1150x200-brynasbanner.jpg

Brynäs IF

SHL · 742284 inlägg · 7967 ämnen

« · 2137454 · »

Sidan uppdateras nu automatiskt med de nya inlägg som skrivs.


Sv: A proposito de nada
Silfverkroken: behövs nog oavsett om Bertilsson är tillbaka tidigare... för tunnt med bara 6 backar

Sv: A proposito de nada
Silfverkroken: Frågan är nu om Sundlöv vill ha in ytterligare en back trots att man fått förlängt med Pilö eller om Muller var tänkt som backup ifall det inte skulle bli nån förlängning med Pilö?
Hoppas på ytterligare en back...

Sv: A proposito de nada
SH: Fram till och med matchen mot HV 8:e februari. Borde betyda att det dröjer lite till innan Bertilsson är tillbaka.

Sv: A proposito de nada
Pilö förlänger 👍

Sv: A proposito de nada
Gunderson: " Tycker du på fullaste allvar att allmänheten aldrig får ifrågasätta överheten?"

Vem eller vilka har påstått eller gett dig intrycket att allmänheten inte får ifrågasätta överheten?
Tycker DU på fullaste allvar att man inte får ifrågasätta kritiken som ev riktas mot överheten?

"Har absolut inga erfarenheter av idrottsorganisationer men jag tror mig kunna se saker som inte är bra."

Så utan några kunskaper, erfarenheter eller insyn i hur det är att jobba som sportchef i Brynäs och med de förutsättningar som denne har, så tror du dig kunna se saker som inte är bra.
Kan du ge nåt mer konkret exempel där du ser dessa saker?
Vad säger att du själv inte hade agerat likadant som Sundlöv ifall du känt till hans förutsättningar och haft hans kunskaper, insyn och erfarenheter?

Sv: A proposito de nada
Gunderson: "Har absolut inga erfarenheter av idrottsorganisationer"

Inte jag heller, så varför ska vi då lita på att DINA analyser har mer verklighetsanknytning än vad mina har?
Nu vet vi iaf att du har noll kunskap, insyn och erfarenheter av att vara i ex Sundlövs skor men ändå sitter du talar om för honom hur han borde sköta sitt jobb.

"Kan du påvisa, oavsett ledning i Brynäs, när man arbetat framgångsrikt de senaste 20 åren?"

Vad menar du med "framgångsrikt"?

Det som yrkespersoner som driver eller spelar i ett elitlag anser vara ett framgångsrikt resultat utifrån säsongens förutsättningar och vad som sen hänt under säsongen kan ju vara nåt helt annat än vad en (över)engagerad och i verksamheten okunnig/oinsatt supporter klassar som framgångsrikt.


"Eller vidmakthåller du att vi är i en process?"

Tja, alla lag är väl mer eller mindre involverade i en konstant process som syftar till att uppnå bättre prestationer och resultat.
Om du menar processen som inletts den här säsongen så får vi väl vänta till säsongen är slut med att bedöma ifall den varit framgångsrik eller inte.
Med hänsyn till svårigheterna under processen med att sätta ett nytt spel, Coronans inverkan, osannolika och oförutsedda skador på flera bärande spelare osv, så vill jag nog påstå att undvikande av kvalspel känns som ett framgångsrikt resultat.

"Tycker dina inlägg är bedrövliga med din enfaldiga översittarton."

Ett vanligt översittaraktigt sätt att förminska en skribent när sakargumenten tryter.

Sv: A proposito de nada
{8399}:
Lyssna inte på rykten?

Sv: A proposito de nada
Vad sjutton hände med värvningen som enligt uppgifter var nära för en vecka sedan? En anfallare av högsta klass. Kan Brynäs ha ändrat sig tro och ämnar förstärka backsidan istället?

Sv: A proposito de nada
spolaisen: Tack för komplimangen. Inte fel att få sina åsikter och hockeykunskaper jämställda med de som en kunnig och erfaren sportchef i SHL besitter.

Sv: A proposito de nada
Huge: Dina inlägg pratar emot fakta! Det är ju bara att se på Bifs elitverksamhet och resultatrad kontra målsättning och Bifs svansföring så bevisar det att många av oss här har rätt och att du tyvärr har fel!!! Ett antal sparakade tränare ..oftast spel i de nedre regionerna..många sparakade spelare några sparkade sportchefer och orealtistiska målsättningar Något är uppåt väggarna fel i mitt kära Brynäs

Sv: A proposito de nada
Jag ser att Jesper Boqvist är utanför New Jersey matchtrupp dom senaste matcherna. Han fick spela dom inledande fyra matcherna men ingår nu i deras taxi squad. Troligen väntar dom på att AHL ska dra igång för att skicka ner honom i AHL.
Det skulle vara väldigt intressant att höra en representant från New Jersey redogöra för hur dom senaste två säsongernas hantering av Boqvist har gynnat honom och hans utveckling. Jag fattar att dom vill spela in honom på liten rink, men att spela kontinuerligt borde vara det viktigaste för en så ung spelare.

Efter förra årets hattiga hantering med att först sitta på läktaren i NHL under några månader och sen skickas fram och tillbaka mellan NHL och AHL och sen den för tidigt avslutade säsongen så kanske man borde att sett vikten av att han får spela kontinuerligt den här säsongen. Kanske att ett säsongslån till Brynäs hade varit det bästa istället för korttidslånet till Timrå. Istället blir det troligen tre ligor för honom igen den här säsongen med långa mellanrum mellan speldatumen.

Sv: A proposito de nada
Huge:

Huge man skulle kunna tro att du är Sundlöv

Sv: A proposito de nada
Tabellen:
Uppladdat:

500x0-380d6f7a-dab3-4640-925a-f5270d384644.jpeg


Sv: A proposito de nada
{2064}: Vi får väl hoppas på mer smitta och flyttade matcher kanske. Jag såg till exempel att Brynäs bara haft nio smittade spelare så en nedträngning till är ju ganska trolig. Vill det disig väl så måste serien avbrytas när tredje vågen kommer.

Sv: A proposito de nada
{8399}: Jag hoppas på min tippade plats 11 men tror på kval.
Hade vi fått tillbaka Billins (viktigare än Bertil) och Rödin om en vecka så hade vi klarat oss men krävs det mirakel och rejäl dos cynism hos spelarna.

Sv: A proposito de nada
Jompe: Ja, och spelschemat kan också vara en del av förklaringen varför laget vann matcher efter den långa pausen. Liksom VF var idag så var vi utvilade och kunde köra hårdare än motståndarna.
Sen undrar jag vart försvarsspelet försvunnit. Täpp till mittzon och kontra därifrån. Att kunna spela upp ifrån egen zon är en utopi med dagens tempofattiga lag. Lika galet som att pressa för högt med halva laget och få ideliga num underlägen i kontringar mot oss.
Nu har Campese lagt alla ägg i PA korgen om inte ”processen” tar fart eller nästa PA styrda SC får ordning på truppen så har det varit ytterligare ett par bortkastade år.
Om vi inte är i HA då dvs.....eller i kk för den delen.

Sv: A proposito de nada
Wesel: Fortfarande känns torsken mot LHC riktigt bitter, dör hade vi chansen att skaka av oss dem men vi gav bort matchen måste jag säga. Torsk mot Lakers, Rögle och Frölunda är ju bara som förväntat och vi snodde till och med en poäng där.
LCH fick en boost av självförtroende efter vinsten mot oss mot men för oss blev det en rejäl mental motgång.

Sen måste jag säga att hemmaplan passar oss bättre och mot Lule bör vi kunna skrapa ihop en vinst i alla fall.
Jag hoppas och tror fortfarande på slutspel.

Sv: A proposito de nada
Huge: Nej nej nej! Ditt inlägg kräver nog ett ”Huge-upplägg” som svar:

” Jag har ingen som helst erfarenhet, kunskap eller insyn när det gäller att jobba med lagbyggande i SHL.” - Nej, det kan man nog lugnt konstatera! Sämre och mer verklighetsfrånvända analyser har jag ALDRIG sett eller hört så det betvivlar jag inte.

” Därför undrar jag vilken kunskap, erfarenhet och insyn som munkas och Gunderson har av det jobbet, eftersom dom verkar veta bättre än yrkesmässigt erfarna lagbyggare som Sundlöv och PA.” - Tycker du på fullaste allvar att allmänheten aldrig får ifrågasätta överheten? Finns väl massor med chefer, myndigheter och föreningar som styrs av idioter, eller åtminstone människor med dålig erfarenhet, agendor osv som tar felaktiga beslut. Har du aldrig haft en chef eller överordnad som aldrig gör fel? Bara för att man styr eller leder betyder inte det att man kan eller vet!

”Vill bara jämföra Sundlövs och PA:s yrkesmässiga kunskaper och erfarenheter när det gäller att bygga ett SHL-lag med vilka ev yrkesmässiga kunskaper och erfarenheter som munkas och Gunderson har på samma område.” - Ja, jag bygger team på mitt jobb och ja jag ansvara för att vi ska lösa uppgifter. Har absolut inga erfarenheter av idrottsorganisationer men jag tror mig kunna se saker som inte är bra. Kan du påvisa, oavsett ledning i Brynäs, när man arbetat framgångsrikt de senaste 20 åren? Vill påminna om att 2012 var ett självspelande piano så det ser jag som en parentes, vilket det visade sig vara. Fattar inte hur du kan skriva en sådan sak? Med den otroliga erfarenhet som du beskriver borde inte vi vara ett topplag? Eller vidmakthåller du att vi är i en process?

Tycker dina inlägg är bedrövliga med din enfaldiga översittarton.

Sv: A proposito de nada
{7044}: Ja, känns mer och mer som ett fuskbygge. Den deffensiva backsidan saknar spelskickliga backar. Och anfallssidan känns inte bättre byggd. Merparten känns som de bara vill ha pucken serverad. Desch, Gunler, Harper, Palve, Danielsson, Molin är alla bäst om någon annan gett dem lite yta. Och Sallinen, Bulan, Ölund som alla kan hålla i puck, driva och servera har inte tillräcklig fart att göra det själva. Så känns nästan som att backsidan är byggd för att bara försvara och rensa bort pucken. Och anfallssidan är byggd för att stå och vänta på att få pucken... Plus att målvaktssidan är byggd med bara en fungerande målvakt.

Sv: A proposito de nada
Treklövern1912: ja instämmer,Andersen,Alcen,Björk(håller offensivt men är en för stor risk defensivt kan va kvar som 7e back ev),Ingman,K.Berglund,Andrén,Solem,Persson är några spelare brynäs skulle kunna släppa för att bygga nytt, eventuellt,Desch,Berglund och Molin också då i syfte att göra löneutrymme flr andra toppspelare. Tycker dock dessa tre har varit bra i år men dom känns inte som de spelartyperna PA söker,Dom är alla ganska trötta och arroganta i sitt spelsätt kanske inte Molin men Desch och Berglund. Hoppas på att våran sportchef vem det nu blir vågar satsa nytt och gå emot detta träsk brynäs fastnat i senaste 4-5 åren. Ta inspiration av Leksand och Tjomme som bara kom in där och vågade göra sin grej och höll sig till den planen. Våga satsa på utländska spelare och försöka fylla på med 4 producerande kedjor istället för en massa spelare som mannberg,Persson,Pettersson,kvist osv...
Som är ”gnuggare”. 2 riktigt bra målvakter hoppas på Lindbaäck- Ersson ser då att dom delar på förstaspaden,Sedan 3-4 riktigt bra backar sen fylla på med unga hungriga killar.

Sv: A proposito de nada
{7044}: Pengar har funnits men ingen hjärna. Därför är vi där vi är. 🤔

Sv: A proposito de nada
Nibbe: Andersén borde säljas omedebart även om klubben fick betala för att kunna genomföra affären. Förlusten ska dras från lönen på Cameleotten och Allsvenska kungen Sundlöv.

Sv: A proposito de nada
Blå grottan: ”Duger inte med en ny målis” skriver du. Förstår inte svenskan där. Vad menas? Om du menar att det inte räcker med en ny målis, så har du ju delvis rätt. Det är inte där allt brister. Men mycket. Målvakten är halva laget. Det är ingen klyscha. Lagen skjuter ju på oss för att dom vet att mycket går in. Dessutom: Inte ens PA tror ju på Andrén. Och han ligger sist i målvaktsligan. Kan inte bli tydligare. Men vill man inte se vill man inte se.

Sv: A proposito de nada
{7981}: Nån som har förbjudit nån att diskutera laget?
Inte vad jag vet, men har du nåt exempel på när nån inte fått diskutera laget?

Sv: A proposito de nada
{7981}: Sitta och hylla Brynäs ledning kanske..
För deras förträffliga förvaltande av sitt jobb?

Sv: A proposito de nada
Huge: om vi inte kan diskutera laget vad skall vi gör här på forumet?

Sv: A proposito de nada
mk: Ja, tänka sig. 20 år av inlägg från sofftyckare och ingen av dom har hittills redovisat vilka kunskaper och erfarenheter dom själva har från lagbyggande, så vi kan bilda oss en uppfattning om huruvida deras åsikter låter trovärdiga eller inte....

Sv: A proposito de nada
mattias - 74: Du provocerar inte, du har rätt.

Sv: A proposito de nada
Brooklyn forever:
Ja, det är den justeringen, anpassningen eller flexibiliteten många frågat efter sen tidig höst.
Men det verkar inte gå in.
Man får helt enkelt coacha smartare än motståndet.
Ny chans x 2 mot Luleå (hallå, det är Bulan i motståndarbåset=Mr I have no Plan B)!

Sv: A proposito de nada
Auchinleck:
När Brynäs för några matcher sen vann två i rad och släppte in få mål var det inte spelet i vare sig offensiv eller defensiv zon jag tittade på. Då gick de inte på stenhårt i press i offensiv zon utan var mer avvaktande och stängde mittzon. Det var framgångsrikt. Ert skadedrabbat lag med förlustsvit som har bärande spelare borta åker till ett topplag, som vilat, på bortaplan och kliver på för att stressa är hybris. Vi är starka i omställning, vi måste värdera bättre. Jag saknar den taktiska matchen. Vi kan inte köra samma visa alla matcher. Så tänker topplag som går bra och har spelare för det

Sv: A proposito de nada
{8399}:
Park the Bus II
Park the Bus III

Sv: A proposito de nada
Blå grottan:

Nu vill jag inte provocera på något sätt men Brynäs behöver ett tryggt grundspel och ett stabilt försvar inga dyra nyförvärv framåt ” gör inte som leksand och andra lag gjort ” förutom kanske denna säsong

Framåt har ni riktigt bra spelare, Ni borde inte ligga där ni gör

Frågan är vad Andersson prioriterar? Jag tycker ni borde satsa på 1 eller 2 förvarare samt en bättre backup till ersson, andren håller inte tyvärr precis som Brage inte håller i Leksand

Ha en fin kväll

Sv: A proposito de nada
Brooklyn forever: Ja men tänk på att Jyrgårn har hjälp av hela SHL,domarkåren, DN, mm mm samt idag även plexi x2.

Sv: A proposito de nada
{7044}: En ny målis?? Brynäs släpper till 56 skott på "målisen" och 20 utanför. Kanske ska börja med att försöka spela jämt i matcherna. Duger inte med en ny målis.

Sv: A proposito de nada
{7044}: Intet nytt under solen. Så har det ju varit i Brynäs sedan slutet av 90-talet. Man försöker med snabbfix och tur för att vinna nästa SMguld som vi lyckades med t.ex. 1980 och 2012 Men nu är det andra tider.

Sv: A proposito de nada
Mattson: japp. Efter deras rekordförlustsvit så har de rest sig. Jag tänker att järnkaminerna snart är involverade i träsket också

Sv: A proposito de nada
Mattson: Japp och även HV mot Lulä.

Sv: A proposito de nada
Peja: Tror inte Brynäs behöver fundera på sina flerårskontrakt nästa säsong.

Just sett Oskarshamn. Jäklar vad bra de stod upp mot topplaget Växjö i sista perioden. Värvningarna av Bouma och Veronneau innebär sannolikt SHL-spel nästa säsong.

Sv: A proposito de nada
mk: Tack för inlägget MS 😁

Sv: A proposito de nada
Jag tänker ändå försöka vara positiv. När vi låg sist på 18 poäng var jag helt säker på kval och ville inte titta på tabellen. Nu har vi ändå 38 poäng. Och vi har färre spelade matcher än våra konkurrenter. Let’s face it – vi har allt i egna händer. Men för tusan ... en ny målis måste in! Hela Brynäs framtid hänger på det!

Sv: A proposito de nada
Huge: Huge - problemet är att de andra SHL-lagen uppenbarligen har BÄTTRE "yrkesmässiga kunskaper och erfarna lagbyggare".

Det kan ju alla räkna ut, även vi fans. De har en budget för slutspel varje år, men harvar i botten och nu till och med för klubbens överlevnad.

Du har en förmåga att alltid försvara klubbens sportsliga ledning ända tills de får sparken. Varför?
Även du borde väl kunna se nyktert på fakta. De har ju misslyckats igen och nu blir det ännu en "re-build" efter denna säsong. Frågan är om det blir i HA?

Sv: A proposito de nada
Mattson: Jo, det är ju också en fråga, jag tänkte mest på Peter Anderssons post-match-comments efter dagens match och vad Brynäs borde göra nu. Det som gör framtiden ännu knepigare är att Brynäs förmodligen inte kommer kunna bli bättre nästa år på grund av alla flerårskontrakten som skrev pre-corona. Spelare som Alcen, K Berglund, Andrén, Björk, Mannberg med flera kommer vara kvar i truppen och vara ännu mer överbetalda i relation till marknadsvärdet i och med att kontrakten kritades på pre-corona. Om Brynäs stannar kvar i SHL skulle man behöva en ny sportchef utifrån som går stenhårt på och försöka bryta de urusla kontrakten... även om det kanske skulle rimma illa med alla "mjuka värden" som somliga inom klubbar brukar prata om.

Sv: A proposito de nada
Treklövern1912: Medan många klubbar har byggt steg för steg med utvecklingsbara spelare så har Brynäs satsat stora pengar på några få stjärnspelare och sedan kompletterat med spelare som håller en hög lägstanivå men som aldrig når högre än så. När Rödin och Scott går sönder står vi där med Mannberg, Alcén, Adam P m fl och då finns det inte många att hålla i handen när det blåser. Titta på Mannbergs, Alcéns och Petterssons stats de senaste säsongerna – det är ingen munter läsning.

Sv: A proposito de nada
Huge: Det här inlägget har du sparat på hårddisken eller?
För att ta fram ibland när du inte har nått vettigt att tänka /tycka.
För det är ju samma som jag har läst sen -05.
Fast då hette ju mottagarna oftast munkas och sylf. Fanns fler men har glömt deras nick.


"Därför undrar jag vilken kunskap, erfarenhet och insyn som munkas och Gunderson har av det jobbet, eftersom dom verkar veta bättre än yrkesmässigt erfarna lagbyggare som Sundlöv och PA.
Vill bara jämföra Sundlövs och PA:s yrkesmässiga kunskaper och erfarenheter när det gäller att bygga ett SHL-lag med vilka ev yrkesmässiga kunskaper och erfarenheter som munkas och Gunderson har på samma område.
Borde ju vara relativt enkelt för dom båda att svara på den saken.."

Sv: A proposito de nada
Forsberg 1978: Copy paste på det!!!

Sv: A proposito de nada
Rödin och Billins ersättare + en ny målvakt måste vara spelklara innan onsdag annars kommer detta gå åt helvete på riktigt!

Sv: A proposito de nada
Det är helt jävla sjukt hur en förening som Brynäs kan misslyckas så jävla radikalt säsong efter säsong, bara att inse att felrekrytering av tränarstab och sportchef återigen misslyckats radikalt.... igen...

Sv: A proposito de nada
Peja: Det är dessutom nu det tuffa schemat verkligen startar med 4 matcher på 6 dagar och sedan rullar det på.
Kanske vi borde rulla på mycket folk i matcher likt denna där vinstchansen måste anses vara minimal på förhand. In med 3-4 juniorer i truppen och matcha in dem. Sen köp en målis det behövs.

Sv: A proposito de nada
Peja: Varför plockade Brynäs inte så många poäng då i början av serien. PA måste ta sin del av det. Hans spelidé var i te anpassad till spelarmaterialet och det får vi lida för nu.

Sv: A proposito de nada
Treklövern1912: Bertilsson och Berglund ogenomtänkta? Laget är bättre än förra säsongen.

« · 2137454 · »