1150x200-brynasbanner.jpg

Brynäs IF

SHL · 736309 inlägg · 7967 ämnen

Timrå IK- Brynäs IF 2011-01-20


Sv: Timrå IK- Brynäs IF 2011-01-20
Qvarre: Ja Timrå var bättre än Brynäs inget snack om det. Men deras straffar var väll inte så bra. Första straffen är Svedberg för ivrig och blir grundlurad av första finten. Andra straffen är ju inte mycket att säga om, ingen bra straff men heller ingen straff som han givet skulle ta.

Svedberg får ett insläppt igår. Likasom att bara en av straffskyttarena får ta med sig målet.

Rent allmänt så tycker jag förlängning och straffar är ett jävla skit. varför inte låta en match sluta oavgjort? Jag må vara konservativ men jag tycker det blir mer tur än skicklighet som avgör. Jag var iof mot att man tog bort redline offside också.. =)

Sv: Timrå IK- Brynäs IF 2011-01-20
Gurra88: I höstas var det Lauritz! Vem blir nästa?

Sv: Timrå IK- Brynäs IF 2011-01-20
Bragd-Birger:

Jag antar att vissa gillar avgörande på straffar och andra inte. Jag anser att det ska spelas om poängen och kan man inte skilja lagen åt efter 65 minuters spel så är det en pinne var som gäller.
Jag gillar även att en poäng kan "förintas" om inget av lagen lyckas vinna matchen.
Nu är reglerna som de är och det är väl bara att gilla läget även om jag har svårt att inte gnälla lite då jag verkligen inte gillar xtra poäng via straffar.
Antar att syftet med straffar är att skapa mer show och underhållning men tror inte att man har vunnit speciellt många extra åskådare genom att införa detta otyg. Det är ju snarare så att hockeyn tappar åskådare och det kan bara bero på straffavgörandets införande ;-)

Sv: Timrå IK- Brynäs IF 2011-01-20
Zzz:

Själv är jag av den åsikten att det ska vara 10 lag i serien där de 4:a främsta går till slutspel. Det var tider det ;-)

Sv: Timrå IK- Brynäs IF 2011-01-20
Qvarre: Jag håller inte med där ang. att slumpen avgör. Alla spelare är ju bevisligen inte lika bra på att lägga straffar, laget med bäst skyttar vinner oftare. Inte alltid men oftare. På ett sätt tycker jag nästan att det är mindre slump än en fladderpuck från blå som träffar tre spelare på vägen in i målet. Visst det är ett moment av hockey som är onaturligt men med 3 straffar per lag så tycker jag faktiskt att den där slumpfaktorn är ganska liten.

Jag såg inte gårdagens match så jag vet faktiskt inte. Angående nollan eller ej så är det klart att båda målvakterna gjorde det :)

Sv: Timrå IK- Brynäs IF 2011-01-20
Satt och tittade på spelschemat. Av dom sista sju matcherna så har Brynäs fem på bortaplan. Känns som om att har man inte fått igång bortaspelet tills dess är vi nog rätt rökta.

Sv: Timrå IK- Brynäs IF 2011-01-20
Davey_22: Klart han inte kan lära någon att skjuta straffar, men han har bra tekniska spelare i laget, så visst fan ska det gå att vinna straffar. Och där är czarnecki anvarig. Han har inte i någon match haft rätt fingertoppskänsla att välja rätt straffskyttar. Och förmodligen inte nötat straffskytten lika mycket som våra motståndare för det ser bedrövligt ut. Som att man inte ens försöker. Och ja det är czarneckis ansvar att se till att det funkar!

Resten handlade om min samlade kritik till Czarnecki som du ifrågasatte.

Sv: Timrå IK- Brynäs IF 2011-01-20
Dunc: Har inga större problem med Nordan även att han är långt ifrån den ledande center vi betalade för att få. Men att i 3 mot 3 spela honom som ensam forward borde till och med en timråit tycka är märkligt.

Sv: Timrå IK- Brynäs IF 2011-01-20
Olle: Bra skrivet!

Sv: Timrå IK- Brynäs IF 2011-01-20
Olle: Håller med!. Det ska gnällas bara för att vi råkar vara usla i spelformen.

Sv: Timrå IK- Brynäs IF 2011-01-20
Tycker att Brynäs ska börja om på nytt!

-Ny ledning
-Ny trupp
-Ny sportchef (!)
-Ny tränare (Helst vill jag se Wikegård! Skulle passa perfekt som brynäs tränare)
-Höja spelarbudgeten (Det finns pengar!)

Då kan vi komma och snacka om semifinal!

Sv: Timrå IK- Brynäs IF 2011-01-20
Gurra88: precis! Det är ingen slump att Brynäs har förlorat alla sina straffar.

Sv: Timrå IK- Brynäs IF 2011-01-20
Erat:

då kan vi snacka div 2 efter vi har konkat :)... Wikegård hmmm ja han lyckades ju kalas med DIF....

Sv: Timrå IK- Brynäs IF 2011-01-20
Erat:
Du e rätt kul du...... skriver du standupmanus åxå?

Sv: Timrå IK- Brynäs IF 2011-01-20
Tväst: men något måste hända! minst två av dom punkterna bör genomföras.

Men jag är inte 100% seriös heller.

Redigerad kommentar


Sv: Timrå IK- Brynäs IF 2011-01-20
Roger Ramkvist: Wikegård tog Väsby upp till "finrummet" och tog djurgården till semifinal två ggr! Även att han har utvecklats, han är den smartaste "hockeyexperten" i dags läget.

Han har en sån otrolig karisma, han skulle få gång dönickarna i laget.

Sv: Timrå IK- Brynäs IF 2011-01-20
Hur mycket tid ska man lägga ner på att träna straffar?
Brynäs har varit inblandade i 5 straffläggningar på 40 omgångar.

Låt oss dra till med att det i tid motsvarar totalt en match.
Då är straffar 1/40 av det totala "momentet" ishockey.

Brynäs stora problem är ju att vi tar för få trepoängare.

Jag varit mot avgörande på straffar redan sen i somras.
Spelar ingen roll om vi skulle ha vunnit alla straffläggningar,
jag skulle inte varit för straffavgöranden ändå.

Det blir tråkigare rent tabellmässigt när man vet att alla tre
poängen alltid delas ut i en match. Det tidigare systemet med
att två lag i samma match kunde tappa två poäng gjorde att
det kunde "hända mer" rent tabellmässigt i en omgång.

Sen har ju straffläggning i grunden inte så mycket med hur
bra hockeyspelare du är. För lägger du ner tillräckligt mycket
tid på att träna in en eller två riktigt bra straffvarianter,
så kan ju vilken person som helst, som kan åka skridskor
hjälpligt och har rätt bra bollsinne, bli en bra straffskytt.
Men du kan ju fortfarande vara en dålig hockeyspelare,
med usel fysik, spelförsåelse och skridskoåkning.

Det jag vänder mig emot är att det ger lika bra betalt i poäng
att vinna på straffar som att vinna efter förlängning.

Sporter där det aldrig kan bli oavgjort är oftast urtråkiga,
såsom bastket och volleyboll.

Sv: Timrå IK- Brynäs IF 2011-01-20
Erat: Wikegård tog Väsby till finrummet lika mkt som Fredrik Andersson tog MODO till guld.
Wikegård har inte vunnit något, någonsin. Sen kommer inte ta något tränar jobb då han vet att han kommer få äta upp allt han sagt. Det är som om han glömt bort hur svårt det är att leda ett lag när han sitter och pratar i sådana enkla termer om hur man bygger framgång.. Han skulle ställa upp med 90tals hockey 1-3-1 i sin ädlaste form.
Sen är han en av de absolut sämsta ambassadören som svensk hockey någonsin haft.

Sv: Timrå IK- Brynäs IF 2011-01-20
Erat:
OK, Jag är ingen vän av revolutioner..... ivf inte i idrottssammanhang.
Hur ofta hjälper det nån längre stund att byta tränare mitt i säsongen?
Kan nån räkna upp några exempel när namnlistor o protester från fans har lyft ett lag?
Vi ligger fortfarande på slutspelsplats, även om det är obehagligt nära ner till div. streck.

Panikåtgärder bör man spara tills det verkligen är panik tycker jag.

Jag såg inte matchen igår men tycker det är en lite konstig debatt att ge NC skullden för att våra spelare inte kan överlista motståndarmålisen i en straffläggning.

Sv: Timrå IK- Brynäs IF 2011-01-20
Enaranger:
Bra inlägg om straffarna.
Lyckas inget lag avgöra efter förlängning, då har man inte gjort sig förtjänt av mer än en poäng var.

Tyvärr så är det väl oftast så att när förbundsförståsigpåare skall "bredda" intresset bland allmogen så passar det sällan ihop med vad vi som är intresserade på riktigt tycker.

Sv: Timrå IK- Brynäs IF 2011-01-20
Tväst: Namnlistor och liknande hjälper sällan ett lag kortsiktigt men det är ett bra sätt att visa sitt missnöje om hur föreningen sköts. På så vis kanske man kan nå en förbättring i framtiden. Dessvärre har man från brynäshåll återigen satt utvecklingen framåt i bakgrunden när man förlängde med sundlöv. Har man inte lyckats på sex säsonger så lär han inte lyckas nästa säsong heller.

Visst har han en liten budget att röra sig med men stor nog att slänga bort stora delar av den på chansningar som Kahnberg, Clarke och liknande. Det är främst den bristen på utveckling som jag har skrivit under. Cz har misslyckats att matcha laget optimalt och kör med sina favoriter även fast de inte levrerat.

Sv: Timrå IK- Brynäs IF 2011-01-20
GävleLasse:
Att städa upp efter flera års ekonomiska misstag som andra har bäddat för är nog ingen angenäm uppgift. Har man inte lika stor kassakista som flertalet konkurenter så måste det ju bli en viss chansning i verksamheten, allternativt lägga sig på en "säker/tråkigare" nivå vad gäller spelarrekrytering.

Jag tycker att vägvalet man har slagit in på är värt att prova, juniorer som grund och spetsa laget med profiler som lyfter laget.

Om vi kan vara överens om att problemet till stor del är av ekonomisk art kan jag inte förstå den massiva kritiken mot Sundlöv o NC.
Det svåra är väl att få in tillräckligt med sponsorpengar i förhållande till önskad budget?
Det har även diskuterats mycket om Läkerol arena o dess kostnader, styrelsens utseende o antal anställda.
Dessa frågor passar jag kategoriskt på... jag har ingen aning om vad det kostar att driva Brynäs/Läkerolarena AB.
Därför har jag heller inget förslag på vem som skulle kunna göra det bättre,
får helt enkelt lita på de som är tillsatta t.v.

Sv: Timrå IK- Brynäs IF 2011-01-20
Tväst: Har du hittills sett eller hört nån av kritikerna eller undertecknarna av diverse namninsamlingar komma upp med välmotiverade och realistiskt underbyggda förslag på vilka som ex skulle kunna göra saker och ting bättre än de som redan sitter vid rodret?

Namninsamlingar i all ära, men dom undertecknas i regel av populistiska tomtar utan nån större insyn eller kunskap.
Man grundar sitt deltagande enbart på missnöje över att favoritlaget inte vinner fler matcher.
Djupare än så är inte analyserna.

Redigerad kommentar


Sv: Timrå IK- Brynäs IF 2011-01-20
Erat: "-Höja spelarbudgeten (Det finns pengar!)"

Vad baserar du det på?

Sv: Timrå IK- Brynäs IF 2011-01-20
spud: Så sant! Wikegård kommer inte att ha det lätt den dagen han kliver ner i båset igen. Han gick från en medelmåttig tränare till hockeyexpert på ett dygn.

Wikegård var väll ass tränare i Väsby? Hans stora bedrift var väll när han endast var ett mål ifrån att ta upp Boden i elitserien.

Sv: Timrå IK- Brynäs IF 2011-01-20
Zzz: Är inte Wikegård mest känd för att ha demolerat Bodens omklädningsrum när han var tränare däruppe?
Som man brukar säga: hellr ökänd än okänd....    :-)

Sv: Timrå IK- Brynäs IF 2011-01-20
Huge: Hehe, absolut. Jag tänkte mest sportsligt =).

Men det skulle vara väldigt kul att se honom träna ett lag igen. Han har väldigt mycket att leva upp till om man säger så...

Sv: Timrå IK- Brynäs IF 2011-01-20
Zzz: Wikegård är brynäsare i botten! Han är en renodlad hockeynörd, han vågar säga vad han tycker!
Fast det skulle bli tråkigt under JVM och eht matcherna dock.

Sv: Timrå IK- Brynäs IF 2011-01-20
Erat: Nej han har aldrig varit Brynäsare och har nu Djurgården närmast hjärtat. Det finns viktigare egenskaper hos en tränare än att sitta och i tv och säga vad man tycker utan att på något sätt behöva stå för det sportsligt.
Vore ju kul om han hade varit antingen framgångrik eller nyskapande under sin tränarkarriär man han har varit något av dessa. Han är populist och inget annat.

Sv: Timrå IK- Brynäs IF 2011-01-20
Zzz: Finns ingen klubb i ES som vill ha han.

Sv: Timrå IK- Brynäs IF 2011-01-20

Huge:

Det är väl faktiskt hans största merit som tränare, samt att han lyckades föra upp Vilda Väsby till ES. Men då var han assisterande tränare.

Dvs, han har en massa åsikter om allt och alla, men har faktiskt inte kunnat backa upp det med några egna meriter...


Sv: Timrå IK- Brynäs IF 2011-01-20
Erat: Vi är nog bosatta på olika planeter. Jag skulle börja uppskatta att se på hockey på SVT om Wikegård tog ett tränarjobb, bara det inte blir i MODO.

Du får gärna visa på vad Nicklas Wikegård lycktas med. Vad är det som gör honom till en bra hockeytränare? Du pratar om kunskap och hans förmåga att säga rätt saker. I båda de grenarna får han stryk av Leif Boork, kollar man resultatmässigt så spelar Boork i ES och Wikegård får kvala för att hänga kvar i allsvenskan.

Sv: Timrå IK- Brynäs IF 2011-01-20
Gidde: Klart att Wikegård kan en hel del hockey, men hans tränaregenskaper känns på nåt sätt som om dom går hand i hand med hans allmänna framtoning: mkt gapande och spel för galleriet.
Nog måste det finnas intressantare namn på marknaden än nån som dessutom varit borta från hockeyn ett tag och sannolikt lagt alla tankar på hyllan, vad gäller att träna ett ES-lag?

Sv: Timrå IK- Brynäs IF 2011-01-20
Zzz: Wikegård har visst varit Brynäsare.

Sv: Timrå IK- Brynäs IF 2011-01-20
Peja: Inte enligt honom själv. Däremot har han spelat i Brynäs.

Sv: Timrå IK- Brynäs IF 2011-01-20
Zzz: Jag har hört honom säga precis tvärtom.

Sv: Timrå IK- Brynäs IF 2011-01-20
Peja: Han sa i något inlägg i sin blogg att han är typisk Godisare och att rivaliteten mellan Godis och Brynäs aldrig gjort honom till en riktig Brynäsare. Han sa också att Djugården numera är laget som ligger närmast hjärtat.

Redigerad kommentar


Sv: Timrå IK- Brynäs IF 2011-01-20
spud: Han kan mer hockey än vad vi kan drömma om, kan jag lova! Han skulle kunna motivera laget med den karisman som han har!

Läst förut att någon vill se Luckner som tränare i brynäs? :O Han måste vara den mesigaste tränaren som är aktiv! Hellre Wikegård än Harald Luckner!

Sv: Timrå IK- Brynäs IF 2011-01-20
Erat: "Tycker att Brynäs ska börja om på nytt!

-Ny ledning
-Ny trupp
-Ny sportchef (!)
-Ny tränare (Helst vill jag se Wikegård! Skulle passa perfekt som brynäs tränare)
-Höja spelarbudgeten (Det finns pengar!)

Då kan vi komma och snacka om semifinal!"

Fasen, det var nog årets roligaste inlägg so far :-)) För jag antar det dröp av ironi.

Sv: Timrå IK- Brynäs IF 2011-01-20
Huss: Ja, fast INNAN vi når semi, bör vi nog ha genomfört de flesta av punkterna!!!

Sv: Timrå IK- Brynäs IF 2011-01-20
Jag kan lova att vi aldrig når Semi med Czarnecki som tränare

Sv: Timrå IK- Brynäs IF 2011-01-20
Huss: Vad skulle du gjort med Lauritz då?

Sv: Timrå IK- Brynäs IF 2011-01-20
Gurra88: Kanske bäst att jag understryker att det inte var någon kritik mot BIF, jag tycker bara rent generellt att straffar är rätt "fair & square". Sen finns det ju dom som argumenterar för att isen ibland är dålig. I ett sånt läge kan man ju anta att laget som får skjuta först har en liten liten nackdel. Å andra sidan så ser jag inte varför en spelare inte skulle få kolla isen fram till målet innan straffen läggs.

Sv: Timrå IK- Brynäs IF 2011-01-20
Olle: Fast isen spolas ju inför straffläggningen, så dålig is kan nog ingen klaga på i nån större mening.

Sv: Timrå IK- Brynäs IF 2011-01-20
Dream Team: Spolar man verkligen isen inför straffar på samtliga arenor? Hur som helst så spolar man ju bara en begränsad yta mellan målet och mittpunkten. Jag hade lätt rekat isen ute vid sarghörnen och sedan åkt rakt fram och laddat ett slaggo rakt upp i plexit, från blå.

Sv: Timrå IK- Brynäs IF 2011-01-20
Olle: Jag kan bara svara för hur man gör i Timrå förstås, jag vet inte om det ser ut på andra sätt på andra arenor.

Sv: Timrå IK- Brynäs IF 2011-01-20
sylf: Säg inte det...fast med en ny ledning kanske avses fiberledning i arenan, vad vet jag...
Iofs ger jag honom rätt på en punkt och ett halvt rätt på en annan.

Redigerad kommentar


Sv: Timrå IK- Brynäs IF 2011-01-20
Olle: Man inte ens spolar, utan enbart skrapar , men som sagt en smalare yta, endast Socker&Jäst-Conny åker väl längt ute vid sargen vid straff.
Dock skulle man måste vänta rätt länge på att isen fryser, därav endast skrapning.
/MesserSchmidt

Sv: Timrå IK- Brynäs IF 2011-01-20
Lite lustigt att vissa gnäller att Kahnberg är petat.
Samma personer har skrivit att man inte skall gå efter namnet på tröjan.

Clark har mer poäng än Kahna!

Sv: Timrå IK- Brynäs IF 2011-01-20
..,.,,,,,,

Redigerad kommentar


« · 1336734 · »