1150x200-brynasbanner.jpg

Brynäs IF

SHL · 740093 inlägg · 7967 ämnen

« · 2228935 · »

Sidan uppdateras nu automatiskt med de nya inlägg som skrivs.


Sv: A proposito de nada
Treklövern1912: Precis, i förhållande till potential. Och då slår juniorerna en sån som Mylläri med hästlängder.

Sv: A proposito de nada
Bifbiffen: Bara för att någon blir friad så betyder inte det att man var "felaktigt" anklagad, det kan handla om att det saknas tillräckligt med bevis. Vet du hur mycket som krävs för fällande dom i såna här fall?

Du är villig att låta föreningen gå under för att behålla honom. Oavsett utfall så kan inte Brynäs behålla honom, sen kan du stå och babbla om att det är vekt av sponsorerna men sanningen är att vi inte kan förlora dom. Sen kan du tycka att världen borde vara annorlunda, men lägg ner nu, vi fattar din ståndpunkt.

Sv: A proposito de nada
Bifbiffen: Frågan är ju också hur bra eller dåligt respektive spelare klarar SHL. Det finns ju förstås olika grader av bra eller dåligt. Bedömningen av det skall SC och tränaren göra. Även de ledande spelarna är inblandade skulle jag tro.

Sv: A proposito de nada
Hank81: Berätta mer om dina intryck av honom på och utanför isen. Vidriga åsikter, att döma någon utan att veta ett skit vad som inträffat.

Sv: A proposito de nada
Bifbiffen: efter hans Buffalo vistelse samt att han nu är anklagad för två brott så känns han inte i balans. Sedan ger han inte direkt något vidare bra intryck vare sig på isen eller utanför.
Oavsett så är han ingen Brynäs spelare längre så det är nu ett avslutat kapitel vilket känns oerhört skönt.

Sv: A proposito de nada
Hank81: Du känner mycket. Och du "vet" att hans mentala hälsa inte "känns " i balans? Så om han är felaktigt anklagad och blir friad. Hur har han då smutsat ner klubben? Då är det ju istället kvinnan, media och Brynäs som smutsat ner Berglund tillräckligt. Låt rätten ha sin gång innan du svartmålar honom.

Sv: A proposito de nada
Treklövern1912: Fast det är väl bättre att spela juniorer som inte klarar SHL än att köpa in spelare som inte klarar SHL?

Sv: A proposito de nada
mk: ja just det, han hade två anmälningar på sig. Han blir säkert friad då det är oerhört svårt att bevisa våldtäkter och kvinnomisshandel då det sällan finns några vittnen och ord står mot ord. Tragisk allt det här med Berglund, det ända man vet är att hans mentala hälsa känns inte i balans. Tycker klubben gör helt rätt som avbryter med honom. Han har smutsat ner klubben tillräckligt.

Sv: A proposito de nada
Bifbiffen: Tittade på Brynäs J20 match häromdagen. Kan inte nu på en gång komma på någon back där som skulle kunna klara sig SHL mer än någon enstaka match. Annat var det när Söderström var i samma ålder.

Sv: A proposito de nada
Treklövern1912: Jo givetvis. Det är ju bara det att man ens lägger pengar på att fylla upp plats 7 och 8 bland backarna när vi istället förmodligen gratis kunnat fylla dessa med egna produkter.

Sv: A proposito de nada
Bifbiffen: Min gissning är att om det hade funnits pengar så hade man kontrakterat någon annan än Mylläri. Det får visa sig om han är värt priset. Priset får vi nog reda på så småningom.

Sv: A proposito de nada
Ove Myling: Det tar tid för MM att reparera skadan som PA åstadkom förra året.

Sv: A proposito de nada
Ove Myling: Du jämför resultaten med förra säsongen - Men du jämför inte spelet.

Jag minns med fasa hur spelet såg ut redan på försäsongen med PA. Brynäs släppte till skott på ett sätt man aldrig sett förut, och det fortsatte hela säsongen under PA. (60 skott.. never forget)

SÅ jag tycker att du/ni även ska titta på hur Brynäs spelar jämfört med förra säsongen.

Sv: A proposito de nada
Ove Myling:
Det är nog ganska lätt att bygga upp en nytändning inför en ny säsong. Men sen när matchbilderna och resultatet går emot laget blir det svårare och svårare att hitta det där positiva.
Det var ju också mycket skador på nyckelspelare förra säsongen. Det hjälpte nog inte heller.
Får alla bara vara skadefria samtidigt som AR och GS får en ny kedjekamrat av Alcen som kan lyfta den linan så ser jag ändå med en viss optimism på framtiden.

Sv: A proposito de nada
Ove Myling: Helt enig, vi kan inte dra några växlar alls än. I så fall negativa då man förlorar ganska klart mot Timrå och inte lyckas stå emot mot Djurgården. Det trumfar helt klart en bortavinst mot Frölunda.

Sen tror jag personligen mer på Manners filosofi och tror det passar på detta laget som inte klarar krav utan att se till att tränaren blir sparkad.

Det finns ett orosmoment för mig, det är att han tycker så bra om grapparna att han vill förlänga med dem alla (nästan), för han ser till människan osv. Tänker bara på kontraktskrivningen av Mylläri efter hans tryout, där han säkert kom in bra i gruppen och att det naturliga för Manner är att han vill behålla. En killgissning, men en oro personligen när vi kommer behöva göra den största rensningen genom alla tider efter denna säsong. Är då Manner rätt tränare att ta sådana beslut tillsammans med en fjunig JA? ......

Sv: A proposito de nada
{8399}: "Vem har glömt? Varför tror du det? Pessimismen flödar ju som vanligt, allt är sig likt."

Nja, jag håller inte med. Många skriver att MM är sååå mycket bättre än PA och att spelet ser så mycket bättre ut. PAs start var ok, klart jämnförbar med årets och inbringade alltså exakt samma poäng som vi har nu.

Dessutom hade PA mer problem med skador i inledningen; Scott missade starten och både Rödin och Danielsson missade någon match.

MM har kunnat ställa upp med fullt manskap och har ändå inte kunnat knyta ihop säcken mot Djurgården och torska mot Timrå hemma.

Inte många matcher PA hade tillgång till Scott, Rödin och Bertilsson samtidigt. Iofs en svagare trupp i år och dessutom levererar inte de ledande spelarna. Tyvärr pekar pilarna nedåt. Det kommer att bli en tung säsong.

Sv: A proposito de nada
Ove Myling: Vem har glömt? Varför tror du det? Pessimismen flödar ju som vanligt, allt är sig likt.

Sv: A proposito de nada
Ove Myling: japp, katastrof inkommen!

Sv: A proposito de nada
munkas: Folk verkar ha glömt förra årets 3 första matcher, det går fort i hockey!

Förlust mot ett tippat bottenlag, OIK. Vinst mot tippat topplag, FBK. Ledning i tredje perioden mot ett annat tippat bottenlag, LHC, men tappad ledning och kvittering som sen gav en OT förlust.

Känns mönstret igen...

Omgång 4 gav seger mot SAIK, så kanske ska vi vara hoppfulla. Men om jag inte missminner mig så stod Ersson på huvudet i den matchen och räddade det mesta. Får se om någon av årets målvakter kan spela bra över 60 minuter.

Brynäs började inte så dåligt förra säsongen men slutade trots det näst sist. Oroväckande att man fortsätter "ge bort poäng" till bottenkonkurrenter. En vinst mot Frölunda blir ju liksom inget värd om man ska torska mot Timrå i nästa omgång.

Sv: A proposito de nada
Hank81: Stöd? När gav jag honom mitt stöd? Kul att du dessutom inte vet vilket brott han är misstänkt för men ändå deltar i diskussionen. Du kanske med är sugen på en anmälan om våld i nära relation och sen bli dömd innan du fått någon dom? Gissar att du inte är så sugen på det? Rätten ska ha sin gång, och frias han skulle han vara kvar. För varken du eller jag vet vad som hänt mellan han och hans ex. Så ge fan i att lägga ord i andras mun

Sv: A proposito de nada
magr: Rifalks räddning röstar jag på.

Sv: A proposito de nada
bradberry: Det gäller verkligen för Brynäs att jobba aktivt med att fylla hallen. Personligen så har jag slagit till på säsongsbiljett. Det plus privatpartner, medlem och några bira i hallen så har jag gjort vad jag kan.
Angående KK så hoppas jag att de fortsätter, men av de negativa händelser där de har förekommit, Timrå borta, LIF hemma är vad jag får ur mig direkt ur minnet. Så är ju ändå KK den gemensamma nämnaren och det bör man äga.

Sv: A proposito de nada
magr: Lysande, tuppkammen kommer att växa på Andre'n

Sv: A proposito de nada
PuckkcuP: Jag tror att MM är klart bättre än PA på spelsystem och att ladda spelarna med självförtroende. Han har ett hjärtligt sätt att ställa krav i motsats till PA:s burdusa sätt. Heja Brynäs !

Sv: A proposito de nada
Hank81: Han är inte längre misstänkt för det brottet. Bara för den andra anklagelsen. Våld i nära relation.
Men i övrigt så håller jag med dig.

Sv: A proposito de nada
Bifbiffen: överkörd av dig, snacka om självinsikt. Du är ett litet troll, en killgissare som tror sig veta sanningen. Men visst, det är gulligt att du ger den våldtäkts misstänkte ditt stöd.

Sv: A proposito de nada
Ove Myling: Tycker om dig trotts att du tycker jag är patetisk. Puss

Sv: A proposito de nada
PuckkcuP: Funderar på att ta Volvon och samla ihop lite elsparkcyklar i kväll (till er som inte bor i denna metropol kan meddelas att Växjö sedan i lördags är nerlusad med norska elsparkcyklar). Därefter kan man kanske dumpa dessa utanför Vida Arena så att Gynge & Co. trasslar in sig och stukar fotlederna när de skall kliva på spelarbussen till Gävle. Vad tror du om den planen?

Sv: A proposito de nada
Viktor Andrén är en av kandidaterna till veckans räddning, ni minns den som kommentatorn knappt uppmärksammade ;)

Sv: A proposito de nada
Det är ca 33 månader sedan Brynäs tog 3 poäng på hemmaplan mot Växjö.
Det är dags för en rejäl skräll nu minsann. Baserat på ingen logik men mycket hjärta.
♥️💛🖤

Sv: A proposito de nada
Dallemas: Många bra spelare i Brynäs. Några dåliga. Men att laget kan prestera bättre trots liknande lag vet jag eftersom Växjö gick från 10:a till 1:a. Delsvis handlar det om att tro att det går. Men också lätt att sitta och säga på ett forum. Vi får se hur det slutar.

Sv: A proposito de nada
Charliejfz: Du tror ju alltid på Brynäs :-)

Sv: A proposito de nada
Treklövern1912: yes, tror också BIF vinner...

Sv: A proposito de nada
PuckkcuP: 3-2 till oss.

Sv: A proposito de nada
PuckkcuP: Den risken är obefintlig, vi har i princip samma trupp som förra säsongen som fick kvala, minus 1:an och 3:an i poängligan.

Sv: A proposito de nada
{8399}: Varför bara 99%? Fick ju 100 för en timme sedan. Börjar ni tro på ert lag?

Sv: A proposito de nada
PuckkcuP: 99% vinstchans för er.

Sv: A proposito de nada
PuckkcuP: Ja önska kostar ingenting. Men att han ska göra lika mål mot Brynäs som han gjort totalt de senaste 52 matcherna känns väl tveksamt :)

Sv: A proposito de nada
Hank81: Det förstår jag att du tycker, framförallt när du blir överkörd i argumentation.

Sv: A proposito de nada
Bifbiffen: klart intressantare att diskutera lag än som du älta Berglund-gate till leda.

Sv: A proposito de nada
Låter bra. Hattrick på Forslund också som jag tycker varit Växjös genomgånde bästa forward de tre första matcherna

Sv: A proposito de nada
PuckkcuP: Jag lägger pengarna på vinst till Växjö, så blir i varje fall plånboken nöjd.

Sv: A proposito de nada
PuckkcuP: hade jag varit svenska spel hade jag satt 0.1ggr pengarna i odds på er😂

Sv: A proposito de nada
PuckkcuP: 100%

Sv: A proposito de nada
Pettisbif: Vad tror du om våra chanser till tre poäng på torsdag?

Sv: A proposito de nada
Ove Myling: Haha, underbar stämning nu på forumet. Nu börjar man känna igen sig. Det svingas till höger och vänster…
Ett par raka förluster till och vi börjar nosa på förra säsongens bitterhet. Ett inte alltför vågat tips är att det första riktiga nervösa sammanbrottet kommer lagom till nästa helg. En inte alltför vågad gissning till är att det drabbar Forsberg78 eller Jockster.

Sv: A proposito de nada
Ove Myling: Pettersson har haft en fantastisk träningsvecka och är helt plötsligt väldigt viktig för fjärdekedjan. 🤣😂

Sv: A proposito de nada
bradberry: jag kan bara prata för mig själv men jag kommer försöka se lika många många matcher live detta år som jag gjort innan pandemin slog till. Förövrigt tycker jag att utan KK är live hockeyn i ERP ganska så tråkig tillställning om man ser till vad som presteras utanför isen. Sen har jag ingen aning vad dem gjort som vissa stör sig på. Kan bara konstatera de jag vet med säkerhet att utan dem är Brynäs publik överlägset tråkisgast i SHL.

Sv: A proposito de nada
Pettisbif: ” Sen är tyvärr Adam förmodligen borta några matcher till.
Vilket är lite jobbigt för 4e kedjan blir sämre av att han är bort”

Såhär skrev du för typ en vecka sen:

” fjärde hoppas jag innerligt att det är slutspelet med Pettersson och Mannberg! Pettersson tillför nada”

Svårt att bestämma dig?

Patetiskt

Sv: A proposito de nada
{8399}: det första får han ta på sig men nummer två är en lång förflyttning som går väldigt fort. Tredje är väl en styrning. Så jag tycker nog att han gjorde det godkänt. Synd att utespelare inte kan göra mål därför förlorade bif matchen

« · 2228935 · »