thorwald: Jag kan se en poäng i det. Vissa pratar och drömmer lite om Galló men det är ju samma sak där. En spelare som inte producerat som det är tänkt och fått mindre och mindre istid. Lauridsen kanske är precis det vi behöver. En stabil defensiv shl-back med rutin. Sen tror jag inte att det är särskilt troligt. Däremot tror jag att vi får glömma alla stora värvningar från NHL och KHL utan det är just sånna liknande värvningar som Lauridsen som känns realistiska. Inget som kittlar men som med lite tur kan slå väl ut…
Dr.Krykov: Det är klart att Nubben har misslyckats kapitalt och att han inte är bäst för Timrå IK längre. Tiden har sprungit ifrån honom och hans roll i föreningen är osunt stor. Jag hoppas verkligen, även om jag inte tror det, att han gör sin sista säsong här och att den ändå avslutas med någorlunda värdighet. För det är han sannerligen värd! Freddan utgår jag från gör sin sista säsong som tränare i Timrå oavsett vad
Sputnik: Ja, så är det. Och det är ju helheten som inte räcker till. Är inte försvaret dåligt, så är det målskyttet som inte funkar. Skulle målskyttet komma igång igen så lär målen ramla in i andra ändan istället. Laget är för svagt/för dåligt coachat/felbyggt.
-"Oförmågan att göra mål grinar oss illa. Först och främst måste vi göra fler mål. Klart vi är besvikna över att förlora matcher", säger Timråtränaren Fredrik Andersson i C More efter slutsignalen.
KulltorpsOlli: För egen del känner jag mest att min mentala hälsa tar så mycket stryk att mina närmaste får lida när jag engagerar mig för mycket under dessa omständigheter. Jag måste helt enkelt lägga Timrå IK åt sidan i mitt liv när det ser ut som det gör.
Säger jag och skriver jag. Hela tiden. Trots det är jag här tamejfan nästan 24/7 och utöver det skriver jag med bl.a Göran Hartmann på fb. "Efter nästa match, nästa förlust då jävlar! Då överger jag det här jävla laget" intalar jag mig själv hela tiden. Det går sådär....
KniveN: En sak jag inte förstår är att Timrå ligger sist och är på god väg mot det sämsta resultatet i modern tid. Ändå ska det hittas ursäkter och det ska absolut inte falla någon skugga över de ansvariga i klubben, ursäkta men hur är det du resonerar? Det är en elit idrottsförening som har kommunicerat ut en hög målsättning men allt har fallerat kapitalt och du sitter och letar ursäkter och förklarningar till varför det inte är någons fel.
KulltorpsOlli: Nej jag tror nog också det arbetas frenetiskt bakom stängda dörrar. Det måste det bara göra. Inte för att spä på negativisnen härinne men vi är trots allt sämst i modern tid statistiskt. Finns bara en väg och den är framåt. 🙏
KulltorpsOlli: Men är det inte fantastiskt vad dagarna mellan debaklen gör för humöret. Idag kommer vändningen eller iaf lite poäng på kontot. Så tar vi med oss Gallo hem med bussen och han går rakt in i första linen och gör hattrick på Lördag mot Brynäs där vi vinner med 6-1. Jag är helt säker på saken. När kommer matchtråden? :)
JonteD: Som jag sagt tidigare. I nuläget tror jag att föreningens maskineri är på högtryck för att lösa detta. Och jag tror saker händer under uppehållet. Det är meningslöst och motverkar syftet, att supportrar ska gå ut i krig mot klubben. Låt klubben ta första steget nu att lösa detta.
Om inget händer under uppehållet är en annan sak..:-)
Måns Karlsson tycker Oliver Lauridsen borde byta klubb från Malmö till Timrå. Vad tror ni om det? Själv är jag tveksam. Verkar inte visat upp bra spel senaste tiden och drar på sig många utvisningar.
GAMEDAY 😇👏 Forza Timrå IK mot vinst i Delfinen ikväll!! Ikväll lossna dä satan ” Las Ketchupeffekten ” Låt 🎶 dä rinna lätt ikväll rabbuslingar ( redan nu mä ) Ja skick mä lit glädje ” Kung Dallas ” 🙏❤️ Sakna rabben som fan 🥺
KulltorpsOlli: Ok om inte Johan Thornberg duger? Varför kan inte RV skandera att fredant ska avgå?? De är ju vi supportrar som håller Timrå flytande med insamlingar o medlemsavgifter o dylikt!! Ngt måste ske o de nuuuuuu!!!!!!!!!!!!!
Sputnik: "Hade nog iallafall underlättat att spara in pengar på att inte signa den breda forwardssidan på 16 forwards som är byggd med alldeles för mycket trubbiga spelare?" "Liljewall, Liljegren, Olofsson, Madsen, Boyce, Erik Andersson, Blomqvist. Ta bort i allafall 3 av dem så hade man nog frigjort pengar till en mer offensiv pjäs."
Krävs nog mer än så och vi får ju kolla "statusen" på spelaren efter förra säsongen. Jag skulle gissa på att breddspelarna i snitt kostar 50k i månaden (Malmös sportchef nämner 40k för en AS spelare) och en riktig toppspelare kostar 250-300k i månaden. Vi behöver alltså välja bort 5 spelare.
Nu blir det här lite värsta scenariot, men vill belysa att det kanske inte var helt fel med en bred trupp.
Om det då skulle vara två backar som inte får följa med upp så hade vi inte haft Svensson och Westerlund vårt bästa backpar. Bara det att dom två fick följa med gör ju att den breda truppen har betalat av sig. Och hade en fått följa med upp så hade det kanske inte varit Svensson. Många har undrat varför Liljewall fick förlängt, han hade redan kontrakt... Men säg att vi skulle bryta med någon av Liljewall och Blomqvist så hade kanske Blomqvist rykt då Liljewall lyfte vårt PP så pass mycket i slutspelet och att han sågs som lagkaptensmaterial. Sen hade Hartman, Löke och Lodin varit kvar på två platser i andra och tredjekedjan, där hade förmodligen Hartman rykt. Samt en av Boyce, Liljegren, Walli eller Olofsson.
Som sagt så är det här lite av ett värsta scenario, men jag hade inte valt bort dessa spelare mot en toppspelare på Hartmans plats i första. Allt är inte så svart och vitt och det är betydligt lättare att sitta i efterhand och kritisera att vissa spelare fick kontrakt. Spelare blir både bättre och sämre från säsong till säsong det gäller att göra avvägda chansningar som sportchef speciellt om man har en betydligt mindre plånbok än motståndarna. Hade inte vi betalat fallskärmen så skulle vi kunna "uppgradera" två spelare till toppspelare lönemässigt.
Villervalla: Om vi ska byta tränare så kan jag tänka mig Johan Thornberg han har sunda idéer o han kan trimma o coacha ett lag plus den jäveln har både pondus o ballar!!!!🙌🙌🙌
Jag vet inte hur ni tänker eller riktigt hur Nubben tänker men jag ger mig fan på och om det var jag, jag skulle aldrig gå ut i media innan man beslutar att göra något. När saken är klar går man ut och säger något med hänsyn till andra människor.
Sedan är ju faktiskt frågan också, vill någon duglig spela i eller vara tränare i Timrå, jag vet inte men hoppas att något är på g. Tränare tror jag är enklast att ändra på men får man någon duglig som brinner för Timrå, fan vet.
KB:...ser bra ut. Åhlund och PeterAndersson... Mycke Örebro blir de. Krydda det med Ulf Taavola som personlig utvecklare så blir det nog en hel del munterhet i korridorerna och totalt gnuggfri hockey.
Gorkyman: Tommy Sjödin??? Visst gick han in som "mentor" när vi åkte ur senast? Jag skymtar redan inläggen här när Timrå med Sjödin vid rodret torskat 3-4 raka; "Jävla inavelsförening med söndagskola, bulla och saft. Noll kravställning och clueless tränare" ... ja ungefär sådär.
För att känna oss lite bättre till mods råder jag er att spana in det här krislaget, Örebro... i bandy. Tuff start. "De måste bara sätta försvarsspelet..."
KulltorpsOlli: Återigen, åker nog hellre ut SHL än har Peter Andersson som tränare i Timrå. Maken till håkkymarodör har inte funnits i Sverige sen Lasse Falks dagar i Djurgården.
Knylan: Ja jävlar i min låda, dig kan man sannerligen lita på. Det var ett svar som hette duga, tack för det! Jag må inte skriva under på allt men köper en del. Och din konsekvent snygga ton och ditt motarbetande av reptilinlägg utan att för den skull kapa vid fotknölarna hedrar dig 😅👏
Knylan: Bra inlägg, men även du måste väl medge att ett tränarbyte är den billigaste och enklaste quickfixen? Freddan har bevisat noll på denna nivå, och ingenting ser ut att förändra detta faktum. All respekt för vad som finns på marknaden, men som en modoit skrev, vad gör Peter Andersson?
Nu är det ju nattsvart och livet suger allmänt för den inbitne timrå-supportern.
Nubben ger inget sken om att efter 14 nya förluster överge stafettpinnen eller skicka freddan till Sundsvall hockey. Förstärkningar? Ja, frågan är vad han kan kamma hem. Nubbens stil är ju inte direkt första bästa, utan HAN har en baktanke bla bla osv osv.
Men med detta utgångsläget konstaterat. Tar inte timrå ändå mikroskopiska framsteg mot sina mål att bla "Det gäller att sätta defensiven va" och klassikern "Grabbarna behöver bara bli lite hetare framför mål va"?
I denna takt, om det fortsätter, kan dom nog fan halka in 4 vinster där mot slutet. Det må va halmstrån man greppar efter, men som dom säger "Hoppet är det sista vi förlorar"
KB: Vi behöver se över hela laget och ledningen. Men en fördel med en ny tränare kan komma in och vara objektiv och bli en ny röst. Inget ont om Freddan men han har än så länge inte bevisat att han håller på denna nivå med konstiga beslut i coaching och laguttagning. Risken är också att importerna lessnar på Freddan med hans dåliga engelska och märkliga beslut. Vore även bra att slippa känslan av nepotism och att klubben blir lite mer professionell genom att ta in någon som inte är bästa polare med Nubben. Sedan behöver vi förstärka laget, det är ingen snack om den saken. Skulle behövas snabbare och mer fysiska backar och mer spets framåt
Sputnik: Tycker om Freddan, men tror knappast han har något intresse av att gå ner till HA som assisterande. Jag har aldrig velat ha han som huvudtränare.
Han skulle nog ha kört på det där utlandsäventyret istället.
Till att börja med: det är ett jävligt märkligt uttalande från Nubben. Det han säger stämmer inte, vilket såväl han och artikelförfattaren bör känna till. Rotation har skett inom flera lag av en eller annan anledning. Istället för att frågan "hur menar du nu?" ställs i intervjun, så förblir den frågan obesvarad och upp till oss att tolka. Sen vet vi inte om frågan ändå ställdes eller om svaret var ett brottstycke av ett längre resonemang, men det ser ju rakt av märkligt ut. Inte minst för oss utomstående som är hyperkänsliga just nu för all negativ energi.
Att jag sitter lugnt i båten är en grov missuppfattning. Jag skriver inte under på det stundtals debila tonläge som råder här och i andra kanaler bara, inte helt och hållet. Det finns det fler som inte gör, men jag älskar uppenbarligen att jävlas. Hur var och en resonerar kan inte jag svara på, däremot utesluter ingenting att även jag kan närma mig vad jag stundtals uppfattar som ett apstadie just nu. För mig personligen är det helt enkelt så att det är betydligt intressantare att försöka lyfta blicken en aning och baka in andra värden i det hela. Provocerande? Uppenbarligen. Fullständigt fruktlöst är det också, inte minst när förlusterna fortsätter att rada upp sig. För: som vi alla vet – en förlust är en dålig match. En vinst är en bra match. Av/på. Svart/vitt. Nyanserna framträder bara när vi själva inte är så hårt drabbade själva.
Och samtidigt tröskar man på inom laget och klubben. Brister inte det ena, så brister det andra. Det ena går mot det bättre, samtidigt som det andra helt plötsligt dippar ner mot noll. Fruktansvärt frustrerande, och fanns det ett handfast och direktverkande motmedel skulle inte framförallt nykomlingar hamna i den här sortens i stort sett förlamande beteende. Det kan hända andra lag också, inte minst HV ifjol, men extra vanligt är det för nykomlingar. Det är förtvivlat svårt att runda ett sådant faktum.
"UNDANFLYKT!!!11" Jao, det beror på hur man ser det hela. Den enda quick fix som behövs i det här läget är samtidigt det som är som absolut svårast att lyckas med: ett trendbrott. Inte bara en vinst, utan att man lyckas hitta en jämnhet i den diametralt andra riktningen än den just nu pågående poängtrenden. Därom är vi samtliga fullständigt överens. Hur det ska gå till utan att genomföra förändringar och justeringar övergår mitt förstånd, så check även på den. Vacker tass.
Men det är där det blir så satans jobbigt. Vilka förändringar? Vissa är 110% säkra på sin sak. Matchresultaten talar sitt tydliga språk. Huvuden ska helst rulla, tränare ska pingas in på Twitter. Vi vill inte höra något om "framsteg" eller "bra insatser" vi vill höra mer om VÄGEN FRAMÅT! Vi vill höra hur man ska ta sig ur detta. Eller det vill vi inte alls det, för vad vi i pöbeln menar är Den Enda Lösningen verkar diffa med hur de ansvariga ser på situationen. Det är åtminstone vad som kommuniceras utåt. Vi vill höra att Nubben är lika missnöjd med situationen som vi är, eller att Torines och Backlund är missnöjd med hela den sportsliga organisationen med Nubben i spetsen. Säg något! Eller vinn matcher åtminstone. Eller ha lite kortare ledtider i allt, låt magen ta besluten. Kosta vad det kosta vill.
Och det är där allt bara fastnar, igen. Åtminstone för mig. Efter förstaperren igår vad jag fullständigt solklar i min uppfattning: Albin Carlsons negativa förvandling från en säsong till en annan är häpnadsväckande. Det såg inte ut som att han hade den minsta susning var han befann sig på isen, fullständigt yrvaken och vilse. Bra, han fick sin istid där och inget har blivit bättre. Då kan vi fimpa honom, tänkte jag. Sen kliver han helt plötsligt ut i tredje och uppträder som att absolut ingenting har hänt sedan ifjol, när vi gav det hela ett ordentligt försök genom att mer efterlikna fjolårets presspel och verkligen tryckte ner Frölunda. Jaha, då blev man ju helt plötsligt nyfiken på vad det kan tänkas bli av honom lite längre fram. Sådär rullar det på. Men poängen, de uteblir.
Kontentan är att vi dras med riktigt långdragna barnsjukdomar. Ofta i någon form av klustersmitta, en lagdel åt gången nästintill. Så kan vi inte ha det, det syns i tabellen. Smarta beslut krävs, och en jävla massa medstuds. Det förstnämnda kommer hjälpa det andra på vägen, men dessvärre har det sistnämnda befunnit sig så länge inom "unlucky"-fältet i vår trendkurva att även tyngdlagen snart kommer hjälpa oss på traven, åtminstone effektivitetsmässigt. OM vi orkar hålla i. Gör vi det? Och räcker det? Eller kommer jag istället behöva dra detta om målvakterna ännu en gång? Faller backarna tillbaka i gamla synder? You never know, i denna bottenlagsbusiness. Heaven and hell. 98% hell.
Byta tränare? Jag tror vi kan göra något roligare för pengarna, vilket knappast chockerar. Det ser dessutom ganska löjligt ut att sparka tränare som nykomling, vilket vi lär få höra utifrån. Däremot: addera tränare/ledare? Mycket gärna. Sen får gärna Freddan smyga ut bakvägen om han vill det när vi kravlat oss upp på banan igen, det handlar inte alls om honom. Det handlar om att det finns delar i vårt spel som definitivt trendar mot det bättre och att ALLT krut måste läggas på att förbättra spelartruppen på ett eller annat sätt för att överhuvudtaget kunna dra nytta av en sådan utveckling.
KB: Tomas Steen/Uffe Dahlén med Alexander Steen som springpojke hos spelarna. Alla finns i närområdet. Visst, far och son Steen djupt engagerade i IFSH och Uffe i sin egen fritid men drömma får man ju
JonteD: Vem skulle ni ens ersätta honom med? Barry Smith? Perra?
Ni behöver ju röra om i truppen först och främst.
Mindre drastiska åtgärder kan vara att få in en annan assisterande. Malmö fick ju ny energi med det bytet ifjol. Vi bytte även kaptener i slutet av förra säsongen och det hade en viss positiv effekt.
Däremot tror jag att vi får glömma alla stora värvningar från NHL och KHL utan det är just sånna liknande värvningar som Lauridsen som känns realistiska. Inget som kittlar men som med lite tur kan slå väl ut…