1150x200-modo-header2-kopiera.webp

MoDo Hockey

HockeyAllsvenskan · 549274 inlägg · 4167 ämnen

« · 2443641 · »

Sidan uppdateras nu automatiskt med de nya inlägg som skrivs.


Sv: MoDo Hockey - Apropå Ingenting
Får puffa lite för TV-tips till MoDoiter med abstinens, nu när det är glest mellan matcherna.

StatsTV visar kvartsfinalen i j18-VM för tjejer kl.16.

Sverige -Slovakien, där man hoppas våra MoDoiter ska gå vidare till semi lätt som en plätt.

Sv: Silly season
KB: Vilken fantastisk underbar nyhet angående Tex Mex.

Sv: Silly season
Nu vill jag bara ha lugnande besked om Dicken. Pretty please.

Sv: Silly season
KB: hörru han verkar då vara en skön människa iaf, hoppas att det går vägen för honom!

Sv: Silly season
Nucky:
Sportchef Gradin har sagt att han ska ha in ytterligare en målvakt innan slutspelet drar igång, men nu verkar han inte behöva leta något mer ute på marknaden.
– Jag hoppas han har slutat leta, han kan lägga pengar på något annat, avslutar Tex.

Jäklar, nu har Hinken ännu mer pengar att lägga på den där sista forwarden. Sicket bekymmer.

Sv: Silly season
MODOJohan: Han verkar sjukt motiverad. Grymt bra nyheter!😁

Sv: Silly season
MODOJohan:

Men jävligt segt att han inte opererades fören i Oktober. Hade han fått operation direkt efter säsongen hade han ju varit spelklar i typ Oktober.

Men positivt att han ser ut att kunna bli andramålvakt i slutet på serien och slutspel.

Hinken borde dock ta in en namngiven tredjemålis så vi har backup ifall han åker på bakslag.

Sv: Silly season
Tex tillbaka i spel om cirkus en månad enligt ÖA

Sv: Silly season
Har inte hängt med nått idag, inget nytt om Dick?

Sv: MoDo Hockey - Apropå Ingenting
KB: Vi ligger på en stabil tiondeplats sett till de 4 senaste matcherna, vore kul om man lagade till ett seger-recept igen.

Djyyyrgårn ligger på en stabil trettondeplats i samma formliga, känns redan lite bättre

Sv: Silly season
Gavelo: Kan inte annat än gissa att det blev lite fel pga autokorrekt där. Lite lustigt hur som helst.

Sv: Silly season
KB: God nykter är en underdrift

Sv: Silly season
KB: Kunde ha varit Conny...

Sv: Silly season
modomille: Mattias P på twitter:

Kommer positivt besked kring Tex från @pellehagglund inom kort. Inte långt i från comeback, om allt går som det ska. Håll utkik på sajten de närmsta timmarna.

Går vi in i ett slutspel med Guden - Tex (i form) - Nygren så är då jag extremt lugn över målvaktsituationen. Hoppas vi kan hitta en SHL-målis att dubbelregga för säkerhets skull också.

Sv: Silly season
Tarasov: Tror inte någon av dom två är aktuella då bägge spelar i lag som siktar på att vinna. Själv hoppas jag att vi värvar en finne med lite jävla sisu.

Sv: Silly season
{9682}: ja alla ska ju spara enl regeringen..

Sv: Silly season
Tarasov: Det är så mycket pengar så man blir trött.

Sv: MoDo Hockey - Apropå Ingenting
Foppatofflan: Bra där Hinken!

Sv: MoDo Hockey - Apropå Ingenting
KB: Det är sant även om vi hade problem med ÖIK även den gången. Det var några matcher där som spelet hölls upp okej. Inget lag klarar sig med såna skador utan påverkan såklart och kanske är det ”bara” en svacka och vi behöver ha tålamod med de nya. Hoppas du har rätt och är glad att du är mer optimistisk än mig. Jag fortsätter nog vara gubbsur och lite pessimist ett tag till då jag ser samma tendenser som tidigare säsonger.

Sv: MoDo Hockey - Apropå Ingenting
Pekka Arbelius:
Från Expressen:

”Enligt mina uppgifter hade Modo inte ens högsta budet, men det var dit Daniel Brickley själv ville.

Södertälje och Björklöven hade högre bud.

Modos bud var på en miljon kronor ungefär. Västervik ville höja upp budet, men Modos sportchef Henrik Gradin satt lite på trumf på handen när han visste att det var Brickleys önskan att spela där. Västervik kämpade för att få upp pengarna, men Modos bud på en miljon var slutgiltligt.

Södertälje ska ha erbjudiit någonstans runt 1,3 miljoner och Björklöven var strax över Modos bud.”

Sv: Silly season
Markus1212:
Vi skall tydligen vara ute efter en forward i Finland, kanske Bryggman eller Petter E

Sv: MoDo Hockey - Apropå Ingenting
Nucky: Jag tänker att när MoDo har farten, fokus och ödmjukhet är vi bäst i serien. Så håller med att det mestadels sitter i laget själv. Tycker din analys är klockren och min oro är att det alltför ofta blir så här, Harald Lückners ord från 2006 ”det ska alltid vara så snyggt häruppe” har fastnat i min hjärna. Överkonstruktiva i egen zon.

Jag tycker mig sett det här slarvet alltför ofta så jag börjar tappa hoppet lite att lager håller den jämnhet som behövs.

Kristers är okej men ingen matchvinnare som Tex. Håller tummarna för Tex.

Sv: MoDo Hockey - Apropå Ingenting
Pekka Arbelius: Vi spelade fortfarande bra en kort period efter att Woods blev skadad i mitt tycke. Niederbach kom in som en bra injektion i 2-3 matcher mot ÖIK, Mora och Löven. Svackan började eller blev mer påtaglig när vi åkte på magsjuka på en hel drös spelare inför bortaturnén mot TAIF, KIK och AIK som sedan kröntes med skadan på Dickinson mot SSK - även om jag tyckte vi var bättre större delen av den matchen mot SSK och vann rättvist i slutändan.
Sen dess har det varit sisådär spelmässigt, även om vi har gjort någon enstaka bra match som mot Västervik innan jul där vi dominerade från start.

Håller med om att vi har det svårare mot lag som är bra på att gegga upp matchbilden med en tight defensiv som ÖIK, SSK och Löven, men jag är inte redo att döma ut laget när vi är i en fas där vi ska få in både nya och gamla gubbar in i spelet igen. Den processen kommer nog ta ett tag.

Sv: MoDo Hockey - Apropå Ingenting
Gavelo: Utan att ta något från Nygren men hade jag varit i hans position så hade jag uppträtt likadant. Han vet ju om att han inte håller för denna nivå just nu, men han får otroliga träningsmöjligheter samt lön, så det är ju ett väldigt bra upplägg för honom med.

Sv: MoDo Hockey - Apropå Ingenting
{5647}:

Guden är bra, i grundserien, Inget snack om det!
I slutspelet håller jag dock Lövens målvakt som stor favorit, han har kapacitet och ta Löven upp till SHL, den känslan infinner sig inte hos Gudas och MoDo, för mig saknar han ”tyngden” för uppgiften.

Sv: MoDo Hockey - Apropå Ingenting
Nucky: Känslan är sådan och Hinken har ju heller inte gjort någon hemlighet av att man letat målvakt en längre tid.

För övrigt måste man säga att Nygren uppträtt jävligt proffesionellt, hela säsongen har han vetat att Modo letar efter målvakt samt att Tex eventuell kommer tillbaka vilka oavsett innebär att han inte kommer få många minuter i A-truppen, men han har inte gnällt utan kört på efter bästa förmåga, dessutom verkar han väldigt omtyckt som lagkamrat.
En tuff situation som förtjänar massvis med credd

Sv: MoDo Hockey - Apropå Ingenting
{5647}: Jag tycker det sett rätt dassigt ut under en längre period, ända sen Woods blev skadad. Men tendensen att det är problem mot lag som spelar tight som SSK. Som du säger när farten inte finns ser det inte bra ut. Jag befarar att det här såhär det kommer se ut i slutspelet. Visst var det jämnt mot löven men ändå alldeles för runt. SSK var väldigt bra men matchen igår bekräftar mina farhågor att vi inte har kan spela slutspelshockey. Håller med om materialet som borde passa så hoppas det tar sig.

Jag låter väl som värsta pessimisten nu och hoppas jag har fel men jag ser inte ett lag som kommer spela om shl-platsen utan det blir platt fall mot något tungt defensivt lag.

Sv: MoDo Hockey - Apropå Ingenting
Gavelo: Med tanke på hur man går all in i övriga truppen tror jag det är precis vad man kommer göra.
Men blir spännande att se om Tex kan komma tillbaka. Kanske en kass jämförelse men när han gjorde comeback från covid var han ruggigt bra.

Sv: MoDo Hockey - Apropå Ingenting
Gavelo: Tycker Golovkovs verkar vara lite för mycket av en humörspelare.

Men skulle gärna se att man försöker få igenom någon sorts trade på något håll. Jag tror inte att Sveningsson kommer komma upp i nivå hos oss den här säsongen om jag ska vara ärlig. Problemet jag ser är att vi har redan ganska stor rörelse i truppen med tre spelare in och möjligtvis fler då och Sveningsson får väl ändå anses vara en stor del av stommen i truppen då han har varit med längst tillsammans med Aagaard och Ohlsson.

Sv: MoDo Hockey - Apropå Ingenting
{5647}: Vi vet att det blir mycket tightare i slutspelet, vi kommer bara möta topplag så kravet på att ha en målvakt som vinner matcher åt laget är oerhört viktigt.
Gudlevskis är en bra målvakt på denna nivån men det finns nog 4-5 andra målvakter i As som skulle landa samma stats och kanske bättre om dom stått i Modo.

Frågan är vad man skall kunna hoppas på gällande Tex, Modo har en månad på sig att få svar på hans form innan fönstret stänger, är man minsta tveksam på att Tex inte kommer bli redo så hoppas jag man lägger allt krut på att hitta en målvakt.

Sv: MoDo Hockey - Apropå Ingenting
{5647}: Förstår inte heller drevet mot Guden. Ullmark hade fått kapitulera vid nån puck med bjudningar som igår mot SSK också.

Sen kan jag förstå att folk får hjärtat i halsgropen när han är ute och ska mippla med pucken bakom buren, men i slutändan så har han klantat till det vadå - en gång på 25 matcher? Mot Västerås när vi vann med 7-1.

Sv: MoDo Hockey - Apropå Ingenting
Pekka Arbelius: Det är ju det här med hönan och ägget också, är vår offensiv svagare för att motståndarna hittat ett sätt att försvara sig mot oss eller är det pga det man upplever som lägre intensitet och att vi förlorar mer närkamper?
Samma med passningsspelet, är vi helt enkelt ur form eller är det motståndarna som lärt sig störa oss lättare?

Tror själv det är en kombination men beror mestadels på oss själv. Vi kommer inte längre med samma fart i mittzon längre, och vi kladdar betydligt mer med pucken i egen zon.
Några av våra backar försöker nästan stillastående spela sig ur vår zon med 7-8 pass mellan varann. Betydligt större risk att vi då spelar fast oss själv.
Jag saknar Norén enormt i uppställningen, han är grymt skicklig på att sätta igång spelet snabbt med antingen ett snabbt pass upp till forwards eller så driver han upp själv med pucken likt Hedberg och drar upp tempot.

Sen hoppas jag Tex kan vara tillbaka snart. Guden gjorde det svårt för oss igår att göra match av det, speciellt när det inte riktigt kuggar i för stora delar av laget.

Sv: MoDo Hockey - Apropå Ingenting
KRB: Jag tycker verkligen inte Guden är ett problem. Han är tillräckligt bra för att ta oss till SHL. Jag förstår inte varför han hela tiden målas upp som dålig. Han har en oerhört otacksam uppgift som långa stunder får stå overksam. Han har lägst GAA i hela ligan med 1,85 mål per match trots att alla verkar gnälla på vårt försvarsspel.

Jag får liksom inte ihop ekvationen. Trots en väldigt svag målvakt och ett dåligt försvarsspel så leder Guden alltså GAA och MoDo har släppt in minst mål i hela allsvenskan. Är det månne så att kraven är sinnessjuka och att vi aldrig någonsin kommer att få godkänt defensivt om vi inte har 8 Victor Hedman och 2 Linus Ullmark för att försvara oss?????????

Sv: MoDo Hockey - Apropå Ingenting
KB: Alla dagar i veckan!

Sv: MoDo Hockey - Apropå Ingenting
MoDoNörden: Mattias föreslår en trade i podden också, med Almtuna. Sveningsson + en slant mot Golovkovs.

Sv: MoDo Hockey - Apropå Ingenting
MoDoNörden:

Jag hade hoppats på att de istället letade efter en målvakt som håller högre klass än de vi har, i slutspelet måste vi ha en keeper som är lite vassare än motståndarnas målvakter, det är då vi går upp till SHL. De enstaka misstag och tankevurpor som Guden gör ibland får inte hända under slutspelet

Sv: MoDo Hockey - Apropå Ingenting
Pekka Arbelius: I podden Nedsläpp MoDo där Mattias Persson och Pelle Hägglund är medverkare har det nåtts uppgifter till Niklas Granberg, som tidigare är agent, att MoDo är ute efter en forward i Finland. Namn ville han inte gå in på.

Sv: MoDo Hockey - Apropå Ingenting
Tarasov: Håller med om att den är bättre än förra säsongen och ingen är perfekt. Vi får också ta det goda med det onda när det gäller våra offensiva backar. Och det är klart det är ett pris att betala för att spela offensiv hockey.

Men min läktarproffs summering hittills under säsongen är att vi inte har tillräckligt bra försvars- och målvaktspel för att nå längre än förra säsongen.

Sv: MoDo Hockey - Apropå Ingenting
{5647}:

Ja efter att ha lugnat ner sig efter matchen så känns detta mer som ett olycksfall i arbetet.

Karlin var inne på det i intervjun att kanske de spelare som tagit ansvar när stjärnorna var borta omedvetet slappnade av lite. Sker detta samtidigt som de som kommer in i laget inte är i form (Woods/Dick) eller inte lärt sig systemet (Brickley) så blir det svårt.

Kanske hade varit bättre ifall de tre hade kommit in i laget en och en, men det får vi aldrig veta.

Men nu gäller det för laget att studsa tillbaka på vinnarspåret och visa vilken kapacitet vi besitter.

Brickley hade en svår match då resten av laget inte kom upp i nivå, men gillade det jag såg. Ser ut att ha en rejäl pondus på isen, fina hårda pass (men tyvärr hade vi ingen med fart som kunde ta emot dessa). Rör sig bra och vårdar puck. Lite missar i defensiven men vissa beror nog på att han inte kan spelsystemet, ibland gick t.ex han och forward på samma gubbe eller han och Ingman på samma. Detta kommer bli bättre. Känns ändå stark i kroppen och kan hålla undan forwards vid sarg och mål.

Woods där syntes det att han varit borta ett längre tag. Dålig timing och många missade passningar, svårt att få ut pucken och slog hål i luften ett par gånger. Men ge han ett par matcher så är han tillbaka i tempo och form, vi vet ju vad han kan.

Nu är det bara att hoppas att Dick inte blir borta allt för länge. Vill gärna ha honom med de sista 10 matcherna innan slutspelet iaf.

Ska vi se något positivt så får vi hoppas att vi gjort bort skadorna på våra stjärnor nu istället för att åka på dessa i slutspelet.

Sv: MoDo Hockey - Apropå Ingenting
Rytter: Jag håller verkligen med. Det är därför lite orättvist att jämföra med gårdagen då våra pucktapp i anfallszonen ledde till drösvis med odd man rushes. Så många kontringar som vi släppta till igår har vi nog inte släppt till mot något annat lag.

Men, ny match på fredag och förhoppningsvis en helt annan inställning då.

Sv: MoDo Hockey - Apropå Ingenting
Tarasov:

Ja defensiven är bättre under Karlin än under Åsnan. Där kunde det stundtals vara väldigt virrigt när vi fick tryck mot oss. Känns ändå som vi har en grundstruktur i försvaret som fungerar och gör att det är svårt att skapa rena chanser mot oss och vi får ofta ut motståndarna mot sargen.

Sedan kan Karlin lägga upp vilken taktik och spelsystem han vill, det kommer alltid komma situationer där en spelare förlorar sin duell, där en puck studsar konstigt, där en spelare tappar skäret och inte hinner med osv och det går inte att försvara sig emot mha spelsystem.

Men tycker vi är duktiga på att minimera antalet klara/farliga chanser mot oss från slottet, och motståndarna måste verkligen jobba och stå för fina prestationer för att skapa sina chanser.

Försvarsspelet under Ville/Styf tänker jag inte ens kommentera för det går inte att kalla försvarsspel.

Sv: MoDo Hockey - Apropå Ingenting
Tarasov: Det är klart att vi har bra defensiv. Vi är det lag som släppt in minst antal mål och det är inte bara tur...

Sv: MoDo Hockey - Apropå Ingenting
Pekka Arbelius:
Jag tycker att defensiven som helt är lite bättre särskilt under Karlin, vi känns välorganiserade. Däremot kan vissa spelare förlora sina dueller, de gör väl alla någon gång men Näsen kanske oftare än Ingman.

Tycker även att vi fått till målvaktsspelet. Skulle vara kul om Tex kom tillbaka snabbt nog.

Sv: Södertälje SK - MoDo Hockey 2023-01-11
Robin Ztorken L: Finns nog flera delar som påverkat spelet i negativ bemärkelse den senaste tiden. Den enklaste förklaringen är väl att Woods har missat 13 matcher, Dickinson 6 och AP 3-4.

Jag tycker det är tydligt att vi har väldigt många spelare som är ur fas när man kollar på matchen igår. Stillastående passningar, lite off i positioneringen och lite för långsamma och dåliga beslut.
Det kommer ta ett tag innan Woods, Dickinson och Brickley kommer in i grejerna. Vela börjar bli något varm i kläderna men då är kedjekamraterna iskall istället.
Tycker Bernhardt och Näsén gör en ganska ljummen insats igår, absolut inte katastrof men de driver ju mycket av spelet i vårt lag och vi lider när de går ner sig. Addera ett andra backpar där det inte riktigt stämmer ännu på det, så förstår man ju att det är för många delar som inte fungerar samtidigt.

Är inte orolig för framtiden då det är mer kortsiktiga problem i min värld, men det är smärtsamt just nu.

Sv: MoDo Hockey - Apropå Ingenting
Pekka Arbelius: Jag tycker att det är lite orättvist att plocka en match där man går in med lite fel inställning. Då kommer man alltid kunna dra sådana slutsatser. Det är klart att vi upplevs svaga defensivt, när de flesta uppspel vi slår går till en stillastående eller långsamt åkande spelare. När vi vinner puck har vi ingen som egentligen vill ha den, så vi blir överkörda av motståndarna. Inte minst Brickley verkade vilja vårda pucken, men hittade ingen att passa den till. Och dessutom var det ett fasligt drällande i anfallszonen utan tredjeman som säkrar.

Jag vill gärna tro att vi absolut har matererialet att vara bättre i det här slutspelet, men det bygger på att vi åker mycket mer skridskor och får igång passningsspelet. Varenda gång vi inte fått upp farten har det sett likadant ut, även om SSK igår kanske var det lag som varit klart bäst på att stoppa oss. Mot Löven var det ändå väldigt jämt, men igår var helt klart SSK bättre på alla sätt och vis. Undrar om de inte var det bästa laget vi mött hittlls.

Sv: MoDo Hockey - Apropå Ingenting
{5647}: Är den verkligen lätt att rätta till? Det är ett återkommande problem säsong efter säsong och jag tycker vi har en svag defensiv även om vi släppt i få mål. Jag motiverar det med att MoDo får problem med lag som är tyngre och defensivt skickliga och spelar den typ av spel som spelas i ett slutspel. Som det känns just nu har vi inte lärt oss ett dugg sen ifjol. Samma nonchalans och naiva spel.

Såga mig gärna sen när jag hade fel 😃

Sv: Södertälje SK - MoDo Hockey 2023-01-11
{5647}: Jag tycker det ser ut som vi verkligen varit i en formsvacka de senaste 8-10 matcherna.
Ser egentligen ingenting som klickat under denna period, visst har vi haft en del skador och ett ganska skakigt målvaktsspel, tyvärr.
Mot SSK såg det i det stora hela inte mycket bättre ut, trots full truppdär många underpresterar.
Vi blev ganska lätt utmanövrerade av SSK och en svag Gudlevskis gjorde det inte mycket bättre samt att vi var iskalla i offensiv zon och skapade nada.

Vi måste komma ut ur svackan snarast!
Kan Vela och Brickley skapat mer oro i truppen än välbehag?
Igår var Vela helt osynlig och Brickley direkt dålig.

Sv: Södertälje SK - MoDo Hockey 2023-01-11
{5647}: Jag håller med. Han kan vara en tillgång. Men Karlin och gänget tar kanske lite lättare på grundserien med tanke på hur mycket vi leder med. Sven kommer inte att komma igång genom att sitta på läktaren heller och det är därför de envetet kör vidare.

Svårt det där, man tycker att han borde vara i en utvecklingsbar ålder och hade säkert hoppats på att han skulle ta ett kliv framåt den här säsongen. Det har ju totalt uteblivit. Hans frustration som sipprat fram i vissa intervjuer är inte särskilt smickrande heller för hans del heller.
Tycker att det är dags att spela honom med EJK och Aagard och se om det fungerar,. EJK och Aagard kan vårt spelsystem utan och innan och Sven kan vara en mer loose cannon, medan Niederbach och Vela har tillkommit under säsongen och därför inte har spelsystemet lika befäst och de kommer aldrig att komma in i det om de inte får en bättre tredjelänk. Levererar Sven fortfarande inte i den omgivningen, ja då är det dags att han får vara extra.

Det är därför Niederbach levererade direkt med Woods/Dickinson (minns inte vem av dem det var)+Aagard. Han hade två som fattar vårt spelsystem runt sig och då blir det genast lättare att spela i den formationen. Jag är säker på att Vela och Niederbach kommer att bli bättre och bättre när de blir mer bekväma med spelsystemet, men tills vidare är det nog rimligt att omge dem med spelare som är rutinerade i hur vi spelar. Velas hattrick är inte en slump heller. D

Brickley hade någon dålig sekvens, men det är klart att han har massor av extra att tänka på när han ska komma in i vårt spelsystem och då kommer lite enkla misstag. Dock passningssäker med hög kvalitet. När han och Ingman spelat ihop sig och saker sitter i ryggmärgen blir detta bra.

Berg såg bättre ut igår, skönt att han fick måla.

Sen återigen, Södergran är så extremt stark och är kung på att skydda puck. Jävlar vad bra han är, får han bara till avsluten så kommer det bli en slutspelsjoker av rang. Han hade inga problem att hålla undan "tunga" SSK och han fastnar nästan aldrig vid sargerna utan tar sig förbi.

Sv: Södertälje SK - MoDo Hockey 2023-01-11
Bad_Brett: Det lite jobbiga med Sven är att han har bara ett sätt att spela på. Tar man de flesta andra spelarna, så kan de skickas ned i en tredje/fjärde och då spelar de enklare. Sven fortsätter spela sitt svåra spel oavsett situation. När det fungerar är han en bra spelare, men när han som nu kört fast blir det uppenbart att han fullständigt saknar sjukdomsinsikt och ödmjukhet.

Jag kommer fortsätta hävda att i rätt miljö och med trygghet kommer vi ha mycket nytta av honom i vår, men i dagsläget är han snarast en belastning.

Sv: Södertälje SK - MoDo Hockey 2023-01-11
Bad_Brett: Säg inte sådär nu, jag skulle ju vara positiv till detta!!
;)

« · 2443641 · »