1150x200-brynasbanner.jpg

Brynäs IF

SHL · 765319 inlägg · 7967 ämnen

« · 1982858 · »

Sidan uppdateras nu automatiskt med de nya inlägg som skrivs.


Sv: SILLY SEASON 2019
SvennEG:

Haha, jag förutspådde den värvningen! YES!!

Sv: SILLY SEASON 2019
Jävligt intressant med Adam Brodecki! Han har alltid varit en favorit spelare hos mig. Avig, irrationell och rapp på grillorna. Dessutom i en bra ålder påväg uppåt i sin karriär.

Gjorde lite kedjor med Adam:
Rödin Scott Descheneua
Danielsson Sallinen Brodecki
Zetterberg Ölund Forslund
Rohdin Blomqvist Mannberg
(Alcén, Solem, Asklöf)

Sen ser det plötsligt sjukt bra ut om Boken vänder hem:
Rödin Scott Descheneua
Danielsson Sallinen Boqvist
Brodecki Ölund Zetterberg
Rohdin Blomqvist Mannberg/Forslund

Sv: SILLY SEASON 2019
Att Rödin redan inte är med och spelar bådar verkligen inte gott.

Sv: SILLY SEASON 2019
Davey85: Som vi alla varit inne på, det har varit extremt uppenbart att det saknas en forward för topp 6 om man sett hur dom formerat laget. Mannberg, Forslund och nu senast fick Sallinen spela där. Verkligen inte optimalt. Brodecki har egenskaper som vi definitivt kommer ha nytta av.

Sen tror jag inte att detta har något att göra med Boqvist vara eller icke vara i laget. Den löneposten måste dom kalkylera med fortfarande eftersom han kan komma att vilja åka hem senare. Gör han inte det så öppnas den löneposten upp för en ny spelare. Brodecki ser jag mer som en nödvändig breddning av vår för närvarande tunna spets. Det håller liksom inte att en spetsspelare blir skadad så måste Forslund eller Mannberg ta platsen i förstakedjan. Detta är helt rätt gjort av Sundlöv i mitt tycke.

Sv: SILLY SEASON 2019
Som tidigare skrivits, om man bara ser Brodecki som en ersättare för Boqvist så är det ju inte på förhand en pangvärvning. Men i dagsläget ser jag iaf ingen som är mer lämplig att spela topp 6 än Brodecki.

Rohdin har visserligen sett pigg ut och Zetterberg har ju sina fördelar, men inledningsvis skulle jag börjat med Brodecki i andra.

Sv: SILLY SEASON 2019
Slänger fram ett långskott: Kan det vara att dom vill göra en trejd med Linköping? Jag tänkte att det var lite märklig att Lundgren var först sjundeback i torsdags och sedan på läktaren i lördags. Han har också spelat i LHC tidigare.

Som sagt, ett långskott men en tanke jag fick.

Sv: SILLY SEASON 2019
SvennEG: Eller betyder det att Rödin är skadad?

Sv: A proposito de nada
xxx BIF xxx

Absolut, men då kallas det vision och till skillnad till mål/delmål ligger det inte som grund för utvärdering av måluppfyllnad.

Brynäs har gått ut med ”målen” kvart, semi och guld under 3år.
Ser Dacke och Campese detta som en vision helt plötsligt så är det bara att inse att de inte har förutsättningen för att jobba med det de gör!"

Nej du har fel. det kallas fortfarande för ett mål aven om det är orealistiskt utifrån var Brynäs befinner sig just nu. Målet är ett guld om tre år och det känns orealistiskt kan man tycka men i det fall som delmålen under resans gång uppfylls så kommer det till slut till ett läge där målet faktiskt inte är långt borta.
En vision kan snarare vara att bli ledande inom svensk hockey, att bli sveriges bästa hockeyklubb osv. Du är ute och simmar i vatten som du själv inte behärskar och du bör snarast försöka ta dig i land innan du tar dig vatten över huvudet.

Sv: SILLY SEASON 2019
SvennEG: Heklt underbart med Brodecki!!! Alltså den killen har jag saknat i Brynäs, en kille som kan göra det oväntade och en spelare som verkligen passar att lira en hockey med stort puckinnehav.
Var i hierarkin han kan hamna är ju svårt att veta då han inte riktigt slagit igenom men han ser jag som minst lika bra som sex eller sju anfallare i laget och med högre potential än flertalet av dem.
Ja hoppas att detta blir verklighet.

Sv: SILLY SEASON 2019
Charles: Antar att det ska mycket till för att de skulle kunna få in en spelare utan tveksamheter, tycker själv en stor del av alla lags värvningar har det, när de fortfarande kan få hem Boqvists lön. Men om man enbart ska se honom som Boqvist med hans nya kontrakts ersättare så kan jag hålla med dig.

Sv: SILLY SEASON 2019
mattiask: Tror det handlar mycket om att Dacke & Sundlöv inser att många gamla BZ-värvningar inte kommer kunna vara en del av ett spelförande lag. Brodecki kan vara det. Brynäs måste uppgradera den generella spelskickligheten i laget.

Sv: SILLY SEASON 2019
SvennEG: Kan det ev vara så att Zäta kommer vara borta längre än vad man trott?
För Boqvist tror jag fortfarande att han kommer spela i Brynäs denna säsong. Kan inte se honom vara redo för NHL ännu, och speciellt inte för en tredje eller fjärdekedja då de flesta lag i NHL spelar på annat sätt/har andra typer av spelare i de två kedjorna än vad man har i SHL.

Sv: SILLY SEASON 2019
SvennEG: gillar det inte, Broceki kan blixtra till men vi har alldeles för många spelare som "kan" bli bra om allt klaffar. sen blir man ju orolig och Adam är deras om Boqvist inte kommer tillbaka plan


Sv: A proposito de nada
{8399}:
”även orealistiska må”

Absolut, men då kallas det vision och till skillnad till mål/delmål ligger det inte som grund för utvärdering av måluppfyllnad.

Brynäs har gått ut med ”målen” kvart, semi och guld under 3år.
Ser Dacke och Campese detta som en vision helt plötsligt så är det bara att inse att de inte har förutsättningen för att jobba med det de gör!

Sv: A proposito de nada
Forsberg 1978:
Gå in på brynässupporter på instagram så kan du se alla målen

Sv: A proposito de nada
Forsberg 1978: Kommer hem rätt sent imorgon kväll, om matchen fortfarande är tillgänglig så kan jag redigera ihop dem.

Sv: A proposito de nada
xxx BIF xxx: Mål är bra och så även orealistiska mål förutsatt att det finns delmål på vägen som är realistiska att kunna uppnå. Detta har jag snappat upp i den ytterst lärorika podden Framgångspodden men jag mins inte vilken gäst det var som sade det.

Sv: A proposito de nada
Kan man se målen från igår någonstans?


Sv: A proposito de nada
xxx BIF xxx: Mycket åsikter men ingen större koll på vilket mål man har?

Sv: A proposito de nada
Mattson:
”Ändras förutsättningarna är det självklart att målsättningen kan förändras.”
Nä, inte utan att agera på det. Ff inte delmål i en långsiktig plan!
Har man inte verktygen att styra verksamheten mot de mål man har satt, så sätter man inte målen!

”Har Brynäs ändrat målsättning?”
Det var min undran också initialt!
För gick campese ut med guld år 3. Sen sa Campese (någon gång) final år 3. 8Något jag skrev reflektion på tidigare här! Minns inte när)
Sist jag hörde något var det kvart som gällde. Nu nämnde någon topp 6, vilket är högre satt mål enligt mig. Då ta sig till kvart från 10-7 är under målsättningen.

Sv: A proposito de nada
Rumpelstiltskin:
Självklart!!
Annars sätter man inte upp mål från ledningshåll!
Då är det oseriös lekstuga enbart!

Sv: A proposito de nada
xxx BIF xxx: helt fantastiskt att du är så besatt av dessa ”mål”.

Sv: A proposito de nada
xxx BIF xxx: Ändras förutsättningarna är det självklart att målsättningen kan förändras. Har Brynäs ändrat målsättning?

Sv: A proposito de nada
Charles:
Kan vara en väg.

Kan ju också vara en strategi i att värva mycket HA i början och värva stort i slutet av Jan. då man har mer koll på prestationer och med det spela sig till kvarten från sämre position än topp 6.
Bara en reflektion till motsatsen på vad du anser vara självklart.

Sv: A proposito de nada
xxx BIF xxx: Håller med dig i det du skriver angående målsättningar.

Varför sätta onödig press på sig själv och snacka om topp 6 eller sm-guld. Ju högre hästar man sätter sig på desto högre blir fallet ned.

Fakta är att efter senaste sm-guldet har Brynäs allt som oftast kommit runt 10:e plats (förutom en säsong som femma) vad tyder på att Brynäs ska bli bättre den här säsongen? Att Dacke säger att det ska bli så?

Rödin och Scott har varit i Brynäs tidigare, lika med Ove och Sundlöv och Brynäs har ju inte rosat marknaden med dom då, så varför ska det ske nu?

Brynäs slutade 11:a förra året och har tappat i stort sett sina bästa spelare. Dessa har på sin höjd ersatts med likvärdiga spelare - man har spelat ett nollsummespel och förhoppningen om att lyfta i tabellen är att andra lag blivit sämre snarare än att man själv blivit bättre.

Campese och Dacke är helt gröna i sina roller på SHL nivå (hörde jag kunnigt yrkesfolk?) och dom målar upp en målsättning i teorin som åtminstone jag har svårt att se ska kunna omsättas i praktiken.

En av Sveriges kunnigaste och mest initierade proffstyckare (Abris) tippar Brynäs som 10:a i år, samma position som jag tippar klubben.

Och här har vi kanske skillnaden på supportrar: dom som hoppas på högre höjder och dom som står med fötterna på marken.

Sv: A proposito de nada
Mattson:
Ja kan vara så.
Men att sätta ett mål som del i en långsiktigt mål och ändra det 3 mån senare är det ingen seriös verksamhet som gör.
Ett målkrav kan också komma från ägarskapet. Inte helt ovanligt.. ..varsel är typ en sådan situation där man tvingas agera. Tyvärr funkar inte alltid idrottsresultat så, då det kommer till prestation iaf.

Så som svar på din fråga så nämndes det av en supporter att höga mål påvisar ambition och är något bra som svar på en som såg oroligt på det höga målen.
Då menar jag att skapar man inte förrutsättningen att nå det målet aktivt utifrån situation, vilket kan vara svårt/bli dyrt under pågående säsong, så är det katastrofalt idiotiskt att sätta mål man inte värvat för. Därför ska man undvika onödigt höga mål. Ff då idrottsprestation inte har spec, många styrmöjligheter.
Och i andra verksamheter, när mål inte nås, avsetts inte helt ovanligt ansvariga. Riktigt där är ju inte alla supportrar t motsats mot tex aktieägare.

Sv: A proposito de nada
Manduin: Har svårt att se att den ska vara likvärdig tacklingen på Paille

Sv: A proposito de nada
xxx BIF xxx: inte så konstigt att räkna ut, man har sagt att det är minst kvartsfinal som gäller, för att vara direktkvalificerad för kvartsfinal behöver man komma top 6...

Sv: A proposito de nada
xxx BIF xxx: Brynäs har givetvis satt ett mål som man tror är möjligt att nå. Når man inte det utvärderar man varför. Så jobbar alla större, seriösa organisationer oavsett verksamhet.

Sv: A proposito de nada
Skrubben:
Åter, ett mål som inte nås innebär en dåligt prestation och grovt underbetyg.
Men kan inte sätta ett förhögt mål för att få upp laget från 10 till 8 plats.
Det är extremt oseriöst!

Och tror någon supporter att en målsättning på topp 6 blir svåruppnårlig så är det mer seriöst att ifrågasätta denna än att applådera.
Omvänt. Varför nöja sig med topp 6?
Ta guld kunde lika gärna vara målsättningen då om det inte finns något krav att nå målsättningen.

Då säger man hellre att vårt mål är detta. Når vi inte detta är det under all kritik.
Dock har vi visionen att nå topp 6 då vi tycker det är en rimlig placering.
Vi arbetar därför inte bara för att nå vårt mål, utan har ambitionen att nå topp 6 redan i år!

Sv: A proposito de nada
Ove Myling:
Håller med dig.

Dock topp 6? Det var väll kvarten som var målet. Har man gått ut med andra mål igen som jag missat? Mål i en 3årsplan bör inte revideras åt något håll. (Jag följer inte massmedia spec. just nu)

1stalina hade man teoretiskt på papperet i rödin-scott-Danielsson men med jeadon fick vi det i praktiken. Ska de tugga is som första i fjol?

Danielsson kunde man hoppas mer på efter att ha sett honom när det lossnade i fjol.
Var ölund på g så kunde sallinen erbjudas kontrakt tycker jag - någon av dessa 2 kunna hålla en bra nivå för en andra lina. Däri ligger ingen kritik från mig utifrån 18/19. Men floppar båda kräver jag handling.
Men en till forward i nicky - s/ö - x kedjan var och är det skogstokigt behov av ff på lång sikt, spec om ö/s ska centra varsin lina (vilket idag inte kan bli aktuellt om ingen annan forward växer och exploderar med kvalitet in i 2dra.)

Sedan sigalet kan som du skriver inte spela non stop, och vad händer om han blir långtidsskadad? En klassbackspar behövs, ff i ett slutspel.

Så som jag ser det borde man tagit in en klassback och en klassforward till (egentligen primärt för jeadon, men nu till 2dra) innan försäsongen.

Att vi inte har bra spel generellt hela tiden är ok nu initialt iom försäsong. Att vi kan resa oss är det som visar nivån vi ska motiveras att ligga på. Det är positiv vändning från ifjol. Det är där en bra tränare/ledare/coach kommer in och ska lyfta laget sista nivån konstant.

Men jag håller med dig. Laget är inte dimensionerat att bli bättre än i fjol map antal klasspelare.
Nu slog en chansvärvning in istället för i fjol där den slog helt fel.
Sen kan någon lyfta sig där det gick motsatt ifjol.
Men då hade vi på papperet spelare för två linor - men det slog fel i jj och kristo.
I år saknar vi på papperet 1 forward. Om vi inte ska ha 2 centrar i samma.
Vi kan gå bättre i år men det kommer då att beror lika mycket att de som vi hade förra året gå bättre i år (växer) samt att andra lag värvat sådär. (Tycker generellt att det, bortsett från de 4-5 i topp, ser ut som flera andra inte lyft sig i sina värvningar heller).

Jag gissar att med hur jeadon visat sig och hur andra lag ställt upp, att kvarten inte alls är orimligt mål om man är beredd på att agera under säsongen - kostar troligen mer att agera agilt men samtidigt spar man peng nu iom att inte värva.

Sv: A proposito de nada
Dallemas: Han blev utvisad 50:35.

Sv: A proposito de nada
Nån som har koll på exakt när sigalet gör boardingen i tredje har missat den å vill se den eftersom nån tycker den är likvärdig med den på Paille

Sv: A proposito de nada
Ove Myling: ” men jag är väldigt orolig för kommande säsong - om målsättningen är att komma topp 6 som det snackas om”

Varför är du mer orolig om målsättningen är topp 6? Jag ser det bara som positivt att dom siktar högt. Hade dom gått ut lågt och sagt ”vi siktar på kvartsfinal”, vilket indirekt betyder att det är ok att komma 10:a, ja då hade jag blivit mer orolig. Hade inneburit att ledningen hade accepterat ytterligare en skitsäsong. Nu bör det innebära att vi får se förändringar om vi gör ytterligare en katastrofstart på säsongen för 3 året i rad.

Sv: A proposito de nada
munkas: Brynäs har ju i stora delar kvar samma lag som kom 11 förra säsongen, hur dessa spelare ska bli topp 6 spelare över en natt, eller försäsong, har iaf jag svårt att se.

Brynäs tappade sina 3 bästa backar och sina 2 bästa forwards. Visst har vi fått in spelare som kan ersätta förstalinan, men Brynäs skulle behöva behållt förstalinan och fyllt på med rödin, scott och jd för att utmana om en topplacering, och då har jag inte ens nämnt backarna.

Nu verkar Brynäs få samma problem som förra säsongen att man inte har en fungerande/producerande andraformation och lägg då till oprövade backar i mångt och mycket (sigalet) kan inte spela non stop).

Riktigt kul att Brynäs hittat vägar att vinna i träningsmatcherna, men jag är väldigt orolig för kommande säsong - om målsättningen är att komma topp 6 som det snackas om.

Sv: A proposito de nada
Scerban:
”Sallinen är svår att bli klok på, han blandar byten när han närmast dominerar med byten där han gör flera misstag. Tror och hoppas det blir mer jämnhet i prestationerna när det blir seriespel.”

Det är förtidigt att se någon ”sanning” redan nu, men sallinen var ju riktigt upp och ner under sin tid i Bif under 18/19.
Skadefterdyningar var typ ursäkten.
Kan ju vara hans nivå också.
Jag, till motsats till många andra upplevde jag, tyckte mer om tjeckerna (båda) än sallinen.
Kunde de åka ”hem” och spela tror jag inte priset på dem var orimligt stort för att behållt dem till 3dje, som back up till 2dra. Lite som ölund/sallinen tampas om centerrollen i 2dra nu.
Boqvist på det och vi hade varit grymt förspända.
Men inte bara sallinen jag inte blir klok på. Danielsson är en annan.
Danielsson behöver kanske lite flås i nacken också - är han för bekväm med sitt kontrakt/ålder och har svårt att hitta sista moroten som gör skillnaden.

Z:ta värvningen var jag inte impad av utifrån behovet. Av det lilla jag sett av honom känns ff inte den värvningen rätt enligt mig inför iår. Men jag hoppas magkänslan har fel, + behöver mer matchminutrar för att kunna bedöma.

Jag var även kritiskt till att man inte värvat en scott-rödin-nivå ettablerad spelare till 1sta lina utan chansvärvade jeadon. Där är jag nu väldigt nöjd så här långt. Väldigt nöjd! Den chansvärvningen faller nog väldigt bra ut. Hoppas de får va intakta bara - där är nyckeln till vår 19/20 säsong.

Sigalet tycker jag fan har varit tom bättre i Bif än i Frölunda utifrån backparsförutsettningarna. Men mycket omdöme kanske bygger omedvetet på poängskörden från första matchen.

Lundgren har jag trott på - kändes konstigt hur hans nivå var 18/19 - tycker att han går åt rätt håll såhär långt också.

Det bästa med försäsongmatcherna så här långt är nog att det känns som kämparandan har lite mer självförtroende och/eller spelidé att luta sig emot iår. Och målvaktspel. Ersson håller verkligen på shl-nivå. Hoppas han inte slits från oss redan nästa säsong - vilket inte alls är omöjligt om detta håller i sig.

Sv: A proposito de nada
Mattson:

Den åsikten får stå för dig.

Sv: A proposito de nada
Mattson: kan vi inte nu bara vara glada att det ser mkt bra ut i Träningsmatcherna? Det vore så mkt trevligare. Brynäs hej!

Sv: A proposito de nada
Berge: Det är ju det jag säger - det borde finnas regler för hur man”reagerar vid glädje”.

Sv: A proposito de nada
magr: eftersom bergfors hade ork att resa på sig och slåss efter Sigalets tackling så visar det att det inte ens går att jämföra med Paille tacklingen. lite enögd ska man vara men så jävligt så känns diskussionen inte seriös längre

Sv: A proposito de nada
Man ska som bekant inte dra för stora växlar, men jag tycker det finns en hel del positiva tendenser. Mannberg och Forslund åker inte i 120 hela tiden utan kan variera farten och spela kyligare, liksom hela Brynäs. Jag tror de kan komma in i ett spel med mycket puckinnehav.

Ingman, Lindelöf och Norin har kanske inte varit helt fläckfria men är väldigt roliga att se. Descheneau är en klasslirare, jag är imponerad över att han till och med är bra defensivt. Scott var också trevlig att se ikväll.

Sallinen - Ölund - Danielsson spelade 0-1 och fungerade inte jättebra ikväll. Sallinen är svår att bli klok på, han blandar byten när han närmast dominerar med byten där han gör flera misstag. Tror och hoppas det blir mer jämnhet i prestationerna när det blir seriespel.

Sv: A proposito de nada
Anders Berg: Många lag har ju värvat massa spelare från HA. Då håller de väl allsvensk klass? Eller siar du in i framtiden?

Du får väl se det positivt...vi har vunnit alla våra matcher med så otroligt många allsvenska spelare.

Sv: A proposito de nada
Mattson:

Varför ska jag göra det? Jag har inte sagt att någon brutit regler och har därför ingen avsikt att göra något åt det.

Jag förbehåller mig dock min rätt till min åsikt samt värderingar hur man reagerar vid glädje.

Om det stör dig så kan jag inte hjälpa dig.

Sv: A proposito de nada
Zappaholic: Knappast.

Sv: A proposito de nada
magr: Sigalet tryckte in en boarding på Niclas Bergfors några meter från sargen i tredje perioden, men så jäkla farligt var det inte.

Sv: A proposito de nada
Berge: Dom får uppdatera villkoren för den här sidan med andra ord. Skicka ett utkast till förhållningsregler till vem-fan-det-nu-är.

Sv: A proposito de nada
munkas: Spelare som Mannberg, Asklöf, Blomman, Rohdin, Forslund och Alcen kan överraska i vissa matcher men håller över lag en för låg nivå


Det har spelats 3 st träningsmatcher och du har redan fastslagit deras nivå för resten av säsongen? Och du skriver får låg nivå. För vad undrar jag?

Sv: A proposito de nada
Anders Berg: Det har väl alla lag?

« · 1982858 · »