gizzo: Exakt och lägg till en VD som har koll på dessa företag också!!
Börjar det inte bli dags att vi Lövare skakar igång våran egen bok, diskutera och bemöta varandra ska vi naturligtvis fortsätta med.. Men nu börjar vi bli så många som skriver och är Lövenfans så skulle va skoj att få igång en egen bok.. Eller??
Tonymontana: alla dessa värvningar är företagsponsorer som står för pengarna. Finns många företagare i Umeå som vill hjälpa till när det finns en kompetent sportchef
Hassan: nu värvar löven också Zach Palmquist, en back från AHL. Det går bra nu för somliga.. känns som dom kan gö en AIK, nästan gå i konkurs efter säsongen om dom ej går upp.
Olli Nomadinen : Nej, så är det väl. Man hoppas ju tills hoppet är ute. Jag hade Löven, övik och Västerås före innan säsongen började, hade inte räknat med Karlskoga. Tror inte heller att Westerlund har kvaliteter för att på egen hand förbättra lagets placering i en sluttabell. En Dahlén i magisk form kan möjligen göra det men då snackar vi en placering.
Olli Nomadinen : Timrå kommer inte att ligga på topp 2 med det spelarmaterial som finns nu , sedan kan väl ingen realistiskt supporter tro att Timrå skall gå upp i SHL denna säsong , målet var om ca 3 då har vi en ny trupp Att kriga så gott det går är deras mål , att Dahlen kom var hans eget beslut , inte Timrås för att lyckas gå upp i SHL .
Hassan: Nä jag kan nog hålla med dig lite. Möjligen skapade inledningen och främst Dahlénkedjans magnifika utdelning lite höjda förväntningar.
Fast lite är det ju som Kulltorp skriver också, att när Nubben pratar om topp 5-lag i n n a n Dahlén anslöt så borde rimligen den målsättningen höjas nån/några placeringar efter.
Dock innebär det såklart ff inte per automatik en garanterad topp 2-placering. Mer att vi möjligen kan vara med och tävla om det. Men sett till laget är vi en bit ifrån både Modo och Löven så det vore en överprestation som det ser ut nu, att sluta 1:a el 2:a.
Men det är väl därför man känner frustration över att det inte ageras när man tycker att resurserna borde finnas. Om inte nåt mörkas....
Olli Nomadinen : Det var jag som skrev det där om 12 av 17 segrar, det var inte för att raljera (alltså skämta med någon på ett lätt ironiskt sätt) utan det var helt seriöst. Jag tycker 12 av 17 segrar är bra och jag tycker att laget fått oförtjänt mycket skit härinne, speciellt innan svackan.
Jag håller dock med om att spelet från framförallt matchen mot Kristianstad och framåt varit allt annat än bra (bortsett från period 1 mot Tingsryd).
Jag kanske har lägre förväntningar på laget än andra här inne och då är det kanske inte så konstigt om vi har olika syn på vad som är bra eller dåligt. Jag hade oss inte som topp 2 efter försäsongen, trodde mer på nästa segment, alltså placering 3-6. Utifrån det spelarmaterial vi har jämfört med det spelarmaterial de andra lagen kring oss har.
Ni andra kanske såg något exceptionellt i vårt spelarmaterial innan säsongen som jag inte såg och därför är besvikna på tabellplaceringen. Jag tror fortfarande att en plats 3-6 är vad vi får ut av detta spelarmaterial, men precis som du säger, jag blir gärna positivt motbevisad.
Knylan: Om han håller sig hel så hade han väl färgat vårat lag? Jag skrev ju dessutom om han håller sig hel kan han va ett fint tillskott. För Karlskogas del så är det väl win win. Antagligen inte så dyr och ingen chansning på så sätt. Lite som situationen med Laxen och oss förra säsongen. Eller Lauritzen för ett annat exempel.
Sputnik: Jo jag är ironisk. En smula iaf. Men här raljeras det över att man är orolig när vi ändå ligger hyggligt till och har vunnit 12 av 17 matcher. Jaja, jag blir som sagt gärna motbevisad, helst omgående efter uppehållet. För i min värld har en ansenlig andel av våra segrar tillkommit efter mer el mindre stölder av oss. Vi har spelmässigt inte förtjänat dessa. Men sånt brukar komma ifatt och jämna ut sig och jag är rädd att det är där vi är nu efter den poängmässigt fina starten
Olli Nomadinen : Haha jag är för trög för att hänga med. Hoppas du är ironisk för spelet vi visat upp skrämmer ju ingen. Sen är det just ett rykte och vi vet ju inte ens om det stämmer. Nubben kan ju likaväl sitta lika lamslagen som innan för det.. 😋
Knylan: Mikael Johansson skall börja spela match med Bik Karlskoga nu. Håller han får de också ett fint tillskott. Nubben får nog se till att leverera mer än Domustrappsrykten om vi skall hänga med i täten. 😉
Knylan: Härligt med lite positivism! Jag behöver det, mina domedagsprofetior grundar sig inte på några fakta utan är bara känslor baserade på det jag ser på isen och tar del av i media. Jag blir så in i helvete mer än gärna motbevisad
Olli Nomadinen : Ja, visst fan kan det finnas frågor, det blir intressant att se vad polisanmälan utmynnar i. Någon svågerpolitik i laguttagningarna vet jag väl visserligen inte om jag kan hålla med om. Varför då? Tror någon på riktigt att en sån som Lander skulle få en fördel av den anledningen att han är Antes son?
Jag är utomstående också och kan onekligen önska att vi kan ta lite steg nu framöver, först och främst behöver vi lyckas bra med rekryteringen på Jörgens gamla position. Jag förstår överhuvudtaget inte vad du menar med att man inte drar ”åt samma håll”? Som Oskarshamn gör just nu där Håkan Åhlund är skogstokig över deras ’mannen från gatan’-lösning på sportchefsposten? För mig är det sinnebilden av en klubb där det skakar lite, det är inte en klubb som fått en resultatmässig dipp under de senaste 5-6 matcherna.
Knylan: Hehe.... jag kan erkänna att jag kände starka tvivel när vi låg under med 3-1 i matcher mot Karlskrona..... då blev man motbevisad. Efter 17 matcher och 12 segrar så väntar jag ett tag med att kasta några yxor i sjöar.
Olli Nomadinen : Läser på twitter här på sidan vad en del lag växlar upp , skall vi vara med på denna karusell eller inte och vad blir det för bakslag om det inte går bra , för det har vi sett på nära håll ,en plump i protokollet blev det Ett lag går troligtvis upp men vad händer dom andra typ Timrå , MoDo.. har vi råd att leka "kanske gå till SHL" Timrå har lekt klart på ett bra tag i mina ögon , för först måste hela föreningen var hel .
Sputnik: Speciellt korkat blir det när Englund inbillar sig att han vet vad Fagervall tänker, när jag hörde Fagervall döma ut tacklingen i tv. (Han blev intervjuad i periodpausen och fick då se tacklingen på en monitor).
Sedan kanske Fagervall tycker att Deilert ska fullfölja, men ingen med någorlunda vett och sans kan väl tycka att han gör det på rätt sätt. Precis som du är inne på så hoppar Deilert och därmed blir kraften riktad uppåt, vilket är extra farligt. Han kunde ha fullföljt så mycket snyggare.
Olli Nomadinen : fast målas inte lite väl svart bild upp nu. Om vi mådde så dåligt som klubb och bygger allt på inkompetens och svågerpolitik kan någon då förklara varför Lööke kommer, Westerlund förlänger etc?
Rytter: Skapligt förbryllad när jag läser detta, Englund kan inte tittat särskilt noga på denna tackling. Båda skridskorna typ 20 cm ovanför isen och karln tycker detta är en härlig tackling?
gizzo: Problen och problem då kulle du vet vad vi har med allt , ni har pyttesmå problem . Vi världs stora som ingen kan lös, inte en vi på hockeysnack !
OlliJanne: damp weigel klarar jag mig gärna utan, Inte svårt att komma under skinnet på han. Men dock är jag benägen att hålla med om att Timrå sannerligen är handlingsförlamade. Det är lite ironiskt att alla andra lag lyckas alltid hitta nyförvärv, men inte Timrå för det finns inga ”frälsare” där ute.
{8839}: Nej de har väl inga stjärnor i de där lagen? Men jag kan tänka mig att Weigel i samma form som förra säsongen skulle vara en förbättring jämfört med TW. Men det är en oväsentlig diskussion nu när Nässén snart gör premiär!!!
Eftersom inget händer med truppen eller på ledarsidan under uppehållet, torde föreningen inte vara speciellt intresserade av att jaga Björklöven och MoDo i tabellen. Men då kan man sänka ambitionerna utåt också tycker jag. Top 8 borde vara rimligt. Men då sjunker nog pubiiksnittet som en sten...
Läs hela beslutet så sker du hur mycket mer han skämmer ut sig. Till sitt försvar och snyfthistoria drar han upp allt från tidigare avstängning denna säsong, dåliga reprisbilder i HA samt bakar in att han själv minsann åkt på hjärnskakning tidigare.
Rätt patetisk läsning och ifall han nu är ute på twitter och kommenterar förstärker det bara bilden av att han är en idiot.
Knylan: Lägger man ihop saker och ting så kan man inte annat än bli en smula konspiratorisk. Föreningens ofattbara handlingsförlamning under SHL-året som verkar sitta i ff, svågerpolitiken i laguttagningarna och pågående polisutredning kring ekonomiska oegentligheter. Är övertygad om att det sistnämnda döljer betydligt mer än vad som hittills antytts.
Nä för en utomstående framstår Timrå IK inte på långa vägar som en förening som mår bra och har en tydlig målsättning där alla drar åt samma håll
Jaha, Luleå vidare. Man får väl ändå hålla på norrlandslagen när ens eget lag är ute. Men en sak skaver rejält med just Luleå Hockey. Det är Sveriges enda statligt sponsrade SHL-lag. CSKA Luleå alltså. Huvudsponsorer är två statliga ... | Läs mer
Exakt och lägg till en VD som har koll på dessa företag också!!
Börjar det inte bli dags att vi Lövare skakar igång våran egen bok, diskutera och bemöta varandra ska vi naturligtvis fortsätta med.. Men nu börjar vi bli så många som skriver och är Lövenfans så skulle va skoj att få igång en egen bok.. Eller??