1150x200-modo-header2-kopiera.webp

MoDo Hockey

SHL · 531272 inlägg · 4122 ämnen

« · 2043974 · »

Sidan uppdateras nu automatiskt med de nya inlägg som skrivs.


Sv: Karlskoga - Modo 2020-03-06
Rytter: Jag tycker att jämförelsen att jorden är platt är felaktig. Det är ett faktum och inte en åsikt. Ungefär som att ifrågasätta människans klimatpåverkan och hävda att man har rätt till sin åsikt, när det numera råder konsensus i frågan.

Bortsett från det håller jag med Gavleo med reservationen. Modo spelar ett av seriens sämsta försvarsspel sett till förutsättningarna. Man gör aldrig avvägningar, utan det är nästan hänsynslös aggressivitet även när det är korkat. Inget annat allsvenskt lag skulle checka med två spelare i eget sarghörn mot Mårtensson (eller för den delen Foppa) som har pucken under kontroll. Få skulle tillåta den typen av passning på "fel" sida blå linjen som Sylwander gör, för vinsten av ett lyckat pass står verkligen inte i paritet med risken av ett misslyckat.

Man gör mycket bra och man är riktigt bra på att sätta press. Jag skulle bara vilja att man gör det med viss urskiljning.

Sv: Karlskoga - Modo 2020-03-06
Rytter: Jag skrev att försvarspelet nog tillhör botten i ligan, alltså inte ordagrant sämst i ligan utan i bottenskiktet och det tycker jag nog det gör stundtals.
Med det material vi har så ska vi ligga i toppen men spelmässigt är vi långt ifrån tex Timrå, Karlskoga och Löven som är våra närmaste konkurrenter och vi kommer inte skörda några framgångar om vi inte börjar spela bättre i försvaret, att vi vinner igår får ses som aningen anmärkningsvärt med tanke på alla målchanser Bik hade bara i första perioden pga att man blir fastpressade i egen zon, kommer ut positionerna, får jaga och blir trötta.
Sen är det som någon skrev att när vi lyckas spela oss ur pressen så får vi ofta giftiga kontringar så jag förstår tänket, det jag däremot inte förstår är varför man inte tillåter avvägningar att hellre skicka sarg ut, få andrum och flytta upp positionerna utan puck ist för att slå vansinnespass i egen zon ?!

Men nu är det upp till bevis, nu kan ingen i laget iaf tycka att ”något är klart” så nu finns det inget att skylla på, nu är det 100% i varje match som gäller annars är det över!

Sv: Karlskoga - Modo 2020-03-06
Gusse: Vaknade i morse och hade en märklig dröm om att Modo spelar i SHL nästa säsong kan det bli så ja vem vet vi ska kriga om det och slår vi ut Löven som gjort en väldigt bra säsong så tar vi Oskarshamn av bara farten eller Leksand,,,,,Grattis JJ och Modo vi fixade det tillslut även om det såg mörkt ut ett tag då vi knappt hade några backar ,,,Nu hoppas vi att Barto kommer tillbaka även om Hanse steppade upp dom sista matcherna och spelade bra så är det Barto som kan vara jokern i finalen ,,,,,,Heja Modo

Sv: Karlskoga - Modo 2020-03-06
Själv gillar jag att motståndarna får lite grepp/snurr i modos försvarszon för att sedan direkt åka på ett mål i baken genom en modokontring. Det skapar irritation hos motståndarna och ger en obehaglig känsla av falsk trygghet. Hur många lag har inte åkt hem med känslan att de borde fått med sig poäng men förlorat med 3-4 mål? Jag kommer aldrig ifrågasätta ett stundtals virrigt försvarsspel om det ger oss resultat.

Sv: Karlskoga - Modo 2020-03-06
Gavelo:

Ja klart du har rätt till din åsikt. Men det är ändå omöjligt att ta det seriöst när du säger att vi har ligans sämsta försvar och att du inte sett nått sämre på länge. Samtidigt har vi släppt in tredje minst mål i ligan och i början var vi de som gjorde mest och släpet in minst i 5 mot 5.

Min åsikt är att jorden är platt, den åsikten har jag rätt till. Men går det att ta den seriöst?

All är nog överrens om att det finns potential till förbättring, och de konstruktiva här t.ex jfk kommer med synpunkter på hur det kan förbättras, bättre avvägningar mindre aggressiva osv. Men har inte hört honom påstå att vi har ligans sämsta försvar.

Men när du kastar ur dig påståenden som ligans sämsta försvar osv utan att diskutera hur det kan förbättras får du köpa att vissa (läs jag) omöjligt kan ta dig seriöst.

Sv: Karlskoga - Modo 2020-03-06
Gusse: sedan tror jag att Modo-iterna inte brydde sig lika mycket över poängrekordet då det egentligen år Karla och framförallt Tambellini som gjort det möjligt. JJ har gjort det fantastiskt, men han är ändå bara tredje bäst i kedjan, typ.

Och Tambos poängsnitt pratar för sig självt.

Sv: Karlskoga - Modo 2020-03-06
Gavelo: Håller med väldigt mycket. Vi har talangen och potentialen att ha ett grymt försvarsspel. Vi hyllade ju alla backar innan säsongen. Tyvärr har inte Björn lyckats få in det defensiva och tajta i försvaret. Känns som allt handlar om att starta snabba anfall ifrån backplats. Man har glömt att få in ett spel där man tajtar ihop och spelar på att försvara en ledning. Nu ser försvaret likadant ut om vi leder med fyra eller har oavgjort. Vi har lyft oss mot Löven förut. Och jag hoppas vi kan göra det igen. För materialet har vi.

Sv: Karlskoga - Modo 2020-03-06
Min teori är att Modos försvar provocerar många nervösa och nagelbitande själar med sättet de spelar på. Det är dock en stor del av Modos vinnande koncept i år. För min del upplevs det ofta som nonchalant och nervöst när de ständigt söker passningar in i slottet för att snabbt ta sig ut ur egen zon. Är de inte helt påslagna och uppmärksamma händer det att motståndarna hinner dit med en klubba och de blir kvar i egen zon helt ur position. ofta leder det till ett monsterbyte i egen zon. Däremot, när dessa snåriga utgångar stämmer får de med sig fin fart in i mittzon och vidare in i anfallszon. Nu när Norlinder är tillbaka är jag helt säker på att spelet ur egen zon kommer att stabiliseras.

Sv: Karlskoga - Modo 2020-03-06
Gavelo: Man kan inte både ha ligans bästa försvar och anfall😉

Sv: Karlskoga - Modo 2020-03-06
Rytter: Vad jag tycker är ju min åsikt, alltså är den lika rätt som din och därför är min åsikt lika allvarlig och korrekt som alla andras och bör tas seriöst eftersom den är seriös.

Övrigt så har vi ett av ligans sämsta försvar helt klart, det ser nog dom flesta, att vi släppt in lite mål betyder inte per automatik att försvaret är bra, för med det resonemanget så är vårat försvar ruskigt stabilt eftersom vi släpper in så lite mål?!

Förvaret är modos stora akilleshäl och det är våran överlägset svagaste lagdel, tyckte under första 3:e delen att försvaret såg riktigt bra ut men i takt med att andra lag började trampa igång i serien så har vi fått mer och mer problem att hänga med, spelidén är sönderläst och lag som Kristianstad checkar sönder oss likt leksand gjorde året vi åkte ur Shl

Sv: MoDo Hockey - Apropå Ingenting
Tarasov:

Inför match känns det lite så här, antingen tar vi kommandot direkt styr lite spelet och får några mål att gå på.
Eller som igår, BIK får momentum oh rider på det i 1:a, vi kommer igen i andra där jag tycker vi får ordning på spelet.

Sv: MoDo Hockey - Apropå Ingenting
Snipan: Galen säsong, ur ett poängmässigt perspektiv. 107p på trean, som du säger. Helt otroligt.

Besviken på en tredjeplats? Ja, Jo...njae... Vid jul var vi oroliga att missa slutspelet. Så med det i färskt minne känns det ändå okej.

Grattis till andraplatsen och poängrekordet. Känns på nått sätt jävligt bra att det hamnade här uppe i norr. I den bästa av världar inleder ni med vinst mot Björklöven som vi sedermera följer upp. I den bästa av världar, som sagt.

Lycka till!

Sv: MoDo Hockey - Apropå Ingenting
Perreman:
Tackar. Lycka till slutspelsserien. Tycker alla topp-3 lag gjort en grym säsong. Tyvärr så kommer säsongen kännas som en grym besvikelse gör något av lagen.

Sv: MoDo Hockey - Apropå Ingenting
Perreman: Tack! Om jag ska kosta på mig att vara litet ödmjuk, så kan jag ha förståelse för att det måste kännas fördjävligt som TIKare att inte gå till final. Vem hade kunnat tro inför säsongen att 107 p inte skulle räcka til final?

Sv: Karlskoga - Modo 2020-03-06
Gavelo:

Märkligt att ett av de sämsta försvaren i allsvenskan, samt de sämsta målvakterna (innan barto kom) lyckas bli det lag som släpper in tredje minst mål i ligan.

Lite nyanserad i kritiken kan man väl vara, att vara missnöjd är en sak. Men att börja snacka om sämsta försvaret i ligan och att du inte sett nått sämre förlöjligar inte laget utan dig själv. Går liksom inte att ta dig på allvar i detta.

Sv: Karlskoga - Modo 2020-03-06
Gavelo: Ja alltså, jag håller helt med om att försvaret ser bedrövligt ut emellanåt.
Samtidigt är det bara Timrå och Löven som släppt i mer mål än oss.
Och då har vi ändå klagat på våra målvakters prestationer i många matcher.

Rent statistiskt tror jag inte vårt försvar är så jäkla bedrövligt sett över säsongen.
Sen vet jag inte hur tillåtna målchanser ser ut, om det finns statistik på sånt? (Ivandrago?)
Men våra MV har ju relativt dålig räddningsprocent (bortsett Barto) vilket om man ser till insläppta mål borde innebära att vi inte tillåter så sjukt mkt som man tror?

Sv: Karlskoga - Modo 2020-03-06
{5647}:

Ja, Mora blev lite rånad där kan man tycka.

Sv: Karlskoga - Modo 2020-03-06
Gavelo: Instämmer till fullo.

Sv: Karlskoga - Modo 2020-03-06
KB: Med lite distans till matchen igår så får man vara nöjd med 3 poäng.
Nu måste laget vakna till för spelar vi som igår så ryker vi nog relativt fort i båda matchserierna, sällan skådat ett så naivt och viljelöst försvar, jag skäms fortfarande på tex Hedmans (ingripande?) på deras första mål, herregud, och hans match i övrigt är inte heller speciellt stark trots att han endast spelar i egen zon!
Sen är det ju lustigt att Ingen i laget ifrågasätter varför man ska dutta puck till varandra i egen zon bara för att hålla den inom laget, sylwanders dutt till Björka som blev förödande är väl ett solklart bevis på att det ibland är väldigt mycket smartare att bara lägga sarg utvisa för att statiskt köra samma upplägg hela tiden.

Sen överlag är det fantastiskt på sitt sätt att vi vinner och slutar 2:a i serien med ett försvarsspel som nog tillhör botten av allsvenskan, jag har i ärlighetens namn inte sett något sämre på många år, med detta material så bör vi kunna göra det väldigt mycket bättre, jag menar att det är ju inte 8st Niklas Torp vi har i defensiven.

Sv: Karlskoga - Modo 2020-03-06
jonsson: Allt känns ganska jävla bra just idag! :D

Sv: Karlskoga - Modo 2020-03-06
{5647}: Mattias Karlin är en jättebra tränare. Sjukt imponerad av deras prestation, och lättad över att vi slipper möta dem just nu...

Sv: Karlskoga - Modo 2020-03-06
jonsson: Kul också att Modo-B gick till slutspelsserien. Hur fasen gick det till?

Sv: Karlskoga - Modo 2020-03-06
locken: Glömde 10 år i ren frustration,När kusinerna började spela i Södertälje o Skellefteå på 70 talet fick man gå på biljetter som dom fick som spelare, Hade ingen intresserad far, men det som var gratis det fick man ju utnyttja o på den vägen är det.
Bra spelare kusinerna, men i fel lag, Roland Stoltz, Glenn Johansson,

Sv: Karlskoga - Modo 2020-03-06
{8225}:

Känns fantastiskt att vakna och va klar för HOCKEYALLSVENSKA FINALEN dessutom en MODOIT som tar hem poängrekordet😀
Skål igen

Sv: MoDo Hockey - Apropå Ingenting
Får passa på att gratulera till platsen i HA-finalen. Det var en rafflande avslutning av serien, skönt att slippa "serielunken".

Sv: MoDo Hockey - Apropå Ingenting
Är detta system nytt?

"Tecknade du säsongskort under kampanjperioden till och med 30 april 2019 gäller ditt kort för samtliga matcher under säsongen och därmed även samtliga matcher som följer grundserien i HockeyAllsvenskan."

"Varje säsongskortsinnehavare kan köpa sex extra biljetter per match."

"Alla som är medlem i MODO Hockey och tecknade sitt medlemskap senast 5 mars 2020 kommer att ha förtur på biljetter i fortsättningsspelet. Varje medlem kan köpa fyra biljetter per match"

Att man kunnat köpa säsongskort som gäller i slutspel har väl funnits tidigare.

Men detta med att de som har tecknat säsongskort kan boka biljetter i förköp innan det släpps till övriga tycker jag är en bra ändring. Man ska ha något för att man tidigt köper ett säsongskort, när man sedan inkluderar medlemmar i klubben så finns möjligheten för alla även de som bara går på enstaka matcher eller bor långt bort.

Gillar att man hade en strategi klar redan innan slutspelet och sedan klart och tydligt kommunicerade detta direkt när det blev klart att vi är i final.

Sv: MoDo Hockey - Apropå Ingenting
{8384}:

Rekordet är egentligen skitsamma, det viktiga är att vi tog oss till final. Målet för serien var att sluta topp-2 och det har vi nått nu. Men visst det är riktigt kul för JJ och för kedjan som varit dominant och seriens bästa.

Det som är komiskt är att rekordet var så viktigt för Timrå, deras stora hjälte hade kommit hem och det var inte en fråga om rekordet skulle slås utan när. Spekulationerna i början på serien handlade ju om att han skulle komma över 100p eftersom han snittat över 2p på de första 10 matcherna.

Så det blir lite komiskt att dom nu säger att det är vi som bryr oss om rekordet och att det var oviktigt för dem, vi såg ju i början när man granskade matcher för att leta och skicka in uppdateringar på andra assist hur viktigt det var.

Nu kan JJ sikta mot att sätta poängrekord i allsvenska finalen istället, eller är det en titel som kanske Tambellini eller Karlkvist är sugen på.

Sedan måste man ju nämna tambellini som slutar femma i poängligan med över 60p på 35 matcher, han missar alltså 17 matcher. Det säger lite om hans klass. Inte illa för en korpenlirare att lämna handicap men ändå hamna föra lövens alla spelare.

Sv: MoDo Hockey - Apropå Ingenting
Vilken härlig fredag med en seger i matchen och man gläds verkligen med kungen Jontha som tar ett nytt poängligarekord och slår självaste NHL-Johnta. Sen ler man brett åt timjååfansen som sitter och lipar på sitt forum om att löven slår oss i tre raka och att dom senare krossar oss och det är verkligen pricken över i att få se deras bitterhet lysa igenom igen. Själv har jag firat klart dessa små segrar på vägen och laddar nu inför tisdagen. Upp till kamp MoDoiter!


Sv: Karlskoga - Modo 2020-03-06
{82
25}: älskar din lidelse och passion för vår älskade förening. fler som du, tack

Tillägnat Locken

Sv: Karlskoga - Modo 2020-03-06
Från Hörnefors: Men du skriver bra ändå!!

Sv: Karlskoga - Modo 2020-03-06
{8225}: Haha, nä inte släkt med Nordalarna.

Sv: Karlskoga - Modo 2020-03-06
locken: Du är lite vulgär, haha, jag har dock minst 10 års mer ångest över denna klubb.. Du har helt rätt . Det krävs nog minst 30 års ångest(minst för att förstå detta.) Guldstjärna till Dej

Sv: Karlskoga - Modo 2020-03-06
Rytter: Mitt hockey intresse för Modo har funnits över 35 år jag har levt ätit o skitit Modo, Häng skallar eller vad det är du kallar dom som ser att det fattas väldigt mycket i denna match från Modo! Att någon vidare match när det gäller gör man inte.... Kan ju inte bara vara Hanses som ska svara upp,,, + 1 linan.

Sv: Karlskoga - Modo 2020-03-06
Ben Perrault:
Testa att gå tillbaka till finaltrådarna😂😂

Sv: MoDo Hockey - Apropå Ingenting
Tarasov: Kanske ni pratat om det, orkar inte bläddra massa sidor, men jäklar vad man måste bli imponerad av Hanses ändå.
Hanses mer eller mindre vet att hans framtid inte är i Modo. Han vet att när Barto kommer tillbaka får han öppna båsdörren. Han vet att väldigt få har trott på honom den här säsongen. Han gör två stycken direkt svaga matcher innan dom två sista.
Men så går han in och gör två riktigt jäkla stabila matcher när det gäller som mest i grundserien.

Det är faktiskt imponerande.

Sv: MoDo Hockey - Apropå Ingenting
Tarasov: Ja, håller med dej helt. Vår bästa tid är nu, hoppas jag. Så lycklig att vi är där, nu när det börjar bara verka att vinna

Sv: Karlskoga - Modo 2020-03-06
Ben Perrault: Håller med dig jag har varit med 4 månader men spelat och hejat på Modo hela mitt liv och sett massor av matcher i Kempis och några i nya hallen men jag har sett Modo spelat i Västerås och Uppsala och Stockholm och i Leksand mm,,,,,,Och nu ska vi gå upp och först slå ut Löven sen tar vi Oskarshamn eller Leksand även om det blir tufft så ska jag dit och heja på mitt Modo ,,,Heja Modo idag har vi JJ som slog rekordet och nu ska vi vidare och vi ger oss aldrig

Sv: MoDo Hockey - Apropå Ingenting
{8225}: till och med våra käraste kollegor i Californien tycker ni är bruna och vissna

Sv: Karlskoga - Modo 2020-03-06
Från Hörnefors:
👍 precis!

Sv: MoDo Hockey - Apropå Ingenting
{8225}:
Så glad idag, det roligaste som hänt på 10 år, nu väntar minst 5 spännande matcher förhoppningsvis fler.

Sv: MoDo Hockey - Apropå Ingenting
{8225}: förstår man inte detta låtval bör man återgå till den slutna avdelningen, haha. *Älskar Modo

Sv: Karlskoga - Modo 2020-03-06
Ben Perrault:

Ja modo är en speciell klubb, laget består till och från av hängskallar och vissa supportar vill inte vara sämre och har samma sköra psyke.

Själv ska jag njuta av finalen, första gången på länge vi har något att vinna och inget (en shl plats) att förlora. Det kommer vara en grym serie mot löven, misslyckas vi får vi en chans till.

Det positiva är att vi blir bättre och bättre för varje säsong med björn. Finalen fyller på en redan stor kassa. Går vi inte upp i år är det mer bara en fråga om när om vi fortsätter att utveckla klubben. Just nu gör man det mesta rätt, ekonomin är i ordning, man får publiken att komma tillbaka, man ger insyn och kommunicerar klart och tydligt, och man har kontinuitet på ledande positioner och i truppen.

Stort tack till björn och widebro (och alla andra i ledningen) som gjort att man fått tillbaka hockey intresset igen efter typ 10 jobbiga år.

Sv: Karlskoga - Modo 2020-03-06
karlasklubba:???? Tycker du att dom motsvarar en 2 femma på den här nivån,,,, , ,,,,,, som måste upp!!!!!!

Sv: Karlskoga - Modo 2020-03-06
karlasklubba: har alltid varit så på detta forum. Vissa klagar mest bara och ser bara det negativa. Sen när det går bra kommer inga kommentarer från dom
Stort grattis JJ, nu börjar det på allvar
Bor i Umeå och drar på mig Modotröjan på jobbet på måndag😀

Sv: MoDo Hockey - Apropå Ingenting
{8225}: Hur kul det att hålla på IFK Umeå/Björklöven när alla löv är bruna, so sad...

Sv: Karlskoga - Modo 2020-03-06
{8399}: grattis jj ! Verkar vara en bra grabb. Njut :)

Sv: MoDo Hockey - Apropå Ingenting
{8225}: Väldigt pinsamt med en viss reklam, men vänta. Sedan pinsamt att Goleafs fick höra denna, men han/hon är en bra person, trots klubbtillhörighet

www.youtube.com/watch?v=N-aK6JnyFmk

Sv: Karlskoga - Modo 2020-03-06
Rytter: Vilken matchserie detta kan bli! Grymt spännande. Kan Barto komma upp stort så har ni en väldigt bra chans att ta det. Skål och lycka !

Sv: Karlskoga - Modo 2020-03-06
Från Hörnefors: Du skriver väldigt bra, som vanligt. Är du inte lite släkt med Gunnar, haha . Kul för JJ, men , Nu börjar säsongen!

« · 2043974 · »