1150x200-tiken-1123131_9RDMimFNOEHPEMC.png

Timrå IK

SHL · 609306 inlägg · 6214 ämnen

Silly Season 11/12


Sv: Silly Season 11/12
Abron: Vi får väl se om det hinner bli någon tumme upp innan torsdag. Just nu är det mesta svart. Om vi pratar rött alltså. TIK.

Det är ett hårt slag att Vampola inte vill vara kvar här.

Sv: Silly Season 11/12
Abron: Linkan Brendberg kan omöjligt vara en ersättare till Vampola. Eftersom TIK släpper Vampola utgår jag ifrån att man har något bra på gång. Utan förstacenter vinner vi inte ens mot kvalseriens sämsta lag.

Sv: Silly Season 11/12

Skarin:

Visst är det lite synd att det blev som det blev. Men jag kan tänka mig att det kanske var svårt för Vampola, i ärlighetens namn hade han inte några lika sinnade att spela med. Blev för mycket one man, kanske anledningen.

Möjligen försökte man forma Vampola till ett annat spel, vilket kanske inte är så lätt. Så det är kanske så enkelt att idéerna gick isär, och förhoppnings vis blir det bra för alla parter.


Sv: Silly Season 11/12

Ambroo: Jag har aldrig gillat Linkan. Varken den vi sparkade eller den vi värvade. Men visst; jag är väl av åsikten att alla förtjänar en chans innan stora sågen kommer fram. Mycket av mitt förakt mot Linkan grundar sig, faktiskt, i att jag aldrig sett honom missa ett friläge eller chans mot Timrå. Det var förvisso i Djurgården. Och utanför Stockholm har det gått sådär. Det återstår att se hur det går i den röda dressen. Vem vet; han kanske presterar bäst i rött?

Angående switchen så kan jag inte se att det finns en enda levande människa som innerst inne - jo, Linkan då så klart - tycker att bytet Vampola till Bremberg är bra. Det är, för att vara tydlig, katastrof.

Men återigen; det återstår att se vad helheten av detta blir. Kan vi förstärka den defensiva biten tillräckligt så att vi kan gneta oss kvar via ett kvar så fine. Men än så länge känns det jävligt långt borta. Jag kan inte riktigt se hur Bremberg ska klara av att axla Vampolas mantel. Det finns tyvärr inte för mig.

Som det hörs nu återstår alltså en värvning, max två. Båda backar. Förvisso helt rätt. Men tappet av Vampola kommer att kosta offensivt.

Febern blev med ens ännu jobbigare att uthärda :(


Sv: Silly Season 11/12
mikenomad: jag för min del är så konspiratorisk att jag tror att det var helt klart att Vampen skulle dra för sisådär en vecka sen. Däremot ville man inte gå ut med det förrns man hade något positivt att balansera upp det med. Därför en helt ologisk Linkan in. Det var ju liksom backar vi trodde vi skulle ha.

Hedin och Bremberg, Vampen ut och Per-Claes kvar. Han har öppnat starkt, Nubben.

Sv: Silly Season 11/12

Så då blev det alltså så här timrå agerade under uppehållet (?)

Linkan ut - Linkan in

Vampola ut -   ??

Elller nåt , skulle behövas nån bra back kanske .. och en vass målskytt .. och ...


Sv: Silly Season 11/12

Skarin:

Håller med till 100%, tror nog att Nubben har ett"POSITIVT" Rött hjärter ESS i ärmen ;-)

Men samtidigt vinner man inte utan en homogen laginsatts, ett lag utan stjärnor kan vara svåra att ta points ifrån. 


Sv: Silly Season 11/12
Andersson: du glömde förlängningen med hedin

Sv: Silly Season 11/12

pefr:

Ja men han har ju varit med länge , och det är ju knappast Hedin som ska ersätta vampola .... eller ?  huga


Sv: Silly Season 11/12
pefr: Jag hoppas att förlängningen med Hedin var en nödlösning för att vinna lite tid på att hitta rätt ersättare.

Sv: Silly Season 11/12
Bragd-Birger: Tja...slutar den här total makeover-veckan med att Linkan går, Linkan kommer, Hedin stannar och Vampola drar plus en eller två random backar, ja då kan Nubben pussa rumpor. Så mycket för att spetsa till truppen...:P

Sv: Silly Season 11/12
Trist att Vampola lämnar, men jag tänker inte skrika i falsett än iaf. Vi får se vad det blir av det hela först. Sedan kanske det kommer ett skrik...

Redigerad kommentar


Sv: Silly Season 11/12

 Men hur fasen kan man dissa Nubben då han på 1,5 vecka fått mer gjort än Linkfan sedan i sommras. 

Sedan är ju frågan hur lätt det är på denna korta tid fixa ihop en toppfemma som många verkar tro att Nubben  skall komma med.

Nästan allihop har ju suttit här inne och försvarat Linkan föregående år om hur ont om pengar karlfan har haft att jobba med, hur besvärligt stackarn måsta ha det på jobbet, sanningen är ju att han kastat pengar på spelare han inte scoutat och som floppat rejält. Tuffa tider o hårt jobb klarar Nubben galant, men mirakel kan inte ens han ordna.

Kom nu ihåg att Linkan är den största orsaken att Timrå befinner sig i nuvarande läge, han har fåttt sin gedigna budget "förutom iår" att jobba med, och utfört sitt jobb på sämsta tänkbara sätt. 

Redigerad kommentar


Sv: Silly Season 11/12
Men man bara måste älska den här sidan. En värvning i går och klackarna i taket, party like it's no tomorrow. Ett (väntat) tapp idag och jordens hang-over/dödsångest. Only in Timråboken barn. Only in Timråboken....

Sv: Silly Season 11/12

Man antar ju att Timrå gjort allt för att behålla Vampola, och naturligtvis är det en smärre katastrof att han lämnar. Men jag tycker man sett det på honom att han sett dyngless ut. Och jag förstår honom till viss del, kan inte vara roligt att spela med ett lag där näst bäste spelare är divisioner ifrån honom själv.

Skulle vara roligt att veta vad Linkfan gett båda Johan Andersson i lön, även Hagos. Har hör uppgifter att bagarns månadslön är 6 siffrig, stämmer detta är verklighetsuppfattningen hos vår förre spotchef lika dålig som man befarat.


Sv: Silly Season 11/12

Abron: Du har helt rätt Abron, det är alldeles för mycket negativt, för lite glädje och framåtanda. Jag skall därför ta upp två positiva saker som glädjer mig oerhört.

1. Christer Eriksson avgår vid nästa årsmöte.

2. Thomas Johansson avgår sista april.


Sv: Silly Season 11/12

Kerstin_k: Personligen har jag alltid tyckt Bremberg varit för bra för ES, en spelare med smartnes av sälla skådat slag, nu är det upp till bevis, men tappat av Vampen känns i detta läge jäkligt obra. Men skulle Timrå tvingat kvar Vampola tror jag inte detta blivit nån succe heller.

Själv tror jag det kommer in 3 spelar ganska snart


Sv: Silly Season 11/12
RTS: men hade ju varit roligt att åtminstonde få se dom leka ihop en match, hade nog kunnat bli några helgalna pass mellan de två :D

Sv: Silly Season 11/12
RTS: Ja hade bremberg varit lite mer än en poängmaskin så hade han varit för bra flr elitserien under sina storhetsdagar . Bortkastad talang

Sv: Silly Season 11/12

Nisse:

Kanske en oklanderlig detalj, jag har ju haft mina åsikter om detta tidigare, vilket jag inte ämnar ventilera idag och nu.

Det är förvisso svårt att förstå, ens gissa vad som föregår bakom kulisserna. Dock är det nog rätt  lättfattligt att det finns en del problem, vilket i sig kan bero på felaktiga föresatser som tyvärr gått åt fel håll. Jag hoppas på allvar att skutan håller tätt och att de proposerna om förändringar verkställs och ger i handen resultat i positiv riktning. Att hamna i en kvalserie, är ett stort kval i dubbel mening, dock kan det, om man klarar smärtan, vara en bra avstamp till en förnyelse inför kommande säsong.

In´t skall vi kasta yxan i sjön redan?


Sv: Silly Season 11/12

ok nu står jag stilla...

alltså... 

skulle perra vara anledningen till att det inte gick att ha kvar hirso corso o vampola i timrå ik?

det köper jag inte rakt av utan att få mer kött på benen i de ärendena. som jag har uppfattat saker o ting så var det tex spelare som lyfte fram ideen med att ställa upp Murley som back i pp? om så är fallet så kan man anklaga Perra för att vara dålig på att se spelares styrkor och utnyttja dem på ett bra sätt. men en halvgalen spark kåt tränare känns inte som en sådan som låter spelare komma med egna ideer. jag är för en spark av Perra då jag inte tycker mig fått se särskilt mycket utav det han ville ta fram ur timrå ik. Tex: Fart i spelet och jämnare resultat från match till match.

jag tycker inte att det är fair mot perra o clabbe att påstå att dom jagar iväg stjärna efter stjärna som kommer till oss. jag tycker att man isf bör kunna styrka sådana saker!

stefan lindqvist har under vissa stunder här i forumet varit en väldigt avskydd man med mig i täten! han gav oss Sonnie! helt jävla fantastiske SONNIE! utöver den? sl har skaffat en hel del fullständig skit till timrå o han har i mina ögon gjort ett helt jävla utomordentligt dåligt jobb! att kicka honom var bra! timingen var märklig. jag undrar vad han gav vampola för bild av timrå?

vampola stack till slut... ja fy faan vad trist! jag har sagt det tidigare o jag kan säga det igen. petr var en värdig 1:a center. men alltså han kostade kosing ordentligt med kosing! o nu de sista 3-4 matcherna så har jag börjat att irritera mig över att han gör samma sak om o om igen in i anfallszon sedan raka spåret ner i sarghörnet o ut med rumpan.. jag hade gärna sett honom utmana lite mer centralt alltså rakt mot mål. i pp gick allt väldigt sakta! jag antar att det berodde på att petr ville spela puckar till någon som antingen kunde dra ett direktskott eller till någon som kom med fart. o som ni vet så är det juh så att när timrå etablerat sig i rätt zon under pp så står alla killar helt jävla stilla! inte en tillstymmelse till rörelse! ingen vill ha puck!!! de få gånger som robinson smygit ner från sin backplats så har det varit för grötigt i mitten för att man ska våga sig på en genomskärare till honom. vampola är en jävligt dyr puckhållare i pp... defensivt så hamnade vampola ganska ofta efter likt högström dock berodde det nog knappast på bristande förmåga att släppa pucken med ögonen o isst följa sin kille... jag håller med om att vampola varit timrå ik´s i särklass viktigaste spelare sofar men jag tycker inte att allt varit underbart! hans avslut var inte det bästa i ligan direkt. önerud känns farligare. det jag reagerat mest över o något som jag hoppas att man tittar efter i en ev ers, är petrs förmåga att aldrig ge upp. han hade alltid lite mer fart än de flesta när tik låg under o det fanns 3-6 min kvar i tredje. nu får nubben chansen att sätta sin prägel på det här laget i stället för nog låg vi helt jävla sist i tabellen även med den magiska vampola i storform?

jag är inte ett jävla dugg fritroende eller så! jag vägrar dock att lägga mig ner o tjuta över vampola! det är bara trångsynt i min värld! se isst möjligheterna i en ny sc som plötsligt fått lite koosing att jobba med! sluta deppa nu! =)

timrå ik spelade skit innan uppehållet med eller utan vampola o ni som sett laget spela fler gånger än 3 borde kunna räknat ut att det behövdes mer än en ny back för att det skulle bli ordentlig skillnad! jag är helnöjd med att nubben har chansen att tvätta bort s linqvist´s prägel på laget! det behövs fler än vampola för att det här ska gå vägen.

jaa jo det svänger även för mig jag läser vad som skrivs o försöker vara öppen för allt som händer därför är jag kanske inte jätte konsekvent i mitt tyckande men som bremberg sa: -det går fort i hockey! blunda o sitt o tjura så kan man lätt missa vändningen! 

ÄLSKA SILLY!!!! NU KAN DET HÄNDA GREJJER!

ps sluta såga målvakterna!!! dom har haft det sämst fungerande försvaret framför sig! vänta till nästa uppehåll o se om de fortfarande är kassa då...

tom svensson i aik kan juh stå i mål nu helt plötsligt!


Sv: Silly Season 11/12

spalenkas backar:

 Adam Lubos  defence 15 181 70   Slavia Prague (CZE)
  Andrlik Tomas  defence 16 180 80   HC Plzen (CZE)
  Bednar Erik  defence 21 186 90   HK Dukla Trencin (SVK)
  Bednar Milan  defence 18 186 81   HC Bili Tygri Liberec (CZE)
  Blaha Lukas  defence 15 176 69   HC Havlickuv Brod (CZE)
  Blatak Miroslav  defence 29 182 85   Salavat Yulaev Ufa (RUS)
  Brejcak Daniel  defence 25 172 74   HC Poprad (SVK)
  Cakajik Martin  defence 31 180 87   HC Bili Tygri Liberec (CZE)
  Cartelli Mario  defence 32 185 89   HC Ocelari Trinec (CZE)
  Caslava Petr  defence 32 193 99   CSKA Moscow (RUS)
  Cernosek Marek  defence 35 180 90   HC Litvinov (CZE)
  Gernat Martin  defence 18 195 85   Edmonton Oil Kings (WHL)
  Granak Dominik  defence 28 182 80   Dynamo Moscow (RUS)
  Gregorek Petr  defence 33 180 90   HC Energie Karlovy Vary (CZE)
  Gulasi Michal  defence 25 183 85   HC Energie Karlovy Vary (CZE)
  Hajek Libor  defence 13 175 72   HC Kometa Brno (CZE)
  Havir David  defence 36 186 85   KLH Chomutov (CZE)
  Havlin Tomas  defence 15 185 80   HC Bili Tygri Liberec (CZE)
  Hertl Jaroslav  defence 22 191 99   HC Slavia Prague (CZE)
  Houfek Jakub  defence 17 180 70   HC Plzen (CZE)
  Hrbas Marek  defence 18 182 82   Kamloops Blazers (WHL)
  Hudec Marek  defence 17 187 82   HK Dukla Trencin (SVK)
  Hunkes Jiri  defence 27 183 85   Lev Poprad (KHL-RUS)
  Janota Michael  defence 18 185 86   HC PSG Zlin (CZE)
  Jebavy Jiri  defence 22 183 87   HC Berounsti Medvedi (CZE)
  Jordan Michal  defence 21 185 80   Carolina Hurricanes (NHL)
  Koci Vaclav  defence 32 185 93   HC Eaton Pardubice (CZE)
  Kolar Matej  defence 15 177 66   HC Sparta Prague (CZE)
  Krejcik Jakub  defence 20 187 87   HC Slavia Prague (CZE)
  Kubos Petr  defence 32 190 92   HC Slavia Prague (CZE)
  Kudelka Tomas  defence 24 190 88   HC Vitkovice Steel (CZE)
  Leskanic Lukas  defence 19 180 85   HC Kosice (SVK)
  Lucka Martin  defence 26 191 92   HC PSG Zlin (CZE)
  Malena Rostislav  defence 34 186 87   HC Dukla Jihlava (CZE)
  Marusak Jiri  defence 35 185 88   HC Plzen (CZE)
  Mrazek Jaroslav  defence 25 190 90   KLH Chomutov (CZE)
  Nakladal Jakub  defence 23 187 90   Salavat Yulaev Ufa (RUS)
  Nedomlel Richard  defence 18 194 92   Swift Current Broncos (WHL)
  Nechala Tomas  defence 18 185 78   HK Dukla Trencin (SVK)
  Nemecek David  defence 16 183 75   HC Plzen (CZE)
  Nikolov Angel  defence 36 191 94   Nottingham Panthers (GB)
  Nosek David  defence 30 182 85   HC Energie Karlovy Vary (CZE)
  Novotny Andrej  defence 35 181 90   HK Poprad (SVK)
  Paryzek Martin  defence 22 185 84   HC Energie Karlovy Vary (CZE)
  Pavelka Tomas  defence 18 184 78   P.E.I. Rocket (QMJHL)
  Pavlas Ales  defence 29 176 84   KLH Chomutov (CZE)
  Philipp Radek  defence 34 188 91   HC Sparta Prague (CZE)
  Pilar Karel  defence 33 191 94   Lev Poprad (KHL-RUS)
  Pisarik Alex  defence 16 179 70   HC Ocelari Trinec (CZE)
  Plutnar Michal  defence 17 187 76   Tri-City Americans (WHL)
  Polasek Adam  defence 20 188 86   Vancouver Canucks (NHL)
  Prochazka Petr  defence 14 189 100   HC Zlin (CZE)
  Puncochar Petr  defence 28 184 95   HC Vitkovice (CZE)
  Skurek David  defence 18 198 105   HC Olomouc (CZE)
  Sloboda Karol  defence 28 182 87   HC Vitkovice Steel (CZE)
  Stancl Patrik  defence 15 178 88   HC Kometa Brno (CZE)
  Stich David  defence 22 187 91   HC Bili Tygri Liberec (CZE)
  Strbak Martin  defence 36 191 96   Lev Poprad (KHL-RUS)
  Teper Jakub  defence 19 176 75   HC Ocelari Trinec (CZE)
  Tesarik Radim  defence 37 182 83   HC PSG Zlin (CZE)
  Valach Juraj  defence 22 202 100   HC Kometa Brno (CZE)
  Valjent Michal  defence 17 181 76   Slovan Bratislava (SVK)
  Zabka Boris  defence 34 186 92   BK Mlada Boleslav (CZE)
  Zamorsky Petr  defence 19 182 82   HC PSG Zlin (CZE)
  Zib Lukas  defence 34 186 97   HC Ocelari Trinec (CZE)

enl: 

http://www.sport-invest.cz/page.php?page=508&lang=en


Sv: Silly Season 11/12
Abron:Kan hålla med om att en klarad kvalserie kan ge ett avstamp till föenyelse, dock är tidsförlusten för spelarköp gigantisk. Yxan är redan kastat och sjunker med accelererad hastighet mot botten.

Sv: Silly Season 11/12
RTS: Nog skulle jag tro att Bagarn har 6siffrigt nog, Hagos vet vi ju då det stod i tidningen, 3årskontrakt a 150k i månaden va det väl va?

Sv: Silly Season 11/12

Så trodde jag - eftersom det är måndag och linkan skulle kma upp till TIK - att ST eller Dagbladet skulle möta honom bestämma tid och köra en fin jävla intervju med honom och göra det till en artikeln. TYp som dom gjorde med Corso, Vampen etc etc, men nej nej, jävla slöa tidningar ahde varit roligt oh få läsa lite längre med Linkan :) 

(Tur den där bloggen gjorde ett ok jobb iaf) 


Sv: Silly Season 11/12

söder över: Du har ju typ gissat rätt nu Söder ;) Så ni tycker jag han kan komma in och bekräfta!

"gissar någon rätt så kanske jag bekräftar :-)"


Sv: Silly Season 11/12
Blizzard: Det skulle ju kunna vara så att den artikeln kommer imorgon också. Tidningar fungerar ju bekant som så.

Sv: Silly Season 11/12

Nisse:

Jo situationen är inte den bästa, men vi måste ha förtroende "idag", att de gör vad de kan, inom de ramar som finns. Vart det än bär så måste vi stå rakryggade, vi kan liksom inte påverka rådande läge.

Att du kastat yxan är ett dåligt tecken, känns som en resignation i en stund när allt stöd är en nödvändighet.


Sv: Silly Season 11/12

Blizzard:mmm just det!!!

ähh vaffan släng upp det på timraik.se nu på en gång isst! =)


Sv: Silly Season 11/12
Abron: Om Du läst detta forum samt även sportcheferna på ST och Dagbladet då ser Du nog att det är många, många som på goda grunder kastat yxan i sjön. Sen skall vi komma ihåg att det är "bara" idrott, så rakryggad står vi ändå och det är inte på långa vägar livets väsentligheter vi pratar om. Stöder Timrå IK gör jag dygnets alla timmar, dock ej de i ledningen som satt oss i detta.

Sv: Silly Season 11/12
Knylan: haha ja jäklar, nu är man helt ute och cyklar! du har så rätt! haha yr idag ja.

Sv: Silly Season 11/12

Nisse:

Vem säger att många, många har rätt, inte ens Löta på Dagbladet kan sällas till den skaran alla gånger. 

Visst det finns brister på flera händer, men nu har vi det vi har, kanske även så att det är vad vi förtjänar. Men att kasta yxan i sjön idag, är i mina ögon lite bakvänt.

Solen går upp imorgon med, trots mörka moln på himlen.


Sv: Silly Season 11/12
Blizzard: Glöm det förresten

Redigerad kommentar


Sv: Silly Season 11/12
Abron: Håller med att solen går upp även i morgon, det gör den alltid, men vad trycker Du om en klubbdirektör som innan seriestarten står och talar om att vi är en liten klubb, med en liten arena, med små förutsättningar o.s.v. Det tycker jag är att kasta yxan i sjön, och det till och med innan spelet har börjat. Det blir svårt för oss vanligt dödliga att stå på barrikaderna när ledningen har gömt sig innan kriget startat.

Sv: Silly Season 11/12
Timrå Icon: okej, jag glömmer det.

Redigerad kommentar


Sv: Silly Season 11/12
Abron: Men vakna va fan är bra ? Att vara avhängd redan ? Att Perra är en sopa ? Att T johansson inte vågar vill öppna käften ? Att laget är av allsvensk nivå ? Bar en idiot kan vara nöjd eller ett inavel som inte kan se verkligheten .

Sv: Silly Season 11/12

Nisse:

Sure Nisse. 

Jag anser inte att allt är perfekt, det finns en del detaljer som jag och flera andra ogillar, så är det. Men vad jag försöker beskriva, dock med dålig framtonig, är att vi är offcide. 

Utan aktivt deltagande i föreningen så blir det en ridå, vilket vi tyvärr måste acceptera. Men det betyder inte att vi skall hålla truten, det är av stor vikt att åsikter kommer fram i ljuset. Utan det så kommer utvecklingen att stanna. Men vad jag kan tycka är att det finns en uppgiven het som inte har några gränser, det skapas en negativ atmosfär i ett läge när det borde vara tvärt om.

Jag kan tycka att det ältas för mycket om det ena å det andra i det arbete som faktisgt bedrivs inom TIK. Det i sig kanske ger i handen att fler får svårt att stå på barrikaderna. Eller?


Sv: Silly Season 11/12

söder över:jag är imponerad över ditt grävande måste jag säga, och trots att Blizzard - "skiter i detta" så bekräftar jag att namnet finns med.

Sedan Blizzard får jag väl erkänna att jag delvis ger dig rätt i att det inte säger ett smack att gå in i 1;a eller 2;a backpar (jag bjuder på den straffsparken) men jag tycker ändå att det är en klar förstärkning eftersom både du och jag sett Torp och Högström på skridskor :-)


Sv: Silly Season 11/12

Modano:

Kommentar obefogad....


Sv: Silly Season 11/12

Modano:ska bli intressant nu att se vilka spelare som kommer in, blir väl några avdankade gubbar typ Bremberg. Nää, fy fan, Perra vart en katastrof för laget. Vem ska vi tacka för att han hamnde i Timrå? Linkan? TJ ? CE? VEEEM?

Hela j_vla Timrå IK stinker skit och slapphet lång väg. IDIOTER


Sv: Silly Season 11/12

keano: Då kan jag somna gott inatt hör jag. En back kommer att komma som presterar bättre än Torp och Högström. 

Skönt att få sova en god natt utan mardrömmar, den får jag tacka för! 

Kämpa! 


Sv: Silly Season 11/12
Abron:Men samtidigt måste Du förstå att det stora vemodet och frustrationen kommer över folk när det är som det är och vi blir betraktade som mindre vetande av de styrande, Ödmjukhet brukar vara ett ledord när det är tuffa tider från de styrandes sida om dom vill ha några med sig. Annars blir det som i arabstaterna, det går käpprätt åt skogen och dom har inget förstått. Jag kan inte låta bli att tänka på både Saddam H. och M.Gaddafi, i övrigt inga liknelser vid dessa människor.

Sv: Silly Season 11/12
Hoppar in på Abrons planhalva o försöker se något positivt. Senaste veckan har flera oberoende tidningar hävdat att Timrå är nummer ett i Elitserien.

Sv: Silly Season 11/12
sargad: På hockey...?


Sv: Silly Season 11/12
sargad: Ojdå... det blir till att pudla här.. Om jag lusläser så står det faktiskt Elitseriens krislag nummer ett. Skit vare värt. Nu byter vi Perra mot Hardy så får Linkan en tränare han är bekant med.

Sv: Silly Season 11/12

Nisse:

Nja nu kan jag tycka att din liknelse med araberna var lite väl kraftfull. 

Även jag är i vemod och frustration, time to time, självklart blir det så när hjärtat blöder. Och med handen på hjärtat så har denna säsong hittils varit en tid i den förtvivlandes tecken.

Visst skall ödmjukheten vara ett ledord, vilket kanske även vissa tyckare här på forumet oxo bör inse. Men utan delaktighet i förenings arbetet, mao utan medlemmskap, så finns ingen påverkans möjlighet. Då blir det att sitta vackert med skeden i mun, tyvärr bara att gilla läget.

Nu skall jag ta lopplådan i baktande, sova inför kommande positiva nyheter. Nisse, jag tror att vi skall se ljuset i tunneln, hur illa det än kan se ut. Stå upp för laget, se det positiva att vi är Tikare...

Sov väl.....


Sv: Silly Season 11/12
sargad: Jag tycker vi byter Perra mot en skyltdocka från H&M. Mycket billigare och betydligt bättre att titta på

Sv: Silly Season 11/12
Timrå Icon: Dessutom så får man dom med stängd mun.

Sv: Silly Season 11/12
Timrå Icon:  Klockrent

« · 1426249 · »