Bad_Brett: Jo det har funnits ett drev mot henne på diverse forum. Jag köper det du säger och i många av fallen har nog kritiken handlat mer om de som anställde henne än just Julia. Men jag tycker fortfarande synd om henne som blev anställd!
Rytter: "Ingen av de du nämner är ens i nivå med Hedberg, Norlinder och Berglund."
Det är liksom som det som är poängen. Folk klagar över att juniorerna är för dåliga. I Nästa inlägg föreläser de om att det är bristen på kontinuitet som är problemet. Hur ska ni ha det?
För att kunna få kontinuitet på den här nivån, måste du ha en stomme av spelare som är helt ointressanta för SHL-klubbarna, men som likväl kan brunka till sig en och annan seger. Sedan kan du spetsa dessa trupper med ett par riktiga bomber och då är det en kalkylerad risk att de sticker.
Kolla på MoDos guldlag till exempel. Det är lätt att minnas det som ett dreamteam av hemvändande NHL-proffs. Men såhär såg MoDos tredje- och fjärdekedja ut i början av säsongen:
4th Line 19. Pettersson, Mikael 4. Hellström, Mattias 40. Gestrin, Magnus
3rd Line 18. Öberg, Peter 20. Steen, Oscar 11. Tuominen, Pasi
Det var med andra ord en samling gnuggare, där de flesta kom från orten.
Backar var Timander, Jonsson, Enström, Andersson samt ungdomarna Hedman och Viklund. Inför säsongen var Enström långt ifrån någon stjärnback. Hedman och Viklund var talangfulla, men inte mer än så. Andersson var en defensiv katastrof.
Min poäng är att med goda rutiner, bra tränare, välfungerande taktiker etc. så bör det finnas gott om plats i tredje- och fjärdekedjan för medelmåttor från bygden.
Rytter: Julia gjorde det riktigt bra. Det är ett otroligt svårt jobb att komma in till MoDo Hockey nu. Nästan så att jag skulle ta över. Men som sagt, Julia ska ni ge fan i.
Hur skulle vi ens kunnat utveckla spelarna du nämner med det lag vi hade ifjol? Vems plats skulle Wernblom, Pettersson, LP, Wahlgren, Jakobsson ha tagit?
Du kan ju inte på allvar mena att du tror att 1) spelarna skulle passa i en tredje/fjärde kedja ifjol 2) du verkar tror att spelarna inte ha någon egen vilja, lycka till att behålla t.ex Wernblom för en roll i tredje/fjärdekedjan medan han utvecklas säger jag.
Hade du offrat den bästa chansen att gå upp för att utveckla dessa och vara ett mittenlag i år?
Resonemanget går inte ihop, det är jävligt lätt att 1-3 säsonger senare med facit säga, dessa spelare skulle vi haft kvar titta vad de utvecklats till.
Jag tycker inte klubben gjort fel som släppt någon av dessa spelare i det läge de släpptes, för de var inte tillräckligt bra och vi kunde inte erbjuda den roll de behövde för att fortsätta sin utveckling, och då är det helt rätt att värva in ersättare utifrån.
puffe: Touché. Jag håller såklart med, även om det ibland kan vara så att man blir anställd för någonting annat, men sedan blir tvungen att ta på sig roller som man egentligen inte är bekväm med på grund av att det kört ihop sig med övrig personal.
Min poäng är att om det står i arbetsbeskrivningen att man skall skriva matchreferat, ja, då bör man kunna göra det. Och om man inte kan det, får man råplugga i en månad på hur matchreferat skrivs. Och efter det kan man be en kollega eller kompis korrekturläsa det man har skrivit.
Hade en 60-årig gubbe fått jobbet och förväxlat "bortaplan" och "anfallszon" så hade det blivit skämtartiklar om detta i kvällspressen. Men jag tänker inte bedöma folk baserat på ålder eller hur de ser ut, utan på jobbet de utför. Språket har varit undermåligt och ibland direkt omöjligt att förstå, med formuleringar som att "ta med sig avbytarbåset på bortaturnén" eller "mycket spel på bortaplan i matchen". Jag tvivlar inte på att hon kan lära sig dessa grejer med tiden, men precis som du säger, hoppar man på en sådan tjänst utan att se till att förbereda sig ordentligt, då får man vara beredd på (mild) kritik. Framförallt om man skall fylla Franks skor.
Rytter: Jag kan ge dig en hel kedja. From, Forsberg och Jellvert. Dessutom räknar jag inte Kangas, som kom in i slutet av serien.
Det här är typiska exempel på spelare som vi hade kunnat ersätta med billigare alternativ från de egna leden, utan att det troligtvis hade påverkat spelet på isen alltför mycket.
Tyvärr du underskattar Forsberg och Jellverts betydelse för fjolårslaget och även Froms. Det var 70p att ersätta på dem samt att de hade roller som ingen av de du nämner hade kunnat ta utan att försvara laget rejält. Ingen av de du nämner hade kunnat tagit deras plats och gjort oss till ett lika starkt eller starkare lag.
Så för att utveckla dessa spelare du nämner hade vi fått offra en chans att gå upp för att vara ett mittenlag. Tidigare säsonger hade vi säkert varit i botten med en övertro på juniorer som vi ska utveckla.
Du såg väl hur det gick vår första säsong när vi satsade på 6-7st vi skulle utveckla, vi var 3p och en mirakelvändning mot mora från kval.
Bad_Brett: Det är lite olika skolor jag tror du jämför användare som tycker än det ena eller andra.
Kontinuitet är bra, men ser inget själva ändamål o att bara köra på med spelare från orten bara för att de är just härifrån eller gått hockeygym här. Däremot ett självklart inslag. Jag ser hellre Haag i en 4 än Lindewall, Åhström.
Rytter: Just Forsberg är nog hyfsat lätt att ersätta om man enbart kollar hans roll på isen. Men utöver det så har man ju hört att han är en oerhört värdefull person ha i sitt lag. Kom alltid till jobbet och gav 100%, fuskade aldrig med träning eller kost och pådrivare i omklädningsrummet och utanför isen. Jag tror han var en extremt viktig kugge i fjolårets lag.
Rytter: Fine. Att sätta allt på ett kort är absolut en strategi. Men då kan man inte komma ett år senare och börja snacka om att "en ny rapport visar att kontinuitet är A och O för att nå framgång".
Själv ser jag hellre en kompromiss, att man ger talangerna rikligt med istid i början av säsongen och basunerar ut att de är tilltänkta till toppkedjorna. Ofta gör dessa spelar bra ifrån sig i början av säsongerna, för att sedan dala. Då blir det också naturligt när de sedan ersätts med spetsvärvningar inför avslutningen av säsongen.
Att göra som Björn, och basunera ut "Vi ska värva en helt ny förstakedja", vilket innebär att Karlkvist, Björklund, Johnsson med flera då ansågs vara andrakedjaspelare, skickar ju såklart tydliga signaler till spelare som Wernblom att klubben inte avser satsa på honom. Jag tyckte det var fel då och jag tycker fortfarande att det är fel.
Men om vi går upp i år, eller till och med nästa, så kommer jag såklart ta på mig dumstruten och erkänna att du hade rätt hela tiden.
Tarasov: Personligen hade jag velat se en kedja med From, Svenningsson och LP. Seriöst, jag tror det hade varit bland det mest komiska man hade kunnat uppleva i ishockeyväg. Alla kör i 180, dribblar över hela planen, slår vansinnespassningar men lyckas på något vis ändå alltid vara med i veckans highlight reels.
Tarasov: From var ju riktig häftig att kolla på också stundtals med sin speed men han ville nog testa nytt.
Vad tror vi händer på backsidan, har man räknat bort Wallinder nu p.g.a flytten till Rögle? Lovric ser ju inte ut att få spela alls, han har haft 1.27 min speltid på 2 matcher. Skulle gärna vilja se han att han varvades lite men han har väl inte imponerad tillräckligt på träningar. När Corrado kommer in hamnar han nog helt utanför. Sedan skulle jag vilja att man ger Corrado chansen i en av PP-formationerna med sin bössa på blå.
Djuunaz: Jag hade samma problem med honom som jag har med Svenningsson. Det är inget snack om att de har spetskompetens, men de är helt omöjliga att lira med.
mightyquinn: Såg just det där idiotiska inlägget. Användaren i fråga heter alltså ”svenska_masspsykosen”. Ingen överraskning att det inte är så mycket intelligenta saker som kommer ur den munnen.
Tror nog exakt alla MoDo-supportrar känner enorm frustration och besvikelse över den här säsongen, men ”lyckligtvis” så är det bara ett fåtal som yttrar sig på det där viset. Känner verkligen med Glader och familj.
Foppaland999: ni? Är de flera? Givetvis skall ingen ja ingen gå över gränsen och mordhota särskillt en människa som gör allt i sin förmåga för att hjälpa MoDo, skäms och de ordentligt. Ishockey må vara angagerande men är inget annat än en lek med en puck, kärlek till alla hockey älskare och till Glader med familj❤️❤️❤️
Ren nonchalans att vi tappar 4-0 ledning efter 12 min spelade.
Att vi bjuder in Mora i matchen har ingenting med rädsla att göra. Man blir nonchalanta med en sådan stor ledning och slutar helt att spela hockey! Mot Västerås stod det 2-1 inför sista men vi fortsatte ösa på.
Finns en hel del att jobba med, framförallt hos spelarna men även hos tränarna. Att laget kan spela fin hockey är ju uppenbart men det gäller ju också att spela klart hela matchen.
{8879}: Våra tränare, oavsett vem av alla vi haft, har talat för döva öron hela säsongen. Vi gjorde två bra träningsmatcher i början, mot SAIK och Luleå, sen har det bara rasat längre o längre ner i källaren match efter match. Vi tar alltså in en tränare för att just slipa på försvarsspelet enkom och haveriet bara fortsätter? År spelarna helt obildbara eller förstår dom inte vad han säger, vari ligger det?
Nucky: Hon hade för lite erfarenhet, det kunde man se i texterna. Här måste MoDo och Widebro fatta att de driver en 90 miljonersverksamhet och sluta dumsnåla vid rekryteringar till en sån känd organisation som vi är. Vi skulle kunna mjölka ur miljoner på varumärket om vi skulle få in rätt personer och om viljan finns.
Padrone78: Håller inte med ang From. Tycker det var en högst begränsad hockeyspelare, väldigt snabb men jag tror inte jag såg honom slå en vettig passning på hela säsongen, måste ha varit grymt tråkig att spela med.
Heyerdal: Man går i alla fall ut med soporna och tomglas efter en sån här match. Slänger lite extra hårt. Sen kan man hoppa lite i streamen på Comhem Play och låtsas att man vann med 5-0.
Costanza: Det är just det jag menar. Det är frustrerande att veta vilken potential som finns och sedan se hur man gång på gång glider tillbaka i gamla hjulspår.
Bad_Brett: Ibland kan jag tycka Widebros en av få svagheter verkar vara att han håller i plånboken lite väl hårt. Dialogen och öppenheten som kom med Frank är som bortblåst, vilket är något Widebro poängterat själv om hur viktigt det är. Känns som en sjukt slarvig rekrytering när hon hoppar av efter ett par veckor. Kan tänka mig att det var en billig lösning som skulle lära sig med tiden, hoppas man återigen lär sig något och tar in någon som kan fylla Franks skor. Hockeykunnandet behöver inte finnas där från början, dock ett intresse och driv. Har du det brukar resten lösa sig själv.
Costanza: Ibland ser det ut som det är för roligt att spela och ibland ser det ut som det är inte roligt att spela ..man undrar varför det inte finns någon jämnhet i laget . Hade en taktik /fungerade inte ,fick en ny taktik / fungerade inte ,och den sista ibland , eller som dom andra . Det är ärrade spelare som det handlar om å inga blåbär. Otroligt konstigt .
hockey_21: Styrelsen satte ett värvningsstopp i höstas, som nog inte släpptes förens kring nyår när det var klart att J20 inte skulle spelas klart. Det lösgjorde ganska mycket pengar.
{8839}: Bara så trött att det inte finns en plan då man leder och det går bra. Denna förlust är bland de värsta jag varit med om, nu när vi måste vinna. MoDo måste tvätta bort denna jävla dumhet och pränta in en strategi i väggarna. Nu får spelarna ta mig fan se till att spela VM-final på slutet. Kan inte släppa detta...
Robin Ztorken L: Det känns helt meningslöst faktiskt, visst är det kanske det lockar lite tittare och skapar lite hype kring Modo när en spelare av denna kaliber ansluter, men när det bara handlar om några matcher så känns det mest onödigt, som sagt , någon 3:a till så känns kontraktet helt säkrat så då kan man ju spela av säsongen och ta semester.
Vad?