1150x200-brynasbanner.jpg

Brynäs IF

SHL · 446693 inlägg · 7967 ämnen

« · 2063587 · »

Sidan uppdateras nu automatiskt med de nya inlägg som skrivs.


Sv: A proposito de nada
Dallemas: årets trupp är 4 x b.
Tränare: bätrre
Målvakter: billigare
Backar: bredare
Forwards: blekt (alt bräckligt)

Sv: A proposito de nada
Hur man än vrider å vänder på laget vi har i dagsläget tycker inte jag de ser ett dugg vassare ut än förra säsongen, jag anser att 2 Vassa forward till måste in å helst en av dem en riktig sniper typ en Palushaj eller Clark.

Sv: A proposito de nada
xxx BIF xxx: Ja, när det gäller Dackell har du silkesvantarna framme. Det ironiska med att du försvarar hans värvningar och samtidigt sågar sönder Campese är att ett av de största felbesluten som Campese har varit involverad i var när klubben beslutade att Dackell skulle bli tillfällig sportchef. De som bygger den nuvarande truppen, personer som du också brukar kritisera, har ett svårt jobb nu på grund av Dackells många felbeslut. Det är på grund av dåliga spelarkontrakt, nästan alla utfärdade av Dackell, som det är omöjligt att spetsa till den nuvarande truppen så som vi alla önskar. Många andra delar av klubben, där Campese för övrigt är involverad med ett bra jobb, har skapat en okej lönebudget för A-laget, men ett topplag blir man aldrig så länge man betalar Sigalet och andra ganska medelmåttiga spelare som någonting de inte är. Men Dackell är en legend och oerhört trevlig person så jag kan ändå tycka det är kul att har sina försvarare, även om det i sak är lite galet sett till all fakta.

Sv: A proposito de nada
Peja:
Nä ingen kunde veta.

”du menar att andra som gjort uppenbara misstag inte bör kritiseras”.
Va? Känns jag som någon med silkesvantar över uppenbara felageranden?

Hur vet du att kinnvall inte tappat bifhjärtat och känt sig sviken och kräver mer för att gå till Bif än annat lag? Kunde han ens bli på tapetern? Larsson gick till Örebro fast sundlöv uttryckt önskan efter honom och viljan att bjuda högst. Vad beror det på att Örebro vann?

Men ju mer man bygger ett lag på chans, ju större risk att det inte går vägen, varför diskussion med värva etablerad spets realiseras.

Har man värvat fel och satt mål så bör man ha både medlen och insikten att agera agilt för att nå dem. Och det borde ingå i satta mål att ha den kontrollen.
Chansar man initialt och misslyckas sir det dyrt att rätta till det. Ingen konstig hemlighet,

Och i Campese fall har han inte agerat agilt för 5 öre, utan tvärt om.

Det är skillnaden med en felvärvning och leda genom att sätta realistiska mål. Campese ÄR ett bottennapp och det fanns inte minsta motstridighet i mina argument på den punkten.

Sv: A proposito de nada
Skrubben: Ja, så är det ju, Blomqvist klart bättre än Alcén. Tror alla som har träffat Alcén tycker han är supertrevlig och alla som ser matcherna ser ju att han ger 100%, men detta är elitnivå och där ska man i slutändan bedömas utifrån sin sportsliga prestation. Den är inte tillräckligt bra. Dackells "Alcén-kontrakt" kommer man att minnas i många år, den saken är klar.

Det som var lite märkligt när Dacke var temp var att han var så oerhört angelägen om att skriva långa kontrakt, är det ens rimligt att en temp har den friheten? Å andra sidan var säkert organisationen med på det racet, mycket snack om 3-årsplanen så 3-årskontrakt kanske kändes rimligt att dela ut till höger och vänster. Brynäs trodde att man genom långa kontrakt la grunden till Dackes efterträdare men i själva verket blev det precis tvärtom. Men med allt det sagt måste man trots allt ge honom beröm för att han hämtade hem Rödin, Scott och Ersson. Allt Dacke gjorde var inte dåligt.

Sv: A proposito de nada
xxx BIF xxx: "Vem vore bäst för Bif kunde ingen säga i höstas."

Kinnvall har varit mycket bättre än Sigalet den här säsongen och belönas därför med NHL-kontrakt. Olika spelartyper, men han har ändå varit objektivt bättre, precis som Sigalet har varit objektivt bättre än Lindelöf. Sigalet har varit en stor besvikelse och om hans kontrakt hade gått ut finns det inte en chans i världen att Brynäs hade matchat hans nuvarande kontrakt.

Vi var många som trodde Kinnvall hade varit en bättre värvning än Sigalet, dessvärre ingick inte ansvariga i Brynäs i den skaran. Om Brynäs nuvarande stab hade gett sina input, med exempelvis avancerad statistik, hade Brynäs aldrig gett ett fett kontrakt till Sigalet. Den avancerade statistiken visade nämligen att han inte var värd de pengarna. Som tur är har Brynäs med Campese i spetsen insett att den sportsliga kompetensen måste höjas.

Att man inte kunde veta hur det skulle gå är ett ganska lamt argument när sportchefsjobbet och värvandet där går ut på att göra bra bedömningar kring just det. Det var uppenbarligen många andra SHL-klubbar som visste att ett fett tvåårskontrakt med Sigalet inte var någon god idé. Brynäs saknade den kompetensen just då.

Sen blir din kritik mot Campese lite lustig om du menar att andra som gjort uppenbara misstag inte bör kritiseras eftersom "ingen kunde veta". Man kan argumentera för att varje beslut en person tar som påverkar framtiden kan försvaras med det argumentet, eftersom ingen har en spåkula. Jag menar dock att en del av kompetensen kring att exempelvis bygga en organisation eller lag består av att kunna göra bra bedömningar kring hur saker och ting kommer att utveckla sig.

Rent teoretisk kan ingen veta om du eller jag hade gjort succé i Brynäs förstakedja, för det har ju inte hänt, men jag skulle säga att det är en väldigt kvalificerad gissning att varken du eller jag hade varit tillräckligt bra för Brynäs. Men det blir väldigt teoretiska resonemang som inte har någonting med verkligheten att göra. Precis som Sigalet - inte i någon verklighet - var en bättre värvning än Kinnvall.

Sv: A proposito de nada
Peja:
” Oavsett liknelser är det viktigt att få så mycket som möjligt för pengarna.”

Vilken insikt! Bra där!

”Det går inte att bedöma spelares prestationer oberoende av hur mycket de kostar,”

Som enskild individ nej, eller som lag njo..

”Brynäs har en helt okej löenbudget och bredden i Bulans trupp 2017 skvallrar om att det går att få till en bra trupp om man gör rätt rekryteringar, för ingentnig talar för att budgeten är mindre nu.”

Vilken insikt med att rekryteringarna borde vara rätt. Bra där!

”Jo, Kinnvall hade varit både bättre och billigare än Sigalet. Han hade lyft laget på ett annat sätt och dessutom balanserat upp backuppsättningen vad gäller spelskicklighet. Det är ju märkligt om det finns personer som fortfarande tvivlar på att Brynäs borde ha prioriterat Kinnvall för 1 år sedan, istället för t.ex Sigalet.”

Vem säger att inte värva kinnvall vore ett bra val att signa?

Sen bättre? Poängmässigt helt garanterat, men tittar man på istid så är det olika förutsettningar i två olika lag. Inget säger att Kinnvall fått lika utdelning i BIFs backuppsättning.
Det är spekulationer från din sida då ingen vet.
Kinnvall skulle inte stå upp fysiskt som Sigalet men troligen göra mer poäng.
Vem vore bäst för Bif kunde ingen säga i höstas.
Söderström hade vi som gundersson ”potential”, men ingen Berra. Söderström hade kunnat lossna poängmässigt som kinnvall.
Precis som du väger in ekonomi, måste du väga in lag och kedjekamrater.
Det fanns ingen sanning i höstas.
Där var troligen Sigalet mer behövd än kinnvall (om man nu måste välja bort en, för i ett kvartsfinal som ska byggas upp till ett finallag behövdes och behövs ff båda två).

Sv: A proposito de nada
Skrubben: Ja, det är bedrövligt att kompetent och insatt yrkesfolk sätter föreningen i den sitsen.

Sv: A proposito de nada
Peja: Ja hade man fått välja hade man hellre velat att Alcéns kontrakt gick ut istället för Blomqvists. Blomqvist är en mycket bättre hockeyspelare. Tittar man på lagbygget nu är han bättre än 5-6 forwards vi har under kontrakt.

Sv: A proposito de nada
majk: Tror alla kunde se att Alcén inte höll SHL-klass förra säsongen. Hela kedjan med Blomqvist, Rohdin och Alcén var totalt misslyckad. Den bästa spelaren där var Blomqvist. Om inte SHL hade blivit en så utpräglad skridskoliga kanske Alcén hade kunnat hänga med, men ligan har ju utvecklats på ett sätt som gör det svårt för forwards som är dåliga på skridskorna, om man inte har andra exceptionella egenskaper, men det har inte Alcén. Brynäs har flera juniorer som bör gå före honom.

Sv: A proposito de nada
xxx BIF xxx: Oavsett liknelser är det viktigt att få så mycket som möjligt för pengarna. Det går inte att bedöma spelares prestationer oberoende av hur mycket de kostar, såvida alla inte kostar lika mycket och/eller man har obegränsade resurser. Brynäs har en helt okej löenbudget och bredden i Bulans trupp 2017 skvallrar om att det går att få till en bra trupp om man gör rätt rekryteringar, för ingentnig talar för att budgeten är mindre nu.

Skrubben: Jo, Kinnvall hade varit både bättre och billigare än Sigalet. Han hade lyft laget på ett annat sätt och dessutom balanserat upp backuppsättningen vad gäller spelskicklighet. Det är ju märkligt om det finns personer som fortfarande tvivlar på att Brynäs borde ha prioriterat Kinnvall för 1 år sedan, istället för t.ex Sigalet. Synd att man inte kan omförhandla Sigalets och Anderséns kontrakt som man kunde med Danielssons. Sigalets marknadsvärde har nog sjunkit ganska mycket bara det senaste året. Tror Brynäs hade mycket större förhoppningar på honom, på försäsongen och SHL-inledningen var det tydligt att han hade en PP-roll, men den spelade han bort sig själv ifrån.

Sv: A proposito de nada
Skrubben:
” Köper inte ditt resonemang. Liknelsen skulle ungefär vara såhär: Jag går till mataffären med en begränsad budget, säg 1000 kr. Det första jag gör är att gå fram till köttcharken och köpa den dyraste oxfilén i butiken (Sigalet). Där har jag bränt av 500 spänn direkt. Pga den prioriteringen måste jag nu köpa en jävla massa budgetvaror för att ha råd med allt annat jag tänkt köpa. ”

Köper inte ditt resonemang
Se det så här.
Du har fått en budget, som du och frugan ska bjuda på middag för, där det kommer 13 andra par.
Syftet är att bräcka varandra i denna grupp med en paradrätt.
Du ska handla för att få till en middag, en ”test”-middag där syftet är utveckla den, den måste bli iaf topp 8 bäst bland paren första svängen, topp 4 nästa och minst 2 sista, så du köper redan nu ingredienser. Vissa som är grunden ska räcka alla 3 tillfällen, vissa bara för första eller andra då osäker vad de tillför är oklar - kan behöva bytas med tiden, vissa saker finns redan hemma med längre och kortare datum.
1. Innan du går och shopar tittar du väll för fan i plånboken om du har råd att köpa det som behövs för att nå planen. Att gå att shoppa annars vore ren idioti och bortkastade pengar då helheten inte alls kan komma att smaka tillräckligt bra.
2. Har ni råd så pillar du iväg och köper din oxfilé, men har ni inte råd att hålla middagen som tänkt bör ni självklart sänka nivån på ingredienser så att alla rätter som serveras håller den nivå man vill förmedla och nå.
3. Är ni så jävla dumma att ni har för liten budget för en hel måltid som når måttet på satta mål, kör på ändå och hoppas att ni kan få snabbmackaronerna att smaka bättre hos er än hos andra och avser serverar det till oxfilén, så är det fan inte oxfilén som är malplacerad i rätten och planeringen.

Sedan 4.
Hur bra paradrätt får ni till tror du om ni köper fläskfilé första måltiden, lammstek andra och oxfilé 3dje?

Sv: A proposito de nada
xxx BIF xxx: Köper inte ditt resonemang. Liknelsen skulle ungefär vara såhär: Jag går till mataffären med en begränsad budget, säg 1000 kr. Det första jag gör är att gå fram till köttcharken och köpa den dyraste oxfilén i butiken (Sigalet). Där har jag bränt av 500 spänn direkt. Pga den prioriteringen måste jag nu köpa en jävla massa budgetvaror för att ha råd med allt annat jag tänkt köpa.

Lite så var det Dackell gjorde förra sillyn. Klart som tusan att Sigalet förstärkte laget. Inte så att vi skulle vilja bli av med honom utan att hitta en ersättare. Men prioriteringen var fel från första början. Det är såklart jättelätt nu i efterhand att påstå att man skulle gått all-in på Kinnvall, men jag (och många andra) sa redan när Timrå åkte ur att han vore den perfekta ersättaren för Gunderson.

Sv: A proposito de nada
Skrubben:
” Tittar man på alla andra lag som tagit sig från bottenplaceringar till att bli stabila topplag så tar det minst två säsonger.”

Jo, så är det, ingen mig vetligen har skrikit ”nu satsar föreningen på guld” och tagit det första året.
Men då har man iaf sett ett värvningsförsök från klubben, dels på ledare men framför allt på trupp.
Ingen har gått ut och sagt att spelare har potentialen att bli bättre och genom det ska vi bli herre på täppan.

Göra som Brynäs och sätt mål, både sportsligt och ekonomiskt, och misslyckas på både och som Sundlöf sedan uttrycka att man har en för tunn plånbok att värva det Bif behöver redan från start. Boqvist ersättare tex. Det är patetiskt!
Så då står sundlöv och säger att Bif inte har råd med värvningar och Campese att det finns pengar,

Många har sett och accepterat att Dackell inte var lyckad som sportdirektör, men att man som supporter inte ser och hör att Campese är betydligt mer fel på sin post än Dackell var på sin förstår jag inte.
Det är ju övertydligt!

Men menar du nu att vi åter igen ska sitta tysta och hoppas på dravel?
Bara låta lekstugan fortsätta?
Det är ingen som går på ett årsmöte och kräver avgångar utan att veta den har folk i ryggen.
Därför är det nu opinionen bör starta - för tittar vi historisk så finns inget rätt tillfälle att kräva förändring, utan hellre nu än senare.

Och åter, det är inte enskilda spelares eller ledares fel att det går som det går, år ut och år in, utan problemet är de som bygger och fördelar de ekonomiska förutsättningarna och bestämmer vem som är en lämplig Brynäsare och inte.

Sv: A proposito de nada
Lindström:
”Det jag menade är att man imponerades av hans Guld inte hans kvaliteter.”

Med tanke på hur dacke sett på värvningarna han gjort - Jeadon en ny clark, lindelöf en topp back, osv osv.. - så tycker jag inte Sigalet var den mest felvärvade.
Tvärt om tror jag vi hade varit, inte bara närmare striden med Oskarshamn och leksand, utan mitt i den striden, utan Sigalet.
Jag hävdar han var så viktig för fjolårets backuppsättning.
Han hade fan ingen att lita 100% på på andra kanten heller.
Dyr? mest troligt, ja.
För dyr? Kanske?
dum värvning? Med tanke på vad som kom in generellt på andra positioner i laget så nej det tycker jag inte.
Det är väll bara att jämföra med andra backar i laget. Ingen glänste, eller levererade i närheten motsvarade vad vi förlorade i gunde/Berra. Men utan Sigalet hade det varit betydligt sämre.


Sv: A proposito de nada
Charliejfz: Nej jag menar såklart när ni tog in Abbotts för snart tre år sedan.

Sv: A proposito de nada
Skrubben: Du menar när vi hade Anders Carlsson och Eldebrink... ja, kanske var det bra att Anders tog in lite spets spelartyper som Lerg, Aaltonen och Craig S... och blandade med andra spelare. Eldebrink var väl ok för att hålla oss kvar i SHL men när det gällde att klättra kändes det som att han inte hade tillräckligt höga krav på spelare som Abbotts har. Vi var ju i kval 2017 mot Bofors så den säsongen var inte så lyckosam. Sedan tror jag att bygga på lokala förmågor som varit i andra ligor är helt rätt vilket Masken påbörjade med Brithen men Abbotts har gjort det tydligare. Men tror att BIF kommer höja sig nästa säsong.

Sv: A proposito de nada
Peja: Synd att inte den naturliga följdfrågan ställdes, som handlar om var pengarna hamnar istället? Alternativet till Bertil kostar bara en bråkdel så mycket. Vad händer med resterande pengar som finns till förfogande i spelarbudgeten?

Sv: A proposito de nada
Sundlöv kommenterar backsidan. Verkar bli en utvecklingsbar tvåvägsback om Bertilsson tackar nej. Westerlund känns väl som en bra gissning.

Sv: A proposito de nada
Skrubben: Det är lite som med första åren med Czarnecki. En tränare som säkert kommer sätta en lägstanivå och en defensiv utan att ha tillgång till ett bra spelarmaterial. Under CZ hade Brynäs ekonomiska problem, nu är problemet snarare massa dyra kontrakt med ganska medelmåttiga spelare. Det är en slags sanering på olika sätt. Det som trots allt känns ganska bra är att Brynäs har en bra förstakedja, PP#1 och riktigt bra målvaktstalang. Det kommer vinna matcher åt laget om man får till defensiven.

Sv: A proposito de nada
Lindström: Ja och alla supportrar måste vara inställda på att nästa säsong kan bli riktigt, riktigt jobbig. Ingen tjänar på att föreningen återigen hamnar under stort tryck av supportrarna under hösten, med krav på sparkade tränare osv. Nu måste vi försöka ge spelare och ledare lite arbetsro, så vi slipper den där ängsligheten man sett att spelarna lidit av senaste säsongerna.

Även om jag tycker man gjort en del konstiga beslut under silly season, så tycker jag ändå i grunden att man börjat från rätt ände nu. Nu har man en stabil ledarstab på plats. Om allt klaffar kommer vi kunna hota om topplaceringar år 3 med Peter Andersson. Det är bara ställa in sig på att saker tar tid. Tittar man på alla andra lag som tagit sig från bottenplaceringar till att bli stabila topplag så tar det minst två säsonger.

Sv: A proposito de nada
Skrubben: Ja det har hittills bara vart mycket snack från ledningen och lite resultat.
Inte direkt imponerande placeringarna:
2019/20-12
2018/19-11
2017/18-11
2016/17-5
2015/16-10
2014/15-10

Så kan man förstå att Vi får betala bra för att attrahera spets...
Gäller att Andersson får resultaten med sig direkt....

Sv: A proposito de nada
Costanza: Nej, jag hoppas mer vi gör som Rögle gjorde för 2-3 år sedan. Sätt upp en bra stab runt laget, värva smart och klättra i tabellen säsong för säsong. I bästa fall är vi en attraktiv klubb att komma till säsongen 22/23 igen, då kan vi vara med och konkurrera om topp-toppspelare igen utan att betala överpriser.

Sv: A proposito de nada
Skrubben: Gör som MoDo, betala 40% mer. Fungerar varje gång...

Sv: A proposito de nada
{7981}: Ska man vara realist så är det nog bara att inse att om vi ska kunna värva den typen av spelare måste vi erbjuda ett överpris deluxe. Lägger vi ett bud på samma nivå som HV, Färjestad och Frölunda så kommer han aldrig välja Brynäs. Lika bra att vi försöker pränta in den självbilden i oss innan alla blir förbannade på att Sundlöv aldrig värvar spets.

Sv: A proposito de nada
Chanzone: håller med om att Nick Ebert vore en grym värvning. Skulle vara kul om de kunde sno en publikfavorit från Rövbro. Tänker på F5 bilden för något år sedan!
Men även KHL är intresserade

Sv: A proposito de nada
Skrubben: Håller med! Klassback som hanterar det mesta. Bra ålder, har testat på NHL. En spelare man kan ge ett längre kontrakt till och bygga laget kring.

Sv: A proposito de nada
Chanzone: Skulle vara en riktig håll käften-värvning. I mitt tycke seriens bästa back för två säsonger sen.

Sv: A proposito de nada
Nick Ebert ute på marknaden. Ej aktuell för Örebro tydligen. 4-5 klubbar i SHL intresserade. Frölunda garanterat en av dessa.

Skulle hellre se honom i Brynäs denna säsongen än Bertilsson. Skulle vara så en klockren värvning.

Sv: A proposito de nada
Skrubben: Ja, Frölunda valde ju uppenbarligen att inte matcha Brynäs bud. Han är inte dålig men knappast värd pengarna som Brynäs betalar för honom.

Sv: A proposito de nada
Skrubben: Så enkelt är det inte, Frölunda hade ju redan värvat Lennström och sedan kom Julius Bergman tillbaka från Nordamerika och det gjorde att Sigalet erbjöds en lägre lön för att få stanna i Frölunda.
Det handlade inte om att Frölunda ansåg att Sigalet inte var värd pengarna utan snarare att han inte direkt en ungdom.

Sv: A proposito de nada
Lindström: Det väckte såklart frågetecken att Frölunda, som har en högre lönebudget än Brynäs, inte tyckte att Sigalet var värd den peng som Dackell erbjöd. Var det Dackell som var ett geni som såg nåt som ingen annan såg? Tyvärr inte.

Sv: A proposito de nada
xxx BIF xxx: Sigalet vart värvad till Brynäs för att vara 1-2 back, med allt som hör till det.
Varför tror du att inte Frö matchade Bif bud?
Enkelt, dom visste att han inte har dom kvaliteterna som krävs för att axla den rollen.

Över 52 matcher så var han ledande i kanske 10-15 st, resten var han ok eller sämre än förväntat.
Visst kan man förstå att han kom lite otränad pga Guldbaksmällan men det borde han kommit i kapp under sessen.

Det jag menade är att man imponerades av hans Guld inte hans kvaliteter. Utan hoppades att han skulle blomma ut med mera istid och ansvar.

Sv: A proposito de nada
Lindström:
”Vem tror du kostar mest?”

Jag vet inte men gissar det bör vara Sigalet.

Menar du vi hade klarat oss utmärkt utan Sigalet och använt pengen bättre (isf hur?) eller vad var poängen med frågan?

Sv: A proposito de nada
Makita: Jo, fast jag tror det hade läckt ut om han hade skrivit på. Sundlöv kan ju inte vänta hur länge som helst heller, men om Mylläri och Westerlund är backupalternativen , och dom är beredda att vänta så kan ju Sundlöv förstås göra detsamma.

Sv: A proposito de nada
Peja: Å andra sidan kanske han inte kommer att erbjudas ett kontrakt av den storleken i Khl som han väntar på
pga Corona.Bertilsson och Sundlöv känner varandra väl så det faktum att han inte skrivit på säger inte så mycket.
Sedan är min känsla att Sundlöv gillar att vänta med att offentliggöra spelare som verkar ha varit klara ett tag för att hålla intresset uppe eller för att plåga oss fans😉

Sv: A proposito de nada
Makita: Haha, det orkar jag inte tänka på, men ett flerårskontrakt med billigt första år kanske skulle kunna vara en bra lösning för Brynäs. Mindre oroande med inkomstbortfallet som corona innebär och mindre risk att man tappar honom igen till KHL om ett år. Men bara det faktum att Bertil inte nappade på jätterbjudandet direkt, trots allt som händer i världen, talar ju för att han inte vill flytta hem nu.

Sv: A proposito de nada
På tal om treårsplanen... hur ligger vi till i förhållande till hur det presenterades? Någon som minns?

Sv: A proposito de nada
Peja: Skulle inte det innebära att Alcen skulle tjäna ungefär lika bra som Bertilsson.

Sv: A proposito de nada
xxx BIF xxx: Jag kan hålla med om att Sigalet inte varit så dålig som en del verkar tycka, men det känns som han kostar lite mer än det smakar och det är pengar vi kunde spenderat på spelare vi var i större behov av. Till exempel en mer spelskicklig back (som Kinnvall) eller en spetsforward. Det är det som stör mig mest med värvningen av Sigalet.

Sv: A proposito de nada
xxx BIF xxx: Ja, det var konstigt att man prioriterade Bertilsson, men han har inte skrivit på och vi vet fortfarande inte om den sista backen blir en defensiv back eller en mer spelskicklig back. Därför är det rimligt att vänta med att backdöma backsidan. Sen tror jag inte den sista backen kommer vara svindyr, oavsett om det blir Bertil eller någon annan, på grund av de trista omständigheterna. Hörde i Sportbladets podd att Färjestad hade sänkt budet till Åslund med 40%, har jag för mig att dom sa, och Bertil kan nog räkna med något liknande. I alla fall första året på kontraktet.

Sv: A proposito de nada
xxx BIF xxx: Vem tror du kostar mest?

Sv: A proposito de nada
Siallet var absout en jätte i många matcher men han fick ju för mycket speltid ett tag och mattades betänkligt

Sv: A proposito de nada
Lindström:
Sigalet en flopp?
Det var matcher han var en klart ledande back i defensiven, och tog det fysiska spelet då ingen annan gjorde det.
Jeadon gick med scott och rödin och fick ingen utdelning alls, vem gick Sigalet med?
Visst kunde han ha gjort mer i spelet men hade han förutsättningarna att kunna leverera sitt spel fullt ut?
Sedan spelade han ju med skada, åtminstone ett tag,
Han får lite för mycket skit ibland.

Sv: A proposito de nada
Peja:
När man gick ut med 3årsplanen hade man Berra och gunde som frigjorde peng på Backsidan, tillsammans med Andersen och Lundgren mf man hade ekonomisk koll på.
Man tar in lindelöf, Ingman och sigalet (och senare Björk)
Köper därför inte ditt argument.
Klart att det borde finns en peng för en spelskicklig spets om man var seriös i sin plan från början. Berras bud bevisar väll också det! Vi behöver en spetsback, helst en stor spelskicklig sniper, om vi ska ha ett första backpar att räkna med.

Persson där och då behövdes men fick liten utdelning. Dumt att låsa upp honom på denna säsong - men frågan är om han kommit annars?
Mannberg visade klass, varit diskussionsämne för lämna mången gång, spelade för
framtiden - när den löste sig så försvann mannberg i spelet också. Klassiker..
Pettersson däremot förstår jag inte alls då vi behövde spelare för andra linan.
Vart förbättringen på forwardsidan ligger har jag ingen aning om.

Sv: A proposito de nada
Knäpptyst om gode Kilas, har han stämplat ut för gott eller kommer han försöka sig på comeback?

Tycker att Sigalet är en minst lika stor flopp som Desch, med facit i hand så gjorde Frölunda rätt som dumpa han...

Sv: A proposito de nada
Skrubben: Tycker ändå Sundlöv har hållt sig undan den galenskapen om BZ visade prov på sitt sista år. Hedberg och Björk kan nog visa framfötterna, Berglund är inte jättespelskicklig men ändå bättre med puck än typ Kilas och Lundgren. Om den sista backen som kommer in är spelskicklig har man en okej backsida, tycker jag. Skulle också innebära att Sundlöv har tagit in 4 av 8 backar. Att de spelskickliga killarna är lågbudgetspelarna på baksidan beror ju på de några tunga kontrakt på defensiva pjäser. Det kan nog bli bra när Anderséns och Sigalets kontrakt går ut.

Framåt var det givet att behålla Molin och Danielsson till rimliga kostnader. Värvningen av Persson och förlängningen av Mannberg desto mer svårförklarliga. Bra att skriva 1 år med Birgersson. Adam Pettersson har jag ärligt talat sett för lite de senaste åren men rent spontant känns det OK att byta honom mot Blomqvist. Jaedon och Sallinen är tunga kontrakt som man gärna skulle slippa.

På målvaktssidan har man nog både sparat pengar och blivit lite bättre.

Men rent generellt vill jag avvakta tills truppen är spikad innan man gör en slutgiltig bedömning.

Sv: A proposito de nada
Skrubben: Det finns ungdomsledare och en spelarutvecklare. Det räcker. När jag gick i Brynäs hockeyskola för 100 år sen hade vi konsekventa besök av A-lagsspelare men jag kan inte tänka mig att de fick betalt för det. Snarare naturligt om spelarna har egna ungar som också spelar. Lite märkligt att Dacke fortfarande vill vara där och ha oklara arbetsuppgifter, respekt till Sjödda för några år sen som kavlade upp ärmarna och tog ett hårt jäkla jobb i Valbo innan han kom tillbaka till Brynäs.

Sv: A proposito de nada
munkas:
Du glömde stoppa in "rådgivande" i titeln. Det blir mycket tydligare då...

« · 2063587 · »