1150x200-brynasbanner.jpg

Brynäs IF

SHL · 745623 inlägg · 7967 ämnen

Alla Helvetes Kval


Sv: Alla Helvetes Kval
BIF Kungen: Ändå var FHC sämst av samtliga lag i PP under grundserien, Brynäs kom 8a där :)

Sv: Alla Helvetes Kval
Har precis som övriga okunniga soffcoacher sett det här komma i flera år. Man kan förbanna hur systemet fungerar, men det är en del av sporten precis som icing och offside. Bara att konstatera, vi var sämst och får nu betala priset.

Jag tror inte för en sekund att vi kommer att "studsa tillbaka" a la HV71 med nuvarande klubb- och sportledning. Lagen i hockeyallsvenskan har filat i åratal på hur de ska gå upp i SHL, och vunnit viktiga erfarenheter. Vi ska inte tro att dom kommer att lägga sig på knä och tillbedja det mäktiga klubbmärket Brynäs. Snarare tvärtom, alla kommer vilja ta våran skalp.

Min stora oro är därför att om man inte tar den här varningen på allra största allvar, så kan vi nog bli kvar i hockeyallsvenskan för lång tid framåt, eller något ännu värre.

Hade vi varit ett affärsdrivande företag (vilket vi ju till delar är), så hade detta varit en konkurs. Utslagna från marknaden. Jag har aldrig sett en konkursande företagsledning driva konkursboet.

Finns bara en tränare, tror jag, som skulle kunna lösa våra problem. Men Bulan vill nog inte lämna Luleå för att harva runt i kvartsfyllda by-islador med oss i hockeyallsvenskan.

Tragiskt.

Sv: Alla Helvetes Kval
Wilhelmsson: nått helt annat.

Kollar FBK-FHC.

FHC har PP, vilket pucktempo, jämför dito med Palve & Dima😬😬😬😬😬😬

Sv: Alla Helvetes Kval
{9909}: Det är ju gulligt att du med flera forna motståndarsupportrar tycker att Brynäs berör så lite så ni bara MÅSTE in här och uttrycka det. Vi ses nog snart igen ska du se ❤️. Vilken liga det blir får framtiden utvisa, men med nubben vid rodret är det nog låga odds på att det blir HA.

Sv: Alla Helvetes Kval
Huge: Anledningen till degraderingen är Lindbäck. Antingen är han mutad att förlora eller så blev hans arrogans och storhetsvansinne förödande för klubben när han tvingade bort VV. Tror det inledde en nedbrytningsprocess för lagandan som blev sämre och sämre till katastrofen blev ett faktum. Sedan har förruttnelsen i klubben pågått sedan 80-talet där storhetsvansinnet kombinerat med en förnöjsam och bekväm lathet och utan minsta vinnarinstinkt. Nu måste ordet vinna till varje pris och på vilket sätt som helst bli ledstjärna. Låt motståndarna gnälla men vinn bara vinn. Och när man kommit upp i Shl igen ska man givetvis fortsätta på det spåret och inte köra med alla förbannade ursäkter och bortförklaringar. Klarar man inte jobbet sluta dä för h-e men kom inte med dessa jävla ursäkter. Resultat krävs och ska levereras.

Sv: Alla Helvetes Kval
Jag lyssnade på Plastic Bertrand när jag var yngre men plastlag som Hv har jag aldrig lyssnat och gillat.
Brynäs berör eftersom du är här och öppnar kakhålet.

Sv: Alla Helvetes Kval
Wilhelmsson: så sant

Sv: Alla Helvetes Kval
varulf: Jo man har ju inte varit stolt över precis allt som klubben har hittat på!

Sv: Alla Helvetes Kval
Wilhelmsson: dream on 🙂

Sv: Alla Helvetes Kval
Lunkz: Kanske SHL blev mer intressant nu när Brynäs försvann? inte omöjligt, nä nu ska jag inte fortsätta skriva nå mer, ni får sörja i frid :-D

Sv: Alla Helvetes Kval
#33: Kommenterar mig själv sorry men ..

Lustigt det där med att vara supporter. 🤔

Kollar jag på en Brynäsmatch ökar pulsen, man lever sig in i matchen, kollar byten, passningar, offsider, målchanser, vilka är på isen, precis allt.

Kollar Färjestad-Frölunda just nu, jag kan uppskatta hockeyn men har en konstant puls på ca. 36 slag/minut. Ingen som helst påverkan på humör eller puls.

Sv: Alla Helvetes Kval
Skrubben: Ja, det gick ju fantastiskt senaste gången Hammarström fick vara med och forma spelartruppen. Vem minns inte succévärvningar såsom Zetterberg och Lindelöf…

Sv: Alla Helvetes Kval
Kamrater
Har min vana trogen precis bastat, öppnat en pilsner och satt på Cmore …. ingen Brynäsmatch 🥺.
Jag är vansinnigt avundsjuk på de som håller på lag som spelar slutspel 😢 (eller till och med spelar i SHL.)
Gravöl ✅
Brutit ihop ✅
Redo för HA … Nä, inte där mentalt på långa vägar.
Förhoppningsvis kommer jag dit med tiden.
Ha en fin helg

Sv: Alla Helvetes Kval
Tom Topp: min första timrå match var på ladan då man säkrade elitseriekontrakt mot nuköping hemma tror jag det var. Före det minns jag inte när de låg i högsta senast. Sen har det varit finnar hit å dit och nåt transatlantiskt inslag mm. Alla 2000 talister är uppväxta med ett vilt kämpande lag som tenderar att åka hiss i serierna, kantat med oklar ekonomi och ej utredda ekobrott. Underdogs. Byns lag. Alla mot oss. Jag gillart

Sv: Alla Helvetes Kval
BoyceBoyceBoyce: "Klockren artikel om ironin och hyckleriet hos många Tv "experter" och "tuffa" hockeyprofiler. En artikel som verkar helt ha gått över ditt huvud."

Och hur intressant är det att få höra vad Leifby tycker när några random gamla spelare eller frustrerade supportrar gnäller om hur orättvist eller inte det är att vi ramlar?

Artikeln är ju fullständigt ointressant och hade istället varit mer givande och ett underlag för en seriös diskussion när det gäller vad aktiva spelare och ledare tycker om seriesystemet och hur rättvist eller orättvist det ev anses vara i sitt upplägg.

Nu slår ju Leifby bara in redan öppna dörrar när han konstaterar att supportrar till de "klassiska lagen" gnäller om orättvisa och tråkigt när deras eget lag ramlar ur...

Sv: Alla Helvetes Kval
Svensson_62: det var en intressant tanke och ligger mkt i det.

Sv: Alla Helvetes Kval
varulf: Funderat lite på det. Brynäs tog t ex 6 guld under 7 år. På den tiden fanns det bara 1-2 Tv-kanaler, 3 radiokanaler, inga sociala media, ingen internet, ingen täckning av NHL och diverse utländska fotbollsligor, ingen padel, ingen innebandy o s v. Var väl mer Hylands hörna och Snoddas som man tävlade om uppmärksamhet med. Tror att det gav större fokus på bedrifterna på isen i samhället än nu och därmed större möjlighet till att det uppstod ”en livslång sekt” kring ett lag runt om i hela landet.

Sv: Alla Helvetes Kval
varulf: självklart blir det så med tiden!

Sv: Alla Helvetes Kval
Wilhelmsson: läs om och läs rätt.
Jag skrev x-antal plastlag , inte alla SHL lag.
Sen om Brynäs är i SHL eller HA spelar ingen roll.
Plastlagen finns där iallafall, typ 3-4 klubbar.
Fortfarande intressant att hockey supportrar röstar att HA är lika intressant som SHL.
Det var innan Brynäs åkte ner , så dom siffrorna är kanske övervikt för HA nu??? Vad vet jag😁

Sv: Alla Helvetes Kval
Tom Topp: skulle tro att de väcker jättemycket känslor i just de städerna med omnejd nu räknar upp. Och i synnerhet med den yngre generationen som har vuxit upp med många framgångsrika år i klubbarna. Brynäs samlade på sig otaliga fans iom de fina är man hade på 60-70 talet. Och sen har man ridit på det. Dessa lag har börjat en potentiell sådan resa för några år sedan och utvecklas fortfarande att kunna ses som klubbar som väcker känslor i land och rike runt om 20-30 år om de spelar sina kort rätt

Sv: Alla Helvetes Kval
Wilhelmsson: Kan vi inte få vara bittra ett tag härinne eller känner du att det är rätt läge att peta i det i vårt forum?

Du har jävligt dålig speluppfattning för tillfället…

Sv: Alla Helvetes Kval
Wilhelmsson: Tro fan man är bitter!? Vi är ledsna, arga, förtvivlade, tomma och en jävla massa annat just nu också. Feel the fucking room. Men du känner ändå att du vill in och kladda här, bli lite butt hurt för att någon klankar lite på shl? Oskön är du.

Sv: Alla Helvetes Kval
Nisse på Mon or: jag har läst hela artikeln och därför förundrad över din alternativa tolkning iom din yttring. Och som jag sade i mitt tidigare inlägg riktar jag ingen kritik mot Timrå supportrar då jag själv tenderar att vara en. Och om du vill briljera en lö eftermiddag med att slänga dig med ordet klädsamt så kan jag återigen blicka tillbaka till mitt inlägg och hävda att ej lägga in liknande artiklar i detta forum just nu vore just det klädsamt. Svammel!? Somna om

Sv: Alla Helvetes Kval
Wilhelmsson: det finns några klubbar som inte väcker så mycket känslor i SHL. Växjö, Örebro, Oskar och Linköping t.ex.

Sv: Alla Helvetes Kval
Lunkz: Så SHL består av platslag? jösses, låter verkligen som du är bitter, Brynäs var sämst därför spelar dom i HA och "plast" lagen i SHL.

Sv: Alla Helvetes Kval
Wilhelmsson: säger inte att HA är bättre än SHL hockeymässigt.
Men lite kul med att en röstning för ett år sedan så vart det 50% av rösterna att HA var mest intressant.
Det var innan Brynäs kom åkte ner.
Det säger mycket om våran högsta liga med ett x-antal plastlag.

Sv: Alla Helvetes Kval
varulf: Vore nog mer klädsamt att du riktar din ilska mot sättet som Brynäs IF skötts de senaste 20 åren, i stället för missriktat svammel mot Timråsupportrar. Jag har naturligtvis läst hela artikeln. Har du? Alla lag gör misstag, även Timrå IK. Vi har fått vår beskärda del av misären, år efter år. Timrå hade också hybris, med värvningar det inte fanns pengar till. De kom ned pä jorden, och det tog ett antal år innan föreningen kom på fötter. Nu får Brynäs börja om.

Sv: Alla Helvetes Kval
Ytterligare en gammal spelare med stort hjärta för föreningen som uttalar sig. Hans lösning? ”Ta in Inge Hammarström”.

Jag avundas inte Svedmans jobb att lyckas navigera bland alla som vill lägga sig i med sina åsikter. Och jag tror tyvärr att trycket är stort att Brynäs ska köra på en hemvävd lösning framåt. Argumentationen är inte särskild svår heller: ”Titta! Det funkade ju inte att ta in någon utifrån (Manner). Vi behöver någon som vill lägga ner sitt hjärta och själ på Brynäs”.

Sv: Alla Helvetes Kval
Jag har inte mysribba för att Brynäs åkte ur. Jag missar en chans att se derbyn i Gävle 2 ggr per år. Och jag vill inte provocera någon.

Artikeln säger ju också att varken ledare eller spelare i Brynäs gnällt på seriesystemet, med något undantag. Det Leifby menar är ju att det görs skillnad på lag och lag. Såg inga snyftartiklar när Timrå ramlade ur ett par ggr i närtid. SHL's seriesystem har ju SHL's klubbar, inkl. Brynäs bestämt.

Som det är nu åker sämst SHLlag ur, och bäst HAlag går upp. Man kan ha mycket åsikter om seriesystemet, och det får väl nya kommande utredningar, som garanterat kommer, utreda. Men det är inte seriesystemets fel att Timrå, HV, Djurgården, Brynäs med flera SHLlag och nya lag framöver av olika anledningar, främst svaga trupper, ramlar ur SHL. Tyckte artikeln var klockren.

Sv: Alla Helvetes Kval
BoyceBoyceBoyce: Leifby är sportjournalistikens Putin.

Sv: Alla Helvetes Kval
Nisse på Mon or: Klockrent!

Sv: Alla Helvetes Kval
Lakim1912: Ja,först har vi haft 11 ödesmatcher o på måndag ödesmöte.Sen då fler öden skulle jag tro.

Sv: Alla Helvetes Kval
Lunkz: Fortsätt tro att HA är bättre.

Sv: Alla Helvetes Kval
mattias - 74: Nix om ni menar min kommentar så var det Bertil (kommentar tidigare från JA)

Sv: Alla Helvetes Kval
Huge: "Såvitt jag läst i alla uttalanden från spelare och ledare så har ingen gnällt över hur orättvist det var att Malmö vann med 4-1 i matcher." Nä.. och det nämns ju inte i artikeln heller?

"Brynäs ledning har inte gnällt, men tv-experter stod tårögda med brustna hjärtan, hårda ishockeyspelare från förr tyckte det var orättvist (oklart vad som var orättvist)."

Klockren artikel om ironin och hyckleriet hos många Tv "experter" och "tuffa" hockeyprofiler. En artikel som verkar helt ha gått över ditt huvud.

"Leifby måste ha osedvanligt dålig läsförståelse." - Ironi när den är som bäst.

Sv: Alla Helvetes Kval
Nisse på Mon or: han understryker att det är ingen från Brynäs org som gnällt ett endaste dugg. Utan det är folk runtomkring. Hockey folk i Sverige. känns som en klassisk leifby artikel och folk som inte är mer begåvade att läsa mer än det fetstilta går på den varje gång.

Sen varför du känner att det är en bra dag att saxa in en sådan artikel i denna gästboken tolkar jag som att man bara vill provocera. Var lite ödmjuk nu jävla vattenskalle och fokusera på er egen uppgift. Vi vet redan att halva Sverige har mysribba när en sådan klassisk förening åkt ur. Fira det absolut men är inte så säker på någon här inne hänger på.

Vanligt både bor och stöttar jag timrå ik parallellt med Brynäs, så skäm inte bort er här inne nu timrå fans. Kan vara ett stalltips att i denna stund komma ihåg de fler än en gång ni åkt hiss.

Sv: Alla Helvetes Kval
Lunkz: Tack, det var så jag menade.

Sv: Alla Helvetes Kval
Nisse på Mon or: Leifby måste ha osedvanligt dålig läsförståelse.
Såvitt jag läst i alla uttalanden från spelare och ledare så har ingen gnällt över hur orättvist det var att Malmö vann med 4-1 i matcher.
Att gnälla över hur jobbigt det är att ramla ur SHL är väl nåt helt annat och förståeligt, Leifby verkar tro att det degraderade laget borde fira istället.
Pajasartikel.

Sv: Alla Helvetes Kval
Huge: Det som skulle kunna tala för Alcen är ju att han redan byggt ett skapligt allsvenskt lag, synd att det var i fel liga....

Sv: Alla Helvetes Kval
Lunkan: och 1:an i AS ska gå direkt upp i SHL.
2 och 3 i AS kvalar mot 14 och 15 i SHL.
Lag 16 I SHL åker ur direkt


Sv: Alla Helvetes Kval
Honken: Playout är bara ett sätt att dra in pengar, självklart är det inte sportslig rättvisa. Ett lag som är helt avsågat kan förbereda sig länge och spela mot ett lag som gett allt i många matcher.

Foppas förslag är bra tycker jag, sist i SHL ur, 1 och 2 i AS kvalar mot lag 14 och 15. gärna i en minikvalserie.

Blir inte riktikgt samma katastrof att åka ur, större möjlighet för fler att ta sig upp.
Nu vill man endast mjölka publiken med alla matcher bäst av 7.

Sv: Alla Helvetes Kval
Hank81: De som anställde Alcén är ju inte kvar utan blev bortröstade på årsmötet för att de inte var tillräckligt insatta och kunniga..

Sv: Alla Helvetes Kval
Huge: vilka är dem insatta och kunniga folket i föreningen som anställde alcen på 4 år utan någon erfarenhet.
Bara för att man är anställd i Brynäs behöver man inte vara kunnig. Det har väl den här säsongen visat.

Sv: Alla Helvetes Kval
mk: Helt otroligt att vi är sämst och åker ur högstaligan. Hur kan en ledningen/spelartrupp förstöra varumärket Brynäs som man gjort.

Det räcker att en av alla beslutsfattare får stanna så är det en för mycket. Radera alla gamla namn på duktiga spelare och överskattade företagsledare och gör om gör rätt.

Sv: Alla Helvetes Kval
mk: Jag vill helst ha in personer utifrån, men om man ska försöka ta sig an en "Brynäslösning" hoppas jag på nedan:

Huvudtränare: Janne Larsson. Dags för honom att kliva ur ass-rollen. Respekterad, kunnig och bra kontaktnät.

Assisterande tränare: Magnus Eriksson. Fick helt oförtjänt kicken från J18-laget häromåret, nu är det "hans grabbar" som ska ta steget från J20 till A-laget. Vore den perfekta ass-tränaren att få in, skulle säkerligen uppskattas mycket av grabbarna också och öka chanserna att behålla dom som jagas av SHL-klubbar.

Målvaktstränare: "Honken". Hans upplägg är helt okej på allsvensk nivå. Skulle också öka chanser att behålla Lindbäck, som skulle vara en toppmålvakt i HA.

Sportchef: Anthon Hansson. Statistiker med en övertygelse som skulle skapa en röd tråd i rekryteringarna. Skulle undvika emotionella (idiotiska) beslut som att ge feta livstidskontrakt till "Brynäshjärtan". Dessvärre tror jag att han kommer att få gå när alla "Brynäshjärtan" till varje pris ska behållas, men av alla som finns inom organisationen nu är han det överlägset bästa sportchefsalternativet.

J20-tränare: Ove Molin. Erbjud honom jobbet, om han tackar nej måste han tyvärr bli uppsagd. Det går inte att rättfärdiga utgiften som en spelarutvecklare kostar i HA.

Johan Alcén - Ingen eller snudd på ingen "value adder", kan inte vara kvar som beslutsfattare. Kanske i en säljarroll om det mot förmodan behövs fler säljare, det tror jag att han skulle kunna tränas till relativt snabbt. Han är en trevlig kille som är bra på att snacka, vilket är bra kvalitéer för en säljare.

Erika Grahm - Nu måste damlagets tränare även bli sportchef, så som det funkar i många andra klubbar. Därmed måste Grahm antingen bli tränare eller nuvarande tränaren bli sportchef (och Grahm lämna). Det kan inte vara ett alternativ att hon och Alcén ska få fortsätta styra elitverksamheten. Förmodligen vore det bäst om båda lämnade, det kan nog bli problematiskt om de snurrar omkring i andra roller.

Sv: Alla Helvetes Kval
mk: Går alldeles utmärkt att tycka två saker samtidigt om det är en svårbedömd fråga för en oinsatt sofftyckare.
Men som jag redan skrivit och om jag måste bestämma mig för ETT namn: behåll Alcen, då jag förutsätter att han har den koll på ex HA-marknaden som man rimligtvis kan begära. Jag vet ju ingenting om den saken, därför som en SC som jobbat i just HA en tid möjligtvis kan vara ett bättre alternativ.
Egentligen fullständigt ointressant vad jag, du eller nån annan härinne tycker.
Det är ändå det mer insatta och kunnigare yrkesfolket i föreningen som ska bedöma ifall Alcen ska bli kvar eller inte.

Sv: Alla Helvetes Kval
{9233}: "Möter hellre AIK, Brynäs, DIF, Mora, Löven, Västerås, SSK än Rögle/Oskarshamn(usch)/Växjö/Örebro/Malmö/Linköping, ja listan kan göras lång."

Det tror jag alla gör, men nu jämför du HAs toppklubbar med skräpet i SHL. Om man istället jämför Tingsryd, Nybro, Almtuna, Vita Hästen, Östersund, Kristianstad osv, med Malmö, Linköping, Växjö, Oskarshamn, Örebro. Jag vet vilka jag hade valt.

Problemet med HA är också att ingen verkar bry sig, bara ett lag är över 4700. Liksom Västerås och Mora har ett lägre snitt än Oskarshamn(!).

Sv: Alla Helvetes Kval
Vad finns det för tänkbara alternativ till Tränar stab kommande säsong? Vad finns ledigt? Vem kan tänka sig sugen på uppdraget..

Sv: Alla Helvetes Kval
Fyboda: ”jag kan säga att Johan Hult, klantade till sig rejält den säsongen vi åkte ur. Något av de sämsta värvningarna vi sett från allsvenskan som skulle få oss att ta guld igen, vi är otroligt glada att han drog, dock får vi tyvärr dras med Nubben.”

Samtidigt, var inte HV topptippade det året ni åkte ur? På pappret var det knappast ett dåligt lag vad jag vill minnas?
Måste väl snarare varit Rahm/ Lund som misslyckades med att få ihop ett gediget spel?

« · 2508834 · »