HV71

SHL · 7178 inlägg · 782 ämnen

« · 1247941 · »

Sidan uppdateras nu automatiskt med de nya inlägg som skrivs.


Sv: En Hink Full Av Finurligheter - Kvartsfinalen 2010

Hahl Bundy:

Vadå gå nuts? Så SM går ut på att få motståndarlagets supportrar att tilta? Mycket intressant infallsvinkel. Och det gör man gärna trots att det kan gå ut över lagets förmåga. Är det så man resonerar där du bor?

Skall bli verkligt intressant att se hur det här går när Perra tar över. Det känns ju som ett rent motsatsförhållande till hur det är nu. Finns väl ingen som är så extremt inställd på gruppen, fokus på det egna laget och att behålla energin inom föreningen. Det blir inte lätt för honom eftersom Timrås primära syfte, enligt dig, är att förarga/reta motståndarnas supportar.   


Sv: En Hink Full Av Finurligheter - Kvartsfinalen 2010
Et tu Brute: Att få Hv fansen att gå nuts.

Du måste väl ha kramp i fingrarna så här mycket har du inte skrivit på hela säsongen härinne som just nu?

Sv: En Hink Full Av Finurligheter - Kvartsfinalen 2010

Hahl Bundy:

Vad är det Corso lyckats med innan match? I en matchserie som inte ens börjat.


Sv: En Hink Full Av Finurligheter - Kvartsfinalen 2010

73Sjöbba:

Jag skulle vilja påstå att det bara är en nannosekund av den energi som du lagt ner på Thörnberg. Du sitter ju fortfarande och eldar länkar som inte ens är från den här säsongen.

Och sportsidorna i våra största tidningar har ju det här som huvudnyhet inför dagens match. Märklig inställning från en som håller till på ett hockeyforum?


Sv: En Hink Full Av Finurligheter - Kvartsfinalen 2010
73Sjöbba: För mig har Corso redan lyckats alldeles förträffligt.

Sv: En Hink Full Av Finurligheter - Kvartsfinalen 2010
Et tu Brute: Det verkar som att du lägger ner mer energi på det här än Corso.

Tär, stjäl energi, irritation och moment 22.

Du är ganska rolig ijenkligen. Duktig skribent men inte så mycket mer.

Sv: En Hink Full Av Finurligheter - Kvartsfinalen 2010

Dagens studieskuld ägnas även idag åt Daniel Corso.

http://hockey.expressen.se/elitserien/1.1921715/thornberg-hotas-kommer-bli-borta-lange

- "Men vi får inte fokusera för mycket på honom. Vi måste hålla koll på Petrasek, Davidsson - killarna som gör mål. De kommer skada oss mycket mer än Thörnberg."

Vi får ju verkligen hoppas att Corso intalar sig detta på riktigt. Det är ju jättebra om man håller koll på Petrasek och Davidsson istället. Varför bry sig om lagets meste målskytt denna säsong? Senaste SM-slutspelets skyttekung. Elitseriens mest notoriska målskytt de tre senaste åren? Fast räknar vi bara grundserien så har faktiskt Per-Åge Skröder ett mål mer. Han har sedan 07/08 hittat rätt 68 gånger, Martin 67.

Johan och Pettan har under samma tid noterats för 57 mål...ihop.


Sv: En Hink Full Av Finurligheter - Kvartsfinalen 2010

WarhawK:

Ja, det hela tycks sakna all rimlighet. Det som du beskriver blir ju Corsos alldeles egna moment 22.

Fast jag tror nog att det här tär på andra sätt. Det här kan ju knappast vara sanktionerat av Challe och lagledningen? Då skapar det ju istället irritation inom laget. Finns ju antydningar om detta i dagens Expressen, där övriga i laget vägrar att uttala sig om Corsos kommentarer.

Edit: Sedan hade det ju varit en helt annan sak om det varit någon brunkare eller slugger i 3:e eller 4:e som slängt ut sig sådana här saker. Man är väl van (eller bortskämd) med att förstecentern i ett slutspelslag bär laget på andra sätt.

Redigerad kommentar


Sv: En Hink Full Av Finurligheter - Kvartsfinalen 2010
Ambroo:
Även om media vrider atriklar en aning är det inte smart av han gå ut med det i media , trodde han hade mer rutin än så .. sen har han gläfst lite väl mycket nu för enbart vara media som vrider och vänder saker

Jag är fullt medveten att skansen blir ett svårt hinder för oss , men tror det går fixa förutsatt vi får en bra start idag och vår form efter jul är inte klaga på , så jag tror vi har goda chanser i detta , betydligt bättre chanser än jag ger er iaf .. För HV var det laget jag inte vill möta i kvarten oavsett att dom har en liten svacka för tillfället som mycket väl kan bero på dom nertränade inför slutspelet för dom har ju varit klar länge

Sv: En Hink Full Av Finurligheter - Kvartsfinalen 2010
Et tu Brute: Höhö jag garvar mig harmynt, typ...

Sv: En Hink Full Av Finurligheter - Kvartsfinalen 2010

Dunc:

Glocalnet är lågt, Timrå är ännu lägre, så du vet säkert var du pratar om.


Sv: En Hink Full Av Finurligheter - Kvartsfinalen 2010
WarhawK: Läs inte bara rubrikerna i skvallerpressen.

I övrigt så bör du fokusera på erat hinder. Jag tror nämligen att DIF går hela vägen.

Sv: Inför slutspelsvalet

distanserad:

Riktigt så lätt, tror jag inte att det blir. 4-2, vilket innebär att HV avgör där uppe i kvartsfinal 6. I övrigt så blir det hemmasegrar.

Frölunda är ju en fantastisk motståndare i slutspel. Det blir rolig hockey, men är du nöjd med just Frölunda? Känns som dom har lite större potential i ett slutspel än vad dagens FBK har. Dessutom var det väl just Frölunda som vände en slutspelsserie som ni hade ledningen i med 3-1? Det kan spöka! :-)

Hörde att laget var försett med munkavel! LHC tar sig an detta med det beprövade - "tala är silver, tiga är guld". 


Sv: En Hink Full Av Finurligheter - Kvartsfinalen 2010
Et tu Brute:
Corso har målat in sig i ett hörn med sitt uttalande nu OM nån i HV utmanar han för antingen får han bita det sura äpplet och framstå som kyckling och ta på sig dumstruten om inte skulle svara på utmaningen efter sitt uttalande eller så får han bära hundhuvudet för att försätter laget i ett dåligt läge för ta ett matchstraff + ev avstängning som kan bli om kastar handskarna

Sv: Inför slutspelsvalet

John K:

Visst är det så. Det är väl snarare så att min statistik befäster att det vore den största sensationen i SM på många, många år.


Sv: En Hink Full Av Finurligheter - Kvartsfinalen 2010
Et tu Brute: Har länge gillat din stil. Men nu sjönk du rejält.

Sv: Inför slutspelsvalet

distanserad:

Jag är på din linje, möjligtvis att Timrå får 1 match !


Sv: Inför slutspelsvalet

Alla verkar helt plötsligt höja upp Timrå till skyarna och det är nästan så de nu förväntas vinna mot HV. Aldrig säger jag. Aldrig över 7 matcher. Aldrig. 

Jag tror det blir autobahn, 4-0 i matcher. Grattis HV.


Sv: Inför slutspelsvalet
Et tu Brute: Din statistik är inte värd ett skit när HV är utslagna av en underdog. Thats it!

Sv: En Hink Full Av Finurligheter - Kvartsfinalen 2010
Et tu Brute: Jag tycker Sundhs uttalande var mer puckat då det kom i ett läge där det blev extra tändvätska...

Corsos uttalande är bara lite trashtalk nu inför.. Och eftersom Timrå besitter smartare spelare än hv så tror jag snarare så att hv kommer bränna en hel del folk på corso.. iform av utvisningar idiotiska matchstraff kanske.. Man blir aldrig förundrad..

Sv: En Hink Full Av Finurligheter - Kvartsfinalen 2010

Gurra88:

Jaha du. Då bara undrade jag lite om ett uttalande från förra säsongen. Det var ju inför kvartsfinal 6, där Timrå skulle slå in matchbollen mot HV och ta hem serien med 4-2.

HV var ju kraftigt decimerat med spelare borta för skador och var anförda av Johan Davidsson som hade ett bråck på maghinnan. Då slog ju Oscar Sundh på stora trumman och väckte upp dom döda och larmade ut i Aftonbladet att HV var en samling dåligt tränade spelare som var tjocka, feta och långsamma.

Om du får jämföra med Corsos uttalanden idag med Sundhs uttalande förra säsongen, vilket anser du då vara det smartaste? Betänk också då att Torps fula tackling faktiskt inträffade samma säsong som Sundhs uttalande och inte som nu, en säsong innan Corsos uttalande.


Sv: En Hink Full Av Finurligheter - Kvartsfinalen 2010
Et tu Brute: Jag syftade bara på att om vi ska snacka historia så har hv ändå inget att komma med så lägg bara ner det där snacket.. Det jag syftade på var att jag inte tror att hv är ett topplag om några år.

Jämförde jag uttalanden? Mer än jag visste.. Bara det att jag vet inte vad som va så hemskt med hans uttalande i pressen? Mer än att jaga upp Hv-nötter.. Och jämförde med mer puckade saker som skallningar och knätacklingar..

Sv: En Hink Full Av Finurligheter - Kvartsfinalen 2010

Gurra88:

Hehe, om nu HV:s framgångssaga är uppenbart kort. Hur länge sedan är det då inte Brynäs var framgångsrika. Du vet väl vad som hände med IK Göta när de skulle leva på gamla meriter?

"Och gällande Corsos uttalande var det väl bara en jämförelse att han är ganska mycket smartare än både Torp, Thörnberg, Ledin osv osv.."

Jaha? Och vilka uttalanden från Torp, Thörnberg och Ledin gör Corsos uttalanden ganska mycket smartare?


Sv: En Hink Full Av Finurligheter - Kvartsfinalen 2010

HillBiliRedNeck:

73Sjöbba kan du bumpa spyhinken igen!


Sv: En Hink Full Av Finurligheter - Kvartsfinalen 2010

Simmalugnt:

Ja, i Philadelphia är Pelle älskad av gräsrötterna. Men dom kan ha hur många insamlingar som helst. Dom som sitter på besluten lär inte ändra på sig. Pelle har gjort bort sig som ambassadör för Flyers och det kommer man aldrig att hylla. På sitt håll älskar folket Strimma, på annat håll är familjen Thörnberg legendariska, så visst kan man vara älskad ändå.

Jag tror nog att Corso orsakat ett tidigt energiläckage. Förmodar att det väntar uppsträckning från Challe och ganska klara direktiv att hålla sig i skinnet. HV:s trashtalkare, kommer att utnyttja läget, eftersom det är så uppenbart, eller så offrar man en bonde. Få se om Corso kan hålla sig kall eller om han tappar konceptet och får onda ögat av Challe.

Skallningen har jag missat bland länkarna. Den jag åsyftade och som jag klickade på var när han satte sig i knät på en Timråback, efter att haft uppenbara problem med balansen.

Slutspel...creme de la creme :-)

Japp, det här är nog första större insatsen sedan kvarten förr året.


Sv: En Hink Full Av Finurligheter - Kvartsfinalen 2010
Et tu Brute: Du som ändå sysslar med historia har ingenting att komma med när det gäller Brynäs så lägg bara ner det där snackat, enbart löjligt. Hv är en pluttförening i jämförelse.

Så bara för att strimma inte var felfri så ska hans tröja inte hänga i taket? Hur patetisk är du?

Och gällande Corsos uttalande var det väl bara en jämförelse att han är ganska mycket smartare än både Torp, Thörnberg, Ledin osv osv..

Sv: En Hink Full Av Finurligheter - Kvartsfinalen 2010
Et tu Brute: Hörru din jävla pajas...hur fan kan du häckla en död legend inom Svensk hockey..sen hur han dog spelar ingen roll..visst fan är det fel att köra onykter,,Men att hans tröja hänger i taket i Tinrås lada beror enbart på hans sportsliga meriter...va fan trodde du då..?? jävla tönt

Sv: En Hink Full Av Finurligheter - Kvartsfinalen 2010
Et tu Brute:

Det har dock gjorts namninsamlingar av Philly fans som vill se Lindberghs tröja i taket. Så uppenbarligen så är han älskad ändå.

Huruvida Corso får vara på isen hela matchserien ligger väl mer i händerna eller snarare benen på sådana som Torp.

Hur du kan få en skallning till "fumlande" är jag dock nyfiken på.

Men det hedrar dig att du kallar Torps tackling vårdslös även om det mer är en passande beteckning på hela hans spelstil.


Men vi kan väl enas om att det är kul med slutspel?

Det är väl första gången på hela säsongen som du slipper ränna här inne och prata med dig själv.

Sv: En Hink Full Av Finurligheter - Kvartsfinalen 2010

Gurra88:

Nu förstår jag bättre varför vi befinner oss på framsidan och ni på baksidan.

Du menar förstås också då att Flyers har fel filosofi kring Pelle Lindbergh?

På vilket sätt har jag hånat Strimma? Jag påpekar bara att han inte är felfri. Eftersom att tvivelaktigheter verkar ha blivit dagens ämne och väldigt få är just felfria, som ambassadörer för den klubben man tillhör.

Själv har jag bara skrivit om dagens artikel i Expressen (innan detta spårade ur) och trodde kanske att man kunde få någon reaktion, på de sakerna jag tog upp. Gynnas verkligen TIK av Corsos utspel? Tror knappast att Challe är speciellt nöjd med det här? Tror inte att han vill avvara sin förstecenter på grund av sådant här trams? Förmodar att Challe vill se Corso på isen hela slutspelet?

Thörnbergs fumlande eller Torps vårdslösa tackling mot Espoo i CHL förra året, har väldigt lite med det att göra. 


Sv: En Hink Full Av Finurligheter - Kvartsfinalen 2010
Et tu Brute:

Vi får väl höra vad du säger när Frölunda skickar upp Ronnie Sundins tröja i taket.

Sv: En Hink Full Av Finurligheter - Kvartsfinalen 2010
Et tu Brute: 4 seriesegrar, 3 SM-finaler och två guld de senaste 7 åren. Är det exempel på något som inte varat så länge? :-)

Missade helt ditt inlägg.. Eftersom detta forum är oerhört tråkigt med 3-4 hv-muppar som vädrar inte sina alltför skarpa hjärnor..

Men jag syftade givetvis på att ni skriver 6-årskontrakt med elitseriens mest överskattade Per Ledin m.m .m.m... Om timrå tar er i kvarten tror jag det väntat tufft år i jönköping.. Vilket jag tror Timrå gör.

Jag lycker bara det är skrämmande hur du kan håna strimma för det som hände.. Hans tröja hänger i taket av sportsliga prestationer och det är det han ska kommas ihåg för, inte sättet man dör för.. INte förvånad dock att jag läser sånt här i ett HV-forum, det är signifikativt för ett HV-fans..

Sv: En Hink Full Av Finurligheter - Kvartsfinalen 2010

73Sjöbba:

Så du menar alltså att i Timrå finns inga premisser eller värdegrunder kring vilka spelare som kan hissas i taket. Jisses! Fast i och för sig så förklarar det ju en del :-)

Är det då inte lika bra att man tar ner tröjan en gång för alla? Eftersom den helt verkar sakna värde i nuläget.


Sv: En Hink Full Av Finurligheter - Kvartsfinalen 2010
Et tu Brute:

Nu är det väl så att det är dagens spelare som ska vara föredöme för framtidens ungdom. Inte dom som har varit avliden i 35-40 år.

Där är det intressantare att diskutera moral och etik.

Sv: En Hink Full Av Finurligheter - Kvartsfinalen 2010

Gurra88:

Du är inte speciellt smart va? Försökte ha en kommunikation med dig för någon dag sedan där du skulle definiera 7 år som en kort eller längre tid, men du bara försvann.

Förmodar att om jag drar bort 7 år, så hamnar du i en tid där glass och Kalle Anka var dina favoriter och mammsen samlade mjölktänder i en liten träburk.

Jodå, det finns ett stort etiskt och moraliskt värde, kring personer även när de är döda, speciellt när de hyllas genom att deras tröjor hissas i taket och de skall stå som föredöme för framtidens ungdom.

Det här kan man då tackla på olika sätt. Att det kanske skulle fungera om laget och människorna kring laget, just på grund utav det här, hade en särdeles ödmjuk inställning till det mesta. Gör man inte det, blir det istället mycket kasta sten i glashuset på den speciella värdegrunden.

När sådant här händer så står man alltså inför ett val. Exempelvis valde Flyers att inte hissa Pelle Lindberghs tröja i taket när han omkom under ungefär samma omständigheter som Strimma. Det var fel värdegrund för Flyers att hylla Pelle eftersom han omkom på det sättet han gjorde. Internt hedras han ändå genom att man inte använder hans tröjnummer.


Sv: En Hink Full Av Finurligheter - Kvartsfinalen 2010

73Sjöbba:

Det var nog den högsta status som någonsin givits till deltagande i amatör-VM.


Sv: En Hink Full Av Finurligheter - Kvartsfinalen 2010
73Sjöbba: Nu är jag så långt ifrån Timårit man kan vara, men att jämföra med en som har dött är ungefär lika lågt som Hv71 i allmänhet. Sveriges pinsammaste lag, med de mest pinsamma fansen..

Sv: En Hink Full Av Finurligheter - Kvartsfinalen 2010
Et tu Brute: Jag skrev 'inte lika känt', sedan får du utveckla det som du vill efter din egna förmåga.

Redigerad kommentar


Sv: En Hink Full Av Finurligheter - Kvartsfinalen 2010
Et tu Brute:

Lill-Strimma är mer känd som världen bästa back än som ett rattfyllo.
Thörnberg är bara känd som ES störste filmare och fegaste spelare.

Sv: En Hink Full Av Finurligheter - Kvartsfinalen 2010

73Sjöbba:

Jodå, 73Sjöbba det är allmänt känt i Sverige, att ni är dom enda som hyllar ett rattfyllo med en tröja i taket på en ES-arena. Det kan bli två om Löven någonsin går upp igen.


Sv: En Hink Full Av Finurligheter - Kvartsfinalen 2010
Et tu Brute:

Det har jag aldrig påstått.

Det enda jag sa är att varken du eller jag kan bevisa det även om det är högst troligt.

Sv: En Hink Full Av Finurligheter - Kvartsfinalen 2010

Simmalugnt:

Så du menar, att det skulle råda tvivel kring det här om Strimma körde ihjäl sig på fyllan eller inte? Det var knappast något det hymlades (inte förrän nu och du) om när det begav sig och var också förklaringen till singelolyckan.


Sv: En Hink Full Av Finurligheter - Kvartsfinalen 2010
Et tu Brute: Det är inte lika känt. Tragiskt det där.

Sv: En Hink Full Av Finurligheter - Kvartsfinalen 2010
Et tu Brute:

Skillnaden i det fallet är att du inte kan bevisa att Lill-strimma var ett rattfyllo.

Jag kan dock bevisa att Thörnberg är en feg ryggradslös idiot.

Din hörsägen mot mina videobevis.

Jag undrar vem som skulle vinna den rättegången?

Redigerad kommentar


Sv: En Hink Full Av Finurligheter - Kvartsfinalen 2010

Simmalugnt:

Javisst, lika känt som att Lill-Strimma var ett rattfyllo som riskerade sitt och andras liv. Och att det bara finns ett ställe i Sverige där man hänger upp rattfyllon i taket och det vet vi alla var det är.


Sv: Grundserien 09/10

För övrigt noterades Martin Thörnberg för 20 mål i grundserien. I och med det har han nått 20 eller fler mål, tre säsonger på raken.

Det har bara två spelare till lyckats med senaste decenniet. Juha Riihijärvi (99/00-01/02) samt Per-Åge Skröder (06/07-08/09).


Sv: En Hink Full Av Finurligheter - Kvartsfinalen 2010
Et tu Brute:

Tidningarna vill väl ha något nytt att skriva om. Att Thörnberg är en feg ryggradslös idiot är ju redan allmänt känt i Sverige.

Sv: En Hink Full Av Finurligheter - Kvartsfinalen 2010

73Sjöbba:

Dom där länkarna är ju nästan lika gamla som Lill-Strimmas fyllekörningar :-) Kan du inte länka till något som åtminstone hänt den här säsongen, även om det bara var i början av den? Artikeln som du tydligen inte alls är intresserad av, är annars publicerad idag.


Sv: En Hink Full Av Finurligheter - Kvartsfinalen 2010
Simmalugnt: Nej, det är sant. Han brukar tänka med knäna.

Sv: En Hink Full Av Finurligheter - Kvartsfinalen 2010
73Sjöbba:

Det är dock inte ofta man faktiskt ser Thörnberg använda huvudet.

Sv: En Hink Full Av Finurligheter - Kvartsfinalen 2010
Gurra88: Jag diskuterar inte, jag provocerar =)

« · 1247941 · »