1150x200-brynasbanner.jpg

Brynäs IF

SHL · 745567 inlägg · 7967 ämnen

Följande fel har inträffat:

Inlägget finns inte

2931486 · »

Sidan uppdateras nu automatiskt med de nya inlägg som skrivs.


Sv: A proposito de nada
xFafx: "tänjde på reglerna för att vinna fördel till laget"

jag syftade på när han snodde nåns klubba, regelbrott, jag förlåter honom

Sv: A proposito de nada
Anders Berg: "Såg inte eländet men hörde av en DIF-vän att Kinnvall skämde ut sig under matchen?"

Kolla matchen innan du börjar såga våra egna spelare.

Kinnvall var en av de mindre dåliga, han visade känslor och talade klarspråk om hur dåligt laget presterade, tänjde på reglerna för att vinna fördel till laget och gjorde en snygg fint och assist till Bäckis tröstmål. Det var många andra som gjorde betydligt sämre ifrån sig - typ ALLA utom Rödin och kanske Clara.

Sv: A proposito de nada
OveJärnkrok: I början var spelet bra men vi förlorade matcher men nu fungerar i princip ingenting längre.
Försvarsspelet i egen zon är fullständigt bedrövligt och när spelare som Djoos ger Djurgården mål på silverfat och de andra virrar omkring som yra hönor så är det tydligt att denna säsong går ut på överlevnad. Här har både tränare och sportchef misslyckats å det grövsta med att gemensamt komma fram till hur man vill spela försvarsspel och vilka spelare som behövs. Att det är två backar för lite för närvarande är tamejfan tjänstefel från JAs sida.
Djurgårdarens unga spelare vann varenda närkamp och åkduell mot våra 8000 NHL matcher. Brynäs Oldtimers ser verkligen otroligt mycket ut som föredettingar (med några undantag givetvis, Rödin värd att nämna).
Det var både med sorg och nostalgi man såg hur Viggo Björck fullständigt utklassade ikonen Nicklas Bäckström (han gjorde en dålig insats) på isen.

Sv: A proposito de nada
Stefan R 63: Ja, det är ju 2 poäng mindre än vad vi tagit på hemmaplan under hela säsongen så definitivt godkänt. Men att se det som en bragd att ta poäng på bortaplan funkar inte riktigt när vi tagit TOLV poäng på bortaplan och ÅTTA på hemmaplan :))))

Sv: A proposito de nada
Jugge: Mm, jag skrev för ett litet tag sedan att jag inte ser oss lyfta nämnvärt. Några förändringar från Alcén hade kunnat få oss att klättra, men jag börjar ge upp på att han ens ska lyckas värva färdigt backsidan så.. det är synd.

Det gäller att undvika att detta blir en katastrofsäsong nu, och med det menar jag missat play in/ kvalspel.

Tråkigt att vara negativ, men jag ser liksom inte målvaktsspelet, backarna och typ Bellows och Fjällby helt plötsligt börja leverera på den nivån som det var tänkt.

Vill fortsatt se en ny spelare i varje lagdel. Har lite lite hopp kvar om att vi får en ny back i alla fall.

Sv: A proposito de nada
Stefan R 63: Vi spelade även som kattskit mot SAIK, börjar statsen vända nedåt nu?
Vi kommer inte lyfta om det inte sker förändringar i laget, den saken är säker.

Sv: A proposito de nada
Stefan R 63: ”Men vi kommer att lyfta”…

Vi har spelat 18 matcher, mer än en tredjedel av serien. Man brukar säga att serien sätter sig efter 10-15 omgångar. Det är nog bara att inse att laget inte är bättre än så här tyvärr. Det är alldeles för många spelare som inte bidrar överhuvudtaget.

Men jag är rädd för att både ledning och laget tänker precis som du. ”Vi är bättre än så här”, ”underliggande ser ju bra ut”, ”det vänder snart”… Så behöver inte Alcén agera och göra något.

Sv: A proposito de nada
Jockster : Faktiskt helt omöjligt att förstå om du driver eller inte.

Sv: A proposito de nada
parks:
Rätt!
Finns ändå ljuspunkter m matchen
BP + PP levererade
Hellberg fick inte hålla nollan
Clara fick en del extra skott på sig så att hans % blev fullständigt horribelt värdelös

Sv: A proposito de nada
Stefan R 63: HUR ?

Sv: A proposito de nada
Läkerol: vi tar 6 p av 9 på 3 bortamatcher...
Jag skulle ta det alla dar i veckan;)
Ok vi spelar som kattskit idag....o det är förjävligt...
Men vi kommer att lyfta....
Ha en trevlig helg alla brynäsare;)

Sv: A proposito de nada
Farsang:

Tack för länken. Ska kolla nu..

Sv: A proposito de nada
DoNaka: Du sviker alltså, när laget behöver dig som mest!?
Vilken supporter!

Sv: A proposito de nada
Blir skönt med uppehåll så man man slipper vara bitter när brynäs torskar o gör en besviken allt som oftast..

Sv: A proposito de nada
Brynäsgubbe: Tjänar inget till att vara bitter! Djurgården har gjort det bra så här långt och ska ha kred för sin insats. Wikegård har lyckats med sitt lagbygge på ett beundransvärt sätt. Hatten av!

Och Brynäs kommer alltid igen.

Sv: A proposito de nada
IronKrook: ni måste sparka Alcén. kör ni svågerpolitik som vi i modo gör är ni snabbt tillbaka i HA igen. Alcén är usel. Jag har sagt det sen dag ett, även förra säsongen när ni gick som tåget.

Sv: A proposito de nada
Bergkvist95: dom är också sämst

Sv: A proposito de nada
KulaShaker: Instämmer, och vem bryr sig om CHL!?

Sv: A proposito de nada
Anders Berg: Det stämmer. Han förstärkte genom att ta händerna för ansiktet, trots att Snivelys klubba inte ens träffade ansiktet.

Sv: A proposito de nada
Otroligt besviken när jag på plats ser Brynäs skämma ut sig i Stockholm för andra gången på kort tid. Andra perioden är nog det mest själlösa jag sett på tre år och det är jävligt skämmigt med tanke på den långa raden av bottenskrap under hälften av matcherna i höst, lönekuverten och namnen i årets trupp!

Det som är förbluffande är att Gälla inte tycks ha en plan B när det går dåligt, han bara kör på i samma hjulspår i underläge. Ingen energi i laget, som misslyckas med enkla pass och hela tiden kör på utsidan i anfallszon. Att inte sätta in Svrcek när tredje- och fjärdekedjorna trampar vatten och står still är tjänstefel!! Att inte kämpa inför 3-4000 Brynäsare som skapade derbystämning i Globen är fanimej helt jävla bottenlöst uselt!
Själlöst!

Sedan vår sportchefs strutsbeteende, som inte satte en backsida med minst 7 eller 8 seniora backar och där ingen som är ens i närheten att efterlikna någon av våra två toppbackar som lämnade, är under all kritik.

Speciellt med tanke på att Gällstedt inte har en alternativ spelidé med en grupp försvarare som inte förkroppsligar fjolårets spelidé!

Alcén som misslyckas med att värva rätt spelartyper till Gälla som bara har en enda spelidé, två misstag i ett!

Blir det play-in i år får man vara tacksam!

Får jag se en till sådan här match på plats blir det det nog inte många fler matcher den här säsongen.

Sv: A proposito de nada
Håller det här i sig för Djoos så hoppas jag att han har självinsikt och hjärta för föreningen att erbjuda en kontraktsändring. Det här är så vansinnigt långt ifrån vad han värvades för. Inte nog med att han inte är jättebra. Han är inte ens SHL-mässig. Vilket är helt otroligt. Inget ont mot personen, men han har ett ansvar som spelare och för den pengen, i föreningen han brinner för. Jag hoppas han tar detta på ett professionellt sätt och lyfter sig. Sluta se så rädd ut.

Det är absolut fler som ska rycka upp sig. Spelsinnet hos t ex Hägg och AJF är skrämmande lågt ibland. Men med Djoos så sker det skit i varenda match. Så är det inte med övriga.

Sv: A proposito de nada
KulaShaker: Bellows, 5 poäng och AJF 3 poäng…
I Djurgården hittar vi Viggo Björk, den 12-åriga gallerungen som gjort 6 poäng och spelar för 300kr och en Festis i månadspeng.

Fy fan vad less man blir!

Sv: A proposito de nada
Brynäsgubbe: Han skulle ha tagit någons klubba och slängt iväg och även spelat skadad?

Sv: A proposito de nada
Svensson_62: Har för mig att det innan säsongen talades om att vi skulle ha en bred trupp med tanke på CHL. Vad hände…? Vi har inte ens en trupp som orkar med SHL.

Sv: A proposito de nada
Tror på riktigt att Gälla skulle behöva göra en Jokinen och ge laget ledigt under uppehållet. Tror spelarna skulle må bra av att vara ifrån varandra ett tag. Dra till Gran Canaria och sup skallen i bitar ett par dagar.

Något annorlunda behöver göras för att få till en nystart. Bara harva på med träningar under uppehållet tror jag inte ett skit på.

Sv: A proposito de nada
Huge: Jag skulle nog påstå att något inte stämmer i laget Brynäs if. Efter två vinster på bortaplan mot SAIK och öret så är allting som bortblåst.
För det bär tränartrion ansvar för då de inte hade förberett laget för matchen i Globen av alla ställen i Shl. Förra året var det nästan ett undantag om man inte vann 3 matcher i rad.
VAD HAR HÄNT? Utöver att två offensiva backar försvann. Mao värva

Sv: A proposito de nada

Sv: A proposito de nada
Anders Berg: Haha, DIF-cykloperna hittar alltid på någon som "skämmer ut sig".

Jävla clowner.

Sv: A proposito de nada
Såg inte eländet men hörde av en DIF-vän att Kinnvall skämde ut sig under matchen?

Sv: A proposito de nada
Bygg klart laget före serien startar.
In med 6:e backen nu.
Det är dyrt att kasta bort en säsong och att inte ge laget chansen att dra in 33 MSEK.

Sv: A proposito de nada
Treklövern1912: Det ansvaret ligger på tränaren, det är tränaren som ska få ihop laget så dom kämpar för varanda.

Sv: A proposito de nada
Gillar ändå intervjun med Kinnvall… Bra signaler… Sjukdomsinsikt…

Sv: A proposito de nada
Treklövern1912: Även spelare med bra karaktär gör en match med dålig inställning emellanåt. Laget kan ju inte ha blivit sopkassa över en natt, den inställning och karaktär man visade mot Örebro och SAIK (och även i flera tidigare matcher med bra spel men inga poäng), tog plötsligt slut idag. Fram till 0-1 såg det väl OK ut, men Djurgården vinner ju enbart på bättre och hårdare jobb/inställning.
Man vinner inga matcher i den här serien om man bara går på 80%, passar nog bra med ett litet uppehåll nu, mkt för skallarnas skull.
Utan nån skada på våra landslagsgubbar, Oskar tillbaka och en ny back som Alcen äntligen lyckas luska fram, så blir det bra det här till sist....

Sv: A proposito de nada
Asterix: Hur är karaktären i vårat lag, är det en jävla massa individualister eller ett lag. Jag lutar åt det förra. Kaptenen verkar inte gå i bräschen heller så .9

Sv: A proposito de nada
BT hockey: Kan någon ringa Brynäs och tala om att de ska, som topplag, inte ge bort matcher. Speciellt inte till detta sopgäng. Hur i helvete tänkte Alcen när han totalt glömde att ett bra lag byggs bakifrån? Det första man gör inför en ny säsong är väl att se till att ha ett robust och stabilt försvar? Sådana j-la missar får aldrig ske mer om vi ska vara i SHL och inte vara i bottenträsket. Sen undrar man på spelarna, varför pratar de inte ihop sig och går ut med rätt inställning? Under uppehållet är det väl dags för en klassback att ansluta? En som kan styra upp försvarsspelet.

Sv: A proposito de nada
Danne66: Nu pratar Sanny och Leksingen i tv4 om RM till Linköping. Jag har föreslagit honom till oss. 👍👍👍

Sv: A proposito de nada
Falken: Sjuuukt.

Sv: A proposito de nada
Men vad i helvete! Förlorade vi mot Djurgården? På riktigt. De är ju totalt talanglösa .

Sv: A proposito de nada
Peja:
Kan bli så att det får finnas 3 mindre bra fungerande backpar.

Sen vet jag i ärlighetens namn inte hur det gått för backparen de övriga matcherna, dvs vilka backpar som har sämst +/-.
Dva har de haft det tungt hela säsongen el var idag en engängsföreteelse.

Sv: A proposito de nada
Båda livlinorna Hv och Linköping förlorade ikväll. Brynäs lycka.

Sv: A proposito de nada
Treklövern1912: Rödda är överjävligt bra. Tyvärr den enda som håller I VARJE MATCH.

Sv: A proposito de nada
DoNaka: Tror att Gällan&Co har max tiden till Julippehållet på sig med betoning max. Det bästa just nu är att ersätta tränartrion med något annat innan serien drar igång igen. Sedan måste Bäckis ta på sig kaptensrollen då han är den naturliga ledaren. Nr 10 måste förstå detta och fortsätta medatt ta hand om familjen. Rödin är en klippa att bygga vidare på men hitta en riktig spelpartner till honom.

Sv: A proposito de nada
Vi får väl tacka plastsjö och TIK också ikväll.

Sv: A proposito de nada
Danne66: Vi skulle ligga trea om man slog ihop våra poäng med Luleås. 😒

Sv: A proposito de nada
DoNaka: man kan inte lägga sig ner o dö för det barkar åt helvete.. det är då man måste stötta som mest!

Sv: A proposito de nada
DoNaka: Brynäs stora backproblem- En trupp som är baserad på 6 backar och har en 7:e back som extra från juniorlaget.
Matchen i dag usel.
Men idag så ska måste en coach kunna bänka en spelare. Tex Nr ??? helt naturligt.
Inga namn nämnda men när man har backar som spelar på nivå 2 nästan 1 betygsmässigt så bör en coach kunna bänka dom ibland för att sätta en nivå. Få in lite tävling.Eller kanske höja individens nivå. Men är 7 backen en spelare som inte kan eller är i närheten att kunna utmana de backar som underprestera så blir det ett problem i den matchen som vi sett . Varför gör man så. Det är samma i tränings sammanhang om man följer DG. Vem av Brynäs dyra backar är rädd om din plats.
Ingen av dom då inte någon av deras extraval kan utmana någon av de 6 som spelar alla matcher.
Är det rätt juniorer som Alcen tror på för dom är draftade.
Ingen av dom är idag någon som sticker ut även i U20 laget.Men om nu Brynäs vill få upp juniorer så är nog inte någon av dom som får utrymme äns nära att utmana!!!!! Dåligt beslut Alcén.

Sv: A proposito de nada
DoNaka: Det finns ett lag till med samma problem som är lika osannolikt faktiskt. LHF.

Sv: A proposito de nada
Äh jag är så urbota less på detta lag. Jag kräks när jag ser Djoos och Kempny på isen. Och vetskapen att Djoos har flera år kvar gör att jag överväger att sluta kolla på hockey.

Denna säsong går nog till SHL-historiens största fiasko.

Nu är måttet rågat, som man säger..
Tackar för mig här på HS. Må gott.

Sv: A proposito de nada
Jockster : Men om det inte går att sätta ihop 3 fungerande backpar med de blott 6 backar som tränarna har till sitt förfogande, så är det ju en omöjlig uppgift oavsett vem/vilka som är tränare?

Sv: A proposito de nada
munkas:
Fan, munkas, det gick ju bra förra säsongen!

2931486 · »