RocknRolf2: Det är just det här jag inte förstår. Uno Gordon skriver att det infunnits en mättnad hos Nubben. Mättnad för mig är när man känner sig klar med sitt jobb och vill byta karriär eller bransch. Då plötsligt väljer Nubben att ta ett liknande jobb (med en större plånbok för all del). Om det stillar hans mättnad - okej. Men jag tror inte det. För mig låter det som att Nubben hamnat på kant med övriga styrelsen och bestämmer sig för att dra. Jag tycker också (även om det är lite väl mycket konspiration bakom det) att Nubbens blickar mot Timrå bevisar att det finns en viss revanschlusta hos honom.
Med den plånbok han förfogar över skulle han lätt kunna hitta likvärdiga spelare som han nu plockat från Timrå.
När det gäller Nubbens känsla att hitta rätt spelarmaterial tycker jag att det är en aning överdrivet. Nubben är en skicklig sportchef, men det finns fler sportchefer som också kan nosa rätt på guldkornen. Jag grät inte floder då han försvann.
Däremot är det utomordentligt viktigt att Nubben och Timrå IK skött sina kort rätt. Det man lovat varandra, det skall man också efterleva. Och sannolikt är det så att någon ljuger. Timrå IK eller Kent Norberg.
250kg kärlek: Vad folk glömmer fort. Norberg förhandlade om en förlängning med Hahl i Timrå men inget blev klart. Sen gick han till Frölunda mitt i säsongen och skrev alltså avtal med samma spelare för en annan klubbs räkning några månader senare. Hahl må älska Albert & Herbert och Gais och allt vad som lockar i den där regniga stan, han kanske skulle ha hamnat där i alla fall. Men frågan är hur fan man som Arslet kan sitta och förhandla med samma spelare för två klubbars räkning inför samma säsong? Om inte det är skandal så får man allt kalla sig Uno Gordon för att få ihop det.
Vissa lallare pratar om att "så går det till i affärslivet". Skitsnack det också. Har du en ledande position i finansvärlden får du sitta i karantän en eller flera månader om du går till en konkurrent. Dessutom, går du nånstans, konkurrent eller inte, och snor med dig bra medarbetare till din nya arbetsplats blir folk ofta förbannade även utanför hockeyns värld. En gammal regel och fint karriärtips oavsett vad man håller på med är att man inte ska pissa på sin gamla arbetsgivare, man vet aldrig när det kommer igen.
Gillar Anonymous länk till Hahlartikeln på frölundawebben, tryggt att läsa att Timrå IK sagt upp bekantskapen med Arslet. Uppenbarligen ser klubben likadant på situationen som jag. De har koll alltså.
Sen, att den där typen ryckt i Pääjärvi förvånar mig inte (att Norberg själv nekade i intervjuer trodde jag inte på), det är i sig inget att säga om rent etiskt så här en säsong senare. Men det är bara löjligt, snacka om att försöka göra det enkelt för sig. Han har egna tonåringar i klubben han kan fundera på.
JimmyH: Lönen har haft noll betydelse i det här fallet. Han har aldrig begärt någon löneökning överhuvudtaget för han var nöjd med det han hade. Och tankarna fanns inte heller på att flytta igen. Varför tror du han övergav Härnösand t ex och köpte hus på Alnö? Dock hade det börjat smyga sig in en mättnad hos Nubben och funderingarna fanns på att gå vidare inom det civila och bo kvar i Sundsvall. Men då ringde Frölunda, Nubben lade korten på bordet att han hade fått en förfrågan och att han var smickrad och intresserad. Men då processen med lagbygget redan hade påbörjats vid denna tidpunkt så ville inte TJ att kontraktet skulle rivas omedelbart utan att Nubben skulle slutföra det han hade påbörjat och så slöt man en muntlig överenskommelse om detta och att inget skulle läckas ut i media. Nubben har dessutom bott i Norrland i hela sitt liv och när han frågade sin familj vad de ville göra så tyckte de att det skulle vara roligt att testa på någonting och ta chansen när den dök upp som ett brev på posten. Och när han fick klartecken ifrån sin familj att det var grönt ljus så bestämde han sig för att tacka ja.
Vad beträffar Hahl, Lehtonen och MPS så skall jag förtydliga mig ännu en gång. Hahl vägrade att skriva nytt kontrakt med Timrå. Detta underättade Nubben TJ om och sade att för hans del är förhandlingarna avslutade. Jag ombesörjer att göra klart mina åtagande men Hahl får du ta hand om f.r.o.m. nu.
När sedan kontraktet hade löpt ut och Nubben tillträtt i Frölunda så kontaktade Hahls agent Frölunda och frågade om de var intresserade och Nubben svarade ja,
Samma sak med Lehtonen. Lellos agent ringde personligen Kent Norberg och erbjöd honom Lellos tjänster. Informationen han fick var att de hade tackat nej till en fortsättning i Timrå och eftersom Frölunda behövde en PP-back så föll de sig naturligt att förhandlingar inleddes.
Vad beträffar MPS så är det som så att innan JVM ägde rum så kontaktade Nubben Timrå och ville göra en bytesaffär med antingen Pyörälä eller MPS. Pyörälä fick han blankt nej på. Men däremot så diskuterade man länge och väl att byta bort MPS men Timrå ville då ha en icke namngiven Frölundaspelare i utbyte och Frölunda funderade men sa slutligen att man inte var villiga att släppa denna spelare. Därefter kovände också Timrå och ville inte heller byta bort MPS.
Därav rann det hela uti sanden. Sedan håller de fortfarande kontakten. Men eftersom nu MPS fått alltmer tongivande roll och mer speltid så respekterade Nubben detta beslut och önskade honom lycka till.
Det var alltså egentligen i första hand före JVM då MPS speltid var begränsad som Nubben var intresserad utav att plocka över honom. Däreffter har man bara hålliit en vänskaplig dialog. Det faller sig rätt naturligt tycker jag.
Det finns alltså inte någon uttalad ambition eller ens vilja från Nubbens sida att nedmontera Timrå. Han utgär ifrån vilka behov Frölunda har när han ser över deras hus.
Men det är ju betydligt svårare för Nubben att värva spelare ifrån LHC, HV71 och FBK då dessa är bittra rivaler och de allra flesta spelarna i slutändan väljer att stanna kvar i dessa klubbar. De faller sig då rätt givet att Nubben sneglar mot Norrland och Stockholm samt utomlands efter förstärkningar.
Konstigare än så är det inte.
JimmyH: Jag har ingen anledning att misstro dig. Men jag skulle nog vilja se detta i det/den media som det skrevs i.
Jag min bittra jä-el har verkligen sökt efter något som skulle tala mot Nubben och hans agerande, typ detta handslag som du nämner.
Det enda jag kommer ihåg är att Nubben försvarat Hahls övergång med att han stod utan kontrakt och att han därför kunde erbjuda Hahl ett. Han lovade, om jag minns rätt att låta bli de spelare som hade kontrakt.
Jag vill också poängtera detta att jag inte har något till övers för Nubben numer. Jag vill aldrig se honom i föreningen mer. Men när pöbeln gå måste det vara på riktig grund, annars blir det lite komiskt.
JimmyH:Är det så, att det fanns ett handslag så kan jag också tycka att det Nubben gjort är dåligt. Mycket dåligt t.o.m.
Nu har inte jag sett det handslaget, och inte fått berättat vad som igentligen hänt. Utan iproppad en massa rykten om än det ena än det andra så känner jag att jag inte riktigt kan ta ställning i frågan.
Jag har också varit förgrymmad på Nubben, tyckt att det han gjort är lågt. Men som sagt: med de fakta jag har i det här så finns det inget rätt eller fel.
Skulle det däremot framkomma att det t.ex. finns ett handslag på att det inte skulle värvas, då sätts allt i ett annat perspektiv.
superfalle: Men om Nubben hade en vision som han trodde, eller rent av förankrat i styrelsen, som sedan inte efterlevs varpå Nubben känner att han inte grejar att jobba kvar i föreningen, vad skulle han gjort då?
Gillat läget och lite lagom butter fortsatt trots att föreningens mål var långt ifrån Nubbens grundidé? Eller meddela föreningen att man står för långt ifrån varandra för att det ska sluta väl.
Jag vet inte om en sur, grinig och aningen bitter Nubben skulle ha varit så särskilt mycket bättre lösning än den som blev nu.
Nu spekulerar jag bara. Du verkar övertygad om vad som hänt och sitter säkert inne med mer kunskaper i det här.
JimmyH: Det vi vet (eller jag i alla fall) är att Nubben ville bryta sitt kontrakt i förtid, visst?
Timrå IK gick med på det, eller hur?
Vad som sedan legat bakom hela denna karusell kan jag bara spekulera om. Skulle det ligga någon osämja bakom händelsen åt ena eller andra hållet så var det en fair uppgörelse att Nubben fick lämna eller att Timrå blev "av" med honom.
Men sedan blir allt lite mer komplicerat. Visar det sig att Nubben mot sin vilja (att han inte fick igenom det han ville, inte kom överens med vissa valda delar i föreningen eller annat) väljer att lämna föreningen och föreningen går med på det. Då tycker jag att Nubben skulle visa sin tacksamhet på ett annorlunda sätt.
Skulle det dock visa sig att föreningen inte betett sig schysst mot Nubben så kan åtminstone jag tycka att Nubben kan ge tillbaka lite. Det här är jag säkert rätt ensam om att tycka. Men jag känner så.
Jag har hört många olika versioner om varför det blev som det blev. Dock inte av några tillförlitliga personer. Därför är det svårt att tycka att Nubben är ett arsle eller inte. Dock står jag för att det Nubben nu gör känns som ren och skär vedergällning för något gammalt groll.
mikenomad: Det får stå för dig i sådana fall. Men att kalla någon för Arslet efter 13år i en och samma klubb tycker jag är löjligt. Han har dessutom inte Timrå som moderklubb.
Vad i sig är det för fel att Nubben rycker i MPS när det var han som tig hit honom ifrån Malmö och som dessutom är god vän med farsan Svesse. Jag skulle ha gjort exakt likadant om jag vore i Nubbens sits. Mitt hjärta kommer alltid klappa för Timrå. Men skulle jag erbjudas en anställning i en konkurrerande klubb med ett förmånligt löneavtal och bra förutsättningar för att plocka ihop ett slagkraftigt lag så skulle inte jag vara sen att hoppa på tåget.
Vi vet också alla varför Nubben "stack". Drar man inte jämt med TJ finns det ingen framtid i föreningen oavsett om man har starka band knutna till laget och fansen.
Man kan inte kvarstå i ledningen om det gnisslas internt i de egna leden. Nubben preciserade vad han ville ha. Timrå IK sa nej tack. Frölunda ringde och biffen var klar. Det är sådant som kallas buisness.
Lehtonen bryr jag mig inte så mycket om. Han kysste aldrig klubbemblemet eller gullade med fansen för att vinna stilpoäng. Han var yrkesman som utförde sitt uppdrag. Och nu har han gått vidare. Då har jag svårare att smälta Riku Hahls sorti och Sanny Lindströms svek. Dessa människor är helt skrupelfria. Då det ena dagen kan flirta med fansen och älska hett för att morgonen efter bara vända dem ryggen och gå. Har man inget vettigt att tilägga som sin sista hälsning så bör man hålla käft.
Samma sak med Mats Ahdrian. Den människan borde gå en kurs i vett och etikett samt slipa sin intervjuteknik då han inte verkar tänka med huvudet där öronen sitter innan han uttalar sig i media. Det är floskelvarning lång väg på den karln. Min respekt vinner han aldrig tillbaks igen efter att ha urinerat ofentliga på en hel supportersfär och befolkningen i Sundsvall/Timrå.
mikenomad: Det där är bara skitsnack. Nubben värvar BRA spelare till sitt lag. Vilken annan nukter sportchef som helst också skulle göra. Vad exakt har han plockat ifrån oss förutom Lehtonen och Hahl? Dessa människor har väl också en egen fri vilja att säga NEJ TACK ifall de inte vill spela i Frölunda.
Jag kan inte klandra honom i det avseendet. Och Nubben värvar väl minst lika mycket ifrån andra lag!
Amen.
Intressant att läsa Pääjärvi prata klarspråk om hur Arslet var och ryckte. Han är så fantasilös, pinsamma Norberg.
"Nubben preciserade vad han ville ha. Timrå IK sa nej tack. Frölunda ringde och biffen var klar. Det är sådant som kallas buisness."
Vad tog det där vägen?
Nu skrev du en inledning på en roman om allt från familjen, huset och kärleken till Norrland istället..
Sedan har jag väldigt svårt att tro på att Riku via sin agent bad om att få komma till just Frölunda. Men om det var så skulle Nubben givetvis sagt nej om han hade någon som helst respekt för Timrå IK som förening eftersom han bara månader innan hade brytit det avtal han hade med klubben som gick ut 2011. Och en sportchef sitter ju i lite andra trådar än någon annan anställd i en klubb så nog hade han kunnat låtit bli Hahl för friden, moralen och etikens skull.
Det går liksom inte att komma ifrån. Hur än mycket du romantiserar..