Pyrret: Vet inte om jag tycker det är så givet. Ingen av dom är någon puckdrivare som skapar långa anfall, rätt små bägge två också, då ska dom två centras av Pettersson isåfall, som kan driva puck, men tycker det blir lite för mycket ”alla ägg i samma korg” över en sån kedja, enligt mig. EP har inte heller tyngden för att väga upp dom lite mindre herrarna i Dahlén och Heikkinen. Men jag kan ju ha såklart ha helt fel också.
Smörgåsen : Jag skulle kunna se att man byter plats på Heikkiken och Lilja också. Lilja får inte en lika stark offensiv miljö då men Lander som center kan nog vara en trygg spelare att ha bredvid sig, och Levinsson som har sina styrkor i sin skridskoåkning och passningsspel skulle kunna bli ett bra komplement till Lilja som är mer av en målskytt.
Greven: Hur tror ni man ställer upp på torsdag? Eller hur vill ni att man ställer upp? Ser gärna att exempelvis Lilja sätts i en offensiv miljö direkt. Även Westfält om nu tanken är att man vill använda honom högt upp i laget.
Greven: Nej men nu sabbar du ju självbilden för den där Växjöfajkers supportern som brukar komma in hit och trolla om EP40s påstådda kärlek till Fajkers.. 😥
Tallnäs: Härligt att läsa. Det har ju spekulerats att eftersom EP40 har hus i/vill bo i Sthlm så skulle han hellre spela för något lag där om han avslutar i SHL....Detta dementerar ju det hela. Finns bara ett svenskt lag för Elias :-)
Montén Python: Ja de slog ju t.ex. Luleå efter världshistoriens stöld, 1-0 blev det va? Men gemene Modoit med J F K i spetsen såg naturligtvis nåt helt annat. Allt talade för ett nytt guld. Och det blev det ju också men inte för dem.
Blake Slåhan: nu hade vi dock freddan och Ante innan Jokinen. Världsmästarna på att prata om tålamod och ”sätt ett försvarsspel va”. Tålamodsnacket kom inte som en blixt från klar himmel.
steveroper: ett argument som man gärna slipper den här säsongen är ju det eviga tålamodet som kepsjesus fick för att ”få till spelidén”, ni minns den där spelidén som skulle revolutionera svensk hockey men som aldrig…riktigt…satt sig.
Montén Python: Och är det inte 110% påslagenhet så kommer olyckskorparna kraxa. Det går åt helvete eftersom träningsmatcher säger jättemycket och det alls icke bara är att trycka på en knapp när det väl gäller något.
Vilket det naturligtvis är eftersom det är så hockey fungerar. Men det tar vi i lektion 2
Peja: jag såg matchen ifjol mellan Brynäs och Timrå i Hudiksvall. Brynäs var riktigt dåliga, så en match den här tiden på året betyder verkligen ingenting!
Rip Kirby: Skulle inte förvåna mig om Timrå vinner mot Brynäs på torsdag. Brynäs har en hel del spelare som kommer behöva ägna försäsongen åt att acklimatisera sig till spel på stora isar.
Smörgåsen : Ja och mitt resonemang är alltså att Bäckströms inte lär vara sämre. Vilket diskutionen var om. Att Bäckströms skridskoåkning och tempo inte skulle hålla för SHL.
Hypocrisy: Vrana är en oerhört skicklig offensiv spelare och han kommer säkert att bli farlig, framför allt i PP. Anledningen tilll att det gick utför i NHL och relativt hög frånvaro stavas skador och ”personliga problem ”. Ingen har väl bekräftat det, men droger har nämnts.
Smörgåsen : Svensson är inte snabb på skridskorna. Däremot ett bra spelsinne som gör att han läser situationer bra och sällan hamnar efter, likt Hardegård.