1150x200-brynasbanner.jpg

Brynäs IF

SHL · 742284 inlägg · 7967 ämnen

« · 2018274 · »

Sidan uppdateras nu automatiskt med de nya inlägg som skrivs.


Sv: A proposito de nada
mk: fast det var ingen "filmning". Möjligen förstärkning men det går ju inte heller att säga med stor säkerhet. Hans egen beskrivning kan jag faktiskt köpa och sen reser han sig ganska snabbt efter trippingen (som det ju faktiskt var).

Sv: A proposito de nada
Huge: vi har tagit 1,2 poäng per match efter omgång 3...det är inte så bra du..

Sv: A proposito de nada
{8399}: Saxat från Leman.
Ang Brodeckis filmning igår.

"NI VAR FLERA som reagerade när Joel Mustonen överdrev en situation mot Växjö i slutet av lördagsmatchen; Ilari Melart höll fast lite, åkte ut för det, men Mustonen snurrade till fallet lite extra – och blev utvisad för det.

Roger Rönnberg, som tidigare ordbråkat med Färjestads tränare Gereon Dahlgren angående det här med förstärkningar, sa:

– Vi tyckte allihop att han (Mustonen) förstärkte, ingen som gömmer sig bakom det. Är det så tufft att man ska döma för filmning? Det kan man diskutera, i så fall är det väldigt många filmningar. Förstärker han onödigt? Ja, det tyckte vi, ärligt talat. Han ska jobba hårdare på att stå upp längre, då hade han inte satt sig själv i den situationen.

** Tog du upp det med honom?
– Nej, jag behövde inte göra det, för kaptenen … jag lutade mig över Joel (Lundqvist) i båset och han hade också den synen, då vet jag att han korrigerar sådant.

Det hela sköttes internt, alltså. Bra. Hockeyn bör hållas fri från alla tendenser till ”fotbollsfusk”, i alla fall är det min inställning. Det här var ingen allvarlig grej, ingen tydlig filmning, mer en förstärkning av en situation, men det är bra att omedelbart stämma i bäcken."

Det är sådant här som bygger framgång.
Det är sådant här ledarskap jag vill ha i Brynäs.

Sv: A proposito de nada
Huge: sen är din sista kommentar rolig tycker jag.att vi gnäller på de ansvariga! .utan dessa supportrar o resultat så har ju inte våra chefer och direktörer något jobb eller lön!
Tycker du synd om Sjödda o Melin Bz..de har sitt på det torra..o får nya löner..Pappan får proritera..

Sv: A proposito de nada
Huge: saxat från Wikipedia
Självbedrägeri är en psykisk försvarsmekanism, grundad på bortrationalisering, projektion och förnekande, som innebär att en person aktivt misstolkar verkligheten och i synnerhet den egna relationen till denna. Syftet med självbedrägeri är att rädda självbilden och sin självuppskattning.

Sv: A proposito de nada
mattiask: Ett bevis på att det är bra att våga hålla i pucken är att give-aways är en positiv sak inom den avancerade statistiken. Har man pucken ofta så tappar man den ibland, det är logiskt.

Sv: A proposito de nada
Stefan R 63: Saxat från Wikipedia:

"En supporter som stöder ett lag när det går bra för laget, men som sviker laget när det går sämre, kallas för medgångssupporter. Dessa struntar i att gå på matcher och gnäller i stället över hur dåligt laget är."

Pappan hotar med att sluta gå på matcher, say no more....

Sv: A proposito de nada
Stefan R 63: "Att då som pappa ta dem på ett antal matcher o åka mil efter mil med dem.är beundransvärt!"

Absolut, det är verkligen beundransvärt.
Tycker dock att det inte är lika beundransvärt när han gnäller och hotar med att sluta gå på matcher bara för att laget går dåligt.
I min bok är det att vara en medgångssupporter och om du eller andra sen tycker att det är den så oerhört kränkande anklagelse så får du väl tycka det.
Själv tycker jag att allt hånande och gnällande/skitkastande på ansvariga i föreningen som lägger ner betydligt mer i jobb och pengar på föreningen än vad den här pappan gör, är ett jävligt mkt värre lågvattenmärke än att bli kallad medgångare.

Sv: Leksands IF - Brynäs IF 2019-12-28
Hur Kan man vara medgångssupporter när man ser varenda match, handlar i shoppen för 1000 tals kr och i stort sett planerar sitt liv efter Brynäs? Medgångssupporter trodde jag va att man slutar följa sitt lag när det går dåligt och kommer tillbaka när det går bra?

Sv: Leksands IF - Brynäs IF 2019-12-28
Huge: Vi är åter tillbaks där det började. Du upprepar samma meningar dag efter dag, vecka efter vecka och det är uppenbart att dina ord och dina åsikter inte ger något vidare positiv respons. Jag skulle gärna vilja berätta för dig vilket det verkar du helt missat är att idrott går ut på att prestera och vinna dvs åstadkomma så bra resultat som möjligt. Fans som stödjer sitt lag gör det i torrt och blött vilket jag är övertygad de flesta även här inne gör även om det händer att man ibland visar sitt missnöje genom att uttrycka sig lite "för hårt" i hettans stund. Killen som åker tvärs över hela landet med sina barn känner naturligtvis lika och har också ett behov av att avreagera sig och visa sin besvikelse.
Till sist så tycker jag är väldigt märkligt att du "i stort sett alltid" försvarar Brynäs ledning och Brynäs insats samt dåliga beslut.

Sv: A proposito de nada
Huge: sant vi vann några matcher! Men hade vi spelat bättre och vunnit mer så hade vi inte behövt haft den här diskussionen eller hur?
Har du egna barn? Att då som pappa ta dem på ett antal matcher o åka mil efter mil med dem.är beundransvärt!
Barn gillar inte att åka mil efter mil ..bli trötta o se sitt lag få pisk!
Att som du då håna denna pappa att han i frustration blir trött är fan ett lågmärke utan dess like!
Du är fasen i mig en skam!

Sv: Leksands IF - Brynäs IF 2019-12-28
Joel123: Så att du och dina gnälliga medgångskompisar helt ostört ska få härja fritt, menar du?
Dream on.... 😂

Sv: Leksands IF - Brynäs IF 2019-12-28
lapad: Läst men ej förstått?
Om man hotar med att sluta gå på matcher och sluta lägga ner tid och pengar på Brynäs bara för att dom spelar dåligt och vinner för sällan så är det väl bara att byta till ett topplag som spelar bra och ofta vinner, om man nu tycker att det absolut viktigaste är att ens påstådda favoritlag vinner och spelar bra än att man stöttar sitt jag därför att det just är ens favoritlag.
Dessutom blir ju agerandet av den här 3-barnspappan isf jävligt ologiskt om han nu vill se ett bättre Brynäs.
Om han nu vill se ett bättre Brynäs vilket kräver mer pengar så är det väl inte så begåvat att sluta lägga ner pengar på laget, eller?
För mig är han en medgångare som bara vill stötta när det går bra, själva definitionen på just en medgångssupporter.

Sv: Leksands IF - Brynäs IF 2019-12-28
Huge: kan du bara försvinna från detta forum tack :)

Sv: Leksands IF - Brynäs IF 2019-12-28
Huge: "Byt lag då för fan, till ett bättre, om det viktigaste är att laget alltid måste vinna, alltid ligga i topp, aldrig ha några problem."

Hur tänker du nu, egentligen? Och när har Brynäs legat i toppen av SHL senast och vunnit alla matcher? Och varför tror du att folk är så engagerade? Du skriver massor med skräp, du spottar på supportar som ge allt dom har för att se deras lag vinna "någon gång" och glädjas tillsammans med sina barn/familjer/vänner, etc...
Lägg ner...

Sv: A proposito de nada
Stefan R 63: Vi hade väl en räcka med flera raka vinster för inte så länge sen och dessutom med betydligt bättre spel än det vi sett mot både OIK och
Leksand. Har MS verkligen blivit så mkt sämre som tränare sen dess? Låter osannolikt.
Om du nu vill tala om för mig hur spelet sett ut sen omgång 3 så kan du väl åtminstone FÖRSÖKA hålla dig till en någorlunda korrekt version.

Sv: A proposito de nada
Peja: Kortsiktigt tror jag inte att MS avgår pga ett mediadrev från frustrerade och gapande sofftyckare, det blir isf antingen pga att han märker att han inte når ut till spelarna eller att spelet/resultaten framöver
blir ännu sämre än vad vi hittills sett.
Vid det senare fallet är det möjligt att Dacklöv ändå tvingas göra nåt i tränarfrågan, trots att man gått ut med utfästelser om att skapa kontinuitet och långsiktigt tålamod i bl.a tränardelen.
MS har nog hela tiden varit en lösning baserad på ekonomi där man av delvis begripliga skäl hoppats att hans befordran från ass till HC skulle räcka för att utveckla lagets spel till det man siktat på.
Oavsett hur den här säsongen slutar så skulle jag bli förvånad om han blir kvar.
Det är väl först nästa säsong som Sundlöv på allvar får chansen att bygga ett helt eget lag sas.
Nu gäller det att klara den här säsongen, oavsett vad experter och diverse fans med ngt orealistiska förväntningar har räknat med vad gäller spelet och tabellplacering.
Ligan är oerhört jämn och med en trög start är det lätt att man hamnar i vårt läge, självförtroendet sänks och man får det jobbigt att komma tillbaka.

Sv: Leksands IF - Brynäs IF 2019-12-28
Huge:
Det är bara du som är pinsam.

Hade valt dessa ”medgångssupportrar” varje millisekund över supportrar som dig som inte sett en match i hemmaborgen.. ..på hur länge var det?

Sv: A proposito de nada
Huge: agera i panik?? Det har ju sett lika dåligt ut sen omgång 3..
Läget är väl helt klart det bästa att agera nu..
En ny röst för spelarna..gjuta mod i dem.
1 p på två matcher mot lagen under klart det är bra läge nu!

Sv: Leksands IF - Brynäs IF 2019-12-28
mattias - 74: I egenskap av Leksandssupporter kanske du kunde förklara att till och med när ditt lag åker ut SHL gång efter gång fortsätter du att stötta laget?

Sv: Leksands IF - Brynäs IF 2019-12-28
mattias - 74: Pinsam medgångare, hur mkt han än påstår sig lägga ner i tid och pengar på Brynäs.
Byt lag då för fan, till ett bättre, om det viktigaste är att laget alltid måste vinna, alltid ligga i topp, aldrig ha några problem.
Det är mitt råd till denna 3-barns förälder.

Sv: A proposito de nada
Huge: Jo, och i den biten är vi helt eniga. Det vore verkligen tjänstefel av Dackell om han inte stöttade tränarna och spelarna sålänge de är kvar i klubben. Frågan är nog om inte Sundquist avgår självmant innan han får sparken, det börjar bli ett ganska högljudd drev mot honom nu. Svårt att stå emot det trycket för den enskilde individen.

Sv: Leksands IF - Brynäs IF 2019-12-28
Huge:

Nu skall jag berätta en sak. Pratade med en nära vän igår som är Brynäsare. Personen är 3 barnsförälder och något år yngre än mig, åker på ungefär 10-15 matcher varje säsong till gävle en resa på ca 20 mil / match med 2 av barnen som också är Brynäsare, bor i Borlänge som jag, jobbar i en annan kommun och pendlar ca 9 mil om dagen till jobbet mån-fre . Notera även att personen lägger ut pengar för fika korv m.m till sina barn på arenan.

Personen lägger ner sin själ i Brynäs varje match och älskar sitt lag som alla andra. Igår sa personen ” snart har jag gett upp, Brynäs är så fruktansvärt dåliga och jag vill se en förändring genast, ny tränare som vet hur vi skall spela annars orkar jag åka mer och kolla, vi åker ur inom ett par år om inget händer ”

Vad har du för undanflykter att komma med till honom huge du som har svaret på allt?

Soffcoach som du?

God fortsättning

Sv: A proposito de nada
Huge:
Du har rätt i att Dacell aldrig skulle medela nått i en intervju, sånt måste gå via rätt kanaler.

Men att påstå att alla har fel som vill sparka Sundquist? Seriöst dom 2 senaste matcherna kanske var jämna men det säger ingenting för båda lagen spelade den sämsta hockeyn jag har sett i år, det va fan som att kolla på en division 3 match!
Om det är nått hockey Sverige skrattar åt just nu så är det tyvär Brynäs
Det jag vill ha sagt är att bara för att vi spelar jämnt mot ett skit lag så betyder det inte att vi är bra.

Sv: A proposito de nada
Peja: Ja, det var väl det jag också skrev, om du nu ev hade missat det.

Sv: A proposito de nada
ellis:
Dackell kan ju inte baktala spelarna och tränaren offentligt.
Dock har inte dackell mitt förtroende längre, han är en ny BZ fast med större avlastning från både en herr och en dam ansvarig under sig, frågan är hur låst/styrd sundlöv är av dackell.

Sv: A proposito de nada
Huge: Även om Dackell skulle planera att spela någon så skulle han knappast ta det via en intervju eller ett email till en supporter. Självklart måste man stötta varandra offentligt.

Sv: A proposito de nada
SWEATT: Dackell uttalar sig väl om nuläget och inte framtiden, vad jag vet. Han tror mer på att behålla MS i nuläget, betyder väl inte att han därmed har sagt att MS är rätt man även efter den här säsongen.
Och även om han redan haft funderingar på att redan nu agera i tränarfrågan så är du väl inte så naiv att du tror att han isf skulle säga det utåt i en intervju?
Bra och vettiga svar av Dackell, att agera i panik bara för att otåliga fans utan ansvar för nånting vill sparka allt och alla efter två förluster i jämna matcher är inte seriöst.
Sånt skrattar hela hockeysveriges någorlunda nyanserade bedömare åt.

Sv: A proposito de nada
Brynäsgubbe: Att A Dackell förkroppsligar dumdristig tjurskallighet överraskar inte

Sv: A proposito de nada
Brynäsgubbe: Om Dackell tycker att Sundqvist är rätt man att leda oss genom 3årsplanen och 4 guld på tio år så borde han väl förlänga med honom? Bara för att visa att vi tror på Magnus. Dessutom bör han vara väldigt billig nu när det gått så dåligt så länge.

Sv: A proposito de nada
Brynäsgubbe: Kan tilläggas att han även tycker spelarna är tillräckligt bra.
Trots att spelet är uselt och laget förlorar och förlorar ser Dackell inga problem med de två viktigaste delarna för att nå resultat dvs tränare och spelartrupp.
Med sådana sportchefer är vi dömda till undergång.

Sv: A proposito de nada
"Ångrar du någonsin att du förlängde med tränaren Magnus Sundquist?
– Nej.

Ser du att han är den som ska vrida det här rätt nu och framöver?
– Ja, absolut."

🤦🏻

Sv: A proposito de nada
Forsberg 1978: Laget har alltså inte gått bet på någon spelare som skulle kunna passa i första kedjan....
Herregud, Bagdad Bob rules

Sv: A proposito de nada
Andreas Dackell lämna våran klubb omedelbart!!!

Sv: A proposito de nada
mattiask: Kontentan är alltså att inga fel har begåtts och finns inga beslut man ångrar. Det råkar bara låsa sig under match. Träningarna är jättebra.
Skönt! Jag som har varit orolig.

Sv: A proposito de nada
Silfverkroken: Instämmer, Färjestad har fått konkurrens om det mest hatade laget i SHL

Sv: Leksands IF - Brynäs IF 2019-12-28
Ständig: Helt djävla otroligt . Bara blaha blaha rakt igenom . Blir ju mycke lugnare när man läser vad Dacke inte ser som resten av hockeysverige ser .utom oraklet så klart . Nej hoppet försvann ännu mer på en förändring till det bättre .

Sv: A proposito de nada
"Vad säger du om sättet ni spelar på?

– Jag tror att grabbarna är ganska medvetna om det. När man hamnar i såna här situationer börjar man fundera för mycket och då ser det ofta ut så här. Då spelar ingen roll vilket spelsystem man har, säger Dackell och fortsätter: "

Men herregud. Den här typen av kommentarer gör att JAG tappar mitt förtroende för Dackell och det var något jag aldrig någonsin trodde att jag skulle göra.
Dackell & Sundlöv satte en tydlig linje i att hitta spelare för att få Brynäs att bli ett mer spelskickligt lag.
Man värvade spelare som skulle fungera bra i det systemet de ville spela.
Då kan man inte efter 28 matcher sitta och säga att "när man hamnar i sådana här situationer börjar man fundera för mycket och då ser det ofta ut så här, då spelar det ingen roll vilket spelsystem man har"..
Jo men tjena Andreas.
Jag ser 100 gånger av 100 hellre att någon av våra forwards tappar puck på blålinjen när spelaren försöker att BÄRA in pucken i offensiv zon, än att i 75% av fallen se pucken dumpas och som CMore-studion sa igår, vi har vunnit endast 10% av dessa. Det är ju ofattbart dåligt.
VÅGA spela och framförallt VÅGA någongång göra fel/tappa puck. Utan att man gör det så kommer man heller aldrig att våga lyckas.
Här är ju Luleå, Frölunda, FBK för att bara nämna tre lag exemplariska exempel på hur man SKA spela hockey för att lyckas.
Sen är klart att vår backsida är alldeles för dålig och att mycket av det usla spelet sitter i att vår uppbyggnadsfas är på tok för dåligt.

Frågan är vad som behöver göras. Men en sak är iallafall självklart för mig. Vi måste verkligen börja spela ishockey och i många lägen måste vi som sagt tappa puck för att någonstans börja. Jag är tämligen övertygad om att vi trots allt på sin höjd efter 3-4 matcher kanske kommer tappa 1-2 puckar per period vilket andra lag (topplagen) också gör.


Sv: Leksands IF - Brynäs IF 2019-12-28
magr: Öppen intervju med härförare Dacke på gd nu.


Sv: Leksands IF - Brynäs IF 2019-12-28
Vad tror folk om en till spelare från Malmö i form av Meyer?

Sv: Leksands IF - Brynäs IF 2019-12-28
Huge: Jag måste ge dig det Huge de flesta av oss andra
ser med förskräckelse på när Kapten Dackell tillsammans med styrman Sundlöv kör skeppet i full fart mot isberget utan att ändra kurs.
Att du fortfarande har tilltro på dessa herrar och dess besättning är på något underligt sätt lite hoppingivande även om jag inte delar många av dina åsikter.

Sv: Leksands IF - Brynäs IF 2019-12-28
munkas:
Lättjobbat som tränare när Dacklöv har svetsat igen dörren till faxen.

Sv: Leksands IF - Brynäs IF 2019-12-28
Samsung: Om jag får flika in en sak. Kan ha fel här, men visst har väl Brynäs hemmaspel varit poängmässigt bättre än på några säsonger. Man hade väl 6-7 raka vinster innan plumpen mot IKO. Folk vill se sitt lag vinna. Kanske en del av förklaringen.

Sv: Leksands IF - Brynäs IF 2019-12-28
Forsberg 1978: Tyvärr har dom inte arbetat fram någon alternativ plan utan står nu med byxorna nere och undrar vad som händer. Olyckligtvis för Brynäs kommer deras fokus vara på att utforma ett försvarstal som man tror vi ska köpa, istället för att fokusera på att på riktigt göra Brynäs bättre. Inslagen väg är en väg ner i allsvenskan, om inte i år så inom något år. Fasen att man ska vara så bitter, men ett antal år i misär sätter ju sina spår.

Sv: Leksands IF - Brynäs IF 2019-12-28
Forsberg 1978: Det löser sig när Boqvist kommer. 👍 Sen hoppas vi såklart att de har tagit dunder-mega-snacket idag. Bjynäs fojever!

Sv: Leksands IF - Brynäs IF 2019-12-28
magr: pinsamt riktigt jävla pinsamt att dom inte agerar

Sv: Leksands IF - Brynäs IF 2019-12-28
magr: Ingenting händer alltså som vanligt.... va fan är det dom inte ser, har alla i ledningen en hållhake på varandra???

Sv: Leksands IF - Brynäs IF 2019-12-28
Huge: Jo, och pucken är rund. Ursäkter kan man hitta på hur många som helst. Men din sista punkt är lite intressant. Hur satte man målsättning i förhållande till förutsättningarna givet ifjol? Men förstärkte inte laget, bytte inte tränare, det enda man gjorde var att höja målsättningen men med status quo gällande förutsättningarna att lyckas. Vem fick ihop det där? I privata näringslivet hade en sådan person eller personer inte suttit kvar på sin post.

« · 2018274 · »