Lagbygget blir kanske bra till slut nen ett otroligt jobb återstår tyngst förlust är Haukeland. Har nog drös ned erbjudande vill tjäna pengar det har han sagt så det blir inga 250000 i månaden i Timrå.
Modano: Lundh lämnar nog av egen vilja, blir nog KHL eller Schweiz där. Har varit sjukt bra den här säsongen. Markus Ljung däremot hade kanske varit en lite mer trolig värvning. Vore perfekt som center mellan Guter och Ludde eller som 2a C.
{8179}: Den där lilla applikationen håller tydligen bara koll på matcherna som spelats i grundserien, och då stämmer det. Vi torskade sista matchen i grundserien mot Löven :)
Utgången närmast klacken bör man väl kunna bygga igen och göra läkare av? Också använder man utgången längst bort och den ingången som är nedanför. Det skulle göra det lättare att inkludera fler personer i klacken.
{8179}: Har inte plus. Vad sager han om haukeland? varför har det varitt så oklart om huruvida han skulle dra eller inte? Trodde han var klar för Åbo innan jul??
Jag tycker vägen att nå direktkval till SHL är för omständig. Låt lag 1 i hockeyallsvenskan gå direkt till SHL och sista laget i SHL åker ut.
Sedan kan laget som slutat tvåa möta vinnaren av Meca Hockey Race (usch) i bäst av 3 så som det är nu, och vinnaren där spelar bäst av 7 mot det näst sist placerade laget i SHL.
Det borde löna sig att komma först och straffa sig att komma sist.
{8395}: personligen kan jag absolut opponera mig mot ett direktuppflytt/nedflyttningssystem, tycker inte att det är fair att du kan ha lika många poäng som lag 13, 12 och 11 men tappar 40 mkr i intäkter från en säsong till den andra. Hur ska man kunna planera sin verksamhet från ett år till ett annat? Däremot tycker jag det är galenskap hur man fördelar tv-pengar mellan SHL och Allsvenskan.
Bragd-Birger: jag tror inte bara man ska tänka vad är bäst för Timrå. Utan vad är bäst för svensk hockey. Viktigaste är att intresset för hockeyn växer bland ungdomar. En stängd liga skulle vara förödande tråkigt. Och småortslagen skulle mer eller mindre tyna bort och där gå miste om många e.v talangar som satsar på en annan sport. Upp och ner direkt sista ur och första upp. En annan variant är en nord och syd serie. Vad mycket respengar lagen skulle spara. Fler derbyn i varje serie. Så möts norr och syd 2 ggr vardera lag. En norrserie kunde se ut så här. Luleå Skellefteå Björklöven Modo Timrå Brynäs Leksand Mora Örebro Almtuna
Syd Djurgården Aik Södertälje Frölunda Färjestad Hv71 Linköping Växjö Malmö Västerås
{8179}: Jag gillar Nubbens tänk! Fullt förtroende för det lag han kommer att ställa på isen... förutsatt att målvaktsparet är klockrent stabila i mina ögon. Haukeland lämnar säger han. Då vill jag ha o nästan kräver en lika bra om inte en bättre målvakt än Hauke. Ser helst Lindbäck... Alla ggr i veckan.
En förening som jobbat aktivt för att få SHL stängd, men när man själv trillade ur ville man allt ta tillbaka allt man hade sagt och gjort.
Jag fattar allt det du tänker, "vi" har skrivit så under kvalet osv, det är skillnad på "vi" och enskilda individer som skriver vad de tycker, JAG ÄR INTE ALLA ANDRA HÄR. Bara för vi håller på samma lag så delar inte alla samma åsikter förstår du nog.
KulltorpsOlli: Agree! Molinder och Dahlrot är väl inte riktigt SHL kompatibla. Och minst en back med defensiva kvalitéer av SHL mått behöver vi nog o gärna en med lite offensiva dito också. Gustavsson hade ju onekligen varit en perfekt värvning men blir väl knappast så tyvärr. Viktigaste anledningen att vi tog oss upp får tillskrivas defensiven med målvaktsbiten o backsidan som stöttepelare. Nu är ju målvaktsbiten som bekant ett stort frågetecken tillika backsidan som just nu behöver förstärkas. Krutet behöver läggas på en stark stomme vad gäller målvakt /backar för då är mycket vunnet! Och Nubben /Freddan försöker nog få till en stark mur där. Och hoppas naturligtvis på Haukeland bl.a men där verkar det ju vara klart att han lämnar om nu inte Nubben öppnat plånboken helt o Haukeland börjar fundera😀!
KulltorpsOlli: Självklart måste Didrik ersättas med en boxplay/defensiv back. Största skillnaden mellan serierna är powerplay och boxplay spelet. Man måste få ihop starka powerplay och boxplay spelare. Problemet är att dom är dyra i drift men man kanske kan locka dom som vill utveckla sin förmåga.
Kattgubben: Man kan bygga ett kvalsystem där man garanterar allsvenskan en uppflyttningsplats. Exv så får lag 13-14 gå 7 matcher förloraren ryker, vinnaren får kvala mot allsvenska lag. Vinnaren i ett allsvenskt slutspel går upp.... men nog vill jag iaf ha ett slutspel. Tror ni tjäna rätt bra på den extra publik ni fick iom kvalet vilket är pengar som kan ge er en eller två extra spelare (kanske).
Oroar mig lite för backsidan faktiskt. Didrik tappar vi tyvärr. Stabil och stark defensiv. Ingen pucktrollare dock men han hade varit viktig i defensiven. Molinder håller inte för SHL, punkt! Hardegård är under utveckling och offensivt är han SHL med bra första pass. Defensivt har han mycket att förbättra. Hampus är kvar, viktig spelare som kan utvecklas till ngt stort. Kinnvall tror jag blir kvar och han är bra både offensivt och defensivt. Under utveckling och behöver ta nästa steg nu trots att han varit bra. J.Dahlrot håller inte i SHL.
Så i mitt tycke behöver vi minst 1, kanske 2 riktigt starka defensiva pjäser. Vad tycker ni?
jokklas: Fortfarande så har vi rörelse mellan ligorna, förstår oron och själva systemet kan alltid diskuteras men någon stängd liga har vi bevisligen inte i dagsläget. Direkt uppflyttning vid serieseger känns spontat fel, det hör fotbollen till.
SHL-lagen har mer pengar men samtidigt gör en del av dem rätt stora förluster Malmö skall tydligen gå 10-15 mille back, funkar ett år men fortsätter de så är det snart allsvensk hockey där igen.
{8399}: Inte realistiskt, för att SHL vill närma sig en stängd liga. Tillför inte hockeyn någonting, låter som något subjektivt. På vilket sätt ger ett kvalsystem mervärde till hockeyn? Mer biljettintäkter till de inblandade lagen är det enda jag kan komma på. Är det en bra lösning att ett lag med tiofalt högre spelarbudget ska kunna förlora sig genom hela serien, förbereda sig för kval, vinna fyra matcher och på så vis klamra sig kvar i pengarna?
Om inte annat så borde en sån passivitet och destruktivitet rendera i en omedelbar degradering, ty det är inget annat är ett cyniskt sätt att utnyttja rådande system, och har man två lag som agerar på det viset har man ju sett till att systemet leder till en stagnerad högsta liga med sämre kvalitet än vad den annars hade kunnat ha.
jokklas: Direkt upp ned är inte realistiskt och tillför ju inte ishockeyn någonting. Däremot skulle ett lite enklare kvalsystem vara bra och där SHL klubbarna inte får vila så länge innan det drar igång.
Timråit H-sand: Frågan är ju vad det är dom dealar om med finska laget som det sags Hauke var kvar för. Timrå köpa ut han från det kontraktet lär kosta en sinnes pening