1150x200-modo-header2-kopiera.webp

MoDo Hockey

HockeyAllsvenskan · 545876 inlägg · 4160 ämnen

« · 1768440 · »

Sidan uppdateras nu automatiskt med de nya inlägg som skrivs.


Sv: Modo - Bofors
Gregurt: Det är rätt naivt att tro att vi inte ska ha lokal anknytning på väldigt mycket. Tvärtom brukar det vara ett framgångsrecept att använda sig av personer som trivs på orten och inte bara ser det som ett välbetalt jobb, utan snarare som ett kall. Att vi fick fram alla framgånger med 73-orna och framåt berodde då på att vi tvingades/vågade satsa lokalt på Melinder/Forsberg exempelvis.

Däremot är det inte automatiskt en framgång och det är rätt uppenbart att Svartvadet misslyckats rejält, men det innebär verkligen inte att vi inte ska använda oss av kompetent personal om den finns på orten och brinner för Modo. Samtidigt får det givetvis inte vara så att personer bara anställs för att de är lokala, utan givetvis MÅSTE de finnas kompetens också.

Hur som helst så tror jag aldrig att vi skulle överleva som förening/klubb om vi bara rekryterade allting utifrån.

Sv: Modo - Bofors
{5647}:
Jag förstår inte varför lokal anknytning är så viktig , det är ju den som satt oss i denna pissiga sits.
Bättre att se det som ett företag då och sköta det därefter (utan ryggdunkar mentalitet)

Ja du säjer att han jobbar mkt , men konstigt att han aldrig gick och få tag i fjol , när det gällde värvningar osv , madhawk skrev ju tillochmed det.

Sen lyfte han en lön på ca 1 miljön ifjol åxo , nog borde man kunna locka någon hockeykunnig med den summan.

Sen pratas det om en massa linjer som ska följas , det ska vara transatlanter , grannens grabb osv , om man nu har en sån plan så ska den ju fullföljas åxo , men efter halva säsongen så är det nått nytt tänk som ska testas .....

Tycker carl lejonkräk skriver mer nyanserat om det mesta här än det flesta modoiter , egendomligt....

Sv: Modo - Bofors
Sven Tuta: Vet inte alls hur det såg ut för Svartvadet. Det är en sak med spelare och tränare, men hur det blir för andra runt laget vet jag inte.
Den här gången så är jag övertygad om att man såg sig tvungna att ha med Svartvadet i alla fall då han satt på alla kontakter osv, men med det sagt är det inte alls osannolikt att han inte får förnyat förtroende. Snarare tror jag att hans dagar är räknade.

Sv: Silly season
{6870}: skräckscenario: Sundsvall skriver kontrakt med JP och han är med och spelar bort MoDo från HA. Det får inte hända.

Sv: Modo - Bofors
{5647}: Till våren, går Svartens kontrakt ut då? Enligt styrelsen fanns det en plan B, men det är ju helt uppenbart att man blev tagen med byxorna nere. Spelarkontrakt är oftast skrivna för SHL spel. Men, hur formuleras kontrakten för de andra runt laget, typ Svartvadets?

Sv: Modo - Bofors
Gavelo: Det var väl Näslund som införde tänket med att spelarna ska ha allt fixat åt sig NHL style.
Det enda spelarna skulle behöva vry sig om var att spela hockey. Vilken stad dom var i var skit samma. Dom ska knappt behöva veta om dom måste ta nya kallingar eller inte, allt ska vara fixat.
Överdriver såklart, men lite så har ju tänket varit. I Hockeyallsvenskan är det helt jäkla otänkbart.
Risken är ju dock att det är någon som fixar allt åt dom fortfarande. Och hur länge har man råd med det?

Sv: Modo - Bofors
Mydar: Nej, det är inte direkt så att det dräller av kompetenta hockeykunniga personer i Övik som inte har en anknytning till Modo. Givetvis är det också väldigt bra att det finns många personer som är beredda att jobba väsentligt mer än 40-timmarsveckor och som besitter erfarenhet och kompentens.
Skellefteå, FBK och HV har väl i många och mycket satsat hemvävt de senaste åren och man kan väl inte direkt säga att det fungerat dåligt för dem hela tiden. Givetvis kan det också slå fel (kanske rätt tydligt i HV och FBK nu, men under 90- och 00-talet gick det bra), men jag tror att vi inte har mycket andra alternativ.

Sv: Silly season
Tarasov:fara på färde! Rätt va det är så står det Frölunda Indians på bröstet isåfall...?

Sv: Modo - Bofors
{7225}: I det här fallet är din kommentar irrelevant. Man kunde inte göra så mycket i och med att man redan var så långt efter alla andra allsvenska lag tidsmässigt. Att göra sig av med Svartvadet (och jag vet inte vilka andra du syftar på) i det skedet hade satt oss i en ännu sämre position.

Nu vet jag inte om spelare som Karlkvist, Björklund, Edblom, Molin, Paris och Rundqvist exempelvis är så sjukt dåliga värvningar heller.
Visst har Paris underpresterat någonting oerhört, men det var nog svårt att förutse med tanke på att alla som ska kunna saker hyllade värvningen.

Nu är jag rätt övertygad om att det kommer att bli förändringar till våren.

Sv: Modo - Bofors
{7225}: som jag ser det så tror jag det mycket svårt att storstäda i denna förening, ungefär som att man skulle storstäda ut ö-vik, eller storstäda i juniorleden. Det är väl dessa herrar som är Modo Hockey sen roterar de bara i sina roller. De sitter inte bara i samma båt, de bor i samma stad.

Sv: Silly season
Mydar:
Inte säkert 4 linan med Wahlgren,Öhman,Stål funkar väl rätt ok med den istid de får ... Bättre att köra på med dessa till jul,kanske de dessutom kan lyfta sig ytterligare

Sv: Modo - Bofors
{7225}:
Man började iaf med att byta ut några i styrelsen, vilket är ett steg i den riktningen. Återstår att se om det händer något i den sportsliga ledningen till våren, PS kontrakt går väl ut till våren.

Sv: Modo - Bofors
Sven Tuta: " När man nu fick chansen att verkligen totalstäda, varför gjorde man inte det?"

Klassiskt, det städas inte eftersom att alla håller varandra om ryggen. De styrande sitter i samma båt och de vill klamra sig fast vid makten.

Sv: Silly season
{6870}: Nu har det väl inte klickat riktigt för Jesper, men tråkigt han lämnar då det finns stor potential. Men då innebär det någon annan spelare är på ingång?

Modo - Mora 18/10
Första trean hemma?
3 senaste hemma
Modo - VIK 1-3
Modo - SSK 5-4 OT
Modo - Tingsryd 2-4

3 senaste
Bofors - Modo 6-2
Modo - Vik 1-3
VH - Modo 2-1

Sv: Modo - Bofors
Sven Tuta: Problemet är att det inte alls fanns tid att städa. Att börja om från noll efter degraderingen var inte ett alternativ. Att man tog in sportrådet var också efter att det mesta var gjort kotraktsmässigt. Inte förrän till våren kan man städa.

Sv: Modo - Bofors
Gregurt: Du har rätt i "inavelstänket". När man nu fick chansen att verkligen totalstäda, varför gjorde man inte det? Att ha f.d. spelare som inte är byxade för uppgiften är så in i helsicke stort tjänstefel. Det är inte bara "grannens grabb" i denna förening, utan också "kompis kompis" tänk.

Sv: Silly season
Kontraktet bryts med Jesper Persson

Sv: MoDo Hockey - Apropå Ingenting
{7225}: Ja det var tider det - Modo vann serien med 103 poäng vill jag minnas men sen blev det ju den sedvanliga torsken, otroligt spännande matchserie med spännande karaktärer i båda lagen. Slaget om Norrland. Många jag känner inklusive mig själv fick upp ögonen för laget, hela stan pratade hockey.

Sv: Modo - Bofors
{5647}:
Jag vet inte hur väl du känner svartvadet pga din extremt milda kritik du riktat mot han , men ni kanske är kompisar helt enkelt.
Eller så sitter du i styrelsen själv.

Du har ju svingat rätt rejält mot af,huras, nickdockerna tidigare , men svartvadet verkar ju gå fri , trots att det är han som anställt dom.
Bara för att du är en duktig hockeyspelare gör det inte han bra som gm.
Men det är klart hela Modo verkar ju gå på gamla meriter så förvånad är jag inte.

Hur ska du få spelarna och ta ansvar när inte svartvadet gör det?

När öa intervjua han efter säsongen om han kände sej manad att fortsätta som gm för Modo , satt han helt ihopsjunken , lät alldeles utråkad .
Men han "brann" ju för uppgiften.......suck

Vi har ju gått igenom massvis med tränare , som misslyckas , men visst tillslut lär han väl anställa någon som kanske duger till , frågan är väl bara vilken division vi spelar i då.

Sen ogillar jag även det här konceptet när det är kompis gäng som sitter i styrelsen och håller varandra om ryggen , den förändring som gjordes är ju inte tillräcklig.

Sv: Modo - Bofors
WarEvryPractice: Haha exakt

Sv: Modo - Bofors
WarEvryPractice: En sak som AJ lyckats med är just War Every Practice". Man tränar mycket hårdare under honom än under hans föregångare. Givetvis är inte den fysiska konditionen det enda som krävs för ett lag ska prestera bättre, men den biten känns oerhört mycket bättre än tidigare.
Vad jag som sagt haft som klagomål på AJ är att spelarna verkar mycket mer rädda för att förlora än att de vill vinna. Man åker omkring och funderar istället för att blåsa på och det blir krampaktigt och dåligt.

Faktum är att AIKs spel igår påminde oerhört mycket om Modos... Samma krampaktighet. Samma dräll med pucken på fel ställen och samma rädsla för att spela ut riktigt. Detta med ett på papperet riktigt bra lag och med samma ledarstab. Det är inte så jäkla lätt det där.

Sv: Modo - Bofors
Gavelo: yep, bättre scouting och sedan "War Every Practice" !

Sv: Modo - Bofors
{5647}: Håller med dig där!

Sen har jag hört en del om att spelarna blir väldigt bekväma i Modo, klubben är i framkant vad det gäller att agera proffisionellt, spelarna får bostäder, bilar, etc etc, det blir nästan ett litet daltande från första dag ist för att man får förtjäna sin lyx om du/ni hajar hur jag menar.
Att vara proffisionell är inget fel alls men spelarna måste leverera för laget om man skall bli berättigad med flotta fördelar, många har kommit hit på fina kontrakt och åkt räkmacka en säsong för att sen dra vidare. (Kan ju naturligtvis bero en del på dålig scouting också)
Jag hoppas att denna "grannensGrabb" kommer få de framtida spelarna att förstå hur viktigt det är att tävla varenda dag,sätta laget före jaget, att vilja utvecklas och vilja vinna till varje pris!

Sv: Modo - Bofors
Dexter : Att sparka Svartvadet nu ger inte särskilt mycket mer än ytterligare en lönepost. Jag håller med om att han inte bör få förtroende att bygga laget inför nästa säsong, men det finns inte mycket pengar att röra sig med så att då ta in en ny sportchef som måste trolla med knäna utan budget tror jag inte gör årets lag mycket bättre.

Sv: Modo - Bofors
{7225}: Det största problemet har väl ändå varit tränarsidan. Rindell, Horava, AF och Perra var ingen tränare som man kunnat bygga långsiktigt på. Jag tror inte att det var en tillfällighet att man var lyckosamma under Samuelsson, för han var den enda i den tränarkonstellationen som fått spelarna att prestera och satt press på dem. Han fick till och med Schremp att vara rätt ok som sedan nästan floppade i Skellefteå.

Visst har det värvats dåligt, men mycket av det som värvats dåligt tror jag hade presterat mycket bättre med en tränarstab som kunnat utnyttja dem.

Sv: Modo - Bofors
Dexter : Jobbig sits bara att långsiktigeten börjar gälla när Svartvadet och AJ är vid rodret.
Synd som sjutton att mackan slutade för han hade en enorm potential, sen tror jag att Anders Forsberg skulle kunna bli en bra sportchef också.
Perra hade ju varit en bra förlängning också efter att han räddat Modo kvar för ett par säsonger sedan.

Sv: Modo - Bofors
Dexter : klockrent.

Sv: Modo - Bofors
Dexter :
Sparka AJ 10 matcher in i säsongen.... Det skulle vara att fortsätta på den väg som lett oss hit. Utbudet tränare är dessutom tämligen begränsat vid den här tiden på säsongen.

Sv: Modo - Bofors
Amitiel: De har försökt bygga om på lång sikt väldigt många gånger nu, så ofta som ni dragit det där kortet. Väldigt problematiskt om supportrar inte kan erkänna att Modo har underpresterat hittils.

Bisarrt för övrigt att det redan talas om att sparka AJ. Nej, Svartvadet är den som ska sparkas och som borde ha fått sparken för längesedan.

Sv: Modo - Bofors
{5647}: Modo på den tiden var som på en annan planet. Jag tror inte vi ska lägga ngn jämförelse mot den tiden, även om det inte var jättelänge sen.
Modo var i ett stim då och det mesta blev bra.
Det är väl dit Modo ska försöka sikta igen. Men jag tror inte man kommer dit med den ledning som styr föreningen idag. Ngt är fel.

Sv: Modo - Bofors
KulltorpsOlli: När de spelarna jag listade plockades upp var det så att pressen lades på dem. Dvs, precis på det sätt du inte tror är bra för att utveckla spelare.

Nu tror jag inte att alla fall är likadana. Vissa pallat inte pressen, medan vissa som Foppa, Macke, Wernblom och de övriga utvecklas än mer.

Sv: Modo - Bofors
{5647}: What? :-)

Sv: Modo - Bofors
KulltorpsOlli: dubbar nog rätt. Foppa, Macke, Wernblom, timander, Sundström, svartvadet, Anders Eriksson, Hasse Jonsson, Anders söderberg med flera utvecklades genom att lägga pressen på dem för att då hade vi inte råd med annan spets. Det blev väl inte då lyckat.?

Sv: Modo - Bofors
Petey21: Skitsvårt att veta hur laget egentligen står sig mot andra trupper i denna serie. Kolla på Västervik eller Pantern eller Tingsryd för den delen och jämför dessa trupper med Modos.
Jag tror absolut att Modo har chans på topp 5-6 i alla fall med sin trupp men tiden rinner iväg, nåt måste göras för att få igån maskineriet. Nytt spelsystem kanske och en hjälpande hand i båset tillsammans med något nytt i truppen kanske?

Sv: Modo - Bofors
{7810}:

Lättaste är väl att folk istället anpassar förväntningar efter att dom inte försöker ta sig upp till SHL direkt, utan dom försöker på längd bygga om och göra det rätt, det är återväxten inte återtåget.

Sv: Modo - Bofors
Petey21: Puff Uffe tog in sin son, marckus spendera budget, steen va ensam, marckus bet inge skatt, men tror på ovan där, Foppa har ont, vem kan begära att Svarten ska börja producera framtid i nutid pga dåtid..
Att en förening tappar all respekt på högmod, de e lågt..;)

Sv: Modo - Bofors
Köper inte alls resonemanget om AJ, och heller inte att vissa fortfarande ältar det där med trötta amerikaner. Nu är vi där vi är, och oavsett om alla licensierade amerikanska spelare genom historien spelat i Modo tidigare spelar det ingen roll, det påverkar inte ÅRETS lag och den dåliga tabellplaceringen just nu, då man knappt har några amerikaner alls i laget.

Och gällande AJ, vad ska han göra? Ingen coach i världen kan inte tälja guld av gråsten, och lagbygget som sådant håller inte. Hade man fått behålla laget från förra året hade man varit ett topplag, men när i princip hela laget försvann och har ersatts av diverse oprövade juniorspelare som knappt spelat i seniorlaget samt en handfull allsvenska spelare, vad förväntar sig folk?

Bara för att det står Modo på tröjorna betyder det inte att det bara är att spela som ett SHL-lag som leker lite i en underlägsen liga en säsong, som senast man åkte ut och behöll i princip hela laget. Det är en blandning av oerfarna juniorer och allsvenska spelare som aldrig spelat ihop, och att då tro att man kan bli ett topplag när de andra lagen inte hade en bråkdel så stor spelaromsättning är minst sagt naivt och blåögt.

Sv: Modo - Bofors
Nucky: Men att lyfta upp juniorer och lägga den pressen på dem, tycker jag inte är ett bra system att utveckla juniorer upp i A-lags nivå.

Sv: Modo - Bofors
{7225}: Nja. Svartvadet skulle inte nödvändigtvis coacha. Snarare pusha på och vara entusiastisk. Ditt resonemang håller jag med om ifall det vore för eb större/annan roll, men nu är det mer energi och erfarenhet vi pratar om.

Ser aik och de påminner om Modo något oerhört...

Sv: MoDo Hockey - Apropå Ingenting
Skrivsmedjan levererar som vanligt. Denna gång med en riktigt legend vars avkommor är framtidens modo (eller nutid för två av dom iofs).
Riktigt bra intervju där Magnus känns rätt öppen och ärlig faktiskt.

www.hockeysverige.se/2016/10/16/malskytt-buse-ikon-old-school-hockey-magnus-wernblom/

Sv: Modo - Bofors
{7810}: Tror inte vi behöver kicka AJ , om några förluster till, går han frivilligt.
Vi är redan nu ett cementerat bottenlag, bara två teams som har sämre poäng än oss.
Bedrövligt!!!

Sv: Modo - Bofors
{7810}: Alltså nån form av erfarenhet behövs för att vara tränare på denna nivå. Det räcker väl att Svartvadet började helt grön som sportchef och vi såg ju hur det gick. Ska nån in och hjälpa till i båset så måste det ju vara någon med erfarenhet och kompetens att coacha.

Sv: Modo - Bofors
KulltorpsOlli: håller med om allt förutom punkten om juniorerna.
Man har släppt upp massor med juniorer de senaste åren, varav många utvecklats bra och gått vidare till utländska ligor.
De har allt som oftast fått bära laget från sitt första byte, vilket såklart inte håller.
Allt medan feta, misslyckade nordamerikanska värvningar försökt träna sig form.
Detta är som du också säger bara en av anledningarna till att Modo lirar i Allsvenskan idag..

Sv: Modo - Bofors
Kicka AJ (eller låt han göra något med juniorerna) och Svarten får kliva ner som tränare, billigast så. Tror Svarten är betydligt mer kapabel som tränare än GM.

Någonting måste göras och det är bästa alternativet enligt mig.

En Leif Carlsson alltså.

Sv: Modo - Bofors
KulltorpsOlli: konstruktiv kritik är alltid okej och detta var ett mycket vettigt inlägg!

Sv: Modo - Bofors
KulltorpsOlli: Inget nytt under solen.

Sv: Modo - Bofors
Gavelo: Jag vill inte komma här och strå saltning era sår och låta negativ hela tiden. Ni lever ett nog jävligt hockeyfansliv ändå just nu.
Men om man objektivt ska försöka analysera Modos situation så leder allt tyvärr mot ledningen, och mest mot Svartvadet.
**Tränarna är i mitt tycke ett misslyckande. AJ är för nervig, han är en ADHD kille som utstrålar allt annat än lugn. Och han har ju faktiskt misslyckats kapitalt i HV71 och nu i Modo.
** Amerika satsningen var en fullständig katastrof. Så många misslyckade jänkare pga övertro på den egna kompetensen. Otränade spelare som hoppade av tidigt och skapade oro i gruppen. Och kostade pengar.
**Larry Huras. Jag vet inte om jag varit med om att ngn Sportchef så fullkomligt misslyckats med en tränarrekrytering.
**Sparkade tränare. Vad har inte alla dessa sparkade tränare de sista åren kostat Modo??? Och nu sitter man där med 2 till som i min mening misslyckats kapitalt. Men man har inte råd att sparka dem.
**Ungdomshockeyn i Modo.
Trots att man haft en kanonbra återväxt på juniornivån har Modo misslyckats med att skapa en naturlig väg in i A-laget för de mest talangfulla ungdomarna. Oftast har de lämnat för andra klubbar och då blommat ut och de få som fått chansen har stannat i utvecklingen.
**Vad står Modo hockey för??
Kollar man på de flesta hockeylag i Sverige så har de ett signum, en syn på hur hockey ska spelas som genomsyrar hela föreningen. Om man nämner FBK, SAIK, FHC, Luleå mfl så vet man vilken hockey de spelar.
Frågan är vad Modo hockey är?

Jag menar att ovan nämnda saker är tydliga signaler (det finns fler) på att det inte står rätt till i Modo. Jag tror inte kompetensen finns inledningen för att skapa en bra helhet i Modo hockey.
Obs! Mina åsikter, min tro, vill inte köra ner ngt i halsen på er.

Sv: MoDo Hockey - Apropå Ingenting
Gavelo: såg matchen på tv som inte var klar förrän tidigt i morse, vilket monsterbyte. De hade nog lite mjölksyra i benen när de kom in på rinken igen. Loui var nära att bli syndabock på grund av självmålet men hade chansen att bli hjälte i straffläggningen men missade sin straff.

Sv: MoDo Hockey - Apropå Ingenting
{7225}: Kom inte här och prata om härliga minnen och -99. Det får du göra hemma hos er.
;-)

« · 1768440 · »