1150x200-brynasbanner.jpg

Brynäs IF

SHL · 777518 inlägg · 7967 ämnen

« · 2291412 · »

Sidan uppdateras nu automatiskt med de nya inlägg som skrivs.


Sv: A proposito de nada
Tigerhjärta: Får se hur många som landar i SHL. Men klart det är otroligt deppigt att ingen av dessa spelare kommer hamna hos oss.

Audette kommer göra succé i Örebro, otroligt duktig spelare.

Sv: A proposito de nada
Tigerhjärta: det vore en dröm att se Aaltonen som förstacenter, har ju haft Manner i både landslaget och i Kärpät. Men tror tyvärr det slutar vid en dröm..

Sv: A proposito de nada
Tigerhjärta: Spooner kostar väl som 5st cibulskis

Sv: A proposito de nada
Enligt Sportbladet är Daniel Audette, Niko Ojamäki, Miro Aaltonen, Ryan Spooner, Kenny Agostino är på väg till SHL.

Vi är självklart inte med i matchen kring någon av dessa spelare, men vore trevligt att få se Miro Aaltonen i SHL och sedan nypa honom till att centra en förstakedja nästa år!

Sv: A proposito de nada
Huge: "Att mylingen på allvar tror att samtliga utgående kontrakt inte kommer att förnyas säger väl allt om hens hockeyöga och verklighetsuppfattning."

Nu har jag aldrig skrivit att jag TROR att inga kontrakt kommer att förnyas, jag TYCKER inte att man ska förlänga några kontrakt.

Men ok, berätta vilka du tycker ska förlängas samt om du tycker att någon ska släppas - så får vi lite info från en med "hockeyöga och verklighetsuppfattning"

Sv: A proposito de nada
Håller helt med!

Sv: A proposito de nada
Huge: dom har ju förlängt med Scott.
Molin,Gunler, Pettersson och Danielsson bort ,in med 4 nya varav 2 snipers för första och andra kedjan.
Genoway, Berglund ,Hedberg och eventuellt Myllari bort.

Sv: A proposito de nada
Är det någon som vill ha två biljetter till matchen på torsdag?
Skicka ett pm :)

Sv: A proposito de nada
SnowKing: Att mylingen på allvar tror att samtliga utgående kontrakt inte kommer att förnyas säger väl allt om hens hockeyöga och verklighetsuppfattning.

Sv: A proposito de nada
Luddf: Han var väldigt framträdande igår mot Vita Hästen. Stack verkligen ut. Sen är frågan hur många irrationella spelare ett lag klarar av…

Sv: A proposito de nada
Ove Myling: Har du knåpat ihop ett nytt signum?

Brynäs- fullskitna med dyra spelare långt ned i både backpar och kedjor. Köp din biljett här.

Sv: A proposito de nada
{7981}: Eller bara ett fan av pojkbandet Manner är med i

Sv: A proposito de nada
munkas: han kanske är kompis med någon av de finnar som är i klubben. Palve VV Sallinen Manner Pajjen

Sv: A proposito de nada
Honken72: Undra varför den där finnen började följa Brynäs på insta..?

Sv: A proposito de nada
SnowKing: "Hur många borde få gå för att få till ett trendbrott?
40-50-60-70% av nuvarande lag? Hur tänker du?"

Min utgångspunkt var att inget av dom utgående kontrakten skulle förlängas.

Alla skriver att spelare ska gå ned i lön för att stanna kvar och liknande men om vi går igenom truppen ser man ändå att sammansättningen inte är hållbar.

Backar: Bertilsson, Bergman och Lindstein har kontrakt. Man vill ha 8 backar så 5 till får plats i truppen. Bertilsson bör spela i första eller andra backpar, Bergman och Lindstein i tredje eller som extra. Vilka ur nuvarande backuppsättning vill man se nästa år?

Mylläri kan man tänka sig som högst tredje backpar eller som extra back? Är det värt att satsa vidare på en spelare som är 30+ som kanske inte spelar eller på sin höjd är i tredje backpar.
Björk och Hedberg, är det någon som vill se dom i första eller andra backpar. Inte jag iaf. Möjligtvis att man kan behålla en av dom i tredje backpar. Men nu har båda spelat i shl ett antal år. Blir kostnaden för att ha en av dessa i tredje värt det man kommer att få ut på så lite istid?
Genoway, vill någon se honom som en back i första eller andra nästa år? Kan man få ut mer för pengarna på annat håll. Är det viktigare med kvalitet än kontinuitet?

Forwards: Rödin, Ölund, Timashov, Eklind, Birgersson, Olesen har kontrakt (ja, jag vet att Palve och Scott oxå har det nu).

Eftersom nu Palve, Scott, Ölund och Birgersson har kontrakt så innebär det att om även Sallinen får förnyat är centersidan satt. Ett stort problem enligt mig. Scott och Sallinen är till åren komna och det finns ingen öppning att få in någon yngre utvecklingsbar spelare. Vilka centrar kan utvecklas till nästa år: Birgersson och Ölund, kanske Palve. Scott och Sallinen kommer på sin höjd att kunna bibehålla sin nuvarande nivå. Och om någon av de yngre får en positiv utveckling kommer Scott och Sallinen hamna längre ned i hierarkin/utanför laget och då uppstår samma problem som Brynäs brottats med i flera år; att man har dyra utfyllnads spelare långt ned i kedjehierarkin.

Hos forwards finns, som jag skrev , Tima och Rödin för första och andra kedjorna och Olesen och Eklind för tredje och fjärde kedjorna. 4 forwards ska få kontrakt plus en extra. Jag finner det för uteslutet att Pettersson, Molin och Danielsson ska få vara kvar. Ingen är bra nog att spela i första eller andra kedjan och för dyra och gamla att ha i tredje eller fjärdekedjan. Annars är man där igen med för dyra spelare långt ned i hierarkin. Är Gunler en man för första eller andra? tveksamt. Om Kvist duger som extra forward låter jag vara osagt.

Ska man förlänga en massa kontrakt så står man där igen, totalt fullskitna med dyra spelare långt ned i både backpar och kedjor.

Sv: A proposito de nada
Tigerhjärta: Oskars Cibulskis säger så här:

Jag har redan hört många bra saker om Gävle och om laget. Jag har haft många frågor till Kristers (Gudlevskis, målvakten) och han har berättat så mycket bra saker om laget och staden så jag behövde inte tänka efter länge innan jag bestämde mig för att skriva på. Jag är stolt över att få vara en del av laget och tror vi kan uppnå stora saker tillsammans, säger han i ett pressmeddelande.

Sv: A proposito de nada
Peja: Kontos har ju varit bättre i de matcher jag sett men är ju lite äldre. Tycker fortfarande att Golovkovs i Almtuna är riktigt intressant. Spelar nästan hela tiden och leder poängligan i ett av de sämre Allsvensla lagen. Påminner om Dima i rörelsemönster med puck men är vassare på att passa än skjuta.

Sv: A proposito de nada
Tigerhjärta: Synd att Kristianstad går så bra i Allsvenskan och därmed inte lär vilja släppa spelare, en sån här kille skulle jag kunna tänka mig till nästa säsong, om inte innan.

Sv: A proposito de nada
Ove Myling: Nej, ingen av de du nämner behöver vi förlänga med, tycker jag. Som jag skrivit tidigare så anser jag att Palve och Scott var bra förlängningar medan du ansåg att de förlängningarna endast skulle cementera oss i botten. Där tycker vi väldigt olika.

Jag tycker att det är viktigt att behålla de spelare som tillför kvalité till laget även i framtiden. Det är det jag menar med kontinuitet. T ex Bertilsson, Dimashov, Palve, Scott och VV i målet t ex. Tycker de gör laget bättre. Även den unge backen, Lindstein ser ut att kunna bli riktigt bra. Kan vi få in unga spelare med rätt utvecklingskurva kryddat med några spetsspelare så kan laget bli betydligt slagkraftigare nästa säsong. Förhoppningsvis tillför Cibulskis spets till backarna, men jag kan för lite om honom för att uttala mig om det.

Sv: A proposito de nada
Mickis: som vanligt i Brynäs

Sv: A proposito de nada
Markström: Enligt Sasse släpper Brynäs inte någon spelare.

Sv: A proposito de nada
Modo söker en till fwd ge dom Molin ge oss Kelleher

Sv: A proposito de nada
Ove Myling:
"Kontinuitet... förändring... trendbrott"
Hur många borde få gå för att få till ett trendbrott?
40-50-60-70% av nuvarande lag? Hur tänker du?

Viktigt att få till en balans mellan gammalt o nytt... därför tror jag det är bra att behålla rätt spelare om en lägre lön kan förhandlas fram!
Viktigt att va noga med nyförvärven... så bra spets som vi har råd med...
Kontinuitet... se till att hålla Manner på gott humör! Mycket viktigt där vi befinner oss och med vår historia av sparkade tränare!

Sv: A proposito de nada
Skönt att få det bekräftat! Jag tror på denna värvningen. Alcén är så mycket smartare än alla andra så att han värvar "Guden" eftersom han vet att OS var på tapeten och på så sätt kunde vi locka ännu en lettisk spelare. Inte dumt ;)

Sv: A proposito de nada
{7981}: Lurig rebus


Sv: A proposito de nada
{8399}:
Uppladdat:

500x0-a2da1949-1698-4323-b892-f3b287fb06c9.jpeg


Sv: A proposito de nada
{8399}: Ja den var lett att lista ut.

Sv: A proposito de nada
Tigerhjärta: Har ryktats länge att Berglund är klar för Löven till nästa säsong. De vill säkert ha dit honom redan nu om möjlighet finns.

Sv: A proposito de nada
Tigerhjärta: inte hel osannolikt.
Om det värvas två backar så bör man bryta med en. Även om det blir bara en så är sannolikheten stor att Berglund lämnar då det ryktas om det tidigare. Speciellt nu när andra AS-lag värvar

Sv: A proposito de nada
En som kommenterar MrMadhawk på twitter skriver.
”Jag kan ge underrättelse om att Berglunds fru och barn har flyttat hem till Umeå”
Detta handlar alltså om Kristoffer. Undra om det är så det blir?

Sv: A proposito de nada
{7981}: Det surras om två värvningar så kanske det blir både en lett och en finne.

Sv: A proposito de nada
Zappaholic: "Ta dig en titt på organisationer som är framgångsrika över tid i SHL. Finns det någon form av kontinuitet i de klubbarna? Om det finns, i vilken form hittar du kontinuiteten?"

Jag håller med om att kontinuitet är något bra. För framgångsrika lag. Brynäs är inte ett framgångsrikt lag. Där behövs inte kontinuitet där behövs förändring och trendbrott.

Tycker du att man ska ge fortsatt förtroende nästa år till Sallinen, Danielsson, Molin, Pettersson, Berglund, Mylläri, Genoway och övriga med utgående kontrakt?

Vad exakt kommer Brynäs att tjäna på det? Annat än att cementera sig ytterligare i botten.

Kontinuitet i alla ära, men det måste väl vara viktigare att ställa ett bra lag på isen.

Sv: A proposito de nada
Tigerhjärta: vore kul om det blir två värvningar. En som inte har kommit ut så vi får klia oss lite i huvudet… 😀

Sv: A proposito de nada
Uppladdat:

500x0-b7f17aae-0879-44a7-899f-f1912f0ae882.jpeg


Sv: A proposito de nada
”Någon som är sugen på en rebus”
Haha! Ganska kul att Brynäs nästan gör narr av oss supportrar som hittar värvningar i vilka symboler som helst !

Sv: A proposito de nada
Pettisbif: Ge oss en drömuppställning nu så här innan fönstret stänger.

Sv: A proposito de nada
Tigerhjärta: Sjukt bra värvning, MoDo storfavorit till shl?

Sv: A proposito de nada
{7981}: Höken kör ju ända in i kaklet på Twitter

Sv: A proposito de nada
Modo verkar värva. Otrolig värvning från ett lag i allsvenskan? 20p på 29 matcher, varav 14 är mål. I ett bottenlag från KHL. Måste varit SHL klubbar som velat ha honom också?

Sv: A proposito de nada
xxx BIF xxx: Så är det, men det är inte ovanligt att spelare i 20-årsåldern slipar bort den typen av disciplinära brister. En spelare som Danielsson var ännu värre. Det som Gunler trots allt KAN är det absolut svåraste, dvs att göra mål. Det gör honom till ett spännande råämne, mer spännande än övriga unga forwards som finns i laget för tillfället. Jag är tveksam till att bara kasta bort det, samtidigt är det inte värt att ge Gunler nån jättelön, såklart.

Sv: A proposito de nada
Vino: Oskars gjorde en assist i Lettlands sista match i OS imorse, någon som kollade matchen? Ser att Guden inte var med idag heller så nu har han suttit på läktaren hela OS.. Olesen har hittills inte spelat en match i OS, tror ni han får spela i kvartsfinalen eller har han åkt dit i onödan?

Sv: A proposito de nada
Anders Berg: Hockeynews körde någon livegrej i fjol.

Sv: A proposito de nada
Anders Berg: veta att något tidigare år så hade antingen expressen eller Aftonbladet en rullande Chat/uppdatering. Kommer inte ihåg om de hade live

Sv: A proposito de nada
Vet ni om Aftonbladet kör samma upplägg som vid fotbollens deadlineday? Dvs. studiosamtal med experter hela kvällen fram till klockan 24:00 eller får vi nöja oss med Gefle Dagblads* textrobotar?
*MittMedia

Sv: A proposito de nada
Peja:
Å andra sidan vill vi inte ha en lös kanon som avfyrar en skitutvisning eller laddar på en lam backcheck/slö markering när man minst anar det? Inte NHL-manér i någon grad.

Sv: A proposito de nada
Peja:
Fast Gunler har ju varit raka motsatsen också då han satt oss i skiten..

Sv: A proposito de nada
Lemp: Gunler är ändå en av få potentiella matchvinnare bakom toppspelarna. Av alla breddspelare är det egentligen bara han och Ölund som gör mål hyfsat regelbundet., det är otroligt att de har gjort fler mål än spelare som Scott och Palve.

Sv: A proposito de nada
Lemp: Gunler är ju asbra, strax under de bästa i laget.

Sv: A proposito de nada
Lemp:

Såg Adam Boqvist på "gavlerinken" och förstod inte hur han sedan kunde platsa i NHL, efter att ha sett honom live.
Adam rörde sig stappligt på skridskorna och använde inte kroppen för att tacklas med.
Kanske det är speluppfattningen som är Adams styrka.
Gunler har kropp/balans, men sätter INTE in några tacklingar.
Om Adam har speluppfattningen och nu nyligen också satte två skott/mål för sitt Columbia, så kanske Gunler sitt skott, men kan inte så ofta skapa sig egna lägen för att avlossa sitt fina skott.
Gunler har inte tagit chansen eller så används han inte i rätt miljö/rätt spelare, som kan ge honom passningarna för att han ska kunna direktskjuta mot eller i mål..
Gunler dög inte i Lule, och detta kanske fortfarande hämmar honom.
Han är trots allt bara 20 år.

Hockey är en konstig sport, se Einar Emanuelsson i Lule, som varit en notorisk målskytt, men denna säsong varit osynlig i många matcher..

« · 2291412 · »