1150x200-brynasbanner.jpg

Brynäs IF

SHL · 739684 inlägg · 7967 ämnen

« · 2023901 · »

Sidan uppdateras nu automatiskt med de nya inlägg som skrivs.


Sv: Brynäs IF - Färjestad BollKlubb 2020-01-16
Brynäsgubbe: Då hoppas vi dagen vänder till något bättre och slutar i dur med en seger 👏

Sv: A proposito de nada
Ove Myling: Riktigt bra sammanfattat och summerat, ditt senaste inlägg.

Sv: A proposito de nada
KulaShaker: För mig är det enkelt. Jag anser att det tagits dåliga beslut för att det saknas rätt kompetens.

Sv: A proposito de nada
Huge: Resultatet av besluten som togs före och under pågående säsong har varit dåligt med tanke på målsättningen. Har det då berott på att man haft dåliga förutsättningar och i så fall varför.

Sv: A proposito de nada
bradberry: Jag har bemött sakfrågan: vilken värld avses?
I MIN värld tycker jag att det är omöjligt att ex kritisera ett beslut som tagits av ansvariga innan man först tagit reda på förutsättningarna som beslutsfattaren haft.
Verkar dock inte vara några större problem om man är en annan okunnig och oinsatt läktarcoach som ex jag själv...

Sv: A proposito de nada
Zappaholic: Dackell var ju solklart så du beskriver. Det viktiga var hans brynäshjärta, kompetensen verkade man fullständigt nonchalera. Men Sundlöv är ju på en helt annat nivå kompetensmässigt. Med det sagt så menar jag inte att han är en toppsportchef i ligan. Men Sundlöv har ju i alla fall bevisat att han är en helt okej sportchef i många år nu. Det är bara att kolla Brynäs placeringar i tabellen med honom som sportchef jämfört med när han försvann. Och han var ju väldigt uppskattad för det jobbet han gjorde i Modo. Det är ju han som la grunden till att Modo kan vara med och hota om SHL igen. Innan dess var dom ju ett sjunkande skepp och behövde nästan kvala sig kvar i HA.

Sen kan man tänka så här: Vad är alternativet till Sundlöv? Kan vi få in någon bättre? För mig är det betydligt mer osäkert.

Sv: A proposito de nada
Huge: Tycker du ska ska krypa tillbaka under din sten. Vi var ett gäng som inför dom tre senaste säsongerna tidigt insåg att Brynäs inte var tillräckligt bra utan skulle slåss i botten, och du har hela tiden tyckt att föreningen gjort rätt.

Inför den här säsongen skulle det bli en nystart, men ett gäng "oinsatta och gnälliga supportar med noll insyn" såg att det inte skulle funka.

VI hade rätt och DU och dina "kunniga yrkesmän" hade fel.

Så att du kommer dragandes med dina trötta gamla argument i vanlig ordning betyder ingenting, "kunnigt yrkesfolk" har visat gång på gång att dom inte räcker till.

Vet inte om du lever i förnekelse men de strategiska beslut man tog inför säsongen har ju i stort sett rivits upp med sparkandet av Sunken och omplaceringen av Dacke. Inte förvånande att den siste sportsligt ansvarige också ifrågasätts.

Vill avslutningsvis skriva att det är alltid lika kul att du dömer ut mig för att ha NOLL insyn i Sundlövs arbete när det ligger till på exakt samma sätt med dig. Du har också NOLL insyn i Sundlövs arbete.

JAG vet inte om Sundlöv gjort det bra efter dom förutsättningar som finns och DU vet inte om Sundlöv gjort det bra efter dom förutsättningar som finns.

Jag baserar mina antaganden på att Brynäs återigen misslyckats med att ställa ett slagkraftigt lag på banan för att lyfta i tabellen.

Vad baserar du dina antaganden på?

Sv: A proposito de nada
Ove Myling: Du talar om ”vi i den verkliga världen”.
Vilken värld avser du isf?
Världen hemma i den verkliga soffan där du sitter eller den verkliga värld som Sundlöv, Campese och tränarna befinner sig i?

Sv: Brynäs IF - Färjestad BollKlubb 2020-01-16
{8783}: Blir lätt så när man haft en sketen morgon...

Sv: A proposito de nada
Ove Myling: Huge har väl inte skrivit att han citerar en ordföljd i ditt inlägg?

I övrigt känner jag mig lika osäker som du vad gäller Sundlöv.

Och varför envisas klubben med att lyfta fram brynäsare i organisationen? Det stora felet är att man sätter kompetens i andra hand, klubbkänsla i första.

Det blir inte alltid så bra.

Sv: Brynäs IF - Färjestad BollKlubb 2020-01-16
Brynäsgubbe: Muntergök ;-) Ove tror jag till skillnad från tidigare ledare också såg detta i matchen senast mot LHC och valt att inte blunda. Så på träningarna sedan dess har Brynäs därför strukit "piruetter och salchows" utan valt att fokusera på hockeyspelet och att svettas mycket. Idag väljer jag att hoppas du har fel och tro på Brynäs. Det som absolut inte får hända är en kollaps likt 1-6 som du tror, för då är vi inget bättre än för två veckor sedan. Jag väljer att tro på seger fast det kan bli tungt och krävs lite över det vanliga.

Sv: A proposito de nada
Huge: Vore klädsamt om du bemötte sakfrågan någon gång istället för att angripa skribenterna hela tiden och idiotförklara dem som ”okunniga gnälliga supportrar med noll insyn”. Vore uppfriskande om du kunde skriva typ ”Jag tycker inte som du. Jag tycker så här bla bla...därför att bla...bla...” Istället sker sedvanliga påhopp och förolämpningar...

Jag tycker det är trist. Trist och tröttsamt...

Sv: A proposito de nada
Huge: Man kan inte citera någon och lägga till egna ord, det borde väl magistern veta? Jag har aldrig skrivit "hockeyvärlden".

Har skrivit att Sundlöv har viss kompetens. Han har möjligen agerat utifrån dom förutsättningar som finns (även om Campeses uttalnaden talar mot detta). Pengar finns - men värvningar har lyst med sin frånvaro. Det var även ett strategiskt beslut, av Sundlöv, att vänta in Boqvist.

Frågan jag lyfte var om Sundlöv är rätt man för jobbet eller om det finns någon bättre? Särskilt med säsongens misslyckad värvningar i åtanke och dom resultat Sundlöv uppvisat (med/trots dom förutsättningar som finns.)

Men berätta gärna mer om den "verkliga hockeyvärlden" som du hänvisar till. Du har förstås full insyn i den...

Sv: Brynäs IF - Färjestad BollKlubb 2020-01-16
{8846}: Med tanke på hur det såg ut mot LHC 50 minuter av matchen så tror jag det blir en dosa käftsmäll och komma ner på jorden. 1-6.

Sv: A proposito de nada
Ove Myling: Så du menar att ”den verkliga hockeyvärlden” är den värld som en okunnig, oinsatt och gnällig supporter med noll insyn lever i?
Är inte det en fakevärld som inte har ett dugg med Sundlövs värld att göra, den VERKLIGA hockeyvärlden där man tvingas ta beslut utifrån förutsättningar som du i din soffvärld inte har en susning om?

Sv: A proposito de nada
{8399}: Sundlöv har viss kompetens, det kan jag ge honom. Och han är väl den minst svaga länken av "de tre vise männen".

Men, har han tillräcklig kompetens för att fullfölja 3-årsplanen? Det tror inte jag.

Ett stort problem när dessa poster skulle tillsättas var ju att man skulle hitta kompetenta personer till organisationen. Och poff, så hittade man dom på sin egen bakgård. Frågan är, kollade man någon annan stans? Troligtvis inte.

Som jag skrev redan då. Det är stor risk att dessa personer, med värvningsstrategin i minne, kommer att bli väldigt ifrågasatta om dom inte levererar - vilket nu hänt.

Även fast organisationen bedyrat att man värvat dom bäst lämpade för jobbet så är det ju ganska uppenbart att dom värvats för att dom är gamla Brynäsare.

Här har Campese gjort ett alldeles för dåligt jobb med att hitta sportdirektör som fått konsekvensen att de sportsliga framgångarna blivit sämre än förra året.

Och sportdirektören har anställt alldeles för dålig sportslig ledning.

Kedjan blir ganska enkel att följa från första felbeslutet;
-Campeses tar in Dacke
-Dacke behåller Sunken och anställer Sundlöv
-Sundlöv lyckas inte sätta en tillräckligt bra trupp och Sunken lyckas inte hitta ett hållbart spel.

Som jag inledde med så kanske Sundlöv är den minst svaga länken i det hela. Men det betyder ju inte att man ska behålla det som är minst dåligt.

Vi kräver mer än så i Brynäs, som en vis man en gång sa.

Sv: A proposito de nada
Ove Myling:Sundlöv har kompetens, inget snack om saken. Han är bra men inte perfekt och han är väl mer en långsiktig lagbyggare än någon som gärna kortsiktigt agerar och lappar ihop. Hans egenskaper är förstås på gått och ont men jag tror faktiskt på Sundlöv på sikt.
Nu tvingas Sundlöv agera trots att han blundat och hoppats att det skulle lösa sig....sånt är livet men någon ledig tjeck eller nåt lär ju alltid kunna gå att troll fram.

Sv: A proposito de nada
munkas: Vi får hoppas att motivation slår klass även på sportchefssidan. Om nu motivationen finns.

Sv: A proposito de nada
Ove Myling: Mickes nya moderna smartphone - den han fick av Campese när han tog jobbet - ligger fortfarande inplastad i kartongen på kontoret. Det har jag hört av en källa djupt in i Brynäs organisation.

Skämt åsido - Lyft luren nu Micke och överraska oss!

Sv: A proposito de nada
xxx BIF xxx: När vi skulle ut på spelarjakt i november var marknaden död. Nu när den äntligen öppnar upp sig så är tydligen inte Brynäs rätt klubb att gå till eftersom vi inte kan slåss om guldet... Det är inte lätt att vara sportchef. Skönt ändå att man ALLTID har något att skylla på.

Sv: A proposito de nada
{8399}:

Ryske backen Nikolai Belov 32 år 192 cm 88 kg och vänsterskytt med Dynamo Moskva som moderklubb...

Med en rysk klassback skulle Bif, få en spelare som kunde lära ut ett och annat till våra allsvenska backar...

Sv: A proposito de nada
xxx BIF xxx: Ja, nu finns bara en av "de tre vise männen" kvar som skulle exekutera Brynäs 3-årsplan - Sundlöv.

Som jag redan konstaterat: sen Brynäs lanserade sin 3-årsplan har man inte tagit ett enda vettigt (sportsligt) beslut. ("En bra start" går säkert jättebra).

Var Dacke, Sundlöv och Sunken verkligen rätt personer att utföra de mål man satt upp? Svaret är nej, det tror jag vi alla nu kan konstatera.

Nu klamrar sig en sista gubbe kvar - Sundlöv.

I stort sett samma stund som Dacke blev klar (tydligen bästa alternativet som sportdirektör) så kom ju uttalanden om att Sundlöv var rätt man för sportchefsjobbet (oxå tydligen det bästa alternativet).

Som jag skrivit tidigare: nya mål men samma gamla trötta gubbar som helt plötsligt ska gå in i telefonkiosken och komma ut som Superman.

Det kanske funkar i teorin, men alla som lever i den verkliga världen såg ju att det inte skulle hända.

Ska Campese rätta till det sista misstaget? Blir det tre i rad, tredje gången gillt, 3 strikes your out?

Jag tror man måste ta det beslutet. Sen får man börja om. Igen...

Sv: Brynäs IF - Färjestad BollKlubb 2020-01-16
{8846}: Ja detta blir nog en fin kväll.

Sv: A proposito de nada
För inte kan det vara så att dom nu knutit bägge tummarna och hoppas/chansar på en utlåning av Boken innan deadline?....

Brynäs IF - Färjestad BollKlubb 2020-01-16
Då var det dags igen då för match Whoop whoop.

Tror att Brynäs sopar upp FBK med 4-2.
Vet såklart att det är lite manfall i Brynäs.
Men idag mina vänner så slår motivation klass eller hur det nu var. 😊

Sv: A proposito de nada
mattiask: Samtidigt hade Brynäs ett gyllende läge att värva en ersättare för Boqvist i somras i och med att ersättaren skulle få spela med Scott och Rödin, det var en nystart i föreningen och positiva vindar blåste på sätraåsen. Dett läge är ju totalt bortslarvat och nu är vi absolut ett av de sista alternativen för spelare som öppnar för SHL. Sundlöv får ta på sig detta.

Sv: A proposito de nada
Samsung:
” FBK ger sig nu ut på forwardsjakt.
– Telefonerna går varma, både hos mig och "Totto" Rhodin (sportchef). Vi kommer att ta in en en ny forward. Om det blir en bredd eller topp återstår att se, säger general manager Peter Jakobsson”

Undrar hur temperaturen på sundlövs telefon känns?

Utifrån den tid sundlöv haft på sig att hitta rätt och vad fbk får på sig nu måste det vara totalt omöjligt för fbk att hitta rätt, men vi får se.

Sv: A proposito de nada
Forsberg 1978: Som sagt, som många skrivit tidigare - värvningen är först till nästa säsong.
Chansen/Risken är ju ganska stor att Frölunda tappar Rakhshani men framförallt Lasch.

Sen tycker jag ofta att Sundlöv får för mycket skit för tidigare uttalanden. (Inte riktat till dig personligen nu).
Just idagens läge är det inte jättelätt att hitta exakt det som vi skulle behöva hitta.
Sundlöv och Dackell skulle kunna göra x antal värvningar bara för att supportrar skulle se att spelare kommer in i truppen.
Men då är det stor risk att det blir spelare i klass med tidigare år där vi värvar/värvade Rollin Carlsson, Ludvig Nilsson, Drew Miller, Broadhurst för att bara nämna några fantastiska värvningar.

Dackell och Sundlöv har tydligt sagt att det enda som är aktuellt just nu är en forward som ska ersätta Boqvist. Den spelaren kan jag inte se finnas ledig atm på marknaden, OM det inte är så att man har en sjuk tur att man dels kanske blir erbjuden en spelare som vi trots allt enligt Sundlöv & Dackell blivit men ej känts rätt. Eller om något lag i KHL eller annan liga skulle missa ett slutspel så de vill släppa spelaren i fråga. Men frågan är hur stor den chansen är just nu.
Men jag ser mycket hellre att man avvaktar (inte för länge givetvis), så man inte värvar en ny flopp. Samtidigt ser man ju hur mycket det gjorde att få in en Molin istället för att bara ha en massa fjärdekedjespelare - det höjde anfallsbesättningen direkt.

Sv: A proposito de nada
Gillar att Brynäs verkar ha kommit ifrån lite utav hattandet av målvakterna nu.
Ersson står ikväll igen, och det tror jag är helt rätt väg att gå. Tycker han växer hela tiden och känns trygg och harmonisk där i målet 👍

Sv: A proposito de nada
Forsberg 1978: Dock till nästa säsong...

Sv: A proposito de nada
Wesley: överanvändandet av versaler (stora bokstäver) är också ett kännetecken för Petisbif..

Sv: A proposito de nada
Samsung: Jo, det är nog svårt för Brynäs att vinna en dragkamp mot Färjestad, Luleå etc. Visst skulle man kanske kunna vinna budkriget genom att betala en överpris för en spelare, men då vet man också att den spelaren prioriterar pengarna högre än att kunna vinna något den här säsongen. Det är ett knepigt läge för Brynäs.

Sen säger ju Luleås värvning av en kille som inte spelat sen 2018 också något om marknaden. En meriterad spelare men snacka om chansning vad gäller form. Som Mrmadhawk är inne på kan en topplag som Luleå göra den chansningen men inte någon som slåss i de lägre regionerna av tabellen.

Skulle vara intressant att veta vad Cerveny gick på ifjol, han var ingen superstjärna, men min känsla var att han hade mycket mer i sig än vad han visade i Brynäs. Inte minst eftersom han ofta fick spela på fel position och i en sådär omgivning. Tror han hade gjort det bra med Rödin och Scott, men fattar samtidigt varför man inte behöll honom, särskilt om kostnaden var hög.

Sv: A proposito de nada
Ska bli intressant nu och se vad Färjestad kommer hitta på på den tomma marknaden efter att Lindqvist blir borta resten av säsongen.
Sen ska tilläggas att folk säkert hellre skriver på för Färjestad än brynäs pga tabell osv.

Sv: A proposito de nada
Forsberg 1978:
Går det att skola om forwards till backar, exempelvis Rhodin, Alcén, Blomkvist???

Sv: A proposito de nada
Forsberg 1978: Jo men det är ju inte förrän nästa år.
Något nyförvärv ska nog Sundlöv kunna skaka fram😄

Sv: A proposito de nada
Jan Mursak på G till Frölunda, marknaden är ju död......🤔

Sv: A proposito de nada
Wesley: Det är en ny trend att läsa några år innan första inlägget 😂😂

Sv: A proposito de nada
{8846}: det var jag som träffade honom i Jönköping på krogen efter matchen Hv-Brynäs.
Minns inte exakt vad han sa nu men mitt inlägg finns nog kvar om man kollar på historiken. :)

Sv: A proposito de nada
{8992}: svårt att se att Linköping åker ur nu när de värvat Jonas Junland. Sen tror jag k knappast vi skulle kunna locka till oss en spelare som brock little.
Johan Larsson blir kvar i NHL precis som varenda säsong vi diskuterar hans namn.
Djoos kan jag hålla med om att han är ett drömnamn. Får nog inte förlängt i Washington iallafall. Sen är det upp till 31 andra lag att signa honom.
Bertilsson är såklart en dröm men han blir nog kvar i KHL ett par säsonger till.
Lucas Carlsson kanske vänder hem? Då ska ju Chicago vilja låna ut honom såklart eftersom han har kontrakt

Sv: A proposito de nada
{8992}: Hoppsan! Får lite Petisbif vibbar av din användning av "dröm"...hmmm!!

Sv: A proposito de nada
{8992}: Muntergökar i min trombon vad det där lager lär kosta pengar......

Sv: A proposito de nada
Mina drömförvärv inför nästa år:
Lindbäck
Djoos (Drömnamn)
Bertilsson
Carlsson
E.Larsson
J.Larsson (Drömnamn)
Little (tror LHC åker ur, därmed bryts alla kontrakt)

SAMUEL ERSSON - ANDERS LINDBÄCK

CHRISTIAN DJOOS - SIMON BERTILSSON
LUCAS CARLSSON - JONATHAN SIGALET
JOSEF INGMAN - NICLAS ANDERSÉN
MARCUS ERSSON - TOM HEDBERG

ANTON RÖDIN - GREG SCOTT - BROC LITTLE
EMIL MOLIN - JOHAN LARSSON - EMIL LARSSON
NICKLAS DANIELSSON - TOMI SALLINEN - JAEDON DESCHENEAU
DANIEL MANNBERG - JACOB BLOMQVIST - JOHAN ALCÉN

Sv: A proposito de nada
bradberry: Klart att spel i ett topplag lockar men hur mycket speltid kan han få där?

Sv: A proposito de nada
mk: Johan Larsson har ju varit ett drömnamn några år nu.

Sv: A proposito de nada
{8846}: var inte jag :P, tror inte Ikonen håller sig på Fagerstas "många" krogar xD

Sv: A proposito de nada
Skrubben: Ja Silfverberg så väl det när han skrev på sitt senaste kontrakt. Att det var hans sista i Nhl. Men det får man ju se då. Kan hända mycket innan det blir av.

Sv: A proposito de nada
Skrubben:
Ville inte vara så dyster...

Sv: A proposito de nada
Peja: Sedinarna är senaste exemplet på spelare som hellre pensionerar sig istället för att hjälpa klubben i sitt hjärta på hemmaplan.

Spelare som Järnkrok och Silfverberg är mycket mer realistiska drömmar. Svårt att se att dom håller klassen för att platsa i NHL tills dom är 37 för att sedan pensionera sig. Om 4-5 år behöver dom nog fasas ut ur ligan och då hoppas jag att dom vill komma hem och hjälpa Brynäs.

Sv: A proposito de nada
Berge: Foppa hade sitt MODO-hjärta och sina skador, Salo var väl redan för dålig för NHL när han gick tillbaka till Sverige. Trist att få få spelare flyttar hem nu men vi får nog inse att de här nya generationerna inte är lika taggade på att göra det. Numera är dessutom NHL-kontrakten betydligt längre och när man inte platsar i NHL kan KHL eventuellt erbjuda stora pengar.

Sv: A proposito de nada
Berge: Skillnaden var förstås att Peter Forsberg var kontraktslös när han skrev på för Modo, han var alltså ingen lock-outspelare.

« · 2023901 · »