvstjärn numera ligger kvar längre på våren än tidigare. Detta har fått till följd att den så varmt älskade badsäsongen blivit betydligt kortare. Inte bara på våren utan situationen gör också att vattnet i tjärnen kyls ner tidigare på hösten eftersom rinken isbelägges så tidigt inför säsongstart.

Stora svårigheter föreligger också vad gäller att få till gräset på den fotbollsplan som ligger intill E-on Arena. Detta, säger gräsmakaren Stig Strå, kommer sig av kylspridningen från rinken.

Beträffande den övriga växtligheten så har också försämrade odlingsmöjligheter i kommunen kommit att bli ett stort problem. T ex så kommer det, om detta permafrostliknande tillstånd får fortgå, bli mycket svårt att i villaträdgårdar odla grönsaker och blommor. Konsekvensen blir att boende i kommunen kommer att få i sig mindre grönsaker (läs vitaminer) än tidigare, vilket i förlängningen kommer att innebära att ohälsotalet kommer att stiga och belastningen på sjukvården att öka. De som bedriver odling yrkesmässigt har löst problemet med extra isolering i golven i växthusen. Dock klarar inte denna yrkesgrupp, i nuläget, att täcka det totala behovet.

Vid promenader på plogade trottoarer har också noterats att fötterna, på grund av tillskottskylan, blivit betydligt kallare. Förslag har framkommit att en fabrik etableras som kan förse befintliga skor med isolerande förhöjningssulor för att råda bot på problemet. Detta kan nog bidra till en positiv sysselsättningsutveckling på orten säger arbetförmedlaren Inge Jobb i sin kommentar.

Miljökontorets experter ser mycket allvarligt på problemet och miljöingenjör Sven Kall säger att om inget görs kommer färskvattenförsörjningen att äventyras. Mittsverige Vatten har mätt upp sjunkande temperaturer i det vatten som tas från vattentäkten i Timrå. Deras expert Alvar Blöt säger att på sikt kommer vattentäkten att frysa och då kommer vi att få problem av gigantiska mått. T ex så befarar man att, när inget vatten tas från täckten, Indalsälven kommer att stiga till väldigt höga nivåer. Detta kommer då att äventyra Midlanda Flygplats överlevnad.

Timrå Kommuns fritidsförvaltning har dock kommit med ett förslag till åtgärd som delvis kan lösa problemet. Man föreslår nämligen att den intill E-on liggande fotbollsplanen byggs in och att planen förses med värmeslingor. Detta värmetillskott skulle, tror man, motverka spridningen av kyla. Åtminstonde i ett väderstreck. Detta förslag har mottagits mycket positivt av ledningen inom fotbollsklubben IFK Timrå. Man kalkylerar då med att, med en inomhusarena och äkta gräs, på sikt bli ett naturligt val för landslagsfotboll. Att den egna säsongen kommer att kunna förlängas, till att vara året runt, kommer att leda till bättre spelare och att etablera sig i allsvenskan kommer att bli deras mål.

Energijätten E-on har kommit med ett förslag att på de andra sidorna (åt de andra väderstrecken) eluppvärma på ett mycket stort djup. Deras elingenjör Gustaf Watt tror att dett kommer att få kylan att stanna i Arenan.

När beslut om alla dessa åtgärder kan tas och ett genomförande kan bli verklighet är för närvarande oklart. En utökad undersökning kommer dock att göras. Detta för att säkerställa hur stor den geografiska spridningen av kylan är. Mättekniker Lars Isfäldt vid miljökontoret säger att han inte kommer att förvånas om sjunkande värden kommer att kunna uppmätas fram till Merlobäcken i söder och Bergeforsen i norr.

Beslutsfattarna i kommunen har under lång tid dolt problemen och när rapporten nu kommit ut känner man sig tvingade att vidta åtgärder. I ett första steg kommer man att lägga ner planerna på ett samgående i den så kallade Norra Regionen. Man kommer i stället att försöka närma sig Sundsvall igen. Nu har man, så att säga, en stark drivkraft. Nämligen behov av ekonomisk uppbackning i detta, för medborgarna så angelägna ärende. Man räknar kallt med att Sundsvalls kommun kommer att delfinansiera ett åtgärdspaket. Att man gör det beror främst på att de flesta som besöker E-on Arena är sundsvallsbor och det ligger i deras intresse att Timrå Ik's hemmamatcher spelas på riktigt bra is."

Efter att undertecknad fått ta del av innehållet i miljörapporten, jag säger inte hur, har jag sökt ett flertal politiker och tjänstemän inom kommunen för att få dom att uttala sig i ärendet. Alla har gjort sig oanträffbara och valt att inte kommentarera ärendet i nuläget. Det vi med säkerhet vet, är att dom inte har stuckit sina huvuden i sanden, det man plägade göra före permafrostproblemets tillkomst. Nu är där alldeles för kallt. I stället har man, enligt skarpa iaktagare, synts gå runt med strutar på huvudet och ner över ögonen. Strutsbeteendet lever kan man säga.

I övrigt kan nämnas att slutspelet närmar sig och Holiday on Ice är slut.
Nu är det kamp "ända in i kaklet" som gäller. Just Go For It!!

Sv: Vidtag nödvändiga åtgärder!
John K: "Deras expert Alvar Blöt"?

Ha ha det var riktigt roligt.

Sv: Vidtag nödvändiga åtgärder!
John K: Hoppsan, vilken grävande journalistik! Gamla signaturen ISMANNEN kommer att dreggla över den här när han loggar in.

« · 675800