hanzon:
jag har i alla fall inga problem med läsförståelsen och klarar av att svara på en enkel fråga när den ställs till mig.
Men gulligt att du är här och leker forumpolis... på det rivaliserande lagets forum... synd att du inte gör det på alla forum.
Sven Tuta:
å nej nu har den absolut största nollan på internet hittat hit igen! Vanhatinen och Svinjävla Degerman bleknar nästan i jämförelse, eller nu drog jag till. Förlåt. Det som är likt mellan er är förstås att du lovar en massa saker och så gör du inte det. Tre gånger tror jag det var du skrev att du skulle dra, synd att du kom tillbaka.
Gollum: " Jag kommer tillbaka när du trollar för mycket. Till skillnad från dig så är det ingen lögn, tro mig"
Ett citat från tidigare inlägg. Men, läsförståelsen har inte varit din stora styrka.
Trevligt att jag har klättrat på din rankningslista. Det tolkar jag bara som att när jag kommer med sanningen i alla dina inlägg som bara innehåller illaluktande svaveldynga från gruvorna runt Skellefteå, så träffar det rätt bra.
Du har inte fattat än att alla övriga klubbsupporters som är här inne, är det bara för att driva med dig.
Att föra en saklig debatt med dig det fungerar bara inte.
Farbror Barbro:
såg nu att vår Kirunafostrade juniormålvakt Jesper Eriksson blev uttagen till Småkronorna, samma sak med Sebastian Ohlsson som hittils i år har visat upp en skridskoåkning som gör självaste Micke Granstedt avundsjuk.
Tidigare i år såg vi ju Aho, Holmström och Marcus Pettersson i småkronorna.
I Ivan Hlinka har vi ju med supertalangen Linus Lindström, Adam Thilander och äver Skellefteåpojken Filip Gustavsson är med - son till Marcus som spelade back i AIK. Gus, nummer 7, under Rolles ledarskap. Snacka om att talangfabriken fortsätter att leverera, landets klart ledande klubb under detta årtionde på att spotta ut talanger.
Gustavsson Jr lämnade ju tyvärr moderföreningen för Qatar efter att flens-Osten varrt där och viftat med en sedelbunt i vanlig ordning. Men på sätt och vis förstår jag honom. Det kan inte vara kul att vara målvakt i ett lag som är så otroligt överlägsna som Skellefteå AIK juniorer. Spelet bygger på puckinnehav, offensiv, lekfullthet, artisteri, fantasi, lir... som målvakt får man ofta stå sysslolös i 50 minuter tills det plötsligt blir ett friläge emot. Näe, då måste det vara roligare att stå i ett lag som Qatar som helst bara knallar bort pucken och ställer upp i en bisvärm framför egen kasse. 0-0 är ju ett bra slutresultat för en målvakt!
Det är nog därför Qatar lyckats så bra med att köpa in målvakter. Alla målvakter vet att man får många skott emot sig och mycket träning, samt fem spelare som kör liten box framför den egna kassen vecka in och ut. Man får både bra träning och bra statistik vilket öppnar upp för att få fortsätta i en mer genuin hockeyförening senare. Man tar 1,2,3 hundår för att säkra upp ett bättre kontrakt någon annan stans. Johan Gutafsson tänkte uppenbarligen så, Samuel Ward tänkte garanterat så, Filip Gustavsson måste tänka samma sak.
Bland de "infödda" hybriderna... ja där är de ju helt värdelösa. Den skotträdde AHL-målisen Anders "sållet" Nilsson är stor och tjock och täcker upp mycket av kassen, men han aktar sig ju på riktigt för pucken när någon skjuter! Ensammen ansvarig för torsken mot kanada i VM, sabbade hela turneringen den nollan. Lassinantinen, en hybrid-dvärg liksom många av de tidigare inköpta Qatarvakterna... han är inte bra men har haft en otrolig bonnröta. Han lär bli avslöjad å det grövsta i år. Hybrid-dvären Rautio är kass och det såg vi i slutspelet, frågan är om han klamrar sig fast som andremålis i Linköping eller ifall de ger honom kicken och sen tar in en ny? Modig... lirar väl hockey i England...eller var det Albanien? Inte mycket att hänga i julgranen där i Qatar.
Sven Tuta:
okej, då far jag helt enkelt ignorera dig då.
Det bästa vore förstås ifall man kunde införa en igonerara knapp här på HS. Så man slapp se skiten. Eller ingen skulle iofs märka någon skillnad ifall du försvann för du tillför ingenting, sorry.
Gollum: Är du sjuk, inte en endaste svordom. Jo, nu har du missat något. Jag och de andra klubbsupportrana tillför något i den gula boken som du och alla dina nick aldrig kommer att få uppleva.
Inlägg med GRÖN bakgrundsfärg. Ibland lite ljusgröna och ibland med en liten mörkare nyans. Vet du vad det betyder?
Sven Sewage:
När det gäller Lassinanttinen så vill jag ju han ska floppa men jag tror faktiskt helt ärligt han kommer göra det. Om han överbevisar mig ska jag försöka komma ihåg erkänna min felbedömning.
Såg han i JVM,-skämde ut Sverige och vi kunde bara använda en målis.
När han var med i ett par landskamper i vintras var han också ihålig. Släppte billiga mål.
Alltså när han kommer ut i verkligheten är han dålig. Han har skaffat bra statistik pga lules destruktiva spel där dom varken vill eller kan föra matcher.
Farbror Barbro:
det är ju precis det jag menar. Ifall du har fem stycken sargutdunkare framför dig som bevakar noll-noll i 60 minuter, då märks det inte att du är skotträdd. Lassinantinen har dessutom en specialare att stoplen och ribban stoppar pucken en 4-5 gånger per match, en rent ruggig bonnröta. Är Lassinantinen hybrid-svensk eller helfinne?
Angående morgondagen får man hoppas AIK är någon % piggare. En islossning med propagandaspel vore naturligtvis oerhört välkommet och skulle lugna många.
Enligt Vanhataloninen och Svinjävla Degerman så ska Daniel Fernholm göra blixtcomeback i Djurgården i kvällens match mellan oss?!?
Skulle inte tro det!
Fernholm har tyvärr inte spelat en sekund efter att skallkrossar-Forsberg stod för årtiondets fulaste överfall ifjol... påhejad av orchklacken som sen drog till med "låt han dö, låt han dö" efter att Fernholm låg utslagen på isen.
Vanhataloninen och Svinjävla Degerman är fan inte kunniga alltså. Nej.
Skulle vara roligt höra vad hjärndoktorn Yelverton som flydde från lule tycker om att de värnar och värvar spelare som släcker,avslutar karriärer.
Tror Yelverton antingen helt enkelt tog avstånd från Luleå HF men även insåg han riskerade leg. rykte och trovärdighet om han syntes på samma bild som Luleå HF eller bara Osten var illa nog.
Läser i luleåboken Savage fortsätter hänga ut en oskyldig ovetande. Satan va smutsigt.
Jag tror också Savage kan vara koskenalkisen Vanhataloninen ,svinjävla Degerman eller möjligen den fete halvalkade skelleftehataren Zeb-M olofsson eller störde halvpsykopaten Lasse P.
Ja man har blitt kallad det ena och det andra i hockeyforumens värld. Den 66-årige pensionären i flera år, hoppas att du dör snart... så var det efter jag skrev att jag var född 1947, eftersom Savage uppträder som han har 47 kromosoner, så var det.
Nu är man Ulf från Piteå. Det känns riktigt hedrande måste jag säga. En rätt så cool norrlänning, avslappnad, riktigt bra smak, och så en jävulskt snygg hoj.
Nu kan man såklart inte bara byta liv sådär, men känslan för mig är att den som får byta med Ulf, han drar en vinstlott. Hoppas du läser detta Ulf, och får be om ursäkt att Vanhataloninen och Svinjävla Degerman hänger ut dig sådär.
Lite piggare ben ikväll. Får ändå känsla av att de är fullständigt trygga i vad de håller på med och det lovar gott.
Stundtals blev det hyfsat bra fart och spel. Ingen spelare sticker ut åt något håll den här veckan tycker jag.
Stabilt av alla utan att någon glänste direkt.
Farbror Barbro:
orkar inte se träningsmatcher. Det är träning. Är bara glad att ingen blev skadad.
Sen aktiviteten på Qatars forum... hihihihi! Vissa har mindre liv än andra.
Fortsatt för jävligt smutsigt i luleåboken när Sven Savage outar oskyldig ovetande. Man kan undra vem han själv är av skelleftehatarna och illaluktande koskenalkisarna Vanhatalon/Degerman/M.Olofsson/Lasse P.
Igår var det ett piggare AIK så allt går åt rätt håll och i intervjun med Linkan i norran får man känslan av att allt är under kontroll.
Såg ut så på isen också. Sansat och inget extra. En pessimist skulle tolka det som ingen spelglädje,ingen bryr sig,alla är mätta,dålig stämning etc.
Själv tror jag det handlar om att man är trygga. Vet var man är på året och vart man ska.
Lite Qatar. En viss tillnyktring bland fans och spelare kanske infann sig igår ändå.
Osten har ju tutat i de flesta (för att locka spelare,sponsorer m.fl) man har ett dream team och guldet är nästan givet. Själv tycker jag Qatar är lite av en bluff. Ett måndagsexemplar eller felkonstruerat bara.
Nåja det går upp och ner på försäsongen men lite positivt är det ändå att fansen tycker:
"Harjus 5a i PP har problem med tempot"
"HPK är vassare i det mesta"
"Nu ser det rejält kaosartat ut"
"Ser otroligt grötigt ut i Luleå"
HPK snurrar friskt"
"Passningarna är helt under isen"
Alexander Urbom klar enligt Mr Madhawk. Det bådar gott! En stabil backbjässe på 100 kg som kastar hanskarna när det behövs. En kille som kan fimpa Gnomström nere i sarghörnet och sen kasta skräpet över plexit efteråt.
Ett mycket välkommet beslut. Bra SHL, bra domarna. Mycket som går åt rätt håll, och kul också att de plockar in den där duktiga finske domaren.
Dock tråkiga nyheter för skallkrossar-Forsberg, jättebäbisen Sylvegård, taliban-Janne, Gnomström, Christina Abbot, juniorsläckar-Hedman och resten av flåbusarna som diggar att åka omkring och våldföra sig rakt i skallen på oberedda offer.
Enligt det jag har hört så har de avvecklat allmänhetens åkning uppe i Qatar eftersom Hedman och resten av gänget skyndar sig och åker dit för att skada skolbarnen...
Snappade upp ett mycket talande citat av ingen mindre än Luleås kapten Johan Harju.
Det handlade om matchen igår i Finland på mindre rink.
Johan Harju:"-det är ännu viktigare att spela längs sargerna då."
Med andra ord är det viktigt att spela längs sargerna för Luleå. Känns destruktivt.
Sven Sewage:
Visste inte om Qatar är riktigt etablerat men kom på att det är lika bra börja köra med det så sätter det sig snabbare. Då kör jag med Qatar i fortsättningen:-)
Zappaholic:
nu skrev du riktat till Barbro, men hijackar tråden.
Korrekt att det är ett lågriskspel att slå långa passningar efter sargen i uppspelsfasen. Ännu mindre risk är om slår en hård "passning" i sargen så att den studsar ut i mittzon. Bulan Bob har ju tränat ett lag som hade det som huvudidé. Ta aldrig någon risk, knalla pucken i sargen och jaga efter, byt efter max 10 sekunder.
Så länge är jag med dig. Men så kommer: Ta dig en titt på hur saiks uppspel sett ut sedan de började dominera svensk hockey. Redogör gärna sen för vad du kommit fram till ;-)
Nu blir jag lite orolig Zappaholic. Jag har lite svårt med ironi på internet ibland. Är du ironisk?
Om jag skulle försöka mig på en objektiv analys, så skulle jag nog våga påstå att Skellefteå AIK (du menar väl inte Sandviken AIK bandy?) troligtvis är det lag som slår minst långa uppspel efter sargen i snitt av samtliga lag i hela SHL.
Skellefteå AIKs spel bygger mycket på fart och kreativitet. Visst slår vi precis som alla andra långa passningar längs med sargen, eller t om sarg ut och icing, men oftast när vi bevakar en ledning eller är satta under stor press.
Oftast är det vi som för spelet, och vi som har pucken under kontroll. Vi vårdar pucken. Ofta vänder vi hem när det saknas bra alternativ, och så börjar vi om. Vårt "standard" uppspel är pass back-back en eller flera gånger, samtliga 3 forwards bågar hem ända bak till förlängd mållinje och så åker vi med samlad trupp genom egen zon upp. Backen lägger ett kort pass till en forward i fart i egen zon, och forward bär pucken och vi kommer med samlad trupp genom mittzon och vår puckbärare har flera alternativ. Detta är Wallsons Sovjetiska standarduppspel.
En annan variant är att backen antingen flippar pucken in framför egen kasse till en forward som bågat ner, eller att backen skär in med pucken framför egen kasse. Mycket hög risk, men det ser snyggt ut när det lyckas. Detta är Wallsons svenskhockeyspecialare. Svenska spelare täcker alltid längs med sargen, eller ställer upp för "långt uppspel längs med sargen" som du skriver, så ytan framför eget mål är nästan alltid ledig.
Så här har vi spelat under Wallsons ledning, och Bert Robertsson har avsevärt förbättrat positionsspelet i gen zon, samt att avvägningarna i defensiven är stabilare. Under A-Fops ledning så hade vi inte lika bra uppspel, värdelöst försvarsspel, men en bättre forecheck och så en ruggig individuell skicklighet. Vårt huvudproblem har hela tiden vart att backarna ibland blir överonstruktiva och tar för stora risker. Men du får det till att vi slår långa uppspel efter sargen?!?
Och så är det dags för en liten rapport inifrån en ding-ding värld... Qatarrelaterat Bagdad Boberi så att säga.
Apan slog oss med 4-0 även om Luleå haft god chans att vinna de tre första matcherna och dessutom var klart bättre i match 2 och 3. (Vilket vinfyllot Ulf-Ture återigen beskriver som utklassning och fiasko av ett Luleå "som inte passerat skamgränsen".)
Skellefteå AIK vinner SM-finalen med 4-0 i matcher, första gången någonsin ett lag vinner i fyra raka. Målskillnaden är 11-3. Jocke Eriksson är knappt svettig när han lyfter SM-bucklan. Det är kattens lek med råttan.
Herregud! Ni var utspelade, och ni är så jävulskt dåliga förlorare.
"Skamgränsen" som jag skrivit om, det är att passera kvartsfinal. Det har vi gjort 7 år i rad nu. Qatar har gjort det två gånger på ett årtusende. Båda dessa gånger torskade man alltså mot oss, vi har alltså 8 raka slutspelsvinster mot Qatar!
Nog fan förstår man att det går en säkring i skallen! Kan inte vara lätt att hantera.
Kommenterar sedan vidare med:
Och vad händer nu? Jo, det dyker upp "tyckare", som vinfyllot Ulf-Ture, som menar att Luleås "brutalhockey" måste stoppas...
Vilken brutalhockey? Vi har ju inte gjort något. Snarare är förhållandet det motsatta att Luleå borde hyllas rejält för att vi varit föregångare för en hockey där spelare inte riskerar hjärnskador och så har vi också fortsatt, även om de tre nämna misstagen skett, dvs i genomsnitt ett misstag vartannat år. Jämför med vilke annan klubb som helst och inse att vi fortfarande har cred som det justaste laget att möta när det gäller den saken.
Öhhh?
Juniorsläckar-Hedman råkar avsluta AIK-juniorens karriär efter att som tredjeman blindsidehuvudtacklat honom rakt i skallen.
Taliban-Janna crosscheckar Bellemarklund i nacken efter han har gjort mål och står med ryggen vänd jublandes med armarna i skyn. Ren tur att han inte åker på en karriärsavslutande nackskada. Bellman slår sedan tänderna i ribban av kraften från crosscheckingen riktad mot den oskyddade nacken.
Christina Abbot åker på huvudtackling mot Frölunda.
Sigalet knätacklar bort Martin Lundberg.
Skallkorssar-Forsberg står för årtiondets fulaste överfall när han avslutar landslagsmannen Fernholms karriär med en hopparmbåge rakt i skallen.
Qatar är det mest ovårdade laget i SHL.
Det är ena sidan av myntet. Den andra sidan är den här osportsligeheten som hela föreningen visar upp. Man har satt det i system att förstärka och filma. Man har ett helt koppel hjärndöda spelare, även om den störste idioten Per Ledin fick sparken, Christina Abbot drog, Camilla Abbot flyttade hem till Ängelholm. Men man har totalt hjärndöde Gnomström kvar. Man hakar, irriterar, snackar, håller fast, muckar, slashar, nästan förbjudet att INTE köra med spelförstörande ifall man drar på sig Qatars fula tröja.
Som om det inte vore nog grusar man motståndarens spelargång inför match, jääävulskt grova anklagelser säger tränarn.
Publiken kastar in mynt, mordhotar journalister, mordhotar ordförande för diciplinnämnden, hatar, kastar flaskor mot Sanny Lindströms huvud efter att man torskat slutspelshockey hemma.
Och så ansiktet utåt... sportchefen... var ska man börja?
När han inte är upptagen med att skrika svinjävla REGEL och hytta med näven emot mörkhyade motståndare, då ska det överklagas, brytas mot alla överenskommelser, anmälas, fuskas, bryta mot alla former av sportsmanship, etik och moral.
Så är det.
Tidigare år, förutom att avslöja vilket hjon Bagdad Bob är, har jag haft ett fokusområde. Fokusområdet har avslöjats på mitt repotage från den första isträningen. Det har vart köpmanin, brist på egna spelare, den dundertråkiga gnethockeyn, flensis onda ledarskap...
... jag känner att jag nog hädanefter kan fokusera mindre på Bagdad Bob eftersom han sköter de här avslöjanderna själv på egen hand. Det är synd om stackarn, inte mycket till liv han har.
... nu i år blir det fokus på fadäserna. Både på och utanför isen. Ni vet, det är total mediaskugga i tio omgångar, och sen så blir det något jävla fult överfall, någon representant som beter sig som en jubelidiot. Det är därför Qatar är det minst populära laget enligt spelarna själva, det beror på dessa fadäser och brist på sportslighet inom föreningen.
Tom:
tänk på att samma person sitter och refererar till Frölunda som Värsta Köpelustan, och samma hjon kallar oss för köpelag. Vad ska man säga? Inte mycket fläsk i den palten, en flatpalt helt enkelt.
Visst har Qatar gjort sig av med en del hjärndöda såsom systrarna Abbots och Per "döda fiskögon" Ledin, men det finns en hel del att ta av kan man säga! Många hjärndöda spelare kvar med Gnomström i spetsen. Dessutom ett antal skoningslösa återfallsförbrytare med ett mål i sikte: att skada och avsluta karriärer.
Asså... hockey är en tuff sport och det går fort där ute. Ibland blir det fel, och en liten felbedömning kan bli ödesdiger. Men i fallet Qatar är det inte bara en liten felbedömning, utan det är satt i system att spela snorfult.
Okej om man nu spelar tufft och vårdslöst, man kör en tung fysisk hockey och lägger inte fingrarna emellan i närkamperna, man ger och tar stryk. Men nej nej, får man en smäll så ligger man kvar och sprattlar med benen likt en fisk på torra land. Nuddar man vissa så ramlar de ihop likt Italienska fotbollsspelare. Det är det man stör sig på, osportsligheten.
Det har med ledarskapet att göra. Även om en spelare är normal när han tar pengarna för att lira i orchernas lya vid namn Kööp Arena... det går fort att han blir ond. Asså har man en ytterst sportslig ansvarig som fuskar stup i kvarten, inte kan bete sig som folk, inte klarar av att vinna genom fair play, inte klarar av sig finna sig i reglerna och uttalade överenskommelser, utan det ska fuskar, överklagas, anmälas, skrikas rasistiska tillmälen, hota spelare med dittan och dattan... ja denna djupt osportsliga värdegrund sprids såklart neråt i föreningen.
Eller sprids neråt och neråt... flensis (flens-Osten alltså) är en ledare likt Sepp Blatter som lyckas klamra sig fast på makten på ett väldigt oärligt, fuskigt och korrumperat sätt. Men ändå smart. Flensis har haft katastrofala resultat på i princip alla plan: sportsligt, ekonomiskt, PR-mässigt, talangutvecklarmässigt, allt har gått åt pipan. Men han tilltalar de mest extrema krafterna hos den mörka sidan: Qatars klack (nu reser sig håren i nacken på mig när jag skriver detta!). De som skriker "låt han dö, låt han dö" när någon ligger skadad på isen, de som springer och kastar flaskor emot expertkommentatorerna vid förlust, de som mordhotar diciplinnämndens ordförande, denna hatiska grupp som njuter av att förstöra hockeyn på alla sätt de kan. Denna genomonda grupp sitter där och fantiserar: nu tar vi dessa miljarder köpepengar och köper in de värsta benknäckarna SHL någonsin sett och så mördar vi motståndarna, vi ska fuska, skada, alla ska vara rädda för oss!
Flensis har alltså blidkat dessa monster, och alla vi som har sett filmerna känner nog till denna kända quote från Yoda:
Fear is the path to the dark side. Fear leads to anger. Anger leads to hate. Hate leads to suffering. Suffering leads to sargutdunkarmedley and köpmani.
Missade den här:
bortåt tjugo år tillhört de tre genomsnittligt mest lyckade i slutspelen.
hihihihi!
Ja där ser man! De två andra lagen som var lika "mest lyckade"... undra om de också åkte ut direkt i kvartsfinal när slutspelet drog igång i ett helt årtusende i sträck. Förutom två gånger, då åkte man på dyngsmisk mot värsta rivalen som man då har 8 raka torsk mot!
Eller handlar det om att gå på sommarlov så tidigt som möjligt? Först till sommarlov vinner? Jag kanske har missförstått? I så fall är ju Qatar inte bara topp tre, utan då är man nog årtusendets klart "mest lyckade" lag i slutspelen! hihihihi!
Den där var så bra att jag lägger den till min samligt med toppquotes. Alltså:
(Qatar har) bortåt tjugo år tillhört de tre genomsnittligt mest lyckade i slutspelen.
Sedan tidigare hade vi:
Per Ledin är en magnifik representant för Qatar.
Qatar är en enastående vinnarförening.
Zappaholic:
jag tycker nog att vi spelar pucken längs med sargen minst av samtliga lag, och att vi spelar med korta uppspel rakt upp i banan överlägset mest av samtliga lag. Jag håller absolut inte med dig.
Men en sak som vi utvecklat, det är att spela på en ledning - vilket vi OFTA haft de senaste säsongerna. I många tredjeperioder spelar med 2-3 måls ledning, då spelar vi säkert och kör ofta med varianten du beskriver.
Men det är inte vårt grundspel, utan vårt säkerhetsspel.
Problemet vi har haft är att det ofta blitt lite för nätt, lite för korta pass, lite för kreativt. Lag som då läser oss bra och går på forecheck vid rätt tillfälle lyckades då ofta störa oss, dessa lag var Frölunda och Växjö som var spelmässigt jämna med oss hela säsongen ifjol.
Tom:
Bagdad Bob fortsätter att rapa ur sig hur justa Qatar minsann är... under Rönken... nu är det visst en annan tränare.
Jag håller delvis med, att Qatar var mindre ojusta under Rönken. Qatar delade inte ut några tacklingar under Rönken! Man dumapde, och sen åkte man och bytte istället för att satsa på en tackling. Qatar åkte på en hel del smällar mot huvudet. Mycket pga av att man inte hade pucken utan bara dunkade iväg den likt den vore en het potatis när man fick den, och sen irrade man planlöt efter pucken utan kontroll. Klart man åker på många smällar ifall man spelar en sådan ishockey, dessutom blev motståndaren less på den tråkiga gnethockeyn och smällde på gnetklonrobotorna.
Men sanningen är att fjolårets Qatar var det överlägset mest ojusta laget, rent utav fula. Och osportsliga, ända upp till den ytterst ansvariga.
Zappaholic:
jag kom på den tredje varianten som jag tycker utmärker våra uppspel förutom de två som jag tidigare nämnde. Back-back-spel och motståndaren backar av litegrann, backen åker rakt upp i banan med pucken i full fart och sätts under press av motståndarens forward, backen droppar då pucken rakt bak till en forward som kommer bakifrån i blixtrande fart. Forwarden tar sig förbi första gubben enkelt och kommer med hög fart genom mittzon med flera alternativ att ta sig in i offensiv zon.
Dessa tre tycker jag utmärker oss jämfört med motståndaren. Mycket av vårt spel hamnar om att lämna över pucken i hög fart till någon som har ännu högre fart.
Visst kan du sitta och påstå att vi slår en massa psasningar efter sargen och kör säkerhetsspel. Det stämmer inte. Vi gör det när vi spelar på ledning och försöker stänga ner matcher. Jag har nog sett alla våra matcher under Wallsons ledning, kanske 150 matcher, och vi känns som det överlägset mest kreativa laget som överlägset mest spelar den genom mitten i banan eller åker upp med den genom mitten.
Hijackar CHL tråden på Qatars forum:
Med samma brist på relevans kan du förklara att den som vinner Champions i sparkboll inte heller är Europamästare, ett resonemang som jag antar du är helt ensam om.
Europeiska hockeyförbundet och samtliga Europeiska* nationella förbund står bakom denna turnering och gör allt man kan för att den ska fortsätta att etableras och få en stabil och stark position som en av alla parter älskat spännande del av säsongen.
Jösses! hihihihi!
Jag tror nog att det är Bagdad Bob och resten av packet i Kööp Arena som är de enda som tycker att CHL är något slags Europamästerskap. Det har nog mycket att göra med att man åkt ur det egna mästerskapet jävlart direkt i ett helt årtusende i följd, och så måste man låtsas att man är bra i hockey i någon faketurnering som INGEN utom de bryr sig om.
Alltså, tänk er ett Champions League i fotboll som inte var sportsligt baserat, utan bara köpe och fake som CHL:
England och Spanien bojkottade turneringen.
Från de andra ligorna hade lagen köpt sig en permanent plats, Sverige var permanent representerade av Sundsvall, Häcken och AIK. Sen fick seriesegraren vara med, ibland.
Dessa köpelag ägde sedan ligan.
Alla som jobbade med turneringen plockades ur andrahanssorteringen, domare, TV-producenter, expertkommentatorer, allt var beiget.
Gruppspelet utspelades på försäsongen då lagen inte satt sitt spel och fått ihop gruppen.
Man bjöd in lag från lingonligorna Färöarna, Grekland och Hawai för att vara snäll och "bredda truneringen", dessa höll division fyra klass.
När sedan slutspelet drog igång så fyllde kvarts och semifinallagen nästan halva sina arenor! Halva!
I de avgörande gruppspels- och slutspelsmatcherna så ställde coacherna över sina bästa spelare och satte in några juniorer istället, för att undvika skador.
När det sen blev final, då handlade det mest om att ligga och sprattla och faka skada. Ja den punkten är ganska lik faktiskt, i alla fall när det gäller italienska lag.
Jaja. Snart kommer väl den där muppen Sven Tuta och skriver något i stil med: nej du har fel, CHL is the real deal, dubbelt så mäktigt som Champions League. Sen får han 20 likes här på hockeysnack, en ding ding uppochnervänd värld.
Sven Sewage: Håller med i stora delar, vinnare i CHL är ingen Europamästare, det skulle jag aldrig heller påstå om Skellefteå skulle vinna. Så länge KHL-lagen inte deltar och man har ett system där man kan köpa sig in som en ständig deltagare så kan CHL aldrig påstå att vinnaren är "europamästare". Man är vinnare av en ishockeyturnering för klubblag med begränsat urval, that's it!
Sen om man personligen rankar att vinna CHL högre än SHL är ju en annan femma, det får man väl göra om man själv vill. Personligen gör jag inte det. KHL rankar jag högre än SHL givetvis, även om SHL berör mig mer. (NHL och andra transatlantiska ligor är inte med så klart för vi pratar ju om europeisk ishockey).
Sen en annan sak, rätta mig om jag har fel, men i CHL så är det så att man måste registrera en CHL-trupp och eventuella nytillskott i truppen efter det får inte spela CHL-matcher. Funkar det så i CL oxå? Vi kanske tycker olika, men visst tusan ingår det i "spelets regler" att klubbar köper och säljer spelare under säsongen? Eller är transferfönstret hårdare reglerat inom fotbollen redan? Är man rädd att vissa lag ska köpa in toppspelare för endast CHL-matcher? Jamen låt dom göra det då och se hur det funkar...
Kaiser:
" Funkar det så i CL oxå? "
Ja det gör det. Värvar du en spelare som redan är registrerad för ett annat lag. Säg att Liverpool värvar en spelare från Malmö som redan deltagit i kvalomgångarna i CL så kommer denna inte kunna registreras i Liverpools trupp och delta i gruppspel mm. Samma sak ifall man värvar i Januari fönstret och spelaren redan har spelat i CL, då kommer man inte kunna använda sig av denna spelare under resterande del av turneringen.
Läste denna artikel, se nedan (Plus-artikel från AB)
Ja, jag tror att Luleå har stor chans i år att gå långt i CHL/SHL. Dock, om man inte gör det, missar slutspel i SHL eller åker ut direkt i kvarten, så blir fallet tungt och man kommer inte att återhämta sig på ett tag. Denna otroliga satsning och så gick det ändå åt pillevippen?! Då har Osten gjort sitt, tyvärr... (Jag är ingen fan av Osten, det jag menar är att så länge man har kvar Osten så minskar Luleås chans att prestera). Men som sagt, Luleå har en bra chans i år, men misslyckas dom så blir det städning i leden och Osten ryker.
Detta till skillnad från Skellefteå som jag tror får ett mellanår, slutar nånstans mellan pos 3-5. Visst, vi har förmåga att kunna gå hela vägen, men om jag ska gissa nånting på det bristfälliga underlaget (3 träningsmatcher), så tror jag att vi åker ut i semi efter ha slutat på 4e plats i SHL. Skillnaden är att jag tror Skellefteå är bättre rustade att ta mellanår nu efter 5 års fina resultat jmf med hur Luleå kommer att reagera om dom floppar denna säsong med den enorma satsnng dom gör. Förra säsongen var vi bäst i serien men hade inte det bästa slutspelslaget, vilket vi hade de två åren före. Då var vi både bäst i serien och slutspel.
Även om Skellefteå mot förmodan skulle floppa helt och missa slutspel så tror jag ändå att man tacklar ett sådant scenario bättre än Luleå. Men är det nånting som jag faktiskt tror är sant och riktigt så är det att Skellefteå AIK är den bäst skötta SHL-klubben på de flesta områden. Det låter självskryt, men jag kan även säga att Skellefteå AIK var bland de sämst skötta klubbarna stora delar av nittiotalet. Man har lärt sig nånting av det och frukterna av det har vi sett de sista åren.
Zappaholic:
såhär skrev Barbro:
Johan Harju:"-det är ännu viktigare att spela längs sargerna då."
Med andra ord är det viktigt att spela längs sargerna för Luleå. Känns destruktivt.
Så här svarade du på Barbros påstående:
Långa uppspel längs sargerna är smart och inte det minsta destruktivt. Mindre farligt att förlora puckarna där. Ta dig en titt på hur saiks uppspel sett ut sedan de började dominera svensk hockey. Redogör gärna sen för vad du kommit fram till ;-)
Nu kanske jag är trög och har dålig läsförståelse, men ditt svar låter faktiskt som om vi inte gör annat än att spelar uppspel längs sargerna?
Jag påstår fortfarande att vi slår uppspel längs sargerna minst av samtliga lag, förrutom när vi bevakar en ledning i tredjeperioden. Jag har beskrivit tre andra typer av uppspel som är mycket mer signifikantivt för oss än sargspel. Det redogjorde jag för.
Jag säger inte att vi aldrig slår passningar efter sargen eller t om sarg ut. Men vi spelar mindre så än samtliga andra lag.
Det är lika korkat som att påstå att vi köper lika många spelare som Dubai och Qatar. Det stämmer inte. Vi har en majoritet ordinarie spelare ur egna led, de har en ordinarie 2-3 spelare ur egna led. Alla är inte köpelag, även om alla givetvis köper spelare.
Kaiser:
Halleluja!
Jag kan se Gnomström vara hjärndöd och vara där och snacka goja och peta på Svensson/Hanses. Urbom knycklar ihop honom så bryskt att Gnomström börjar lipa efter mamma på hans fula dalmål.
Sven Sewage: Jag skrev ju att jag kanske uttryckte mig otydligt på min första replik till Barbro. Därför har jag ju nyanserat mig själv och skrev så här i mitt senaste inlägg:
"Vet inte om jag påstått att ni spelar säkerhetsspel. Det påpekades i tråden att Luleå bara kör uppspel längs sargen och då påstod jag att även SAIK använder sig av den metoden. Ibland. Precis som alla lag."
Vet inte om du är vare sig trög eller har dålig läsförståelse, men hur du nu får det till att jag påstår att ni inte gör annat än spelar uppspel längs sargerna, har jag svårt att förstå...
Farbror Barbro:
det har ju mer vart frågan om total mediaskugga förrutom när det skett något fult överfall!
Om det inte vore för att de var mammondyrkare, att de saknade anor och hockeykultur i bygden, att de lider av köpmani, flens-Osten rättshaveristiska beteende, alla dessa fula överfall, Vanhataninen & Svinjävla Degerman, ja...då skulle man nästan tycka synd om dem. Nästan.