1150x200-brynasbanner.jpg

Brynäs IF

SHL · 446557 inlägg · 7967 ämnen

« · 2100908 · »

Sidan uppdateras nu automatiskt med de nya inlägg som skrivs.


Sv: A proposito de nada
Huge: Hihi, ironi när den är som bäst.

Sv: A proposito de nada
{9175}: Hurra! Vi är bäst på att träna i hela SHL.

Sv: A proposito de nada
KulaShaker: Rakt in på floskeltoppn tar sig den insändaren.

Sv: A proposito de nada
KulaShaker: JA precis helt rätt har insändaren!!

Sv: A proposito de nada
{9175}: Insändare på GD?

Sv: A proposito de nada
Alla trodde på Sundlöv när han sa att nu har vi ett jävla bra lag. Men han har haft fel förut, mer än en gång faktiskt. Brynäs har en övertro på "gamla hästar", får man bara dem att komma så lossnar allt. Men, som sagt, så lätt är det inte. Gamla vargar jagar inte bäst, däremot jagar hungriga vargar jävligt bra (gäller spelar såväl som ledare).

Sv: A proposito de nada
{9175}: ny spelare dementeras av Campese på facebook om det nu inte är ersätta skadad spelare

Sv: A proposito de nada
Skrubben: Tänk vilken befrielse om Boork klev in på kansliet med en planka i handen.
Sen är det bara att börja ropa upp namn...
Det glider runt mycket hajmat i den rena dräkten nuförtiden.

Sv: A proposito de nada
Mickis: Miettinen, Wahlberg och Vesa Vitakoski...

Sv: A proposito de nada
{9175}: Vet du varför? Hoppas ej Corona

Sv: A proposito de nada
Saknas: Andrén, Pettersson, Sallinen, Persson, Scott.

Sv: A proposito de nada
Peja: Hade gillat skarpt om man skickade dom signalerna. Sigalet är hetaste kandidaten. Sallinen tycker jag ändå har varit okej och skulle bli ett tapp om han lämnar. Andersén verkar PA gilla så det känns som ett långskott att just han får lämna. Men Alcén, K Berglund och Sigalet; dom kan lämna utan att truppen blir det minsta sämre. Do it Sundlöv!

Sv: A proposito de nada
Mickis: Jo, även Miettinen, det var en hel del spelare som fick göra det. Om jag minns rätt var Wahlberg den första, och det öppnade även upp mer för Bäckis. Som du kanske kommer ihåg var Wahlberg en sämre version av Bäckis men en mycket mer etablerad spelare på den tiden.

Sv: A proposito de nada
Peja: Var det inte Tomi Miettinen som fick smaka Boorks fot?

Sv: A proposito de nada
bradberry: Jag håller med det ser dessvärre sämre och sämre ut, det gör faktiskt lite ont att se Brynäs spela nu.

Magistern vad är en rimlig bedömning, hur många matcher behöver dessa heltidsproffs för att förstå och följa det nya spelsystemet? Det får inte vara för många matcher bort för då är vi garanterat kvar på perrongen.

Sv: A proposito de nada
KulaShaker: Tror det bästa vore om vi kan göra ett "wake up call" som Boork gjorde när han kickade Wahlberg och Malmström. Typ Sallinen, Sigalet och Andersén är "heta kandidater" där. Inte för att det skulle frigöra massvis med pengar, men de som är tillgängliga nu är ju väldigt billiga, och framförallt skulle det skicka signaler till resten av truppen. Jag har egentligen alltid gillat Andersén men han håller ju inte längre SHL-klass, det är Hedberg som håller upp det backparet när dom spelar tillsammans.

Sv: A proposito de nada
{9175}: "Sundlöv överraskar med en smart och billig värvning som levererar;)"

När presenteras denna info?

Sv: A proposito de nada
bradberry: Hur lång tid tar det att sätta spelsättet i Tre Kronor innan VM/OS?
Ett grundläggande spelsätt som går att överleva med borde väl ha varit på plats sedan en tid tillbaka?
För man ställer väl inte om allt på en gång? Grunden först sedan kan man börja implementera finesserna.

Sv: A proposito de nada
Huge: ”Han är nog tyst därför att han är medveten om att man inte sätter ett nytt spelsätt och en ny identitet på 11 omgångar,”

11 omgångar plus en hel försäsong med träningsmatcher. För spelare med någon form av hockey-iq så ska det ju åtminstone börja sitta vid det här laget. Jag förstår om inte implementeringen av nytt spelsystem leder till SM-guld på några säsonger men faktum är att det ser ut som om ingen vet vad de ska göra på isen, framförallt inte när de får pucken... Sen ser det ju faktiskt sämre och sämre ut oxå...

Jag både hoppas och tror att det kommer bli bättre. Men visst är det oroande och även en aning förvånande att en försäsong, träningsmatcher samt 11 serieomgångar inte resulterar i ett bättre spel än det vi nu bevittnar. Det måste vi väl ändå vara eniga om...?

Sv: A proposito de nada
Alfred : På något sätt kan jag ändå se en 45-årig Bäckis dominera i powerplay i SHL.

Sv: A proposito de nada
Patrik Berglund kommer träna idag

Sv: A proposito de nada
{8399}: Haha det klart jag skojade, skulle varit en 6a istället för 5a. Så 60 års kontrakt. När bäckis är 92 går det ut med en klausul till khl efter 59 år

Sv: A proposito de nada
Alfred : Jag hoppas att du skojar eller att 50 årskontrakt menas kontrakt tills Bäckis är 50...

Sv: A proposito de nada
Alfred :
”Då är det bäckis, 50 års kontrakt”

Ha ha ha!
Fan va dråpligt, jag satt kaffet i halsen och låg över bordet..
..dagens kommentar!!
Ha ha ha!

Sv: A proposito de nada
Alfred : HA är en dålig plats att värva spelare från just nu. Det finns massvis med arbetslösa klasspelare som är tvingade att acceptera låga löner.

Sv: A proposito de nada
{9175}: Då är det bäckis, 50 års kontrakt

Sv: A proposito de nada
Alfred : ingen från HA

Sv: A proposito de nada
{9175}: någon mer information om det?

Sv: A proposito de nada
{9175}: Snälla säg att det inte blir någon HA spelare som floppar

Sv: A proposito de nada
{9175}: Vem är då denna?

Sv: A proposito de nada
Huge:
” Han är nog tyst därför att han är medveten om att man inte sätter ett nytt spelsätt och en ny identitet på 11 omgångar, där det har tagit flera år för andra lag att göra samma resa som PA och spelarna nu är inne på.”

Fast över ett tidsperspektiv av år kommer ju faktiskt nyförvärv in i bilden också.
Det har nog betydligt mer betydelse än tiden för hur spelet ser ut på isen,
Hur lång tid tar det för j18 att sätta sitt spel i JVM tex?
Sen är det väl 12 omgångar eller? Och 3,5 månader.
Hur trög menar du att spelarna är om de inte fattat spelidén nu? Sen att spelet inte sitter 100% får man ha förståelse för, och att det kan ge ett mål i baken/match, men för det borde matchbilden se helt annan ut om det är just detta lag, spelare för spelare, som ska göra oss till ett topplag! Är det inte just dessa spelare som ska göra oss till ett minst semi-finallag i år så får man speeda på processen.. ..inget konstigt i ett agilt målstyrningsarbete.

”Handlar nog mest om mentala saker just nu, spelarna blir frustrerade och osäkra pga överambition när resultaten kanske inte blir riktigt som man hade förväntat sig.”

Campese säger minst semi-så är det de förväntningarna som gör spelarna frustrerande och osäkra, eller Peters det tar tid menar du?

Klart framgång föder framgång, motgång det omvända.
Kanske viktigt att från början värva spelare som kan få ett lag, även om de går på 90% av full kapacitet för att spelet inte sitter (spelsystemet bör dock sitta nu), att ändå vinna matcher.
just för att minimera risken för motgångar påverkar oss på detta sätt? Borde det inte ha ingått i riskanalysen som låg till grund för det satta målet?

Sv: A proposito de nada
Auchinleck: Kunde inte ha sagt det bättre själv...👊

Sv: A proposito de nada
Auchinleck: Mental kollaps eller positiv rekyl är att vänta, jag hoppas på det senare.

Sv: A proposito de nada
Huge: Sanny pratade om Brynäs och PA i deras senaste poddavsnitt. Så han är ju inte tyst om man följer de kanaler han verkar i.

Sv: A proposito de nada
Huge:
Vi är nu i ingenmanslandet mellan "sätta ett spelsätt" och "mental breakdown". Fler dåliga insatser och förluster påskyndar resan i utförsbacken, några bra insatser kan ge arbetsro.
Det jävliga... tre år i rad har vi kunnat se samma resa.
Man blir skeptisk, det blir man.

På den positiva sidan... vi möter närmast två lag som är bättre och pressen är minimal på att vinna.
Det brukar göra susen...

Sv: A proposito de nada
xxx BIF xxx: Han är på målnfri höjd...(sorry..)

Sv: A proposito de nada
{2064}:
Jo det är ju som sagt lite klurigt det där med mål då ledningen sätter dem men inte sticker till de resurser som behövs när de behövs, och/eller reviderar dem fast ansvarig chef inte tror de är realistiska att nå innan deadline.
Men det är ju Campeses puck att förklara..

Sv: A proposito de nada
KulaShaker: Målvakten bär samma ansvar som alla andra, det hänger ihop. Ersson har faktiskt inte imponerat på slutet.

Sv: A proposito de nada
JanT: "Intressant är hur tyst Sanny Lindström är angående BIF för närvarande. Han hyllade värvningen av P.A storligen i våras och har tidigare inte varit sen att kritisera BIF......"

Han är nog tyst därför att han är medveten om att man inte sätter ett nytt spelsätt och en ny identitet på 11 omgångar, där det har tagit flera år för andra lag att göra samma resa som PA och spelarna nu är inne på.
Gapandet om sparkning, nyförvärv, byta tränare och spelare överlåter han till frustrerade, otåliga och överengagerade hemmasupportrar att göra.
Handlar nog mest om mentala saker just nu, spelarna blir frustrerade och osäkra pga överambition när resultaten kanske inte blir riktigt som man hade förväntat sig.
Ett inte helt ovanligt fenomen inom lagidrotter när man ska hantera både en inlärningsprocess och samtidigt vinna matcherna genom att försöka hålla en jämn nivå under 60 minuter.
Därmed inte sagt att det just nu INTE vore helt fel med ett högkvalitativt och redan etablerat toppnamn som nyförvärv, när det är sportchefernas marknad och även toppspelarna vill spela och mer eller mindre tvingas att spela för kaffepengar, jämfört med vad dom normalt sett skulle ha gjort.

Sv: A proposito de nada
{8399}: Svårt att vara målvakt i ett sopgäng...

Sv: A proposito de nada
Sundlöv överraskar med en smart och billig värvning som levererar;)

Sv: A proposito de nada
Charles: Jobbigt att Ersson som vi utnämde till toppmålvakt i början på serien nu faktiskt ligger på plats 15 i målvaktsligan

Sv: A proposito de nada
xxx BIF xxx: Det är klurigt det där med mål. Grandios målsättning men minst mål i tabellen går inte riktigt ihop. Har man skönmålat situationen?
De mörka ”målnen” flockas på himlen...

Sv: A proposito de nada
{9175}: Svensson efter Erssons skakiga insats senast kanske

Sv: A proposito de nada
Mickis: Eller Berglunds skada eller coronautbrott i laget eller stängning av SHL (nedåt) eller byte av faxmaskin eller Rödins kaptensbindel eller...
Men faktiskt så låter målvaktskontraktering mest sannolikt.

Sv: A proposito de nada
Auchinleck: ”Men vi har visioner, Mattson!”

Bättre upp! Vi har satt mål!!!

Sv: A proposito de nada
Skrubben: Räddningen kanske ligger som Wennerholm skriver i hemmamatcherna då ni endast spelat 3 av totalt 12 matcher hemma i Monitor ERP Arena!

Sv: A proposito de nada
Enaranger:
”Det känns fortfarande dumt att panikvärva redan nu.”

Tittar du så står vi på en poäng/match i snitt. Och av dessa är det poäng från två matcher som vi kanske inte ens skulle ha haft. Men med en prognos på 52poäng så ligger vi extremt nära att hamna under strecket som kan ge nedflyttning.
Skulle vi då värva in en Stoa och kanske få med oss 5 extra trepoängare och pga det skulle vi ligga på 67 poäng (eller 3 matcher och hamna på 61, med 60 klarade vi oss kvar i fjol, visserligen Mora åkte ut med 60p året före).
Även om vi inte når våra mål med det så undviker vi troligen katastrofen.
Spelar det någon roll om vi hamnar på 33 mille i minus eller 36 - om vi klarar oss kvar?
Jag tror Campeses efterträdare hellre jobbar med 40mille i skuld i shl än 30 mille i skuld i HA.

Sv: A proposito de nada
{9175}: Målvakten kanske?

Sv: A proposito de nada
Mattson:
Men vi har visioner, Mattson!

« · 2100908 · »