Timrå IK - FBK 2009-01-31
Ska försöka mig på att vara lite konstruktiv, Backekramare eller inte. Idag vann vi med 6-0 men inte var det enbart för att vi hade en vinnarmålvakt i Backlund. Idag gjorde fem utespelare tillsammans sex mål, idag vann laget Timrå IK!
Det är väl det här som är grejen med Backlund, han kan vara bra och vara en vinnarmålvakt när även övriga laget är bra. Men det är ju liksom inte då det behövs som mest, herregud, idag hade han ju kunnat kosta på sig att kasta in två puckar...jag hade inte grinat ihjäl mig ändå. Jag vill ha en målvakt som står som en vägg och räddar ett lag som för dagen är uselt men iaf lyckas peta in ett mål eller två så vi vinner trots dåligt spel. Dessa målvaktskvalitéer har tyvärr Backlund ännu inte visat i tillräckligt stor utsträckning.
Det är ingen diss av backlund på nått sätt, allt jag menar är att nollan hade kunnat varit bättre om Backlund fått mer motstånd och därefter varit den direkt avgörande faktorn till nollan.
Men en nolla är alltid en nolla - ja, jag sa det igen.
Jag vet inte riktigt hur jag ska förklara det faktiskt.
Men jo när du lägger upp det så så håller jag med dig.
Jag har bara haft uppfattningen att det finns en annan sida av Jonte, vilket det uppenbarligen gör.
"Att klaga på Backlund är som att klaga på falukorv. Man vet vad man får och det fungerar."
Det är sånt man önskar att man kommit på att skriva själv.
Jag fick i alla fall intrycket att Jonte är lite mer "talk to the hand 'cause the face ain't listening" än vad backlund är.
Håller du fortfarande inte med mig?
andyo: det är ju bara:
"Det bästa hade varit om han fått jobba lite mer för nollan, men en nolla är alltid en nolla."
Finns det mindre nollor än noll?
Jag vill absolut inte framställa mig som något helgon.
Det går säkert att gräva fram saker jag har skrivit här som skulle få mig att skämmas.
Jag är som sagt av uppfattningen att personangrepp och övrig icke konstruktiv kritik, däremot så finns det tillfällen när jag inte klarar av att upprätthålla detta. När det helt enkelt brinner.
Men jag är heller inte sämre att jag snabbt och utan omsvep kan erkänna att jag har gjort eller sagt något dumt/fel.
Jag står för det jag skriver även om det kanske inte är alla gånger som jag i backspegeln är stolt över det.
Att han håller nollan ibland beror på stolpar, ribba och undantag som bekräftar regeln.
Dock måste jag säga att jag mycket hellre har Backlund än målvakter man inte alls vet var man har. Ibland släpper de in alla och ibland inget. Han har en jämn nivå. Faktiskt också hög nivå.
Det är ingen slump att Zaijkowski varit andremålis länge. Väldigt ojämn. Andra ojämna målisar är Wesslau, Henriksson och Modig.
Att klaga på Backlund är som att klaga på falukorv. Man vet vad man får och det fungerar.
Jag gillar Backlund.
Därför att jag som jag skrev alltid har haft uppfattningen av Jonte som en känslomänniska.
Gör man inte sitt jobb får man kritik det hör till.
Det jag är kritisk mot och som föranledde mig att använda ordet Backekramare är att det känns som att han av någon anledning inte får kritiseras för då finns det en fraktion här som blir oroligt griniga.
Däremot så kan det kastas skit dagarna i ända på exempelvis RJ utan att någon höjer på ögonbrynet.
Vad mina hockeykunskaper beträffar så känner jag inte att jag har någonting att bevisa för dig.
Att jag skrev i din gästbok var just det du tar upp..
Att du skriver en massa skit..
Arg på Spud?? Nänä..Den spillevinken är inte värd det..Han är bara tragisk..
Besviken blir jag alltid när världens bästa lag förlorar..Men jag skulle inte arg på dig eller spellevinken..
Love and peace babe..
Där ligger en stor skillnad på det jag vill ska skrivas på det här forumet och det som hade kunnat vara oskrivet.
Man kan få 50 ofarliga skott på sig under en match. Det var inte så värst många av dom 30 skotten FBK sköt som jag ansåg Backlund gjorde avgörande räddningar på direkt. Detta är dock inte att förväxla med en del av färjestads riktigt bra målchanser som inte blev mål av andra orsaker än backlund. Men han gjorde bra räddningar, helt klart.
Den kritik som inte har med hans insats på isen så väl som personangrepp är fel. Absolut.
Simmalugnt: Jag skrev att Jonte UTÅT såg ut att ha en personlighet av stål, inget annat.
andyo: var det runt 30 skott mot Backe, inget mål?
Var det cirka 30 Timråskott mot motståndarmål, sex inne...
"Det bästa hade varit om han fått jobba lite mer för nollan, men en nolla är alltid en nolla."
Pajasuttalande!
Allvarligt talat..Tycker inte du att det har gått för långt denna
anti Backlund historien??
De flesta känner att det inte har gått helt 100% för Backlund i alla lägen men denna "häxjagt" är löjlig...
Om du kallar de som tycker att detta för Backekramare säger lite mer om dina hockeykunskaper..
I rest my case..
Simmalugnt skrev:
"Men det känns som att de senaste dagarnas debatt har blivit någon slags brandfackla för alla Backekramare om hur mobbad deras idol är."
Absolut inte. Däremot handlar det att stå upp för dem som blir orättvist behandlad, som i Backes fall. Jag respekterar att Backe inte får förlängt p.g.a. att han inte håller den klass föreningen ställt. Jag köper att andra omständigheter råder. Men jag kommer alltid att stå upp och ta avstånd från allt sånt skit (som mikenomad ger exempel på) om det så ska bli det sista jag gör i mitt liv.
Backe har aldrig varit min idol, men allt skit som författats om honom den senaste tiden kommer jag, med näbbar och klor, att förkasta.
Om du menar "på senare tid" i stil med de senaste 20 matcherna så har han spelat bättre än de första 20 matcherna enligt mig också. Men de sista 5-10 matcherna har det många stunder inte sett bra ut alls tycker jag. Och återigen, alla dessa tavlor och osäkra ageranden.. Men likt förbannat ligger han över 90% i räddningar och då är det inte bara att kritisera en målvakt hur som helst.
Jag ser bara matcher i ES och enstaka i NHL och det gör väl mig till en ännu mindre amatör-proffs-tyckare, men jag har i alla fall tyckt Backlund varit en bra målvakt fram till den här säsongen. Sen var det något som hände. Förmodligen är det mest kombinationen att Backlund varit sämre iår än han varit tidigare år och att han därför stannat i utvecklingen istället för att ta ett rejält steg framåt. Sen blir tavlorna som en stark krydda uppe på alltihopa.
Jag tycker du överdriver en smula i det här med att man ska visa hänsyn pga att vissa personer faktiskt läser vad som skrivs här inne. Det gäller ju i princip alltid och överallt. Bara för att Timrås spelare läser här inne är i alla fall jag inte rädd för att skriva det jag tycker.
Det är ingen förskoleklass som läser vad deras egna föräldrar tycker om dem. Det är välbetalda ishockeyspelare som läser vad enstaka, oftast anonyma personer för dem själva som är supportrar till det lag de spelar för, som skriver här inne.
Det går att hitta mindre genomtänkta exempel absolut.
Det är alltid några som faller ur ramen.
Men det känns som att de senaste dagarnas debatt har blivit någon slags brandfackla för alla Backekramare om hur mobbad deras idol är.
Hatkampanj?
Häxjakt?
Jag känner inte igen mig i den beskrivningen, Jag tycker att debatten har bestått av till största del berättigad kritik.
mikenomad: Tack! Sådant du klippt ut och kopierat är så in i helvete lågt att man blir mörkrädd.
Och precis som du säger är detta bara en del av den kritik Backe fått utstå. Det finns mer, och mycket värre.
Jösses!
Men lilla gubben..Är du ledsen i ögat idag igen??
6 - 1 i arslet svider va?? Eller är det banjon som har gått sönder??
gjord av stål?
Det skulle jag inte säga.
Jag tror att både Jonte och Backe är känslomänniskor.
eller Humörspelare som vissa väljer att kalla det.
Jontes NHL-karriär är väl ett tydligt exempel på detta.
Cartman 2009-01-29 21:45 | | Permalänk
Kommentera | Prenumerera | Anmäl"
"Skicka den där jävla målvakts jäveln åt helvete redan i dag och låt finnen stå resten av säs........
Springsteen @ New Jersey 2009-01-29 21:22 | | Permalänk
Kommentera | Prenumerera | Anmäl"
"Tack Johan Backlund för dessa 0 poäng denna match, du kan fara åt helvete !!!!!
Snoop @ Timrå 2009-01-29 21:10 | | Permalänk
Kommentera | Prenumerera | Anmäl"
Måste varit j-kligt kul att stå i mål på hemmaplan inför sina "fans" idag....
Konstruktiv kritik är helt ok. Ovanstående kan dock knappast räknas till detta och är tyvärr bara ett axplock av vad Backe fått utstå på den här sidan.
Men om nu de flesta önskade att Backe skulle krita på ett nytt kontrakt (lär väl ingen vilja verkar det som) så kan vi garanterat glömma det nu efter den här otroooooligt nödvändiga häxjakten.
Men man måste gå vidare fort när det gäller sånt här, och det har jag funderat länge på om Backlund har problem med eller inte. Det kanske är det som varit det stora problemet, men vad vet jag. Hur man än vrider och vänder på saker så var hans nolla ikväll nästan det bästa som kunde hända. Det bästa hade varit om han fått jobba lite mer för nollan, men en nolla är alltid en nolla.
andyo: Jag har inte för avsikt att berätta vilka som borde skämmas eller inte. Jag är övertygad om att dessa personer känner det själv och ställer sig i skamvrån självmant. Jag vet inte ens själv vilka, bara att det finns dem som har uttryckt sig olämpligt.
Jag har också varit väldigt kritisk till Backlunds insatser, främst under säsongsinledningen. Det var riktigt dåligt många gånger och jag var riktigt rädd inför fortsättningen. På senare tid har dock Johan lyft sig (där är vi inte överens, antagligen för att vi ser på hockey på olika sätt). Jag vill inte på något sätt utmåla mig som någon proffstyckare, men jag ser en hel del matcher både i NHL, ES, Ryska ligan och Alperna. Och det vill jag säga: det är få målvakter som lever upp till det allmäna epitetet hos Timrås fans på hur en målvakt ska agera. Mura igen målburen hade kanske funkat om det funnits i praktiken. Backlund ÄR en bra målvakt!
Jag har aldrig haft för avsikt att locka fram dåligt samvete hos någon utan meningen har varit att skapa förståelse för att det som skrivs här kommer väldigt många människor till del. Man må tycka vad man vill, man får kritisera hur mycket man vill, det är en del av demokratin. Men man måste ha konstruktiva svar på sitt neggo när man ställs till svar, annars faller allt pladask.
Ditt sista stycke tycker jag Backlund lever upp till idag. Han spikar igen och visar absolut inga känslor alls efter slutsignalen. Ett bevis så gott som något.
Jag håller med dig i det du skriver.
Samtidigt kan jag tyckas att det daltas en jävla massa med Backe.
Det var inte lika synd om Jonte när han hade det tungt.
Om nu spelarna läser det vi supporters skriver :
Helgjuten insats idag ! Backe, i torsdags släppte du in ett par onödiga, men i dag var du omutlig. Utespelarna, i dag var ni ett lag som gjorde oss fans stolta, keep up the good job !
Fortsättningsvis kommer vi säkert att gnälla på er ibland, men vi kommer alltid att stå balom er !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Däremot tycker jag att Backlund inte har varit tillräckligt bra under en väldigt lång tid nu, och att han gör mycket fler tavlor än vad en målvakt bör göra. Jag har sagt att han ser ut att vara jävligt osäker, nervös och stressad när han släppt in mål och i övrigt ser ostabil ut långa stunder.
Det här MÅSTE jag få tycka, säga och skriva här om jag vill utan att få skulden för att Johan Backlund, om han nu läst det jag skrivit, tar åt sig och gräver ner huvudet i sanden och tycker synd om sig själv. Han är förste målvakt i ett elitserielag, och har varit det under några år nu, då måste man ha lite psyke också.
Däremot håller jag med om att det inte kan vara kul för honom att läsa rena påhopp och dylikt mot honom här inne. Men man får fan inte gräva ner sig i det heller, det är bara gå ut och köra å visa alla vad man går för - varför man står mellan stolparna i ett elitserielag.
Ville bara få det sagt.
Ett mycket bra inlägg angående Backlund..
Bara att hoppas att folk sansar sig i framtiden..
Vilken jävla match!!! Alla gör en supergedigen insats och som en Backe-kritiker djup imponerad över hans insats ikväll, oerhört starkt att göra en sån match ikväll, idag var han så bra som man vill att han ska vara och vet att han kan vara, där fick man en käksmäll ordentligt.
Anyway friends, underbar match av Timrå ikväll man bara njöt sista 15 min, hur länge sen var det????
Nu ska jag och PEAP empty the kags not tanks!!!!!!
Yellowcard: Jag har inte personligen pratat med Backlund men en god vän till honom sa att han var rejält nedstämd efter förlusten mot Modo. Han tog på sig två av målen som han själv ansåg att han hade kunnat tagit. Han förlorade matchen med sina misstag, så sa han själv.
Det som han tog mest illa vid sig efter förlustmatchen var alla grova påhopp som han fick utstå. Han tycker själv att spelet stämt bättre och bättre och när han gjorde en - i hans ögon plattmatch - så var tvivlarna snabb att ge svar på tal.
Sånt tär enormt på psyket. Även om jag också tycker, som så många andra att sådant får man ta om man är en elitspelare, så finns det gränser. Att jämföra Backlunds insats med att han gjort detta eftersom han är klar för Modo, är lågt, rent pinsamt. Jävla dagisfasoner!
Oerhört starkt av Backlund att kliva in i denna match och dominera (håller man nollan så är man dominant). Oerhört starkt av honom att låtsas orberörd då han i själva verket hade fått revansch på alla tvivlare.