1150x200-brynasbanner.jpg

Brynäs IF

SHL · 739969 inlägg · 7967 ämnen

« · 2013727 · »

Sidan uppdateras nu automatiskt med de nya inlägg som skrivs.


Sv: A proposito de nada
Huge:

Så är det. Jag fick själv en tumör i skelettet för två år sen och fick väldigt mycket information om cancerbehandling i Sverige. Den är väldigt väldigt bra, och i synnerhet så riktar den sig till ALLA och inte enbart de som har råd.

Dock finns det en poäng i att så länge pengar och rådgivning finns, så kan man antagligen få ännu bättre behandling i USA via privata läkare. Så Lindblom kommer ju få en väldigt bra behandling.

Men att säga att behandlingen i Sverige inte är bra är ju så långt ifrån sanningen man bara kan komma.

Och som tur var så klarade jag mig från cancer. Skelettcancer är en av de värsta sjukdomarna som finns. All styrka till Oskar.

Sv: A proposito de nada
Hoppas alla sluter sig samman mot matchen mot Örebro och kan tillsammans skicka kärlek och styrka till Oskar och hans familj.

Vi kan hjälpa till och ge styrka så att Oskar ska klara av det här! ❤

Sv: A proposito de nada
xxx BIF xxx: En undran bara, mitt i bedrövelsen kring Oskars sjukdom: varför är det mer troligt att dom bästa läkarna på området finns i USA och inte i Sverige?
Min spontana uppfattning är att Sverige ligger långt framme vad gäller forskning och behandling av cancer i allmänhet, så det mest troliga är väl isf att han skulle få minst lika bra vård här hemma som därborta. Om inte ännu bättre....

Sv: A proposito de nada
Alla tankar till Oskar efter denna hemska nyhet. Hoppas han kan få styrka av Robin Jonssons historia. Han besegrade ett sarkom och kunde komma tillbaka till elithockeyn. Kämpa Oskar!

arkiv.mitti.se/2007/31/nacka/MINA16A20070731NAV1.pdf

Sv: A proposito de nada
En artikel om Scott på,GD, den är öppen för alla till 9:45
Härlig spelare och karaktär.

Sv: A proposito de nada
{8846}: Enligt Dacke så är inte Boqvist ersatt.
Du har glömt Kristo som skulle vara ett spetsförvärv förra säsongen men som floppade vilket gör att vi fortfarande är en minus vad gäller spets förvärv till de två förstakedjorna sedan säsongen före.
Dock har du även glömt Descheneau som börjat producera.
Sedan har Molin varit en positiv injektion och även Brodecki men de är inte riktigt där för att ta en plats i en förstakedjan och avsaknaden av en tredjelänk i förstakedjan lider laget av.

Laget på forwardsidan ser faktiskt bättre ut just nu så länge inga skador inträffar på nyckelspelare, andrakedjan och tredjekedjan känns vassare än förra säsongen även om inte det syns i antalet inspelade poäng eller i tabellen.

Sedan om jag minns rätt så är det vanligt att Brynäs avslutar säsongerna mindre bra vilket ifjol kunde skyllas på skador men det kan även bero på det faktum att få spelare få slita ganska hårt i laget och blir slitna i slutet på säsongen.Detta får inte hända i år igen och med tanke på förr årets avslut är chansen ändå stor att vi lyckas ta flera poäng än förra säsongen.

Sedan går även mina tankar till Oskar som drabbats av denna hemska sjukdom hoppas på snabbt tillfrisknade.

Sv: A proposito de nada
Jag lider också med killen, som med alla andra som blir sjuka.
Tur i oturen att han inte var på svensk mark iaf, för nu har han troligen någon av de bästa läkarna på området som stöd.
Jag tror, utan att veta omfattningen, att han om någon har förutsättningarna att bli frisk igen.

Sv: A proposito de nada
{8846}:
Klart du kan diskutera Kousal men det ör en sidostickare,

Det som var min poäng, och min invändning mot ditt inlägg, var det att du tittar på likvärdiga spelare mot spelare i fjolårets botten lag mot dagens - vilket är bara är en del av det jobb Dacke skulle fixa.
Dacke lever inte som han lär (från de slutsatser han drog av 2018 dåliga säsong) - och inte sundlöv heller. De trampar på i samma spår.

Sen kan du självklar älta spelare för spelare.
Frågan är ju ändå först som sist hur Dacke och sundlöv agerat för att göra ett bottenlag SJÄLVKLART bättre och framför allt om de värvat för att fjolårets svagheter i lagets helhet skulle kunna ha blivit bättre?
Förra året var det andra linan som trampade på med en brunkare. I år är det första.

Sen brodecki mot Kousal - visst kan vi gissa och fara där.
Men ska du jämföra dem så titta på vilka Kousal lirade med jämfört med brodecki gör?!
Brodecki lirar nu med Danielsson som ingick i 2018 producerande förstalina medan Kousal hade en brunkare att ta hjälp av - det är en stor skillnad - och vilken center väljer du av ölund och Jensen?
Och om det är poäng du tittar på hade kousal 11p fram till 14/12-18 varav 7 mål, medan brodecki har 9 var av 4 mål och 1 match mer spelad,
Idagens Bif saknar jag tunga drivet på mål som Kousal hade som frisk. Han var en fysisk kämpe och i ett bottenlag kommer utvisningarna på just dessa spelare, inget konstigt,
Vem som hade varit bäst idagens Bif vet vi dock inte.

Sv: A proposito de nada
Steenm: Ett otroligt tråkigt besked om Oskar. Lyckligtvis är denna form av cancer väldigt botlig med hög chans av överlevnad. Hoppas innerligt att han tillfrisknar snarast från denna vidriga sjukdom.

Sv: A proposito de nada
Bättre fredagkväll har man ju haft. Fyfan. Lider med Oskar och familj. :(

En av mina absoluta favoritspelare någonsin.

Sv: A proposito de nada
Steenm: För jävligt! Grabben är 23! Presterade världsklass för nån vecka sen.

Sv: A proposito de nada
Chockartat att höra om Oskar. Blev helt stum. Jag lider med honom och familjen Lindblom, och jag vet att han kommer besegra denna jävla sjukdom. ❤️🖤💛

Sv: A proposito de nada
mattiask: FYFAN en form av skelettcancer alla tankar går till Oskar och hans närmaste, må han vinna kampen mot denna vidriga sjukdom! ❤❤❤

Sv: A proposito de nada
xxx BIF xxx: Håller absolut inte med dig gällande kousal. Han startade inledningsvis ca 10-12 matcherna på ett riktigt övertygande sätt.

Sen säger många att han blev sämre efter skadan.
Men hallå? Det var ett rejält glapp från omgång 12 till dess att han blev skadad, och där var han i princip poänglös.

Lägg därtill att han tog en massa riktigt idiotiska utvisningar.
Tar Brodecki alla dagar i veckan.

Sv: A proposito de nada
{8846}:
Men det dackell identifierat som gjorde att förra säsongen tuggade gräs var att vi bara hade 1 producerande (första) lina och behövde två för att utmana, plus att när den första linan fick skador och åkte på avstängningar gick vi ner oss ytterligare.
Vilka som skulle ersatt vilka var ju således bara halva problemet inför säsongen, vilka som utgör den nya andra producerande linan motsvarande fjolårets Danielsson - kellman - boqvist är väll det stora frågetecknet.

Så att då plocka bort boqvist ur din uppställning hjälper knappast för att argumentera för att dackell och sundlöv levt som de lärt. Tvärt om.

Sedan backuppsättningen som blivit försvagat är det andra frågetecknet.

Sedan din liknelse spelare för spelare,
precis som Sallinen lyft sig från i fjol kan Kousal ha rest sig minst lika mycket då han innan skadan var riktigt bra. Så att Kousal ersatts av brodecki rakt av vet vi inte.
Rudolf lika så. Han fick ju ingen hjälp första matcherna. I landslaget gick han ju däremot riktigt bra. Osv osv.

Så frågan är inte alls huruvida vi har samma eller aningen bättre/sämre lag från ifjol (ffa då det laget VAR identifierat felbyggt), utan huruvida vi fyllt ut laget utifrån de identifierade svagheterna från ifjol.
Svängen med boqvist och vetskapen om död marknad påvisar ju troligen bara hur det proaktiva arbetet kommer att se ut framöver de kommande åren.

Sv: A proposito de nada
mattiask: Fyfan så hemskt. Lider med honom och familjen. Nästan så man fäller en tår :(

Hoppas verkligen han kan vinna kampen! En varmare och mer ödmjuk människa är svår att hitta!

Sv: A proposito de nada
mattiask: nej fyfan vad hemskt... fuck cancer
verkar iaf vara en Cancer som har hög chans att botas

Sv: A proposito de nada
Oskar Lindblom har tyvärr drabbats av Ewings Sarkoma. En cancerform om jag läst på rätt. All styrka till Oskar i detta tuffa läge. Hockeyn blir väldigt sekundär.

Kämpa otroligt hårt nu Oskar!

Sv: A proposito de nada
SWEATT:
Kellman -> Scott
Boqvist -> Rödin
Kousal -> Brodecki
Cerveny -> Ölund

Egentligen så skulle väl man kunna säga att Boqvist är ersatt redan.
Men sen har ju inte laget presterat som det var tänkt.

Man kan ju vrida och vända på det lite hur man vill.
Laget på forwardsidan tyckte jag såg "lite" förbättrad ut inför säsongen.

Dock förlorade man nog en del poäng eftersom grundspelet och backsidan hade rejäl uppförsbacke inledningsvis, mycket tack vare det nya spelsystemet som var lite för optimistiskt med facit i hand.

Därmed inte sagt att allt är frid och fröjd, definitivt inte.
Bara ett annat synsätt på saken gällande Boqvist och ersättare.

Sv: A proposito de nada
Retse: "Att utifrån det hoppas att Sundlöv o Dacke ska trolla med knäna är nog o hoppas på lite mycket."

Hade de agerat tidigare hade de inte behövt trolla med några knän.

Sv: A proposito de nada
Peja: Trots detta står vi utan någon ersättare till Boqvist i mitten av December vilket de flesta visste skulle ske om Boqvist skulle ta en plats i Nhl.
Där har vi en vattendelare mellan er som tyckte det var rätt att vänta in Boqvist och bla mig som tycker det är vansinne att vänta på någon som tillhör ett annat lag ska misslyckas och därefter komma tillbaka.
Om inte Brynäs var skyldiga att betala Boqvist lönen vid ett ev misslyckande i Nhl så tycker jag även att det är fel att vänta långt in i November på Boqvist det har förmodligen kostat ganska många poäng som skulle vara svåra att ta igen även med Boqvist.
Vi får helt enkelt enas om att vi inte är överens i frågan kan förstå er ur känslomässig synpunkt om vi varit tvungen att släppa Boqvist till en konkurrent pga ekonomin men jag tycker ändå det är ett fel beslut som kan bli dyrbart pga lite spetskvalitet i laget och med Brynäs vanliga flyt på skade sidan så kan vi ge oss fan på att någon av dessa blir långtidsskadade Rödi,Scott eller Signalet.

Sv: A proposito de nada
Chanzone: Tur att man inte använder Leksands emblem, den spyr man ju på!

Sv: A proposito de nada
nyb: Anser att man bör släppa honom. Ska man spela till hans styrkor måste man köra en kontringsbaserad spelidé och Brynäs borde sträva efter att hitta spelare som är mer spelskickliga och som kan hantera det puckinnehav man är ute efter.

Sv: A proposito de nada
Charles: Jag tycker faktiskt inte att Cerveny var en så dålig värvning. Däremot kändes det inte som han fick en roll som han passade i. Jag tror att t.ex. att han gjort det bra med Scott och Rödin.

Sv: A proposito de nada
Kollade på Hockeylabbet igår. Emil Forslunds xG per 60min (expected goals) ligger alltså på 1,03, 5:e mest i hela ligan. Han förväntas göra 1 mål per match.
Det utan att han spelar något PP och med dåliga spelare runt honom. Är rädd att han lämnar för en annan SHL-klubb som utnyttjar hans fantastiska skridskoåkning och underliggande statistik.

Sv: A proposito de nada
Tips! Kolla in inside Brynäs på aftonbladet.

Rätt roligt att man har DIFs emblem i pissoaren 😂

Sv: A proposito de nada
Kevin47: brukar inte sluta med att ingen kommer in, dock kan det bli en ny Rudolf, är mer det som gör att jag inte tror på deras ord om att dem väntar på "den rätta" Cerveny och Broadhurst har varit sådana värvningar som kommit när man väntat och ingen gjorde något avtryck varken i poäng eller karaktär. väntar man 1 månad mer och får något bra då kan man vänta men inte när man kommer till en situation när man vid deadline tänker vi kanske borde ha agerat på mrX som vi var lite osäkra på tidigare.

Sv: A proposito de nada
Kevin47: Informera om lediga spelares tillkortakommanden är ju precis vad många här inne gör, parallellt med mångas eviga strävan efter nyförvärv. Brynäs är väldigt öppna med att man letar efter nya spelare och man bevakar marknaden. Törs lova att det inte finns något ledigt namn som supportrar "tipsar Brynäs om" som de inte redan kände till. Brynäs får mycket mer initierad information av spelaragenter än vad som finns att läsa i medierna.

Sv: A proposito de nada
Retse: jag orkar inte ens svara

Sv: A proposito de nada
Kevin47: Verkar inte bara vara Sundlöv o Dacke som har radioskugga. Än så länge har jag inte sett något annat SHL-lag agera o plocka in spets på forwardssidan. Vi får nog acceptera att marknaden inte är så het på spelare o om det blir någon ledig så kommer andra lag stå före i kön. Att utifrån det hoppas att Sundlöv o Dacke ska trolla med knäna är nog o hoppas på lite mycket.

Sv: A proposito de nada
nyb: Personligen skulle jag hellre skeppa IKO och LHC. Snacka om menlösa lag - LHC är ju en axelryckning och IOK är ju bara för dåliga.

Sv: A proposito de nada
Peja: okej men då kan ni be alla här inne och resten av fansen att sluta tjata om nyförvärv för att ni anser att de inte är en god anledning att värva dom spelarna som är lediga nu

Sv: A proposito de nada
Kevin47: Alla som är lediga nu är det av en anledning och det är sällan en god anledning. Emil Molin var en fyndvärvning av Sundlöv.

Sv: A proposito de nada
Chris11: men vem fan har sagt att bara lerg är ledig ??? Bra att du håller Sundlöv och dackell om ryggen men dom agerar aldrig

Sv: A proposito de nada
Kevin47: men herregud ? Ska vi chansvärva lerg som är skadebenägen och knappt spelat hockey på 2 år eller ska vi vänta på att en mer säker toppspelare dyker upp?

Sv: A proposito de nada
mats77: ha vad som helst ??? De finns fan spelare lägg ner

Sv: A proposito de nada
Kevin47: du vill ha vad som helst?

Sv: A proposito de nada
Chris11: väntar väntar väntar kommer sluta med att inget nyförvärv kommer trött på dackell och Sundlöv nu

Sv: A proposito de nada
Jan Grismöbel: väntar väl på att rätt spelare dyker upp? Kommer nog röra på sig i KHL, NLA eller Liiga snart?

Sv: A proposito de nada
Modo och Björklöven in, Växjö och Örebro ut. Fan vad härligt det hade varit.

Sv: A proposito de nada
Jan Grismöbel: Rätt spelare?

Sv: A proposito de nada
xxx BIF xxx: Bra allegori. Sen kan man alltid fundera på vilka som är aporna som inte tillåter förändring...

Sv: A proposito de nada
Är det någon här inne som med säkerhet vet vad Dacklöv tillsynes nöjda väntar på ?. För mig är det ett mysterium och hoppas på svar/förklaring..

Sv: A proposito de nada
lapad:
Jag saknar inte förtroende men i vissa avseenden är det väldigt lågt.

Sen får man ha respekt för att vissa blir upprörd när en tv-leverantör inte levererar vad man lovat, men samtidigt nöjer sig med att Brynäs agerar som deras mål vore visioner. Vilket i min värld är samma sak.

Tyvärr inser jag därmed att problemet sträcker sig utanför de lykta dörrarna.
Medlemmar låter samma styrelse agera som de alltid gjort, och med dem klubb-dirren och SC.
Att man tar tillbaka de som tidigare kickats bevisar att möjligheterna till utveckling begränsas.

Det är som historien om aporna i buren.
4 apor ingick enligt myten i ett experiment där man ställt en trappstege mitt i ett rum under en lucka i taket. När en banan firas ner från luckan springer aporna upp och drar i bananen varpå alla apor får en kalldusch av iskallt vatten.
Efter ett tag lär aporna sig förfarandet och låter den nerhissade bananen hänga.
Då byter man ut en av de 4 aporna mot en ny apa.
När man hissar ner en banan på nytt klättrar den nya apan upp på trappstegen för att ta bananen men stoppas av de andra 3 som inte vill bli blöt och kall. Varje gång händer detta.
Man byter ut apa nr 2 mot en av de gamla aporna. Den nya apan nr 2 försöker nu ta bananen precis som nya apan nr 1 gjorde, men stoppas nu av både de två gamla aporna och den nya apan nr 1 från att ta bananen.
Efter ett tag byts alla gamla apor ut. När man då skickar ner en banan genom luckan och den sist inkomna börjar springa upp för trappstegen och stoppas inser forskarna att man nu har 4 apor som inte vet varför man agerar som man gör men gör det av gammal vana.

Det är detta som är BIF i ett nötskal, och medlemmarna står utanför spegelrutan och tittar in och låter det ske år efter år.

Sv: A proposito de nada
Brynäs sitter lugna i båten.

Sv: A proposito de nada
munkas:..och ändå verkar M Sundlöv vara nöjd (?)

Sv: A proposito de nada
lapad: Detta är poängmässigt, efter 24 omgångar, den sämsta starten sen 2010. Din brist på förtroende känns motiverat.

Sv: A proposito de nada
Makita: Det är ta mig f...n i otroligt att vi har en "sportchef" som lyfter en lön utan att ha kontakter och anser att "Marknaden alltid är död". Han jagar enbart spelare som han känt sedan tidigare. Är det bara jag som inte har förtroendet för sportchefen eller?

Sv: A proposito de nada
munkas: Att Brynäs någonsin kommer bli ett stabilt topplag under flera år verkar ganska osanolikt.
Inför nästa säsong om vi spelar kvar i Shl kommer vi ställas ungefär inför samma svårigheter som inför denna säsong om vi ska klättra uppåt.
Yrkesmännen verkar stå kvar i tron som under hela 2000-talet att typ tre kanske fyra toppspelare räcker för att klättra i tabellen.
Det är alltid någon junior eller spelare ifrån Allsvenskan som får sina genombrott och tar oss till toppen det är bara att se bakåt det har faktiskt hänt två gånger under 2000- talet.

Sv: A proposito de nada
Kevin47: Rödin, Scott, Sigalet och den grå massan har lovat att hålla sig skadefria/sjukdomsfria hela våren. Det är årets julklapp!

« · 2013727 · »